İnternetten Haber Kaldırma, Fotoğraf Kaldırma, Video Kaldırma
               İnternetten Haber Kaldırma, Fotoğraf Kaldırma, Video Kaldırma

İnternet, günümüzde birçok insanın günlük hayatının bir parçası olarak yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. İnternet aracılığıyla günlük işlerin büyük bir kısmı kısa sürede yapılabilmekte ve gelişen sosyal medya uygulamaları sayesinde insanlar sürekli sosyal etkileşim içerisinde olabilmektedir. Bunun gibi daha birçok avantajı nedeniyle yapılan araştırmaların ortaya koyduğu gibi internet zaman geçtikçe insan hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu durumun olumlu yanlarının yanı sıra insana zarar veren negatif yönleri de bulunmaktadır. Bunların başında internet aracılığıyla yapılan kişilik hakları ihlalleri, online itibar zedelenmesi gelmektedir. İnternet yoluyla yapılan ihlallerin büyük bir kısmı haber şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda ise fotoğraf ve video ile ihlal gerçekleşmektedir. Bu durumlarda hukuk düzeni tarafından korunan kişilik haklarının ihlal edilmesi nedeniyle başvurulması gereken işlemlerden biri internetten haber kaldırma işlemidir. İnternetten haber kaldırma işlemi içeriğin niteliğine göre internetten fotoğraf kaldırma veya internetten video kaldırma şeklinde yapılabilmektedir. Ancak genelde müvekkiller bize haber sitelerinden haber kaldırma şeklinde gelmektedirler.

İnternetten Haber Nasıl Kaldırılır?

İnternet yoluyla haberin içerik ve niteliğine göre değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak internetten haber kaldırma işleminin yapılması için; internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişiler içerik sağlayıcısına, içerik sağlayıcısına ulaşamamaları halinde ise yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebilir. Bunun yanında doğrudan Sulh Ceza Hâkimliğine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir.

İnternet ortamında yapılan yayın nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişilerin talepleri, içerik veya yer sağlayıcısı tarafından en geç yirmi dört saat içinde cevaplandırılması gerekmektedir. Olumsuz cevap veya sürenin sona ermesi nedeniyle içerik ve yer sağlayıcılarına yapılan başvurunun sonuçsuz kalması halinde kişilik haklarınızın ihlal edildiği gerekçesiyle en yakın Sulh Ceza Hakimliğine başvurulmalıdır. Sulh Ceza Hakimliği, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir ihlal olduğunu tespit etmesi halinde, talep edilen siteler hakkında erişimin engellenmesi kararı verebilecektir.

Alınan mahkeme kararı tek başına internetten haber kaldırma için yeterli olmayacak ve ilgili sitelere karar ulaştırılması gerekecektir.

İnternetten Haber Kaldırma İşleminde Kişilik Haklarına Saldırı

Kişilik hakkı; kişiyi var eden, kişiliğini serbestçe geliştirmesini sağlayan, diğer kişilerden farklılığını sağlayan bütün kişilik değerleri üzerindeki haktır. Kişilik hakları hukuk düzeni tarafından koruma altına alınmıştır. Bu hakların internette yapılan haber, fotoğraf veya video paylaşımı nedeniyle ihlali halinde çeşitli hukuki sorumluluklar doğmaktadır. Bu sorumluluklar sebebiyle şartlarının varlığı halinde maddi ve manevi tazminat istenebilmektedir. Bununla birlikte şartları oluştuğunda kişilik haklarını ihlal eden internet haberi nedeniyle başvurulabilecek diğer bir yol cevap ve düzeltme yoludur. Yine bu hukuki imkânların yanında kişi kendisiyle ilgili zarar verici haberi internetten kaldırmak istiyorsa, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında izlenmesi gereken hukuki süreci yerine getirmelidir. Bu noktada ayrıca belirtilmelidir ki izlenmesi gereken internetten haber sildirme sürecinin uzmanlık gerektiren teknik bir alanda çok yönlü olarak yürütülmesi gerektiğinden, alanında uzman bir avukattan hukuki yardım almak sorunun çözümü açısından etkili olacaktır. Ayrıca belirtildiği gibi internete konulan bir haber yüzünden maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

Konumuzla ilgili kişilik haklarının en belirgin ihlali hakarette kendini gösterir. İnternette yapılan haber içeriklerinde özellikle henüz daha yargılama görülüp hüküm giymeden masumiyet karinesini ihlal eder nitelikteki “dolandırıcı, tacizci, tecavüzcü, hırsız” gibi hakaretler kişilik haklarına saldırı niteliğindedir.

Yurtdışı Kaynaklı Sitelerde Sosyal Medya Sitelerinde İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten haber kaldırma işlemine sıklıkla başvurulan durumlardan biri yurtdışı kaynaklı sosyal medya siteleridir. Bunlar genelde bilinenlerden; facebook, twitter, instagram, youtube gibi sitelerdir. Bu sitelerde kullanıcıların şikâyetlerini bildirebileceği çeşitli mekanizmalar mevcuttur. Bununla birlikte bu sosyal medya şirketlerinin ülkemizde hukuki süreçleri yönetmek amacıyla anlaşmış oldukları irtibat ofisleri bulunmaktadır. Dolayısıyla bu siteler üzerinden yapılan haberler nedeniyle başvurulabilecek internetten haber kaldırma işleminde öncelikli olarak bu yollara başvurularak çözüm aranması sonuca ulaşmada etkili olacaktır.

Şirketler Hakkında Olumsuz Haber ve Karalamalara Karşı Haber Sitelerinden Haber Kaldırma

Yukarıda bahsedilen tüm durumlar şirketler için de geçerlidir. Bir tüzel kişilik olarak şirketlerin de kişilik hakları saldırıya uğrayabilmekte, rakip firmalar veya tüketiciler tarafından olumsuz haber ve karalamalar ile karşılaşabilmektedirler. Bu nedenle bu siteler hakkında erişim engelleme kararı için başvuru yapmak ve devamında haber kaldırma için girişimlerde bulunmak mümkündür.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Nedeniyle İnternetten İçerik Kaldırma

Özel hayatın gizliliğinin ihlali de aynı zamanda 5156 sayılı kanun için internet sitelerine erişimin engellenmesi için haklı sebep oluşturmaktadır. Bu kapsamda da ilgili başvuru yapılabilmektedir.

İnternetten içerik kaldırılması yalnızda 5156 sayılı kanunla düzenlenmemiş olup; Medeni Kanun, Türk Ticaret Kanunu gibi mevzuatlarda da düzenlenmiştir. Hangi kanuna dayanılacağı ve hangi yoldan gidileceği uzman bir bilişim avukatına danışılarak karar verilmelidir.

İnternetten haber kaldırma sorunu ile karşı karşıya iseniz mutlaka uzman bir bilişim avukatı ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bu durumun teknik detay içermesi, başvurularda yapılması gereken usuli işlemlerin karmaşıklığı, durumun iyi anlatılamaması halinde hakimlerin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirme yapmaları ve itiraz yolunun yalnızca bir üst sayılı hakimlik ile sınırlı olması nedeni ile bu konuda uzman bir avukat ile çalışmayan kişilerin sonradan mağdur olması durumu söz konusudur. Ek olarak erişim engeli kararından sonra sitelere yapılacak bildirimler konusu da ayrı bir husustur.

Mıhcı Hukuk Bürosu olarak erişim engelleme – internetten haber kaldırma işlemlerini uzun süredir yürütmekteyiz. Bu konuda bizimle çalışmak isterseniz iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Diğer benzer yazılarımız olan internetten fotoğraf kaldırma ve internetten video kaldırma yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 9 Nisan 2016

  Sayın Avukat, 1 yıl kadar önce bilgisayarım çalınmıştı. Bundan sonra bilgisayarımda olan uygunsuz fotoğraflarım internete düşmüş ve altına kötü yorumlar yapılmış. Bu yüzden internette olan o fotoğraflarımın kaldırılmasını ve silinmesini istiyorum. Bunu nasıl yaparım. Bir an önce bu fotoğrafların internetten kalkması lazım. internetten haber kaldırma yazmışsınız ama buda benzer bir olay Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  • 10 Nisan 2016

   Ezgi Hanım, internetten haber kaldırma konusu internetten fotoğraf kaldırılması konusu ile çok farklılık göstermez. Bunun kısa yoldan kaldırılması mümkündür. İletişim kısmından bizimle irtibata geçin biran önce.

 2. 17 Ağustos 2016

  avukat bey, şirketimizle ilgili haberlerin internetten kaldırılması gerekiyor. 10 un üzerindeki sitede uygunsuz yazılar mevcut. internetten haber kaldırma konusunda yardımızı istiyoruz. işimiz internet üzerinden olduğu için netten yazılan olumsuz içerikler bizi daha çok etkiliyor.

  • 17 Ağustos 2016

   merhaba, mıhcı hukuk bürosu olarak online itibar yönetimi konusunda da hizmet veren bir hukuk bürosuyuz. Dolayısı ile şirketiniz hakkında yazılan olumsuz haberlerin tarafımızca kaldırılması mümkündür. Bundan sonra da bizden online itibar yönetimi konusunda yazdım isterseniz, bu konuda da yardımlarımız olabilir. Bu hizmetimiz sayesinde sizinle ilgili haberlerin aynı gün tespiti ve bunların olumsuz olması halinde kaldırılması ve sildirilmesi konusunda çalışma başlatıyoruz. Bunla ilgili ayrıntılı hizmetimizi online itibar yönetimi yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

 3. 17 Ağustos 2016

  internette hakkımda sapık şerefsiz gibi haberler çıktı. bunların kaldırılması lazım aileme, çevreme rezil oldum. başta önemsemedim ama oldukça kişiye ulaşmış sonra hiç konuşmadığım arkadaşlarım bile bana görmüş ve link atıyorlar. bu haberlerin internetten sildirilmesi gerekiyor. yardımcı olur musunuz?

  • 17 Ağustos 2016

   Bun söylemler kişilik haklarınıza net olarak saldırı olarak değerlendirileceğinden bu içeriklerin ve haberlerin internetten kaldırılması mümkündür. İnternetteki haberlerin kaldırılması için bize vekalet vermeniz yeterli olacaktır. Çok kısa zaman içinde bunlar kaldırılabilecektir.

 4. 17 Ağustos 2016

  Avukat Bey,
  Ben estetik üzerine çalışan bir doktorum. Bir hastam yaptığım hizmetten memnun kalmadı ve bunu internet üzerinden yayabildiği kadar yaydı. Şimdi benim ismimi aratan kişiler bunlara ulaşıyor ve bana gelmiyor. Bu durumdan dolayı işlerim azaldı. Üstelik yazılan şeyler de doğru değil. Sizden bu içeriklerin internetten silinmesi ve kaldırılması ile ilgili çalışma istiyorum.

  • 17 Ağustos 2016

   Bu tarz olumsuz ve asılsız içeriklerin internetten kaldırılması ve silinmesi mümkündür. Bu konuda bize ulaşırsanız hemen işlemlere başlayabiliriz. Online itibarınızı bu şekilde tekrar sağlamış oluruz.

 5. 2 Mart 2018

  Sayın avukat mustafa bey daha önce başıma gelen bir yangınla ilgili haber yapıldı ve beni kim görse sürekli o haberleri gündeme getiriyolar birbirlerine gösteriliyor haberim iyi birşeymiş gibi ben o yangında annemi kaybettim beni kurtardılar ama ben pskolojik anlamda çöktüm o haberlerin internetten kaldırılmasını istiyorum inanın ismim soyismim yazıldığı anda benim haberlerim çıkıyor ve bunu bana gelip anlattıkları zaman sinir krizi geçiriyorum bu utanma değil sadece hatırlatıyolar sürekli beni yeni tanıyan insanlar bile lütfen bana yardımcı olabilir misiniz

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, yazdığınız kadarıyla, bu haberlerin kaldırılmasında hukuki yararınız vardır. internetten haber kaldırma işlemi için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: