İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği
İsim değişikliği dava dilekçesine geçmeden önce isim değiştirme yeni kanun ile davasız da olabilmektedir. Ancak bunun belli bir şartları vardır. Örnek Muhammed olan ismin Muhammet olarak değiştirilmek istenmesi, Hatçe olan ismin Hatice olarak değiştirilmesi gibi basit harf hatalarından kaynaklanan hataların düzeltilmesi mümkündür. İsmi tamamen değiştirme, ekleme veya çıkarma gibi değişikliklerde hala isim değiştirme dilekçesi ile mahkemeye başvurmak gerekecektir.

İsim değişikliği Medeni Kanun’un 27. maddesinde düzenlenmiş ve isim değiştirmek için haklı neden olan herkesin açabileceği dava türüdür. Hangi hallerin haklı neden olduğu isim değişikliği davası makalemizde belirtilmiştir. Bu makalemizi okumadı iseniz okumanızı tavsiye ederiz.

Bu dava Asliye Hukuk Mahkemesine isim değiştirme dava dilekçesinin verilmesi ile başlar ve karar aşamasına kadar devam eder. Ad değiştirme/düzeltme/ekletme davasında hem dilekçe hazırlama aşamasında hem de dava aşamasında çok dikkatli olunmalıdır zira bu dava sadece bir kez açılabilmektedir, reddedilmesi durumunda bir daha açma imkanı yoktur. İsim değişikliği dilekçesinin hazırlanmasındaki usuli veya şekli hataların yapılmaması, değişiklik nedeninizin haklı neden olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği, hangi belgelerin gerekeceği, tanık dinletilmesinin gerekip gerekmediği, duruşmada nelerin anlatılması nelere vurgu yapılması gerektiği konusunda isim değişikliği alanında çalışmış bir avukat ile çalışmanız daha doğru olacaktır. Aşağıda bulunan isim değişikliği dilekçesi örneği tamamen genel olarak hazırlanmıştır. Ancak her dava kendine özgü hususiyetleri taşır bu nedenle ad değiştirme davası açacak olursanız sizin davanızın özelliklerine göre dilekçe hazırlanması ve diğer hususların buna göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu hususa bir kez daha dikkat çekmek istiyorum.

Genel olarak İsim değiştirme davası dilekçe örneği aşağıdaki şekildedir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçede bulunması gereken zorunlu unsurları yazmadığınız veya görevli mahkemede açmadığınız gibi vesair hallerde dava esas hakkında incelemeye girmeden usul hatasından reddedilecektir.

İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği

……….. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI: (İsim soy isminiz yazılmalıdır)

DAVALI: (Buraya karşı taraf Nüfus Müdürlüğü’nün ismi yazılmalıdır)

KONU: (Davanızın konusu ne ise onu yazmalısınız)

AÇIKLAMALAR: (Neden isim değiştirmek istediğiniz yazılmalıdır. Bu kısım çok önemlidir zira davanın kabul veya reddi daha çok buraya bağlıdır. Yine yukarıda bahsettiğim hususu tekrarlıyorum ancak sadece bir kez açılabilecek davanızı riske atmak istemiyorsanız bir avukat ile bu davayı yürütünüz. Nüfus davaları uzun süren davalar olmaması nedeni ile avukatlar genelde diğer davalara göre nispeten daha düşük ücretlere davanızı takip etmektedir. Bizim dava vekalet ücretimizi sormak için online danışma bölümünden veya sağ alttaki sorunuz mu var kutusundan sorabilirsiniz.)

HUKUKİ NEDENLER:(Hangi kanunların hangi maddelerine dayanarak bu istemde buluyorsunuz bunlar yazılmalıdır)

HUKUKİ DELİLLER: (Buraya delilleriniz yazılmalıdır. Bu kısmı başlangıçta iyi belirlemeniz gerekmektedir. Zira burada belirtmediğiniz bir delile dava aşamasında dayanamazsınız.)

SONUÇ ve İSTEM: (Burada ne istiyorsunuz bu belirtilmelidir.)

Düzenleme: Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için avukata sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

Avukata Sor

  Yazıyı Paylaş
  • 15
  •  
  •  
  •  
  •  
   15
   Shares
  1. 13 Mart 2018

   Merhabalar adım Ali Haydar iki ismim var Ali ismini kullanıyorum ve çocuğum bana kizdiginda haydar diye hitap ediyor. Kucuklugumden bu yana çocukluk arkadaşlarım beni kizdiriyordu sadece Ali ismini kullanmak istiyorum.Mahkeme haydar ismini kimliğimden siler mi? mümkündür.masraf ve yapılacaklar hakkında bilgi alabilirmiyim teşekkür ederim

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, yaşadığınız zorlukları isim değiştirme davasında mahkemeye haklı neden olarak sunmanız gerekir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  2. 13 Mart 2018

   merhabalar.adim erol yanliz rahmetli babam ertugrul ismi verdiginde nufus dairesinde yanlislikla erol verdiler.yasimdan dolayi artik milletin arkadaslarimin alaylarlarini kaldiramiyorum .degistirme sansim varmi tesekkurler.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi değiştirmeniz için isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Bu yolla isim değişikliği yapabilirsiniz. Dava açma ve takip süreci için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  3. 27 Mart 2018

   Merhaba ismim Duriye babaannemin ismini koymuşlar düriye diye şarkıdan ötürü dalga geçiyorlar hemde üniversitede okuyorum ismim söylendiğinde utanıyorum kötü bişi yapmışım gibi mahkemeye bu şekilde sunsam reddedilir mi?

   • 27 Mart 2018

    Duru diye değiştirsem kabul edilir mi yada ne yapmam gerekiyor ?

    • 13 Kasım 2018

     Merhaba, isim değiştirme davası açma yolu ile isminiz değiştirme hakkınız vardır. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği için dava açmanız gerekmektedir. Dava açma işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  4. 29 Mart 2018

   Merhaba Mustafa bey sizinle isim değişikliği huşusunda görüşmek istiyorum.Acaba ücret ne kadar tutar Bilgi verir misiniz?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, avukatlık ücret bilgileri ve dava masrafları bilgisi için bizimle iletişim adreslerimiz aracılığıyla doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ücret bilgilerini bu mecradan vermeyi etik bulmuyoruz.

  5. 11 Nisan 2018

   Merhaba benim ismim Aleyna etrafımda çok fazla Aleyna var ve dinen caiz olmayan bir isim ismimi Afrâ olarak değiştirmek istiyorum bu gerekçeler ismimi değiştirmek için yeterli midir?

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isminizin olumsuz bir mana taşıdığını düşünüyorsanız isim değiştirme davası açabilirsiniz. Bu gerekçe mahkemece haklı neden olarak görülecektir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  6. 12 Nisan 2018

   isim değiştirme merhaba kimlikteki adımı kullanmıyorum günlük hayatta kullandığım ismin resmi olarak kayıtlara geçmesini istiyorum bunun için ne kadar ücret ödemem gerekiyor davama bakmanız için ?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu davada haklı sebep gösterilmesi gereklidir. Dava masrafları ve avukatlık ücreti bilgisini bu mecradan paylaşmayı etik bulmadığımızdan ücret bilgisi ve dava işleri için bize doğrudan ulaşabilirsiniz.

  7. 14 Nisan 2018

   merhaba benim ismim kezibannur ismimin hem eski bir isim hemde telaffuz edilmesinin güç olması sebebi ile ismimi değiştirip sade nur olmasını istiyorum. aynı zamanda hem dini boyutu sebebi ile hem de kendimi tanıtırken güçlük çekiyor ve utanç duyuyor olmam ismimi değiştirmem için geçerli sebepler mi acaba dava kabul edilir mi

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim sildirme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu davada haklı sebep aranmaktadır. Bu haklı sebep kişiden kişiye değişmekte olup Mahkeme takdirindedir. Dava açarken bu sebebin hukuki bir dille ve doğru gösterilmesi gerektiğinden hukuki yardım almanız isabetli olacaktır. Dava işlemleri için bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.

  8. 16 Nisan 2018

   Merhaba,benim ismin değişme imkânı var mı ?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davası açma yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz. Bu davayı açmak ve takip işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  9. 18 Nisan 2018

   merhabalar benim adım zeynep okulda 4 tane zeynep olduğu için karışıklık çıkıyor ondan dolayı ismimin yanına başka bir işin koydurmak istiyorum sizce mümkünmüdur ve ücreti ne kadardir

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim ekletme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gereklidir. Karışıklık sebebi çoğu zaman haklı sebep olarak görülmektedir. Ücret bilgisini bu mecradan vermeyi etik bulmadığımızdan, ücret bilgisi ve dava işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  10. 22 Nisan 2018

   Merhaba ben ismimi değiştirmek istiyorum nedeni ise bulunduğum çoğu ortamda 1 den çok aynı ismin olması buda bana epey sorun yaratıyo ismimi değiştirmem mümkünmüdür?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davası açma suretiyle isminizi değiştirebilirsiniz. Haklı sebep göstermeniz gerekmektedir. İsim karışıklığı sorunu çoğu zaman haklı sebep olarak görülmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  11. 28 Nisan 2018

   Merhaba ismim Sıdıka ben de ismimi değiştirmek istiyorum babaannemin adı koyulmuş ismimle çok dalga geçiliyor ve artık rahatsız olmaya başladım insanların alay etmeleri beni üzüyor nasıl yol çizmeliyim bilgi verirseniz çok sevinirim

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, alay konusu olma ve benzeri durumları haklı sebep olarak göstererek Asliye Hukuk Mahkemesinde isim değişikliği davası açmanız gerekir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  12. 5 Mayıs 2018

   Esım benden habersız cocuklarıma 2 isim koydu. Bırıncı ısımlerını sıldırmek ıstıyorum.Yspılması gerekenler ve ucretle ılgılı bılgı verır mısımız?

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim sildirme işlemi için Asliye Hukuk Mahkemesinde isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Dava masrafı, avukatlık ücreti ve dilekçe işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Ücret bilgisini bu mecradan vermeyi etik bulmuyoruz.

  13. 7 Mayıs 2018

   Merhaba benim 2 tane ismim var ilk ismim babaannemin koyduğu eski alay edici bir isim ikincisi ismim 1.ismimden ayrı olarak Nur çevremdeki herkes beni Nur olarak tanıyor o şekilde seslenıyor ilk ismimle çoğu kez dalga geçiliyor bende ilk ismimi sildirip Nur ismimi kullanmak istiyorum bunun için nasıl bi dava açmam gerek ve bu dava icin avukat ücreti ne kadar olur?

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim ekletme ve isim değiştirme işlemleri için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Haklı sebebe dayalı olarak açılan bu dava Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmaktadır. İsim değişikliği davası açmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  14. 7 Mayıs 2018

   Adim ahmet Kimligimde yazilan dilgec Kimlik ahmet yazilmasini istiyorum bunun icin ne gerekiyo yardimci olursaniz cok sevinirim.

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, farklı bir adla tanınıyor olmanız isim değiştirme davasında haklı bir gerekçe olarak görülür. İsim değişikliği ancak dava ile yapılabilir. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  15. 9 Mayıs 2018

   İyi günler Mustafa Bey , adım Mecbure üniversite öğrencisiyim, eğitim hayatım süresince ismimden dolayı oldukça zorluk çektim ve artık diyetisyen olmak üzereyim mezun olmadan isim değiştirmek istiyorum,sorum şu ki ne kadar sürede değişir ismim ve birde bu süreçte ödemem gereken miktar nedir? Tşk ederim şimdiden.

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. İsminizle ilgili yaşadığınız zorluklar isim değişikliğiniz için geçerli nedenlerdir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  16. 15 Mayıs 2018

   Merhaba Ismis Muruvet ama ailem dahil herkes bana Hicran diyor.Cunku dogdugumda hicran ismi konulmus kimligim gec cikarildigindan babam ise nufusa gidip babannemin ismini yazdirmis tabi kimse bana ismime hitap etmiyor.Degistirmek istiyorum ucret hakkinda bilgi verir misiniz

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, çevrenizde farklı bir isimle tanınıyor olmanız isim değişikliği davasında yeterli bir sebep olarak görülür. Ücret ve diğer ayrıntılar hakkında bilgi almak için bizimle iletişim bölümünde yer alan kanallardan irtibat kurabilirsiniz.

  17. 19 Mayıs 2018

   Benim adım kimlikte MEHMET ALİ diye ama normalde herkes beni MUHAMMET diye tanıyor bu yüzden adımı değiştirmem kesinlikle şart

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, çevrenizde farklı bir isimle tanınıyor olmanız isim değiştirme davasında haklı bir neden olarak görülür. İsim değiştirme sürecinizde hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  18. 23 Mayıs 2018

   Mrb ben azerbeycan dan buraya istanbula geldim burda evlendim ama nüfus cüzdanı mda ismim hatice yerine hadice bunu sadece nüfus müdürlüğünde değiştirip duzelttirebilirmiyim

   • 20 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği dava yolu ile gerçekleştirilir ancak basit yazım hatalarını nüfus müdürlüğüne vereceğiniz dilekçe ile düzeltmeniz mümkündür. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  19. 26 Mayıs 2018

   Merhaba havva ismim fakat kucuklugumden beri alayci hava durumu ile ilgili espri yapmalarinda cok sıkıldım bunu nasil degistirebilirim bana bi yol gosterebilirmisiniz yeni cevreme adimi farkli tanıtıyorum artik

   • 8 Haziran 2018

    Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

   • 4 Eylül 2018

    Merhaba. Benim de adım Havva. Değiştirmek istiyorum.Acaba sizinki değiştirildi mi? Herhangi bi sıkıntı falan çıktı mı?

  20. 30 Mayıs 2018

   merhaba ismin hürü ve bu isimden çok utanıyorum ve çocukluğumdan beri çevrem tarafından sürekli alay ediliyorum bu yüzdenden de cevremde ve sosyal medyaya yıllardır ada ismini kullanıyorum erkek arkadaşım bile ismimi hürü olduğunu bilmiyor ada diyor gerçekten çok rahatsızım hürü isminden hem ada ismini ekleyip hemde hürü ismini huri olarak duzeltirebilirmiyim gerçekten çok önemli benim icin

   • 19 Haziran 2018

    İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  21. 2 Haziran 2018

   iyi günler adım Şaban bu isim toplum içinde beni küçük düşürüyor ve alay konusu oluyor adımı söylemekten çekiniyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

   • 8 Haziran 2018

    Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

   • 19 Haziran 2018

    İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  22. 6 Haziran 2018

   Merhaba adım zekiye ismimi ceren olarak değiştirmek istiyorum nedeni toplumda dalga geçiyorlar zeki Zekeriya tarzında ve bundan hoşlanmıyorum kendimi tanıtmak istemiyorum psikolojimi bozuyor bu durum . Ayrıca ailede 1 den çok zekiye var ve bu yüzden değiştirmek istiyorum değiştirebilir miyim ??

   • 8 Haziran 2018

    Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

  23. 8 Haziran 2018

   İyi günler; Kimlikte ki adım Döndü ama toplum içinde ailem de dahil Gülçin ismimi söylüyorlar. Böyle büyüdüm ve böyle alıştım ayrıca dalga geçilen bir isim olduğundan değiştirmek istiyorum bu konu hakkında yardımcı olur musunuz?

   • 19 Haziran 2018

    İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  24. 9 Haziran 2018

   Adım sedanur çevredekiler bana adının anlamı sandıkları gürültü kirliliği diyorlar bunun için alay ediyorlar adımı değiştirmek istiyorum

   • 19 Haziran 2018

    İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  25. 9 Haziran 2018

   Adım pınar ama bana pırnık deniliyor adımı değiştirmek istiyorum

   • 19 Haziran 2018

    İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  26. 13 Haziran 2018

   Merhaba kardeşimle ismimizi karşılıklı değiştirmek istiyoruz.Aile içinde bu şekilde kullanıyoruz.Sosyal ortamda karışıklık oluyor.Yardimci olursanız çok sevinirim

   • 19 Haziran 2018

    Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

    • 23 Haziran 2018

     Merhabalar adım Naciye Nur ama hep Nur’u kullanıyorum. Üniverstede hocalarım sürekli karıştırıyo sınav kağıtlarıma Nur yazıyorum tanıyamıyorlar. Hastane Naciye diye seslendiklerinde üzerime alınamıyorum bu nedenle Naciyeyi sildirmek istiyorum ne yapmalıyım

     • 16 Kasım 2018

      Merhaba, yaşadığınız zorluklar isim değiştirme davasında haklı gerekçeler olarak görülecektir. İsim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  27. 13 Haziran 2018

   Ben kizimin ismini degistirmek istiyorum ismi serpil naz ama biz naz diyoruz ismini sevemedim soran oldugunda bile soyleyemiyorum beni rahatsiz ediyor ilerde sorun olur okul ortaminda saglik kontrollerinde ismini soylerken bile yanlis oluyor bu durum beni cok rahatsiz ediyor bir anlami bile yok

   • 19 Haziran 2018

    Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

  28. 19 Haziran 2018

   merhaba. kimlikte adım büşra ancak akrabalar ailem arkadaşlarım herkes beni yağmur olarak tanıyor ve biliyor. doğduğum zaman nüfus müdürlüğünde bi karışıklık olmuş yağmur büşra yerine sadece büşra olarak yazılmış. tamamen yağmur olarak değiştirmek istiyorum. neler yapmalıyım ?

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim değiştirme işlemi için Asliye Hukuk Mahkemesinde isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Nüfus müdürlüğü işlem karışıklığı haklı neden olarak gösterilebilir. Haklı nedene dayalı olarak bu davayı açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  29. 20 Haziran 2018

   İyi günler adım Fikriye ailede 1 fikriye daha var ismimi kısaltarak söylüyorlar ve bu durum beni çok sinirlendiriyor ismimi değiştirebilir miyim?

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davalarında haklı sebep aranır. Bu haklı sebep kişiden kişiye değişmekte olup Mahkeme takdirindedir. Bahsettiğiniz sebep tek başına yeterli görülmeyebilir. Haklı sebepler hakkında daha detaylı bilgi almak ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  30. 23 Haziran 2018

   İsmim Elif Yaren genel de yarış diyorlar bende bunu sevmiyorum . Yaren ismini kaldırabilir miyim

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, isminizin alay konusu olması veya karışıklığa sebep olması isim değiştirme davasında haklı neden olarak kabul edilecektir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  31. 28 Haziran 2018

   Merhaba, 2 gün önce çocuğumuza isim verdik. Ancak eşim şimdi de yanına bir isim daha ekleyelim diyor ve oldukça üzgün. Kimlik kartı daha gelmedi ancak sanırım mahkemede dava açmaktan başka şansımız yok. Mahkeme süreci ve masrafları hakkında e-mailime bilgi verirseniz memnun olurum. Şehir İstanbul

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, isim ekletme işleminizi dava yolu ile gerçekleştirebilirsiniz. İsim değiştirme talebinizi bir takım haklı gerekçelere dayandırmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek için bize web sitemizin iletişim bölümünde yer alan mail, telefon veya adres bilgileri kanalı ile ulaşabilirsiniz.

  32. 30 Haziran 2018

   Merhaba. Kimlikteki adımı resmî kurumlar haricinde kimse kullanmıyor ailem ve akrabalarım da dahil herkes Ezgi olarak hitap ediyor ve birçok kişi kimlik adımı bilmiyor bile. Bu nedenle tarafıma gelen bazı belgeler bana ulaşamadan geri dönüyor. İsim eklettirme davası açmak istiyorum bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? Ne yapmam gerekiyor?

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim ekletme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gereklidir. Yaşadığınız sorunlar Mahkemece haklı sebep olarak görülebilir. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması gereken bu dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  33. 2 Temmuz 2018

   Adım Recep arkadaşlarım bana deniz ismiyle çağırıyorlar adımın yanına deniz ismini ekletmek istiyorum.Bu konuda yardımlarınızı ve ücret bilgisi paylaşırsanız sevinirim

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim ekletme işlemi yapmak için Asliye Hukuk Mahkemelerinde isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Dava masrafları ve ücret bilgisi için sitemizde bulunan iletişim adreslerimizden doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  34. 4 Temmuz 2018

   Merhabalar, adım Sude ama çevremde Asya olarak bilindiğim için Asya Sude olarak değiştirmek istiyorum. Nasıl bir dilekçe yazılması gerekiyor ya da bu durum ad eklettirilmesi için yeterli midir?

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim ekletme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Asliye Hukuk Mahkemesine hitaben yazılacak olan dilekçenizde haklı sebep veya sebepler göstermeniz gereklidir. Dilekçe ve dava işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  35. 6 Temmuz 2018

   Merhaba kızımın adını değiştirmek istiyorum. kimlikte cemire resmi yerler, okul vs dışında toplumda zeynep olarak biliniyor. adını Zeynep Cemre olarak değiştirmek istiyorum. yardımcı olur musunuz?

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, haklı bir sebebiniz olduğunu kanıtladığınız sürece dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz.

  36. 10 Temmuz 2018

   Merhaba.Annemin kimlikteki adı yosma fakat günümüzdeki anlamı dolayısıyla ve sevmediğinden ötürü bu ismi kullanmıyor.Çok uzun zamandan beri farklı isimle hitap ediliyor.İsim değişikliği yapmak istiyoruz.Bunun için neler gerekli yardımcı olabilir misiniz?

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz.

  37. 11 Temmuz 2018

   Merhaba ben Yurt disisnda yasiyorum. Ismim fransizcada bir cok kelimeye benzedigi icin Burda bir cok sorun yasiyorum ayrica buradakilere göre de telaffuz etmesi zor. Ismimi degistirebilmem icin benim hangi evraklara ihtiyacim olur yani yasadigim ülkeden bir evrak talep etmeli miyim ve dava asamasinda benim türkiyede olmam sart mi?

   • 25 Ekim 2018

    Merhabalar; isim değiştirme için sadece vekalet çıkarmanız yeterlidir, ihtiyacınız olan özel bir belge yoktur, davada bulunmanıza da gerek yoktur. Avukatlık desteği için bürommuz ile iletşime geçebilirsiniz.

  38. 12 Temmuz 2018

   Merhabalar
   İsmim nuran çevremdeki çoğu erkekler bu ismi kullanıyor bundan dolayı çok rahatsız oluyorum o yüzdende ismimi değiştirmek istiyorum bu neden dolayı değiştirmem kolay olur mu?

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz. Bir sebebin ne kadar geçerli olduğu hakim takdirindedir.

  39. 21 Temmuz 2018

   Selamlar,

   Ben aslen türk değilim ve türkçe ad soyadımı yabancı bir ad soyad yapmak istiyorum ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla soyadınızı değiştirebilirsiniz.

  40. 23 Temmuz 2018

   Merhaba Nişanlımın adı Figen ve Emily olarak değiştirmek istiyor (avusturya doğumlu isviçre büyümeli) zaten ben dahil herkes neredeyse ona emily diyoruz (hem görünüş açısından hem de kişilik ve karakter açısından avrupai) buna istinaden İsmin değiştirebilmesi mümkün müdür?
   Yıllardır yabancı çağrı merkezinde çalışıyoruz ve yolda birisi Figen diye seslense dönüp bakmıyoruz bile ama birisi Emily diyorsa biliyoruz ki ona sesleniyor. Bu durum için şahit de getirebiliriz (ona Emily olarak hitap ettiklerine dair)

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz.

  Write a comment:

  *

  Your email address will not be published.

  © 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

  Gizlilik Politikası

  logo-footer

  SOSYAL MEDYADA BİZ: