Güncelleme Tarihi:
(Çevrimiçi) Online İtibar Yönetimi
                                                 (Çevrimiçi) Online İtibar Yönetimi

(Çevrimiçi) Online İtibar Yönetimi

Sosyal ağların ve internetin toplumdaki herkesin ilgilenebileceği bir alan haline gelmeye başlaması ve bunlara ulaşımın çok kolay hale gelmeye başlamasıyla dijital alanların önemi gittikçe artmaktadır. İnternet ortamında bir yandan marka ve şirketler hatta kişilerin tanıtımı için sınırsız olanak sağlanmakta bir yandan da bir marka hakkında kötü tecrübesi olan bir kişinin yazdıkları olumsuz şeylere de kolaylıkla ulaşma imkânı artmıştır. Sonuç olarak kişi, marka veya şirketler hakkında izlenimlerin arama motoru sonuçlarına ve sosyal ağdaki etkinliklerine göre belirlendiği bir dönemde olduğumuz aşikârdır. Böylelikle online itibar yönetimi kavramı doğmakta ve hayatın olağan akışı içinde giderek önemli hale gelmektedir.

Online (çevrimiçi) itibar yönetimi, internet ortamında bir marka, şirket ya da kişi hakkında olumsuz içeriklerle mücadele yöntemi olmakla birlikte bunun yanında sanal ortamda imajlarını da yönetme işidir. Bu işlemi de en iyi şekilde uzman bilişim avukatları aktif olarak gerçekleştirmektedirler.

Online itibar yönetimi, bir savunma biçimidir. İnsanların algılarını kontrol altına alamazsanız, siz diğer insanların algılarının kontrolü altına girebilirsiniz. Yaratılan marka en iyi ürün olabilir, çalışanlarınız kaliteli olabilir ya da hizmetlerinizi en iyi biçimde sunabilirsiniz ama bunu müşteriler ve rakipleriniz bilmezse gene kazançlı çıkacak olan rakipleriniz olmaktadır.

Online itibar yönetimi ile kişinin ya da kurumun itibarını zedeleyecek sosyal medya karalamaları, yalan yorumlar, sahte hesaplar, yanlış bilgilendirme, bilgi sızması, eski çalışanların nefret söylemleri gibi saldırıların önüne geçmek için başvurulabilecek en iyi yoldur. Ancak online itibar yönetimi, uzmanlık ve süreklilik isteyen bir takip gerektirmekte ve bunu uzman kişilerce yapılmasını gerektirmektedir.

Online İtibar Yönetimi İçin Başvurulan Yollar

Online itibar yönetimini gerçekleştirmek için başvurulan yollar genel itibariyle şunlardır;

 1. Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile anahtar kelimeleri kullanarak ürün bilgilendirmesi yapmak.
 2. Online itibar yönetimine başvuran kişi ya da kurumların web sitelerini aktif olarak kullanmaları.
 3. Sosyal medyada online itibar yönetimine başvuran kişi ya da kurumlara yöneltilen eleştirilere tepkilerini göstermeleri.
 4. Online itibar yönetimine başvuran kişi ya da kurumların dijital PR stratejileri belirlemeleri ve yaptıkları etkinlikleri internet ortamında ilan etmeleri, gündeme ilişkin bilgiler ve etkinlikler sunmaları.
 5. En önemlisi ve kökten çözüm olarak; online itibar yönetimine başvuran kişi ya da kurumların haklarında çıkan yalan haberlere, karalamalara yani onları itibarsızlaştıran her türlü saldırıya karşı hukuki alandaki haklarını kullanmaları, internetten haber sildirme, internetten fotoğraf sildirme, internetten video sildirme ve kötü içeriklerin yayından kaldırılmalarını sağlamaları.

Online İtibar Yönetimi Olarak İnternetten İçerik Sildirme

Online itibar yönetimi kapsamında 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun  olumsuz içeriği oluşturan içerik sağlayıcılara ve içeriğin barındırılmasını gerçekleştiren yer sağlayıcılara bir takım sorumluluklar yüklemektedir. 5651 sayılı yasa başta olmak üzere mevzuatın tanıdığı olanaklar ölçüsünde içerik çıkartma, cevap ve düzeltme metni yayınlama ya da içeriğe erişim engelleme gibi hukuki çözümler bulunmaktadır. 5651 sayılı yasada belirtildiği üzere; önce ihtar gerçekleştirilmelidir. Olumsuz cevap ya da herhangi bir cevap alınmaması halinde Ceza Mahkemesi’ne başvurarak mahkemenin verdiği kararla olumsuz içerikler birkaç günde dijital ortamdan silinmeye başlanmaktadır. Ceza Mahkemesi’nin kararını yerine getirmeyenler hakkında da kanunda 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülerek kişilerin ya da kurumların online itibar yönetiminin ne kadar önemli olduğu sonucu yasal müeyyideler öngörülmesiyle ortaya çıkmaktadır.

5651 sayılı yasada online itibar yönetimini sağlamak için belirtilen hakları kullanmak için silinmesi ve ya kaldırılması istenen olumsuz ifade ya da içerik,  ifade özgürlüğünün kullanımı sonucunda ortaya çıkmış ve eleştiri sınırlarını aşmamış olduğu durumlarda mahkeme bu yönde bir karar vermeyerek talebi reddetmektedir. Yani, olumsuz içeriğin kaldırılması için mahkemeye gerçeğe aykırılığın veya eleştiri sınırlarının aşıldığını ispat etmek gerekmektedir.

5651 sayılı yasada online itibar yönetimini sağlamak için kullanılması belirlenen haklar; kendileri hakkında hukuka aykırı içeriğin çıkartılmasını isteme ya da cevap ve düzeltme metni yayınlatma ve ayrıca içeriğe erişimin engellenmesine karar verilmesini talep etmedir. Burada önemli olan faktör, internetteki içeriklerin geometrik olarak ve hızla kopyalanarak yayılması özelliğinden dolayı bu tür hukuka aykırı içerikler fark edildiğinde internet ortamında daha fazla yayılmadan en kısa sürede bilişim avukatı tarafından hukuki süreç başlatılması gerekliliğidir.

Ayrıca bu işlemlerin dışında internet arama motorlarındaki önbellek bilgilerinin geçmişi sil anlamında silinmesi de hukuken mümkün olmaktadır

Online itibar yönetimi sırasında dikkat etmek ve halkın nabzını tutarak olumsuz içeriğin ne kadar topluma etki ettiğini iyi hesaplamak gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda olumsuz içeriğin kaldırılmaya çalışılması Streisand Etkisi yaratabilmektedir. Yani çok fazla kişiye ulaşmamış bir olumsuz içeriğin hukuki veya teknik olarak kaldırılmaya çalışılması olumsuz içeriğin katlanarak çoğalmasını ve daha fazla kişiye ulaşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden, online itibar yönetimi iyi analiz edilip dikkatlice yönetilmesi gereken bir süreçtir.

Sonuç olarak, günümüzde artık internet, arama motorları ve sosyal hesaplar hem kişiler hem kurumlar için adeta bir zaruriyet arz etmektedir. Bu mecralarda oluşan olumsuz ve hakları zedeleyici ifadelerin oluşması toplumdaki itibar kavramı gibi sanal olarak da bu itibarın önemli hale geldiği bir dönem başlamıştır. Hem imaj yaratma hem de oluşabilecek olumsuz ve kötü ifadelerin yok edilmesi adına online itibar yönetimi kavramı konunun uzmanı bir bilişim avukatı tarafından süreçlerinin idame ettirildiği, online itibar yönetimine başvuran kişi ve kurumlar için maksimum fayda sağlandığı ve bu işlemlerin hukuki boyutlarının da en iyi biçimle sonuçlandırıldığı bir işlemdir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 13 Ağustos 2018

  Müstehcen fotoğraflarım ve sosyal medyada paylaştığım fotoğraflarım internetde yayıldı bu durumda napmam gerekir lütfen yardım edin

  • 13 Ağustos 2018

   Merhaba, sosyal medyada yayılan ve kaldırılması gereken linkleri bize yorumlardan değil de mail olarak iletirseniz hukuki incelemesini yapıp geri dönüş yapalım.

 2. 17 Mayıs 2017

  şirketimiz hakkında internette çıkan olumsuz haberlere müdahale konusunda online itibar yönetimi hizmeti verilmesi gerekmekte. ilk olarak karalayıcı içerikler temizlenmesi gerekiyor daha sonra da bundan sonra çıkabilecek olan içeriklerin temizlenmesi gerekiyor.

  • 21 Mayıs 2017

   Taner Bey, online itibar yönetimi kapsamında ilk olarak bahsettiğiniz gibi şirketiniz hakkında çıkan olumsuz içeriklerin tespiti ve temizlenmesi gerekmektedir. Bundan sonrasında ise ilk olarak olumsuz içeriklerin nedeninin tespiti ve önlenmesi daha sonrasında ise ileride çıkacak olumsuz içerikleri kaldırmamız mümkündür.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: