Güncelleme Tarihi:

Zorla İstifa Ettirilen İşçi Tazminat Alabilir mi?
Zorla İstifa Ettirilen İşçi Tazminat Alabilir mi?

İstifa etmek isteyen veya istifa eden işçinin dikkat etmesi gereken hususları “İstifa eden işçi tazminat alabilir mi? başlıklı yazıda dile getirmiştim. Kırmızı yazıya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazımda ise zorla istifa ettirilmek istenen ya da ettirilen işçinin haklarında bahsetmek istiyorum. Kısaca belirtmek gerekirse  zorla istifa ettirilen işçi kıdem ve ihbar tazminatı alabilir.

İş hayatında bazı işverenlerce, işçilere yapılan haksız uygulamalar su götürmez bir gerçektir. İş akdinin başlangıcından sonuna kadar, işçinin hak arama direncini kırmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Bunların başında işçiye psikolojik baskı yaparak veya çalışma şartlarını zorlaştırarak istifaya zorlama,  baskı ile istifa dilekçesi alma, boş kağıda imza attırma, iş akdinin başında istifa dilekçesi alma gibi uygulamalar gelmektedir. Ancak bazı durumlarda işçi, kendisi istifa etmiş tüm haklarını kaybetmiş gibi görünmesine rağmen işçinin hakları aslında kaybolmamıştır. Bu haklar iş mahkemeleri aracılığı ile dava edilip kıdem ve ihbar tazminatı kazanılabilir.

Bu yazılanlar ile sınırlı olmamak kaydı ile  bu durumların başlıcaları şu şekilde sıralanabilir.

Baskı ile ve Zorla İstifa Ettirilen İşçi Hangi Hallerde Tazminat Alır?

 1. Baskı ile alınan veya şarta bağlanan istifa dilekçesinin mevcudiyeti

Bu konuda Yargıtay’ın ilke kararlarında da belirtildiği gibi hakim, olayın özelliklerine göre istifa dilekçesinin baskı ile alınıp alınmadığını araştırması gerekir. Bu konuda Yargıtay’ın bazı kararları şu şekildedir. “Cumhuriyet Savcılığına ihbar olunacağı tehdidi altında verilen istifa dilekçesinin işçinin gerçek iradesini yansıtamayacağını belirterek istifa belgesine geçerlilik tanımamıştır.”

Ayrıca Yargıtay “İşyerinde hizmet süresi itibarıyla belirli hakları kazanmış bir kişinin hayatın olağan akışı içinde istifa ile bu hakları ortadan kaldırması olağan bir davranış sayılmaz” diyerek işçinin, kıdem hakkını yakarak istifa etmesi doğal değil, başka bir haklı sebep olmalı diye değerlendirmiştir.

Buna ek olarak şarta bağlı yapılan istifalar da geçerlilik arz etmemektedir. Yargıtay benzer kararlarında “Şarta bağlı istifa dilekçelerinin geçerli olduğu kabul edilemez” ilkesini benimsemiştir. Buna göre işçi “kıdem alacağım ve 3 aylık işçilik alacağımın verilmesi kaydı ile istifa ediyorum” şeklindeki istifa dilekçesi geçersiz bir istifa dilekçesidir. Bu şekilde bir istifa halinde işçi haklarını almak için iş mahkemesine başvurabilir. Bu durum sözlü de olabilir “istifa et haklarını vereceğiz” diye sözlü beyan ile birlikte işçi istifa ederse tanıkla bu durumu ispatlamak kaydı ile zorla istifa ettirilen işçi kıdem ve ihbar tazminatlarını alabilir. Dilerse ve şartları da varsa işe iade davası da açabilir.

Zorla İstifa Olmasa da Tazminata Hak Kazanılan Diğer Durumlar

 1. Beyaza ve boş kağıda atılan imza

Uygulamada işverenlerce işe girişte boş kağıda işçiye imza attırarak üzerinin istifa dilekçesi gibi doldurulması karşılaşılan bir durumdur. Bunun tanık ve sair delille ispat edilmesi durumunda yine istifa dilekçesi geçersiz bir istifa dilekçesidir. Bu durumda işçi, İş Mahkemesine başvurarak kıdem tazminatını alabilir.

 1. İstifa dilekçesi ile çelişen beyanların bulunması

İşçinin “her türlü haklarımı aldım ve istifa ediyorum” şeklinde istifa dilekçesi verdikten sonra mahkemedeki beyanları ile çelişkili dilekçe arasında çelişki bulunması durumunda istifa dilekçesinin geçerliliği kalmayacaktır. Yargıtay ve İş Mahkemesi uygulamaları bu yöndedir. Zaten bu ibare de geçerli bir ibra olmayacaktır. Çünkü mantıken istifa eden işçinin tazminat hakları gider ancak hem tazminatlarımı aldım hem de istifa ediyorum şeklinde bir beyanda bulunulmuşsa bunun işveren tarafından zorla yazdırıldığı düşünülür.

 1. İstifa dilekçesinin alındıktan sonraki bir tarihte işleme konması

İşçi bazı durumda istifa dilekçesi sunmuş ancak bir şekilde anlaştıktan sonra yeniden işe devam edebilir. İşçinin gerçek istifa dilekçesini sunduğu tarihten önce alınan istifa dilekçeleri, önceki tarihte alındığı tanık ya da her türlü delil ile ispat edildiği taktirde, işverence mahkeme huzurunda delil olarak kullanılamaz. Nitekim; Yargıtay “İşçi tarafından rıza ile imzalanmış fakat işleme konmayıp işçi çalışmaya devam etmişse işçinin önceden imzaladığı istifa dilekçesi geçersizdir ve bu belgeye göre hüküm kurulmaz” demiştir. Ayrıca “İşe girerken veya çalışma esnasında alınan istifa dilekçeleri kesinlikle geçersizdir.” hükmü ile işçiyi koruma ilkesine uygun kararlar vermiştir.

 1. İşçinin dayandığı gerçek sebep ile istifa dilekçesinin karşılaştırılması

İstifa eden işçi gerekçesiz olarak istifasını verebilir. Bu durumda Yargıtay istifanın gerçek nedenini araştırarak feshi haklı kılan bir neden var ise istifayı dikkate almayıp işçi lehine karar verebilmektedir. Örneğin maaşı yatmadığı için istifa eden işçinin gerçek istifa nedeni maaşının yatmaması yani haklı nedenle fesihtir. İş Mahkemesi bu durumu araştırmalı gerçek sebebi bulduğunda ise istifayı dikkate almayıp bunu uygulamalıdır. “İstifa eden işçi tazminat alabilir mi” yazımızın da mantığı bu maddeye dayanır. İşçi istifa etmiş ancak bunun sebebi ne? Eğer haklı bir neden varsa o zaman işçi aslında istifa etmemiş haklı nedenle sözleşmesini feshetmiş demektir.

Yukarıdaki şartların varlığı halinde işçi istifaya bağlı olarak haklarını kaybetmez. Bu durumda işçi bir iş hukuku avukatına başvurarak iş mahkemesinde dava açması için vekalet verebilir.

İşçileri bilinçlendirmek için yazdığım yazılar siz duyarlı okurlarım sayesinde yüzlerce kez paylaşılıyor. Siz de diğer işçilerin haklarını öğrenmesi ve alması için paylaşın. Soruları sitenin online danışma bölümünden sorabilirsiniz veya yorum yapabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 40
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  40
  Shares
 • 40
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 20 Nisan 2017

  Merhaba Sayın Mıhçı,
  bir iş yerinde 22 aydan beri bekçi olarak gece vardiyasında çalışmakta olan birisi evlenmesi sebebiyle gündüz vardiyasına geçmek istemektedir. Bu durumu işyerinde insan kaynaklarıyla konuşup bu husuta anlaşıtıkdan sonra yıllık izni(7) ve düğün izni(3) kullanıp balayına gidiyor işe döndüğünde ise çalışma saatlerinde bir değişiklik olmadığını ve hatta olmayacağını öğreniyor ve işveren tarafından durumun değiştirilemeyeceği belirtimek suretiyle istifaya zorlanıyor. bu durumda kullanabileceğim veya sahip olduğum haklarım nelerdir ve ayrıca bu hususta tanıklarım var dolayısıyla ispat hususunda kullanbilir miyim eğer kullanamzam başka ispat vasıtası öneriniz nelerdir? şimdiden ilginiz için teşekkürler.

 2. 17 Nisan 2017

  Merhaba Mustafa bey. Ben 4 ay bir çağrı merkezi şirketinde çalıştım. İşten çıkmak istememe ihtiyacım olduğunu bilmelerine rağmen şirketin müdür yardımcısıyla takım liderim birlikte karar verip işe gittiğim bir günün sabahı kolumdan tutup yalandan ”performans yetersizliği nedeniyle senle çalışmamıza son veriyoruz” diyip bana muhasebecileri zorla istifa yazdırmak istedi bende istemiyorum deyince istafa yazmazsan Sigortana yansır iş bulamazsın yalanıyla bana zorla istifa okuyup bana yazdırdılar. Bir maaşımda içerde kaldı işten çıktıktan 6 ay sonra yatacak dediler ve o maaşımda 5 ay sonra eksik şekilde yattı.. ben şuan onları şikayet edebiliyor muyum? Bana zorla istifa yazdırıp işten aniden çıkardıklarıp, Maaşımı hem 5 ay sonra verdiklerip üstüne bide eksik maaş verdikleri için.. lütfen bilgi verirmisiniz

  • 22 Mayıs 2017

   Eksik maaşınız için dava açabilirsiniz. Ek olarak tanık göstererek ihbar tazminatı alma durumunuz da mümkündür.

 3. 19 Mart 2017

  Merhaba Mustafa bey;

  Ben iş arkadaşlarımdan borç aldım. Ödeyemediğim borçlarımdan dolayı ağır bunalımda olduğum dönemde ve bu bunalım sonrası intihar girişiminde bulunduğum günün ertesi sabahı 07.03.2017 tarihinde, sağlıklı düşence altında olmadan tarafımdan istifa dilekçesi istendi. İstifa dilekçesi vermemem durumunda; borç aldığım iş arkadaşlarımın işsiz kalabileceği ve zarar görebilecekleri, banka içi soruştuma geçirmem durumunda sicilimin bozulacağı ve yıllardır emek verdiğim bankacılık sektöründe bir daha iş bulamayabileceğim tarafıma aktarılması ve bu durumların üzerimde oluşturduğu baskı ile hazırlanmıştır. Hazırladığım istifa dilekçesi özellikle iş arkadaşlarımın zarar görmemesi ve borçlarımı ödeyebilmek için gerekli olan iş imkanlarımın kapanmaması için tarihsiz bir şekilde hazırlanmış ve tarafımdan alınmıştır.

  Dava açsam kazanabilir miyim?

  • 20 Mart 2017

   Baskı altında istifa alındığını tanıklar ile ispat ederseniz Yargıtay kararlarına göre bu işten çıkarılma olarak değerlendirilir.

 4. 16 Aralık 2016

  iyi günler bende 6 yıldır çalışmakta oldugun sirketten baskı sonucu ıstıfa etmek zorunda kaldım.bana 3 tane ıhtar yazdırdılar bır tane savunma aldılar daha sonra elımızde kamera kayıtlarıda var denerek tehdit ettiler.hırsızlıkla sucladılar halbukı kamera kayıtlarında öyle bir şey yok eger ıstıfa etmezsen ılerde ıs bulamazsın rezil olursun falan dıyerek yazdırdılar haklarım yoktur yazısını eklettiler ıstıfaya sizce nasıl bir yol izlemeliyim

  • 5 Ocak 2017

   Böyle olmadığını düşünüyorsanız ve haklarınız ve bu durum için tanık bulabilirseniz iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 5. 10 Kasım 2016

  Merhaba, 20Ekim16 günü ansızın işten çıkartıldım. Bana hakkınızda FETÖ suçlaması var, bize bir liste geldi o listede sizin de adınız var, dediler. Eger istifa ederseniz haklarınızı ödeyeceğiz, aksi halde ev adresinize FETÖ den dolayı iş akdiniz fedhedilmiştir yazısı gönderilecektir ve tazminatsız işten çıkartılacaksınız dediler. Bu sekilde İhbar ve Kıdem Tazminatımı alabilmem için bana kendi isteğimle İstifa imzalatıldı. Yazımda İstifa Ettiğimi yazdım ve tüm haklarımı aldım dedim. Tüm haklarımı aldım ancak ben İşe İade Davası açmak istiyorum. İşten çıkış belgemde istifam dolayısıyla tüm haklarımın kıdem, ihbar ve kullamadığım izinierin hesanıma yatırılacağı yazıyor. Ve 1 hafta sonra yatırıldı. Bu şekilde işe iade davası açsam lehime olma ihtimali yüksek midir? Ayrıca işten bu şekilde çıkarılmamdan dolayı işsilik maşı alabilir miyim?. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • 12 Kasım 2016

   işveren SGK ya işten çıkarıldı şeklinde beyanda bulunmuşsa ve diğer şartları da varsa işsizlik maaşı alabilirsiniz. Burada hem istifa etmişsiniz hem de kıdem ihbar vs. haklarınızı almış gibisiniz değişik bir durum var. İşe iade davası ile ilgili yazımız var onu okuyabilirsiniz.

 6. 6 Kasım 2016

  Büyük bir firmada alt düzey yönetici olarak görev yapıyordum çalıştığım firma hiçbir delil ve kanıt olmadan beni istifa etmez isem noter ile fetö bağlantılı olduğumdan dolayı iaf yapmakla tehdit ederek zorla istifamı aldılar fakat tazminatımı ödediler. İşe dönüş gibi bir niyetim yok lakin iftira atmakla tehdit ederek istifaya zorlandım bu konuda dava açabilirmiyim?

 7. 19 Ağustos 2016

  Merhaba bu gün iş yeri beni asılsız iftira lar ile jandarma ya teslim etmek le ve sicilimë yüz kızartıcı suç eklene ce ği tehditi ile zorla istifa mı imzalattı alacak larımı aldığım a dair kağıt ve bir tutanak imzalattı ne yapmalıyım

 8. 13 Ağustos 2016

  Merhaba,
  Yaklaşık 5 yıl önce özel bir bankada çalışıyordum.Önüme saçma sapan sebepler sunarak beni istifa etmeye zorladılar.İstifa etmezsen başka işe gireceğin zaman sana iyi referans olmayız vs.gibi tehditler savurdular.Bende o an ki baskıyla hiç bir hakkımı almadan istifa ettim.Sonra da arkamdan çok çirkin dedikodular yapıldığını ve iyi niyetli olmadıklarını öğrendim.Belki süresi geçmiştir fakat bu durumda yapılabilicek bir şey var mı?Teşekkürler.

  • 15 Ağustos 2016

   İşçilik alacakları bakımından süre geçmiş ancak tazminatlarda zamanaşımı 10 yıldır. Tanık bulabilirseniz haklarınızı alırsınız.

 9. 1 Temmuz 2016

  Hocam bende markette çalışıyorum. Marketin vergi levhasının hemen yanında kocaman harflerle bu iş yerinde brüt 1647tl asgari ücret uygulanmaktadir yazıyor. 9aydir bordrolarımı biriktiriyorum. Hiçbir maaşım 1550nin üstünde yatmadı. Yol yemek yardımı yok. Kasa tazminatı yatması gerekiyor o da yok. Evli çocuklu arkadaşlarmz var gerekli ödemeler yapılmıyor onlara da. Ve kimse işten çıkarılmıyor hepsine bir kılıf kulup tazminatsız gönderiyorlar. Benim şu an bi derdim yok ama ilerde benim de sonum onlar gibi olsun istemiyorm. Gününün geldiğini anladığım da hangi yolu nasıl izlemeliyim ki bana da bahane bulamasınlar. Ne olur yardım edin.

  • 30 Temmuz 2016

   Gün geldiğinde 2 tanık ile bize ulaşırsınız.

 10. 19 Mayıs 2016

  İyi günler. İş yerimdeki mudur sürekli kendi izin kullanmak ve erken saatte çıkmak için beni belirlenen sürelerden fazla çalıştırmaktadır. Durumu bir üst yetkiliye ilettigimde ertesi gün istifamı yazıp çıkmamı istediler. Yazmadım ama işe gitmeyecegim 3 günden sonra atabilirler mi nasıl bir yol izlemeliyim.

  • 1 Haziran 2016

   2 tanık bulabilirseniz, iş mahkemesinde dava açın. ancak süreci kesinlikle iş hukuku avukatı ile yürütün.

 11. 9 Nisan 2016

  Zorla istifa ettiriliyorum. İşten de çıkmak istemiyorum. Ev geçindiriyorum. Devlet neden işçiye sahip çıkmıyor. Avukata verecek param bile yok.

  • 11 Nisan 2016

   Cengiz Bey, siz dava açıp hakkınızı aramadıkça devlet herhangi bir şey yapmaz. Tazminat haklarınızın yanması için zorla istifa ettirildiğinizi düşünüyorsanız iş mahkemesinde dava açarsınız. İş davalarında genelde avukatlar dava sonunda yüzde olarak anlaşıyorlar. Dava masrafını öderseniz çoğu avukat bu şekilde çalışmayı kabul eder. Yeterki siz hakkınızı arayın.

 12. 2 Nisan 2016

  2010 yılından beri bir otelde sezonluk işçi olarak çalışmaktaydım.25 10 2013 te doğum yaptım..doğum raporumu teslim etmeye gittiğimde yürürlüğe koymayacağız ama siz bir istifa dilekçesi yazın diye bana imza attırdılar ve biz sizi yine çagırırız işe diye kandırdılar..2014 sezonuna çağırmadılar..şahidimde var dava acsam haklarımı alabilirmiyim..

  • 4 Nisan 2016

   2 tanık varsa mahkemede dava açabilirsiniz.

 13. 31 Ocak 2016

  Çalıştığım iş yeri maaşımı düşürmeye çalışıyor ve aynı zamanda işten çıkmam için sürekli baskı uyguluyorlar. 3 yıllık kıdemim var ne yapmalıyım? Tazminatlarımı alabilir miyim?

  • 31 Ocak 2016

   Selim bey, işçinin maaşının düşürülmesi işçinin çalışma şartlarında esaslı değişikliktir ve işçiye haklı fesih imkanı verir. Tazminatlarınızı ve diğer haklarınızı alabilirsiniz. Onun dışında işverenin psikolojik ve maddi baskı ile işçiyi istifaya zorlaması durumunda da aynı şartlar geçerlidir. Bu konuda mahkeme aşamasında 2 tanık bulmanız sizin açınızdan iyi olur

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: