Güncelleme Tarihi:

Evlilik Nedeni ile İstifa Ederek Kıdem Tazminatı Alınabilir mi?
Evlilik Nedeni ile İstifa Ederek Kıdem Tazminatı Alınabilir mi?

Hukuk büromuzun sitesine gelen soruların bazıları evlenen kadın işçilerden gelmektedir. Bunlardan bazıları; evlendim istifa edip kıdem tazminatı alabilir miyim? Evlenme nedeniyle işten nasıl ayrılırım? Evlilik nedeniyle istifa edip kıdem tazminatı aldıktan sonra başka bir işte çalışabilir miyim? Evlilik nedeniyle işten ayrıldığımda işsizlik ödeneği alabilir miyim? Sorularıdır.

Bilindiği gibi 1475 sayılı İş Kanunun 14. maddesinde sayılan kıdem tazminatına hak kazanılan durumlar bulunmaktadır. Kıdem tazminatı için 1 yıllık süre şartı vardır. Buna ek olarak evlenen kadınlar için İş Kanunu ayrıcalık tanımıştır. Ülkemizde evlenen kadınların çalışma ihtimal ve hevesinin azalması, şartlarının zorlaşması ve Türkiye sosyolojik düzeninde eş baskısı ile işi bırakma durumu olabileceğinden ve bu durumun iş dünyasında dejavantajlı olan kadınlar için ayrıca bir dejavantaj teşkil edebileceğinden, İş Kanunu buna uygun düzenleme yapmış ve evlendiği tarihten 1 yıl içerisinde istifa eden kadın işçinin kıdem tazminatını alabileceğini düzenlemiştir.

İş sözleşmesini kıdem tazminatı alarak evlilik sebebiyle sona erdirmek isteyen kadın işçi, bu yönlü bir ihtarname düzenleyerek, evlilik cüzdanında evlilik tarihinin görüldüğü kısmın fotokopisini ihtarnameye ek olarak ekleyerek işverene noter vasıtası ile göndermelidir. Noter burada zorunluluk değil ispat şartıdır. Aksi halde dava aşaması olursa bu durumun ispatında zorluk yaşanabilir. İhtarnamenin işverene tebliğ anından itibaren iş sözleşmesi sona erer. Ayrıca bu tebliğ tarihi, alacak kalemleri için faiz başlangıç tarihidir. Kadın işçi, evlenme nedeniyle kıdem isteyerek işten ayrılması durumunda ihbar tazminatı ödemek durumunda kalmaz.  İhtarnameyi tebliğ alan işveren bu halde kıdem tazminatını ödemekten kaçınması durumunda işçi, iş hukuku avukatına giderek dava açması için vekalet verebilir. İş Mahkemesinde görülen bu dava da işveren kıdem tazminatı ile birlikte dava masrafları, avukatlık ücreti ödemek zorunda kalır.

Evlilik Nedeniyle İstifa Ederek Kıdem Tazminatı Alan İşçi Başka Bir İşte Çalışabilir mi?

Evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın işçi, sonrasında başkaca herhangi bir işte çalışabilir. Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alma hakkı, kadına İş Kanunu’nda verilen bir haktır. Kadın işçinin evlilik nedeniyle işten ayrılması durumunda çalışma hakkına herhangi bir kısıtlama getirmez. İstifa edip kıdem tazminatını alması durumunda yeniden başkaca bir işte çalışabilir. Bu işçinin Anayasa’dan gelen çalışma özgürlüğü hakkıdır.

Evlenme Nedeniyle İstifa Eden İşçi İşsizlik Ödeneği Alabilir mi?

İşsizlik sigortasına ilişkin düzenlemeler gereği evlilik sebebiyle istifa halinde işsizlik ödeneğinden yararlanmak maalesef mümkün değildir.

Sorularınızı online danışma bölümünden sorabilirsiniz veya yorum yapabilirsiniz. Siz de bu yazıyı aşağıdaki butonlar ile sosyal medya ortamlarında paylaşarak evlilik nedeniyle işten ayrılan işçilerin tazminatlarını alması için bilgilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    4
    Shares
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  1. 10 Kasım 2018

    Merhaba ben evleneli 1 sene olmadı işyerinden ayrilacagim 2.5 sene oldu calisali fakat alacağım para 4.600 lira dediler toplam ne kadar yada ihbar tazminatida varmı sadece kıdem tazminatımi onu öğrenmek istiyorum tesekkur .

    • 12 Kasım 2018

      Merhaba, sebepsiz fesih hallerinde hiçbir tazminat hakkı doğmamaktadır ancak kanun evlenecek kişiler için ayrı bir düzenleme yapmıştır. Buna göre evlenen kişi bir sene içerisinde sözleşmesini feshederek kıdem tazminatına hak kazanabilir. Alacağınız tazminatın miktarı için kesin bir miktar söyleyemeyiz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardımda bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  2. 11 Ekim 2018

    Çalıştıgımız yerde 1yıl ı doldurmadan evlenip ayrılmak istersek tazminat geçerli oluyor mu gene yoksa 1 yılı dolmus kişiler mi evlenince tazminat alma hakkına sahip.

    • 19 Ekim 2018

      Merhaba.
      Kıdem tazminatına hükmedilebilmesi için bir yıldır o kurumda çalışma şartı öngörülmüştür. Bundan bağımsız olarak kadının evlilik süresi konusunda başkaca bir şart bulunmamaktadır.

  3. 15 Ağustos 2018

    Meraba ben 1 ay önce devlete atandım fakat henüz zimmete düşmedim evlensem suanki çalıştıgm yerden tazminat alabilir miyim ?

  4. 16 Aralık 2017

    Ücretli çalışan bir öğretmenin 15 ekimde evlendim Ocak ayında istifa edeceğim ücretli öğretmen olduğum için kıdem tazminatı alabilirmiyim

    • 19 Kasım 2018

      merhaba, her ne kadar kanunen ücretli öğretmenlere kıdem tazminatı verilmese de, en 3 yıl yenilenmiş ise bu sözleşmeniz, dava yoluyla bu tazminatı istersiniz. BU isteminiz red edilse bile Yargıtay sizin lehinize tazminata hükmedebilir. Yargıtayın bu hususta örnek kararları mevcuttur. Daha ayrıntılı bilgi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  5. 13 Aralık 2017

    Ben 2013 tarihinde evlendim, 1 ay sonrasında da işten ayrıldım. Ancak bana evlilik kıdem tazminatımı ödemediler, noterden ihtarnamede gönderdim ama bir netice alamadım ve bende üzerine düşmedim. Şuanda istesem yeniden bir ihtarname göndersem bir anlamı kalır mı? Yani bu huhsusta zaman aşımı varmı?

    • 15 Kasım 2018

      merhaba, iş sözleşmenizin bitiminden itibaren 5 yıl içerisinde bu davayı açmanız gerekmekte olup bu süreç içinde dava açmamış iseniz hakkınız zamanaşımına uğrar. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  6. 11 Aralık 2017

    Merhaba; Haziranda evlenmeyi düşünüyorum 2 saatlik mesafede komşu şehre taşınacağız, evlendikten sonra o şehirde yeni iş bulduktan sonra şu anki işimden çıkarak kıdem almak istiyorum. İş yerinin kıdem ödeme süresinde kural var mı, istifa ettiğim gün ya da hafta tazminatı hemen alabilir miyim? Ya da istifa sonrası yeni işe girdiğimde eski işyerim kıdem tazminatımı ödeyebilir mi?

    • 19 Kasım 2018

      Merhaba, geçerli bir nedene dayanmadan gerçekleştirilen fesihlerde tazminat hakkı doğmaz. Ancak evlilik için kanunda bir istisna öngörülmüştür. Buna göre evlenmenizden itibaren 1 yıl içinde işyerinizden evilik nedeniyle istifa ederseniz kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  7. 1 Kasım 2017

    Çalışmakta olduğum kurumsal şirketten evlilik sebebiyle ayrılmak istiyorum fakat işyerinin kendi hazırladığı istifa dilekçesini (hiçbirşey talep etmeyeceğim bir dilekçe) imzalamak zorunda olduğumu dile getiriyorlar imzalamazsam tazminat alamayacağımı ve devletin bunu istediğini söylüyorlar imzalamalımıyım ? Tanıdığım bir kaç kişi imzaladığı için tazmınat alamadıklarınıda söylüyor imzalama diyorlar.

    • 12 Kasım 2018

      Merhaba, kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemelerde evlenen kadın için ayrıcalık tanınmış ve evlenme nedeniyle işten ayrılacak kadının kıdem tazminatına hak kazanacağı hükme bağlanmıştır. Bunun için evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde istifa edilmiş olması gerekir. İşvereninizin size imzalatmaya çalıştığı ibranamede yer alan ‘hiçbir hak talep etmediğiniz veya her hakkınızın ödendiği’ yönündeki hükümler geçersiz olur. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  8. 18 Mayıs 2017

    Dört yıldır sosyal hizmetlerde çalışmaktayım evleneceğim için haziran ayında işden ayrılacagım ama nikahım temmuzda bu durumda tazminat almam mümkün mü

    • 20 Mayıs 2017

      Hatice Hanım, evlendikten sonra 1 yıl içinde istifa ettiğiniz durumda ancak kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz. Haziranda istifa ederseniz tazminat almanız mümkün olmaz.

  9. 1 Mayıs 2017

    Merhabalar; 20 ağustos 2017 de düğünüm var.Evlendikten sonra ulaşım sebebimden dolayı 2 yıldır çalışmış olduğum işyerimden ayrılmak durumundayım.işverenim bu durumu biliyor yani evlendikten sonra ayrılacağımı. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Evlilik tarihim yaklaştığında bunu net olarak bildirmem gerekiyor bu durumda evlendikten sonra ayrılacağım desem tazminatımı alamama gibi bir durumum olabilir mi? Bunu onlara bildirmemin bir dezavantajı olabilir mi? Çok teşeklür ederim..

    • 22 Mayıs 2017

      İsminiz Eser ama ancak kadın işçiler evlilik nedeni ile kıdem tazminatı alabilir. Eğer kadınsanız evlenmeden önce istifa ederseniz tazminat alamazsınız. Evlendikten sonra ancak alma hakkınız söz konusu.

  10. 14 Temmuz 2016

    Ocak 2017 itibari ile evlendikten sonra alınabilen kıdem tazminatları artık verilmeyecek olup bu tazminat emekliliğe aktarılacakmış diye bi duyum aldım. Bu konunun doğruluğu Hakkında bi bilginiz varmıdır ?

    • 14 Temmuz 2016

      Henüz kanun çıkmadı ne zaman çıkacağı hakkında da net bilgi yok. Bu yüzden doğrudur diyemem. Üstelik kanunun son hali de netleşmedi.

  11. 9 Nisan 2016

    Avukat bey, 1 ay kadar sonra evleniyorum. Evlilik nedeniyle istifa ederek kıdem tazminatı almak istiyorum ancak işyeri düğün hazırlığı için bana yeterince izin vermiyor. Yeterince izin vermemesi nedeni ile istifa etsem tazminat alır mıyım? Yoksa illa evlilik cüzdanı ile mi başvuru yapmak lazım işverene.

    • 10 Nisan 2016

      Kader Hanım, işveren evlenme hazırlığı için izin vermek zorunda değil. Bunu iyiniyet çerçevesinde ayarlayabilirsiniz. Evlendikten sonra da evlilik nedeniyle istifa ederek kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  12. 31 Ocak 2016

    Yaklaşık 6 ay önce evlendim. Evlendiğim zaman kocam çalışmama bir şey demiyordu ancak şimdi izin vermiyor çık işte diyor. Ancak 5 yıldır aynı yerde çalışıyorum kıdem tazminatım yansın istemiyorum. Evlendiğim zaman işverene çalışmaya devam edeceğim demiştim. Şimdi ben evlilik nedeniyle istifa ederek kıdem tazminatı alabilir miyim?

    • 31 Ocak 2016

      Evleneli henüz 6 ay olmuş dolayısı ile evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alma süresi olan 1 yıllık süre içindesiniz. İşverene evlilik nedeniyle kıdem tazminatı almak istiyorum dışında her hangi bir sebep sunmak zorunda değilsiniz.İhtar yoluyla kıdem tazminatını talep edebilirsiniz vermez ise iş mahkemesinde dava yoluna gitmelisiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: