Güncelleme Tarihi:
İnternet Üzerinden Dolandırıcılık - Mail, Bankacılık, Şifre Hırsızlığı
İnternet Üzerinden Dolandırıcılık – Mail, Bankacılık, Şifre Hırsızlığı

İnternet çağımızın olmazsa olmaz iletişim aracı haline gelmiş teknolojik bir imkandır. Ancak teknolojinin gelişmesi ile internet üzerinden dolandırıcılık yapan kişiler de buna paralel olarak artmıştır. Öyle ki bu kişiler artık büyük şirketleri bile oldukça yüksek miktarlarda dolandırarak haksız kazanç sağlamaktadır.

İnternet üzerinden dolandırıcılık yapan kişilerin yeni yöntemi ise; dolandırıcılar bilişim sistemlerine girme yolu ile şirketlerin mail adreslerinin çalarak veya benzerini yaparak şirketin iş yaptığı ve alacağı olduğu karşı şirkete banka hesap adresinin değiştiğini belirten bir mail atıyor ve kendi banka hesap numaralarını gönderiyorlar.  Bu gönderilen mailin borçlu oldukları şirketten gelen mail olduğunu zanneden şirket ise söz konusu parayı mail adresinde belirtilen banka  hesabına aktarıyor. Bu yolla alacaklı şirket banka hesabına gitmesi gereken para, dolandırıcıların banka hesabına gidiyor.

Bu gibi internet üzerinden dolandırıcılık yöntemlerinin artması üzerine büromuz olan Mıhcı Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’na bu yakınmalar ile gelen kişiler de artmıştır. Bu durum karşısında Bilişim Savcılığı aracılığı ile sorunun cezai boyutunu yürütmek gerekmektedir. Bilişim Savcılığı ile ve hatta gerekirse özel bilişim uzmanları aracılığı ile şirket mail server ve hostingler üzerinde teknik incelemeler yapılmalıdır. Bu teknik incelemeler sonucu IP adresi, diğer bilgileri tespit edilen  kişi yada kişiler için yine savcılık kararı ile hakkında yakalama çıkarılmalıdır. Bazen de bu dolandırıcılığı yaptığından şüphe edilen belli bir kişi vardır. Bu durumda bunun tespiti daha kolaydır. Hakim kararı ile ilgili kişinin bilgisayarında arama, el koyma ve inceleme yapılabilir. İnceleme sonrası mutlaka suça ilişkin emareler bilgisayarda bulunmaktadır.

Ayrıca alacağını karşı taraftan alamayan şirketlerin uyuşmazlık alternatif çözüm yolları ile alacağın tahsili, bu mümkün değilse icra daireleri ya da hukuk davası yolu ile alacağın tahsili sağlanmalıdır. Mıhcı Hukuk ve Danışmanlık Bürosu bu konuda tecrübesi ile mağdur olan kişi ve şirketlerin haklarını almaları, internet üzerinden dolandırıcılık yapan bu kişilerin ise bulunarak cezalandırılmaları konusunda bilişim hukuku alanında uzman bilişim hukuku avukatı ile hizmet vermektedir.

Yazıyı Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: