Apartman Görevlilerinin - Kapıcıların KıdemTazminatı
                    Apartman Görevlilerinin – Kapıcıların Kıdem Tazminatı

Her apartman ya da sitede ortak yaşam alanından sorumlu olan ve kapıcı ya da apartman görevlileri bulunmaktadır. Apartman görevlileri, apartmanın bakımından ve temizliğinden,  güvenlik hizmetlerinden ve korunmasından, küçük onarımlarından, çarşı hizmetlerinden, kaloriferin yakılması, bahçe düzenlenmesi ve diğer bu tarzdaki işlemlerinden sorumlu kişilerdir.

Her konut ve sitede bulunan kapıcıların işe girmesi, çalışma esasları, işten çıkması ve emeğinin ve yıllarının karşılığında aldığı kıdem tazminatı ödemesi gibi unsurlarda orada yaşayan kişileri ilgilendiren konulardandır. Her apartmanda kapıcı olarak çalışan kişi kıdem tazminatına hak kazanamayabilmektedir. Kapıcıların veya apartman görevlilerinin kıdem tazminatı unsurları, 4857 sayılı İş Kanunu’nda belirtilmektedir. Kapıcıların kıdem tazminatı alabilmesi için gereken unsurlarını taşımayan kişiler alamamaktadır.

(Apartman Görevlilerinin) Kapıcıların Kıdem Tazminatı Şartları

4857 sayılı İş Kanunu’nda ve diğer mevzuatlarda belirtilen apartman görevlisinin kıdem tazminatı alma koşulları şunlardır;

 • En az bir yıl çalışmalı,
 • İşten çıkarılmış olmalı,
 • Emekli olmak için işten ayrılması durumunda,
 • Askere gitmek için işten ayrılması halinde,
 • Vefat etmesi durumunda,
 • Kadın olması halinde ise evlendiği tarihten bir yıl içerisinde işten ayrılması durumlarındadır.

Ayrıca apartman görevlilerinin kıdem tazminatı alma koşulları genel olarak yukarıda belirtilmesinin yanında aşağıdaki bazı istisnai durumlarda da yine de hak kazanabildiği görülmektedir. Kapıcıların kıdem tazminatı almaya hak kazandığı istisnai haller şunlardır;

 • İş sözleşmesinde belirtildiği halde erzak, kömür gibi ayni yardımların yerine getirilmemesi,
 • Sigorta primlerinin hiç yatırılmaması veya eksik bildirilmesi ya da düşük ücretten yatırılması durumlarında,
 • Ücretinin zamanında ödenmemiş olması halinde,
 • Kapıcıların yapmış olduğu çalışmalara karşılık fazla çalışma, genel tatil, hafta tatili vb. ücretlerinin ödenmemesi durumunda,
 • Yıllık ücretli izinlerinin kullandırılmaması halindedir.

Apartman görevlilerinin kıdem tazminatı alma koşullarındaki bu istisnai haller, yaşanan olaylarla bağlantılı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle mevzuata hakim ve uzman bir iş hukuku avukatına danışarak bilgi almanız halinde mağduriyetinizin önüne geçebilirsiniz.

(Apartman Görevlilerinin) Kapıcıların Kıdem Tazminatı Hesaplanması ve Ödenmesi

Kapıcıların kıdem tazminatı ile ilgili hesaplamaların yapılmasında önemli olan ilk faktör, apartman görevlisinin en son aldığı brüt ücrettir. Bu ücrete dahil edilebilecek kalemler ise düzenli yapılan ayni ve nakdi ödemeler,  apartman görevlisi kendisine verilen konutta kira ödemeden oturması halinde kira bedeli, elektrik, su ve yakıt parası vermemesi halinde bu kalemlerdir.

Apartman görevlileri kıdem tazminatı almaya hak kazanmaları halinde, yönetime müracaat ederek kıdem tazminatlarını alabilmektedirler. Ancak hayatın olağan akışında birçok uyuşmazlık ortaya çıktığı da görülmektedir.

Kapıcıların kıdem tazminatı almaya hak ettiği hallerde söz konusu apartman dairelerinin sahipleri kıdem tazminatlarına payları oranında ödemesi gerekmektedir. Kiracının tazminatı ödeme sorumluluğu yoktur. Ancak ilgili ödemelerde şu istisnalarda mevcuttur;

 1. İşten ayrılıp kıdem tazminatına hak kazandığı tarih itibarıyla kat sahipleri evi alalı bir gün dahi olmuş olursa olsun kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdürler. Ancak önceki ev sahiplerinden kapıcıların kıdem tazminatı ödemelerinde payları kadarını geri alabilmektedirler.
 2. Ev sahibi ödemesini gerçekleştirmemesi halinde, kiracı kira bedeli kadar kapıcıların kıdem tazminatı ödemesinden sorumlu olmakta ve kiracı ödediği miktarı ev sahibiyle arasındaki kiradan düşerek tahsil etme hakkına sahip bulunmaktadır.

Apartman görevlilerinin kıdem tazminatı ödememesi durumunda zamanaşımı on yıl olup talep edilmesi halinde mevduata uygulanacak en yüksek faiz üzerinden gecikme faizi uygulanmaktadır.

Sonuç olarak, (apartman görevlilerinin) kapıcıların kıdem tazminatı konusunda başarılı, mevzuata hâkim ve tecrübeli bir avukata ya da hukuk bürosuna danışarak oluşabilecek sorunları en başından ve en az masrafla çözüm yolu bulabilirsiniz. Bu konuda bazen hak kaybına uğradığınızı düşünmenize rağmen hukuk düzeni haklarınızı koruyabilir. Dolayısı ile bu konuda bir danışmanlık almanız sizi büyük zarardan kurtarabilecektir.

Yazıyı Paylaş
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 1. 18 Mayıs 2017

  kira bedeli ve faturalar da kapıcıların kıdem tazminatı hesabına katılıyor mu? eğer öyle ise benim hesaplanması gereken miktar 5000 TL civarına geliyor bu mümkün müdür?

  • 20 Mayıs 2017

   Merhaba, kira bedeli ve faturalar apartman tarafından karşılanıyor ise kıdem tazminatı hesabına katılır ancak kıdem tazminatı hesabında tavan miktarı vardır bu miktarı geçemez. 2017 yılı için bu miktar 4426 TL dir.

 2. 9 Mart 2018

  Merhaba 13.05.2011 yılından beri bir sitede kapıcıyım.3 çocuğumuz var yani 5 nüfuslu bir aileyiz.Kapıcı dairesi 1+1 artık bize yetmiyor ve çok aşırı rutubetli.Bu sebeplerle işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim.teşekkürler.

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, kıdem tazminatı alabilmeniz kanunda sayılan sebepler veya kanundaki istisnai sebepler neticesinde işten ayrılmanız gerekmektedir. Sizin durumunuz kanunda haklı sebep olmamakla beraber istisnai bir durum olduğundan dava açtığınız takdirde mahkemece bu tazminata hükmedilebilir. Daha detaylı bilgi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: