Doğum veya Hamilelik Nedeniyle İşten Çıkarılan İşçi Tazminat Alabilir mi?
Doğum veya Hamilelik Nedeniyle İşten Çıkarılan İşçi Tazminat Alabilir mi?

Doğum veya hamilelik nedeniyle işten çıkarılma veya işçinin istifa etmesi için psikolojik baskılar ne yazık ki iş hayatında olağan hale gelmiş uygulamalardandır. İşçiler de bu durumla karşı karşıya geldiği durumlarda haklarını bilmesi gerekmektedir.  İşverenler bu nedenli işten çıkarmalarda feshi, hamilelik ve doğuma değil de, genellikle performans yetersizliği sebebine dayandırmaktadır. Ancak performans yetersizliğine dayandırması dahi ona haklı bir fesih imkanı vermez. Kaldı ki performans düşüklüğü nedeniyle fesihte Yargıtay’ın aradığı çoğu şart işverenlerce sağlanmamaktadır. Dolayısı ile hamilelik ve doğum işverenlere, işten çıkarma hakkı vermez.

Hamilelik bahanesi ile yapılan fesihler geçersiz feshin tüm sonuçlarını doğurur. Hamilelik nedeniyle ayrımcılığa uğrayan işçinin bu durumda iş sözleşmesi feshedilirse, iş güvencesinin şartları varsa (6 ay kıdem, en az 30 işçi) 30 gün içinde İş Mahkemesine başvurarak işe iade davası açabilir. Kırmızı yazı üzerine tıklayarak işe iade davası yazısı hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İşe iade davasında feshin geçerli nedene dayandığının ispatı işveren üzerindedir ve feshin hamilelik veya doğum nedeniyle olmadığını, işverenin ileri sürdüğü geçerli bir sebebe dayandığını ispat etmelidir. İşveren, geçerli bir sebebe dayandığını ispat edememesi durumunda ise işçiye en az 4 ay ücreti tutarında tazminat ödemek ve işçinin başvurusu üzerine, işçiyi 1 ay içinde işe yeniden başlatmak durumunda kalır. Başvuru halinde, işe yeniden başlatmayan işveren en az 4 ay tazminata ek olarak, 4 ay ile 8 ay ücreti arasında tazminat ödemek zorunda kalır.

İşçi işe iade davası şartlarını taşımıyorsa yani iş güvencesinden yararlanamıyorsa, bildirim süresinin 3 katı tutarında kötü niyet tazminatı almaya hak kazanabilir.

İşçi işe iade açmak istemezse 1 yılı doldurmuşsa kıdem tazminatı ve işveren ihbar süresi vermemişse ihbar tazminatını da dava edebilir ve alabilir.

Ayrıca bu tazminatlara yani ister işe iade davasından doğan tazminatlar ister kıdem ihbar tazminatlara (işçi hangi yolu seçmişse) ek olarak işverenin doğum veya hamilelik sebebiyle işçiyi işten çıkarması durumu, işverenin kadın-erkek ayrımı gözetmesi sonucunu doğuracağından, İş Kanunu’nun 5. maddesinde yer alan işverenin ayrımcılık yapma yasağına aykırılık teşkil edecektir. İş ilişkisinde veya sona ermesinde eşit davranma ilkesi hükümlerine aykırı davranıldığında işçi, 4 aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminat ve başkaca yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir. Kırmızı yazı üzerine tıklayarak ayrımcılık yasağı yazısını okuyabilirsiniz. Hamilelik nedeniyle işten çıkarıldım kıdem tazminatı alabilir miyim, doğum nedeniyle işime son verildi ne yapabilirim haklarım neler? diyorsanız;  İş mahkemesinde dava açarak yukarıda belirtilen yüklü tazminat miktarlarına hak kazanabilirsiniz. Ancak bu tür davaları iş davalarında uzman iş mahkemesi avukatları ile yürütmeniz muhtemel hak kaybına engel olacaktır. Sorularınızı online danışma bölümünden sorabilirsiniz veya yorum yapabilirsiniz.

Siz de bu yazıyı aşağıdaki butonlar ile sosyal medya ortamlarında paylaşarak doğum veya hamilelik nedeniyle işten çıkarılan işçilerin tazminatlarını alması için bilgilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 21
 •  
 •  
 •  
 •  
  21
  Shares
 1. 1 Şubat 2016

  merhaba avukat bey, işveren hamile olduğum için işten çıkarmak istiyor bu yönde bana baskı yapıyor. 3 Yıllık kıdemim olduğum içinde çıkmak istemiyorum. İşyerinde bana hamileyim diye ayrımcılık yapılıyor. Hamile olmak bir işten çıkarma sebebi midir?

  • 1 Şubat 2016

   Hamilelik işten çıkarmak için sebep oluşturmaz. Çalışmaya devam edebilirsiniz ancak baskı dayanılmayacak durumda ise haklı nedenle istifa edersiniz ve kıdem tazminatına ek olarak ayrımcılık yasağına aykırılık nedeni ile 4 aya kadar eşit davranmama tazminatı alabilirsiniz. Hamilelik nedeniyle işten çıkarılan işçi de aynı haklara sahiptir.

   • 13 Nisan 2017

    biz kadınlar her zaman ne yazıkki bunlar abşımıza hep geliyor hamileyim diye ccıkarıldım işten ve şu anda hacizlik oldum allahım yardımcım olsun

    • 21 Mayıs 2017

     Dava açıp hakkınızı arayabilirsiniz ama genelde işçiler buna katlanmayı tercih ediyor.

 2. 9 Nisan 2016

  Avukat bey, performansın düşük diye işten çıkardılar ama biliyorum ki hamileyim diye bunu yapıyorlar. İnternette gezerken yazınıza denk geldim. İşe iade davası ile tekrar işe girmem söz konusu olabilir mi? Ne yapmalıyım? Bir de ayrımcılık yasağından bahsetmişsiniz bu beni kapsar mı?

  • 11 Nisan 2016

   Halime Hanım,
   Performans nedeniyle fesih için belli şartlar var. İş yerinde performans kriterleri var mı? İşçilerin performansları düzenli olarak ölçülüyor mu? Sizinkinin diğerleri ile bariz bir farkı var mı? Bunlar yoksa işe iade davası açabilirsiniz. Hamilelik nedeniyle işten çıkarılma durumlarında genelde zaten performans ileri sürülür. Bu durumun hamilelik nedenine dayandığını ileri sürüyorsanız ve ispatlayabilecekseniz işverenin ayrımcılık yapma yasağından dolayı 4 ay maaşaa kadarda tazminat alma hakkınız var.

 3. 23 Haziran 2016

  Merhaba Mustafa bey,

  İş Kanunu 5. madde gereği hamile bir bayanın hamilelik nedeniyle işten çıkartılması durumunda ayrıca tazminat alınabileceğini dile getirmişsiniz anca böyle bir yargıtay kararı okudum bilginiz var mı?

  “”İşverenin yaptığı fesih işlemi ayrıca ayrımcılık yasağını ihlal etse bile yine de sonuç değişmeyecek ve feshin geçersizliği ile işçinin işe iadesine karar verilecektir. Yasanın 21. maddesindeki özel düzenleme nedeniyle işe iade davasına bakan mahkeme, feshin geçersizliğinin tespitine ve işe iade ile işe başlatmama tazminatına hükmedecek, işe başlatmama tazminatı yanında ayrıca ayrımcılık tazminatına hükmedemeyecektir.

  Üstelik 21. maddedeki tazminat, en az 4 aya kadarki ücret tutarında, 5. maddedeki tazminat ise en çok 4 aya kadar ki ücret tutarında olup, 21. madde işçi lehinedir. Aksinin kabulü halinde, ayrımcılık yasağının gündeme geldiği her işe iade davasında davayı kabul eden mahkeme, hem iş güvencesi tazminatına hem de ayrımcılık tazminatına hükmetmek zorunda kalacaktır.””

  Halbuki 5. madde de “İşveren bu yükümlülüğünü ihlal etmesi halinde işçi, eşit davranmama tazminatı olarak 4 aylık ücretini ve bundan başkaca yoksun bırakıldığı haklarını da işverenden talep edebilir.” mealen denmekte. Benim anladığım kadarıyla kanun Yargıtayın dediği gibi haksız fesih haksız fesihtir o sebeple 5. madde istenemz demiyor da -fesih işleminin hakılı bir nedeni yoksa en az4 en çok 8 bu süre zarfında boşta geçen sürelere en çok 4 birde bu haksız fesih eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde sabitse üstüne en çok bir 4 maaş daha tazminat- hükmediyor gibi.

  Ayrıca İşe iade davası sonucu hükmedilen tazminatlar Kıdem-ihbar tazminatını ayrıca alınmasını engelliyor mu?

  İlgi ve alakanıza teşekkür ederim Eşim maalesef tamda anlattığınız şartlarda işsiz bırakıldı hem bu sebepten dolayı doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 haftalık ücretimizi kaybettik hemde sonuç olarak işsiz olduğuk ancak 1080 günde 600 günümüz olgunlaşmadığından işsizlik maaşınıda kaybettik.

  • 23 Haziran 2016

   Bu karar çok yerinde. İşe iade davası tespit davası niteliğinde olup, ayrımcılık tazminatı aynı davada usul hukuku bakımından istenemez. İşe iade davası ve ayrımcılık yasağı tazminatı davası ayrı olarak açılması gerekir. Ek olarak işe iade davasında hükmedilen tazminatlar eğer işe iade sağlanırsa işçi işe yeniden girdiği için tabi ki de ihbar ve kıdem almasını engeller çünkü fesih hiç yapılmamış gibi sayılır. Ancak işveren işe almaz ise arkasında kıdem ihbar tazminatı davası açılabilir.

 4. 29 Haziran 2016

  Merhaba Av. Mustafa bey,

  O zaman ilk önce işe iyade davası açılacak bu dava sonucu ve iş verenin bu sonuca karşı yapacağı eylemi bekleyeceğiz.

  İşe iyade davası sonrası eşime iş başı yaptırmazlarsa haklarımızı ayrıca arayacağız örneğin;

  Haksız fesih nedeniyle en az 4 en çok 8 maaşlık ücret garantisi + en çok 4 maaşa kadar boşta geçen süreler + haksız fesih nedeni ayrıca eşitlik ilkesini bozduğunu en çok 4 maaş daha.

  Haksız fesih nedeniyle Hamile kadının doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta toplam 16 haftalık Annelik nedeniyle iş göremezlik ödeneği alma hakkının da elinden alındığı için ayrıca çıkartıldığı günden (23. Haftalık gebelik) bu hakkı elde edeceği doğumdan önce ki 8. Haftaya kadar ki sgk primleri yatırılarak bu hak elde edirtilebilir mi?

  Birde çalışan annenin doğumun gerçekleşmesi ile birlikte 1 yıl boyunca günde 1,5 saatten emzirme izninin tekabül ettiği haftada 1 gün ve bir yılda 52 gün süt emzirme iznin ücrete çevrilerek tazmini de istenebilir mi?

 5. 26 Temmuz 2016

  MERHABA AVUKAT BEY.İŞE 14.11.2015 TARİHİNDE BAŞLADIM. ŞUANDA 4 AYLIK HAMİLEYİM. BUGÜN EĞER 1400 TL CİVARI İHBAR TAZMİNATINI KABUL ETMEM HALİNDE İŞTEN ÇIKARILACIĞIM SOYLENDİ.HERHANGİ RESMİ Bİ EVRAK VERİLMEDİ.FAKAT HAMİLE ÇALIŞANLAR GÜNDE 7,5 SAAT ÇALIŞTIRILMASI GEREKİRKEN 10,5 SAAT ÇALIŞIYORUM HMDE HAMİLE ÇALIŞAN İŞTEN ÇIKARILAMAZ DİYE BİLİYORUM DEDİĞİMDE GÖRÜŞÜLÜP HABER VERİLECEK DENDİ.İŞTEN ÇIKARILIRSAM 4 AYLIK RAPORDAN,SİGORTADAN YARARLANAMAYACAĞIM İÇİN MAĞDUR OLUYORUM..DAVA AÇMADAN YARARLANABİLECEĞİM HAKLARIM NELERDİR(DAVA AÇSAM ÇOK UZUN SÜRECEĞİNDEN DOLAYI) BİLGİLERNDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.AYRICA İŞE İADE DAVASI AÇMADAN 4 AYLIK AYRIMCILIK TAZMİNATI ALABİLİR MİYİM?

  • 30 Temmuz 2016

   Dava açmadan hiç bir haktan yararlanamazsınız. Kanun yazılır ama uygulanmazsa uygulaması ancak mahkeme kararları ile olur.

 6. 15 Ağustos 2016

  Merhaba Mustafa Bey;

  Eşim 3 aylık hamile ve sağlık ocağı raporuyla da bunu iş yerine bildirdi. Şuan normal olarak işine devam etmekte.Benim sorum 16 haftalık izin süresinin ardından , eşim bebeğe bakmak için çalışmak istemez ise işten hamilelik sebebiyle ayrılmak istediği için kıdem ve ihbar tazminatını alabilir mi?

  • 17 Ağustos 2016

   sadece bu sebep varsa alamaz malesef.

 7. 15 Eylül 2016

  Merhaba
  Ben hamileyim diye değilde performans düşüklüğü nedeniyle işten cikartildim.iki ay deneme sureme 10 gun kalmıştı.temmuz ayı ise yine mahkemeye verebilirmiyim.sgk calisani zor dedi.

  • 21 Eylül 2016

   Deneme süresinde ise herhangi bir sebep sunmadan da çıkarabilir. Aynı şekilde siz de ihbar süresi vermeden çıkabilirsiniz.

 8. 28 Eylül 2016

  Merhabalar,eşim şirkette 3. ayını doldururken işten çıkartıldı.Süreç söyle gelişti geçen hafta 6 haftalık hamile oldugunu öğrendiğinde bunu şirketinle paylaştı.1 saat sonra önüne sözleşme koydular,maddelerde 3 aylık deneme süresi vardır,karşılıklı olarak iş veren ya da çalışan sözleşmeyi feshedebilir yazıyordu.Eşime başta sözleşme imzalatmadılar ve deneme süresinden falan bahsetmediler.Sözleşlmeye de imza atmadı.Ama bugün işten çıkartıldı.Herhangi bir şeye imza atmadı..Hakkımızı nasıl arayabiliriz? Hamile kadına yapılan haksızlıklar malesef sadece bizim ülkemizde oluyor.Şuan itibariyle mahkemeye işe iadesi için dava açabilir miyiz? 2.5 aylık süredir bu şirkette çalışıyordu..

  • 5 Ekim 2016

   Merhaba, işe iade için dava açılamaz zira işe iade davası için 6 ayın doldurulması gerekir. Bununla ilgili yazım var okuyabilirsiniz. Onun dışında yaptıkları sözleşmedeki deneme süresi zaten 3 ay düzenlenemez en fazla 2 ay olur. İmzalasa da o hüküm geçersiz olurdu. Bu nedenden dolayı ayrımcılık tazminatı için dava açılabilir. Bunun için hamilelik nedeni ile işten çıkarıldığını ispatlar şekilde deliller ve tanıklar sunmalısınız.

 9. 10 Ekim 2016

  merhaba mustafa bey benim eşim iş yerinden çıkarıldı eşim 13.06.2016 tarihinde doğum iznine çıktı fakat işveren 11.06.2016 tarihinde çıkış vermiş bize herhangi bir bilgi verilmedi birşey imzalatılmadı işverenle konuştum ama fayda etmedi istediğin yere şikayet edebilirsin dedi şimdi ne yapmam lazım lütfen bize yardımcı olurmusuz bütün haklarımızı alabilirmiyiz?

  • 11 Ekim 2016

   Alabilirsiniz. Hamilelik nedeni ile işten çıkarıldığına dair 2 tanık bulursanız ayrımcılık tazminatı alabilirsiniz. Ayrıca 1 yılı doldurmuşsa kıdem tazminatı da alabilirsiniz.

 10. 18 Ekim 2016

  2 bucuk aylik hamileyim benim sormak istedigim ozel bir hastanede hemsireyim ve haftalik calisma saatim 54 saat benim gebelikle ilgili haklarim neler ? Tesekkur ederim 🙂

  • 18 Ekim 2016

   gebe işçilerin günlük 7.5 saatten fazla çalıştırılmaları yasaktır.

 11. 5 Kasım 2016

  Merhaba 13 haftalık hamileyim.hamileliğimi iş yetim ile paylaştığımda bana iş arama iznimi kullandırarak önümüzdeki
  Ay çıkış yapacaklarına dair
  Performans düşüklüğüne dayalı sebep göstererek bildirim yaptılar.ben işe iade ve ayrımcılık davası açmak istiyorum ancak evli değilim evli olmamam hak kaybına sebep olurmu? Teşekkürler

  • 12 Kasım 2016

   Hayır evli olmamanız buna engel teşkil etmez. Önemli olan ayrımcılığa maruz kalmış olmanızdır.

 12. 16 Kasım 2016

  Mustafa Bey merhaba,
  Şu anda 7 aylık hamileyim. Çalışmakta olduğum kurumda verilen hedeflerin belli bir oranda altında kaldığım için tarafıma dikkat çekme ve uyarı yazıları verildi. Bu ay da hedefimin tutması halinde kariyer planlarıma devam edemeyeceğim ve tüm hakedişlerimin tarafıma verilerek iş akdimin sonlandırılacağının sözlü olarak bildirimi yapıldı. Daha önce verdiğiniz cevapların birinde herhangi bir ölçümleme yapılıp yapılmadığına daie bir ifade kullanmışsınız. Bizde aylık olarak puanlamaların yapıldığı bir sistem var.Şu anda işten çıkartılma durumum söz konusu olabilir mi? Çıkartılmam halinde işe iade davası açma hakkım var mıdır?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar

 13. 23 Kasım 2016

  Merhaba;eşim 15 aydır çalışıyor ve 14 haftalık hamile performans düşüklüğü denerek işten çıkartılacak. (Herhangi bir performans raporu daha önce tebliğ veya imzalatılmadan)27 sinde çıkış verilecek ne yapmalıyız . tşk.

  • 29 Kasım 2016

   Tazminat için iş mahkemesinde dava açmalısınız.

 14. 24 Kasım 2016

  MERHABA EŞİM 18 AY ÇALIŞTIĞI Bİ İŞ YERİNDEN ASLINDA HAMİLELİK DURUMUYLA ÇIKARILDI.YANLIZ İŞ FESHİNDE 04 KODLU ÇIKIŞ BİLDİRİLMİŞ.İHBAR VE KIDEM TAZMİNATLARINI ALDI .FAKAT DOĞUM PARASI HAKKINI MALESEF KAYBETMİŞ OLDU.MAHKEMEYE VERSEK NE GİBİ HAKLAR KAZANIRIZ.AYRICA MAHKEME ŞAHİT İSTERSE AYNI YERDE ÇALIŞAN İŞÇİLER KORKULARINDAN ŞAHİT OLMAYABİLİRLER.BU SORUN OLUR MU?

 15. 1 Aralık 2016

  Iyi günler avukat bey ben 6 aylık hamileyim isyerimde de 10 aydır calisiyorum beni performans düşüklüğü sebebiyle üsten çıkardılar ve uzatılan kagiti imzaladim ama piskolojim yerinde degildi korktum sizce dava açsam kazanma sansim varmı

  • 1 Aralık 2016

   Hamilelik nedeni ile işten çıkarıldığınızı düşünüyorsanız 2 tanık bularak dava açabilirsiniz.

 16. 13 Mart 2017

  Merhabalar;
  Eşim özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyordu. Bir yıllık sözleşme yaparak işe başladı. 5. ayda işine performans yetersizliği sebebi ile işine son verildi. İşine son veridliği ayda 2 aylıık hamileydi ve bu durumdan idarecilerin haberi var idi. 4-5 veliden iyi anlatamıyor diye dilekçe almışlar. hukuki yollarımız nedir?
  Teşekkürler……

  • 13 Mart 2017

   feshin hamilelik nedeni ile yapıldığının ispat yükü işçi üzerindedir. İspat edebilecek durumda iseniz dava açabilirsiniz.

 17. 17 Mart 2017

  Merhaba,
  Şu an hamileyim ve patronumun durumu iyi olmadığı için beni çıkaracak fakat doğum parasından yararlanmam için sigortamı devam ettireceğini söyledi. Bende kabul ettim. Ama aklıma takılan şu konu var doğumdan sonra çalışma imkanım yok raporum bittikten sonra çıkışımı yapacak. Tazminatımı almak istesem işverenimin beni işten çıkarması mı gerekiyor ? İstifa gibi gösterirse tazminat alabilir miyim ?

 18. 19 Mart 2017

  Merhaba ben kurumsal bir firmada firmanın bulunduğu şehirden mağazanın başka bir şubesinde satış danışmanı olarak 4 yıl 7 ay çalıştım Doğum yaptım 4 ay ücretli iznimi kullandım daha sonra sözlü olarak ücretsiz izin talep ettim işten çıkışımı verdiler.sebep olaraktan çok fazla maaş haczi ve disiplinsiz davranışlar olarak gösterildi.benim sormak istediğim bir işyerinde 30’dan az çalışan olduğunda haksız yere işten çıkarılma durumunda kabahat tazminatı diye birşey varmıdır varsa ben yararlanabilir miyim? Şirketim İstanbul’da bende bodrumdaki şubesinde görev yapmaktaydım

  • 20 Mart 2017

   Bahsettiğiniz işe iade davası sanırım. Bununla ilgili yazım var oradan okuyabilirsiniz. Geçerli bir neden olmadan işten çıkarılmışsanız ve diğer şartları taşıyorsanız (bunu yazımda ayrıntılı anlattım) işe iade davası açabilirsiniz.

 19. 23 Mart 2017

  Merhaba avukat bey benim de size bir sorum olucak. 6 haziran 2016 yilinda işe başladim ve sozlesmem bir yillik. Şuan 4 aylik hamileyim 6 haziran 2017 de sözleşmem bitiyor ve beni işten çikaricaklar bu nedenle ben is yerinden bir tazminat alabilirmiyim. Ozmn 6 aylik hamile oldugum icin tkrar sozlesmemi yenilemeyecekler.

 20. 24 Mart 2017

  Merhaba Avukat Bey, dava açma için 2 tanık gerekli demişsiniz. Bu tanıkların halihazırda bu işyerinde çalışıyor ya da bir dönem çalışmış olmaları mı gerekir. Zira kimse çalıştığı yerin karşısında durup tanıklık etmek istemez takdir edersiniz ki. Böyle ise nasıl tanık bulacağız?

  • 21 Mayıs 2017

   Tanık, tanıklık edeceği olayları bilecek durumda olmalıdır. Duyuma dayalı tanıklık da olmaz. Bu mantığa göre kimi tanık gösterip gösteremeyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

 21. 25 Mart 2017

  Merhaba. Ben spor salonunda eğitmenlik yapıyorum ve tek basıma calisiyorum. 10 haftalik hamileyim ve is yerim ileride verim düşeceğini söyleyerek beni isten cikarmak istiyo ama doğum parami alabileyim diye tazminat yerine doguma kadar 3-4 ay daha sigortani yatiralim diyolar. Burda calismaya baslayali 1 seneyi gecti. Simdi ben hem ihbar hem kidem tazminati alabiliyomuyum yoksa sigortayi 3 ay odeyip is yerin kurtarmayami calisiyo cözemedim.

 22. 27 Mart 2017

  Merhaba ben bı devlet okulunda temizlik personeli olarak çalışıyordum fakat ocak ayının başında 15 tatil nedeniyle ödenecek gelmiyecek denilip aylık çıkış verdiler sonrasında Şubat’ın başında tekrar işe aldılar bir buçuk ay daha çalıştıktan sonra hamile olduğumu öğrendim ve bu sefer hamilelik dolayısıyla çıkardılar haklarim nelerdir nereye başvurmak lazım yardımcı olurmusunuz

  • 21 Mayıs 2017

   Haklarınızı makaleden yazdım lütfen makaleyi okur musunuz. Başvurmanız gereken yer de yazıyor. İş mahkemesinde dava açmalısınız. Bir avukat ile çalışmak isterseniz de bize sağ alttan yazabilirsiniz.

 23. 31 Mart 2017

  MERHABA eşim 2 aydır fabrikada çalışıyor taşeron olarak fabrikanın kendi bünyesinde değil yani eşimin hamile olduğunu sölemedik çünkü arkadaşım var aynı yerde çalışan işten çıkartırlar dedi deneme süresi 2 ay dediler deneme sürecini geçtik eğer eşim işten çıkartılırsa işe iade davası açabilirmiyiz ? bizi haksız yere işten çıkartabilirmi çünkü daha 1 sene bile olmadı 2 ay oluyor çalışmaya başlayalı

  • 21 Mayıs 2017

   İşe iade davası açmak için 6 aylık sürenin dolması gerekmektedir. İşe iade davası ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

 24. 6 Nisan 2017

  Merhaba,Eşim 2 ay önce başladığı işten 04.04.2017 tarihinde çıkarıldı ve herhangi bir belge imzalatılmadı.Ayrıca Eşimin bugün 3 haftalık hamile olduğunu öğrendik.Çıkarıldığı şirketten nasıl bir dava açıp tazminat hakkına sahip olabiliriz.(Ayrıca işten çıkarıldığında işyeri hamile olduğunu bilmiyordu)

  • 10 Nisan 2017

   İşyeri hamilelik kastı ile çıkarmamışsa ayrımcılık tazminatına hak kazanılamaz. 2 ay olduğundan kıdem tazminatına da hak kazanılamaz. Anlattığınız kadarı ile bir hakkınız yok malesef.

 25. 10 Nisan 2017

  merhaba ,
  Şuan hamileyim 8 aydır bir işyerinde çalışıyorum.2,5 aylık hamileyim henüz söylemedim işyerine çıkarabilirler diye çıkarılırsam kıdem tazminatı ve işsizlik hak eder miyim.Toplam sgk 3226 gün ne yapmalıyım konuyla alakalı bilgi vermenizi rica ederim.

 26. 10 Nisan 2017

  Merhaba,
  2,5 aylık hamileyim işyerine henüz söylemedim.çalıştığım işyerinde 8 aydır çalışmaktayım ve hala devam ediyorum.İşyerine söylediğimde çıkarılırsam tazminat alır mıyım ve işsizlik hak edermiyim toplam sgk 3226 gündür.Bilgi verirseniz sevinirim.

  • 10 Nisan 2017

   1 yıllık süre dolmadığından kıdem alamazsınız. Ancak ispat ederseniz ayrımcılık yasağı tazminatı alabilirsiniz.

 27. 13 Nisan 2017

  ben 4 aylık hamileyken iş veren beni işten cıkarttı gebelikten dolayı ve bana imza attırdılar bende iş bulurum diye önemsemedim fazla ama kimse hamileyim diye almadı işe ve maddi durumumda iyi değil bir ay oldu ben hakkımı savunmak istiyorum şuanda işsizlik maaşına başvurdum ama aldığım miktar cok az icralık oldum ne olursun yardımcı olun acil

  • 22 Mayıs 2017

   İşveren sizi SGK da hangi kod üzerinden çıkış yaptı bunu bilirsem daha iyi yardımcı olabilirim.

 28. 23 Nisan 2017

  merhaba; 7 aydır bir is yerinde calisiyorum anda 5 aylik hamileyim 3 ay öncesinde hamile oldugum icin isten ayrılmam istendi daha sonrasında şikayet etkenden cekinilip vazgeçtiler bu defa da doğumdan önce işi bırakmam için baskı kuruluyor ne bilirim ??

 29. 24 Nisan 2017

  Mustafa Bey merhaba,

  26.05.2016 tarihinde işe başladım. Bugün 4 aylık hamileyim. Hamile olduğumu öğrenir öğrenmez işyerine bildirdim.
  Hallederiz sıkıntı yok işten çıkarılma durumu yok dediler. Bugün ise beni işten çıkarmak zorunda olduklarını söylediler.
  Pazarlık şu: doğuma 3 ay kala ücretli olarak izin veriyorlar, doğumdan sonraki 4 ay iznimide kullanıp gelip bikaç gün çalışıp istifa etmemi istediler. Kıdem tazminatım + 3 aylık maaş vericeklermiş. Ne yapayım? Kabul etsem mi karlıyım etmesem mi? Yardımlarınızı rica ediyorum.

  • 21 Mayıs 2017

   İş güvencesine tabi misiniz buna göre verecek cevap değişebilirdi ancak bana kalırsa bunu kabul etmeyip haklarınız arayın çok daha fazlasını alırsınız.

 30. 25 Nisan 2017

  Merhaba Mustafa Bey ,

  Suan doğum iznindeyim raporumun bitmesine 1 ay kaldı . Firmamız küçülmeye gittiği için işten çıkartma yapacak ve mayıs başı itibariyle ihbar süresini başlatacağı bilgisini Verdi. Raporlu olduğum için ihbar süremi mayıs başında başlatabilirmi ? Kanuni haklarım nelerdir

  Teşekkürler

 31. 28 Nisan 2017

  Iyi günler avukat bey. 1 yıldır çalıştığım iş yerimden hamilelik sebebiyle çıkış veriliyor. 7bucuk aylık hamileyim. Doğum iznine 2 hafta kala yapılıyor bu. Tabiki farklı sebepler göstererek çıkış verilecektir. Istifa edeyim baskısı var üzerimde ayın 1inde çıkış vereceğini ve bu şekilde calistirmayacagini telefon ederek bildirdi. 2 gün sonra çıkışım verilecek. Haklarim nelerdir ne yapmam gerekir bilgi verir misiniz lütfen şimdiden teşekkürler iyi günler.

  • 22 Mayıs 2017

   30 işçinin üzerindeyse işe iade davası açabilirsiniz. değilse hamilelik nedeni ile çıkarıldığınızı tanıklar ile ispat ederek ayrımcılık tazminatı ve kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 32. 6 Mayıs 2017

  iyi günler ben iş yerinde 5 ay 8 gündür çalışıyordum dün çıkışımı verdiler anlaşmalı oldugunu söyleyip ihbahar tazminatımı verip çıkarttılar 2.5 aylık hamileyim ne gibi haklarım var boşluguma geldi imzaladım çıkartıkları evrakları şu an ne yapabilirim işsizlikten faydalanabilirmiyim bu durumda

  • 15 Mayıs 2017

   Sigorta çıkışınızı hangi kod üzerinden yaptıklarını bilmeden işsizlikten faydalanacağınız söylemek güç. Eğer hamilelik nedeni ile fesih yapıldığını tanıklar ile ispatlayabilirseniz ayrımcılık tazminatı alabilirsiniz.

 33. 11 Mayıs 2017

  2 AYLIK HAMİLEYİM VE GÜVENLİK İŞİNDE 2 YILDIR BİR FİRMADA X-RAY BAŞINDA ÇALIŞIYORUM. İŞ ZOR GELMEYE BAŞLADI. MADDİ İMKANLARIM DA KISITLI İŞTEN HAMİLELİK SEBEBİYLE AYRILSAM KIDEM TAZMINATI ALABİLİRMİYİM.

 34. 14 Mayıs 2017

  Mrhb. Ben 7 haftalık hamileyim. Düşük tehlikem olduğundan dolayı 1 aydır. Raporluyum iş veren beni çıkartmak isterse cikartabilir mi? Çıkartılır isem haklarım nedir. Şimdi den çok teşekkür ederim.

  • 15 Mayıs 2017

   merhaba, bu makalemizde zaten bu haklarınızdan bahsettik makaleyi okuyabilirsiniz.

 35. 31 Mayıs 2017

  merhaba mustafa bey..öncelikle verdiğiniz bilgiler içi sonsuz teşekkürler…ben özel bir diş polikliniğinde hekim asistanı olarak çalışıyorum..burada ikibuçuk yılım oldu.3 yıl olmak üzere..2 aylık hamileyim iş yerime bilgisini verdim.çalışmaya devam edebileceğimi söyledim fakat ilk başlarda pek ses çıkarmdılar.sonrasında benimle konuşup bu şekilde çalışamayacağımı,zor ve sıkıntılı olacağını söyleyerek tazminatı da ödeyeceklerini söyleyip beni işten çıkartıyorlar..bulunduğum ortamda diş filmleri çekiliyor.dolayısıyla düşük miktarda bir radyasyon içeriyor ki buda hamile bir bayanın durması açısından riskli bir alan…fakat ben çekim yapılacağı sırada ortamdan uzaklaşıyor ve dışarıya çıkıyorum..işveren haliyle bu durumdan rahatsız oluyor ve bu durumu bahane ederek beni işten çıkartıyorlar..tahminimce ikibuçuk yıl için 4 bin tl gibi bir tazminat vericekler..daha doğuma 7 ay var ve ben işsiz kalıcam aile bütçem de haliyle daha da daralıcak.üstelik doğum öncesi ve doğum sonrası çalışamadığım ayların da parasını alamamış olucam.ben bu durumu kabul edemiyorum..daha 7 ay boyunca maaş alabilecekken şimdi hiçbirşey alamicam ve devletin bana sağlamış olduğu imkanlardan yararlanamicam.işverenler lüks hayatlarını işçilerinin sayesinde kazandıklarını unutuyorlar vebu tazminatı kabul etmeyip dava açarsam ne denli haklı sayılırım ve nekadar tazminat alabirim ????

  • 1 Haziran 2017

   Merhaba, tazminatı kabul edip eksik kalan tutar için dava açabileceğiniz gibi hamilelik nedeni ile çıkarıldığınızı şahitle ispat etmek şartı ile ayrımcılık yasağı tazminatı alabilirsiniz.

 36. 1 Haziran 2017

  Mrb avukat bey ben 1 ay 1 hafta güvenlik şirketinde çalıştım 4 haftalık hamile oldugumu ögrendim işverene bildirdim birgün sonra performansından dolayı seni çıkarıyoruz dediler hamile oldugunu bilmiyoruz dediler ben bu konuda bir hak talep edebilirmiyim

  • 1 Haziran 2017

   Yazımı okuyun lütfen ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Hamilelik nedeni ile iş akdinizin feshedildiğini ispat ederseniz ayrımcılık tazminatı alabilirsiniz.

 37. 12 Kasım 2017

  Merhaba Mustafa Bey;
  Yorumlarınızı okudum. Genelde işçiler sormuş siz cevaplamışsınız. Benim sorum ise, işçimle alakalı olacak. Bayan olan işçim hamile kalmadan önce çok iyi çalışıyordu. Fakat hamile kaldığını öğrenince bende kendisine bu süreçte yardımcı olacağımı ve tüm haklarını almak üzere ne yapmam gerekiyorsa yapacağımı ve doğum sürecinden sonra işe, kendisinin tekrar işe başlayabileceğini söyledim. Bundan sonra ise, bayan olan işçim kendisini saldı, sık izin istemeye başladı ve işini savsaklamayla beraber dedikleri mide tamam abla diyor ama yapmıyor. Kısacası saf ayağına yatıyor. Kendisini defalarca uyardım. Performansının düştüğünü yapması gereken işleri yapmadığını ve böyle devam ederse kendisini işten çıkarmak zorunda olduğumu belirtmeme rağmen bir düzelme olmadı. Yalnız şunu bildiğini biliyorum. Beni işten çıkartamazlar, çıkartılırsam tazminat ödemek zorundalar gibi cümleler sarf ediyor. Şimdi size sorum, bu durumda çalışanım mı haklı, ben mi haklıyım? Çünkü diğer çalışanlarım arasında da haksızlık olduğunu düşünüyorum ve onlarında performansında ciddi bir şekilde düşüş var. Bu bayanı bu durumda bir tazminat ödemeden nasıl işten çıkartabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, işçinin performansından ötürü geçerli nedenle fesih hakkınız vardır. Hamile kadına kanun bazı kolaylıklar tanımıştır ancak kadın işçinin bu haklarını aşacak şekilde işi savsaklama hakkı yoktur. Ancak süreci bir avukat desteği ile yönetmenizi tavsiye ederiz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 38. 8 Aralık 2017

  Merhabalar ,

  yaklaşık 8 yıldır özel bir firmada muhasebe bölümünde çalışmaktayım bu dönemlerde patronumuz bana çok büyük piskolojik baskı uyguluyor istifa etmem için elinden geleni yapıyor bende tazminatımdan dolayı işden çıkarılmayı istyrm ama baskılarınada dayanamyrm nasıl bi yol izlemem gerekiyor yardımcı olurmusunuz.

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, haklı nedenlere dayanarak istifa etmeniz halinde tazminata hak kazanabilirsiniz. İstifanızı hukuki bir zeminde haklı gerekçeye dayanacak şekilde oluşturmak ve hak kayıplarınızın önüne geçmek adına süreci bir avukat yardımı ile sürdürmenizi öneririz. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 39. 18 Aralık 2017

  esım hamıle oldugunu bıldırmesıne ragmen ıs yerınden tum hakları kıdem ıhbar verılerek daralmaya kısıtlamaya butce vb. nedenler gosterılerek ısten cıkarıldı.

  Hamıle ıken bu sureç ısten cıkarılmasında gecerlı sebep mıdır ???

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, hamilelik dolayısıyla kişi işten çıkarılamaz. Hamile işçinin ücretsiz izin hakkı vardır. Bu durumda işe iade davası açabilir ve varsa ödenmeyen haklarınızı talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 40. 16 Ocak 2018

  Merhaba Avukat Bey. Eşim Kasım ayında bir firmadan teklif aldı. Aynı hafta hamile olduğunu öğrendik ve bu bilgiye de teklif yapan firmaya ilettik. Firma hamile olmasının onlar için sorun olmadığını iletip tekliflerinin arkasında durdular ve eşim aralık ayında işe başladı. Ne yazıkki geçen hafta bir düşük tehlikesi geçirdi ve şu anda hastanede yatıyor. Görünen o ki daha en az 3 ay hastanede kalması gerekecek. Elimizde çalışamayacağına dair kurul raporu var. Ancak 2 aylık deneme süresi halen devam ediyor. Firma deneme süresinde olduğu için eşimi işten çıkarabilir mi?

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, deneme süreli çalışan işçi ile normal çalışan işçinin işyerinde sahip oldukları haklar bakımından fark yoktur. İşveren bu anlamda bir ayrım gözetemez. Eşiniz kanunun hamile kadın işçiye tanıdığı haklara sahiptir. Ancak deneme süresinin özelliği, hem işçinin hem de işverenin bu süre içerisinde sözleşmeyi rahatça feshedebilmesidir. İş sözleşmenizin değerlendirilmesi gerekir. Söz konusu süreci bir avukatın hukuki yardımı ile takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: