Güncelleme Tarihi:
E-Ticaret Hukuku Avukatı
                                              E-Ticaret Hukuku Avukatı

E-ticaret avukatı konusundan önce e-ticaretin açıklanması gerekmektedir. Günümüzde ticaret işlemleri şekil değiştirerek ve günümüz koşullarına uygun hale getirilerek e-ticaret şekline dönüşmüştür. E-Ticaret işlemleri internetin olduğu her alanda gerçekleşebilmesi ile giderek işlerlik kazanmaktadır. Artık her yerde ve her saate sadece internetin olması ile e-ticaret işlemleri yapılmaktadır.

Ticaret sistemindeki bu günümüz koşullarına uygun olarak şekillenen e-ticaret hizmeti ile de hem satıcı hem alıcı adına bazı mağduriyetlikler yaşanmaktadır. E-ticaret sisteminde yaşanan bu mağduriyetlerle ilgili daha fazla hak kaybı oluşmaması ve e-ticaret işlemlerinde tarafların hak ve sorumluluklarını bilmesi adına e-ticaret hukuku doğmuştur.

E-ticaret hukuku mevzuatına hâkim, e- ticaret sistemindeki hak ihtilaflarının çözümü için başvurulan ve bu süreci yürütmesi istenilen hukuk kişilerine ise e-ticaret hukuku avukatı denilmektedir.

E-ticaret hukuku avukatı ile alışveriş, satın alma ve e- ticaret kapsamında değerlendirilebilecek her türlü işlem ile e-ticaret işlemleri sırasında hak kaybına uğranıldığı düşünüldüğü andan itibaren görüşme sağlanılarak kaybedilen menfaatler geri alınılabilmektedir.

E-Ticaret (Elektronik Ticaret)

E-ticaret, tarafların bir araya gelmeden elektronik araçlarla çevrimiçi (online) ortamda ticari işlemlerini gerçekleştirdiği bir ticaret çeşididir. E-ticaret hukuku avukatı, bu kavramı ayrıntıları ile bilmeli ve bunun yanı sıra e-ticaret sürecine de hâkim olması gerekmektedir.

E-Ticaret Hukuku

E-ticaret hukuku, çevrimiçi bilgi akışının sağlandığı işlemlerle ilgili olan hukuk dalıdır. İçerisinde internette gerçekleştirilen ticari işlemler ve alışverişler hakkında düzenlemeler mevcuttur.

E-ticaret Hukuku kapsamında temel kaynak, Mart 2015’te yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’dur. Bu kanun e-ticaret konusunda çerçeve hükümlerin olduğu, çeşitli yönetmeliklerle de özel durumların düzenlemesinin önü açıldığı bir kanundur. Bu kanun ile e-ticaret yapan firmalara bilgilendirme, sipariş, elektronik ileti gönderme ve kişisel verilerin korunmasında dair ayrıntılı yükümlülükler getirilmiştir.

Ayrıca e-ticaret hukukunda hem satıcıların hem de tüketici olarak yer alan kişilerin sahip olduğu haklar mevcuttur. Bu nedenle bir e-ticaret hukuku avukatı ile görüşme sağlanılarak tüketicinin yaşadığı mağduriyetlerin çözülmesi için ne gibi işlemlerin yapılabileceği konusunda bilgi alınabilinmektedir.

Bu dal henüz tam anlamı ile oturmamış, sürekli gelişip değişen, yenilen ve yeni olan bir hukuk dalıdır. Bu nedenle e-ticaret işlemleri ile ilgili uyuşmazlıklarda e-ticaret hukuku avukatı ile çalışarak yaşanılan sorunları lehinize çözümlemek mümkündür.

Bunlarla birlikte e-ticaret hukuku avukatı, e-ticaret işlemleri sırasında yararlandığı ve e-ticaret hukuku kapsamında yer alan diğer mevzuatlar ise; Bilişim, Tüketici, Ticaret, Vergi ve Ceza Hukuku’dur.

E-Ticaret Hukuku Avukatının Hukuki Hizmetleri

 • E-Ticaret Hukuku Avukatı, e-ticaret işlemleri ile ilgili olarak gerekmekte olan tüm davaları açmaktadır.
 • Elektronik ticaret yapan veya yapmaya hazırlanan start up halindeki şirketlere hukuki danışmanlık verir.
 • E-ticaret sitesinde bulunması zorunlu olan ön bilgilendirme formu, gizlilik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi, kullanıcı sözleşmesi gibi hukuki metinleri hazırlar, düzenler ve mevzuata uygun hale getirir.
 • Bilişim avukatı gibi hareket ederek hedef siteye yapılmış olan bilişim suçları anlamında saldırılar için gerekli ceza ve tazminat davalarını açar ve takip eder.
 • E-ticaretin vergilendirilmesi konusunda da hukuki danışmanlık hizmeti verir.
 • Gerekmesi halinde sitenin itibarını ve güvenilirliğini sarsacak olumsuz yazıların, haberlerin veya yorumların kaldırılmasını sağlamakta veya internet sitesini kapattırabilmektedir. Bu anlamda online itibar yönetimi çok önemlidir.
 • E-ticaret işlemleri sırasında mağdur olan kişiler için maddi ve manevi tazminat davası açabilmektedir. Uygun durumlarda chargeback ters ibraz prosedürünü işleterek hakkın iadesini sağlar.
 • E-ticaret işlemleri sırasında şifresi öğrenilen ve şifresi ile hesapları boşaltılan kişilere gereken davalar konusunda yardımcı olmaktadır.
 • E-ticaret hizmeti sunan satıcıların da gereken işlemlerinin yapılmasına yardım etmekte ve sistemin incelemesini gerçekleştirerek herhangi bir açık olup olmadığının denetlemesini gerçekleştirmektedir.
 • E-ticaret işlemleri sırasında gereken belgeler ve yapılması gereken hukuki zorunluluklar konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Mesafeli sözleşmeler ile oluşan sorunların çözümüne yardımcı olmaktadır.
 • İzinli pazarlama işlemleri sırasında oluşan problemlerin çözümünü sağlamaktadır.
 • E-Ticaret Hukuku Avukatı, elektronik satım sözleşmesinin hazırlanması ya da denetlenmesi ile birlikte çıkan ihtilafların çözümünü gerçekleştirmektedir.
 • E-Ticaret Hukuku Avukatı, e-ticaret sisteminde yaşanan mağduriyetlerin sorumlusu ile ilgili ceza davalarını da yürütmektedir.

E-Ticaret sitesi kuracak ve faaliyet yapacak veya hali hazırda yapıyorsanız e-ticaretin hukuki boyutuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu anlamda e ticaret hukuku alanında uzman bir avukat ile çalışmanız hukuki anlamda sizi koruyacaktır.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 15 Eylül 2016

  e ticaret kullanici sözlesmesi yazilmali

  • 21 Eylül 2016

   Öncelikle işinizin içeriğinden kullanıcılar ile bağlantısından ve ilişkisinden bahsetmeniz gerekiyor. Size özel ve sizi koruyan bir sözleşme olması buna bağlıdır. İletişimden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: