Güncelleme Tarihi:
İnternetten (Sosyal Medyadan) Hakaret ve Tehdit
                  İnternetten (Sosyal Medyadan) Hakaret ve Tehdit

İnternetten hakaret ve tehdit suçları son dönemde oldukça sık karşılaşılan hususlardan biridir. Hukuk sisteminin gelişen teknolojiye ayak uydurma zorunluluğu nedeniyle artık bu konular da mahkemelere konu olmaktadır.

Tehdit suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 106. ve 107. maddelerinde; hakaret suçu ise 125. ve 131. maddeleri arasında belirtilmiştir. Bu maddeler içerisinde özellikle internetten üzerinden hakaret ve tehdit suçları için ayrı bir başlık ayrılmadığından genel itibariyle hakaret ve tehdit suçlarına öngörülen hükümler bunlara da uygulanmaktadır.

İnternetten (Sosyal Medyadan) Hakaret ve Tehdit Suçları Türleri

Bu konunun daha kolay ifade edilmesi için iki kısma ayırarak tanımlamaktayız.

1-İnternetten Hakaret Suçu

Kanunda hakaret suçu iki kısma ayrılmakta ise de hakaret suçu genel olarak bir kimsenin şeref, haysiyet ve onurunu rencide edebilecek ölçüde saldırıda bulunma eylemini gerçekleştirmektir. Bu suçu işleyen kimseye karşı verilecek ceza, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası olmaktadır.

İnternetten hakaret suçu, hakaret suçunun internet üzerinden işlenmesi halidir. Yani sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube, Friendfeed, Google Plus, Whatsapp ve benzeri siteler) üzerinden hakaretler gerçekleştirmektir. Hakaret suçuna ilişkin kurallar ve yaptırımlar, internetten hakaret suçu içinde geçerli olmaktadır.

Sosyal medyadan hakaret suçu açısından en çok işlenen suç şekilleri; karşılaşılan ortamlar olan sosyal paylaşım ağları, mail ve kişisel internet sitesi ya da blog üzerinden içerik, haber kullanılması ya da mağdur şahısların üyelik hesapları kullanılarak hakaret suçu işlenmesi şekilleridir.

2-İnternetten Tehdit Suçu

Kanunda tehdit suçu genel olarak üç türe ayrılmaktadır. En temel olarak tehdit suçu, kişinin kendisinin veya yakınlarının vücut yahut cinsel dokunulmazlığına zarar getirileceğinden bahisle karşı tarafa saldırılarda bulunmaktır. Bu suçu işleyenler, tehdit suçunun niteliği açısından değişebilmekle birlikte temel olarak altı ay ile iki yıl arasında ceza verilmektedir.

İnternetten tehdit suçu, tehdit suçunun internet üzerinden işlenmesi halidir. Yani sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube, Friendfeed, Google Plus, Whatsapp ve benzeri siteler) üzerinden tehditler gerçekleştirmekdir. Tehdit suçuna ilişkin kurallar ve yaptırımlar, internetten tehdit suçu içinde geçerli olmaktadır.

Sosyal medyadan tehdit suçu en çok e-mail, sosyal paylaşım siteleri, kişisel internet siteleri vb. ortamlarda gerçekleştirilmektedir.

İnternetten Hakaret ve Tehdit Suçları ve Unsurları

İnternetten hakaret ve tehdit suçları türlerinin oluşabilmesi ve ilgili soruşturma gerçekleştirilip ceza davası açılması için genel itibariyle somut olayda bulunması gereken bazı unsurlar mevcuttur. Böylelikle internetten hakaret ve tehdit suçları unsurları şunlardır;

 1. Suçun faili, herkes olabilmektedir. Ancak failin tespiti konusu bu suçlar açısından ayrıca önem arz etmektedir. Çünkü bazı sosyal sitelerin Türkiye’de büroları bulunmamasından dolayı, faillerin tespiti uzun bir süreye yayılabilmektedir. Ayrıca failin sahte hesaplarla ve kimliğini gizleyerek internetten hakaret ve tehdit suçları işlediği durumlarda da failin tespiti aşamaları uzayabilmektedir. Ancak bu suçu işleyen kimse olan failin tespiti kesinlikle imkânsız bir durum değildir.
 2. Suçun mağduru da bu suçun kendisine yöneltildiği herkes olabilmektedir.

İnternetten Hakaret ve Tehdit Suçları ve Cezası 

Hakaret suçu için faile verilecek ceza üç aydan iki yıla kadar hapis cezası olmaktadır. Tehdit suçları için faile verilecek ceza ise, altı ay ile iki yıl arasında değişmektedir. Ancak suçun alenen işlenmesi halinde verilecek olan ceza 1/6 oranında arttırılmaktadır.  Bu suçla ilgili aleniyetin oluşması için sosyal platformlardaki tehdit ve hakarete yönelik eylemlerin özel mesajlar haricinde en az üç kişinin görebileceği durumda olması gerekmektedir.

İnternetten Tehdit ve Hakaret Suçları ve Şikâyet

Hakaret suçu, mağdurun altı aylık hak düşürücü süre içerisinde şikâyeti üzerine ilgili Cumhuriyet Savcılığı’ndan soruşturularak ceza davası açılmaktadır.

Tehdit suçları ise, bu suça ilişkin şikâyetin ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşması halinde kendiliğinden ve herhangi bir süreye tabi olmadan soruşturularak ceza davası açılmaktadır.

Bu suça maruz kaldığını iddia eden kişi, sosyal paylaşım sitelerindeki (Facebook, Twitter, İnstagram, Google Plus, Whatsapp vb. ) şifrelerini Cumhuriyet Savcılığı ile paylaşarak ilgili kayıtlara ulaşılmasına yardımcı olması, ceza davasının daha hızlı olarak yürümesi açısından önemlidir. Bu bakımdan bir ceza avukatı ile çalışılması yerinde olacaktır.

İnternetten tehdit ve hakaret suçlarının işlenirken görsel nitelikte ve yazılı içerik ve bilgi kullanılması suçun ispatı açısından kolaylık sağlarken suçun failinin kimliğini gizlemesi ya da sahte kimlik kullanarak suçu işlemesi halinde failin tespiti ve delil aşaması mağdur açısından zorlayabilmektedir. Ancak failin gerçek kimlik bilgilerinin tespiti için IP tespiti, internet servis sağlayıcıları aracılığıyla kimlik tespiti ve emniyet teşkilatının bilişim departmanları ile sorunlar çözülmeye çalışılmaktadır.

Ayrıca internetten hakaret ve tehdit suçunun daha sonradan silinmesi ile suçların ispatı engellenebilinmektedir. Bu nedenle iletilerin ekran görüntüsü alınarak daha sonrasında ispatlanmasını sağlayabilinmektedir.

İnternetten hakaret ve tehdit suçları ile ilgili davalara bakmakla görevli mahkeme, Asliye Ceza Mahkemesi’dir.

Sonuç olarak, internetten ve sosyal medyadan hakaret ve tehdit suçlarına ilişkin başarılı, tecrübeli, hem ceza mevzuatına hem de bilişim hukukuna hâkim bir bilişim avukatına başvurarak suçları işleyenlerin tespitinden ceza alması sürecine kadar ki süreç en iyi şekilde yürütülebilinmektedir.

Yazıyı Paylaş
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares
 1. 17 Mayıs 2017

  bir kişi ile sözlü atışmamız oldu sonra ben bu kişiyi her yerden engelledim. mailimi bulmuş en son bana ve aileme hotmail üzerinden küfretmiş. bu kişiyi şikayet edebilir miyim? internet üzerinden hakaretler sonuçsuz mu kalıyor.

  • 21 Mayıs 2017

   Merhaba, bu kişiyi tespit etmek ve ceza aldırmak söz konusu olabilir. Bunun için bilişim avukatı ile çalışmanızı öneririm. Bu konuda savcılık şikayetinde bulunmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

 2. 9 Ocak 2018

  Yazın olmuştu. Tanıdığım bir genç bana sosyal medya üzerinden tehditte bulunmuştu. konu da şöyle Bir tane fake hesap açılmış ve bu çocuğa ordan mesaj atılmış,hakaret falan edilmiş herhalde. Bu çocukta bana iftira atıyor ve o sendin falan dedi. Bende ben değilim dedim bana karşıma çıkma çıktığın yerde ömüğüne çökerim gibi tehditlerde bulundu. Ama benim olayla yakından uzaktan alakam yok. ve bu beni çok etkiledi ben tüm mesajları sildim . Sonra barışır gibi olduk ama ben çok rahatsızım Ben şuan şikayette bulunabilir miyim? mesajlar geri getirilebilir mi? ve cezası ne olur?

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, şikayetinizi emniyet birimlerinize veya doğrudan savcılığa bildirebilirsiniz. Silinen mesajların geri gelmesi teknik bir konudur. Bunun için alanında uzman kişilerin yardımı gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 3. 7 Ekim 2018

  Birisi twitterdan bana kufur etti ve tehdit icerikli tweetler atti bu kisiyi savciliga ihbar ettigimde dava acilacak mi elimde ekran goruntuleri var herhangi bir masraf odeyecek miyim ?

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba.
   İnternet üzerinden hakaret ve tehdite maruz kalındığında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmalıdır. Bundan sonraki süreçte soruşturma ve kovuşturma aşamaları gerçekleşecektir. Yargılama sürecinin hızlılığı açısından sunulacak deliller çok önemlidir. Bu nedenle bir ceza avukatından hukuki destek almanız yararınıza olacaktır. Büromuzun iletişim bilgileri aracılığı ile ceza avukatı desteğini temin edebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: