İstifa Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler
                             İstifa Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstifa, herkesin iş hayatında en az bir kere yaşadığı kendi isteği ile işi bırakma halidir. Bu nedenle de hem psikolojik hem maddi açıdan üzerinizde düşünülmesi gereken bir konudur. Ayrıca bir avukattan da yardım alınarak işi bırakmanızın hukuki anlamda gerçekten bir istifa olup olmadığının irdelenmesi ve yasal haklarınızın işverenden talep edilip edilemeyeceğine bakılması gerekmektedir.

Bazen işveren adeta çalışanı kendi isteği ile işi bırakması için zorladığı durumlarda yaşanabilmektedir. Örneğin işin başlangıcında belirtilen iş düzeninin daha sonrasında değiştirilmesi, çalışan kişinin daha uzun süre çalışıp daha az ücret alması, çalışanın ikramiyelerini az alması ya da alamaması, maaşını geç alması, soysal haklarından faydalanamaması ve bu durumların sizin izninizin ya da haberinizin olmadığı haksız durumlar yaşanabilmektedir. Bu durumlar da bir istifa değil kovulma halidir ve çalışan kişi de bütün yasal haklarını işverenden talep edebilmektedir.

Bununla birlikte istifa ederken dikkat edilmesi gereken başka genel hususlarda mevcuttur. Bunlar şunlardır;

 • Öncelikle gerçekten işinizden istifa etmek isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.
 • Sonrasında bir avukattan da yardım alarak doğru bir biçimde içinde bulunduğunuz durumun değerlendirmesini yapıp istifa edilmesi gerekmesi halinde de bir istifa dilekçesi hazırlayınız. Burada iş yerinden ayrılma nedeninizi açıkça bildirerek iş yerindeki ödenmeyen alacaklarınızı ödenmesi gereken tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte, maaşınızı, kıdem tazminatınızı, fazla mesaisini, ikramiyelerini, kullanmadığı yıllık izinlerinin ücret karşılığını ve diğer sosyal haklarınızı talep etmelisiniz. Ancak istifa dilekçesi hazırlamadan önce avukata danışmanızda yarar var zira bazen istifa dilekçesinde yazılan cümleler mahkeme aşamasında karşınıza gelebilir ve bağlayıcı olabilir.
 • Haklı nedenle istifa ettiğinizde işverenin kıdem tazminatınızı veya varsa fazla mesai, hafta tatili, bayram tatili gibi alacakları vermeyeceğini düşünüyorsanız istifa sonrası açacağınız dava için 2 tanık bulmanız gerekecektir. İş yargılamasında işçi için tanık neredeyse her şeydir ve işçi göstereceği 2 tanıkla neredeyse her şeyi ispat edebilir. Tanık bulma aşamasını mümkünse istifa etmeden veya çıkarılmadan önce bulmanız daha kolay olacaktır. O an iş yerinde çalışan tanıklar olabileceği gibi kısa zaman önce işten çıkmış tanıklar da tanıklık yapabilir ancak siz çıkarken orada çalışan tanık sizin işten neden çıktığınızı veya çıkarıldığınızı bildiği için tanıklığı daha değerlidir.
 • Yine işten ayrılırken mümkün olabildiği kadar evrak toplamanız sizin için iyi olacaktır. Daha sonra mahkeme aşamasında bunlar delil olarak kullanılabilir.
 • Kıdem tazminatı çalışanın, işten ayrılmasının ardından en önemli geçim kaynaklarından bir tanesidir. Bu nedenle de içinde bulunduğunuz durum hukuki olarak gerçek anlamda bir istifa ise kıdem tazminatınıza hak kazanamadığınızı bilmelisiniz. Tabi burada aşağıda yazılanlar ile birlikte istifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi yazımızı mutlaka okumalısınız. Çünkü her istifa gerçek anlamda istifa değildir. Çoğu durumda istifa bile olsa işçi kıdem tazminatına hak kazanır.
 • Çalışan istifa etmesine rağmen diğer yazımdaki durumlara ek olarak şu durumlarda da yasal olarak kıdem tazminatına hak kazanabilmektedir;

İstifa dilekçesinin şarta bağlandığı durumlarda,

 1. İşveren tarafından çalışana beyaz ve boş kâğıda imza attırılıp daha sonrasında da bunu istifa dilekçesi olarak kullanıldığı hallerde,
 2. İstifa dilekçesinin üzerinde var olan tarihten daha sonraki bir tarih için işleme konulması durumunda,
 3. İstifa dilekçesinde çelişkinin bulunması halinde,
 4. Çalışanın askerlik, emeklilik gibi hayatında değişiklik gösteren hallerde istifa dilekçesi vermesi durumundadır.
 • İstifa etmek yerine iş sözleşmenizi feshetmenizin haklı nedenlerini ve işten ayrılma nedenlerinizi Noter kanalıyla ihtar çekerek de işverene bildirebilirsiniz. Bu en doğru ve güvenilir yol olacaktır çünkü noter ihtarnamesi ispat açısından önemlidir ve belki işveren bu ihtar ile dava açılmasını engellemek için uzlaşma yoluna gidebilecektir. Bu konuda bir avukata ihtarname yazdırmak suretiyle yaptığınız durumda haklarınızı garanti altına almış olursunuz.
 • Çalışan tarafından hazırlanan istifa dilekçesi de önemlidir. Kimi zamanlarda işveren, çalışanı istifa dilekçesini imzalamaya zorlayabilmektedir. Bu durumda istifa olarak algılanmaması gereken diğer farklı durumlardandır. Bu halde de çalışan, istifa dilekçesini irade bozukluğuna dayanan hata, hile ve ya tehdit gibi durumlarda imzaladığını ispatlayarak yasal haklarını kavuşabilmektedir.
 • Hazırlanan istifa dilekçesinin işverene verilmesinin ardından hemen işten ayrılacağınızı düşünmeyiniz. Hukuki olarak işten ayrılacağınızı işverene bildirmiş yani ihbarı gerçekleştirmiş bulunmaktasınız. Bunun ardından söz konusu iş yerinde çalıştığınız süre ile bağlantılı olarak iki haftadan iki aya kadar uzanan bir ihbar süresi mevcuttur. Bu süre, iş yerindeki işlerin aksamaması adına kanunen işveren lehine verilmiş bir süredir. Söz konusu ihbar süresince iş yerinizde çalıştıktan sonra işinizi bırakmanız gerekecektir.
 • İhbar sürenize uymayıp istifa dilekçeniz ile birlikte işten ayrılmanız halinde yasalarımızda belirtilen ihbar tazminatınızı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak burada işçi tarafından haklı nedenle fesih halleri farklıdır, bu durumlarda ihbar sürenizi beklemeniz gerekmeyecektir. Bu konuda istifa eden işçi tazminat alabilir mi yazısını okuyabilir veya bize danışabilirsiniz.
 • İşe başladığınız ilk iki aylık deneme süresinde içerisinde iseniz herhangi bir ihbar süresine uymak mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Bu nedenle istifa dilekçenizi işverene vermeniz halinde işyerinizden ayrılabilirsiniz.
 • Ayrıca ihbar süreniz içerisinde günlük iki saat yeni iş arama hakkınız da bulunmaktadır.
 • Tüm bunlarla birlikte istifa işlemleri sırasında, ihbar süresi içerisinde ve işverenle konuşurken stresli ve sinirli olmamak gerekmektedir. Zira bir anlık ağzınızdan yanlış sözlerin çıkması, durumunuzun boyutunu değiştirebilmekte ve bir ceza davası ile karşı karşıya gelmenize neden olabilecektir.

Sonuç olarak, ben istifa ettim bu nedenle de herhangi bir hak edinemem gibi yanlış bir düşünceye kapılmayınız. Mutlaka bu konuda uzman, bilgili ve tecrübeli bir iş hukuku avukatından ya da hukuk bürosundan yardım alarak durumunuzu değerlendirin ve hakkınızı arayınız.

Yazıyı Paylaş
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  10
  Shares
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 28 Eylül 2017

  iyi gunler. Benim annem özel bi sirkette 3 yıldır bulaşıkçı olarak çalışıyor. İsten cikmak istiyor herangibi gerekcesi yok cikmak icin is yeri tazminat vermeyecegini söylemiş tazminat alabilirmi almak icin ne yapabiliriz. askeri ücret alıyor

  • 2 Ekim 2017

   Sebepsiz istifa ederseniz tazminat alamazsınız. Haklı bir istifa nedeniniz varsa ancak o zaman alabilirsiniz.

 2. 14 Ağustos 2017

  Merhaba. Benim çalıştığım yerde 1 yılım dolmadı ve 1 buçuk aylık hamileyim fakat sıkıntılı geçiyo işten çıkmak istiyorum dayanamıyorum ama zorla çıkartmıyorlar eleman bulana kadar çıkamazsın diyorlar sonuçta önemli olan benim sağlığım ben şimdi onları dinlemeyip işi bıraksam gitmesem ihbar tazminatı ödemek zorunda mıyım ?

  • 16 Ağustos 2017

   İhbar süresi kadar çalışıp çıkabilirsiniz.

 3. 18 Mayıs 2017

  hiç bir neden yokken istifa etmek istiyorum ihbar süresi illa vermeli miyim artık çalışmak istemiyorum.

  • 20 Mayıs 2017

   İlyaz Hanım, bu durumda ihbar süresinde çalışmalısınız veya işverene hakedişinizden ihbar tazminatınızın kesilebileceğini belirten yazılı bir evrak verdikten sonra direk olarak işi bırakabilirsiniz. Hakedişiniz yoksa ihbar tazminatını ödemekle yükümlüsünüz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: