İnternet, E-Ticaret, Bilişim Avukatı - Mıhcı Hukuk Bürosu
İnternet, E-Ticaret, Bilişim Avukatı – Mıhcı Hukuk Bürosu

Bilişim, bilmek fiilinden türeyen ve bilginin elektronik cihazlar üzerinden (örneğin bilgisayar vs.) işlenmesidir. Bilişim avukatı ise bilgisayar ve internet üzerinden işlenen bilgilerin depolanması, iletilmesi, işlenmesi ve buna benzer işlemler sırasında karşılaşılan hukuki ve cezai problemleri çözüme kavuşturmaya yardımcı olan ve uzmanlığı alanında bulunan konularda teknik hukuki destek sağlayan hukukçu kişidir. Bilişim avukatı, avukatlık hizmeti verirken işin teknik kısmına da kesinlikle hakim olmalı ve müvekkilin bahsettiği terimleri anlıyor olabilmesi gerekmektedir. Diğer türlü avukat müvekkil arasında iletişim kopukluğu olacağı için buda sorunun çözülmesi ve dava aşamasında dilekçelere kötü bir durum olarak yansıyacak, henüz kendisi anlamadığı bir konuyu hakime anlatmakta güçlük çekecektir.

Bilişim avukatı bunun yanı sıra internet üzerinden işlenen suçlar, bilişim suçları, e-ticaret hukuku, internet hukuku gibi konularda da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Özellikle günümüz teknoloji çağında internet üzerinde yapılan işlemlerin çoğalması, sanal ortamda paylaşılan ve yine bu ortamda depolanan bilgiler internet hukuku, kişisel bilgilerin paylaşılması gibi hususlarla birlikte hukukun pek çok alanıyla ilgili bulunmaktadır. Tek bir alanla ilgili olmaması ve birbiriyle alakalı değişik uzmanlık konularını ihtiva etmesi bilişim hukuku ile ilgili hukuki uyuşmazlıkların çözümünde bilişim hukuku avukatının önemini ortaya koymaktadır.

Bilişim Suçlarında Bilişim Avukatının Önemi

Bilişim suçları, bilişim sistemleri kullanılması vasıtası ile işlenen suçlardır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 243,244,245 ve 246 maddelerinde düzenlenen bilişim suçları, işleniş şekline göre kanunda çeşitli alt başlıklara ayrılmıştır. Buna göre;

-bilişim sistemine girme ( m. 243)
-sistemi engelleme, bozma, verileri engelleme, yok etme veya değiştirme (m. 244)
-Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması(m. 245)
şeklinde işlenebilmektedir.

Bunların yanı sıra ceza kanununda farklı alanlarda düzenlenen internet üzerinden hakaret ve tehdit, internet üzerinden dolandırıcılık gibi suçların bilişim sistemleri üzerinden işlenmesi hali de bilişim suçları alanının konusunu oluşturmaktadır. Özellikle günümüzde facebook, twitter gibi sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ve bu mecralarda takma kullanıcı adlarıyla (fake) hesap açan kişiler tarafından internetten hakaret ve tehdit, özel hayata müdahale gibi suçlara maruz kalınmakta ve büyük mağduriyetler yaşanmaktadır.

Önemine binaen Ceza Kanunu’nda düzenlenen ve hürriyeti kısıtlayan hapis cezasına kadar varabilecek sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceğinden bu tür davaların alanında uzman, tecrübeli ve ceza hukukunun da temel ilkelerine hakim bir bilişim suçları avukatı tarafından takip edilmesi son derece önemli olacaktır.

İnternet ve Elektronik Ticaret Avukatı (E-Ticaret Hukuku)

Teknolojinin ilerlemesiyle ticaret ve ticaret hukuku da bu değişime ayak uydurarak farklı bir boyut kazanmış, alışverişlerin çoğu internet vasıtasıyla (online) elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmeye başlamıştır. Buna paralel olarak da internetin ve elektronik yolla yapılan e-ticaretin kendine has bir hukuk alanı doğmuştur.

İnternet üzerinden e-ticaret yolu ile yapılan alışverişlerin hukuki altyapısı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve buna bağlı olarak çıkarılan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gibi mevzuatta düzenlenmiştir. Yine internet ve e-ticaret alanında görev yapan bilişim avukatının hatta daha özelde çalışan e-ticaret avukatının; bu alanlarda yeterli bilgi sahibi olması, bu alanda olmazsa olmaz gizlilik sözleşmesi, ön bilgilendirme formu ve mesafeli satış sözleşmeleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Özellikle mesafeli sözleşmeler yolu ile yapılan elektronik ticarette şirketlerin mağdur olmaması ve özellikle tüketicilerin sahip olduğu hakları en iyi şekilde savunabilmesi için gerekli donanıma da sahip olması gerekmektedir.

İnternetten Haber Kaldırma, Fotoğraf Kaldırma, Video Kaldırma ve Bilişim Avukatı

İnternet dünyasının genişlemesi bir takım sorunları da beraberinde getirmiştir. İnternetin gelişmesiyle sanal ortamda kişilerin özel hayatlarına müdahale daha kolay bir hal almıştır. Bu anlamda kişilerin izni olmadan, video ve fotoğraflarının internete yüklenmesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalınmıştır. Bunlara ek olarak kişiler hakkında olumsuz, karalayıcı ve yalan haberler yapılabilmektedir. Bilişim avukatı bunların kaldırılması ile ilgili işlemleri yerine getirmektedir. Bu bakımdan bilişim avukatının bilmesi gereken konu olan online itibar yönetimi konusudur. Müvekkilinin şahsi veya maddi kişiliğine karşı yapılacak saldırılara karşı müdahalede bulunabilmelidir. Bu anlamda İstanbul’da bulunan Mıhcı Hukuk Bürosu olarak internetten haber kaldırma, internetten fotoğraf kaldırma, internetten video kaldırma gibi konularda avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Ayrıca mahkeme kararı veya BTK tarafından verilen internet sitesine erişim engelleme kararına itiraz işlemlerin de yapılması mümkündür.

Uzman Bilişim Avukatı Seçerken

Yeni ve sürekli gelişen bilişim alanındaki karşılaşılan hukuki sorunlar ve uyuşmazlıkların çözümünde iyi bir bilişim avukatının önemi büyüktür. Peki iyi bir bilişim avukatı nasıl seçilecektir?

Bilişim avukatı belirlenirken alanında uzman ve özellikle e-ticaret hukuku, internet hukuku gibi bilişim alanlarında da uzman ve deneyimli bir avukat olmasına özen gösterilmelidir. Yine bilişim suçları alanında tecrübeli bir bilişim suçları avukatı, karşılaşılan problemlerin dava yolu ile çözülmesinde büyük katkı sağlayacak, söz konusu olabilecek hak kayıplarının da zamanında tespit edilerek kolaylıkla önüne geçilebilecektir. Mıhcı Hukuk Bürosu bu anlamda bilişim hukuku alanındaki avukatları ile her türlü sorununuzda danışmanlık ve dava takibi hizmeti vermektedir. Bilişim avukatı İstanbul

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Ağustos 2016

  Merhaba, bilişim avukatına sorum olacak. Bilgisayarım suç işlendi diye polislerce gelip alındı. Kredi kartı dolandırıcılığı yapılmış ancak benim bir alakam yok bende kendi isteğimle teslim ettim. Ama hala sonuç yok ne zaman bilgisayarımı alabilirim.

  • 17 Ağustos 2016

   Merhaba, bilişim şube çok yoğun olarak çalışmaktadır. Yaklaşık olarak 6 8 ay civarını bulabilir diye tahmin ediyorum. Ancak hakkınızda kredi kartı dolandırıcılığı nedeni ile soruşturma başlatılmış ise buna karşı savunma gerekebilir.

 2. 17 Ağustos 2016

  Avukat bey, benim internet sitem çalındı. Bu konuda yardımınızı istiyorum. Sitem e ticaret üzerine idi. Çaldığını şüphelendiğim bir kaç kişi mevcut. Bu konuda ne yapılabilir? Bilişim avukatı bulmak istedim çünkü diğer avukatlar dediklerimi anlamıyor. Sizin bu konuda uzman olduğunuzu duydum ancak bir de ücretinizi merak ediyorum bana ulaşır mısınız?

  • 17 Ağustos 2016

   Çağan Bey, bu konuda bilişim avukatı arama arayışınızı anlıyorum. Sitenizin çalınması ile ilgili hem kişinin tespiti hem de cezalandırılması adına bilişim savcılığına suç duyurusunda bulunulabilir. Onun dışında yapılacak bir kaç yol daha vardır sitenizin geri alınması adına. Bunları size mail atıyorum. Vekalet çıkarırsanız işlemlere gecikmeden başlayalım.

 3. 26 Ekim 2016

  Merhabalar.

  Bir süredir şahsım adıma ınstagramda sahte hesaplar acılmaktadır. Sürekli instagramda sikayet edip kappatırmama ragmen başka başka hesaplar açmaktadır. İnternette bununla ilgili makaleler okudum ve pek tatmin olamadım. Sizce savcılıga suc duyursunda bulunmam kesin bir çözümmüdür. Teşekkürler.

 4. 9 Mayıs 2017

  Merhaba sayın avukat abim size bi konu hakkında danışmak istiyorum ben 18 yaşından küçükken internet üzerinden başkasına ait kredi kartı bilgilerini yabancı lokasyonlu bir sitede görüp kullanmıştım herhangi bi şekilde ele geçirmedim 2013 2014 seneleri arasında o zamandan bu zamana kadar sürekli savcılıktan cagırıyorum ifadelere gidiyorum hükmün açıklanmasının geri bırakılması vs cezası aldım bu süre zarfında bu tür suçlara karışmadım şuanda çok pişmanım yaptıklarımdan devam eden mahkemelerim var mahkemelere çıktığımda sürekli erteleniyor hemen karara baglanmıyor senelerdir bu böyle sürekli eve karar kağıtları vs geliyor sizce bu olaylardan hapis cezası alabilir miyim sürekli huzursuzum o senelerden bu seneye kadar başka hiçbi suça karışmadım 18 yaşından ufaktım ne tür bi yol izlenir yardımcı olursanız çok sevinirim

  • 15 Mayıs 2017

   dosyayı görmeden ceza çıkıp çıkmayacağı hususunda net cevap vermek doğru olmaz.

 5. 19 Mayıs 2017

  merhaba,
  Vaktinizi almadan soruma geçmek istiyorum. Benim kız arkadaşımın erkek arkadaşına fake bir facebook hesabı hakaret tehdit içermeyen bir mesaj atmış ama yine de kötü bir mesaj. Bu durum 3. Kez farklı fake hesaptan oluyor. Emniyette verdiği ifadede bu şekilde giderse can güvenliğinin tehlikede olduğu vs yazıyor. Hesaptan gönderilen mesajın http adresi dilekçede mevcut. Sizce bir sonuç çıkar mı kim olduğunu öğrenebilir miyiz? Teşekkür ederim.

 6. 22 Mayıs 2017

  Merhaba. Bahis sitesi tarafından mağdur edildim. Mağduriyetimin giderilmesi konusunda yapabileceğimiz bir şey var mı??

  • 22 Mayıs 2017

   Bunla ilgili bir çok yazımız mevcut bunları okuyabilirsiniz. Eğer işlem başlatmak isterseniz de bize iletişimden ulaşabilirsiniz.

 7. 20 Kasım 2017

  Avukat bey, cok acil iletisime gecmem gerekiyor sizinle. Mustehcen icerikli bir video yuzunden santaj yapiliyor ve para isteniyor. Youtuba koyacaklar

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, savcılığa gidip derhal suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Şantaja uğradığınıza dair delilleri saklayarak alanında uzman bir avukata başvurmalısınız. Bizimle iletişime geçmeniz isabetli olacaktır.

 8. 15 Aralık 2017

  merhabalar, kısaca konudan bahsedeyim. bir şahıs hakkında blogger sitesinde gerçekçiliği olmayan şahsa ve ailesine hakaretler, suçlamalar mevcut. bu durumda faili tespit edebilmek mümkün müdür?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, faili tespit etmek mümkündür. Savcılık marifetiyle suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Dava ve dosya işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 9. 26 Şubat 2018

  Iyi günler avukat bey benim bir videom benden habersiz facebook instagram youtube tweter gibi yerlerde paylaşılmış kaldırılması için napabilirm

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, emniyet birimlerine veya doğrudan savcılığa durumu bildirmeniz gerekmektedir. Ardından başlayacak süreç için hukuki yardım almanızda fayda vardır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 10. 27 Mayıs 2018

  Merhaba Facebookta benim adım ve fotografım kullnılaraksahte bi hesap açılmıştı. İçeriginde bana ait resimlerin bulundugu hesabı açıldıgı gün şikayetle apattırdım. Üzerinden 1 ay geçti. Hesabı açanlara ulaşılabiliniyormu. Bu konuda geçen zaman etki ediyormu. Bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, bilişim suçları kapsamında soruşturma başlatılırsa geriye dönük olarak yıllar öncesine dahi ulaşılabilir. Daha detaylı bilgi vermek ve hukuki yardım almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: