İhtarname Hazırlanması ve Çekilmesi - İhtarname Yazım Ücreti
              İhtarname Hazırlanması, Çekilmesi ve Yazım Ücreti

İhtarname ya da ihbarname, günlük hayatta sıkça işitilen bir kavramdır. İhtarname, hakkın ihlali ya da alacağın ödenmediği durumlarda yazılı olarak genellikle de noter aracıyla hakkın ihlal edildiğini ve zararın karşılanması gerektiğini ya da alacağınızın ödenmesi gerektiğini karşı tarafa bildirmeyi sağlayan bir işlemdir. Böylelikle henüz hak kaybıyla ilgili ya da alacağın ödenmediği ile ilgili olarak dava açmadan önce, bu durum karşı tarafa hatırlatılmış olmaktadır.

İhtarname Nasıl Çekilir?

İhtarname nasıl yazılır veya nasıl çekilir? Kanunda özel olarak sayılan zorunlu şekil şartları ve özellikle belirtilen noterin araç olarak kullanıldığı durumlar hariç olmak üzere; mektup, faks, mail, telgraf gibi araçlarla da karşı tarafa bildirilebilinmektedir. Ancak bazı durumlarda karşı taraf gönderilen ihtarnamenin, PTT kanalıyla APS ya da iadeli taahhütlü olarak gönderildiği zarfın içinin boş olduğu iddiasında da bulunabilmektedir.

Ayrıca Noterler Kanunu’nda ihtar gönderme işini noterlerin yapacakları genel işler arasında saymıştır. Bu nedenlerden ötürü, ihtarname çekme işini noter vasıtasıyla yapılması, daha sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına önemli bir unsurdur.

İhtarname çekildikten (gönderildikten) bir süre sonra yani yaklaşık bir ay kadar sonrasında da çekilen evrakı notere götürerek arkasına karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığı hususunda tebliğ şerhini yazdırmak gerekmektedir. Bunun karşı tarafı bağlayıcılığı açısından önemli olup karşı tarafa tebliğ edilmemiş bir ihtar yok hükmünde değerlendirilmektedir.

İhtarname Hazırlanması ve İhtarname Ücreti

En sağlıklı biçimde bu konunun uzmanı ve işinde ehil bir avukat aracılığıyla hazırlanabilinmektedir.

Herkes ihtarnameyi kendisi hazırlayıp noter vasıtasıyla karşı tarafa gönderebilmekte (keşide etmekte) ve bu konuda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak her olay kendi içerisinde değerlendirilmesi gereken ve buna bağlı olarak da hazırlanması gereken bir unsurdur.  Kendinizin hazırlayabileceği bir ihtar, hem yazdıklarınızın hukuki boyutta değerlendirilmesi yapılması konusunda eksik ve yanlış anlaşılmalarla dolu olabileceği gibi hem de daha sonrasında oluşabilecek dava sürecinde size yarardan çok zarara neden olabilmektedir. Örneğin ihtarnameye konu taleplerle ilgili olarak karşı tarafla aranızda bir sözleşme bulunmakta ise sözleşmenin unsurlarına aykırı bir talebin yer aldığı ihtarname geçersizlik vasfındadır. Bu durumda avukat yardımı alınmadan çekilen ihtar, sadece gereksiz bir masraf olmaktadır.

Ayrıca ihtar Noterlik Kanunu’nda belirtilen şekil ve şartlara göre yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ihtarname bağlayıcılığını yitirmektedir. Bu durumda da karşı taraf sizin onu rahatsız ettiğiniz ya da asıl onu zarara uğrattığınız iddiaları kişilik haklarına saldırı olarak nitelendirilerek size manevi tazminat davası açabilmekte ve böylelikle çektiğiniz ihtarname sizin aleyhinize olmak üzere başka bir davaya konu olmaktadır.

Görüleceği üzere hazırlama evresinde bu konuda bilinçli ve daha sonrası için öngörülü bir avukattan hukuki yardım alarak hem ihtarnamenizin en iyi şekilde hazırlanmasını sağlayacaksınız hem de menfaatinize en kısa sürede ulaşacaksınız. Ayrıca daha sonrasında oluşabilecek problemlere de daha oluşmadan çözüm bulacaksınız. Eğer bu konuda dava süreci ile karşı karşıya kalmanız durumunda ise avukat yardımı ile hazırlanan ihtar, dava sürecinde elinizde somut bir delil olarak elinizi güçlendirecek ve açılan davayı da kısa sürede lehinize sonuçlanmasına yol açacaktır. Ek olarak avukat tarafından gönderilecek olan ihtarname karşı tarafta başka bir algı uyandıracaktır. Karşı taraf, ihtarnamedeki talebin yerine getirilmediğinde dava ile karşılaşacağı ve ihtarnameyi gönderen tarafın avukatının olduğunu bilmektedir.

İhtarname yazım ücreti ise yazılacak konunun durumuna göre farklılık göstermektedir. İhtarnamede yazılacak husus sözleşme incelemesini veya hukuki araştırma gerekliliğini içermekte ise ihtarname ücreti biraz daha farklılaşmakta ancak yine de diğer hukuki hizmetler yanında uygun ücretlidir. Bu konuda sitemizin sağ alttaki kutucuk bölümünden bize ulaşarak ihtarname hazırlama ücretini net olarak öğrenebilirsiniz.

İhtarnamenin Önemi

İhtar ile borçlu olan karşı taraf temerrüde düşmektedir yani karşı tarafa borcu ödemesi gerektiği bir defa daha hatırlatılmaktadır. Ayrıca borçluya borcunu ödemediği zaman hukuki olarak bir dava süreci ile karşı karşıya olduğunu ve asıl borcunun yanında ek olarak mahkeme masraflarını, borcunun o güne kadar işlemiş faizini ve avukatlık ücretlerini de ödemesi gerekeceği bildirilmektedir. Bu açıdan, borçluya son bir hatırlatma ve alacaklıya da dava açılmadan borcuna kavuşabilme unsurlarını barındırması açısından önemlidir.

Ayrıca ihtar, dava sürecinde sizin iyi niyetli olarak karşı tarafa ihtar edilen konuyu bildirdiğinize delil teşkil etmektedir. Karşı tarafında ihtarname konusu şeyi hala daha gerçekleştirmeyerek kötü niyetli olduğunu göstermekte ve davanın genelinde de somut delil olarak davada bağlayıcı olmaktadır. Bu açıdan da çekilen ihtarın ne kadar önemli olduğu görülmektedir.

İhtarnamenin Kullanıldığı Alanlar

Günlük hayatın içinde sıklıkla uygulama alanı bulmaktadır. Özellikle iş davalarında hakkın kazanılmasında ve ispatında önemlilik arz etmektedir. Bu nedenle de işçi de işveren de iddiaları somutlaştırma ilkesinin getirisi olarak haklı olduğu durumlar da bile yaşanılanları ihtarname ile karşı tarafa bildirmeli ve talep ettiği hakkını istemelidir. Ayrıca size çekilen bir ihtar söz konusu olduğu durumlarda ise sizin de karşı tarafa en geç bir hafta ya da ihtarnamede belirtilen cevap verme süresi içerisinde karşı cevap çekerek bu konuda cevap vermeniz gerekmektedir.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares
 1. 11 Kasım 2017

  Gecen sene yani 2016 yılında bir restoranda 4 ay civarı çalıştım sigorta işyeri yeni açıldığı için yapılmamıştı bnde pek üzerinde durmadim , ve işyerinden ayrıldım 4.500 ( dört bin beşyüz ) TL alacağım var , aradan bir sene geçmesine rağmen alamadım , orada calistigima dair şahitlerim var bunu bu şekilde ispat edebilirim , fakat bi belge yani alacağım olduğuna dair bi evrak vs yok , eğer kamera kayıtları silinmedi ise bu şekilde de ispat edebilirim fakat görüntüler silinmiş olabilir …
  Bu konu hakkında sizden yardim taleb ediyorum , ne kadar sure de sonuç alabiliriz veya alabilir miyiz ve bana maliyet bakımdan ne kadar bi bedel çıkabilir 0505 120 1942

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, iş hukukundan doğan alacak davalarında ispat araçları arasında şahit ile ispat önemli bir yere sahiptir. Ancak konunun diğer ayrıntılarını bir avukat ile görüşüp sizin için en iyi yolu tespit etmenizi öneririz.

 2. 11 Kasım 2017

  Mustafa bey merhaba yaklasik 20.aydir calistigim isyerinden saglik problemlerinden dolayi ayrilmak istedim kendi istifami vermemi soylediler bende vermedim ve sorunlar yasamaya basladik surekli tutanak tutup istifaya zorladilar bende her tutanakta doktor raporu aldim ve en son istemedigim halde anadolu yakasindan avrupa yakasindaki magazaya gondermek istediler gorev yeri degisikligi formu ile bende imzamaladim ve gitmedim eski magazada devam eder durumdayim gonderecekleri magazaya yol ucretide servisde bulunmuyor haliyle yine tutanak tuttular teblig edildigi halde gorev yerine gitmedi diye ne yapmam gerekiyor tesekkurler

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, işyerinizin anlattığınız şekilde değiştirilmesi çalışma koşullarında esaslı değişikliktir ve buna rıza göstermeme hakkınız vardır. Hatta susmanız bile kabul etmediğiniz anlamına gelir. Bu noktada işvereninizin tuttuğu tutanaklar hukuken karşılık bulmayacaktır. Ancak hak kayıplarınızın önüne geçmek ve istifanızı hukuki bir zeminde kurmak adına süreci bir avukat desteği ile sürdürmenizde fayda var. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 3. 12 Kasım 2017

  Yarın ücret alamadığım için işten ayrılmayı düşünüyorum. Bunu ihtarname çekerek yapmak istiyorum ayrıca haber vermem gerekir mi yoksa ihtarname yi notere verdikten sonra hiçbir şey söylemesem yeterli mi yarın işe gitmem gerekir mi ?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, herhangi bir sözlü bildirim yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Ancak hak kaybına uğramamanız adına ilgili fesih bildirim sürelerine uymanız gerekmektedir. Ayrıca ücretinizi 20 gün boyunca alamamanız halinde işten ayrılmadan çalışmama hakkınız vardır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 4. 13 Kasım 2017

  Merhabalar.5 yıl boyunca çalıştığım işten devlet memurluğunu kazandığım için kendi isteğimle ayrıldım.İşten ayrılalı 5 ay oldu ama ne son maaşımı ne içerde olan 3 yıllık izin paramı nede fazla mesai ücretlerimi odemediler.ne yapmam lazım ilginiz için teşekkür ederim.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, dava açarak ödenmeyen haklarınızı talep edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 5. 15 Kasım 2017

  Merhaba, Antalya’da yaşamaktayım. İstanbul’da kirada dükkanım var. 4-5 yıldır aynı kişi oturuyor, ilk girerken kira kontratı yapmıştık, sonraki yıllar için yapmadık. Son 2-3 yıldır kirayı düzenli yatırmıyor. Yani biriktirip 3-4 ay ara ile parça parça yatırıyor. Zamanında kira alamaz oldum. Bir gün telefon açarak dükkanı boşaltacağını veya satmayı düşünüyor musunuz? diye sordu, almak istediğini söyledi. Telefonda belli bir rakamda anlaştık. Herhangi bir kaparo evrak vs. yapmadık. Bir gün sonra telefon açarak vazgeçtiğimizi ilettik. Tamam dedi.
  Bu konuşmadan sonra 5-6 gün kendisinden haber alamadım, ulaştığımda zarara uğradığını zararını karşılamadığım sürece dükkanı boşaltmayacağını söyledi. Nasıl bir hesap yaptı ise 2700₺ zararda olduğunu iletti. Bu zarar nereden geliyor dediğimde, altın, döviz bozdurduğunu ve dükkanın içine tadilat(alçıpan ile bölme, dekorasyon vs) yaptığını söyledi. İçine yaptığı tadilattan bizim hiç bilgimiz olmadı kendisi işi gereği içeriye bir şeyler yapmış, şimdi bu masrafı bize yüklemeye çalışıyor. Ne yapmam konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, telefonda yaptığınız satış görüşmesi resmi bir satış vaadi bile değildir. Size herhangi bir sorumluluk yüklemez. Tahliye süreci başlatmanız gerekmektedir. Bunun için bir avukatın hukuki yardımına başvurmanız yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 6. 30 Kasım 2017

  Merhaba 6 yıldır çalışmakta olduğum yerde maaşım asgeri ücretten gösterilmekte ssk düşük yatırılıyor burada tek taraflı fesih edip kıdem tazminatımi ve eksik ssklarimi talep edebilirmiyim

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, sebepsiz fesih hallerinde tazminat hakkınız olmaz. Onun haricinde çoğu durumda istifa eden işçi tazminata hak kazanır. Ödenmeyen haklarınızı dava açarak alabilirsiniz. İstifanızı hukuki zeminde haklı bir gerekçeye dayandırarak tazminat ve diğer taleplerinizi dava yoluyla alabilmeniz ve hatalı bir işleminiz sonucu hak kaybı doğma ihtimalini en aza indirmeniz adına bir avukat desteği almanızı öneririz. Ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 7. 5 Aralık 2017

  Merhaba beni işten çıkardılar süre vermeden tazminat almadan çıkış yaptlar. Çıkartmak için evrak düzenlemişler bütün haklarımı aldım diye evrağı imzalamadım noterden ihtar yolu ile evrakları gönderecekler oysaki ben işimi istiyerek severek yapıyordum işten soğuttular beni sürekli savunmamı istediler. Bende savunma yapıyorum savunmayı beğenmiyorlardı kaç gün içinde ihtar gelir benim yasal yollarım nelerdir 29. Maddeye göre çıkarttılar beni işsizlik ödeneği alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, İş Kanunu m. 25/2 de yer alan durumlar gerçekleşmediği halde buna dayanılarak haksız olarak iş sözleşmeniz feshhedilmiş. Bu durumda dava yolu ile işe iade talep edebileceğiniz gibi ödenmemiş diğer haklarınızı ve ilgili tazminat kalemlerini de talep edebilirsiniz. Size imzalatacakları ‘bütün haklarınızın ödendiğine’ dair ibarenin yer aldığı ibraname ise mahkemece geçersiz kabul edilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 8. 28 Aralık 2017

  İyi günler. İş yerinde 14 saat çalıştırıyorlar. 2 yemek molası var sadece toplam 1 saat. Kalan 13 saat ayaktayız. Vardiya çizelgesi ile kanıtlayabilirim. İzlemem gereken yol nedir ?

  • 14 Kasım 2018

   merhaba, iş sözleşmesine sahip iseniz dava açma hakkınız mevcuttur. Sözleşmeden kaynaklanan tüm haklarınızı talep edebilirsiniz.

 9. 7 Ocak 2018

  Borç verdiğim kişi borcunu ödemiyor .Aramızda senet vb hiç bir şey yok.Sadece telefon mesajları var.Mesajlarda borcunu ödeyeceğini bildiriyor.Ancak ödemiyor.İhtar çekeblirmiyim?

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, ilamsız icra takibi prosedürü ile borçlu hakkında takip başlatabilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 10. 8 Şubat 2018

  05.02.2018 tarihinde çalıştığım işyerine 24. Maddenin e fıkrası uyarınca ihtarname çektim bundan sonraki süreçte ne yapmam gerek ? İhtarnameye cevap verme süreleri nedir ? O süre içinde bi cevap alamassam ne yapmam gerekir ?

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, iş sözleşmenizi haklı nedene dayanarak feshetmişsiniz. Bu durumda haklarınızın ödenmediğini yahut eksik ödendiğini düşünüyorsanız dava açarak tazminat ve ödenmeyen diğer haklarınızı talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 11. 2 Mart 2018

  Merhabalar … 2 yıldır çalıştığım işyerinden ayrılmak istiyorum.ve bütün haklarimi almak istiyorum.. sürekli çalıştığım bölüm değişiyor ve sürekli mesai gelmek zorunda kalıyorum evimde vakit geçiremiyorum ve dinlenemiyorum …ve sürekli farklı bölümlerde farklı insanlarla çalışmak zorunda birakiliyorum işten ayrılmayı kafama koydum ama hiç bir hakkımı bırakmak istemiyorum.ne yapmalıyım mahkemeye mi basvudmaliyim

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, işvereninizin sizi sürekli farklı çalışma şartlarına tabi tutuyor olması çalışma koşullarında esaslı değişiklik anlamına gelir ve bu işlemi sizin rızanız olmadan gerçekleştiremez. Fazla çalışma (mesai) yapmanız konusunda da sizin rızanız gereklidir. İşten ayrılmadan önce hatalı bir işleminiz sonucu hak kaybına uğramamanız adına bir avukatın hukuki yardımına başvurmanız önem arzeder. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 12. 30 Nisan 2018

  Merhaba Mustafa bey :
  yıllar öncesinden almış olduğum imarlı arsamın yanında bir bina yapılmış ve benim arsamın 60 m2 sini işgal etmiş . benim arsamı bu şekilde işgal edip küçülttüğünden dolayı şu an inşaat yapılamamaktadır .nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum . saygılar .

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, somut olayınızın durumuna göre taşkın yapı yahut haksız inşaat hükümlerine dayanarak zararınızın giderilmesini veya sizin arsanıza yapılan binanın mülkiyetinin size geçirilmesini veya arazinizin mülkiyetinin karşı tarafa bedeli karşılığında geçirilmesini talep edebilirsiniz. Olayın diğer ayrıntılarını bir avukata anlatarak sizin için en iyi olan yolu tespit etmeniz yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 13. 2 Mayıs 2018

  Merhaba
  Benim bir kişiden 15 bin lira alacağım var 5 yıl önce elden vermiştim.Karşılıklı güven olduğundan borcuna dair imzali herhangi bir evrak almadım.Şu an bu kişi borcunu bana ödemeyeceğini söylüyor bu durumda nasıl bir izleyebilirim.

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, ilamsız icra takibi yolunu tercih edebilirsiniz ancak ödeme emrinize itiraz edildiğinde yahut herhangi bir menfi tespit davası söz konusu olduğunda alacağınıza dair herhangi bir ispat aracınızın olmaması aleyhinize olacaktır. Konuyu bir avukatın hukuki yardımı eşliğinde değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

 14. 13 Mayıs 2018

  Merhaba bir işyerinde 2 yıl çalıştım 1sene sigortamı yapmadı sigortasız çalıştım sigortalıda 1 yılım var 2yıl senelik izin kullanmadım ücretinide alamadım sigorta primlerini asgari ücretten yaptırıyordu gerçek maaş üzerinden değil işten çıktım ve 3gün mazeretsiz gitmedim diye tazminatsız sözleşme feshi göndermiş ve tazminatımı vermiyolarlar nasıl bir yol izlemeliyim almak için

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, dava açarak kıdem tazminatınızı ve ödenmeyen diğer haklarınızı talep edebilirsiniz. Ancak işten çıkarken gerekli hukuki prosedürü takip etmemişsiniz. Gerçek durumun mahkeme nezdinde tespit edilebilmesi ve hak kayıplarınızın önüne geçilmesi adına bir avukatın desteğini almanızda yarar vardır. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15. 25 Mayıs 2018

  Slm bugun işten ayrıldım 6 yıldan berı aynı yerde çalışyordum iç iznimiz yokyu ne resmı tatılne yılık izin ne haftalık izın gunde 10 saat çalışyorduk bene işten ayrıldım nasıl tazminatımı alırım en kıs zamanda yazarsanız sevinirim

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, dava açarak ödenmeyen haklarınızı ve tazminat haklarınızı talep etme hakkınız vardır. Hatalı bir işlem sonucu hak kaybına uğrama ihtimalinizi en aza indirmek adına hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 16. 31 Mayıs 2018

  Merhabalar;
  Ben market personeliyim.30.01.2017-30.05.2018 tarihleri arasında çalıştım.Bugün itabariyle yaklaşık 6 aydır düzensiz yatan ve nerdeyse yatması gereken gün olarak 1 ay içerde kalan maaştan dolayı noterden ihtarname çektim.Kıdem tazminatım,yıllık izin ücretimi,fazla mesaimi ve Nisan,Mayıs maaşlarını talep ettim ve 7 iş günü süre verdim.Sizce bu süre zarfında ücretlerin hesaplanıp tahsili için merkeze çağırılır mıyım yoksa inkar etme gibi durumları söz konusu mu?İnkar gibi bir durumla karşılaşırsam yada ihtara cevap gelmesse nasıl bir yol izlemeyelim.Maaş borduroları mevcut.Öğrenciyim cevaplarsanız çok memnun olurum.

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, istifanızı hak kaybı oluşturmayacak bir nedene dayandırdıysanız bu saydığınız haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmemesi halinde dava açarak ödenmeyen haklarınızı ve tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ancak bu süreçte bir avukat yardımı almanız yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 17. 31 Mayıs 2018

  Merhaba Ahmet bey,
  01.10.2016 tarihinde girdiğim iş yerinde mühendis(sgk bildirgesinde kod işli) olarak çalışmaktayım. Maaşımın yarısını bankadan resmi, yarısını da şirket müdüründen elden imzasız gayri resmi olarak almaktayım. Ocak 2018 den itibaren maaşımın gayri resmi kısmını alamamaktayım. Ayrıca bu ay resmi kısmını da alamadım. Haklarımı alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 18. 15 Haziran 2018

  ev sahibim depozitoyu iade etmiyor 900 tl ancak bu mesele gurur meselesi oldu ilk aylar ödeyeceğini beyan edem mesajlar attı son konuşmamızda evin hasarlı bırakıldığını söyledi.

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 19. 8 Temmuz 2018

  Merhabalar
  Kına gecemin yapılacağı yer ile yaptığım anlaşmada yazan kına organizasyon firması ile kendi aralarındaki iş ilişkisi bittiği için benim organizasyonumun farklı bir firma ile yapılacağı telefon ile bana bildirildi. Ücretin yarısına yakınını mekan sahibine internet bankacılığı ile ödemiştim. Geri alabilir miyim, yasal hakkım nedir? Yardımlarınızı rica ederim.

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Yapılan sözleşmenin konusuna bakıldığında organizasyonun farklı bir firma tarafından üstlenilmesi, sözleşmenin esaslı noktası üzerinde değişiklik yapıldığını göstermektedir. Tabii ki yapılan sözleşmedeki cayma hükümlerine de bakılarak haklı sebeple fesih hakkınızı ileri sürmeniz mümkündür. Dava sürecinin bir avukatla takibi yararınıza olacaktır. Bize telefon veya mail aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 20. 13 Temmuz 2018

  Merhaba ,Ben 11,09,2017 tarihinde sahibinden.com sitesinden 108 bin km’de bir arac aldım.Aracımı bir arızasından dolayı12,06,2018 tarihinde servise götürdüğümde aracımın km’si 112,480 km’de idi…servisdeki görevli arkadaşların bu kadar yıpranmış bi aracın 112 bin küsürde olması mümkün değil diyerek aracı makinaya bağlayarak aracın km’sinin 167.046 km’de olduğunu öğrenmiş oldum (50 -55 bin km ‘re düşürülmüş),akabinde aracı satın almış olduğum kişiye watt sapp üzerinden resimleri gönderdim…Bu arada aracı alırken kendim expertize sokmadım çünkü aracı satan kişi bana expertiz yaptırdığını onları, tarafıma araç satışı yapılırken vereceğini söyledi ..Kendim makam şoförlüğü yaptığım için o gün aracı satışı için kendim gidemedim Hanımım la oğlumu gönderip satışı hanımımın üzerine aldırdım ve o gün bi bahane ile expertiz raporunun yanlarında olmadığını bi şekilde bana ulaştıracaklarını söyleyip yaklaşık 8-9 ay oyaladılar üstüne de bu olay çıkınca bana döneceklerini hatta bu işten haberinin olmadığını bana söyledi …size sorum şu… ben hangi yolu izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim..Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim…

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, hileli davranışlar ile size satılan ürünün özellikleri olduğundan farklı gösterilmiştir. Sözleşmeden dönme hakkınız vardır. Ancak hak düşürücü sürelerine riayet etmeniz gerekir. Ayrıca karşı tarafın hileli davranışı yüzünden zarara uğramışsanız bunun tazminini de talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 21. 20 Temmuz 2018

  merhaba, ben 12.10.2016 da basladıgım ısımden 18.06.2018 tarıhı ıle ıstıfa edıyorum. ihbar surem olan 31.07.2018 tarıhıne kadar calısacagım dıyerek ıstıfa dılekcesı gonderdım; fakat sgk dusuk ucretten gosterıldıgı ıcın ben kıdem tazmınatı alabılecegımı sonradan ogrendım, bununla ılgılı tazmınat hakkım olur mu?

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Diğer şartların da sağlanması durumunda tazminat hakkınız gündeme gelecektir. Bu konudaki hukuki teknik noktalar için bize telefon veya mail yoluyla ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.

 22. 27 Temmuz 2018

  merhaba,
  2011 den itibaren halen kiracı olarak oturduğum evden kendi isteğimle çıkmak istiyorum.
  ev sahibinin hazırladığı kontratta taahhüt tarihinden itibaren 3 ay sonunda çıkış yapılabilir yazılı.
  sözleşmede noter onaylı iadeli taahhüt yazmamasına karşın noter onaylı istedi ve masrafıda ödemeyeceğini belirtti.
  noter onaylı mecbur mu ? sözleşmede yazmıyor sonuçta ptt kanalı ile yapsam uygun mudur ?
  teşekkürler.

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Sözleşmede yazmamasına rağmen noter onaylı ihtarın çekilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ancak posta yoluyla ve iadeli taahhütlü bildirimizin de yazılı bildirim şartını gerçekleştirmenize yeterli olacaktır.

 23. 6 Eylül 2018

  1 ay önce aldığımız aracın kilometresi ile oynanmış olduğunu öğrendik. noterden ihtar çekmeyi ve sonrasında dava açmayı düşünüyoruz. ihtar ve dava ile ilgili süreler nelerdir ve davada neler talep edebiliriz, teşekkürler.

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, durumuzunda tazminat davası açmanız ve durumun ağırlığına göre dolandırıcılık suçu üzerinden suç duyurusunda bulunmanız mümkündür. Ancak bu süreçte avukat yardımı almanızı öneririz. Hukuksal destek için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 24. 7 Eylül 2018

  Merhaba

  Şişlide bir rent a car firmasından araç kiralama yaptık fakat imzaladıgım sözleşmeyi dönüşte vereceğim bahanesiyle beni yanılttı ödediğim 750 tl provizyon ücretini iade etmiyeceğini ve sözleşmeyi istememe rağmen vermiyeceğini belirtti sözleşme iceriğinde senet vs gibi bi husus olduğunu daha sonradan öğrendim bu senet i kötü yönde kullanamaması ve para iadesi yapması için ne gibi yol izlemem gerekir saygılarımla iyi

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, elinizde hiçbir belge olmadan takip başlatmanız oldukça güçtür. İzleyebileceğiniz yol asliye hukuk mahkemesinden dava açmaktır.Dava sürecini avukat yardımı ile yüretmeniz sizin yararınıza olacaktır. Gerekli destek için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 25. 7 Eylül 2018

  Merhaba.
  Özel sektörde 8 aydır çalışmaktayım ve hamileyim ama işten 1 hafta sonra çıkışımın verileceğini öğrendim. İçerde 9 günlük kullanmadığım izin + 4 aylık primim + 12 günlük çalışmışlığım var. İşe iade davası açmak istiyorum ve işten daha çıkarılmadan noterden ihtarname çekmek istiyorum ama ihtarnameyi nasıl hazırlayacağımı ne yazacağımı bilemiyorum.
  Yardımlarınızı rica ediyorum.

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, işten çıkışınız verildiği için sıraladığınız alacaklarınızı talep etme hakkınız vardır, ayriyeten işe iade davası da açabilirsiniz. İhtarname hazırlama sürecinde avukat desteği almanız haklarınızı eksik bir şekilde yerine tamamlanması için daha sağlıklı olacaktır, bunun için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 26. 19 Eylül 2018

  Apartman aidatı için ihtarname çekilirken, ihtarname ücretini yada avukat ücretini de istemek mümkün mü? İhtarname sonrası sadece aidat ödemesi yapılırsa, ihtarname ücreti yada avukat ücretini biz mi karşılamış oluyoruz? Teşekkürler.

  • 25 Ekim 2018

   Merhaba,
   İhtarname ve Avukatlık ücreti size aittir. İhtarname çekilen kişiler yalnızca ihtarname konusunda ödeme yaparlar.

 27. 23 Eylül 2018

  Nakliye firması aracılığıyla evimi taşıdım siğorta yapacağız dedikleri halde siğorta yapmamışlar evimi taşıdıktan 5 gün sonra televizyonumu kutusundan çıkardığımda dışardan belli olmayan içerden kırık olduğunu farkettim nakliye firmasıyla görüştüm 300 tl vermeyi teklif ettiler ama televizyonun ekranı 1850 tl ihtar çekmeyi düşünüyorum örnek yazabilir misiniz

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   İhtarname olayın özelliklerine göre kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Bu sebeple bir örnek ihtarname yazmamız mümkün değildir. Ancak büromuzdan danışmanlık hizmeti ve ihtarname yazdırılması hususunda hizmet almak isterseniz ofisimize görüşmek üzere bekleriz.

 28. 25 Eylül 2018

  Merhabalar,
  Ben bir ‘yayın evi’ adı altında bir şirketin satış elemanı iş yerime gelerek kitap satışı gerçekleştirdi. Bana da 14 gün cayma hakkımın bulunduğunu ve hiçbir zorluk çıkarmayacaklarını söyledi ancak hem ücret ki katıydı hem de 14 gün cayma hakkımın olduğunu belirten sözleşme benzeri bir belge var elimde. Ancak daha sonra pişman olup iade yapmak istedim ancak telefonlara çıkmıyorlar ve internetteki iade almıyorlar yorumlarını görünce ertesi günü il ticaret müdürlüğünü aradım. Görevli bana ptt aracığıyla ilgili tarafa kitaplarla beraber karşı taahütlü cayma tebligatı göndermemi söyledi ancak tereddütte kaldım. Ne yapmamı önerirsiniz? TEŞEKKÜRLER

 29. 25 Eylül 2018

  Merhaba.Birgün önce kapıda satış usulüyle 10 ay taksitle ödemek şartıyla sözleşme imzalayıp kitap aldım.Sonrasında internetten yaptığım araştırmada ilgili firmanın cayma hakkı süresini doldurana kadar oyalayıp sonrasında tüketiciyi icraya verdiğini öğrendim.Hatta sözleşmedeki anlaşılan tutarıda değiştirdiklerini.
  Konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ediyorum.

 30. 17 Ekim 2018

  Merhabalar Mustafa bey .
  Çalıştığım yerde 2 senedir çalışıyorum 1.Kasımda nikahım var Kasım’ın 5 de işten ayrılmayı düşünüyorum iş yerine güvenmediğim için iş feshini direk noterle göndereceğim ayın 5 inden sonra işe gitmeme gerek varmı tazminatımın süresini ben belirliyebilirmiyim ve dilekçeyi nasıl yazmam gerekir

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, kadın işçilerin evlendikten sonraki 1 yıl içerisinde kıdem tazminatı haklarını da kullanarak sözleşmelerini sone erdirme hakkı vardır. Sözleşmenin feshi için aslında işvereninizin uymak zorunda olduğu hükümleri belirten bir yazılı bildiri iletmeniz yeterlidir ancak güvenmemeniz durumunda noterden ihtarname çektirmek de bir seçenektir. Normal şartlarda, 5 Ekim’den sonra da belirli bir süre işe gitmenize gerekebilir ancak detayları çalıştığınız yerle kesinleştirmelisiniz. Sözleşmenin feshi dilekçesi teknik bilgiler içereceğinden dolayı yazımı zor bir dilekçedir, hukuksal destek almanızı tavsiye ederiz. Yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 31. 20 Ekim 2018

  1 sene önce .bir arkadaşım acilen paraya ihtiyacı olduğunu,bankadan kendisi için kredi çekmemi istedi.O kadar çok ısrar etti ki istemeye istemeye Ziraat Bankasından 4 yıl geri ödemeli 44 bin TL kredi çektim ve kendisine verdim. Bana çek vereceğini söyledi ,ancak sonraları kendisinden ısrarla çek ya da imzalı bir borç kağıdı istemem rağmen ,vermedi ,benim sözüm söz ,ödeyeceğim,ben olmazsam oğlum ödeyecek ,ona da tembih ettim dedi.1 senedir benim İş Bankası hesabıma kredi parasını havale ediyodu ancak bu ay ödemedi ,ödeyemeyeceğini söylüyor,iş durumları kötü diyor.Ben ne yapabilirim,ihtarname çekebilir miyim ,dava açabilir miyim .Bilgilendirirseniz çok memnun olurum .Çok teşekkür ederim.

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Borç ilişkisinin ispatı açısından yazılılık önem arz etmektedir. Tarafınıza yapılan ödemelerdeki açıklamaların dahi anlam ifade etmesi mümkündür. Burada ilk yapılması gereken, hukuki açıdan da bu borç ilişkisinin kabul edilebilmesi için yazılı bir belge düzenlemektir. Yasal yollara bu tür dayanaklar ile başvurmak doğru olacaktır. Bu konuda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 32. 26 Ekim 2018

  28/09/2018 tarihinde yetkili servisi tarafından kurulumu gerçekleşen çamaşır makinam hakkında sorun yaşamaktayım.
  Kurulum gerçekleştiği tarihten itibaren narin, yünlüler, pamuklu ve koyu renkliler bu programlarda kıyafetlerimin özelliklerine göre yıkama gerçekleştiriyorum .hassas ve yünlü kıyafetlerimi yünlü programında yıkadığımda kıyafetlerde koltuk altında oluşan ter kokusunun çıkarmadığını fark ettim bir sonraki yıkamam da narin programında yine bu programa uygun kıyafetlerimi yıkamayı denedim ve aynı sorun devem etmekteydi. Hiçbir şekilde bu iki program ter kokusunu çıkarmıyor. servis iki defa geldi sorunu kendilerine dile getirdim üründe herhangi bir sıkıntı olmadığını narin ve yünlülerde yıkama yaklaşık 2 saat 20 dakika olan sentetikte yıka kıyafetlerini dedi . ben hassas kıyafetlerimi uzun süre makinada tutmak onları yıpratmak ve atmak zorunda değilim sizin bu ürününüzün hassas ve narin programlarından iyi performans almıyor ve mennun değilim. dedim firmaya ve böye bir ihtarname göndersem sonuc alablirmiyim 30 günlük yasal süre diye birsey varmı 6502 sayılı kanunu okudum bulamadım bu makınanın iadesi için nasıl bir yol izlemeliyim firma arkasında durmuyo
  bilgilendirirseniz cok mutlu olurum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, 6502 sayılı kanunun 12. maddesi gereğince 2 yıllık zamanaşımı söz konusu olduğundan, dava açabilirsiniz. Gerekli hukuki yol için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 33. 14 Kasım 2018

  Kolay gelsin özel bir şirkette 25.09.2013 yılın da işe başladım.ve 09.11.2018 yılın da istifa ettim.kendilerin verdiği herhangi bir evragi imzalamadım.tam bir sayfalik istifa dilekçesi sundum.ve şirketin bana dedikleri bu istifaya bakılarak tazminatın verileceğini soylediler.suan hala bir ses yok ihtarname göndersem olurmu?bununla ilgili ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkurler.

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, ödenmeyen haklarınızı dava açarak talep edebilirsiniz. İbraname imzalamamış olmanız lehinize bir durum. İstifanızın ve ödenmeyen diğer hak ve tazminatlarınızın değerlendirilmesi için bir avukatın hukuki yardımına başvurmanız hak arama sürecinizin sağlıklı işlemesi adına iyi olacaktır. Ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: