Güncelleme Tarihi:
Maaşı Ödenmeyen İşçinin Hakları
                                                   Maaşı Ödenmeyen İşçinin Hakları

Maaşı ödenmeyen işçinin hakları, maaşı ödenmeye işçi ne yapmalı? Bu konuya geçmeden önce ücret ve ücretin ödenmesi ile ilgili kurallara değinmemiz gerekmektedir.

İş sözleşmelerinde işverenin temel borcu ” işçiye ücret ödeme” borcudur. Ücret genel olarak toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmesi ile belirlenebilir. Ödeme biçimi açısından da zamana göre ( aylık, haftalık vs), parça başına ( verime) ya da her ikisi birden değerlendirilen karma sistem ( süre ve verim) şeklinde üçlü bir ayrım vardır. Ücret ile kastedilen hem asıl ücret (işçiye bir iş karşılığında para ile ödenen tutar) hem de ek ücretlerdir. “Prim, komisyon, ikramiye, iş gezisi giderleri, kardan pay alma” ek ücretlere örnek verilebilir.

Ücretin Ödenmesi ile İlgili Kurallar

 1. Ücret en geç ayda bir en erken de haftada bir ödenir.
 2. On veya daha fazla işçinin çalıştığı işyerlerinde işçilerin ücretleri banka vasıtasıyla ödenir.
 3. Burada çalışanlar hariç, meyhane vb. eğlence yerleri, perakende mal satan dükkân ve mağazalarda ücret ödemesi yapılamaz.
 4. Bono, kuponla veya yurtta geçerli parayı temsil ettiği iddia olunan bir senetle veya diğer herhangi bir şekilde ücret ödemesi yapılamaz.

Ücretin Ödenmemesi/Geç Ödenmesi Tespiti Nasıl Yapılır?

Ücretin ödenmemesinden bahsedebilmek için öncelikle ,ücretin ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden olmaksızın ödenmemesi gerekir. İşverenin ekonomik sıkıntıları mücbir sebep sayılamaz. Mücbir ( zorunlu) sebepten bahsedebilmek için işverenin iradesi dışında , kaçınılmaz ve öngörülemez sebeplerin olması gerekir. Yangın, deprem, sel, hastalık bu zorunlu sebeplere örnek verilebilir. Ayrıca ücretin ödendiğinin ispat yükü işveren üzerindedir. Ücretin ödendiğini yazılı olarak ispatlamak mecburiyetindedir. İşçi ise iddiasını her türlü delille ispatlayabilir.

Maaşı Zamanında Ödenmeyen İşçinin Hakları

1) Herhangi bir mücbir sebep yokken 20 gün içinde ücreti ödenmeyen işçi “iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınma” hakkına sahiptir. İşçilerin bu kişisel kararlarına dayanan çalışmama durumu sayısal olarak ne kadar çok olursa olsun ( ister bir ister elli işçi çalışmaktan kaçınmış olsun) bu durum grev olarak değerlendirilemez.

Gününde ödenmeyen ücret için ( prim, ikramiye, fazla mesai ücreti vs. hepsi dâhil ) mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanacaktır. Faiz oranı hesabı bakımından gecikme süresi ayrıca dikkate alınacaktır. İşçinin ücretinin bir ay ödenmemesi ile üç ay ödenmemesi hallerinde uygulanacak en yüksek faiz oranı da değişecektir. İş hayatı bakımından işçinin bu talebi pek de olumlu sonuçlanmadığından çoğunlukla dava yoluna gidilmektedir.

Çalışanların maaşlarının ödenmemesi sebebiyle çalışmaktan kaçınmaları sebebiyle;

 •    -İş sözleşmeleri feshedilemez.
 •    -Yerine yeni işçi alınamaz.
 •    -Bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Ancak bu durumda işçinin de dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. İşverenin ücret ödemede gecikmesinde işçiye ödeyeceği ücret bakımından yapılacak hesaplamada,

 •   -İşçi bu dönemde başka bir işte çalışmışsa oradan aldığı ücret,
 •   -Tasarruf ettiği para (Örneğin, işe gelmediği için yol parası harcamaması)
 •   -Kazanmaktan kaçındığı para miktarında bir indirim yapılacaktır.

2) İş Kanunu md. 24 gereğince, işveren tarafından işçinin maaşı kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya maaşı ödenmezse, ihbar tazminatı bildirim süresini beklemeksizin istifa edebilir. Bu durum sadece ücretin – maaşın ödenmemesi veya eksik ödenmesi değil geç ödenmesi halinde de geçerli olacaktır. Kanun burada çoğunlukla tek geçim kaynağı aldığı ücret olan işçiyi korumayı amaçlamıştır.

Haklı nedenle derhal fesih halinde işçi ücret, sözleşme ve kanundan doğan kıdem tazminatı, ücret alacağını ve varsa diğer  vesair tüm haklarını talep edebilecektir. Ayrıca işverenin bu davranışı işçiyi bir zarara uğratmışsa bunun tazminini de isteyebilecektir. Son olarak işçinin bu iş yerinde en az bir yıllık bir çalışması söz konusu ise  kıdem tazminatına da hak kazanacaktır. İşçinin dava açmadan önce ihtarname göndermesi daha uygun olacaktır. Bu konuda bir avukat ile iletişime geçmesi yerinde olur.

İşçinin Hak ve Talepleri Bakımından Zamanaşımı

İşçinin ücretleri/maaşları kaynaklı zamanaşımı beş yıldır. Beş yıllık süre her bir ücret dönemi için ayrıca hesaplanacaktır. Yani iş akdinin son bulduğu tarih değil ücretin ödenmesi gereken tarih esas alınacaktır.2009-2016 tarihleri arasında bir işyerinde çalışan işçi geriye dönük olarak 2016, 2015, 2014, 2013 ve 2012 dönemlerindeki ücretlerini talep edebilecektir. Bu beş yıllık sürenin dışında kalan 2009, 2010 ve 2011 dönemine ait ücret alacakları zamanaşımına uğrayacaktır.

Tazminat alacakları bakımından süre on yıl olarak belirlenmiştir. İhbar ve kıdem tazminatı alacaklarının  talep edilebileceği ve on yıllık zamanaşımı süresinin işlemeye başladığı tarih, iş sözleşmesinin feshi tarihidir.

Maaşım ödenmiyor ne yapabilirim? Maaşım geç yatıyor haklarım neler? Maaşın ödenmemesi durumunda tazminat alabilir miyim? Maaşı ödenmeyen işçi nereye başvurmalı? gibi sorular ile karşılaşıyorsanız online danışma bölümünden iletişime geçebilirsiniz. Maaşın ödenmemesi veya geç ödenmesi durumunda işçilerin hakları.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 22
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  22
  Shares
 • 22
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 27 Eylül 2018

  İyi günler aylık 2000tl net maaş alıyorum 8 yıldır aynı şirkette çalışıyorum banka üzerinde sadece asgari kısım geçiyor kalanı elden alıp maas makbuzu imzalıyoruz 5 aydır maas alamıyorum nasıl bir yol izlemem gerek

 2. 25 Eylül 2018

  merhaba çalışmış olduğum iş yerinde son 4 aydır maaşımdan sadece parça parça ücret almaktayım iş verenle ayrılmak istediğime dair konuştum ancak alacağımı tek seferde değil parça parça ödeyebileceğini söyledi. peki verdiği sözü tutmaz ise ben kendimi garanti altına almak için ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor. yardımcı olabilir misiniz ?

  • 25 Eylül 2018

   Merhaba,
   Bu durumda iş sözleşmesini haklı sebeple fesih hakkınız doğar. Haklı nedenle derhal fesih halinde işçi ücret, sözleşme ve kanundan doğan kıdem tazminatı, ücret alacağını ve varsa diğer vesair tüm haklarını talep edebilecektir. Bunları alamamanız halinde öncelikle arabulucuya, arabulucukla çözülememesi halinde dava yoluna gidilmesi gerekmektedir. Ancak bu dava nitelikli ve zorlu olduğu için avukatlar aracılığıyla açılması daha iyi olabilecek dava türlerindendir.

 3. 23 Eylül 2018

  merhabalar. 1 aylık maaşımı ve 3 aylık primimi alamıyorum. arabulucu avukat ile sonuca ulaşabilir miyim veya tavsiyeleriniz nelerdir?

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   İşçi alacaklarına ilişkin davalarda yeni düzenlemeye göre öncelikle arabulucuya başvurulması gerekmektedir. Arabulucukla çözülememesi halinde dava yoluna gidilmesi gerekmektedir. Ancak bu dava nitelikli ve zorlu olduğu için avukatlar aracılığıyla açılması daha iyi olabilecek dava türlerindendir.

 4. 11 Haziran 2018

  merhabalar 7.5 yildir bir firmada calisiorm son 6 aydir maaslarmiz duzensiz son iki aydirda hic odenmiyor duzensiz odeme dedigimde parca parca odeniliyor isyerinden ayrilmak istiyorm kidem tazminati hakkim varmi birde nasil bir yol izlemeliyim bu surecte

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 5. 24 Eylül 2017

  Merhabalar acil desteginize bilginize ihtiyacim var. 1.5 yildir bir firmada calisyorum maasim 3250tl. Bankaya 1400 yatiyor gerisini elden makbuz imza karsilihinda aliyorum. 15haz_15 tem 250(elden), 15tem_15 agus1850tl(elden)15 agus_15eylul 1850(elden) ve 1400(banka) alacakliyim.odemelerin duzensizliginden dokayi isten ayrilmak istiyorum.h em elden hem de banka allaacaklarimi alabillmek icin nasil bir politika uygulamaliyim mahkemeeyle ugrasmadan cunku dava acacak param yok.Parami almadigim halde isten ayrilma icin yasal surecim nasil oluyor?ilginize simdiden tesekkur ederim. Sevgiler

  • 2 Ekim 2017

   Merhaba, maaşınızı alamamanız haklı nedenle fesih hakkı doğurur ancak işveren ödeme yapmıyor ise mahkemeye vermek gerekecektir.

 6. 15 Ağustos 2017

  2012 yılı 10.ayından itibaren bir firmada çalışmaktayım. Çalışan sayısı ben dahil 3 kişi. Maaşlarımızı sürekli ayın sonlarına doğru alıyoruz. bu mesajı size ayın 15 inde attım ve halen herhangi bir ödeme alamadık. noterden nasıl bir ihtarname çekmemiz gerekir ? Çalışanlar olarak toplu istifa etmeyi düşünüyoruz. İstifa etsek dahi paramız yok diyip tazminatlarımızı vermemek istiyeceklerinden adımız kadar eminiz. Mahkemeye versek ne kadar sürer ? SGK primlerimizde asgari ücretten yatıyor. Şimdiden teşekkürler

  • 16 Ağustos 2017

   Eğer iş yeri sahibi de bedeni gücünü koyarak çalışmıyor ise iş kanununa tabi olmadığınız için tazminat alamazsınız. Ancak iş yeri sahibi de sizinle birlikte çalışıyor ise 4 kişi olacağından iş kanununa tabi olacak ve tazminatlarınızı alabileceksiniz. Bizimle çalışmak istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

 7. 30 Temmuz 2017

  Merhaba,5 yıldır resmı devlet dairesinde beledıyede calısıyorum,sözleşmeli olarak 3 aydır maaş alamıyoruz ne yapabılırız nasıl bir yol izlemelıyız

  • 1 Ağustos 2017

   haklı nedenle istifa ederek hem tazminat alabilir hem de ödenmeyen maaşlarınızı ve varsa diğer haklarınızı alabilirsiniz. Bunun için dava açmalısınız bizimle çalışma istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

 8. 27 Mayıs 2017

  Merhaba Mustafa bey

  2014 ‘ün 7.ayından itibaren sigortalı olarak özel bir şirkete çalışıyorum ama 4 yıldır maaşımı alamıyorum şu anda hala çalışıyorum nereye başvurmam gerekir şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

  • 27 Mayıs 2017

   Merhaba, maaşınız ödenmiyorsa, iş mahkemesinde dava açmanız gerekir. yazıyı okursanız haklarınızdan ve yapabileceklerinizden bahsedildi.

 9. 17 Mayıs 2017

  Merhaba, toplamda 1 ay 8 günlük alacağım olan iş yerinden deneme süresinde olduğum için herhangi bir açıklama yapılmadan çıkartıldım, maaşım ve 8 günlük alacağım en geç 05.05.17 de yatması gerekiyordu ama yaklaşık iki hafta geçmesine rağmen hala yatırılmadı ? Böyle bir durumda yapabileceklerim nelerdir ? teşekkür ederim .

  • 21 Mayıs 2017

   Makalede bahsedildiği gibi iş mahkemesinde dava açmalısınız.

 10. 14 Mayıs 2017

  İyi Günler Mustafa Bey
  Ben1 ay önce Avcılar da Köfteci Ramiz Şubesinde Çalışmaya Başladım ama Sigortam Yapılmadı ve Ay Sonu Çıktığımda İse Maaşımda 7 günlük Bir Alacağım Kaldı Onu Nasıl Alabilirim
  şimdiden Teşekkürler avukat bey.

  • 14 Mayıs 2017

   işveren iletişim yollarını denedikten sonra bunu vermiyorsa iş mahkemesinde dava açmalısınız.

 11. 1 Mayıs 2017

  Merhaba bir daha açılışı yapılmayan bir iş yerinde çalışmaya başladım açılış süresi gecikti ve resmi bir sözleşme yapılmadı. Fakat maaşlarımızı alacağımız söylendi ve başka bir işte çalışmamamız istendi fakat maaş alamadım ve 1 aydır bekletiliyorum maaş alacağıma dair. Sözleşmem olmadığı için yine de işçi mahkemesine başvurabilir miyim?

 12. 21 Nisan 2017

  Merhaba çalıştığım iş yerinde yaklaşık 4 aylık sigortam,var ve son iki aydır maaşımı alamıyorum ve maaşlar elden veriliyor sigorta üzerinden bankaya yatmıyor işten çıkınca ne yapmam gerekiyor bide eğer bu ücreti alabilirsem ne kadar uzun sürer

  • 21 Mayıs 2017

   2 tanık bularak iş mahkemesinde dava açıp haklarınızı alabilirsiniz.

 13. 11 Nisan 2017

  6 senedir bir fabrikada çalışıyorum son 1 senedir maşımızı 18 gün geç alıyoruz yani ayın 15 şinde alacağımız maaşı gelen ayın 3 de alıyoruz ne yapmalıyız

 14. 8 Nisan 2017

  mrb.4 aydır bir işyerinde çalışmakta idim ancak bu ay başında işten çıkarıldım.bana yazılı resmi hiç bir bildirim yapılmadı.son ayın maaşını ödemediler.maaş ödenmeden işten çıkarıldım.ne yapmam lazım.şimdiden teşekkürler.

  • 10 Nisan 2017

   İş mahkemesinde dava açarak ödenmeyen maaşınızı alma imkanınız vardır.

 15. 2 Nisan 2017

  Bundan yaklaşık 2 ay önce özel bir lisede 4 ay gibi bir süre çalıştım ve maaşlarda 20 gün gibi bir geçikme söz konusu oldu maaşımı geç almaya başladım bunun üzerine okula yeni genel müdür geldi bu durumun bundan sonra böyle devam edeceğini söyledi bende bu bunun gibi bir kaç sebep yüzünden işten ayrılmaya karar verdim ve gidip çıkış verdim okul müdürüne çıkış verdim oda bana 1- 2 gün süre ver ben durumu düzeltmeye çalışacağım dedi bende 2 hafta bekledim ve hiç bir şey olmadı sonra işi hemen bıraktım son ayki maaşımı vermediler 1600 tl alacağımvar işten ayrılalı 2 ay oldu hala vermediler vermekte istemiyorlar sanırım ve onlar yüzünden 2 aydır da işsizim benim şimdi içer deki 1600 tl mi almam ne yapmam gerekiyor teşekkürler geri dönerseniz minnettar kalırım

  • 10 Nisan 2017

   Merhaba, iş mahkemesinde dava açmalısınız.

 16. 30 Mart 2017

  Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım.Çalışma iznim olmadığı için sigorta yapmadılar. Bir ingilizce kursunda 1 ay çalıştım. Ücretimi alamıyorum. Nereye şikayet etmeliyim.

 17. 9 Mart 2017

  merhaba,
  istanbul da sahibi iranlı olan bir seyahat acentasında 2 yıl çalıştım.4 aylık maaşım içerde.çıkalı 1 yıl oldu işten.ama bize devamlı paranızı vericem diyor.hala alamadık.kendisi irana döndü.buarada hiçbir mülkü yok türkiye de..bankada hacizli parası var.nasıl bir yol izlemem lazım.şimdiden tşkr ederim

  • 10 Mart 2017

   Hakkınız var ama anlattığınız kadarı ile tahsilatı zor görünüyor.

 18. 26 Aralık 2016

  Merhaba,

  Kurumsal ve halka açık bir firmada yaklaşık 3 aydır maaş alamıyoruz iş akdimi fesh edersem kıdem ihbar ve işsizlik alabilirmiyim konu hakkında en kısa sürede yardımlarınızı rica ederim.

  • 5 Ocak 2017

   Merhaba, maaş alamamanız nedeni ile iş akdinizi sonlandırırsanız kıdem tazminatı alırsınız.

 19. 26 Aralık 2016

  Merhaba,

  1 Eylül 2013 tarihinde başlamış olduğum işyerimden 1 Aralık 2016 tarihinde ayrıldım. firmamdan ayrılmak istememin nedeni ise son sene maaşları vaktinde alamamam ve ay içerisinde parça parça almamdan kaynaklı buna artı olarak firmada çalışan diğer arkadaşlarım her sene zam aldıkları ve bana zam yapmamasından kaynaklı. her sene zam istememe rağmen şirketin bir düzeni var bu düzeni bozamam dedi. ve 2016 ocak ayında bir arkadaşımın maaş bordrosunu masa üzerinde gördüm ve zam aldığını gördüm. patronuma bunuda söyledim. sana hesap veremem dedi. (ve halen nisan ayından 50 TL gibi küçük bir rakamda olsa eksik maaşım var)

  Şimdi;

  1 aralık 2016 tarihinde muhasebe tarafından çıkışımı yaptırdı fakat ben kendisine istifa etmedim sadece sözlü olarak konuştuk ve yollarımızı ayırmak istediğimi söyledim. Kasım 2016 maaşımıda halen alamadım. buna istinaden yasal yollara başvursam. senelik yapmadığı zamlarımı ve tazmintımı alabilirmiyim. Bana bu konuda mailime dönüş yaparsanız. sizin ile özelden de konuşup bu konuda yardımlarınız rica ederim.

  Teşekküler.

  • 5 Ocak 2017

   Merhaba,

   Sözleşmenizde zam yapılacağı yazılmıyorsa zam yapılmaması nedeni ile herhangi bir şey talep edemezsiniz ancak maaşınızın verilmemesi, verilmesi gereken süreden 20 gün geçmesi nedeni ile dava açıp kıdem tazminatınızı ve varsa diğer haklarınızı alabilirsiniz.

 20. 16 Aralık 2016

  Merhabalar ;
  çalıştığım işyerinde sürekli maaşlar gecikiyor. şuanda içeride 2.5 aylık maaşım var ve 2 sene 3 aydır burada çalışıyorum. Hakettiğim kıdem tazminatını ve maaşımı ne şekilde alabilirim? Teşekkürler.

  • 22 Aralık 2016

   merhaba, 2,5 aydır maaş alamıyorsanız haklı nedenle iş akdinizi feshederek hem maaşlar için hem de kıdem tazminatı için dava açabilirsiniz. Başkaca alacaklarınız varsa bunları da talep edebilirsiniz.

 21. 27 Kasım 2016

  İyi günler hsgroup diye bir firmaya ekim ayının 4 de girdim maaş alabilmeniz için bir ayın dolması Lazım dendi ve kasım ayının 10 nunu beklemeniz gerek dedi iş veren, daha sonra kasım ayının 10nunda işten cıkartıldım ve maaşımı hala alamadım . 100 kişilik çalışmalı bir yer ve maaş elden veriliyor haftaya yatıcak deniliyor her aradığımda yalnız hiç birşey verilmiyor lütfen yardımcı olun cok mağdurum

  • 29 Kasım 2016

   maaşı dava yolu ile alabilirsiniz. iş mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: