Güncelleme Tarihi:
İhtarname Hazırlanması ve Çekilmesi - İhtarname Yazım Ücreti
              İhtarname Hazırlanması, Çekilmesi ve Yazım Ücreti

İhtarname ya da ihbarname, günlük hayatta sıkça işitilen bir kavramdır. İhtarname, hakkın ihlali ya da alacağın ödenmediği durumlarda yazılı olarak genellikle de noter aracıyla hakkın ihlal edildiğini ve zararın karşılanması gerektiğini ya da alacağınızın ödenmesi gerektiğini karşı tarafa bildirmeyi sağlayan bir işlemdir. Böylelikle henüz hak kaybıyla ilgili ya da alacağın ödenmediği ile ilgili olarak dava açmadan önce, bu durum karşı tarafa hatırlatılmış olmaktadır.

İhtarname Nasıl Çekilir?

İhtarname nasıl yazılır veya nasıl çekilir? Kanunda özel olarak sayılan zorunlu şekil şartları ve özellikle belirtilen noterin araç olarak kullanıldığı durumlar hariç olmak üzere; mektup, faks, mail, telgraf gibi araçlarla da karşı tarafa bildirilebilinmektedir. Ancak bazı durumlarda karşı taraf gönderilen ihtarnamenin, PTT kanalıyla APS ya da iadeli taahhütlü olarak gönderildiği zarfın içinin boş olduğu iddiasında da bulunabilmektedir.

Ayrıca Noterler Kanunu’nda ihtar gönderme işini noterlerin yapacakları genel işler arasında saymıştır. Bu nedenlerden ötürü, ihtarname çekme işini noter vasıtasıyla yapılması, daha sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına önemli bir unsurdur.

İhtarname çekildikten (gönderildikten) bir süre sonra yani yaklaşık bir ay kadar sonrasında da çekilen evrakı notere götürerek arkasına karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığı hususunda tebliğ şerhini yazdırmak gerekmektedir. Bunun karşı tarafı bağlayıcılığı açısından önemli olup karşı tarafa tebliğ edilmemiş bir ihtar yok hükmünde değerlendirilmektedir.

İhtarname Hazırlanması ve İhtarname Ücreti

En sağlıklı biçimde bu konunun uzmanı ve işinde ehil bir avukat aracılığıyla hazırlanabilinmektedir.

Herkes ihtarnameyi kendisi hazırlayıp noter vasıtasıyla karşı tarafa gönderebilmekte (keşide etmekte) ve bu konuda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak her olay kendi içerisinde değerlendirilmesi gereken ve buna bağlı olarak da hazırlanması gereken bir unsurdur.  Kendinizin hazırlayabileceği bir ihtar, hem yazdıklarınızın hukuki boyutta değerlendirilmesi yapılması konusunda eksik ve yanlış anlaşılmalarla dolu olabileceği gibi hem de daha sonrasında oluşabilecek dava sürecinde size yarardan çok zarara neden olabilmektedir. Örneğin ihtarnameye konu taleplerle ilgili olarak karşı tarafla aranızda bir sözleşme bulunmakta ise sözleşmenin unsurlarına aykırı bir talebin yer aldığı ihtarname geçersizlik vasfındadır. Bu durumda avukat yardımı alınmadan çekilen ihtar, sadece gereksiz bir masraf olmaktadır.

Ayrıca ihtar Noterlik Kanunu’nda belirtilen şekil ve şartlara göre yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ihtarname bağlayıcılığını yitirmektedir. Bu durumda da karşı taraf sizin onu rahatsız ettiğiniz ya da asıl onu zarara uğrattığınız iddiaları kişilik haklarına saldırı olarak nitelendirilerek size manevi tazminat davası açabilmekte ve böylelikle çektiğiniz ihtarname sizin aleyhinize olmak üzere başka bir davaya konu olmaktadır.

Görüleceği üzere hazırlama evresinde bu konuda bilinçli ve daha sonrası için öngörülü bir avukattan hukuki yardım alarak hem ihtarnamenizin en iyi şekilde hazırlanmasını sağlayacaksınız hem de menfaatinize en kısa sürede ulaşacaksınız. Ayrıca daha sonrasında oluşabilecek problemlere de daha oluşmadan çözüm bulacaksınız. Eğer bu konuda dava süreci ile karşı karşıya kalmanız durumunda ise avukat yardımı ile hazırlanan ihtar, dava sürecinde elinizde somut bir delil olarak elinizi güçlendirecek ve açılan davayı da kısa sürede lehinize sonuçlanmasına yol açacaktır. Ek olarak avukat tarafından gönderilecek olan ihtarname karşı tarafta başka bir algı uyandıracaktır. Karşı taraf, ihtarnamedeki talebin yerine getirilmediğinde dava ile karşılaşacağı ve ihtarnameyi gönderen tarafın avukatının olduğunu bilmektedir.

İhtarname yazım ücreti ise yazılacak konunun durumuna göre farklılık göstermektedir. İhtarnamede yazılacak husus sözleşme incelemesini veya hukuki araştırma gerekliliğini içermekte ise ihtarname ücreti biraz daha farklılaşmakta ancak yine de diğer hukuki hizmetler yanında uygun ücretlidir. Bu konuda sitemizin sağ alttaki kutucuk bölümünden bize ulaşarak ihtarname hazırlama ücretini net olarak öğrenebilirsiniz.

İhtarnamenin Önemi

İhtar ile borçlu olan karşı taraf temerrüde düşmektedir yani karşı tarafa borcu ödemesi gerektiği bir defa daha hatırlatılmaktadır. Ayrıca borçluya borcunu ödemediği zaman hukuki olarak bir dava süreci ile karşı karşıya olduğunu ve asıl borcunun yanında ek olarak mahkeme masraflarını, borcunun o güne kadar işlemiş faizini ve avukatlık ücretlerini de ödemesi gerekeceği bildirilmektedir. Bu açıdan, borçluya son bir hatırlatma ve alacaklıya da dava açılmadan borcuna kavuşabilme unsurlarını barındırması açısından önemlidir.

Ayrıca ihtar, dava sürecinde sizin iyi niyetli olarak karşı tarafa ihtar edilen konuyu bildirdiğinize delil teşkil etmektedir. Karşı tarafında ihtarname konusu şeyi hala daha gerçekleştirmeyerek kötü niyetli olduğunu göstermekte ve davanın genelinde de somut delil olarak davada bağlayıcı olmaktadır. Bu açıdan da çekilen ihtarın ne kadar önemli olduğu görülmektedir.

İhtarnamenin Kullanıldığı Alanlar

Günlük hayatın içinde sıklıkla uygulama alanı bulmaktadır. Özellikle iş davalarında hakkın kazanılmasında ve ispatında önemlilik arz etmektedir. Bu nedenle de işçi de işveren de iddiaları somutlaştırma ilkesinin getirisi olarak haklı olduğu durumlar da bile yaşanılanları ihtarname ile karşı tarafa bildirmeli ve talep ettiği hakkını istemelidir. Ayrıca size çekilen bir ihtar söz konusu olduğu durumlarda ise sizin de karşı tarafa en geç bir hafta ya da ihtarnamede belirtilen cevap verme süresi içerisinde karşı cevap çekerek bu konuda cevap vermeniz gerekmektedir.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 14 Kasım 2018

  Kolay gelsin özel bir şirkette 25.09.2013 yılın da işe başladım.ve 09.11.2018 yılın da istifa ettim.kendilerin verdiği herhangi bir evragi imzalamadım.tam bir sayfalik istifa dilekçesi sundum.ve şirketin bana dedikleri bu istifaya bakılarak tazminatın verileceğini soylediler.suan hala bir ses yok ihtarname göndersem olurmu?bununla ilgili ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkurler.

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, ödenmeyen haklarınızı dava açarak talep edebilirsiniz. İbraname imzalamamış olmanız lehinize bir durum. İstifanızın ve ödenmeyen diğer hak ve tazminatlarınızın değerlendirilmesi için bir avukatın hukuki yardımına başvurmanız hak arama sürecinizin sağlıklı işlemesi adına iyi olacaktır. Ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 2. 26 Ekim 2018

  28/09/2018 tarihinde yetkili servisi tarafından kurulumu gerçekleşen çamaşır makinam hakkında sorun yaşamaktayım.
  Kurulum gerçekleştiği tarihten itibaren narin, yünlüler, pamuklu ve koyu renkliler bu programlarda kıyafetlerimin özelliklerine göre yıkama gerçekleştiriyorum .hassas ve yünlü kıyafetlerimi yünlü programında yıkadığımda kıyafetlerde koltuk altında oluşan ter kokusunun çıkarmadığını fark ettim bir sonraki yıkamam da narin programında yine bu programa uygun kıyafetlerimi yıkamayı denedim ve aynı sorun devem etmekteydi. Hiçbir şekilde bu iki program ter kokusunu çıkarmıyor. servis iki defa geldi sorunu kendilerine dile getirdim üründe herhangi bir sıkıntı olmadığını narin ve yünlülerde yıkama yaklaşık 2 saat 20 dakika olan sentetikte yıka kıyafetlerini dedi . ben hassas kıyafetlerimi uzun süre makinada tutmak onları yıpratmak ve atmak zorunda değilim sizin bu ürününüzün hassas ve narin programlarından iyi performans almıyor ve mennun değilim. dedim firmaya ve böye bir ihtarname göndersem sonuc alablirmiyim 30 günlük yasal süre diye birsey varmı 6502 sayılı kanunu okudum bulamadım bu makınanın iadesi için nasıl bir yol izlemeliyim firma arkasında durmuyo
  bilgilendirirseniz cok mutlu olurum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, 6502 sayılı kanunun 12. maddesi gereğince 2 yıllık zamanaşımı söz konusu olduğundan, dava açabilirsiniz. Gerekli hukuki yol için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 3. 20 Ekim 2018

  1 sene önce .bir arkadaşım acilen paraya ihtiyacı olduğunu,bankadan kendisi için kredi çekmemi istedi.O kadar çok ısrar etti ki istemeye istemeye Ziraat Bankasından 4 yıl geri ödemeli 44 bin TL kredi çektim ve kendisine verdim. Bana çek vereceğini söyledi ,ancak sonraları kendisinden ısrarla çek ya da imzalı bir borç kağıdı istemem rağmen ,vermedi ,benim sözüm söz ,ödeyeceğim,ben olmazsam oğlum ödeyecek ,ona da tembih ettim dedi.1 senedir benim İş Bankası hesabıma kredi parasını havale ediyodu ancak bu ay ödemedi ,ödeyemeyeceğini söylüyor,iş durumları kötü diyor.Ben ne yapabilirim,ihtarname çekebilir miyim ,dava açabilir miyim .Bilgilendirirseniz çok memnun olurum .Çok teşekkür ederim.

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Borç ilişkisinin ispatı açısından yazılılık önem arz etmektedir. Tarafınıza yapılan ödemelerdeki açıklamaların dahi anlam ifade etmesi mümkündür. Burada ilk yapılması gereken, hukuki açıdan da bu borç ilişkisinin kabul edilebilmesi için yazılı bir belge düzenlemektir. Yasal yollara bu tür dayanaklar ile başvurmak doğru olacaktır. Bu konuda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 4. 17 Ekim 2018

  Merhabalar Mustafa bey .
  Çalıştığım yerde 2 senedir çalışıyorum 1.Kasımda nikahım var Kasım’ın 5 de işten ayrılmayı düşünüyorum iş yerine güvenmediğim için iş feshini direk noterle göndereceğim ayın 5 inden sonra işe gitmeme gerek varmı tazminatımın süresini ben belirliyebilirmiyim ve dilekçeyi nasıl yazmam gerekir

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, kadın işçilerin evlendikten sonraki 1 yıl içerisinde kıdem tazminatı haklarını da kullanarak sözleşmelerini sone erdirme hakkı vardır. Sözleşmenin feshi için aslında işvereninizin uymak zorunda olduğu hükümleri belirten bir yazılı bildiri iletmeniz yeterlidir ancak güvenmemeniz durumunda noterden ihtarname çektirmek de bir seçenektir. Normal şartlarda, 5 Ekim’den sonra da belirli bir süre işe gitmenize gerekebilir ancak detayları çalıştığınız yerle kesinleştirmelisiniz. Sözleşmenin feshi dilekçesi teknik bilgiler içereceğinden dolayı yazımı zor bir dilekçedir, hukuksal destek almanızı tavsiye ederiz. Yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 5. 25 Eylül 2018

  Merhaba.Birgün önce kapıda satış usulüyle 10 ay taksitle ödemek şartıyla sözleşme imzalayıp kitap aldım.Sonrasında internetten yaptığım araştırmada ilgili firmanın cayma hakkı süresini doldurana kadar oyalayıp sonrasında tüketiciyi icraya verdiğini öğrendim.Hatta sözleşmedeki anlaşılan tutarıda değiştirdiklerini.
  Konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ediyorum.

 6. 25 Eylül 2018

  Merhabalar,
  Ben bir ‘yayın evi’ adı altında bir şirketin satış elemanı iş yerime gelerek kitap satışı gerçekleştirdi. Bana da 14 gün cayma hakkımın bulunduğunu ve hiçbir zorluk çıkarmayacaklarını söyledi ancak hem ücret ki katıydı hem de 14 gün cayma hakkımın olduğunu belirten sözleşme benzeri bir belge var elimde. Ancak daha sonra pişman olup iade yapmak istedim ancak telefonlara çıkmıyorlar ve internetteki iade almıyorlar yorumlarını görünce ertesi günü il ticaret müdürlüğünü aradım. Görevli bana ptt aracığıyla ilgili tarafa kitaplarla beraber karşı taahütlü cayma tebligatı göndermemi söyledi ancak tereddütte kaldım. Ne yapmamı önerirsiniz? TEŞEKKÜRLER

 7. 23 Eylül 2018

  Nakliye firması aracılığıyla evimi taşıdım siğorta yapacağız dedikleri halde siğorta yapmamışlar evimi taşıdıktan 5 gün sonra televizyonumu kutusundan çıkardığımda dışardan belli olmayan içerden kırık olduğunu farkettim nakliye firmasıyla görüştüm 300 tl vermeyi teklif ettiler ama televizyonun ekranı 1850 tl ihtar çekmeyi düşünüyorum örnek yazabilir misiniz

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   İhtarname olayın özelliklerine göre kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Bu sebeple bir örnek ihtarname yazmamız mümkün değildir. Ancak büromuzdan danışmanlık hizmeti ve ihtarname yazdırılması hususunda hizmet almak isterseniz ofisimize görüşmek üzere bekleriz.

 8. 19 Eylül 2018

  Apartman aidatı için ihtarname çekilirken, ihtarname ücretini yada avukat ücretini de istemek mümkün mü? İhtarname sonrası sadece aidat ödemesi yapılırsa, ihtarname ücreti yada avukat ücretini biz mi karşılamış oluyoruz? Teşekkürler.

  • 25 Ekim 2018

   Merhaba,
   İhtarname ve Avukatlık ücreti size aittir. İhtarname çekilen kişiler yalnızca ihtarname konusunda ödeme yaparlar.

 9. 7 Eylül 2018

  Merhaba.
  Özel sektörde 8 aydır çalışmaktayım ve hamileyim ama işten 1 hafta sonra çıkışımın verileceğini öğrendim. İçerde 9 günlük kullanmadığım izin + 4 aylık primim + 12 günlük çalışmışlığım var. İşe iade davası açmak istiyorum ve işten daha çıkarılmadan noterden ihtarname çekmek istiyorum ama ihtarnameyi nasıl hazırlayacağımı ne yazacağımı bilemiyorum.
  Yardımlarınızı rica ediyorum.

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, işten çıkışınız verildiği için sıraladığınız alacaklarınızı talep etme hakkınız vardır, ayriyeten işe iade davası da açabilirsiniz. İhtarname hazırlama sürecinde avukat desteği almanız haklarınızı eksik bir şekilde yerine tamamlanması için daha sağlıklı olacaktır, bunun için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 10. 7 Eylül 2018

  Merhaba

  Şişlide bir rent a car firmasından araç kiralama yaptık fakat imzaladıgım sözleşmeyi dönüşte vereceğim bahanesiyle beni yanılttı ödediğim 750 tl provizyon ücretini iade etmiyeceğini ve sözleşmeyi istememe rağmen vermiyeceğini belirtti sözleşme iceriğinde senet vs gibi bi husus olduğunu daha sonradan öğrendim bu senet i kötü yönde kullanamaması ve para iadesi yapması için ne gibi yol izlemem gerekir saygılarımla iyi

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, elinizde hiçbir belge olmadan takip başlatmanız oldukça güçtür. İzleyebileceğiniz yol asliye hukuk mahkemesinden dava açmaktır.Dava sürecini avukat yardımı ile yüretmeniz sizin yararınıza olacaktır. Gerekli destek için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 11. 6 Eylül 2018

  1 ay önce aldığımız aracın kilometresi ile oynanmış olduğunu öğrendik. noterden ihtar çekmeyi ve sonrasında dava açmayı düşünüyoruz. ihtar ve dava ile ilgili süreler nelerdir ve davada neler talep edebiliriz, teşekkürler.

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, durumuzunda tazminat davası açmanız ve durumun ağırlığına göre dolandırıcılık suçu üzerinden suç duyurusunda bulunmanız mümkündür. Ancak bu süreçte avukat yardımı almanızı öneririz. Hukuksal destek için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 12. 27 Temmuz 2018

  merhaba,
  2011 den itibaren halen kiracı olarak oturduğum evden kendi isteğimle çıkmak istiyorum.
  ev sahibinin hazırladığı kontratta taahhüt tarihinden itibaren 3 ay sonunda çıkış yapılabilir yazılı.
  sözleşmede noter onaylı iadeli taahhüt yazmamasına karşın noter onaylı istedi ve masrafıda ödemeyeceğini belirtti.
  noter onaylı mecbur mu ? sözleşmede yazmıyor sonuçta ptt kanalı ile yapsam uygun mudur ?
  teşekkürler.

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Sözleşmede yazmamasına rağmen noter onaylı ihtarın çekilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ancak posta yoluyla ve iadeli taahhütlü bildirimizin de yazılı bildirim şartını gerçekleştirmenize yeterli olacaktır.

 13. 20 Temmuz 2018

  merhaba, ben 12.10.2016 da basladıgım ısımden 18.06.2018 tarıhı ıle ıstıfa edıyorum. ihbar surem olan 31.07.2018 tarıhıne kadar calısacagım dıyerek ıstıfa dılekcesı gonderdım; fakat sgk dusuk ucretten gosterıldıgı ıcın ben kıdem tazmınatı alabılecegımı sonradan ogrendım, bununla ılgılı tazmınat hakkım olur mu?

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Diğer şartların da sağlanması durumunda tazminat hakkınız gündeme gelecektir. Bu konudaki hukuki teknik noktalar için bize telefon veya mail yoluyla ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.

 14. 13 Temmuz 2018

  Merhaba ,Ben 11,09,2017 tarihinde sahibinden.com sitesinden 108 bin km’de bir arac aldım.Aracımı bir arızasından dolayı12,06,2018 tarihinde servise götürdüğümde aracımın km’si 112,480 km’de idi…servisdeki görevli arkadaşların bu kadar yıpranmış bi aracın 112 bin küsürde olması mümkün değil diyerek aracı makinaya bağlayarak aracın km’sinin 167.046 km’de olduğunu öğrenmiş oldum (50 -55 bin km ‘re düşürülmüş),akabinde aracı satın almış olduğum kişiye watt sapp üzerinden resimleri gönderdim…Bu arada aracı alırken kendim expertize sokmadım çünkü aracı satan kişi bana expertiz yaptırdığını onları, tarafıma araç satışı yapılırken vereceğini söyledi ..Kendim makam şoförlüğü yaptığım için o gün aracı satışı için kendim gidemedim Hanımım la oğlumu gönderip satışı hanımımın üzerine aldırdım ve o gün bi bahane ile expertiz raporunun yanlarında olmadığını bi şekilde bana ulaştıracaklarını söyleyip yaklaşık 8-9 ay oyaladılar üstüne de bu olay çıkınca bana döneceklerini hatta bu işten haberinin olmadığını bana söyledi …size sorum şu… ben hangi yolu izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim..Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim…

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, hileli davranışlar ile size satılan ürünün özellikleri olduğundan farklı gösterilmiştir. Sözleşmeden dönme hakkınız vardır. Ancak hak düşürücü sürelerine riayet etmeniz gerekir. Ayrıca karşı tarafın hileli davranışı yüzünden zarara uğramışsanız bunun tazminini de talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15. 8 Temmuz 2018

  Merhabalar
  Kına gecemin yapılacağı yer ile yaptığım anlaşmada yazan kına organizasyon firması ile kendi aralarındaki iş ilişkisi bittiği için benim organizasyonumun farklı bir firma ile yapılacağı telefon ile bana bildirildi. Ücretin yarısına yakınını mekan sahibine internet bankacılığı ile ödemiştim. Geri alabilir miyim, yasal hakkım nedir? Yardımlarınızı rica ederim.

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Yapılan sözleşmenin konusuna bakıldığında organizasyonun farklı bir firma tarafından üstlenilmesi, sözleşmenin esaslı noktası üzerinde değişiklik yapıldığını göstermektedir. Tabii ki yapılan sözleşmedeki cayma hükümlerine de bakılarak haklı sebeple fesih hakkınızı ileri sürmeniz mümkündür. Dava sürecinin bir avukatla takibi yararınıza olacaktır. Bize telefon veya mail aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 16. 15 Haziran 2018

  ev sahibim depozitoyu iade etmiyor 900 tl ancak bu mesele gurur meselesi oldu ilk aylar ödeyeceğini beyan edem mesajlar attı son konuşmamızda evin hasarlı bırakıldığını söyledi.

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 17. 31 Mayıs 2018

  Merhaba Ahmet bey,
  01.10.2016 tarihinde girdiğim iş yerinde mühendis(sgk bildirgesinde kod işli) olarak çalışmaktayım. Maaşımın yarısını bankadan resmi, yarısını da şirket müdüründen elden imzasız gayri resmi olarak almaktayım. Ocak 2018 den itibaren maaşımın gayri resmi kısmını alamamaktayım. Ayrıca bu ay resmi kısmını da alamadım. Haklarımı alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 18. 31 Mayıs 2018

  Merhabalar;
  Ben market personeliyim.30.01.2017-30.05.2018 tarihleri arasında çalıştım.Bugün itabariyle yaklaşık 6 aydır düzensiz yatan ve nerdeyse yatması gereken gün olarak 1 ay içerde kalan maaştan dolayı noterden ihtarname çektim.Kıdem tazminatım,yıllık izin ücretimi,fazla mesaimi ve Nisan,Mayıs maaşlarını talep ettim ve 7 iş günü süre verdim.Sizce bu süre zarfında ücretlerin hesaplanıp tahsili için merkeze çağırılır mıyım yoksa inkar etme gibi durumları söz konusu mu?İnkar gibi bir durumla karşılaşırsam yada ihtara cevap gelmesse nasıl bir yol izlemeyelim.Maaş borduroları mevcut.Öğrenciyim cevaplarsanız çok memnun olurum.

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, istifanızı hak kaybı oluşturmayacak bir nedene dayandırdıysanız bu saydığınız haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmemesi halinde dava açarak ödenmeyen haklarınızı ve tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ancak bu süreçte bir avukat yardımı almanız yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 19. 25 Mayıs 2018

  Slm bugun işten ayrıldım 6 yıldan berı aynı yerde çalışyordum iç iznimiz yokyu ne resmı tatılne yılık izin ne haftalık izın gunde 10 saat çalışyorduk bene işten ayrıldım nasıl tazminatımı alırım en kıs zamanda yazarsanız sevinirim

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, dava açarak ödenmeyen haklarınızı ve tazminat haklarınızı talep etme hakkınız vardır. Hatalı bir işlem sonucu hak kaybına uğrama ihtimalinizi en aza indirmek adına hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 20. 13 Mayıs 2018

  Merhaba bir işyerinde 2 yıl çalıştım 1sene sigortamı yapmadı sigortasız çalıştım sigortalıda 1 yılım var 2yıl senelik izin kullanmadım ücretinide alamadım sigorta primlerini asgari ücretten yaptırıyordu gerçek maaş üzerinden değil işten çıktım ve 3gün mazeretsiz gitmedim diye tazminatsız sözleşme feshi göndermiş ve tazminatımı vermiyolarlar nasıl bir yol izlemeliyim almak için

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, dava açarak kıdem tazminatınızı ve ödenmeyen diğer haklarınızı talep edebilirsiniz. Ancak işten çıkarken gerekli hukuki prosedürü takip etmemişsiniz. Gerçek durumun mahkeme nezdinde tespit edilebilmesi ve hak kayıplarınızın önüne geçilmesi adına bir avukatın desteğini almanızda yarar vardır. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 21. 2 Mayıs 2018

  Merhaba
  Benim bir kişiden 15 bin lira alacağım var 5 yıl önce elden vermiştim.Karşılıklı güven olduğundan borcuna dair imzali herhangi bir evrak almadım.Şu an bu kişi borcunu bana ödemeyeceğini söylüyor bu durumda nasıl bir izleyebilirim.

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, ilamsız icra takibi yolunu tercih edebilirsiniz ancak ödeme emrinize itiraz edildiğinde yahut herhangi bir menfi tespit davası söz konusu olduğunda alacağınıza dair herhangi bir ispat aracınızın olmaması aleyhinize olacaktır. Konuyu bir avukatın hukuki yardımı eşliğinde değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

 22. 30 Nisan 2018

  Merhaba Mustafa bey :
  yıllar öncesinden almış olduğum imarlı arsamın yanında bir bina yapılmış ve benim arsamın 60 m2 sini işgal etmiş . benim arsamı bu şekilde işgal edip küçülttüğünden dolayı şu an inşaat yapılamamaktadır .nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum . saygılar .

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, somut olayınızın durumuna göre taşkın yapı yahut haksız inşaat hükümlerine dayanarak zararınızın giderilmesini veya sizin arsanıza yapılan binanın mülkiyetinin size geçirilmesini veya arazinizin mülkiyetinin karşı tarafa bedeli karşılığında geçirilmesini talep edebilirsiniz. Olayın diğer ayrıntılarını bir avukata anlatarak sizin için en iyi olan yolu tespit etmeniz yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 23. 2 Mart 2018

  Merhabalar … 2 yıldır çalıştığım işyerinden ayrılmak istiyorum.ve bütün haklarimi almak istiyorum.. sürekli çalıştığım bölüm değişiyor ve sürekli mesai gelmek zorunda kalıyorum evimde vakit geçiremiyorum ve dinlenemiyorum …ve sürekli farklı bölümlerde farklı insanlarla çalışmak zorunda birakiliyorum işten ayrılmayı kafama koydum ama hiç bir hakkımı bırakmak istemiyorum.ne yapmalıyım mahkemeye mi basvudmaliyim

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, işvereninizin sizi sürekli farklı çalışma şartlarına tabi tutuyor olması çalışma koşullarında esaslı değişiklik anlamına gelir ve bu işlemi sizin rızanız olmadan gerçekleştiremez. Fazla çalışma (mesai) yapmanız konusunda da sizin rızanız gereklidir. İşten ayrılmadan önce hatalı bir işleminiz sonucu hak kaybına uğramamanız adına bir avukatın hukuki yardımına başvurmanız önem arzeder. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 24. 8 Şubat 2018

  05.02.2018 tarihinde çalıştığım işyerine 24. Maddenin e fıkrası uyarınca ihtarname çektim bundan sonraki süreçte ne yapmam gerek ? İhtarnameye cevap verme süreleri nedir ? O süre içinde bi cevap alamassam ne yapmam gerekir ?

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, iş sözleşmenizi haklı nedene dayanarak feshetmişsiniz. Bu durumda haklarınızın ödenmediğini yahut eksik ödendiğini düşünüyorsanız dava açarak tazminat ve ödenmeyen diğer haklarınızı talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 25. 7 Ocak 2018

  Borç verdiğim kişi borcunu ödemiyor .Aramızda senet vb hiç bir şey yok.Sadece telefon mesajları var.Mesajlarda borcunu ödeyeceğini bildiriyor.Ancak ödemiyor.İhtar çekeblirmiyim?

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, ilamsız icra takibi prosedürü ile borçlu hakkında takip başlatabilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 26. 28 Aralık 2017

  İyi günler. İş yerinde 14 saat çalıştırıyorlar. 2 yemek molası var sadece toplam 1 saat. Kalan 13 saat ayaktayız. Vardiya çizelgesi ile kanıtlayabilirim. İzlemem gereken yol nedir ?

  • 14 Kasım 2018

   merhaba, iş sözleşmesine sahip iseniz dava açma hakkınız mevcuttur. Sözleşmeden kaynaklanan tüm haklarınızı talep edebilirsiniz.

 27. 5 Aralık 2017

  Merhaba beni işten çıkardılar süre vermeden tazminat almadan çıkış yaptlar. Çıkartmak için evrak düzenlemişler bütün haklarımı aldım diye evrağı imzalamadım noterden ihtar yolu ile evrakları gönderecekler oysaki ben işimi istiyerek severek yapıyordum işten soğuttular beni sürekli savunmamı istediler. Bende savunma yapıyorum savunmayı beğenmiyorlardı kaç gün içinde ihtar gelir benim yasal yollarım nelerdir 29. Maddeye göre çıkarttılar beni işsizlik ödeneği alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, İş Kanunu m. 25/2 de yer alan durumlar gerçekleşmediği halde buna dayanılarak haksız olarak iş sözleşmeniz feshhedilmiş. Bu durumda dava yolu ile işe iade talep edebileceğiniz gibi ödenmemiş diğer haklarınızı ve ilgili tazminat kalemlerini de talep edebilirsiniz. Size imzalatacakları ‘bütün haklarınızın ödendiğine’ dair ibarenin yer aldığı ibraname ise mahkemece geçersiz kabul edilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 28. 30 Kasım 2017

  Merhaba 6 yıldır çalışmakta olduğum yerde maaşım asgeri ücretten gösterilmekte ssk düşük yatırılıyor burada tek taraflı fesih edip kıdem tazminatımi ve eksik ssklarimi talep edebilirmiyim

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, sebepsiz fesih hallerinde tazminat hakkınız olmaz. Onun haricinde çoğu durumda istifa eden işçi tazminata hak kazanır. Ödenmeyen haklarınızı dava açarak alabilirsiniz. İstifanızı hukuki zeminde haklı bir gerekçeye dayandırarak tazminat ve diğer taleplerinizi dava yoluyla alabilmeniz ve hatalı bir işleminiz sonucu hak kaybı doğma ihtimalini en aza indirmeniz adına bir avukat desteği almanızı öneririz. Ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 29. 15 Kasım 2017

  Merhaba, Antalya’da yaşamaktayım. İstanbul’da kirada dükkanım var. 4-5 yıldır aynı kişi oturuyor, ilk girerken kira kontratı yapmıştık, sonraki yıllar için yapmadık. Son 2-3 yıldır kirayı düzenli yatırmıyor. Yani biriktirip 3-4 ay ara ile parça parça yatırıyor. Zamanında kira alamaz oldum. Bir gün telefon açarak dükkanı boşaltacağını veya satmayı düşünüyor musunuz? diye sordu, almak istediğini söyledi. Telefonda belli bir rakamda anlaştık. Herhangi bir kaparo evrak vs. yapmadık. Bir gün sonra telefon açarak vazgeçtiğimizi ilettik. Tamam dedi.
  Bu konuşmadan sonra 5-6 gün kendisinden haber alamadım, ulaştığımda zarara uğradığını zararını karşılamadığım sürece dükkanı boşaltmayacağını söyledi. Nasıl bir hesap yaptı ise 2700₺ zararda olduğunu iletti. Bu zarar nereden geliyor dediğimde, altın, döviz bozdurduğunu ve dükkanın içine tadilat(alçıpan ile bölme, dekorasyon vs) yaptığını söyledi. İçine yaptığı tadilattan bizim hiç bilgimiz olmadı kendisi işi gereği içeriye bir şeyler yapmış, şimdi bu masrafı bize yüklemeye çalışıyor. Ne yapmam konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, telefonda yaptığınız satış görüşmesi resmi bir satış vaadi bile değildir. Size herhangi bir sorumluluk yüklemez. Tahliye süreci başlatmanız gerekmektedir. Bunun için bir avukatın hukuki yardımına başvurmanız yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 30. 13 Kasım 2017

  Merhabalar.5 yıl boyunca çalıştığım işten devlet memurluğunu kazandığım için kendi isteğimle ayrıldım.İşten ayrılalı 5 ay oldu ama ne son maaşımı ne içerde olan 3 yıllık izin paramı nede fazla mesai ücretlerimi odemediler.ne yapmam lazım ilginiz için teşekkür ederim.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, dava açarak ödenmeyen haklarınızı talep edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 31. 12 Kasım 2017

  Yarın ücret alamadığım için işten ayrılmayı düşünüyorum. Bunu ihtarname çekerek yapmak istiyorum ayrıca haber vermem gerekir mi yoksa ihtarname yi notere verdikten sonra hiçbir şey söylemesem yeterli mi yarın işe gitmem gerekir mi ?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, herhangi bir sözlü bildirim yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Ancak hak kaybına uğramamanız adına ilgili fesih bildirim sürelerine uymanız gerekmektedir. Ayrıca ücretinizi 20 gün boyunca alamamanız halinde işten ayrılmadan çalışmama hakkınız vardır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 32. 11 Kasım 2017

  Mustafa bey merhaba yaklasik 20.aydir calistigim isyerinden saglik problemlerinden dolayi ayrilmak istedim kendi istifami vermemi soylediler bende vermedim ve sorunlar yasamaya basladik surekli tutanak tutup istifaya zorladilar bende her tutanakta doktor raporu aldim ve en son istemedigim halde anadolu yakasindan avrupa yakasindaki magazaya gondermek istediler gorev yeri degisikligi formu ile bende imzamaladim ve gitmedim eski magazada devam eder durumdayim gonderecekleri magazaya yol ucretide servisde bulunmuyor haliyle yine tutanak tuttular teblig edildigi halde gorev yerine gitmedi diye ne yapmam gerekiyor tesekkurler

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, işyerinizin anlattığınız şekilde değiştirilmesi çalışma koşullarında esaslı değişikliktir ve buna rıza göstermeme hakkınız vardır. Hatta susmanız bile kabul etmediğiniz anlamına gelir. Bu noktada işvereninizin tuttuğu tutanaklar hukuken karşılık bulmayacaktır. Ancak hak kayıplarınızın önüne geçmek ve istifanızı hukuki bir zeminde kurmak adına süreci bir avukat desteği ile sürdürmenizde fayda var. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 33. 11 Kasım 2017

  Gecen sene yani 2016 yılında bir restoranda 4 ay civarı çalıştım sigorta işyeri yeni açıldığı için yapılmamıştı bnde pek üzerinde durmadim , ve işyerinden ayrıldım 4.500 ( dört bin beşyüz ) TL alacağım var , aradan bir sene geçmesine rağmen alamadım , orada calistigima dair şahitlerim var bunu bu şekilde ispat edebilirim , fakat bi belge yani alacağım olduğuna dair bi evrak vs yok , eğer kamera kayıtları silinmedi ise bu şekilde de ispat edebilirim fakat görüntüler silinmiş olabilir …
  Bu konu hakkında sizden yardim taleb ediyorum , ne kadar sure de sonuç alabiliriz veya alabilir miyiz ve bana maliyet bakımdan ne kadar bi bedel çıkabilir 0505 120 1942

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, iş hukukundan doğan alacak davalarında ispat araçları arasında şahit ile ispat önemli bir yere sahiptir. Ancak konunun diğer ayrıntılarını bir avukat ile görüşüp sizin için en iyi yolu tespit etmenizi öneririz.

 34. 10 Kasım 2017

  Merhaba, kurumsal dediğim ya da öyle sandığım hepimizin bildiği bir mobilya firmasinda 3 adet koltuk aldım.Tanesi 1207 liradan 3’ü 4221 lira.12 eylül de sipariş ettim 16 ekimde bana teslim edildi. Biri farklı geldiği için geri götürüldü, teslim edilmedi.Fabrika hatası dendi. Defalarca aradım ilgienmediler oyaladılar. İade etmek için mağazaya gittiğimde işi hızlandırdılar 3 kasımda koltuğu getirdiler.Fakat gelen ürün kusurlu. Geldiği gün bunu firmaya bildirdim.Teknik servis göndereceklerini söylediler 1 hafta geçti gelen yok. Bugün aradım yine ilgilenen yok. Şimdi tüketici haklarını aradım, dilekçe yazıp iaedeli taahhütle pttden firmaya göndermem gerekiyormuş. Nasıl yapılacağını bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, dilekçe yazım işleri için web sitemizin iletişim bölümünde yer alan telefon, adres veya mail bilgileri yoluyla bizimle doğrudan irtibata geçebilirsiniz.

 35. 8 Kasım 2017

  Isyeri kiraladim iki aydir kullaniyorum .Ailevi nedenlerden bosaltmam gerkiyor.Kira sozlesmesinde 1 ay evvelden yazili bildirlmesi gerekli diyor sozlesmede .Bunu noter araciligi ile ihtarnamemei veya baska bir yollami.Nasil bir ihtarname veya yol izleyecegimi emailime gonderirseniz sevinirim(ihtarneme ornrgi nide gond sevinirim)tesekkurler

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, fesih bildiriminin geçerliliği, yazılı şekilde yapılmasına bağlıdır. Kanunda başka bir geçerlilik şartı göstermemiştir.

 36. 3 Kasım 2017

  Parselli bir araziden bir kişinin hissesini aldım. Diğer hissedarların 2 yıl içinde ön alın hakkını kullanıp dava açarak satın aldığım araziyi satın aldığım ücreti de bana ödeyerek alma hakları varmış. Ancak noterden ihtarname çekersem diğer hissedarların ancak 3 ay içerisinde dava açıp ön alım hakkını kullanıp araziyi alma hakkı oluyormuş. Bu nerenle ihtarname çekmek istiyorum.
  Şimdiden yardımınız İçin teşekkür ediyorum ve cevabınızı bekliyorum

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, bahsettiğiniz kanuni önalım hakkıdır. Noter kanalı ile ihtar gönderdiğiniz zaman 3 ay içerisinde diğer paydaşların önalım haklarını kullanarak söz konusu hisseyi satın alma hakları vardır. İhtar üzerine 3 ay içerisinde önalık hakkı kullanılmazsa bu hak düşer. Her halükarda satıştan itibaren iki yıl içinde önalım hakları düşer. Söz konusu süreç ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 37. 31 Ekim 2017

  Özel güvenlik görevlisiyim 5 yıldır aynı bir yerde yani projede çalışıyorum.
  Yanlız bu 5 yılda bir şirket hep vardı bu sene şirket ihaleyi kaybetti yeni bir şirket geldi
  Benim eski şirketten herhangi bir hak talebim olabilirmi.
  Örneğin tazminat mesela
  Yardımcı olursanız sevinirim

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, 5 Yıllık hizmetinizden sonra her türlü hakkınızı önceki şirketinizden talep edebilirsiniz zira çalıştığınız eski şirket ve ihaleyi yeni kazanan şirket size karşı birlikte sorumlu olacaktır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 38. 30 Ekim 2017

  HSYN merhaba : babamin dukkani var 18 yildir ayni kiraci ( biz oyle saniyorduk) , biz kira bedeline ekstra zam istedik raic bedeline gore , ve bu konuda anlasamdik ihtilafa dustuk ,arti asil kiraci dukkani ogluna devretmis bize sormadan soylemeden aradan 5 yil gibi bir zaman gecmis babam yasli konuya vakif degil yeni fark etti dukkanin el degistirdigine . ogluyla dukkani yeni sahibiyle hic bir sozlesme konrtakt yok . vaziyet bu babam karar aldi bunlari acilen cikartmak istiyor . bu durumda bizim izlememiz gereken yol nedir nasildir …. saygilarimla yanitlarinizi bekliyorum

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, kiracı kiraladığı iş yerini başka birine kiralama hakkına sahiptir. Bu durumda kiracınız size karşı asıl kiracı gibi sorumludur. Daha kapsamlı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 39. 29 Ekim 2017

  7aydır apt.aidatını alamıyorum.Vermek istemiyor.ne yapmaliyim

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, kira sözleşmesi mevcut ise kiracının bu aidatı ödeme zorunluluğu vardır. Bu durumda ihtarda bulunmanız gerekmektedir. Gerekli hukuki yol için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 40. 28 Eylül 2017

  Merhabalar,
  Bir markette çalışıyordum bugün işten çıktım. İstifa edeceğimi 15 gün önceden sözlü olarak bildirdim ama sanırım bunu ispatlıyamam.şirket bugün kendi hazırladığı istifa dilekçesini benim elle yazıp imzalamamı istedi fakat dilekçede tüm kanuni ve akdi haklarımı aldım ibaresi yer alıyordu ben de imzalamak istemedim.

  Ayrıca Benim içeride 8 günlük mesaim var fakat bordro da fazla mesaiyi göstermiyorlar noter aracılığıyla mesailerimi sebep gösterip istifa ihtarnamesi gönderirsem sizce tazminat ödemek zorunda kalırmıyım. Kağıt üzerinde şirket haklı gibi gözüküyor.

  Son olarak tüm akdi ve kanuni haklarımı aldım yazılı istifa dilekçesini imzalarsam mesailerimi isteme hakkım olur mu internetten okuduğum kadarıyla mesailer tüm kanuni ve akdi haklar ibaresine dahil değilmiş.

 41. 25 Eylül 2017

  Merhaba
  12.01.2016-14.10.2017 tarihleri arasi çalıştiğim is yerinden 4 aylik paramin odenmemesinden dolayi ayrildim ne yapmalıyım

  • 2 Ekim 2017

   İş mahkemesinde dava açmalısınız. Hem 4 aylık maaşınızı hem de kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 42. 15 Ağustos 2017

  425m2 arsamız var 260 m2 bana ait 165 m2 hissedarıma ait. kentsel donusumden yararlanıp yerimi yaptırmak istiyorum ama hissedarım anlasmaya varmıyor devamlı teklif yükseltiyor nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim

  • 16 Ağustos 2017

   Kentsel dönüşümden kastınız sanırım kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile yapmak istiyorsunuz. İzalei şuyu davası açıp yeri satın alabilirsiniz.

 43. 14 Ağustos 2017

  Merhaba , bir sağlık kuruluşunda 10 ay süreyle çalıştım. Çalıştığım son ay yöneticilerle sorun yaşadım ve istifamı verdim.İşim gereği dışarıda pazarlama yapıyorum ve istifa verdikten sonra beni aracı ve yemek kartımı teslim edip içeride durmamı ve çalışmamı istediler kabul etmeyip ihtar süresini beklemeden ayrıldım.Şuan 1 ay iki günlük maaşımla birlikte 2 aylık agim ve 3 aylık prim alacaklarım duruyor. Ayrıldığım kurumun Muhasebesi bana 4 haftalık ihtar süresi ve kırılan bir telefon camı sebebiyle onların benden alıcağı olduğunu ve parayı yatırmayacaklarını belirttiler.Ne yapmam gerekiyor.
  Teşekkürler.

  • 16 Ağustos 2017

   İş mahkemesinde dava açmalısınız. Ancak anlattığınız kadarı ile ihbar tazminatı ödemelisiniz.

 44. 12 Haziran 2017

  Yeni aldığım evde kiracı var bir ay oyaladı eski ev sahibi çıkacaklar diye şimdi bir ay süre daha istiyolar benide ev sahibi çıkarıyo kiracınında ağustosta sözleşmesi bitiyormuş bu arada iki oda boş eşyalarımı taşımama izin verdiler ama benim kalacak yerim yok ne yapabilirim

  • 12 Haziran 2017

   Eski ev sahibi artık söz sahibi değil çıkarmak istiyorsanız tahliye davası yoluna gitmelisiniz. Belli süreler var bunları kaçırmayın ve bir avukat ile çalışın.

 45. 1 Haziran 2017

  5 aydır kiracı dan kira alamıyorum zar zor kredi ile ev aldım hem onu hem kendi oturduğum ev kira ben ödeme yaparken bana ödeme yapılmaması beni cildirtiyo birde belediyeden yardım talep Edip beni evden çıkartacak lar diyip belediyeye şikayette bulunuyor birde beni cikaramassin diye üste çıkıyor ihbarname çekmemek lazım yada ne yol izlemem gerek çalışan biriyim iZin sıkıntım var

  • 1 Haziran 2017

   Merhaba, kira borcunun ödenmemesi nedeni ile tahliye işlemi yapabilirsiniz. Bunun için kira ödemeyen kiracının tahliyesi yazımı okuyabilirsiniz.

 46. 31 Mayıs 2017

  Merhaba,

  Ben kiracıyım. Aidat borcundan dolayı bana noterden ihtarname geldi. Borcu ve %5 faizini ödedim. İhtarneme ucretininde odenmesi gerektiği yazmakta ihtarname üzerinde. Ödemek zorundayım ?

  • 31 Mayıs 2017

   İhtarname ücretini ödemekle yükümlü değilsiniz.

 47. 25 Mayıs 2017

  8 aydir calistigim is yerinden sebebsiz istifa edmem isteniyor once imzaladim sonra geri aldim belgeleri kendiniz cikartin dedim. Patron arayip simdi istifa et 1 2 ay sonra yine girersin diyor. Ne yapmaliyim noterden ihbar cekmelimiyim

 48. 25 Mayıs 2017

  Merhaba 4 aydır maaş alamıyorum izlemem gereken hukuki süreç nedir 26.12.2008 yılından beri çalışıyorum. ..

  • 25 Mayıs 2017

   iş mahkemesinde dava açmalısınız. oldukça yüksek miktarda tazminat ve maaşınızı alırsınız.

 49. 16 Mayıs 2017

  merhaba hocam ben 7 yıldır çalışıyorum ve ücretlerimiz hep düzensiz ödeniyor işe girerken herhangi bir yazılı sözleşme yapmadık ücretimi haftalık olarak alıyorum ama yarısı ödeniyor yarısı ödenmiyor ve bazen sanki harçlık verir gibi 100 lirayla göderiyor içerde bir miktar param 7 aydır duruyor maaş bodrolarını asgari ücretten gösterip her ay imzalatıyor kıdem tazminatını alıp işi bırakmak istiyorum nasıl yaparım acele cevap yazarmısınız

  • 22 Mayıs 2017

   merhaba maaşınızın hepsinin veya bir kısmının 20 günden geç verilmesi durumunda istifa edip kıdem tazminatı için iş mahkemesine başvurabilirsiniz. Siz 7 aylık bir süreçten bahsetmektesiniz 20 günü çoktan geçmiş durumda.

 50. 8 Mayıs 2017

  Merhabalar
  Iyi calismalar
  3 gun once aracimizla kaza gecirdik, karsi taraf polis tarafindan %100 kusurlu bulundu ve aracinin sigortasi yoktu 5 bin tl ceza yedi sigortasi olmadigi icin bizim arac masrafimizi karsilamayi reddetti bizde hukuki yollardan cozum aramak istiyoruz. Ihtar islemini hemen mi cekmek lazim arac deger kaybi icin nasil bir yol izleyebiliriz cevap yazarsaniz sevinirim.

 51. 8 Mayıs 2017

  Merhaba,

  2013 yılında Balıkesir Altınoluktan devrimülk alımı gerçekleştirdik. 3 gün sonra vazgeçtim cayma hakkım olmasına rağmen olmadığı söylenip senet imzaladığım için ödeme yapmak zorunda kaldım. 2014 yılında tesisi teslim edilip tapuların verilceği söylendi ama hala verilmedi. Tesisi görmek için verilen 2 gün hediye konaklamayı kullanmışta oldum ama hala tesis tamamıyla bitirilmemiş. Dava açmadan ihtarnamemi göndermemiz gerek. Dava açarsak kazanma şansımız var mıdır ? İhtarname ücreti ne kadar oluyor bu gibi davalar da ? Yardımınız için şimdiden teşekkürler

  • 15 Mayıs 2017

   cayma hakkınızı kullandıktan sonra senetlerin iadesi gerekiyordu. Dava yoluna gitmeniz gerekiyor.

 52. 6 Mayıs 2017

  Merhabalar
  Yaklaşık olarak 2 ay önce işi bıraktım. Çalıştığım yerde maaşları geç ve eksik yatırdıkları için. Sözleşmede haftalık en çok 45 saat çalıştırıldığı söyleniyor fakat biz gün aşırı 24 saat çalışıyorduk. Buna göre fazla çalıştığım sürelerdeki ücreti alabilir miyim? Ayrıca sigortamı eksik yatırmışlar bunun için ÇSGB’ye şikayette bulundum. İş yerini aradım ve şikayetçi olduğumu söyledim bana içerde kalan paramı vermeyeceklerini söylediler. İhtarname gönderirsem fazla mesai ve içeri de kalan ücreti alabilir miyim?

  • 15 Mayıs 2017

   Paranızı vermeyeceklerini söylemişlerse ihtarname çekmeye gerek olmayacağını düşünüyorum. Direk olarak dava yoluna gidebilirsiniz.

 53. 5 Mayıs 2017

  7 ay önce 8 sene çalıştıgım işyerimden ayrıldım su an ilsizlik maası alıyorum patronum bana butun haklarımı aldım diye kağıt imzalattı ama hala vermedi ne yapabilirim

  • 15 Mayıs 2017

   Bunun için dava açmalısınız haklarınızı kesinlikle alırsınız.

 54. 2 Mayıs 2017

  Öncelikle slm ben 10 yıldır aynı iş yerinde 24 saat çalış 24 saat dinlenme şeklinde çalışıyorum ne yıllık iznimiz var nede yıllık izin ücretini alabiliyoruz üstüne bide fazla mesai ucretide alamiyoruz ayrıca resmi bayram tatillerinde aynı şekilde çalışmaya devam ediyoruz ve hiç bir şey alamıyoruz bu şekilde çalıştığımda dolayı geçerli sebeplerim olduğu için ihbar çektirip işi bırakmayı düşünüyorum şimdi size sorum bu şartlardan işten çıkarsam hem tazminatımi hemde kıdem tazminatı alabilirmiyim diğer alacaklarımla birlikte

  • 15 Mayıs 2017

   yıllık izinlerin verilmemesi haklı fesih sebebidir. İhtarname çekip iş akdinizi sonlandırabilirsiniz. 10 yıllık kıdeminiz var yanlış yapmama adına bir avukatla çalışmanızı öneririm.

 55. 28 Nisan 2017

  Merhaba tapusu üstüme kayıtlı bir işyerini bi arkadişim kulanması için verdim kontrat sözleşme hiç birşey yapmadım ve şu anda çıkmasını istiyorum çıkmıyor ne yapmm gerek

 56. 26 Nisan 2017

  Merhabalar. 301 madencinin hayatını kaybettiği somada ki madenden emekli oldum olay şu ki 301 madenci kardeşimin vefat ettiği gün benim emekli olmama 22 gün vardı ve o olay yaşandı mayıs ayında ve kasım ayında 2.831 kişiye toplu çıkış verildi habersiz bir şekilde ve bende dahilim o kişilere daha sonra isyerine gidip rica da bulunmam sonucu 22 gün daha çalışıp emekli olaçağım yardımcı olur musunuz dedim tekrar işe girdim garanti olsun pürüz çıkmasın diye 4 ay daha çalıştım 3 ağustos 2015 de emekli oldum resmi olarak ve şirket 3 defa belli aralıklarla 3 bin 2 bin lira olmak üzere taksit yatırdı tazminatimi alamıyorum bimere yazdım isyerinden evraklarınız istendi ve incelendi taksitli ödeneceğini kabul ettiğinize dair imzanız yoktur dava açmamız gerektiğini ve hakimin en yüksek faiz ile tazminatı alabileceğimizi söylediler ne yapmalıyım

  • 21 Mayıs 2017

   Ne yapacağınızı söylemişler esasen dava açmalısınız bu konuda. Aradan bu kadar zaman geçmiş hala dava açmamışsınız.

 57. 15 Nisan 2017

  İyi günler
  Dedemden kalan ortak taşınmazlar yani tarlalar için annem tarafından dayıma noterden ihtarname çekildi.Dayım bu tarlaları çalışıyor kazanç elde ediyor ve bize ortağı olduğumuz tarlalardan kira bedeli bile vermiyor.
  Acaba bu İhtarname çekildikten 1 yıl sonra veya belli bir süre sonra tekrar çekmelimiyiz bunun hakkında bilgi istiyorum.
  Zira dayım haklarımızı vermemekte diretiyor.
  Birde Dedemin vefatından sonra 3 yıl kadar yine aynı şekilde bu tarlalardan yararlandı biz 4. yıl ihtarname çektik bu 3 yılda bize pay vermedi.Biz bu ihtarname çekmediğimiz 3 yıl içinde kira ücreti talep edebilirmiyiz.

  Cevaplarsanız çok sevinirim olay gelsin.

  • 22 Mayıs 2017

   merhaba, yeniden çekmeniz gerekmez ancak haklarınızı almanız için dava açmalısınız. Bu konuda Ecrimisil yazımı okuyabilirsiniz.

 58. 12 Nisan 2017

  Merhabalar, taseron bir firmada mobil eğitim projesinde eğitmenlik yapmaktaydim. İse giris tarihim 11.06.2015 16.04.2016 da evlendim. Ve evlilik sebebiyle 13.04.2017 de cikisimi notere verip ihtar cekmek istiyorum. Fakat anlayamadigim bir sey senemin dolmasına 3 gun kaldi.noterden isverene bu ihtar gec giderse ben kidem tazminatimi hak edebiliyor muyum? Bu konuda beni bilgilendirirseniz cok sevinirim. Iyi aksamlar.

 59. 12 Nisan 2017

  Merhaba
  17.11.2016 tarihinde çocukların babası ile boşanma davamız görüldü.1200 Lira nafaka belirlendi.Fakat düzenli ödemiyor.Noterden ihtar gönderip icra davası açmayı düşünüyorum alacağımı alabilir miyim?Eksik ödemeler yaptı fakat elden ödeme yaptığı için bir belge yok elinde ve de benim elimde böyle bir belge yok.Eksik ödediği meblaları nasıl alabilirim?Nasıl Bir yol izlemem gerekir?

  • 22 Mayıs 2017

   Elinizde mahkeme kararı olduğu için ihtar göndermenize gerek yok direk olarak icra takibi yoluna gidebilirsiniz.

 60. 10 Nisan 2017

  selamlar mustafa bey 2011 yılından beri aynı yerde çalışıyorum son zamanlarda yönetici baskısı ve asılsız tutanak ve savunma larla mobbing uygulanıyor psikolojik baskı var işten ayrılmak istedim tazminat vermeyeceklerini söylediler bende ihtar çektim bugün 1 hafta oldu herhangi bi cevap yok ne yapmalıyım ikinci bir ihtar çekip 15 gün sonra işten ayrılıyorum desem kıdem ve ihbar gibi fazla mesai ücretlerinide alabilirmiyim teşekkürler

 61. 7 Nisan 2017

  Merhaba,

  01.02.2017 itibariyle çalıştığım firmada 07.04.2017 itibariyle istifa etme kararı aldım. istifa dilekçemde 2 haftalık ihbar süresine uyacağımı belirtip altına imza attım. Daha sonra patronum bu istifa dilekçemi kabul etmeyip zorla bana kendi söylediği istifa mektubunu yazırdı ve altına hiçbir alacağım yoktur diye imza attırdı. üstelik ihbar süremide kendi yazdırdığı dilekçeye eklettirmedi. Şimdi patronun yazdırdığı dilekçeye göre 2 haftalık ihbar süreme uymadığım için kanunen 2 haftalık ücreti ödemek zorundayım. ancak bunu bana zorla yaptırdı. Kendi yazdığım istifa dilekçesinide bana verdi. şubat ayından alacağım 619 tl ve nisan ayından alacağım 7 günlük asgari ücretim var. Bu alacaklarımı nasıl alabirim. Bana yol gösterebilir misiniz?

 62. 7 Nisan 2017

  MERHABA KİRACIYA ÇEKİLEN İHTARNAMENİN ÜCRETİ KİRACIDAN TALEP EDİLEBİLİRMİ?

  • 10 Nisan 2017

   Talep edilemez. İhtarı kim çekiyor ise ücretini o kişi öder.

 63. 5 Nisan 2017

  Merhaba
  İş yerinden çıkış kağıdını aldıktan sonra kıdem tazminatının ödenmesi için noterden ihtar çekme süresi nedir ?
  Rica etsem bilgi verebilir misiniz ?
  Çok teşekkürler , iyi günler dilerim

  • 10 Nisan 2017

   Merhaba, ihtarın herhangi bir süresi yoktur.

 64. 3 Nisan 2017

  Özel bir banka, ödeyemediğim borçlarım için tarafıma icra takibi başlattı. Yapılan takibe mernis adresime ihtarname gönderilmediği için itiraz ettim. Tüketici mahkemesine itiraza iptal davası açtılar.Yarın ön inceleme duruşması yapılacak.
  Banka avukatı bankaya bildirdiğim adresin tebligat için yeterli olduğu, mernis sistemine göre tebligat yapmak gibi bir sorumluluklarının bulunmadığını bildirdi.Hukuken doğruluk payı varmıdır? İkinci sorum ise Hakim ön inceleme duruşmasında karar verirmi yoksa davayı ileri bir tarihe mi atar?

 65. 2 Nisan 2017

  Merhabalar… 26 aydır çalıştığım iş yerinde 1 yıldır hep maaşı geç alıyorum. Ayrıca iş yeri tadilata giriyor ve 1 ay falan kapalı kalacak. Ücretsiz izin yapmamı istiyorlar bende kabul etmedim. Bu yüzden ayrılmak istiyorum İş yerinden tazminat hakkımı nasıl alabilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • 10 Nisan 2017

   Hali hazırda maaşlar geç verilmesi nedeni ile fesih yapabilirsiniz. Burada kural maaşın 20 günden daha geç verilmesidir. Durum böyle ise iş mahkemesinde dava açmalısınız.

 66. 22 Mart 2017

  Merhaba. 2 ay once kiraci oldugum evden ayrildim. ev sahibim depozitoyu verecegini soyleyip hala vermiyor. ihtar cekmeyi dusunuyorum odemedigi durumda dava acicam. sizce durum nasil ilerler?

  • 18 Mayıs 2017

   işlemleri usulüne uygun şekilde yaparsanız tahsil edebilirsiniz.

 67. 21 Mart 2017

  bir otelde 55 gün çalıştım ve herhangi bir ücret ödemesi yapılmadı. Sonra otel kapandı ne yapmak gerekir 7 aydır ödeme yapılmadı

  • 18 Mayıs 2017

   şirket faal devam ediyorsa iş mahkemesinde dava açıp hakkınızı alabilirsiniz. 7 ay neden beklediniz? dava açmadan alamazsınız bu zamandan sonra.

 68. 20 Mart 2017

  Merhaba, ben 1 yıl önce bir spor salonuna üye oldum. Daha 3 ay geçmeden yazın tadilata gireceklerini bildirdiler. Yaz geçti belirtikleri tarihlerde tadilat yapılmadı ve spor salonunun ruhsatsız yer tuttuğundan ötürü tadilatına izin verilmediği ve kapatıldığı haberini aldık. Daha sonra iadeler için Eylül ayında yapılmaya başlanacak denilmesine rağmen henüz para iadesi yapılmadı. Para iadesi istenildiğinde başka şubelere geçiş yapabileceğimizi veya isterseniz bekleyin ama bizde para iadesinin ne zaman yapılacağını bilmiyoruz gibi bir tepkiyle karşılaştık. Geçen onca zaman, cevap verilmeyen telefonlar birde üzerine kabalıkları cabası olan çok çirkin bir süreç. Ve hatta mahkemeye vericem sizi dedikten sonra aynı kurumun pazarlama müdürü olan arkadaş ”Mahkemeye verebilirsiniz siz bilirsiniz. 1 yıl daha uğraşırsınız bizim açımızdan sorun yok” kelimelerini kullandı. İhtardan sonra bu sorunun çözümü ancak mahkemeyle mi olur? Ve eğer mahkeme açılacaksa gerçekten 1 yıl sürer mi? Şimdiden teşekkürler.

  • 20 Mart 2017

   Merhaba, kredi kartı ile ödeme yapmış iseniz chargeback yöntemi ile paranın iadesi mümkün olabilir aksi halde tüketici mahkemesine gitmek gerekecek. Dava süresi konusu çok değişken olabilir

 69. 15 Mart 2017

  Selamlar…Apartman yönetiminde denetçi olmama rağmen gelir gider incelemesi yapılmadan yönetim başka birine devredilmiş bu durumda sorumluluktan kurtulmak için ne gibi bir yol izlemeli ve nasıl bir ihtar çekmeliyim. İlginize teşekkür ederim

  • 20 Mart 2017

   İhtarda neler yazmanız gerektiği bir kaç cümle ile anlatılabilecek durum değil malesef. İletişimden ulaşırsanız ihtarname yazımı konusunda avukatlık hizmeti verebiliriz.

 70. 14 Mart 2017

  Merhaba,

  5 aydır çalıstıgım firmadan,firmanın kaoanacagı bilgisi verildigi icin ayrılmak durumunda kaldım ancak 1 aylık maasım ve primlerim ve ayrıca +3 günlük çalısma ücretimi 1.5 aydır alamıyorum.

  Tavsiye ve yardımınızı rica ediyorum.

  Tesekkütler.

 71. 12 Mart 2017

  merhabalar

  Kimlik bilgilerim ele geçirilerek turkcell ve vodafone üzerinden hatlar acılmıs ve cihaz (telefon) alınmıştır savcılıga suç duyurusunda bulundum ve turkcell vodafone konu hakkında mail yoluyla bilgilendirdim noter onaylı ihtar çekmek gereklimidir
  saygılarımla

  • 13 Mart 2017

   Noterden ihtar çekip hatlarınızın kapatılmasını talep ederseniz daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda dikkatli olun son zamanlarda bize gelen sorularda Fetö tarafından kişilerin adına açılan hatlar olduğu ve bu hatlarla bağlantılı olan Bylock programı nedeni ile başı derde giren çok kişi olduğudur.

 72. 17 Kasım 2016

  İyi günler ben iş yerinden 2.5 ay önce ayrıldım ve hala alacaklarımı alamadım bir maaşım tazminatım mesai ücretlerimi alamadım iş yerşndekilere para yatıyor azda olsa iş yerini aradığımda ise para yok sadece çalışanlara kadar bulunuldu dendi ne gibi birşey yapabilirim

  • 29 Kasım 2016

   İlk olarak bir ihtarname çektikten sonra cevabın olumsuz olması durumunda iş mahkemesinde dava açmalısınız.

 73. 19 Eylül 2016

  İş değişikliği sebebiyle işten ayrılmak istiyorum avukata danıştım hak taleb edemeyeceğimi söyledi. Fakat şuan çalıştığım firmada fazla mesai ve hafta sonu (cumartesi)çalışması var ve bunların ücretlerini alamıyorum kıdem tazminatı alabilmem için ne yapmam gerekiyor 15 ay oldu bu firmadaki görevim.

  • 21 Eylül 2016

   Bahsettiğiniz ücretleri alamıyorsanız iş davası açıp hem onları hemde kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ancak puantaj kayıtları vs. yoksa tanıkla ispat etmelisiniz. Dava açmadan önce ilk olarak ihtarname çekmeniz daha doğru olacaktır.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: