İnternet, E-Ticaret, Bilişim Avukatı - Mıhcı Hukuk Bürosu
İnternet, E-Ticaret, Bilişim Avukatı – Mıhcı Hukuk Bürosu

Bilişim, bilmek fiilinden türeyen ve bilginin elektronik cihazlar üzerinden (örneğin bilgisayar vs.) işlenmesidir. Bilişim avukatı ise bilgisayar ve internet üzerinden işlenen bilgilerin depolanması, iletilmesi, işlenmesi ve buna benzer işlemler sırasında karşılaşılan hukuki ve cezai problemleri çözüme kavuşturmaya yardımcı olan ve uzmanlığı alanında bulunan konularda teknik hukuki destek sağlayan hukukçu kişidir. Bilişim avukatı, avukatlık hizmeti verirken işin teknik kısmına da hakim olmalı ve müvekkilin bahsettiği terimleri anlıyor olabilmesi gerekmektedir. Diğer türlü avukat müvekkil arasında iletişim kopukluğu olacağı için buda sorunun çözülmesi ve dava aşamasında dilekçelere kötü bir durum olarak yansıyacaktır.

Bilişim avukatı bunun yanı sıra internet üzerinden işlenen suçlar, bilişim suçları, e-ticaret hukuku, internet hukuku gibi konularda da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Özellikle günümüz teknoloji çağında internet üzerinde yapılan işlemlerin çoğalması, sanal ortamda paylaşılan ve yine bu ortamda depolanan bilgiler internet hukuku, kişisel bilgilerin paylaşılması gibi hususlarla birlikte hukukun pek çok alanıyla ilgili bulunmaktadır. Tek bir alanla ilgili olmaması ve birbiriyle alakalı değişik uzmanlık konularını ihtiva etmesi bilişim hukuku ile ilgili hukuki uyuşmazlıkların çözümünde bilişim hukuku avukatının önemini ortaya koymaktadır.

Bilişim Suçlarında Bilişim Avukatının Önemi

Bilişim suçları, bilişim sistemleri kullanılması vasıtası ile işlenen suçlardır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 243,244,245 ve 246 maddelerinde düzenlenen bilişim suçları, işleniş şekline göre kanunda çeşitli alt başlıklara ayrılmıştır. Buna göre;

-bilişim sistemine girme ( m. 243)
-sistemi engelleme, bozma, verileri engelleme, yok etme veya değiştirme (m. 244)
-Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması(m. 245)
şeklinde işlenebilmektedir.

Bunların yanı sıra ceza kanununda farklı alanlarda düzenlenen internet üzerinden hakaret ve tehdit, internet üzerinden dolandırıcılık gibi suçların bilişim sistemleri üzerinden işlenmesi hali de bilişim suçları alanının konusunu oluşturmaktadır. Özellikle günümüzde facebook, twitter gibi sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ve bu mecralarda takma kullanıcı adlarıyla (fake) hesap açan kişiler tarafından internetten hakaret ve tehdit, özel hayata müdahale gibi suçlara maruz kalınmakta ve büyük mağduriyetler yaşanmaktadır.

Önemine binaen Ceza Kanunu’nda düzenlenen ve hürriyeti kısıtlayan hapis cezasına kadar varabilecek sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceğinden bu tür davaların alanında uzman, tecrübeli ve ceza hukukunun da temel ilkelerine hakim bir bilişim suçları avukatı tarafından takip edilmesi son derece önemli olacaktır.

İnternet Hukuku ve Elektronik Ticaret (E-Ticaret Hukuku)

Teknolojinin ilerlemesiyle ticaret ve ticaret hukuku da bu değişime ayak uydurarak farklı bir boyut kazanmış, alışverişlerin çoğu internet vasıtasıyla (online) elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmeye başlamıştır. Buna paralel olarak da internetin ve elektronik yolla yapılan e-ticaretin kendine has bir hukuk alanı doğmuştur.

İnternet üzerinden e-ticaret yolu ile yapılan alışverişlerin hukuki altyapısı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve buna bağlı olarak çıkarılan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gibi mevzuatta düzenlenmiştir. Yine internet ve e-ticaret alanında görev yapan bilişim avukatının hatta daha özelde çalışan e-ticaret avukatının; bu alanlarda yeterli bilgi sahibi olması, bu alanda olmazsa olmaz gizlilik sözleşmesi, ön bilgilendirme formu ve mesafeli satış sözleşmeleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Özellikle mesafeli sözleşmeler yolu ile yapılan elektronik ticarette şirketlerin mağdur olmaması ve özellikle tüketicilerin sahip olduğu hakları en iyi şekilde savunabilmesi için gerekli donanıma da sahip olması gerekmektedir.

İnternetten Haber Kaldırma, Fotoğraf Kaldırma, Video Kaldırma

İnternet dünyasının genişlemesi bir takım sorunları da beraberinde getirmiştir. İnternetin sanal ortamında kişileri özel hayatlarına müdahale daha kolay bir hal almaktadır. Bilişim avukatının bilmesi gereken bir diğer konu olan online itibar yönetimi konusudur. Müvekkilinin şahsi veya maddi kişiliğine karşı yapılacak saldırılara karşı müdahalede bulunabilmelidir. Bu anlamda İstanbul’da bulunan Mıhcı Hukuk Bürosu olarak internetten haber kaldırma, internetten fotoğraf kaldırma, internetten video kaldırma gibi konulardan avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Ayrıca mahkeme kararı veya BTK tarafından verilen internet sitesine erişim engelleme kararına itiraz işlemlerin de yapılması mümkündür.

Uzman Bilişim Avukatı Seçerken

Yeni ve sürekli gelişen bilişim alanındaki karşılaşılan hukuki sorunlar ve uyuşmazlıkların çözümünde iyi bir bilişim avukatının önemi büyüktür. Peki iyi bir bilişim avukatı nasıl seçilecektir?

Bilişim avukatı belirlenirken alanında uzman ve özellikle e-ticaret hukuku, internet hukuku gibi bilişim alanlarında da uzman ve deneyimli bir avukat olmasına özen gösterilmelidir. Yine bilişim suçları alanında tecrübeli bir bilişim suçları avukatı, karşılaşılan problemlerin dava yolu ile çözülmesinde büyük katkı sağlayacak, söz konusu olabilecek hak kayıplarının da zamanında tespit edilerek kolaylıkla önüne geçilebilecektir. Mıhcı Hukuk Bürosu bu anlamda bilişim hukuku alanındaki avukatları ile her türlü sorununuzda danışmanlık ve dava takibi hizmeti vermektedir. Bilişim avukatı İstanbul

 • 4
 •  
 •  
 • 28
 • 1
 •  
 1. 26 Ekim 2016

  Merhabalar.

  Bir süredir şahsım adıma ınstagramda sahte hesaplar acılmaktadır. Sürekli instagramda sikayet edip kappatırmama ragmen başka başka hesaplar açmaktadır. İnternette bununla ilgili makaleler okudum ve pek tatmin olamadım. Sizce savcılıga suc duyursunda bulunmam kesin bir çözümmüdür. Teşekkürler.

 2. 17 Ağustos 2016

  Avukat bey, benim internet sitem çalındı. Bu konuda yardımınızı istiyorum. Sitem e ticaret üzerine idi. Çaldığını şüphelendiğim bir kaç kişi mevcut. Bu konuda ne yapılabilir? Bilişim avukatı bulmak istedim çünkü diğer avukatlar dediklerimi anlamıyor. Sizin bu konuda uzman olduğunuzu duydum ancak bir de ücretinizi merak ediyorum bana ulaşır mısınız?

  • 17 Ağustos 2016

   Çağan Bey, bu konuda bilişim avukatı arama arayışınızı anlıyorum. Sitenizin çalınması ile ilgili hem kişinin tespiti hem de cezalandırılması adına bilişim savcılığına suç duyurusunda bulunulabilir. Onun dışında yapılacak bir kaç yol daha vardır sitenizin geri alınması adına. Bunları size mail atıyorum. Vekalet çıkarırsanız işlemlere gecikmeden başlayalım.

 3. 17 Ağustos 2016

  Merhaba, bilişim avukatına sorum olacak. Bilgisayarım suç işlendi diye polislerce gelip alındı. Kredi kartı dolandırıcılığı yapılmış ancak benim bir alakam yok bende kendi isteğimle teslim ettim. Ama hala sonuç yok ne zaman bilgisayarımı alabilirim.

  • 17 Ağustos 2016

   Merhaba, bilişim şube çok yoğun olarak çalışmaktadır. Yaklaşık olarak 6 8 ay civarını bulabilir diye tahmin ediyorum. Ancak hakkınızda kredi kartı dolandırıcılığı nedeni ile soruşturma başlatılmış ise buna karşı savunma gerekebilir.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: