Maaşı Ödenmeyen İşçinin Hakları
                                                   Maaşı Ödenmeyen İşçinin Hakları

Maaşı ödenmeyen işçinin hakları, maaşı ödenmeye işçi ne yapmalı? Bu konuya geçmeden önce ücret ve ücretin ödenmesi ile ilgili kurallara değinmemiz gerekmektedir.

İş sözleşmelerinde işverenin temel borcu ” işçiye ücret ödeme” borcudur. Ücret genel olarak toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmesi ile belirlenebilir. Ödeme biçimi açısından da zamana göre ( aylık, haftalık vs), parça başına ( verime) ya da her ikisi birden değerlendirilen karma sistem ( süre ve verim) şeklinde üçlü bir ayrım vardır. Ücret ile kastedilen hem asıl ücret (işçiye bir iş karşılığında para ile ödenen tutar) hem de ek ücretlerdir. “Prim, komisyon, ikramiye, iş gezisi giderleri, kardan pay alma” ek ücretlere örnek verilebilir.

Ücretin Ödenmesi ile İlgili Kurallar

 1. Ücret en geç ayda bir en erken de haftada bir ödenir.
 2. On veya daha fazla işçinin çalıştığı işyerlerinde işçilerin ücretleri banka vasıtasıyla ödenir.
 3. Burada çalışanlar hariç, meyhane vb. eğlence yerleri, perakende mal satan dükkân ve mağazalarda ücret ödemesi yapılamaz.
 4. Bono, kuponla veya yurtta geçerli parayı temsil ettiği iddia olunan bir senetle veya diğer herhangi bir şekilde ücret ödemesi yapılamaz.

Ücretin Ödenmemesi/Geç Ödenmesi Tespiti Nasıl Yapılır?

Ücretin ödenmemesinden bahsedebilmek için öncelikle ,ücretin ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden olmaksızın ödenmemesi gerekir. İşverenin ekonomik sıkıntıları mücbir sebep sayılamaz. Mücbir ( zorunlu) sebepten bahsedebilmek için işverenin iradesi dışında , kaçınılmaz ve öngörülemez sebeplerin olması gerekir. Yangın, deprem, sel, hastalık bu zorunlu sebeplere örnek verilebilir. Ayrıca ücretin ödendiğinin ispat yükü işveren üzerindedir. Ücretin ödendiğini yazılı olarak ispatlamak mecburiyetindedir. İşçi ise iddiasını her türlü delille ispatlayabilir.

Maaşı Zamanında Ödenmeyen İşçinin Hakları

1) Herhangi bir mücbir sebep yokken 20 gün içinde ücreti ödenmeyen işçi “iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınma” hakkına sahiptir. İşçilerin bu kişisel kararlarına dayanan çalışmama durumu sayısal olarak ne kadar çok olursa olsun ( ister bir ister elli işçi çalışmaktan kaçınmış olsun) bu durum grev olarak değerlendirilemez.

Gününde ödenmeyen ücret için ( prim, ikramiye, fazla mesai ücreti vs. hepsi dâhil ) mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanacaktır. Faiz oranı hesabı bakımından gecikme süresi ayrıca dikkate alınacaktır. İşçinin ücretinin bir ay ödenmemesi ile üç ay ödenmemesi hallerinde uygulanacak en yüksek faiz oranı da değişecektir. İş hayatı bakımından işçinin bu talebi pek de olumlu sonuçlanmadığından çoğunlukla dava yoluna gidilmektedir.

Çalışanların maaşlarının ödenmemesi sebebiyle çalışmaktan kaçınmaları sebebiyle;

 •    -İş sözleşmeleri feshedilemez.
 •    -Yerine yeni işçi alınamaz.
 •    -Bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Ancak bu durumda işçinin de dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. İşverenin ücret ödemede gecikmesinde işçiye ödeyeceği ücret bakımından yapılacak hesaplamada,

 •   -İşçi bu dönemde başka bir işte çalışmışsa oradan aldığı ücret,
 •   -Tasarruf ettiği para (Örneğin, işe gelmediği için yol parası harcamaması)
 •   -Kazanmaktan kaçındığı para miktarında bir indirim yapılacaktır.

2) İş Kanunu md. 24 gereğince, işveren tarafından işçinin maaşı kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya maaşı ödenmezse, ihbar tazminatı bildirim süresini beklemeksizin istifa edebilir. Bu durum sadece ücretin – maaşın ödenmemesi veya eksik ödenmesi değil geç ödenmesi halinde de geçerli olacaktır. Kanun burada çoğunlukla tek geçim kaynağı aldığı ücret olan işçiyi korumayı amaçlamıştır.

Haklı nedenle derhal fesih halinde işçi ücret, sözleşme ve kanundan doğan kıdem tazminatı, ücret alacağını ve varsa diğer  vesair tüm haklarını talep edebilecektir. Ayrıca işverenin bu davranışı işçiyi bir zarara uğratmışsa bunun tazminini de isteyebilecektir. Son olarak işçinin bu iş yerinde en az bir yıllık bir çalışması söz konusu ise  kıdem tazminatına da hak kazanacaktır. İşçinin dava açmadan önce ihtarname göndermesi daha uygun olacaktır. Bu konuda bir avukat ile iletişime geçmesi yerinde olur.

İşçinin Hak ve Talepleri Bakımından Zamanaşımı

İşçinin ücretleri/maaşları kaynaklı zamanaşımı beş yıldır. Beş yıllık süre her bir ücret dönemi için ayrıca hesaplanacaktır. Yani iş akdinin son bulduğu tarih değil ücretin ödenmesi gereken tarih esas alınacaktır.2009-2016 tarihleri arasında bir işyerinde çalışan işçi geriye dönük olarak 2016, 2015, 2014, 2013 ve 2012 dönemlerindeki ücretlerini talep edebilecektir. Bu beş yıllık sürenin dışında kalan 2009, 2010 ve 2011 dönemine ait ücret alacakları zamanaşımına uğrayacaktır.

Tazminat alacakları bakımından süre on yıl olarak belirlenmiştir. İhbar ve kıdem tazminatı alacaklarının  talep edilebileceği ve on yıllık zamanaşımı süresinin işlemeye başladığı tarih, iş sözleşmesinin feshi tarihidir.

Maaşım ödenmiyor ne yapabilirim? Maaşım geç yatıyor haklarım neler? Maaşın ödenmemesi durumunda tazminat alabilir miyim? Maaşı ödenmeyen işçi nereye başvurmalı? gibi sorular ile karşılaşıyorsanız online danışma bölümünden iletişime geçebilirsiniz. Maaşın ödenmemesi veya geç ödenmesi durumunda işçilerin hakları.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 1. 3 Temmuz 2018

  Iyi günler 2 yildir bunyesinde mudur olarak calistigim isyerinde son 3 aylik maasimi alamadim maasim 2500 tl sigortali calisanim maasimizi elden aliyoruz maasimi istedigimde hakaret ve kufure magruz kaldim ve isi biraktim simdi de vereceklerini sanmiyorum hakkimi nasil savunabilirim ne tazminatimi talep edebilirmiyim

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, iş sözleşmesini haklı nedene dayanarak feshetmiş olduğunuzu ispat etmeniz gerekir. Bu tür durumlar şahit ile ispatlanabilir. Haklı nedenle fesih hallerinde kıdem tazminatınızla beraber ödenmeyen diğer haklarınızı da dava açarak talep edebilirsiniz. İstifanızı hukuki bir zeminde hak kaybına uğramayacağınız şekilde gerçekleştirmiş olmanız için bir avukatın hukuki yardımına başvurmanızda yarar vardır. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 2. 4 Temmuz 2018

  Merhaba maden mühendisiyim, iş veren ile aramızda 1 senelik sözleşme var. 6 aydır maaşımın yarısını yatıyor, son 3 aydır ise hiç ödeme yapılmıyor. Ayrıca yasal olmamasına rağmen sgk primlerim de eksik yatıyor. Bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar..

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, ücret ödeme günü gelmiş olmasına rağmen 20 gün boyunca ödemesi yapılmayan işçinin iş akdini sona erdirmeden çalışmayı bırakma hakkı vardır. İşveren bu çalışmamadan ötürü işçiyi işten çıkaramaz. Fiilen çalışmanızı durdurma hakkınız vardır. Bunun haricinde dava açarak ödenmeyen haklarınızı talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 3. 14 Temmuz 2018

  Mehabalar. Temmuz 2015 ‘de başlamış olduğum iş yerinden Şubat 2018 ‘den beri maaş alamıyorum. Ancak faal olarak şirkette çalışmaktayım. Noter ihtarıyla sözleşmemi fesih edip arabuluculuk kurumuna mı başvurmam gerekiyor. Ayrıca bu şekilde ihbar tazminatı da alabiliyor muyum.

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar, 1 sene çalıştıktan sonra ihbar tazminatı hakkınız doğar, ayriyeten işçi maaşının ısrarla ödenmemesi size bir haklı fesih sebebi doğurur ve tazminat haklarınızı kaybetmeden işten ayrılma şansı tanır. Bütün haklarınızın farkında olup alacak kaybına uğramamanız için iş hukuku konusunda oldukça tecrübeli olan büromuzla iletişime geçmenizi öneririz.

 4. 19 Temmuz 2018

  matematik öğretmeni olarak çalıştığım kurum ocak ayından bu yana maaşımı ödemiyor. eylül 2017 de 1 yıllık sözleşme yaptık şu an ocaktan beri maaşımı alamadım ayrıca MEB’in öğretmenlere ödenmesi için verilen eğitim ödeneği yıllık 1050 tl yi de alamadım hala da vermiyor yasal süreç olarak nasıl bir yol izlemeliyim

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, çalıştığınızın kurumun maaşınızı ödemekten kaçınması size belirli haklar tanır. Öncelikle ödenmeyen maaşın 20 günü açması size iş akdinizi haklı fesih sebebi tanır. İş akdinizi fesih edip alacaklarınız hakkında hukuki prosedür başlatabilirsiniz. Haklarınızın eksiksiz yerine gelmesi için avukat desteği almanız büyük önem arz eder. Bunun için büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 5. 20 Temmuz 2018

  Merhaba,

  3,5 yıldır çalıştığım iş yerinde son 2 yıldır maaşlar hep düzensiz ve parça parça ödeniyor,
  ayrıca 3000 tl ye çalışıyorum fakat sigorta da 1700 tl görünüyor.
  1700 tl banka yoluyla diğer kısım elden veriliyor.
  Ev kiramı ve diğer ödemelerimi yaparken her ay bankaya faiz ödemek zorunda kalıyorum.
  bu durum beni çok zora soktu. işten ayrılmak istiyorum..
  fakat 56 gün ihbar süresi boyunca burada çalışmak ve tazminatsız olarak ayrılmak istemiyorum.
  işten tazminatımı alarak ayrılmak için nasıl bir yol izlemeliyim ve tazminat hakkım varsa resmi sskya ödenenden mi hesaplanacak,
  yoksa gerçek aldığım tutardan mı ?

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, hesaplamalar mahkeme nezdinde gerçek bedel üzerinden yapılır. Dava açarak tazminat ve ödenmeyen diğer haklarınızı talep edebilirsiniz. İstifanızı hukuki zeminde haklı bir gerekçeye dayanarak herhangi bir hak kaybına uğramayacağınız şekilde gerçekleştirmek adına bir avukatın hukuki yardımına başvurmanızı öneririz. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 6. 7 Ağustos 2018

  MERHABA 3 YILDIR KURUMSAL FİRMADA ÇALIŞIYORUM.
  SON 7 AYDIR MAAŞLARIMIZ 5-15 GÜN GECİKMELİ ALIYORUM NASIL TAZMİNAT ALABİLİRİM.

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, maaşların adet şeklinde geç yatırılması iş akdinin haklı sebeple feshi durumunu oluşturur. İş akdinizi haklı olarak sonlandırıp hakkınız olan tazminatları ve maaş alacaklarını dava yolu ile talep edebilirsiniz.

 7. 10 Ağustos 2018

  Merhabalar, ben de 6 aydır alamadığım maaşla ilgili bir kaç şey soracaktım. maaşım 4000tl olarak başladığım işe son 6 ay maaş alamadım. Tabii sigortada 4000tl olarak görünmüyor. Altı ayın sonunda işten ayrıldım (maaş ödemesinde sıkııntı olacağı gerekçesiyle işten çıkarıldım) ve bbir süre sonra bu paranın yarısından fazlası aylık 2000tl gibi olaracak şekilde maaş olarak banka hesabıma yattı. Ancak hala bir miktar alacağım kaldı (8000tl civarı). Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? –

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, ödenmeyen maaşınız sizin alacak hakkınızdır ve şirketin bunu sizden alıkoyması mümkün değildir. Öncelikle şirkete ödenmeyen alacak hakkında ihtarname çekerek harekete geçebilirsiniz. İhtarnameden sonra uyuşmazlık çözülmemesi durumunda arabuluculuğa başvurmanız gerekecektir. Arabuluculuk süreci boyunca avukat desteği almanız alacaklarınızı eksiksiz temin etmek açısından sizin için daha faydalı olacaktır. Bu yardım için büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 8. 20 Ağustos 2018

  merhaba ben autobella adlı şirket çalışanıydım fakat temmuz ayında ayrıldım ve 1500 tl alıcağım var hatta maaş dekontuda elimde bulunmakta ağustosun 15 inde yatması gerekiyordu ben 15 inden beri yatıcak diye oyalıyorlar ve bugün arife son gün bayram tatili verildi halla yatmadı bunun için ney yapmam gerekiyor

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, ödenmeyen maaşınız sizin alacağınızdır. Şirketinize ihtarname çekerek alacağınızı talep etmenizi öneririz.

 9. 29 Ağustos 2018

  Merhabalar bir firmada 10 ay çalıştım son 2 ayın maaşını alamadık. Maaşlar yatmadı diye ayrıldım ama çıkış verilmedi yani sigrotam halen devam ediyor 13 ay doldu. Mahkemeye başvurarak son 2 maaşımı ve çalışmadığım ama sigortam yatığı 3 aylık maaşida alabilir miyim? Tskler

  • 7 Kasım 2018

   Merhaba.
   Çalıştığınız döneme ait işçi alacaklarınız hakkında ilk olarak arabuluculuk yoluna başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz. Arabulucuk görüşmelerinde hukuki ve teknik destek büromuz avukatları tarafından verilmektedir. Maaş alacaklarınıza ve fazladan ödenmiş sigorta bedellerine dair uzlaşma ilk olarak arabulucuda daha sonrasında dava yoluyla takip edilebilecektir. Bize mail veya telefon yoluyla ulaşabilir kanuni süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

 10. 13 Eylül 2018

  Merhaba agustos ayının 2 sinde işe basladım 14 dünde basladı göstermis patron 1 ay sonrada işten cıkardı yanlıs işe giristede sözlesme imzalatmadı cıkıstada elime ödenecek maasımı belirleyen kağıt vermedi maasımı 2 aydır alamıyorum ne yapmam lazım.

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, hukuken işten çıkarılmanız sebebiyel birtakım tazminat alacaklarınız oluşur, ayriyeten 20 gün geciktirilen bütün maaşlarınızı talep etme hakkına sahipsiniz. Bu haklarınızı almak için dava yoluna gidebilirsiniz. Ancak elinizde bir belge olmaması kanıt güçlüğü oluşmasına sebebiyet verir. Bu sebeple hiçbir hakkınızdan mahrum kalmamak için dava sürecini avukat eşliğinde sürdürmenizi öneririz. Bunun için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 11. 23 Eylül 2018

  merhabalar. 1 aylık maaşımı ve 3 aylık primimi alamıyorum. arabulucu avukat ile sonuca ulaşabilir miyim veya tavsiyeleriniz nelerdir?

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   İşçi alacaklarına ilişkin davalarda yeni düzenlemeye göre öncelikle arabulucuya başvurulması gerekmektedir. Arabulucukla çözülememesi halinde dava yoluna gidilmesi gerekmektedir. Ancak bu dava nitelikli ve zorlu olduğu için avukatlar aracılığıyla açılması daha iyi olabilecek dava türlerindendir.

 12. 25 Eylül 2018

  merhaba çalışmış olduğum iş yerinde son 4 aydır maaşımdan sadece parça parça ücret almaktayım iş verenle ayrılmak istediğime dair konuştum ancak alacağımı tek seferde değil parça parça ödeyebileceğini söyledi. peki verdiği sözü tutmaz ise ben kendimi garanti altına almak için ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor. yardımcı olabilir misiniz ?

  • 25 Eylül 2018

   Merhaba,
   Bu durumda iş sözleşmesini haklı sebeple fesih hakkınız doğar. Haklı nedenle derhal fesih halinde işçi ücret, sözleşme ve kanundan doğan kıdem tazminatı, ücret alacağını ve varsa diğer vesair tüm haklarını talep edebilecektir. Bunları alamamanız halinde öncelikle arabulucuya, arabulucukla çözülememesi halinde dava yoluna gidilmesi gerekmektedir. Ancak bu dava nitelikli ve zorlu olduğu için avukatlar aracılığıyla açılması daha iyi olabilecek dava türlerindendir.

 13. 27 Eylül 2018

  İyi günler aylık 2000tl net maaş alıyorum 8 yıldır aynı şirkette çalışıyorum banka üzerinde sadece asgari kısım geçiyor kalanı elden alıp maas makbuzu imzalıyoruz 5 aydır maas alamıyorum nasıl bir yol izlemem gerek

 14. 6 Ekim 2018

  Bir yılı doldurdum son 2 aydır maaş alamıyorum hangi haklara sahip olabilirim?Sigortam yatıyor maaşım yok

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar, 1 yılı doldurmanızdan itibaren kıdem tazminatı hakkınız doğmaktadır. Aynı zamanda maaşınızın yatırılmama süresi 20 günü aşmasından itibaren iş görme borcunuzu yerine getirmeme hakkınız vardır, isterseniz iş akdinizi feshedebilirsiniz ancak bundan önce ihtar çekerek haklarınızı talep etmenizi öneririz.

 15. 9 Ekim 2018

  20.08.2018 de işten çıktım ve sigortam yattı ama maaşım banka hesabına yatmadı. 09.10.2018 hala maaşım yatmış degil. Ne yapabilirim ?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, haksız bir sebep olmaksızın işten çıkmanız durumunda tazminat haklarınız doğmamasına rağmen şirkette çalıştığınız sürede hakkettiğiniz maaş işten ayrılmanız durumda bile sizin bir alacak hakkınızdır. Bu sebeple maaşınızın ısrarla yatmaması durumunda dava yoluna gitmenizi öneririz.

 16. 15 Ekim 2018

  Merhabalar tam olarak 1 yıldan fazla calışmakta oldugum bi firmada yaklasık 1 yıldan beridir maşımı gec alıyorum bu yüzden de hiç memnun degilim sizce işten bu. Şikayet ile çıksam tazminat alırmıyım ??

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba.
   İşçi maaşlarının zamanında ödenmemesi durumunda ilk olarak yapılması gereken ve etkili olacak yöntem ihtarname göndermek olacaktır. İhtarname ve akabinde gerekli olduğu halde dava sürecinin takibi açısından bir avukattan destek almak yerinde olacaktır. Maaş hakkınızın korunması ve tazminat haklarınız hakkında gerekli hukuki desteği almak adına büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 17. 16 Ekim 2018

  Merhabalar
  Ben Avm de kurumsal bir firmada sigortalı calışıyordum 45 gün oldu fakat maaşımı yatırmadılar bende istifa ettim ne yapmalıyım

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, iş vereninizin size karşı en büyük kanunu sorumluluğu sarf ettiğiniz emeğin karşılığını vermektir. Ayriyetten mücbir sebep olmaksızın 20 gün gecikmeden sonra dahi maaşın ödenmemesi durumunda kişinin talep edebileceği tazminat hakları doğar. Ödenmeyen maaşın ve yeni doğan alacak haklarının talebi için icra yoluna gidilmesi gerekir. İcra takip etmesi oldukça zor bir hukuksal prosedür olup doğru şekilde ilerleyebilmesi için hukuksal destek almanızı öneririz, destek için avukatlık büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 18. 26 Ekim 2018

  Selamlar. 3 ay kadar bir işte çalıştım maaşlarımız hep elden verildi banka üzerinden kesinlikle yatmadı ve haftalık çok düşük miktarlar şeklinde yattı ki çoğu haftada boş geçtik. bende bu durumdan rahatsız olduğum ve bu nedenle borçlarım oluştuğu için ayrılmak istediğimi söyledim fakat bana ayrılamazsın 20 gün daha durman gerekir gibi şeyler söylendi bende borçlarım var bu şekilde ödeyemem gibisinden söyledim yine olumsuz yanıt gelince çıktım gittim farklı bir işe girdim.Çıktığım firmadan 1,5 aylık yaklasın 2.500 tl alacağım kaldı. Ha bugün yarın şöyle böyle henüz yatmadı ve üzerinden 6 ay geçti. Yüksek Derecede bir mağduriyet söz konusu kendi açımdan davacı olsam haklı bulunup alacaklarımı faiziyle alabilir miyim? Çünkü o iş yüzünden ödeme alamadığım için icralık oldum.

  • 30 Ekim 2018

   Merhabalar, maaşınızın ödenmemesi iş sözleşmesini feshetmek için haklı bir sebeptir ve de her zaman ödenmeyen alacaklarınızı dava yoluyla talep etme hakkına sahipsiniz. Haklarınızı talep ettiğiniz bu davalardan olumlu sonuç alabilmeniz için hukuksal destek almanızı tavsiye ederiz, iş hukuku konusunda tecrübeli olan avukatlarımızla çalışmak için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 19. 30 Ekim 2018

  Merhabalar ben 45 gündür bir firmada destek elemanı olarak çalışıyorum 30 eylül de 45 günlük süremiz doldu.Maaş günümüz ise Her ayın 10.günü bugün 30 ekim lakin halen maaşım ödenmedi.Sigortam yatmış gözüküyor lakin maaşı alamadım.Şirketi aradığımda ise bugün yarın diye oyalanıp duruyorum ne yapmalıyım? şimdiden teşekkür ederim.

  • 30 Ekim 2018

   Merhabalar, maaş ödenmesinin 20 gün geciktirilmesi size birtakım haklar sağlar, örneğin iş borcunun ifası yükümlülüğünüzü yerine getirmeyi durdurabilir veya haklı sebebe dayanarak iş sözleşmenizi feshedebilirsiniz. Bunun dışında alacaklarınızın teminini dava yoluyla da sağlayabilirsiniz. Mağdur duruma düşmenizi önlemek için bu süreçte hukuksal destek almanızı tavsiye ederiz, bunun için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

   • 30 Ekim 2018

    cevabınız için teşekkür ederim. lakin 45 günlük süremiz doldu ve işten ayrıldım yine aynı adımları mı uygulamayım?

    • 31 Ekim 2018

     Merhabalar, 45 günlük süreniz dolup işten ayrılmanıza rağmen işverenin size karşı yapmak zorunda olduğunu maaş ödemesini talep etme hakkına sahipsiniz, sonuçta artık sizin bir alacak hakkınız vardır.

 20. 21 Kasım 2018

  Merhaba ben sözleşmeli olarak çalıştığım otelde yaklaşık olarak 3 aydır maaş alamıyorum ve 10 gün önce de sözleşmem bitti çıkartıldım ve çıkışımı verdim. bana ekstra olarak istifa imzalatmak istediler ama imzalamadım haklarım nelerdir?

  • 27 Kasım 2018

   Merhaba, verilmeyen maaşlarınızı faiziyle alma hakkınız bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi alabilirsek size haklarınız ve açabileceğiniz davalar konusunda daha fazla yardımcı olabiliriz. Büromuza telefon ya da mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

 21. 29 Kasım 2018

  Merhaba, Ağustos 2018 dahil 4 aylık alacağım varken işten ayrılıyorum. Ayrılırken kötü referans verme iması nedeniyle işveren tarafından çıkarılıyor gibi gösterileceğim. Yani haklı fesih yapmadım. Maaşımın %30 u bankadan %70 i elden veriliyor. 9 aylık çalışma süremde yol ve yemek param ödenmedi. Maaşımdan bireysel emeklilik kesintisi yapıldı ancak bireysel emeklilik ile ilgili adıma bir sözleşme yapmadılar ve para ceplerinde kaldı. Maaşım %30 düşürüldü. Ödemelerin ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgi de verilmiyor. Dava etsem haklarımı almamın da en az 2-2,5 sene süreceği söyleniyor. İşçi sözleşmemi tarafıma hiç bir zaman vermediler. İşsizlik ve kriz dönemi korkusuyla sustuk. Dava etsem gerçekten alacaklarım 2-2,5 sene den önce ödenmez mi?

  • 30 Kasım 2018

   Merhaba, ödenmeyen haklarınızı dava açarak işverenden talep edebilirsiniz. İşvereninizin size zorla imzalattığı belgeler iş mahkemesi nezdinde gerçek durumla uyuşmadığı taktirde geçersiz sayılır. Gerçek durumu şahitler başta olmak üzere her türlü delille ispat edebilirsiniz. Tazminat ve ödenmeyen haklarınızı almak için açacağınız dava 2 – 2,5 seneyi bulduğu durumlar istisnai durumlardır. Genellikle daha kısa sürede sonuç alınabilmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek ve hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 22. 4 Aralık 2018

  merhaba,
  yaklaşık 4,5 senedir çalıştıgım iş yeri iki aydır maaşımı ödemiyor. işten onların çıkarmasımı benim açımdan avantajlı(işsizlik maaşı tazminat vs) yoksa noterden haklı fesih yapmam mı? cevaplarsanız sevinirim

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, öncelikle maaşınızın ödenmemesi durumu 20 günü geçtiği için işinizden istifa etmeden fiilen işi bırakma hakkınız vardır. İş sözleşmenizi kimin sonlandırdığı önemli değildir. Önemli olan iş sözleşmesinin hangi gerekçeye dayanılarak sonlandırıldığıdır. Kıdem, ihbar tazminatları ve ödenmeyen diğer haklar bu çerçevede hesaplanacaktır. Hak kaybına uğramamanız adına süreci bir avukat yardımı ile sürdürmenizde yarar var. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek ve hukuki yardım almak iserseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 23. 7 Aralık 2018

  Merhaba. Ben bir şirkette istifa etmeden çıkış almadan işi bıraktım. Her ayın 5 in de yatan maaş iki ay geçmesine rağmen yatmamış. İş yerini aradım gelip çıkış alman lazım diyor muhasebeden çıkışını hesabını veremiyoruz işlemini yapamıyoruz diyor ama ben işi bıraktıktan 3 gün sonra sigortamı kesmişler yani çıkışımı vermişler zaten ama 21 günlük alacağımı yatırmamışlar. Ne yapmam gerekir?

  • 10 Aralık 2018

   Merhaba, ücretinizin ödenme gününden itibaren 20 günlük süre ile ödenmemesi halinde işinizden istifa etmeden fiilen işi bırakma hakkınız vardır. Bunun üzerine işvereninizin size bir yaptırım uygulaması yahut sizi haklı nedenle işten çıkarması mümkün olmaz. Aksi halde tazminat haklarınızı alabilirsiniz. İlgili süreç karmaşık yapısıyla hukuki yardım ihtiyacı doğurur. Hatalı yahut ihmali bir hareketle hak kaybına uğramamanız için bir avukatın yardımına başvurmanız yararınıza olur. Süreç ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: