Güncelleme Tarihi:

İsim Değiştirme Davası

İsim Değiştirme Nasıl Olur?

Günümüzde toplumsal yapının özellikleri oldukça kısa sürede değişim göstermektedir. Bu durumun bir yansıması olarak geçmişte aile bireylerinin tercihine göre konulan isimler zamanla kişi üzerinde bir takım rahatsızlıklar doğurabilmektedir. Örneğin bir zamanlar toplumda yaygın bir şekilde kullanılan “Satılmış” ismi günümüzde alay ve gülünç konusu olarak algılanabilmektedir. Bununla birlikte kişinin hayatında sonradan ortaya çıkan durumlar hâlihazırdaki isminin kötü anılmasına yol açabilmektedir. Yine kişiler sahip oldukları isimlerle kendi karakterleri arasında ilişki kuramamakta bu durumdan dolayı mutsuzluk duyabilmektedir. Buna benzer durumlarda günümüzde sıklıkla başvurulan işlemlerden biri isim değişikliğidir. Türk Hukukuna göre bu işlemin yapılabilmesi için Medeni Kanunun 27. maddesine göre isim değiştirme davası açılması gerekir.

İsim Değiştirme Davası Nerede Açılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsim değiştirme davası, kişinin yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesinde açılır. İsim değiştirme davasında en önemli nokta adın değiştirilmesi konusunda haklı bir nedenin varlığının, yani bu davayı açmakta kişinin hukuka uygun bir yararının olduğunun açık bir şekilde ispatlanması gerekliliğidir. Bir başka ifadeyle haklı nedenin var olduğunu iddia etmek yeterli olmayacak, bunun hukuki araçlarla ispatı gerekecektir. Aksi halde davanın reddi sonucuyla zaman ve para kaybına uğranabilir. Bu bakımdan alanında uzman bir isim değiştirme avukatından hukuki yardım alınması istenilen sonuca ulaşmada etkili olabilir. İsim değiştirme davasında ispatlanması gereken haklı neden kişiden kişiye değişebilir. Ancak sıklıkla dava konusu yapılan haklı nedenlere aşağıdaki durumlar örnek verilebilir:

 • İsmin gülünç, çirkin, iğrenç veya ahlaka aykırı bir anlam taşıması
 • İsmin elverişsizliği veya söylenmesinin güç olması
 • Aynı ismin birden fazla kişi tarafından kullanılması nedeniyle başkaları ile karışıklığa yol açması
 • Din ve uyruk değiştirme
 • Cinsiyet değiştirme
 • Kişinin başka bir isim ile tanınıyor olması
 • İsmin kişinin ilerlemesine veya ticari faaliyetlerine engel olması
 • Aileden birinin ağır suç işlemesi veya kötü şöhret sahibi olması
 • Kullanılması yasak isim kullanılıyor olması
 • Kişisel ilişki sağlama

İsim değiştirme davası açmak için bir süre var mıdır?

İsim değiştirme davasında süre sınırı yoktur. Kişi adının değişmesi için haklı sebebin varlığı halinde istediği zaman isim değişikliği davası açabilir.

İsim değiştirme davası ne kadar sürer?

İsim değiştirme davası mahkemenin yoğunluk durumuna göre değişmekle birlikte yaklaşık 2-4 ay arasında sonuçlanmaktadır.

İsim değiştirme davası ile isim düzeltme davası aynı işlemler midir?

İsim değişikliği davası ile isim düzeltme davası birbirinden farklı işlemlerdir. İsim değişikliği davası ile haklı bir nedenin varlığı halinde, hâlihazırda kullanmakta olduğunuz isminizin yanına yeni bir isim ekletebilir veya eski isminizin yerine yeni bir isim alabilirsiniz. Ancak isim düzeltme davası, mevcut isminizdeki harf hatalarının nüfus kayıtlarında düzeltilip doğru şekilde yazılması işlemidir. Ayrıca düzeltme davasında yukarıda ifade edilen haklı nedenin varlığının ispatı gerekmez. Nüfus kaydı sırasında bir hatanın mevcut olduğunun ispatlanması yeterlidir.

İsim ekletmek veya sildirmek mümkün müdür?

İsim ekletmek veya sildirmek, haklı gerekçenin varlığı halinde mümkündür. Örnek olarak kişinin nüfustaki isminden başka isim ile bilinmesi veya ailede aynı isimde kişilerin olması nedeni ile karışıklığın önüne geçmek bakımından istenebilir. Bu nedenler tabi ki her olayın özelliğine göre farklı olarak değerlendirilebilir ve farklı nedenler ileri sürülebilir.

İsim değiştirme davası sonucunda aile ile olan ilişki kesilir mi?

Dava sonunda ismin değişmesi kişisel duruma etki etmez. Örneğin kişinin ailesiyle olan soybağı kesilmez, mirasçılık ilişkisi devam eder.

2018 Yeni İsim Değiştirme Kanunu (Davasız İsim Değişikliği)

2018 de gelen yeni değişikliğe göre artık davasız da isim değişikliği mümkündür. Ancak bu değişiklik oldukça sınırlı sayıda nedenlerle yapılabilmektedir. Genel olarak isimlerde harf hataları varsa bu değişiklik nüfus müdürlüğü ile yapılabilmektedir. Örnek olarak ismin Hatice olması gerekirken Hatçe olarak yazılması verilebilir. Bu gibi örneklerin dışındaki isimler hala dava yoluna gidilerek değiştirilmelidir.

İsim değişikliği davasının sonunda ne olur?

İsim değişikliği davası sonucunda mahkeme kararının taraflara tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz edilmemesi durumunda karar kesinleşir. Temyiz edilmişse Yargıtay incelemesinin yapılması beklenir. Kararın kesinleşmesi sonrasında verilen değişiklik hükmünün ilan edilmesi gerekir. Bu ilan kişinin sosyal durumuna göre ulusal veya yerel gazetede yapılabilir.

İsmin değiştirilmesinden zarar gören kimse bunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Dava sonlandıktan sonra tüm devlet ve banka sistemlerinden isminiz hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak değişecektir. Bir talepte bulunmanıza gerek yoktur. Yine de bazı evraklarınızı değiştirmek isterseniz ilgili kuruma verip yenisini alabilirsiniz.

İsim değiştirme davası dilekçe örneğine bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada genel olarak bir dava dilekçesi örneğini verdim ancak “dilekçe örneği” makalemde risklerini belirttiğim üzere bu davanın avukat vasıtası ile açılması sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bu yazı isim değiştirme davasını avukatla açmak zorunlu mudur? sorunun da cevabı olacaktır.
Ad Soyad Mağdurları

İsim Değiştirme Ücreti Ne Kadardır?

İsim değiştirme ücreti ile çokça sayıda sorular gelmesi nedeni ile bu kısmı güncellemek durumunda kaldım. İsim değiştirme ücretini burada belirtmek doğru olmayacaktır. Bu durum hem meslek etiği ve kuralları gereği hem de burada yazacak yazının her zaman güncel olmaması nedeni ile uygun olmamaktadır. İsim değişikliği ücreti ve dava masrafı konusunda mail veya form yolu ile bilgi alabilirsiniz.

Düzenleme:  Sayfa aşağısında yüzlerce yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için avukata sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki isimler bir gazete köşesinde yer almış ilginç isim ve soyisimler olarak yayınlanmıştır. Bu isimler ve soyisimler kesinlikle değişebilir niteliktedir.

Soyisim değişikliği nasıl olur?

Soyisim değiştirme için de isim değişikliği gibi dava açmak gerekir. Bu dava isim değiştirme davasına benzer özellikler göstermektedir. Ancak soyisim değiştirme davası için hukuk düzeni tarafından ek bir takım şartların yerine getirilmesi aranmaktadır.

Avukat Danışma

Yazıyı Paylaş
 • 34
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  34
  Shares
 • 34
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 1 Aralık 2018

  MERHABA ADIM ÇAĞLAR FIRAT EROĞLU FAKT BEN ÇAĞLAR EROĞLU OLARAK TANINIYORUM YANİ “FIRAT” İSMİNİ ÇOK AZ KİŞİ BİLİYOR BİRÇOK RESMİ VE ÖZEL KURUMDA DA ÇEŞİTLİ PROBLEMLER YAŞIYORUM NE YAPMAM GEREKİR FIRAT’I SİLDİREBİLİR MİYİM

  • 3 Aralık 2018

   Merhaba, ikinci isminizi sildirebilmeniz için isim değiştirme davası açmanız gerekir. Mahkeme haklı gerekçelerin varlığını arar. Çevreniz tarafından farklı tanınıyor olmanız ve yaşadığınız diğer problemler haklı neden olarak mahkemece kabul edilebilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 2. 12 Kasım 2018

  MERHABA ADIM SÜLEYMAN YANINA BİR İSİM DAHA EKLETMEK İSTİYORUM.BUNUN İÇİN NE YAPMALIYIM.BÜTÜN DETAYLARI İLE BİLGİ VERİR MİSİNİZ.ÜCRET HAKKINDA DA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isim ekletmek işlemi için haklı sebebe dayalı olarak isim değişikliği davası açılmalıdır. Dava masrafları ve avukatlık ücretleri bilgilerini etik açıdan bu mecradan verememekte olup bu bilgiler için bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

   • 13 Kasım 2018

    Ücret ne kadar

    • 16 Kasım 2018

     Merhaba, ücret ve diğer ayrıntılarla ilgili bilgi almak için bizimle web sitemizin iletişim bölümünde yer alan adres, telefon veya mail kanallarıyla irtibat kurabilirsiniz.

 3. 8 Kasım 2018

  Merhabalar benim adım ARİF MUSAŞAHİN GEZER ben ismimin uzun olmasından dolayı sevmiyorum hep bir yerlerde sıkıntı çıkıyor dalga konusu oluyor,isimlerimden ARİF VE ŞAHİN i sildirmek istiyorum onun yerine Yaman Musa Gezer yaptırmak istiyorum mümkün mü acaba ?

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, mahkeme nezdinde geçerli görülecek bir sebebiniz varsa ismini değiştirmeniz veya kısaltmanız mümkündür.

 4. 31 Ekim 2018

  Benim adım Dİlek ti ve ben erkeğim. bir hafta önce nufus müdürlüğüne dilekçe yazdım verdim nezaman sonuçlanır ve ücret gerektirirmi

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, isim değişiklikleri ancak küçük çaplı maddi hatalar olması halinde nüfus müdürlüklerine dilekçe yazarak düzeltilebilir. Bunun dışında geçerli bir sebebe dayanmak suretiyle dava açarak ismini değiştirebilirsiniz.

 5. 17 Ekim 2018

  Merhaba ismim nurdan Nur olarak kısaltmak istıyorum dava açmadan mümkün mü

  • 19 Ekim 2018

   Sebebinizin geçerli olduğunu mahkeme huzurunda kanıtladıkça dava açarak isminizi kısatabilirsiniz. Dava sürecinin olabildiğince kısa süremesi için hukuki destek almanızı öneririz. Bunun için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

  • 19 Ekim 2018

   Sebebinizin geçerli olduğunu mahkeme huzurunda kanıtladıkça dava açarak isminizi kısaltabilirsiniz. Dava sürecinin olabildiğince kısa süremesi için hukuki destek almanızı öneririz. Bunun için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 6. 15 Ekim 2018

  Adim rumeysa soylenmesi zor ve cevremdekiler bana rumoş rümüş diyorlar vr cok rahatsiz oluyorum gozde olarak degistirmek istiyorum sizce gecerli sebep mi ve ücreti nekadar olur

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, isim değiştirme konusunun düzenlendiği kanun maddesine göre kişinin isim değiştirme davası açmak için haklı bir sebebe sahip olması öngörülmüştür. Yargıtay’ın kabul ettiği sebepler “ismin kişinin günlük hayatına devam etmesini zorlaştırması” esasına dayanır. Buna dayanarak, gerekçelendirildiği halde kişisel sebepler de geçerli sayılır. Bu davanın en kısa sürede hallolmasında hukuksal destek almak önem arz eder. Destek için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 7. 9 Ekim 2018

  Merhaba. Benim adım kimlikte Sümeyye. İsmimi değiştirmek istiyorum çünkü süm, sümi, sumo gibi lakaplar takıyorlar. Ben bu lakaplardan rahatsız oluyorum. Bu isim benim karakter özelliklerime uymuyor aynı zamanda dünya görüşüme uymuyor ve sosyal medyadaki genellemerden rahatsız oluyorum. Bende doğduğumda bana vefat eden babamın verdiği isim olan ”Başak” ismini kullanmak istiyorum. Ben şuan 18 yaşından küçüğüm ne yapmam gerekiyor? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum..

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba.
   İsim değişikliğinin gerçekleşmesi için mahkeme, haklı bir sebebin varlığını aramaktadır. Bu noktada sizin hakkınızda kullanılan kısaltmaların, günlük hayatın içinde yaşadığınız sıkıntıların açıklandığı iyi bir dilekçe hazırlanması faydalı olacaktır. Ayrıca kullanmak istediğiniz ismin günlük hayatınızda kullanılması da önemli bir gerekçedir. Ergin olmayan bireylerin ailesi tarafından vekalet almaları gerekmektedir. İsim değiştirme davalarında başvurunun yapıldığı dilekçe büyük önem taşımaktadır bu konuda hukuki destek almanızı tavsiye ediyoruz. Büromuzun iletişim bilgileri aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 8. 8 Ekim 2018

  İki isim olan adımı teke isme düşürsem ücretini öğrenebilir bilirmiyim.

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Ücret hususunda, konuyu nedenleriyle ileterek bize mail ya da telefon yoluyla ulaşabilir ve bu şekilde bilgi edinebilirsiniz.

 9. 1 Ekim 2018

  Merhaba benim kimlikte Lütfiye diye yazan ismimi Esra olarak değiştirmek için dilekçemi verdim sonra Eylül ayında duruşmaya gittim ve tanık göstermemi istedikleri için duruşmayı Aralık ayına ertelediler.
  Bunun için yine dilekçe yazmam gerekiyormuş ve bu dilekçede tanığın bilgilerini de yazmam gerekiyormuş.
  Bu dilekçe için sürem varmı? Dilekçedeki tanık için ne kadar ücret ödemem lazım?
  Ve ben 17 yaşındayım.

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, avukat ile yapsaymışsınız keşke. Umarım tanık bildirme süresini geçirmediniz. Bir avukattan destek almanızı öneririm.

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba.
   Bir sonraki duruşma tarihine kadar tanık bilgilerinizi içeren beyan dilekçenizi mahkemeye sunmanız gerekmektedir. Mahkemeler bu konuda genel olarak bir bedel belirtmemektedir. Dava açma hakkı ergin bireylere aittir. Ergin olmayan kimselerin yasal temsilcileri ile dava açmaları gerekir.

 10. 26 Eylül 2018

  Merhaba,
  Kimliğimden ikinci ismimi sildirmek istiyorum, Esra CEYHAN’la birlikte anılmaktan ve alay konusu olmaktan evlendikten sonra bile kurtulamadım. Ayrıca İspanyol asilzadeleri gibi bir isme sahip olmak da yorucu, nasıl bir yol izlemeliyim? Nüfus idaresine dilekçe ile halledilebilir mi?

 11. 10 Eylül 2018

  Merhabalar. İsmim Necati ama bana hep Neco diye hitap ediyorlar ve bu beni rahatsız ediyor. İsmimi değiştirmek istiyorum fakat bir sorum var. Ben üinversite öğrencisiyim. İsmimi değiştirdiğimde okuldaki kaydım otomatik olarak değişecek mi yoksa benim bir müdahale yapmam gerekli mi ?

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, okullar MERNİS sistemi üzerinden kayıtları çekebildiği için değişiklik otomatik yapılacaktır. Ancak yapılmaz ise de bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

 12. 29 Ağustos 2018

  merhaba benim adım şehriban ismimi taşıyamıyorum.Bazen öyle bir oluyorki söyleyemiyorum bile çevrem şeyma olarak biliyor hitap ediyor . Yeni sistemin geldiğini duydum herkes bir defalığa mahsus isim ve soyisim değişetirebilecekmiş beden yararlanabilirmiyim lütfen yardımcı olun

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, malesef bu değişiklikten siz yararlanamazsınız. Ancak basit harf hataları olması gerekir. Onun dışında dava açılması gerekmektedir.

 13. 18 Ağustos 2018

  Merhaba benim ismim Selver . Sosyal çevrem olsun ailem arkadaşlarım olsun herkes dalga geçiyor sel ver sır verme gibi saçma sapan şakalarda bulunuyorlar bu durum beni çok rahatsız ediyor bunun yüzünden dışarı çıkmadıgım kimseyle görüşmediğim zamanlar oldu. İsmimi Elif olarak değiştirmek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor yeni kanunları bilmiyorum herhangi bir ücret alınıyor mu? yardımcı olursanız cok sevinirim iyi günler

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, isim için dava açılması gerekmektedir.Elbette mahkeme masrafları alınacaktır.

 14. 18 Ağustos 2018

  Merhaba Mustafa Bey;

  Ben 12 Haziran 2018 Tarihinde avukatım aracılığı ile isim değişikliği yaptım. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle ancak fırsat bulduğum 16 Ağustos günü Nüfus Dairesinden isim değişikliğimin bildirilmediğini öğrendim. Avukatlık bürosu ile görüştüğümde gerekçeli kararın yazılmadığı için muhtemelen adli tatilden sonraya kaldığı paylaşıldı. Adli tatil 20 Temmuzda başladığı neden 40 gün içinde bu kararın yazılmadığını sorduğumda mahkemenin bu işlemi resen yaptığını, kendilerinin dava kararı verildikten sonra dava ile işlerinin bittiğini paylaştılar. Bu durumda benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? Yardımınızı rica ediyorum.

  Teşekkürler.

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, avukatınız varken meslek etiği gereği görüş bildirmem doğru olmaz malesef.

 15. 14 Ağustos 2018

  Merhabalar, ben dinini değiştirdim ve deist oldum. İsmim dinimle uyumlu değil. 18 yaşındayım. Değiştirmem mümkün müdür?

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, elbette din değişikliğine dayalı olarak isim değişikliği mümkündür.

 16. 12 Ağustos 2018

  merhaba adım yunus ismimin yanına emre adınıda ekletirmek istiyorumda bu bana kaça mal olur yunus balığı demeleri rahatsız ediyor beni sürekli birde avukat tutmam gereklimi acaba

  • 13 Ağustos 2018

   Davanın ret olması durumunda bir daha açılma durumu olmadığından avukatla çalışmanızı öneririm. İsim değişikliği ücreti konusunda mail ile yazarsanız bilgilendirme yapalım.

 17. 12 Ağustos 2018

  merhaba benim adım müjdet kaya ben ismim harf değişikliği yapılmasını istiyorum ve yanına isim ekletmek istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir

  • 13 Ağustos 2018

   Merhaba, bu durumda isim değişikliği mümkündür. Tanık gösterme en kolay yol olacaktır. Bizimle çalışmak isterseniz detayları mail ile bildirebiliriz.

 18. 8 Ağustos 2018

  Merhaba Adım Kenan ben bu ismi Kenan Evren yüzünden değiştirmek istiyorum. Mümkün müdür?

  • 3 Ekim 2018

   Bu nedenin kabul göreceğini düşünmüyorum ancak yine de bize başvurabilirsiniz uygun bir dilekçe yazarak değişikliği sağlayabiliriz.

 19. 7 Ağustos 2018

  Merhaba benim ismim Nazlican ve ben bu ismi beğenmiyorum ismimi değiştirebilirmiyim degistirebilirsem ücret ne kadar tutar

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, esasen bir haklı bir neden olmalıdır. Ancak nedensiz de dava açıp değiştirdiğimiz davalarımız oldu ama bu durumda davanın ret olma ihtimali bulunduğunu müvekkillerimize belirtiyoruz.

 20. 31 Temmuz 2018

  Merhabalar oğlum için yazıyorum oğlumun ismi Barış soyadımız ise Güler ama maalesef gittiği yerlerde hep dalga geçilip aşağılanıyor aslında ismindende soyismindende memnun Barış Güler diye bir şahıs var Muhammer Gülerin oğlu benim oğluma okulda fetöcü diyip duruyorlarmış oğlum isminden ve soyadından ne kadar memnun olsada çevresi ciddi olmasa bile dalga geçip çocuğumu rahatsız ediyorlar çocuğuma uzun uğraşlar sonucunda eski bir isim koyalım dedik ailemiz zaten eski türklere dayanıyor Tengri Kağan koymak istiyoruz Tengri Kağan bir isim ama bunu Tanrı olarak algılayıp çocuğuma bu ismin konmasına izin verilirmi verilmezmi sormak istedim teşekkürler.

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, ismin dalga konusu olması ismin değiştirilmesi için nedendir. Onun dışında kişi koyacağı ismi seçebilir, koymak istediğiniz isim bakımından bir sorun olacağını düşünmüyorum.

 21. 27 Temmuz 2018

  2 ismim var, ilk ismim dedemin ismi. Kendisinin utanc verici bir seyler yaptigini ogrendigim icin bu ismi silmek istiyorum. Bunun icin dava acmak istiyorum ancak olumlu sonuclanirsa ehliyet, kimlik ve pasaportumu en bastan mi almam gerekli? Bir de sizle calisirsak ne kadar odememiz gerekiyor?
  Tesekkurler
  Kerem

 22. 24 Temmuz 2018

  Merhaba, yeni kimliğe geçiş ile 1 defaya mahsus mahkemesiz değişiklik geldi bilginiz vardır. Kardeşimin adı Muhammed Ali Osman fakat herkes Muhammed diyor ve kimlik çıkarıldığında 3 isim çok uzun dendi ve sadece Ali Osman yazıldı. Yeni kimlikte ismi ekletebilme şansımız var mıdır? Ve benim ismim Fatmanur çevrem sadece Fatma diyor ve ismim ile sürekli “Fato” ve benzeri dalga geçiliyor. Nüfus müdürlüğüne vereceğim dilekçe ile kısa bir ön ad ekletebilir miyim?

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, malesef bunları dava açmadan nüfus müdürlüğü ile yapmanız mümkün değildir. Dava açılması gerekir. Örnek olarak Muhammed ismini Muhammet olarak değiştirmek istese idiniz bunu nüfus müdürlüğünde yapmanız mümkündü.

 23. 20 Temmuz 2018

  Merhabalar ben ismimi sildirmek istiyorum.Can ikinci ismim.Arkadaşlarım,çevrem,öğretmenlerim neredeyse herkes Can ismini kullanıyor.Abidin ismi kimliğimin başında geçtiği için resmi yerlerde sorun oluyor.Birinci ismim Abidin’i sildirmek istiyorum.Yaşım 17,bunun için neler yapabiliriz?

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz ancak 18 yaşından küçük olduğunuz için daha aileniz tarafından açılmalıdır.

 24. 20 Temmuz 2018

  Merhaba
  Benim annem ve Babam bosandi Benim iki ismim var ikisinide babam Koymuș.Anneme söz hakkı tanımamıș. Babamla 3 yildir gorusmuyorum tamamen kopardim baglarimi acaba bu sebeple ismimi degistirme Sansim varmi? Annemin soyadını almak istiyorum. Ve yeni bir isim almak istiyorum. Bu arada ismimle ilgili siyasi esprilerde yapılıyor ve bu beni ciddi anlamda rahatsiz ediyor. Davanın olumlu olma șansı ne kadar?

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi ve soyadınızı değiştirebilirsiniz. Çocuğuyla ilişkisini kesmiş babanın soyadını değiştirmek istemek yargıtay tarafından kabul edilmiş bir sebeptir.

 25. 15 Temmuz 2018

  merhaba, ikiz oğullarım henüz 9 aylık. ikisinide çift isim koyduk ancak tek isme indirmek istiyoruz. mümkün müdür. ücret bilgisini paylaşabilir misiniz.

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, tek isme indirebiliriz. İsim değiştirme ücreti bilgisi gönderildi.

 26. 13 Temmuz 2018

  Kimlikte ismimi beğenmediğim için kendime Rabia ismini koydum.Kimlikte değiştirmek için neler yapmalıyım ve bu dava ne kadar sürer? Ve ücret olarak ne kadar tutar?

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, dava yaklaşık olarak 3 ay civarında sürmektedir. İsim değişikliği ücret bilgisini form yolu ile sorabilirsiniz.

 27. 8 Temmuz 2018

  Merhabalar.İsmimi ve soyismimi din değiştirmem nedeni ile değiştirmek istiyorum.Ücreti ve nasıl olucağı konusunda mail yolu ile bana yardımcı olur musunuz ?

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, din değiştirme sebebi isim değiştirmeniz için mahkeme tarafından geçerli bulunan bir sebeptir. Ücret konusunda büromuz ile telefon veya eposta yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

 28. 5 Temmuz 2018

  Merhaba ismim nazife akrabalarim da cogunlukla aynu ismi kullanıyo sevmiyorum rahatsız oluyorum degistirmek icin dava acmak zorunlu mu acaba bana nufusa gitsen değiştirirler demislerdi ?

  • 9 Kasım 2018

   Nüfus Müdürlüğüne giderek yapabileceğiniz değişiklikler basit maddi hatalardır. Örneğin isminizdeki harf hatalarını bu şekilde değiştirebilirsiniz. Ancak diğer hallerde dava yoluna başvurmanız gerekecektir. Bu sürecin bir avukat ile temsili için büromuzun uzman avukatlarına başvurabilirsiniz.

 29. 5 Temmuz 2018

  Merhaba benim ismim zeyneb Rabia ismimden hoşlanmıyorum yazım hatası diye Zeynep olarak değiştirebilir miyim? Ve Rabia ismini de sildirmek istiyorum bunlar için iki dava mı gerekir ayrıca 18 yaşından küçüğüm ne yapmam gerektiğini net olarak bilmiyorum Rabia ismini sevmiyorum ve üniversiteye bu isimle başlamak İstemiyorum ama daha geçerli bir neden yok bunun için de

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, isminizi yazımındaki harf hataları dava açmaya gerek kalmadan nüfus müdürlüğüne giderek değiştirilebilir ancak zaten rabia isminizi dildirmek için dava açacaksanız zeynep ismini de aynı dava sürecinde düzeltebilirsiniz iki ayrı işlem yapmanıza gerek yoktur. 18 yaşından küçük olduğunuzdan ötürü davayı bir yasal temsilciyle açmanız gerekir. İsim değiştirmek için sunduğunuz sebeplerin mahkeme tarafından haklı bulunması ile isminizin değiştirilmesine karar verilir.

 30. 3 Temmuz 2018

  Merhaba. Kızım henüz 5 aylık. Iki ismi var. Isminin biri gorumcemin ismi. Çocuğu olmadığı için onun ismini verdik fakat kendisi yaptiklariyla aile huzurumuzu bozmaya başladı ve pişman etti onun ismini verdigimize. Şu an kendisiyle görüşmüyorum ve onun ismini taşımasından rahatsız oluyorum.ne yapmalıyım. Ne kadara mal olur.

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, isim sildirme işlemi yapmanız için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Haklı bir sebebe dayanarak bu ismi değiştirmeniz mümkündür. İsim sildirme veya değiştirme istemini neden yaptığınızı Mahkemeye izah etmelisiniz. Dava masrafları ve avukatlık ücreti bilgisini bu mecradan vermeyi etik bulmadığımızdan dava masraf bilgisi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 31. 2 Temmuz 2018

  merhabalar. çocugum 2014 doğumlU ası SABAHATTİN EYMEN . Dede adı sabahhattin old. için verildi ama hiç kullanılmıyor resmi yerlerde sebahattin die de yanlıl telaffuz edilebiliyor yine sabo diyenler bıle var (terörist ismi gibi) okul çağına gelmeden ben dava acıp sabahattini sildirmek ve eymen in yanına baska isim ekletmek istiyorum. Mahkemece kabul görme durumu vr mı sizce yine SABAHATTİN EYMEN uzun bir isim old.için okul hayatında zorlanacak saygılar

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davasında yaşadığınız zorluklar ve çocuğunuzun isminin alay konusu olması haklı gerekçeler olarak görülecektir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 32. 28 Haziran 2018

  merhaba kızımın adı sena nur nur sena olarak dava açmadan değiştirebiliryim

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 33. 27 Haziran 2018

  İsMim hacı ali….hacı ismini sildirmek istiyorum…ne yapmalıyım ???

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, isim sildirme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. İsim değişikliği davası haklı sebebe dayalı olarak açılmaktadır. Bu tür unvanların silinmesi mahkeme yoluyla mümkündür. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 34. 21 Haziran 2018

  Merhaba, ben ismimin ilk harfini değiştirmek istiyorum üniversiteyi yeni bitirdim ve diplomada adım değişmeyecektir sizce ne yapmalıyım

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, isminizi isim değiştirme davası ile değiştirebilirsiniz. Mahkemeye isim değişikliği talebinizi bir takım haklı gerekçelerle birlikte yöneltmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 35. 21 Haziran 2018

  Merhaba kimlikte ismimi değiştirdim bunu üniversitede adım da nasıl değişiklik yapabilirim

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, üniversite yönetimine gerekli evrakların ekli olduğu bir dilekçe vererek bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 36. 12 Haziran 2018

  Merhaba Benim adim dila dondu isim degisikligi yapmak istiyorum. Alay konusu oluyor yasim 18 den kucuktur ne yapmam lazim iyi gunler

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 37. 5 Haziran 2018

  Merhaba , İsimim ” Sait MALKAÇ” tüm iş çevrem , arkadaşlarım ve ailem tarafından Mehmet Sait olarak biliniyorum ,zaten dedemin ismi konmak istenmiş ama MEHMET SAİT olarak fakat zamanında Mardin nüfus müdürlüğü MEHMET yazmadan sadece SAİT yazmış ve öyle kalmış , yani ilk olarak ‘ Mehmet ‘ekletmek istiyorum.

  Ayrıca soyismim ‘MALKAÇ’ ama ‘MALKOÇ’ olması içi 1 harf değişikliği yapmak istiyorum , her yerde sıkıntı yaşıyorum ‘MALKOÇ’ yazılıyor otomatik olarak ama kimlikte ‘MALKAÇ o yüzden ,ve kişisel tercih olarak ta soyismimin MALKOÇ olmasını istiyorum.,

  Dolayısıyla hem isim ekletmek hemde soyisim’e 1 harf ekletmek için nasıl bir yol izlememiz mantıklı ? Yapılması gerekenler neler ?

  Tek bir dava da her iki işlemde yapılabilinir mi ?
  Bu sebepler geçerli ve yeterli olur mu ?
  Sadece ikamet ettiğim il deki asliye hukuk mahkemelerine mi başvurabilirim ? Farklı illerde olmuyor mu?

  Teşekkürler

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

 38. 29 Mayıs 2018

  Merhaba benım ismım döndü ama ben aslı ismini kullanıyorum lise öğrencısıyım ve sınıftaki arkadaslarım ismimle cok dalga gecıyorlar bu yuzden okula gitmedıgım bile oluyor.degıstırmek için ne yapmalıyım avukat ücretı ne kadar olur.Lütfen yardımcı olun.

  • 19 Haziran 2018

   İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 39. 15 Mayıs 2018

  Merhaba adım huriye ve adımı sürekli hayriye,hürü,rukiye diye değiştirerek söylüyorlar.Ben bu durumdan nefret ediyorum. adımdan soğudum resmen. Adımı değiştirmem için yeterli sebep olur mu bu durum?

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isminizin alay konusu olması isim değiştirme davasında haklı bir gerekçe olarak kabul edilecektir. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 40. 14 Mayıs 2018

  Merhaba, benim 2 tane ismim var ve bi tanesinden nefret ediyorum. Babam zamanında babannemin ismini koymuş. Fakat babannemle ailecek görüşmüyoruz bize kötü şeyler yapmasından dolayı. Davayı kazanıp bu ismi sildirme şansım nedir? Ayrıca babamı mahkemeye vermem gerekiyor değil mi? Duruşma falan oluyor mu, nasıl ilerliyor bu süreç? Teşekkürler

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, isim sildirtme işlemi için Asliye Hukuk Mahkemesinde Nüfus müdürlüğüne karşı isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu davada babanıza karşı bir dava açmıyorsunuz. Bu tür davalar genellikle 2-4 ay arası sürüp tek celsede sonuçlanırlar. Kapsamlı bilgi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 41. 10 Mayıs 2018

  İsim tamamen değiştirme değil de sadece bir harfini değiştirmek istiyorum .. yani bir yanlışlık yapılmış .. Kimlikte NASIH olarak yazılı ama çevremde Nasih diye biliniyorum. . Özellikle okul çevremde ilk okuldan tutun lise ve üniversitede hep Nasih olarak bilindim. . Sadece bu I harfinin İ harfine dönüştürmek için mahkeme açmaya gerek yok diye biliyorum yani dilekçe vermek yeterliymiş diyorlar .. Bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum .. Teşekkürler..

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, bu tür değişiklikler için Nüfus Kanununa geçici olarak getirilen ek madde ile, yazılı bir dilekçeyle Nüfus müdürlüğünce yapılmaktadır. Bu işlem için son başvuru tarihi 03.11.2019. Nüfus müdürlüğünce bu isteminiz gerçekleştirilmezse dava açma hakkınız saklıdır. Bu durumda dava yoluyla değiştirebilirsiniz. Dilekçe ve dava işlemleri için bizi arayabilirsiniz.

 42. 9 Mayıs 2018

  Merhabalar ismim ismahan normalde orjinali esmahan büyük annemizin adı. Velhasıl bana herkes esma der ben ismahan ismini hic kabullenemedim zaten . Esma olarak ismimi degştrmek istyrm . Onceden dava vs açmak gerekiyormus ama şuan sadece dilekçe ile bu işlem oluyormş . Ben nereye nasl bi dilekçe yazmalıyım sizce . Harf değişikliğide yapabilirim . Esmahan olarak . Ornek dilekce atrmsnz bna tşk ederm …

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, harf değişikliği için yazılı bir dilekçe ile Nüfus müdürülüğünce bu değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için son başvuru tarihi 03.11.2019. Ancak bunun dışında bir değişlik için isim değişikliği davası açmanız gerekir. Ayrıca harf değişikliği işlemi Nüfus müdürlüğünce gerçekleştirilmezse dava açma hakkınız saklıdır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 43. 22 Nisan 2018

  Merhaba benim adım yusuf adımın yanına ek yaptırabilirmiyim bunun için ne gerekli birde Soyadımı değiştirmek istiyorum Kara alay konusu ve sevmediğim insanlarla aynı soy adı taşımak istemiyorum

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba adınızı ve soyadınızı isim değiştirme davası açarak değiştirme imkanınız vardır. Bunun için mahkemeye geçerli birtakım nedenler göstermeniz gerekir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 44. 21 Nisan 2018

  Ailemle baglarimiz koptu isim ve soyad degisikliginde bulunabilirmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, soy isim değişikliği de isim değişikliği davası gibi Asliye Hukuk Mahkemesinde haklı sebebe bağlı olarak açılması gereken bir davadır. Bu dava birtakım evrak ve hukuki prosedür içerdiğinden avukat yardımı almanız isabetli olacaktır. Ayrıca haklı sebepler kişiden kişiye değişmektedir. Dava hakkında daha kapsamlı bilgi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 45. 19 Nisan 2018

  İsmim siyasi bir isim değiştirmek istiyorum ayrıca ailem ve çevrem diğer ismimi kullanıyor mümkün mü?

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, isim değişikliği davası açarak ismini değiştirmeniz mümkün. Siyasi sebepler çoğu zaman haklı sebep olarak görülmektedir. Dava açmak suretiyle değişiklik yapmanız mümkündür. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 46. 17 Nisan 2018

  Merhaba! Benim ismim miraç doğa ben miraç ismini başka bir isimle değiştireceğim. Nedeni miraç ismi erkek ismi her gelen erkek değil mi bnm kuzenimin adı da miraç ama erkek diyorlar ve bundan rahatsız oluyorum. Değiştirmem mümkün mü? Ücretli mi?

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, isim değiştirmek için Asliye Hukuk Mahkemesinde isim değişikliği davası açmanız gerekir. Bu dava haklı nedene dayalı olarak açılır. Dava masrafları ve avukatlık ücreti bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 47. 16 Nisan 2018

  merhaba isim değiştirme davası açmıştım duruşması yapıldı 10 gün sonra gittim kararı aldım 45-50 gün sonra gelip kesinleşmiş kararı al dediler bu süre içerisinde nüfus müdürlüğü onayı verilecekmiş sanırım o süre henüz dolmadı benim anlamadığım herkes gazete ilanından bahsetmiş ve isim değişikliği yapan bi arkadaşta gazete ilanı gerekli dedi ama mahkeme kalemi bana böyle bişey demedi bi yerde bi hata mı var onu merak ediyorum yoksa 50 gün sonra gittiğimde mi gazeteye gönderecekler? bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar.

  • 5 Aralık 2018

   merhaba, isim değişikliği davalarında kararın hakim tarafından onaylanmasının ardından, kesinleşmiş kararı alıp Asliye Hukuk Mahkemesine gidip gazete ilanı için yazı almanız gereklidir. 45-50 günlük süre bittikten sonra kararı alıp il basın kurumuna gitmeniz gereklidir. Daha detaylı hukuki bilgi ve isim değişikliği davası işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 48. 12 Nisan 2018

  Merhaba ,Mevcut ismimin yanına yabancı bir isim ekletmek istiyorum, seçeceğim isimde ”Philip” , işim dolayısıyla herkes bana bu isimle hitap ediyor ., mümkün müdür ? Dava açmam gerekiyor mu ?

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, isim ekletme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Haklı sebebe dayanarak bu davayı açabilirsiniz. Philip ismini seçmeniz için bu ismi kullanma sebebinizin haklı olması gerekir. Bu sebebi ispatlarsanız bu ismi ekletmeniz mümkün olacaktır. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 49. 10 Nisan 2018

  Merhaba ben isim değişikliği yaptım yerel gazeteye ilan verilmek üzere mahkeme kalemine talebimi de bizzat beyan ettim . Sonuç ne zmn çıkar . 16 martta davam kabul edildi 22 Mart’ta yerel gazete için ücreti ödedim . Sonuç en geç ne zaman açıklanacak

  • 4 Aralık 2018

   merhaba, ilan gazete yayınlandıktan sonra ilanla birlikte mahkemeye gitmeniz gereklidir. Bu aşamadan sonra 3 haftalık bir temyiz ve nüfusa tebliğ süreci söz konusudur. Bu süre zarfında değişiklik gerçekleştirilir.

 50. 28 Mart 2018

  Isim değişikliği ile ilgili sormak istediğim bir konu var. Biraz araştırdım ama ulasmak istediğim net bilgiye erişemedim. 3 yıllik evliyim ve 2 yaşında Ravza adinda bir kizim var. Yaklaşik bir hafta önce eşim tarafindan aldatıldiğimi ögrendim ve esimin iliskisi olan bayanla kizimin adi ayni. Yani eşim ilişkide bulundugu bayanin adini kizimiza vermiş. Bu durumda kizimin adini degistirmek istiyorum. Ama bunun icin gerekli prosedürün ne oldugunu bilmiyorum. Bana kisa bir bilgi verebilirmisiniz.
  Saygılarımla…

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davası ile kızınızın ismini değiştirebilirsiniz. Dava işleri ve ayrıtıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 51. 26 Mart 2018

  Merhaba ismimi değiştirmek istiyorum çünkü ismim alay konusu ve karakteristik özelliğimi yansıtmıyor. Rencide edici olabiliyor ve tartışmalar sebep olabiliyor.

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davası açmanız gereklidir. Bu dava haklı sebebe dayalı olarak açılmakta olup sizin sebeplerinizin hukuki açıdan değerlendirilmesi ve dava işlemleri için bize doğrudan ulaşabilirsiniz.

 52. 20 Mart 2018

  Merhaba iyi günler ben isim mahkemesine başvurdum ve nisanın 4’üne gün verdiler yalnız tek celsede hallolur mu acaba ?

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, isim değişikliği davaları çoğu zaman tek celsede sonuçlanır. Daha detaylı hukuki bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 53. 19 Mart 2018

  Mrb kimlikteki ismim Rukyete yeni yasa ile nüfus müdürlüğünde Rukiye olarak degistirmem mumkun mu cunku ailem dahi bana Rukiye ismiyle hitap ediyo ve gerçekten devlet kurumlarında çok zorlanıyorum en azından sondaki ” te” harfini kaldırma gibi bi şansım var mi ?R

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, isminizi isim değiştirme davası yolu ile değiştirebilirsiniz. Başka bir ad ile tanınıyor olmanız isim değişikliği için mahkemece yeterli bir neden olarak görülecektir. Nüfus müdürlüğüne başvuru ile değişiklik yapma hakkının konusu sadece basit yazım yanlışlıklarını içerir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 54. 5 Mart 2018

  İsmim ferhat ama cevremdekiler ailem hariç ferit diyorlar ve ben tanisdigim kişilere Muhammed murtaza diye tanitiyorum ve bu ismimi seviyorum daha başka nedenlerde sayabilirim ismimi değiştirmek istesem degistirebilirmiyim cevabinizi bekliyorum

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, isim değiştirme işlemi isim değiştirme davası açmanız gereklidir. Bu dava haklı sebebe bağlı olarak açılmaktadır. Haklı sebep kişiden kişiye değiştiğinden takdir Mahkemededir. Başka nedenlerinizin olduğunu söylüyorsunuz dolayısıyla dava açmalısınız dava işlemleri için bizimle iletişime geçin.

 55. 5 Mart 2018

  ismimi degiştirmek istiyorum dalga konusu oluyorum bunu nereye baş vurmam gerekiyor ayrıca avukata ihtiyacım olur mu yada ne kadara mal olur yardımcı olun lutfen

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isminizin alay konusu olması isim değiştirmeniz için mahkemece haklı neden olarak görülür. Bu işlemi ancak isim değiştirme davası açarak gerçekleştirebilirsiniz. Avukat desteği elbette ki sürecin doğru işlemesi adına yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 56. 2 Mart 2018

  Kimlikteki adim ferhat ama sadece ailem öyle biliyor bilenlerde ferit diye sesleniyor ama cevrem olsun herkes Muhammed murtaza diye biliyor ismimi değiştirmek istiyorum birkaç nedende sunabilirim ismimi degistirebilirmiyim

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davası açma yoluyla isminiz değiştirmeniz mümkündür. Dava açma bilgileri ve dava yolu için bizimle iletişime geçmeniz isabetli olacaktır.

 57. 25 Şubat 2018

  Oğlum suan 5 yasinda eşimin ısrarıyla ismini kendi dedesinin ismi olan Hüseyin yaptik yanına Ege ismini ekletmek istiyorum çoğu kişi Egeyi kullanıyor annesi olarak o ismi benimsedim haliyle cağımızın bu dönemi için uygun olmayıp geçmişi çağrıştırması ve kendi neslime ait olmaması icinde okul donemi baslamadan Egeyi ekletmek istiyorum kardesine de hasan efe ismini verdik İsim ekletme için de dava açılması gerektiğini okudum ama gereklilikler nelerdir, avukat olmadan da dava açabilir miyiz, dosya ücretleri ne kadar, avukat şartsa ortalama maliyet nedir dilekçe örneği nasil olmalıdır yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, çocuğunuzun ismini isim değişikliği davası açma yoluyla değiştirmeniz mümkündür. Dava açmak için gerekli belgeler ve ücret bilgisi için bizimle direkt iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ücret ve maliyet gibi bilgileri bu mecradan vermemiz etik olmayacaktır.

 58. 21 Şubat 2018

  Merhabalar. İsmimle dalga geçildiği nedeni ile mahkemeye isim ekletmek için 2016 yılında dava açmıştım. Davam kabul edildi ve isim ekletildi. Fakat ilk ismim halen kimlikte duruyordu. Aynı sorunları ilk ismimle tekrar yaşamaya devam ettiğim için 2. kez dava açabilir miyim? 2. kez isim değişikliği kabul edilebilir mi?

  • 3 Aralık 2018

   Merhaba, Yargıtay güncel kararında haklı neden bulunduğu takdirde 2. kez isim değişikliği yapılmasının önünde kanuni bir engel bulunmadığını belirtmiştir. İsminizle dalga geçiliyor olması haklı neden olduğundan 2. kez isim davası açarak isminizi değiştirebilir ya da kaldırtabilirsiniz. Daha fazla yardımcı olabilmemiz için telefonla ya da mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

 59. 17 Şubat 2018

  Merhabalar. Kimlik adım Büşra Nur. Ancak kulağıma okunan isim Merve. Ailem adıma ilk Merve koymuş. Ancak sonradan Büşra da kararsız kalmışlar. Dedem kimliğimi çıkartmaya gittiğinde adımı Büşra Nur yazmış ve İstanbul da doğmamam rağmen doğum yerimi Tokat yazdırmış. Çevrem bana Büşra diyor ancak ben ismimi Merve Hifa olarak değiştirmek istiyorum. Şahitler de var zaten. Sizce dava sonuçlanır mı? Ve birde ücret konusunda bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isminizi dava yoluyla değiştirmeniz mümkündür. Bu dava isim değişikliği davası olup haklı bir neden sunmanız gerekmektedir. Haklı neden kişiden kişiye değişiklik göstermekte olup isminizi değiştirme hakkınız vardır. Ücret bilgisi için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 60. 15 Şubat 2018

  Merhaba,
  İsmim Şinasi ve bu konuda küçüklüğümden beridir sorun yaşamaktayım. Akraba ve arkadaşlarım tarafından ismimin kısaltılmış haliyle çağrılıyorum(Şino) ve bu durumdan son derece rahatsızım. İşim gereği yurt dışına gidiyorum ve gittiğim ülkeler de ismimin telaffuzunda sorunlar yaşıyorum. Bu durumda isim değişikliği yapabilir miyim? Ücret konusunda da bilgilendirme maili atarsanız memnun olurum.

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliğinizi dava yolu ile gerçekleştirebilirsiniz. İsminizin alay konusu olması mahkemece haklı neden olarak görülür ve isim değişikliği talebiniz başarı ile sonuçlanır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 61. 15 Şubat 2018

  Merhaba, benim ismimin sık kullanılmayan bir isim olması nedeniyle ilk söyleyişte kimse anlamıyor, Peker sanıyorlar, Peker olarak sesleniyorlar, ismin bayan mı erkek mi olduğu anlaşılmıyor, yaşadığım zorluklardan dolayı ismimin önüne başka bir isim ekletmek istiyorum, bana masrafı ne olur acaba, Avukatlı ve avukatsız olarak bilgi verirseniz sevinirim, iyi çalışmalar diliyorum.

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isminizin size yaşattığı zorluklar isim değiştirme davasında haklı neden olarak değerlendirilecek ve isim değiştirme talebiniz başarı ile sonuçlanacaktır. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 62. 12 Şubat 2018

  Benim ismim Zekiye. Yeni gelen yasa ile nüfus müdürlüğünde isim Zeynep olarak değiştirmek mümkün mü? Mahkeme ile çözüm olur?

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliğinizi nüfus müdürlüğünde gerçekleştiremezsiniz. İsim değiştirme davası açarak haklı bir takım nedenler öne sürmeniz gerekir. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 63. 9 Şubat 2018

  Dava ve avukat ücretleri hakkın da bilgi alabilir miyim?

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, dava ve avukatlık ücret bilgileri için sitemizde bulunan iletişim adreslerimizden bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 64. 9 Şubat 2018

  Mrb iyi çalışmalar isimdeki tek bir harf değişikliği içinde dava acmam gerekiyor mu?
  Örn selma değişecek Sema olacak

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, Nüfus kanununa eklenen geçici madde uyarınca dava açmadan, dilekçe yoluyla Nüfus müdürlüğünde tek bir harf değişikliği mümkün kılınmaktadır. Fakat bu değişiklik her harf değişikliğini kapsamamaktadır. Verdiğiniz örnekteki değişiklik müdürlükçe onaylanmayabilir. Müdürlükçe isim değişikliği isteminiz red edilirse dava açma hakkınız saklıdır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 65. 8 Şubat 2018

  Merhaba ismim rohat bu ismihiç sevmiyorum telaffuzu zor ve çok dalga geçiliyor , çevremdeki herkes beni güneş olarak bilmekte ismimi güneş olarak değiştirmek istiyorum değiştirme ücreti ne kadar olur acaba yardımcı olursanız sevinirim

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isminiz değiştirmeniz için tek hukuki yol isim değişikliği davası yoludur. Dava yoluyla isminiz değiştirebilirsiniz. Avukatlık ücret bilgisini bu mecradan vermemiz etik olmadığından, ücret bilgisi için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 66. 4 Şubat 2018

  İyi günler ismim tugay ve sondaki “gay” kısmı cinsel kimliğimde alay konusu oluyo ve aşağalanıyorum bu gerekçeyle dava açsam değiştirilebilirmi? Ve maliyetini öğrenebilirmiyim

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isminizin olumsuz mana taşıyor olması ve alay konusu ediliyor olması isim değiştirme davasında mahkemece haklı bir neden olarak görülecektir. Konu ile ilgili detaylı birli almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 67. 4 Şubat 2018

  iyi günler adım hatice ben ikinci bir isim olarak göbek adımı ekletmek istiyorum kayıt yaptırırken tek isim koymuşlar zorluk olmasın diye ama kendi ismimden çok göbek adımı daha çok seviyorum ve kızlık soyadımla birlikte çok fazla aynı isme sahip akrabamız var birde babaannemin ismini koydukları için kendimi tuhaf hissediyorum sanki onunla aynı kaderi yaşayacakmışım gibi geliyor sizce bu sebepler hakimi ikna eder mi birde dava süresi ve fiyatı hakkında yardımcı olur musunuz

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, 5490 sayılı Nüfus kanununun ek geçici maddesi gereğince, bir defaya mahsus dava açmadan doğrudan nüfus müdürlüğüne yazılı dilekçe ile haklı sebep göstererek başvurabilirsiniz. SON BAŞVURU TARİHİ 03.11.2019. Sebebiniz haklı görülmezse dava açma hakkınız saklıdır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 68. 3 Şubat 2018

  Merhaba Benim iki ismim var ve ben ikincisini kullanmak istiyorum ilk ismimi beğenmediğim ve kendimi rahatsız hissetiğim için sildirmek istiyorum Ücreti ne kadar olur ve 19 yaşındayım davayı açsam ne kadar sürede sonuç alırım

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği davası açmanız gerekmekte olup bu davalar Türkiye’de ortalama 2-4 ay arası sürmektedir. Dava masrafları ve Avukatlık ücret bilgisi için bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.

 69. 3 Şubat 2018

  Merhaba benim adım buse ve bu ismi kullanmak istemiyorum yani hem anlamını sevmiyorum hemde kendimle bağdaşlaştıramıyorum. Bana ismi veren kişinin sevgilisinin adıydı bu nedenle istemiyorum dava açsam kazanabilir miyim ve ne kadar bir ücret veririm yada ücret verir miyim ?

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, isminizi dava açarak değiştirebilirsiniz. İsminizin olumsuz anlam içeriyor olması ve bu durumun sizi rahatsız ediyor olması mahkeme için yeterli bir haklı nedendir. Ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 70. 29 Ocak 2018

  Merhabalar.Benim adım Ayşe. Fakat okul hayatımda ve ailem tarafından bana Ayşem olarak hitap edilmektedir. Üniversitede listede adım Ayşe yazdığı için karmaşa yaşıyorum. İlerde de öğretmen olduğumda velilerim tarafından farklı gözle bakılmamak için ismime ”m” harfi ekletmek için nüfus müdürlüğünden dilekçe yazarak değiştirebilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, nüfus müdürlüğüne dilekçe verilerek isim değişikliği sağlanamaz. Bunun için isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 71. 29 Ocak 2018

  İsmim Muhammed Emirhan önemli bir kişinin ismi olduğu için bu manevi sorumluluğu tasimak istemiyorum.Ayrica çokca kullanilan bir isim o yuzden 2 ismim var uzun geliyor Muhammed i sildirmek istiyorum.Bunlar mahkemede yeterli bir sebepmidir? Ve mahkeme masrafları ne kadar tutar?

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, isim sildirme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gereklidir. Bu davada haklı sebep aranmaktadır. Haklı sebepler kişiden kişiye olup Mahkeme takdirindedir. İsmin çok uzun olması başlı başına haklı sebep görülebilir. Daha detaylı hukuki bilgi ve dava masrafları bilgisi için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 72. 24 Ocak 2018

  Merhaba ,

  Benim doğduğumda konulan ismimle kimliğe yazdırılan isim farklı. Bana seslenilen isime alışkınım fakat kimliğimdeki isimden dolayı gerek okul gerek iş hayatında çokça sıkıntı çektim. Kimliğime yazılan isimde nüfus müdürlüğünün keyfinden kaynaklı. Gerekli işlemler ve ücret hakkında tarafıma bilgi verebilir misiniz ? Nüfus cüzdanım , mezuniyet belgemin aslı ve sürücü belgemi yenilemeden önce isim değişikliğini halletmek istiyorum.

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, isim değişikliği davası açma yoluna giderek isminizi değiştirmeniz mümkündür. Haklı sebebe dayalı olarak bu davayı açma hakkınızı vardır. Ücret bilgisi ve dava işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 73. 17 Ocak 2018

  merhaba eşim isminden dolayı çok rahatsızlık duyuyor babası ilk eşinin ismini eşime vermiş ve eşim bu durumdan çok rahatsız babası annesine danışmadan rızası olmadan haabersiz kimlik çıkartmış ve annesi ona sude der ve bende tanıştığımızdan beri (12 yıl oldu) sude derim tüm arkadaşları çevremizde böyle bilir . isim değiştirmek istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz avukat ücreti nedir ve ankarada avukat desteğiniz olurmu acaba. çok teşekkür ederim saygılar

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, eşinizin adının çevrenizde farklı biliniyor olması ve isminden rahatsız olması isim değiştirme davasında haklı neden olarak kabul edilecektir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 74. 17 Ocak 2018

  İsim değişikliği için ücretiniz nedir

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, ücret bilgilerini bu mecradan vermeyi etik bulmadığımızdan, bu bilgi için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 75. 16 Ocak 2018

  Merhaba,

  Türk vatandaşı oldum ve annemin adındaki bir harfi yanlış yazılmış, yeni kimlikte de öyle geçmiş, değiştirmek için mahkemeye mi başvurmam gerekiyor ?

  • 10 Aralık 2018

   Merhaba, annenizin adını düzeltmek için nüfus kaydının düzeltilmesi davası açabilirsiniz. Durumu daha detaylı öğrenerek daha fazla yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 76. 11 Ocak 2018

  Merhaba ben 8 inci ayda isim degişikligi için dava açtım ve hala bir sonuç alamadım beni bu konuda bilgilendirirmisiniz rica etsem

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği davasında mahkemeye bir takım haklı nedenler sunmanız gerekir. Süreci bir avukat desteği ile takip etmeniz sonuç alabilmeniz adına yararınıza olacaktır.

 77. 6 Ocak 2018

  Merhaba ismim Hanifi fakat herkes tarafından Muhammet olarak biliniyorum ismimi Muhammet Hanifi olarak değiştirmek yani Hanifi isminin önüne Muhammet koydurmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim ekletmek veya sildirmek haklı bir nedene bağlı olarak isim değişikliği davası açma yoluyla mümkündür. Dava açma ve takip bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 78. 5 Ocak 2018

  Merhaba kızımın iki ismi var şu an 5 yaşında ve ikinci ismi hiç kullanmadık..ikinci isminin silinmesi için başvuru yapmayı düşünüyoruz..mahkemede kabul edilmeme durumu olur mu?

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, isim sildirme işlemi için isim değişikliği davası açmanız ve bu davanızın geçerli bir sebebe bağlı olması gerekir. Bu sebepler kişiden kişiye değişmekte olup Mahkemenin takdirindedir. Gerekli hukuki işlemler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 79. 28 Aralık 2017

  Merhabalar. Annemin kimlikteki ismi Emine. Ama doğduğu günden beri bu ismi kullanmıyor. Aile, iş ortamı vs. her yerde Meltem ismiyle hitap ediliyor.

  Dava ücreti nedir?
  Sizce bu sebep yeterli midir? Davayı kazanma olasılığı kesin midir?

  Bu 3 soruyu cevaplarsanız çok sevinirüm.

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, isim değişikliği davası açması gerekmektedir. Bahsettiğiniz neden haklı sebep olarak görülebilir. Davayı kazanma olasılığı hakkında kesinlik cevabı hukuka ve etiğe aykırıdır. Dava masrafları ve avukatlık ücret bilgisi ve daha detaylı hukuki yardım için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 80. 27 Aralık 2017

  mevcut olan ısmım nefret ettıgım kısının adı uzerıne konulmus. Cevremde farklı ısımle bılınıyorum.Mevcut ısmımı degıstırmek ıstıyorum. Mumkun mü ?

  Ve:
  Fiyat bılgısı rıca edebılırmıyım..

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba,haklı nedene dayalı olarak isim değişikliği davası açma yoluyla isminizi değiştirmeniz mümkündür. Haklı neden kişiden kişiye değişir. Ücret bilgisi ve detaylı hukuki bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 81. 20 Aralık 2017

  Merhaba , isim değiştirme sonrasında üniversite diplomasında ki isim in de yeni değişen isimle değişmesi mümhünmüdür Danıştay kararındaki bir yönetmelikte değiştirilemez yazıyor nedir bu durum.

  • 29 Kasım 2018

   Merhaba, diplomanızda yer alan isim değişen isimle değiştirilemese de diplomaya durumu belirten ifade ekletmek mümkündür. İsminizi değiştirdiğiniz bilgisi diplomaya eklenebilir. Daha detaylı bilgi almak için arayarak ya da mail yoluyla büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 82. 20 Aralık 2017

  Merhabalar,
  İsmim Perihan fakat ailem de dahil olmak üzere meslek yaşantım da dahil herkes Peri diyor ve ben de onu resmi olarak kullanmak istiyorum. Fakat bir şahıs şirketim var, isim değiştirdiğim takdirde bu durumu nasıl etkiler? Ya da banka hesapları vs, her şeyi sil baştan değiştirecek miyim, yoksa TC kimlik numarası üzerinden tüm bilgiler güncellenecek mi?
  Bir de dava konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim, ücret ve yapmam gerekenlerle ilgili.
  İyi çalışmalar.

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliğini dava yolu ile sağlayabilirsiniz. Çevrenizde başka bir isimle tanınıyor olmanız mahkemece haklı bir gerekçe olarak görülür. Diğer işlemler dava sonrasında ayrıca yapılmalıdır. Otomatik güncellenen bir sistem söz konusu değildir ancak süreç çok karmaşık da değildir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 83. 16 Aralık 2017

  merhaba.ben 83 dogumluyum adım star..fakat star yabancı ısım dıyerek ozamanın nufus mudurlugu gerek adım olan star ı kımglıme yazmamıs we o anlık yusuf olarak kımlıge yazılmıstır.tanıdıgım herkes benı star olarak bılır.bu yuzden ben kımlıgımde de star yazılmasını ıstıyorum..bu ıs nekdar surer gereklı prosudur nedır we malıyetı nedır ??yardımcı olursanzı sewnırım ..bıde mahkemeye gelmeme gerek war mı

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davası açmanız gereklidir. Haklı sebebin varlığı halinde isim değiştirmeniz mümkündür. Bu davalar ülkemizde ortalama 2-4 ay sürmekte olup dava ücret bilgileri için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 84. 16 Aralık 2017

  çocuğumun nufüsta tek ismi var fakat ikinci ismini de kullanıyoruz ekletmek istiyoruz mümkün müdür 2,5 yaşında

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba,isim ekletmek veya sildirmek, haklı gerekçenin varlığı halinde mümkündür. Bu haklı gerekçe ile isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 85. 14 Aralık 2017

  Mrb kizim 4 yasinda adi irem
  Degistirmek istiyorum nedenide ahiretlik bir isim degil
  Helak olan irem kavminden geliyor ismi bu sebep olarak sayilir mi

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davalarında haklı sebep aranır. Haklı sebep kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Sebebinizi dilekçe aracılığıyla doğru anlatmalısınız bu yüzden hukuki dil kullanmak adına avukat yardımı almanız isabetli olacaktır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçin.

 86. 10 Aralık 2017

  Benim ismim remziye.herkes ismimi farkli biliyor.sadece resmi yerlerde kullanıyorum.duyanlarda alay geçiyor.degistirmem mümkün mü.avukat tutmam gerekli.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davası açmak suretiyle isminiz haklı sebebe dayalı olarak değiştirebilirsiniz. Bu tür davalarda avukat tutmanız faydalı olacaktır. Avukat haklı sebebinizi hukuki açıdan geçerli kılmak adına daha verimli çalışacaktır. Avukatlık işleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 87. 7 Aralık 2017

  Merhabalar ben Soy ismimi değiştirmek istiyorum nasıl bir yol izlememiz lazım Süreç ve ücret hakkında bilgi verirmisiniz?

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, soy isim değişikliği için dava açmanız gerekmektedir. Yerleşim yerinizin bulunduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açma yoluyla soy isminizi değiştirmeniz mümkündür. Dava süreci ve dava ücreti hakkında daha kapsamlı bilgi almak için ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 88. 6 Aralık 2017

  Mrb. Benim adim normalde seçkin ama nufüsda şeçkin olarak kayitli ve bu benim çevremde biraz alay konusu oldu. Yaşım 22 ve büyüdükçe olgunlaşıyorum ve toplum içinde dalga geçilmesi biraz uzucu oluyo haliyle. Bana toplumda farkli bi isimle ifade ediyolar Seco diyolar ve benim icin problemlerin en buyugu asıl adimin seçkin olmasina rahmen farkli isimlerin kullanilmasida beni uzuyor. Ben ismimin yanina isim ekletmek istiyotum , birde ismimi duzelttirmek istiyorum. Ben ne yapmam lazim , ne kadar ucret oderim , avukata gerek var mi? Birde askerligim yaklasti 2 aydan kisa bi sure. Bu sure icerisinde yapilabilirmi tesekurler

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim ekletmek veya sildirmek, haklı gerekçeyle mümkündür. Bu gerekçeye dayanarak isim değişikliği davası açabilirsiniz. İsim düzeltme için ise isim düzeltme davası açmanız gerekmektedir. İsim düzeltme davası daha çabuk sonuçlanan ve haklı sebep gerektirmeyen bir davadır. İsim ekletmek için isim değişikliği davası açmanız halinde bu dava ülkemizde ortalama 2-4 ay sürmektedir.

 89. 5 Aralık 2017

  Merhaba, Kimlikteki adım Şerife olarak geçmektedir. Fakat sosyal çevrem ve iş hayatımda zor telaffuz edilen ve alay konusu olabilen bir isim açıkçası ben bu ismin dini anlamının ağırlığından oldukça rahatsız olduğum için yalnızca Begüm olarak değiştirmek istiyorum. Bu şekilde bir talep ile mahkemeye gittiğimde sonuç alabilir miyim? Birde ücret bilgisi rica ederim. Teşekkürler.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, haklı bir nedene dayalı olarak isim değişikliği davası açmak suretiyle isminizi değiştirmeniz mümkündür. Bu haklı sebep kişiden kişiye değişkenlik gösterse de alay konusu olmak çoğu zaman haklı sebep görülür. Avukatlık ücreti bilgisi ve dava süreci için detaylı bilgi almak adına bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 90. 4 Aralık 2017

  Merhaba ismim elif ismimin yanına başka bir isim ekletmek istiyorum bu mümkün mü? Yada ismimi başka isimle değiştirmek istersem ne gerekli avukat ücreti ne kadar yardımcı olursanız sevinirim.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği davası yoluyla isim ekletmek, isim sildirmek ve isim değiştirmek mümkündür. Bu dava haklı sebebe bağlı olarak açılır. Dava masrafları ve avukatlık ücret bilgisi için bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.

 91. 30 Kasım 2017

  Kızımı min adı irem 12 yaşında irem’in anlamını cennet sanıyorduk ama cennete benzetilmek amacıyla inançsız bir firavun un yaptırdığı bahçenin adıymış ve kızım bunu öğrendiğinden beri çok üzülüyor değiştirmek mümkün olur mu acaba

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Bu davalarda haklı sebebin varlığı aranmaktadır. Değiştirme sebebiniz mahkemece haklı görülürse isim değişikliği sağlanır. Detaylı bilgi almak ve isim değiştirme davası açmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 92. 29 Kasım 2017

  Sayın Avukat,
  İsim değiştirme davası açmak istiyorum.Kimlikteki adımı sadece resmi işlemlerde kullanıyorum.
  Davayı bağlı bulunduğum ildeki nüfus müdürlüğüne mi açmam gerekiyor kimlikte bulunan nüfus müdürlüğüne mi? Dava açarken herhangi bir asliye hukuk mahkemesi yazılması uygun olur mu?
  İyi akşamlar

  • 29 Kasım 2017

   Dava için ücret bilgisi gönderebilir misiniz?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, ücret bilgisi ve dava masraf bilgisi için sitemizdeki iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz. Bu mecradan bu bilgileri vermeyi etik bulmuyoruz.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme davası, kişinin yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Dava dilekçesi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 93. 29 Kasım 2017

  Merhaba, Benim ismim çok uzun. okuldaki arkadaşlarım ve yeni tanıştığım kişiler hep dalga geçiyorlar, İsmim Muhammet Oğuz Kağan . Sen üniversite sınavında zorlanırsın diyorlar. Öğretmenler bile dalga geçiyor. Artık çok bunaldım. Ben Kağan’ı sildirmek istiyorum. Sizce geçerli bir sebep mi ?

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, isminizin alay konusu olması geçerli bir sebeptir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 94. 28 Kasım 2017

  merhaba benim ismim kimlikte Esme sosyal çevremde veya iş ortamımda bazı kişiler esme derken bazı kişiler esma diyor resmi kurumlarda da esma diye karıştırıyorlar bu durumdan rahatsızım ismim sorulduğunda söylemeye çekinir hale geldim bu durumda ismimi düzeltme ve isim eklettirme yaptırabilirmiyim doğduğumda nüfus sayımı yapılıyomuş annem lohusa olduğu için ziyarete gelen komşular adımı esme demişler ailemde kayıtlara öyle geçti diye tekrar değiştirmemişler bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ücret konusunuda merak ediyorum

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme veya isim ekletmek işlemleri için isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Karışıklık konusu da çoğu zaman mahkemece haklı sebep sayılmaktadır. Dava ücret bilgisi ve dava işlemleri için bizimle, sitemizdeki iletişim kaynaklarından doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 95. 23 Kasım 2017

  merhabalar benim adımı Buse koymak istemişler ama kimlik çıkartırken Nejla adını vermişler bu sebeple doğduğumdan beri Buse adıyla çağrılıyorum okul ve iş hayatımda büyük sorunlarla karşılaşıyorum dava nasıl açarım ücreti nedir bilgi almak istiyorum teşekkürler

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği dava ile gerçekleştirilir. Bunun için mahkemeye haklı bir neden sunmanız gerekir. Toplum içerisinde farklı bir isimle biliniyor olmanız mahkemece haklı görülecektir. Ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 96. 22 Kasım 2017

  Merhaba ben Ceren ismimi değiştirmek istiyorum çünkü çok yanlış telaffuzlarla çağırılıyorum kerem ve Eren gibi sesler diyoyorum ve bundan hiç hoşlanmıyorum ismimde kısaltmalar yapıyolar tuhaf isimler katıyorlar ve anlamı Ceylan demek bunlar beni rahatsız ediyor bu sebeplerle ismimi değiştirebiliyormuyum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği dava ile gerçekleştirilir. Bunun için mahkemeye haklı bir neden sunmanız gerekir. İsminizi beğenmiyor olabilirsiniz, isminiz olumsuz bir mana taşıyor olabilir veya başka bir isimle tanınıyor olabilirsiniz. Bunlar haklı görülecektir. Ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 97. 22 Kasım 2017

  Merhaba, kimlikte iki adim var, ilk adımı hic kullanmiyorum ve goren dalga konusu yapiyor. ikinci adimi aktif olarak kullaniyorum. ikinci adimi ilk adim halime getirmek ve de son donemlerde kullandigim ismi de ikinci isim olarak ekletmek istiyorum. illa ki sahit getirmem gerekli midir ve de ucret bilgisi gonderebilir misiniz. Tesekkurler.

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, isim ekletmek haklı gerekçe varlığı halinde isim değişikliği davası yoluyla olur. Şahit her davada gerekli bir durum değildir. Ücret bilgisi için bizimle iletişim adreslerimiz aracılığıyla doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 98. 15 Kasım 2017

  Benim adım amine olacakmış fakat o zamanlar arapça isim olduğu için emine koymuşlar soyadım da yılmaz ikiside yaygın isimler ben ismimi sevmiyorum liseye geçmeden değiştirmek istiyorum ismimi amine koymam
  Ama gene başka bir isim koyabilirmişim davaların ücreti ne kadar olur yaada ne kadar sürer 14 yaşındayım lütfen yardımcı olun

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği davası açmak suretiyle isim değiştirme mümkündür. Bu dava da isim değişikliğiniz haklı sebebe dayanmalıdır.

 99. 15 Kasım 2017

  Ben 14 yaşındayım ve Adımı sevmiyorum adım Emine soyadı Yılmaz ikiside çok yaygın isimler benim adım normalde amine olacakmış fakat o zamanlar arapça olarak kabul edildiğini ve Emine yazacaklarını söylemiş nüfus müdürlüğü ben ismimden gerçekten rahatsızım ve liseye geçmeden değiştirmek istiyorum lütfen yardımcı olun ücreti ve davanın nekadar süreceğini söyleyebilirmisiniz?Yada ismimi değiştirirler mi?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği talebinizi mahkemeye dava yolu ile yöneltmeniz gerekir. Mahkeme bir takım haklı nedenlerin varlığını arar. İsminizi beğenmiyor olabilirsiniz veya isminiz olumsuz bir mana içeriyor olabilir. Konu ile ilgili hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 100. 14 Kasım 2017

  Merhabalar. İsmim Mesut. Psikolojik tedavi gören ve genel olarak karamsar bir hayat yaşadığım için ismim ruh halimle zıt bir anlam taşıdığından ötürü çok fazla alay konusu ediliyorum. İsmimi sildirmeden yanına ek bir isim ekleme şansım var mı acaba? En azından insanlara kendimi diğer ismimle tanıtırım. Şayet mümkünse bana maddi olarak ne kadara mâl olabilir? Teşekkürler…

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim ekletme işlemi için haklı bir sebebinizin olması gerekir ve bu sebebe dayanarak isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Ücret bilgisi için ve daha kapsamlı hukuki yardım için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 101. 13 Kasım 2017

  Ismim gorungu gb ve degistirmek istiyorum
  NEDENLERIM=
  1) Ismim baska tanidiklar tarafindan kulaniliyor(soy adimla beraber )
  2) ismimle cok fazla dalga geciliyor olmasi
  3) ismimin dinle alakali olmasi ve ben bunlari tasiyamam olmasi
  Boyle durumlarda kabul olunurmu
  Ve ucret alimi ne kadardir bilgi verirseniz cok sevinirim

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği dava ile yapılır. Mahkeme bir takım haklı nedenlerin varlığını arar. Saydığınız nedenlerin her biri mahkeme nezdinde haklı neden olarak görülür. Konu ile ilgili hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 102. 12 Kasım 2017

  Merhabalar benim ismim Muhammer ismimin söylenmesi hem zor hemde fazladan h harfi var isim düzeltme ve isim ekletme davası açmak istiyorum masraflar ne kadar tutar

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, bu tür davalarda mahkeme masrafları ve avukatlık ücretleri sürekli olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca bu mecrada ücret bilgisi vermek etik olmayacaktır. Ücret bilgisi ve mahkeme masrafları bilgisi için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 103. 12 Kasım 2017

  Merhaba adım Melahat daha 17 yasindayim sosyal çevrem başka isimle biliyor. Babaannem ölünce onun adını koymuşlar ailemde ismimi söylemekte zorlanıyor ismim arkadaslar arasında alay konusu oluyor kullanamıyorum. Mahkeme kabul eder mi ve fiyat bilgisini rica edebilirmiyim

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği davasında en önemli husus haklı sebep göstermektir. Alay konusu olmak çoğu zaman haklı sebep olarak görülür. Ücret bilgisi ve dava süreci için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 104. 11 Kasım 2017

  adım Halil İbrahim ama çevremdekiler sürekli “ibo” veya “iboş” dirlar ve ben bundan çok rahatsızlık duyuyrum. İbrahim ismini kaldırıp Halilin yanına başka bir isim getirmem mümkün müdür?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim ekletme, sildirme ve isim değiştirme işlemleri için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri için bizi arayabilirsiniz.

 105. 10 Kasım 2017

  Merhaba adım melahat adım küçüklüğümden beri dalga geçilen bir isim oldu aşırı derecede ruhsal sıkıntı yaşıyorum isim konusunda. asla bu ismime alışmadım ve artık bu ismi kullanmak duymak bile istemiyorum. Yeni tanıştığım insanlara ailemle karar verdiğim ismi söylüyorum. Ben melahat ismine hiçbir zaman alışmadım ve alışacağımıda düşünmüyorum . Bu sebep geçerli sayılır mı? yani insan psikolojisinden ruh sağlığından daha önemli bir sebep yok bence ama beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim sildirme dava yolu ile gerçekleştirilir. Mahkemeye vereceğiniz bir dilekçe ile isim değiştirme davası açmanız gerekir. İsim değiştirmede mahkeme bir takım haklı nedenlerin varlığını arar. İsminiz olumsuz bir mana taşıyor olabilir veya başka bir isimle tanınıyor olabilirsiniz. Bunlar haklı neden olarak kabul edilir. İlgili süreç ve gerekli dilekçelerle ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 106. 9 Kasım 2017

  Merhaba isim değişikliği ücretleri toplamda ne kadara mâl oluyor acaba

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, ücret bilgisi için, bizimle sitemizdeki iletişim kanalları aracılığıyla doğrudan ulaşmanız gerekmektedir.

 107. 7 Kasım 2017

  Merhaba benim kimlikte adım sanem ama anlami put oldugu icin baska isim kullanıyorum mahkeme için geçerli bi sebep mi ve dilekceyi nasil yazicam nereye basvurucam

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği dava yolu ile yapılır. Kişinin isminin olumsuz anlam içeriyor olması mahkeme nazarında haklı bir neden olacaktır. İlgili süreç için hukuki yardım talep etmek isterseniz bize başvurabilirsiniz

 108. 6 Kasım 2017

  mrb ismimi değiştirmek için gerekli belgeler ve ne kadar ücret gider bi bilgi verirmsiniz ?

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme işlemi dava yolu ile yapılır. Mahkemeye haklı nedenlerin varlığı ortaya konularak başvurulmalıdır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek ve hukuki destek talebinde bulunmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 109. 4 Kasım 2017

  Bu nasıl bir hukuk sistemidir kardeşim. Kendi ismimizi bile seçemiyoruz. Nalet olsun!

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, yazılı bir dilekçe ile 03.11.2019 tarihine kadar isim soy isim değişikliğini yapabilirsiniz. Gerekli hukuki prosedür için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 110. 4 Kasım 2017

  Merhabalar. Ben üniversite 3. Sınıd öğrencisiyim. Adım gülben. Lara ismini ekletmek istiyorum çünkü değiştirmek taraftarı değilim ama nasıl bi sebebin olması gerekir bilmiyorum. Değişitirilme ihtimali ne kadar ? Bir de eğer değişirse lise diploması başta olmak üzere sıkıntı yaratabilecek/değiştirilemeyecek olan belgeler var mıdır ? Son olarak bu dava süreci uzun mudur ?

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isim ekletme işlemi için isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Bu davalar ülkemizde ortalama 2-4 ay arası sürmektedir. Bu dava sonucunda isim değişirse hiçbir resmi belgede sorun teşkil etmez. Gerekçenizin haklı olması gerekir bu gerekçenin değerlendirilmesi Mahkeme takdirindedir. Bu sebebin iyi ifade edilmesi gerekir. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 111. 2 Kasım 2017

  Merhaba. Benim iki ismim var, ilk ismimi memnun olmadığım için ve arkadaşlarım tarafından dalga konusu olduğu için sildirmek istiyorum. Dava süreci ve ücretle ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz? E-mail bekliyorum. Teşekkürler

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isminizin toplum içerisinde olumsuz bir mana içeriyor olması ve alay konusu olması isminizi sildirmeniz için haklı bir nedendir. İlk isminizi mahkeme kanalı ile sildirmeniz mümkündür. Ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 112. 30 Ekim 2017

  Selamun Aleyküm isimler insanların hayatına yön verdiğine inananlardanım
  aslında ismim güzel ama çağrıldığım zaman bana kasvet basıyor, ruhum çürüyor gibi ve bundan dolayı
  mervenin yanına bir isim daha eklemek istiyorum.

  Sebepleri
  kullanmış olduğum ismin bana ağır gelmesi
  karakterimi yansıtmıyor olması

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isim ekletme işlemi isim değiştirme davası açmak ile mümkündür. Bu istem birçok farklı sebeple ileri sürülebilir. Bu dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 113. 27 Ekim 2017

  Merhabalar kızımın adı Nisanur ismini sevmiyor ve kimlikte isim birleşik ve uzun olduğu için yazdıramadığımız diğer ismini kullanıyor Nur u sildirip diğer ismi eklettirme imkanımız varmıdır nasıl bir yol izlemeliyiz

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği mahkeme kanalı ile talep edilir. Sildirme ve ekletme yapmak mümkündür. İsim değişikliği yapabilmek için gerekli haklı nedenlerin varlığına mahkemenin kanaat getirmesi gerekir. İlgili süreç hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 114. 3 Ekim 2017

  Merhaba, Kimlikteki adım Ümmügülsüm olarak geçmektedir. Fakat ailem, sosyal çevrem ve iş hayatımda Gülsüm olarak çağırılmaktayım, sosyal ve iş hayatımdaki insanların bir çoğu ismim
  n Ümmügülsüm olduğundan haberdar bile değil, açıkçası ben bu ismin dini anlamının ağırlığından oldukça rahatsız olduğum için yalnızca Gülsüm olarak değiştirmek istiyorum. Bu şekilde bir talep ile mahkemeye gittiğimde sonuç alabilir miyim? Gerekçe olarak dilekçemde dini anlamının rahatsızlığını eklemeli miyim? Bilgi rica ederim. Teşekkürler.

  • 3 Ekim 2017

   Nasıl dava açacağınızı ve dilekçeyi nasıl yazacağınızı bilmiyor iseniz bir avukat ile çalışmanızı öneririm.

 115. 3 Ekim 2017

  Merhaba, şuan kullandığım ismi sildirmek veya yanına başka bir isim daha eklemek istiyorum. Her iki durum için gerekli şartları öğrenebilir miyim?

  Nedenlerinden bazıları:
  1-) Karakterimi yansıtmıyor olması.
  3-) İsmin dünya görüşlerime uymuyor olması.
  gibi bir kaç neden daha sunabilirim.

  Bu konu da ne yapmalıyım? Ücret konusunda bilgi alabilir miyim?

  • 3 Ekim 2017

   Bahsettiğiniz sebepler ile davanın kazanılma ihtimali var ancak biraz düşüktür. Bize ulaşırsanız nasıl yapılabileceği üzerine konuşalım.

 116. 1 Ekim 2017

  Merhabalar.İsim değişikliğinden sonra lise diplomasında ki ismi yeni isim ile değiştirmek mümkün müdür?

  • 2 Ekim 2017

   Mümkündür. Kuruma başvuru yapmanız yeterlidir.

  • 11 Şubat 2018

   Merhaba size nasıl ulaşabilirim iki ismim var birini kullanmıyorum ve teistik görüşümle uymuyor

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi isim değiştirme davası ile değiştirebilirsiniz. Hukuki yardım talebiniz için sitemizin iletişim kısmından mail, adres veya telefon bilgilerimize bize ulaşabilirsiniz.

 117. 30 Eylül 2017

  İsmim emine ailemde de emine ismi var ve ben bundan çok rahatsızım evliyim ve eşimin ailesi beni merve olarak biliyorlar ve aynı ismin birden fazla kişi tarafından kullanılması nedeniyle başkaları ile karışıklığa yol açması nedeniyle başvuru yapcapıcam ücretini öğrenebilirmiyim.

  • 2 Ekim 2017

   isim değiştirme ücreti bilgisi gönderildi.

 118. 28 Eylül 2017

  iyi günler hocam şimdi ben isim değişikliği yapalı 3 sene etti …ve benm sgk daki isim eski isim onun için bi dilekçe yazmaya gerek var mı yoksa gerek yok mu ? yada mahkeme kağıdı yeterli mi hocam yardımcı olursanız bgn cvp verirsenz sevinirim

  • 2 Ekim 2017

   Eski görünüyor ise dilekçe ile birlikte mahkeme kararını verebilirsiniz. Normalde mernisten otomatik görmeleri gerekir.

 119. 28 Ağustos 2017

  merhaba kızımın ismi makbule nur henüz 11 yaşında isminden rahatsız değiştirmek istiyor… makbule ismi tamamen siliniyor mu ? ne kadar sürer dava değişme ihtimali var mı nasıl bir yol izlemeyelim ücret felan ne kadadr tutar….

  • 28 Ağustos 2017

   Bu konuda değişikliği yapabiliriz. Dava 3 ay kadar sürer. Dava yoluna gitmelisiniz. Bizle çalışmak istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

 120. 28 Ağustos 2017

  Merhaba Mustafa Bey, benim 2 adım var herkes beni birincisiyle tanıyor ve adımı anneme sormadan yazdırmışlar kimliğe 2.adım hatice babamın babanesinin adıymış bu isim beni çok rahatsız ediyor alay edilecek yada utanç vericek bir yanı yok ama mezarlığa gittiğimde bile orda adımı soyadımı görüyorum gerçekten çok sinir bozucu bir durum hakim bunu anlar mı kabul eder mi bilmiyorum ne yapmam gerekiyor

 121. 27 Ağustos 2017

  İsmim fatma ve ailede 3 tane fatma var hatta daha fazla bundan çok rahatsızım üstelik sınıfımızda 4 tane fatma var hep karıştırıyorlar ve ismimden hiç memnun değilim sevmiyorum. Nasıl değiştire bilirim ki yaşım 17 annem değiştirmek istememe karşı ama ben eslim olmasını çok istiyorum. Ne yapmalıyım

  • 28 Ağustos 2017

   18 yaşını bekleyip kendiniz dava açmalısınız.

   • 2 Ekim 2017

    Merhabalar 26 yaşımdayım nufusdan başka bir isimle tanılıyorum yani isim ekletmek istiyorum ne yapmalıyım nasıl yapmalıyım yardımınızı beklıyorum.

    • 2 Ekim 2017

     Bu şekilde isim değiştirilebilir. Bize ulaşırsanız davanıza bakabiliriz.

 122. 27 Ağustos 2017

  Merhaba,
  İsmimin uzun oluşundan bu yana küçüklüğümden beridir sorun yaşamaktayım. Ailem de dahil olmak üzere herkes tarafından ismimin kısaltılmış haliyle çağrılıyorum ve bu durumdan son derece rahatsızım. Son zamanlar da yurt dışına gidiyorum ve gittiğim ülkeler de ismimden ötürü gümrükte sorun yaşayabiliyorum ve yabancılar tarafından da zor telaffuz edilen bir isme sahibim. Bu durumda isim değişikliği yapabilir miyim? Ücret konusunda da bilgilendirme maili atarsanız memnun olurum.

 123. 26 Ağustos 2017

  Merhaba, ben ismimi Ejder olarak değiştirmek istiyorum. Bunun için gerekçelerim;

  1) İsmimin Dünya görüşümle uyuşmaması.
  2) İsmimin Kişilik ve karakteristik özelliklerim ile bağdaşmaması.
  3) Telaffuzunun benim ve çevremdekiler için zor olup, Hıdır gibi isimler ile karıştırılması.
  4) Çağımızın bu dönemi için uygun olmayıp geçmişi çağrıştırması ve kendi neslime ait olmaması.

  Bu konuda sormak istediğim sorular şunlar;

  1) Sizce bu sebepler doğrultusunda herhangi bir problem çıkmadan yeterli sebep göstermiş sayılıp başarılı olabilir miyim?
  2) Bu işlemin ortalama ücreti nedir ve toplam maliyeti benim için ne kadar olu?

  • 28 Ağustos 2017

   Yazacağınız dilekçeye bağlı olarak bu durum değişebilir. Bir avukat ile çalışmanızı öneririm. Ücret konusunda mail gönderildi.

 124. 17 Ağustos 2017

  merhabalar bnm adım remziye ve remzi diye dalga geçiyorlar acaba bunun için tanik ya da avukat lazim mi bide kaç para veriliyor degistirme için bide bulunduğum ortamda gül diye biliniyorm

  • 17 Ağustos 2017

   Bilgilendirme maili atıldı.

 125. 13 Ağustos 2017

  Merhaba. İyi günler. Benim ismim nüfus kayıtlarında Pehlül olarak yazılmış ismimin baş harfini değiştirmek istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım yspmam gerekenler neler. Teşekkür ederim.

  • 16 Ağustos 2017

   Yapmanız gerekenler hali hazırda bu yazıda belirtilmiştir. Dava için bizimle çalışmak istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

 126. 12 Ağustos 2017

  ismin adından da anlaşılacağı üzere yeter bu konuda çok dalga geçilmekte değiştirmek istiyorum size nasıl vekalet vereceğim.

  • 12 Ağustos 2017

   yeter ismi değiştirilebilecek nitelikte bir isimdir. vekalet bilgilerimi e mail adresinize gönderiyorum noterden çıkarabilirsiniz.

 127. 12 Ağustos 2017

  din değişikliği nedeni ile isim değiştirmek mümkün müdür? isim değiştirme davası ücreti nedir?

  • 12 Ağustos 2017

   merhaba din değişikliği nedeni ile isim değiştirme mümkündür bu konuda çokça aldığımız kararlar mevcuttur. ücret için mail gönderildi.

 128. 12 Ağustos 2017

  Merhaba benim ismim lütfiye kiminle tanışsam bu ismi zor söylüyorlar ya da söyleyemiyorlar veya aşağılıyorlar eski isim diye ve bazılarıda lütfiyeyi kısaltarak erkek isim yapıp lütfü diyorlar ve bundan rahatsız oluyorum. Bunun dışında benim 2. İsmim var esra ama annem esra ismini kimliğe yazmamış şimdi eklettirmek istiyor bende istiyorum bu yüzden esra ismini eklettirebilir miyim?

  • 12 Ağustos 2017

   Merhaba, bu durumda değişiklik yapılabilir. Esra ismini de kullanıyorsanız tanıkla ispat ederek gerekli değişikliği yapabiliriz.

 129. 11 Ağustos 2017

  Merhaba benim ismim lütfiye kiminle tanışsam bu ismi zor söylüyorlar ya da söyleyemiyorlar veya aşağılıyorlar eski isim diye ve bazılarıda lütfiyeyi kısaltarak erkek isim yapıp lütfü diyorlar ve bundan rahatsız oluyorum. Bunun dışında benim 2. İsmim var esra ama annem esra ismini kimliğe yazmamış şimdi eklettirmek istiyor bende istiyorum bu yüzden esra ismini eklettirebilir miyim? Ve ayrıca sosyal medyalarda lütfiye esra olarak geçiyorum

  • 16 Ağustos 2017

   Anlattığınız duruma göre isim eklenebilir.

 130. 31 Temmuz 2017

  Merhaba benim ismim Cansel ve isim eklettirmek istiyorum. Ailem de kardeşimin ismiyle benim ismimi karıştırıyorlar ve insanlar telefuz ederken zorlanıyorlar. Ayrıca da dalga geçiyorlar. Bu koşullar doğrultusunda ismime isim eklettire bilir miyim?

  • 1 Ağustos 2017

   bahsettiğiniz nedenler objektif görünmüyor. dava kabul edilmeyebilir. Bize yazarsanız başka türlü nasıl değiştirilebilir bir bakalım.

 131. 30 Temmuz 2017

  Merhaba sayin mihci benim onceki ismim salih idi babam sonradan degistirip zulkuf koydu ismimi bunu dava acmadan eski ismimle degistirebilirmiyim

  • 1 Ağustos 2017

   Dava açmadan isim değişikliği olması mümkün değildir.

 132. 28 Mayıs 2017

  Merhaba,eşimden bosanacagim. O zorladığı için süreç devam etmektedir. Kızlık soyadım Karabacak ben utanıyorum. Çalışıyorum. Öğrenci iken hep dalga konusuydum.:)) kızlarım in adını babaları haberim yok iken kendi istediğini koymuştu. Değiştirmek isitiyorum onların isimlerinide. 1soyad,3 isim bana maliyeti nedir acaba?

  • 28 Mayıs 2017

   mail gönderildi.

 133. 25 Mayıs 2017

  Merhaba benim adım mazlum ve bu ismi sadece resmi yerlerde kullanıyorum başka ismim daha var sosyalde bu ismi kullanıyorum ve ismim bazen çok alay konusu oluyor ne yapmam lazım degistirilebilirmi

  • 25 Mayıs 2017

   değiştirebilirsiniz. isim değiştirme davası açmanız gerekir.

 134. 24 Mayıs 2017

  İyi günler Avukat bey. Ben işitme engelli bayanım 7 Eylül 2016 tarihinde evlendim Kızlık soyadı silinmesi istiyorum eşimin soyadı kullanmak istiyorum. Nasıl yapacağım? Soyadı değiştirmek için davası mı? Nüfus Müdürlüğününe mi gideceğim yani soyadı değiştirmeye? Yardımcı olursanız sevinirim

  • 24 Mayıs 2017

   Dava yoluna gitmeniz gerekmektedir.

 135. 22 Mayıs 2017

  merhaba sayın mıhcı,

  isim ve soyad degistirildiginde, kutuk uzerinde eski isim ve soyisim bilgi olarak nufus mudurlugu kayıtlarında olacakmıdır?

  tesekkur ederim

  osman

  • 22 Mayıs 2017

   eski isim soy isminiz nüfus müdürlüğünde bilgi olarak saklanır.

 136. 20 Mayıs 2017

  Merhaba benim 2 yasında kızım var ismi hamide mira. Hamide üstü kayınvalidemin onların ısrarı üzerine koymuştuk ve kullanılmıyor bile sadece mira kullanıldığı için sildirmek istiyorum dava acsam kazanma sansım nedir acaba??

  • 20 Mayıs 2017

   Bunun sildirilmesi mümkündür. mahkeme aşamasında bu ismin kullanılmadığı delillendirilmelidir.

 137. 19 Mayıs 2017

  Merhaba gördüğünüz gibi beni adım Merthan ama bana ailem de dahil tanıdıklarım Mert diyorlar bu gerekçeyle ismimi Mert olarak değiştirebilir miyim

  • 20 Mayıs 2017

   tanık göstererek ismin değiştirilmesi mümkündür.

 138. 17 Mayıs 2017

  Merhaba benim ismim kutbettin girdiğim her ortamda ismimin telafuzu hakkında sıkıntı çekiyorum ismimi duyan herkes dalga geçercesine ismimi değiştirip söylüyor kutu diyen var kutuş diyen çok değişik kısaltmalar yapılıyor ve buda ortamda veya herhangi bir yerde bende aşırı bir sinir depolanmasına sebep oluyor ve bazı kışilerin kalbini kırıyorum

  • 20 Mayıs 2017

   Merhaba bu durumda isim değiştirilebilir. Bizimle çalışmak istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

 139. 14 Mayıs 2017

  Merhabe Adım Muharrem İkinci ismimi vermek istemiyorum Ben iki ismimi sildirip başka isim yapmak istiyorum Muharrem kulağa çok gülünç geliyor herkez dalga geçiyor deli olacak gibiyim sinir krizi geçiriyorum 18 yaşından küçüğüm ne yapmam gerek acilen yardım edermisin ? Teşekürler

 140. 11 Mayıs 2017

  Merhabalar benim kızımın ismi yani bizim hitap ettiğimiz isim Melek Eslem ama eşim benden habersiz kimliğine Münevver Melek yazdırmış. Kızım daha 2 yaşında ve ilerde isim karmaşası yaşamaması için ismini değiştirmek istiyoruz yardımcı olur musunuz?

  • 15 Mayıs 2017

   merhaba, gerekli değişiklik için bize ulaşabilirsiniz.

 141. 11 Mayıs 2017

  Av. Mustafa bey size bi sorum olacak 6 gün luk erkek çocuğum oldu çok şükür ismini ailemin haberi olmadan Muhammed yazdırdım nüfus müdürlüğünde ama ailemden tepki alıyorum o ismi taşıyamaz isim agir kaliyo diyorlar başka isim değişikliği nasıl yaparım gerekce nasıl açıklama yapabilirim bana yardimci olabilirmisiniz.

  • 15 Mayıs 2017

   iletişimden ulaşırsanız yardımcı olalım.

 142. 10 Mayıs 2017

  İsmim hem komik hem erkek ismi ve sonucta o kadar alay konusu ki yeni bir ortama girmek tanisma fasillari benim korkulu rüyalarım. Yeni ortamlarda anksiyete bozukluklarım oluşuyor sırf bu yüzden.konusamiyorum sesim titriyor falan.Ama tamamen degistirirsem bu yasima kadar bu isimle tanindim cok karisik olacak.Ben değiştirmek değil bir harfi sildirmek istiyorum bu yüzden. Daha katılabilir olması açısından.Fakat diplomaların sınav sonuçlarım sonuç beklediğim başvurular var. İsim değişikliği bu alanlarda sıkıntı yapar mı ve avukat ile değiştirmek istersek toplamda ne kadar ücret öderiz . Simdiden teşekkürler

  • 15 Mayıs 2017

   bahsettiğiniz durumda değişiklik yapılabilir.

 143. 6 Mayıs 2017

  merhaba benim ismim kimlikte şaban bu yüzden arkadaşlarım bana şaban diyor bana yardımcı olurmusunuz

 144. 2 Mayıs 2017

  Ismimde kürşat erkek ismi olduğu için cevremdekiler alay ediyor bu yuzden avukat aracılığıyla isim degisikligi talep etmek istiyorum acaba ucreti ne kadardir

 145. 27 Nisan 2017

  Merhabalar Mustafa bey. Benim kızım 15 aylık adı Nil biz önüne Ayşe ismini ilave etmek istiyoruz. Yani ” Ayşe Nil ” olmasını. Bunun için ne yapmamız gerekir.Kazanabileceğimiz bir dava olur mu açsak. bu konuda bizleri bilgilendiriseniz sevinirim. İlginize şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim…

 146. 27 Nisan 2017

  merhabalar ismimin sonunda gül olduğu için gül kelimesini sildirmek istiyorum ve nurettin ismiminde telafüzü zor ve iş hayatımda engel teşkil ettiği için ikinci bir isim koydurmak istiyorum bu mümkünmü birde avukat ücreti kaç lira bununlada ilgili fiyat açıklarsanız çok sevinirim.

 147. 26 Nisan 2017

  Adım isa adımı değiştirmek istiyorum yeni tanıştıgım insanların hep alay konusu oluyorum isa musa sen bizi kutsa diyorlar buda benim cidden çok sinirime gidiyor mahkemeye versem adımı değiştirebilir miyim ve ne kadar ücret öderim. Bide yeni kanuna göre nüfus müdürlüğüne gidip kolayca adımızı değiştirebiliyor muşuz bunun aslı var mı peki.

  • 15 Mayıs 2017

   ancak dava ile isim değişikliği yapılabilir.

 148. 25 Nisan 2017

  Merhaba benim adım menduha adimi takıntı haline getirdim kullanmak istemiyorum insanlar adimi sorduğunda söylemek istemiyorum . Adimla dalga geçiliyor adimi degistirmek istiyorum etrafımdaki herkese söyledim ailem arkadaşlarım artık bana yagmur diyorlar adımda imla hatası da var memduha olmasi gerekiyor normalde . Lys den sonra davayı açmayı dusunuyorum .hakimi ikna etmek için bu sebepler yeterli mi

  • 21 Mayıs 2017

   bir avukat ile davanızı yürütmenizi tavsiye ederim. Bize ulaşmak için sağ alttaki panelden yazabilirsiniz.

 149. 13 Nisan 2017

  Merhaba adım Sakine ama ben bu ismi kendime uygun bulmadığım gibi çevremde de yıllardır aynı şekilde dalga geçiliyor. ismin şahıs üzerinde etki ettiğini düşünürsek bende adımı aydır Hürrem olarak kullanıyorum. Değişim mümkün olur mu ? ve ücreti ne kadar oluyor ? Bilgi verirseniz sevinirim..

  • 21 Mayıs 2017

   Bu şartlarda isim değiştirmeniz mümkündür.

 150. 12 Nisan 2017

  merhaba. ben din değişikliği nedeniyle ismimi değiştirmek istiyorum. 18 yaşımı doldurmama iki ayım kaldı. bu dilekçeyi bir ebeveynim olmadan verebilir miyim ? ve avukat tutmam şart mı ?

  • 23 Mayıs 2017

   18 olduktan sonra ebeveyn olmadan dava açabilirsiniz. avukat tutmanızı öneririm.

 151. 10 Nisan 2017

  Selamlar,
  Anne adım nüfus cüzdanımda sadece bir harf ile yanlış yazılmış. Herkes annemi bilinen ismiyle (benim nüfus cüzdanımdaki yazılı şekli ile, ki bu isim onun nüfustaki kayıtlı ismi değildir) çağırdığı için ve aslında daha doğrusu kimse resmi dairelerde bir problem çıkarmadığı için bir de bizim de ihmalliğimiz hiçbir önlem almadık; askerlik, üniversite diplomaları hepsi bu şekilde, yanlış anne adıyla.

  Hiç kimse bir problem çıkarmıyor ama ben bu durumu düzeltmek istiyorum, tavsiyeniz ne olur? Annem adım mahkeme ile değişirse almış olduğum diplomalar nasıl olacak?
  Teşekkürler,

  • 10 Nisan 2017

   Mahkeme kararı ile diğer evraklarda da kolaylıkla değişiklik yapılabilir.

 152. 9 Nisan 2017

  Sayın Avukat;
  İsmim kimlikte Hacı Mehmet olarak geçiyor.
  Ve ben Hacı denmesini hiç sevmiyorum
  Çevremdekiler ve ailem Mehmet olarak hitap ediyor.
  İsmimi değiştirmem mümkün mü ve ücret hakkında bilgi almak istiyorum.

 153. 7 Nisan 2017

  Mustafa Bey merhaba,

  Ben isim ekletmek istiyorum, yakın çevrem olsun, özel çevrem olsun çoğu kişi 2. adımı kullanıyor ben de o ismi benimsedim haliyle. İsim ekletme için de dava açılması gerektiğini okudum ama gereklilikler nelerdir, avukat olmadan da dava açabilir miyiz, dosya ücretleri ne kadar, avukat şartsa ortalama maliyet nedir gibi konularda net bir bilgi maalesef bulamadım.

  Konu hakkında aydınlatırsanız memnun olurum
  İyi Günler dilerim.

 154. 30 Mart 2017

  merhaba ben ismimi degiştirmek istiyorum bana hep alperen deniliyor akrabalarım da 2 tane daha furkan var artık çocukluktan beri hep aynı isimleri kullanmaktan alperen ismine alıştım ve ileriye dönükte furkan ismi büyük bir insana konulacak isim degil ben ismimi deigştirmek istiyorum ….. beni ararsanız dava için ne gerekiyorsa evrka ws ayarlarım

 155. 24 Mart 2017

  Soyadımla dalga geçildiği için ve sürekli söylediğimde yanlış yazılmasından dolayı rahatsızlık duyuyorum, aneannemin kızlık soyadını alabilir miyim? Dava açarken ödeyeceğim ücret miktarı nedir?

  • 21 Mayıs 2017

   Bu durumda soy isim değişikliği yapabilirsiniz ücret bilgisi için mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

 156. 23 Mart 2017

  Benim iki yaşında bir kızım var adini degistirmek istiyorum çünkü moralim bozuldu adını söyleyince çocuklar dalga geçip güldüler annelerine aynı şekilde böle isim konulurmu deyip güldüler dalga gecildi değiştirmek istiyorum sahit gerekirmi?? 🙁

  • 18 Mayıs 2017

   isim gülünç ise tanık gerekmeyecektir ancak söylemediğiniz için net bir şey söyleyemiyorum.

 157. 22 Mart 2017

  Merhaba.benim adım kimlikte fikriye ama bana ailem ve yakın akrabalarım fiko diyorlar resmi yerlerde ismimi söylediğimde de fikiriya mı diye tekrar ediyorlar ve moralim bozuluyor.arkadaş çevremde de beni sibel diye tanıyorlar durum böyleyken ben ismi mi sibel diye değiştire bilirmiyim kendim gidip dava açabilirmiyim yada avukat tutmam gerekiyorsa ücreti nedir?Teşekkür ederim.

  • 18 Mayıs 2017

   avukat tutmanızı öneririm. tanık göstermeniz gerekmektedir.

 158. 20 Mart 2017

  Peki bir direkce ile isim degistirilebilecek gibi birsey söyleniyor. Bu yasa ne zaman devreye girer. illa mahkemeye gitmek gerekirmi

  • 20 Mart 2017

   Bununla ilgili yazımı aşağıda ilgili yazılardan okuyabilirsin. nüfus müdürlüğüne gidip isim değiştirme gibi bir yasa henüz gündemde dahi yok uzun bir süre de gelmeyecek. Mahkemeye gitmek gerekir.

 159. 20 Mart 2017

  Benim adımla çok dalga geçiliyor. Şu an unuversite ogrencisiyim Adımı değiştirdiğimde diplomam yeni adıma göremi çıkacak. diğer kurumlardakı bilgilerim otomatik olarak değişecekmi.son sınıf öğrencisiyim işlem uzun sürerse diplomami ehliyetimi vs. Belgelere yeni adımı nasıl yerlestirecem

  • 20 Mart 2017

   diplomanıza vs. bunlar yansıyacak ancak istediğiniz değişiklik kurumlarda olmaz ise mahkeme kararını göstererek gerekli değişikliği talep edebilirsiniz.

  • 19 Kasım 2017

   Merhaba karışık bir durum hakkında bilgi rica ediyorum. Öncelikle 27 yaşındayım bu yaşıma kadar kimlik ismim olan Zeliha ismini devlet daireleri, hastaneler ve yeni işe girişler haricinde etrafımda bilen kimse olmadı. Ben bile resmi ismimi 7 yaşında ilk okul öğretmenimden öğrendim. Bir evlilik yaptım düğüne gelenler bile nikah esnasında Zeliha kim dediler o kadar yabancı bana bu isim. Neyse benim bu evliliğim mayıs ayında bitti yeniden eski soyadıma geçmek için 25 aralıkta yeni kimlik değişimi için randevum var. Uzun zamandır ismimi değiştirmek istiyorum şuan hala evlilikteki soyadımı taşıdığım için şu durumda isim değiştirme davası açacak olsam, mahkemede işler iyice karışır mı ? Önce kimliği değiştirip eski soyadımı alıp mı dava açsam nasıl daha uygun olur? Bu konu hakkında bilgi alabilirsem çok memnun olurum.

 160. 20 Mart 2017

  iyi günler avukat bey kimlikte adım mahmut ama ben ismimi değiştirmek istiyorum gerkçem çevrem tarafından çok komik olduğu söyleniyor ve dalga geçiliyor tarihi geçmiş hayvan diyorlar bu gerekçemle ismimi değiştirebilirmiyim birde 17 yaşındayım annemle mi dava açıcam ve ücret konusunda bilgilendirirseniz sevinirim

 161. 20 Mart 2017

  Ben adımdan nefret ediyorum çevremde o kadar çok varki takma ad kullanmak zorunda kalıyorum bu beni hiç Mutlu etmiyor ve sosyal hayatımda çok sıkıntı çekiyorum soyadımdan da fazla olduğu için hep karıştırılıyorum bu bir değiştirme veya ekletme sebebi olabilir mi ve ücreti ne kadar

  • 20 Mart 2017

   takma adınızı kullandığınıza dair tanık getirebilirseniz gerekli değişikliği yaptırabilirsiniz.

 162. 19 Mart 2017

  Merhabalar adım ismet sınıftaki arkadaşlar ve çevremdekiler ismim kız ismi olarakta kullanıldığından dalga geçiyorlar yok senin ismin kız ismi felan bu gibi durumlarla karşılaşıyorum ve ismimi değiştirmek istiyorum. değiştirebilirmiyim? 18 yaşındayım. ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olun.

  • 20 Mart 2017

   kadın erkek isim karmaşası varsa isim değiştirebilirsiniz. Bize telefon veya mailden ulaşabilirsiniz.

 163. 19 Mart 2017

  Benim adım Abuzer küçüklüğümden beri alay konusu oluyor ve ismimi begenmiyorum ve değiştirmek istiyorum. Sizce mahkeme kabul eder mi bu ismi değiştirmemi?

  • 20 Mart 2017

   Uygun ve usulüne uygun bir dilekçe yazarsanız kabul görecektir.

 164. 14 Mart 2017

  iki ismim var birini sildirmek istiyorum. bu bana toplamda kaç liraya patlar mahkeme ücreti ile birlikte ?

 165. 13 Mart 2017

  Merhabalar,

  Benim adım kimlikte yüksel ama çocukluktan beri ozan ismini kullanıyorum herkez ozan diyor yüksel denilince artık bi garipsiyorum ozana aşikar olumca ismimi değiştirmek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor ne kadar sürer bide ücret ne olur. 18 yaşından büyüğüm

  • 13 Mart 2017

   Bahsettiğiniz şartlar altında isim değişikliği yapılabilir. Dava süresi değişmekle birlikte 2 4 ay arasında sürmektedir.

 166. 9 Mart 2017

  Merhaba benim adım Deniz Berfin ikinci ismimi yani Berfin ismini babam dışında kimse kullanmaz ve ben Berfin ismini sevmiyorum ikinci ismimin Ada olmasını hep istedim acaba Berfin ismini sildirip Ada ismini kullanabilirmiyim? Ve bunun ücreti ne kadar?

 167. 7 Mart 2017

  merhaba ismimi değiştirmek istiyorum,mahkeme süreci ve ücrete ilişkin bilgi alabilir miyim?
  teşekkürler.

 168. 7 Mart 2017

  Merhabalar,çevremde farklı isim ile bilindiğim için ve ismim akademik ilerlememde ticari ilerlememde tüm hayatımda önüme çıkıcak bir engel olduğu için isim değiştirmek istiyorum. 18 yaşındayım , aileme gerek var mı ? Saydığım sebepler yeterli mi tanık dinlenmesine gerek var mı dilekçeyle hallolur mu ? Ortalama Ücreti nedir ?

  • 10 Mart 2017

   başka isimle biliniyorsanız tanık gerekli olacaktır. Dava açmanız gerekir.

 169. 4 Mart 2017

  isim değişikliği süreci ve ücreti hakkında bilgi alabilir miyim acaba? şimdiden teşekkür ederim.

  • 4 Mart 2017

   isim değiştirme ücreti maile gönderildi.

 170. 4 Mart 2017

  merhaba ismim Talha olmasına rağmen kimlikte Telha şeklinde geçiyor tek harf değişikliği için ne yapmam lazım dava gerekiyor mu?

  • 4 Mart 2017

   İsim değiştirme davası açmanız gerekir.

 171. 4 Ocak 2017

  Merhaba ben Kıbrısta okuyorum . İsmime isim ekletmek istiyorum gerekçem sosyal çevrede farklı isimle bilinmem. Bu davayı Kıbrıs’tan açabiliyor muyum

  • 5 Ocak 2017

   Resmi ikametinizin bulunduğu yerde açmalısınız.

 172. 2 Ocak 2017

  Merhaba, kimlikte adım Necat Akın. Çevremdeki insanlar Akın olarak biliyorlar. Necat bu zamanlarda gülünç bir ifade yaratıyor bunu sildirmem mümkün mü?

  • 5 Ocak 2017

   Mümkündür bu şartlarda isim değiştirilebilir.

 173. 26 Aralık 2016

  OĞLUMUN İKİ İSMİ VAR BİRİNİ SİLDİRMEK İSTİYORUZ. ALAY KONUSU OLABİLECEK BİR İSİM OLMASI SEBEBİYLE. ÜCRET KONUSUNDA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

  • 5 Ocak 2017

   Ücret bilgisi gönderildi.

   • 9 Mart 2017

    oğlum 2006 doğumlu iki isminden birini değiştirmek istiyoruz( babasının ismi )biz babası ile 10 yıldır resmi olarak ayrıyız acaba oğlumun iki isminden biri olanı değiştirebilirmiyim gerekçe olarak babasının ismi olduğu için ikimizinde psikolojisi bozuluyor ve kullanmasını istemiyorum dava açabilirmiyim sonuç istediğimiz gibi sonuçlanır mı* birde ücret olarak kaça malolur acaba şimdiden teşekkür ederim..

   • 21 Mart 2017

    Mustafa bey ücreti mail olarak atarmısınız birde büronuz nerde

    • 18 Mayıs 2017

     mail atıldı. ofisimizin yerine iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

   • 28 Eylül 2017

    İsmim şaban ismimi değiştirmek istiyorum mümkün mü acaba nasıl olur yardımcı olun lütfen

    • 2 Ekim 2017

     Merhaba, bu isme sahip bir müvekkilimizin daha önce değiştirdik. Sizinki de değişebilir.

 174. 20 Aralık 2016

  Merhaba şu isim değişikliği yasası ne zaman işleme girecek acaba bir bilginiz var mı ? boşuna mamhkemeye başvurmayayım

  • 21 Aralık 2016

   Bir kaç sene içinde değişeceğini sanmıyorum. Yaklaşık 2013 ten beri değişeceği söyleniyor ama ortada bir yeni yasa taslağı dahi yok.

 175. 17 Aralık 2016

  Selam ile. İsmime ekleme yaptırmak istiyorum. Resmiyette ismim Emre fakat ailemde ve arkadaş çevremde hep Yunus Emre olarak anılıyorum. Bu annemin babaannesinin vasiyetiydi. Ayrıca iş sektöründe de yaptığım işlerde Yunus Emre olarak işlerim var. Ekletme mümkün müdür? Birde mailime ücret bilgisini atabilirseniz sevinirim birlikte çalışmak isterim sizinle.

  • 22 Aralık 2016

   Mümkündür. Tanık dinlenmesi yeterli olacaktır. Mail gönderildi.

 176. 14 Aralık 2016

  merhaba benim ismim nüfusa ilk Tuba diye kayıt yaptırılmış ama daha sonra ailem Tuğba olarak değiştirdi sonrasında alışamadım bu şekilde olmasına resmi işlemlerde yanlışlıklar olmaya başladı tekrar tuba yapmaya karar verdim. İsim düzeltme için yeterli bir gerekçe midir ? şimdiden teşekkürler. reşitim.

 177. 13 Aralık 2016

  iyi geceler avukat bey 22 aylik bir kızımız var ismi miray zarifé aile büyüklerinin rızasını kırmayıp koyduk fakat daha sonradan çok pişman olduk kızıma hep miray Die sesleniyoruz fakat zarifen dedikleri zaman kafası karışıyor ve zarif işimi kayinpederimin ölen annesinin işimi ben çok etkileniyorum bu yüzden psikiyatris te bile gittim düşünün çok etkileniyorum.ikinci ismi olan zarifeyi sildirmek istiyoruz ne olursunuz yardım ci olun nasıl bir yol izlememizah gerekiyor.nüfus Müdürlüğünden yapsak olurmu.allah rızası için yardımcı olun emziriyorum bebeğimi etkileniyorum.koyduğum ama bin pişman oldumı eşime söylediğim halde ben lohusa kendine gidip yazılmış.ne yapmamız gerekiyor avukat bey allah için yardım edin.

  • 5 Ocak 2017

   merhaba, bu durumdan dolayı isim çıkartmak mümkündür. bizimle çalışmak isterseniz iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 178. 10 Aralık 2016

  Meraba Benim adım Belinay Fesahat ben belinay ismimi seviyorum fakat fesahat sınıfta okulda arkadaşlar arasında fesat gibi tabirlerle alay ediliyo ve hoşlanmıyorum 18yaş altındayım değiştirmem mümkün mü ücret hakkında bilgi verir misniz?ücretsiz halledebilirmiyiz bilgi verirseniz çok iyi olur.Teşekkürler

  • 5 Ocak 2017

   annen ve baban birlikte vekalet verirse değiştirilmesi mümkündür. İsmin alay konusu olacak nitelikte olması değiştirme sebebidir.

 179. 10 Aralık 2016

  merhaba ismim sevil ama kimliğimde safiye yazıyo ve ben sevmiyorum. babamın annesinin ismi ve bende onun ismini taşımak istemiyorum.. ne yapmalıyım.

  • 5 Ocak 2017

   Sevil ismini sürekli olarak kullanıyor iseniz isim değiştirme davası açmalısınız.

 180. 5 Aralık 2016

  Merhaba benim ismim belfin çok dalga konusu oluyor ve kuranı kerimde gecmedigi için elif olarak değiştirmek istiyorum mümkün müdür acaba

 181. 4 Aralık 2016

  Merhabalar benim adim kimlikte dilek fakat ogretmenlerim disinda bana dilek diye hitap yok. Herkes Aslı diye biliyor. Kimlige Asli adimi ekletmek istiyorum. Davayi nasil acmam gerekiyor ve ne kadar surecte sonuclaniyor. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • 5 Ocak 2017

   Bununla ilgili size mail göndermiştim.

 182. 1 Aralık 2016

  benim ismim mislina hem kız hem erkek ismi olarak kullanılıyor bu sebepten ismimi değiştirebilirmiyim ve üniversite öğrencisiyim bu okulda bi sorun olurmu

  • 1 Aralık 2016

   Herhangi bir sorun olmaz. Değiştirilebilir.

 183. 28 Kasım 2016

  İsim değişikliği için nüfüs müdürlüğüne mi başvurmalı mıyım
  Başka bir ildeki nüfüs müdürlüğüne başvursam olur mu ?

  • 29 Kasım 2016

   Nufüs müdürlüğüne başvurarak isim değiştiremezsiniz. Dava yoluna gitmeniz gerekir.

 184. 28 Kasım 2016

  mrb ismim sultan soyadım deniz sultan ismi kız ismi olduğu için bazıları deniz diyor bana . bazı kişilerde ismimle dalga geçiyor ismimi deniz yapabilirmiyim ?soyadımla ismim aynı olacak

  • 29 Kasım 2016

   Yapabilirsiniz.

 185. 27 Kasım 2016

  Merhaba ben ismimi değiştirmek istiyorum, ismim Mahsun ve insanlar tarafından “masum” denilmesine kıl oluyorum dalga geçildiğini hissediyorum. İsmimden nefret ediyorum. Bu ismi bir avukat yoluyla değiştirebilir miyim çok zorlanır mıyım?

 186. 27 Kasım 2016

  Merhaba Benim İsmim Saadettin Herkez Bu İsimle Dalga Geçiyor Ve Söylemesi Güç istiyen Bi durum Bundan Bıktım Artık Nasıl Olucak Beni Bilgilendirirmisiniz Lütfen

 187. 22 Kasım 2016

  Aile büyüklerini kirmamak adına istemeyerek de olsa oğlumun ismini iki isim koyduk soyismimizde isim yani 3 isim gibi biz hep 2. İsmiyle onu çağırdık bu sene İlkokula başladığında öğretmeniyim konuşmamız gerektiğini bilmiyodum oda ilk ismiyle ona hitap etmiş ve arkadaslarida öyle biliyo çağırıyor ama oğlum bu konuda zorlanıyor yanında cagrildiginda sonra farkına varıyor bu konuda sıkıntı çekiyoruz nasıl bi yol izleyerek ikinci ismi sildirebiliriz bide masraflari cokmudur eşim malul durumunda ve maddi durumumuz pek yok şimdiden teşekkür ederim

 188. 22 Kasım 2016

  Merhaba benim ismim kimlikte hasan hüseyin olarak kayıtlı ama çevremdeki insanlar ve özellikle ailem aras ismi ile hitap ediyor bu yüzden isim değişikliği yapmak istiyorum gerekçem yeterli olur mu ?

 189. 16 Kasım 2016

  İyi gunler ismimden dolayi resmi ilişkilerde ve sosyal çevrede farklı algilaniyorum mezhepsel olarak karalaniyorum ismimi duyduklarında alevi misin tarzı sorular soruluyor o meshebe mensup değilim ama soruluyor bu da benim sinirlerimi bozuyor bunun için değiştirmek istiyorum

 190. 14 Kasım 2016

  İyi Günler Mustafa Hocam,

  İsmimde Türkçe karakter sayısı çok fazla; aynı zamanda ismimin uğursuz olduğunu da düşünmekteyim. Acaba ismimi yabancı ülkelerde daha çok kullanılan, İngiliz bir isimle değiştirebilir miyim? Askerliğimi henüz yapmadım ve üniversiteyi de bitirmedim. Acaba askerlik, üniversite diplomasına bir sıkıntı yaratır mı? Eski ismimi kullanmak zorunda kalır mıyım? Mahkemeye nasıl başvurmam gerekir acaba? Soyismim de Türkçe karakterle başlıyor, zamanı gelince yurt dışında yaşamak istiyorum ve bu benim açımdan sorun acaba soy ismi değişikliği de yapabilir miyim?

 191. 14 Kasım 2016

  Merhaba benim ismim mehmet ama sosyal çevremde buğra adıyla tanınıyorum mehmet dendiği zaman kim o gibi sorunlarla karşılaşıyorum ailem dahi buğra adımla hitap ediyor mehmet i sadece babannem ve dedem kullanmakta bu yüzden isim ekletme davası düşünüyorum. Olayı belgelemek için sadece şahit yeterli midir? Gerekçem haklı bir gerekçe midir?

  • 14 Kasım 2016

   Haklı bir gerekçedir.

 192. 12 Kasım 2016

  Merhaba benim ismim büşra. İlkokulumdan beri her sınıfımda 3,4 tane sınıfta büşra olurdu. Ve karıstırdı. Suan unv okuyorum. Hala sınıfımda 3 tane büşra var. Sürekli karıstırma oluyor. İsmimi değiştirmem mümkün müdür ?

  • 12 Kasım 2016

   Yeterli neden olacağını sanmıyorum.

 193. 7 Kasım 2016

  merhaba.Benim iki adım var lakın biri kimlikte yer alırken diğeri yer almıyor ikisinide yazdırmak istiyorum bunun ücreti süreci nasıl olur beni bilgilendirirmisiniz

  • 12 Kasım 2016

   Başka bir isimle de biliniyorsanız dava açarak bunun eklenmesi sağlanabilir.

 194. 5 Kasım 2016

  MERHABA . İSMİM KİMLİKTE IRMAK OLARAK YAZIYOR FAKAT KULAĞIMA ILGIN IRMAK OLARAK ÜFLENMİŞ AİLEM BANA ILGIN DİYEREK SESLENİYOR SOSYAL HAYATIMDA ILGIN IRMAK OLARAK BİLİNİYORUM AMA KİMLİĞİMDE BULUNAN İSİM SADECE IRMAK . BENDE İSMİMİN YANINA ILGIN’I EKLETMEK İSTİYORUM . HOCAYA SORDUĞUMDA TALKIM DUYMAZSIN GİBİ YORUMLAR DİNLEDİM . BU SENE YGS SINAVINA GİRECEĞİM İSİM EKLETMEM ÜNİVERSİTE YERLEŞME SÜREMİ OLUMSUZ ETKİLER Mİ . BAŞVURU YAPACAĞIM ZAMAN BİR SIKINTI OLUR MU DİYE ÖĞRENMEK İSTİYORUM TEŞEKKÜRLER .

  • 12 Kasım 2016

   Her hangi bir sıkıntı olmaz isim ekletebilirsiniz.

 195. 3 Kasım 2016

  Merhaba benim ismim Seydahmet. Farklı ortamlara girdiğimde veya yeni birileriyle tanıştığımda ismimi Ahmet olarak söylüyorum ve Ahmet olarak değiştirmek istiyorum. İsmimi sevmiyorum eski bir isim ve çoğu kişi ismimi telaffuz edemiyor yanlış söylüyor veya yanlış yazıyor. Bu ismimi değiştirmem için haklı bir sebepmidir ?

  • 12 Kasım 2016

   Bahsettiğiniz şekilde isim değiştirilebilir.

 196. 2 Kasım 2016

  Merhaba ismim nüfus cüzdanımda MAHMUT ama doğduğumdan bu yana okulda evde ailem çevrem hep mehmet ismiyle çağırıldım hep bu adı kullanıyorum şimdi devlet memuruyum ve resmi illerde nüfustaki adımı kullanmak zorluklar yaşatmakta bu durumu anlatmak da zorluk çekiyorum bu yüzden ismimi mehmet olarak değiştirmek istiyorum. Mümkünmüdür ve avukatlık maliyetini öğrenebilirmiyim ve en yakın zamanda büronuza gelmek istiyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden.

  • 12 Kasım 2016

   Bu şartlarda isim değiştirilmesi mümkündür.

   • 21 Kasım 2017

    ben ise Mehmet Olan Adımı normalde gerçek hali olan Mehmed olarak değiştirmek istiyorum

    • 16 Kasım 2018

     merhaba, bu tür değişiklikler yazılı dilekçe aracılığıyla Nüfus müdürlüğü tarafından yapılabilmektedir. Bu uygulamada son başvuru tarihi 03.11.2019. Nüfus müdürlüğünce isminiz düzeltilmez ise isim değişikliği davası açma hakkınız saklıdır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 197. 1 Kasım 2016

  merhaba gamze olan ismimi fatıma olarak değiştirmek istiyorum ancak tek nedeni adımı sevmemem ve anlamının olmaması.
  ağzın yanındaki çukur yani bi isim olmamalı bence. fatıma ismini çok seviyorum. bunun için zorlanır mıyım?

  • 12 Kasım 2016

   Sadece sebep bu ise haklı bir sebep olmayacaktır.

 198. 30 Ekim 2016

  ismim bilal
  çoğu yerde ismimi hem telafus etmekte güçlemiyorum hemde yanlış anlıyorlar.
  bilal ismi kaba olarak söylediğim zaman beni etkiliyor. bilâl dediğim zaman yanlış isimle tekrarlıyorlar birol mu ünal mı diye söruyorlar, ben ismimi değiştirmek istiyorum nasıl dava açabilirim yada sonuç alabilirmiyim, ücreti ne kadar ? şimdiden teşekkürler

 199. 28 Ekim 2016

  Anne-Baba izni olmadan isim değiştirilebilir mi?

  • 12 Kasım 2016

   18 yaşından küçükseniz, anne ve babanızın birlikte vekalet vermesi gerekir.

 200. 28 Ekim 2016

  Merhaba Mustafa Bey. Ben ismimi sevmiyorum çünkü manası kötü bildigim kadariyla da bu sebeple değiştiremem. Ancak öğrendim ki yeni bir yasa çıkacakmış, dava olmadan nüfus müdürlüğüne giserek isim değiştirme yasası. Bu yasa çıktı mı? Çıkar mı? Çıkarsa ne zaman çıkar?

  • 12 Kasım 2016

   bu yasanın bir kaç sene içinde çıkacağını düşünmüyorum.

 201. 28 Ekim 2016

  Merhaba avukat bey,benim 3 yaşındaki oğlumun, kimlikdeki adı İsmail Nihatcan ,biz bu adı her nekadar sadece İsmail olarak istediysekde aile büyüklerinin baskısından ötürü bu üç ismi yani İsmail Nihatcan’ı kimliğine yazdırdık ,fakat eşimin yabancı uyruklu olması nedeni ile zaman zaman eşimin memleketine gidiyoruz ve özellikle sınır kapılarında oğlumun bu ismi sürekli olmasada bir çok defa bize sorun oluyor ,bu uzun isim birde soyadı eklenince telaffuzu dahi zorlaşan bir isim haline geliyor.. biz sadece İsmail ‘in kalmasını ve Nihatcan kısmını nüfüsdan sildirmek istiyoruz.Bunu yapmamız mümkünmü.Bu konuda bana nasıl bir yol önerirsiniz.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 202. 27 Ekim 2016

  Merhaba avukat bey, iki soru sormak istiyorum 1- ismim abdulkadir ama herkes beni kadir diye biliyor ve telaffuz ediyor. İsmimi sadece kadir olarak değiştirmek istiyorum mümkün müdür? 2-(ÖNEMLİ) Mardin doğumluyum ama İstanbulda yaşıyorum dava açmak için Mardine gitmem mi gerekiyor yoksa istediğim bi şehirde dava açabiliyor muyum. Şimdiden teşekkürler.

  • 12 Kasım 2016

   Değişebilir. bunun için tanık göstermeniz gerekecektir.

 203. 26 Ekim 2016

  Merhaba Avukat bey, benim ismim Emine bu benim anneannemin ismi. Dedem anneme zor kullanarak bu ismi vermiş.Zaten anneannem bize bazı psikolojik kötü olayları anımsattığı için evde ismi asla anılmaz. Annem de bu yüzden bana küçüklüğümden beri Emina olarak sesleniyor çevremdekiler de ismimi Emina olarak biliyor ve bu durumun resmiyete geçmesini istiyoruz sizce yeterli bir sebep midir?

  • 26 Ekim 2016

   İsminizin bu şekilde bilindiğine dair tanık göstermeniz gerekecektir.

 204. 20 Ekim 2016

  Merhabalar sayın Avukat
  Benim ismim şervan ve bu isim yüzünden çok fazla dalga konusu oluyorum ve ismimi sevmiyorum kadın ismi gibi ismimi değiştirebilirmiyim?

  • 26 Ekim 2016

   Evet bu şekilde isim değiştirilebilir.

 205. 16 Ekim 2016

  Sayın avukat bey,benim adım Aygün çevre dekiler bu ismin bir kız ismi oldugunu düşünüyor ve bu gerekçeyle dalga konusu oluyor. İsmimi değiştirmek istiyorum bu sebep geçerli midir?
  Birde avukat tutmadan kendimi hakime ifade edebilir miyim?

  • 16 Ekim 2016

   İsim değişikliğinde haklı sebeptir. Avukatlı açmanızı tavsiye ederim.

 206. 13 Ekim 2016

  isim ekletme davası açmak istiyorum ismim babaannemin ismi şeker ben bunun yanına berfü ismini ekletmek istiyorum çünkü girdim sosyal ortamda okulda filan alay konusu oluyor ve beni psikolojik olarak çok etkiliyor Ş.Berfü olarak kullanmak istiyorum

  • 16 Ekim 2016

   Tabi bize iletişimden ulaşırsanız davanıza bakarız.

 207. 6 Ekim 2016

  İyi günler Avukat bey ben ismimi değiştirmek istiyorum bana bilgi verebilir misiniz?

 208. 1 Ekim 2016

  merhaba benim ismim abdülkerim herkes benim ismimi kerim diye biliyor ve telafüz ediyor ismimi kısaltıp sadece kerim yapmak istiyorum bu nasıl olacak ve münkün müdür ?

  • 5 Ekim 2016

   Evet mümkündür.

 209. 27 Eylül 2016

  Merhaba iyi günler dilerim. Ben ismimi değiştirmek istiyorum adım Hami Şefaat anlaşılması zor ve dalga konusu olabiliyor bu durumdan rahatsız oluyorum ve yaklaşık 2 yıldır poyraz ismini kullanmaktayım herkez öyle tanıyor beni bide şefaat ismi genelde kız ismi olarak kullanılıyor Mahkemeye başvursam isim değişikliğim onaylanırmı ve ücreti ne kadar bilgi verirmisiniz ? Teşekkür ederim.

  • 5 Ekim 2016

   Bu şartlar altında isim değişikliği yapılabilir.

 210. 18 Eylül 2016

  Merhaba avukat bey mail attığınızı söylediniz fakat baktığımda mail göremedim ismimi değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor ve toplam maliyet ne olur rica etsem tekrar e postama gönderebilir misiniz
  Teşekkür ediyorum

  • 21 Eylül 2016

   gereksiz kutusunu da kontrol eder misiniz?

 211. 14 Eylül 2016

  isim soyadı degiştirmek istiyorum benim ismim amcam ve amcaogluda var karışıklık yaşıyorum mahkeme gereklimi

  • 21 Eylül 2016

   Mahkeme tabi ki gereklidir. İsim değiştirme kararını ancak mahkemeler verir.

 212. 9 Eylül 2016

  Merhaba, eşim isteğim dışında oğluma ikinci bir isim koydu, ben çok rahatsızım bu durumdan ve ortak karar aldık sildirmek istiyoruz. Haklı bir neden midir, sildirebilir miyiz?

  • 9 Eylül 2016

   Ayrıca ortalama ücret ne kadar olur avukat vekaleti ile? Kendimiz açsak çok zorlanır mıyız davada?

 213. 7 Eylül 2016

  Merhabalar.. Benim adım Emine.. Anneannemin ismini koymuşlar. Ama ben yıllardır Cansu ismini kullanıyorum. Ev dışında hiç kimse adımın Emine olduğunu bilmiyor.. Kimliğime Cansu ismini de ekletmem mümkün müdür ücret ne kadar olur bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • 9 Eylül 2016

   bu halde isim ekletmeniz mümkündür.

 214. 5 Eylül 2016

  benim iki aylık kızım war.. bir kaç aile büyüğünün ısrarı üzerine adını ESİLA koyduk.. fakat çoğu kişi tarafından isim akıla gelmiyo, yada esila değilde elisa olarak söyleniyor. baştan adını MELİSA koyucaktık ki bir çol kişi tarafından we aile içinde melisa diyiliyor. şimdi kızımın adını değiştirmek istiyoruZ. nasıl olucak. nüfus müdürlüğünde değiştirmeyle ilgili yasa yürürlüğe girmedi mi? bu sebeplerden dolayı isim değişikliği yapabilir miyiz? bunun ücreti nedir?
  SİZDEN Bİ CEVAP BEKLİYORUM.TEŞEKKÜR EDERİM

  • 5 Eylül 2016

   Öyle bir yasa henüz hazır bile değil. Dava açılması gerekir. Haklı neden oluşturur.

 215. 4 Eylül 2016

  Ismim çevremdekiler tarafindan surekli Alay konusu yapılıyor bu beni küçük düşürüyor bu yüzden isim değiştirmek istiyorum bu yeterli bir sebep mi?

  • 4 Eylül 2016

   Yeterli sebeptir ancak dilekçede ve mahkemede bunun iyi dile getirilmesi gerekmektedir.

 216. 3 Eylül 2016

  Merhaba isim değiştirme ücretini öğrenebilirmiyim

 217. 1 Eylül 2016

  Issim degistirmek istiyorum bana bilgi verebilirmissin mumkunmu ama benim ismim osman hosuma gitmiyor mehmet olarak degistiressim var baze sebeblerden dolayi rahmetli dedemin ismi mehmet onu cok seviyordum ondan istiyorum

  • 2 Eylül 2016

   Bu şekilde haklı neden sayılmaz malesef. Değiştirilmesi düşük ihtimaldir.

 218. 1 Eylül 2016

  Isim degistirme davasi ucret konusunda beni bilgilendirir misiniz

 219. 31 Ağustos 2016

  İsmim Yeter ve küçüklüğümden beri ismimle dalga geçiyorlar. İsmimi ilk duyanların yüzünde hep bir şaşkınlık belirtisi oluyor. Hoş alıştıktan sonrada belli belirsiz dalga geçmelerine maruz kalıyorum.Üstelik dini açıdan ismime caiz değil falan diyen bile oldu artık ismimi söylerken insanların yüzündeki şaşkınlık belirtisini görmek istiyorum bu sebeple ismimi değiştirmek istiyorum mümkün mü acaba ?

  • 2 Eylül 2016

   Haklı neden sayılır mümkündür.

 220. 31 Ağustos 2016

  İsmim birleşik kelimeden oluşuyor bunu iki isme ayırmak istiyorum. Bu isim değiştirmeye mi girer yoksa isim değişikliğine mi?

  • 2 Eylül 2016

   Ancak mahkeme kanalı ile yapabilirsiniz.

 221. 31 Ağustos 2016

  İyi günler isim ve soyisim bazımdan ayrı olan akrabam var. İsmimin başına bir isim ekletmek istiyorum. Nüfus müdürlüğüne dilekçe vererek isim değiştirme söz konusuymuş gibi şeyler duydum aslı var mıdır bilgilendirirseniz sevinirim.

  • 2 Eylül 2016

   İsim değiştirme ancak dava ile mümkündür.

 222. 29 Ağustos 2016

  Merhaba Mustafa bey, ben ismimin yanına yeni bir isim ekletmek istiyorum. Vekaleti avukata verdiğim takdirde toplam ücreti öğrenebilir miyim?

  • 2 Eylül 2016

   ücret bilgisi gönderildi.

 223. 29 Ağustos 2016

  Merhaba ismim yeter .çok gülünç ve bir anlam ifade etmediği için değiştirmek istiyorum bunun ücreti ne kadar? Yeni sene girecğim Üniverste sınavında sorun olur mu ?

  • 21 Eylül 2016

   Üniversite sınavına kadar tüm işlemler rahatlıkla bitirilmiş olur.

 224. 29 Ağustos 2016

  İsmimi değiştirmek istiyorum mesela sınıfta veya diğer yerlerde çok alay ediliyor ama ben 16 6aşındayım şimdi ismimi değiştirsem sorun olur mu ? Üniverste sınavına felan giterken? Bide hangi belgeler gerekli mahkeme için ?

  • 2 Eylül 2016

   Vekalet çıkarmanız yeterli yalnız 18 yasından kuçuk olduğun için anne ve baban çıkarmalı seni temsilen. Herhangi bir sorun olmaz diğer konularda da.

 225. 27 Ağustos 2016

  Merhaba, isim ekletmek istiyorum. İlgili süreç için ücretlerinizi bana mail olarak gönderirseniz çok sevinirim.

  • 2 Eylül 2016

   Gönderildi.

   • 17 Eylül 2016

    Merhabalar ben isim ekletmek istiyorum. Çevremde başımdan geçen bir olay yüzünden sürekli beni başkasına benzetiyorlar. Ayrıca ailem dışında hic kimse gerçek ismimi bilmiyor sevgilim bile. Bu durumda bana izleyeceğim yollari ve ücretleri gönderirmisiniz ?

 226. 26 Ağustos 2016

  Merhaba, isim değişikliği için ücret bilgisi alabilir iyim sizden ?

  • 26 Ağustos 2016

   Birşey daha eklemek istedim. Ben bayanım ve ismim erkek ismi, kullanışı da kaba olduğu için değiştirmek istiyorum talebim bu doğrultuda gerçekleşebilir mi ?

   • 2 Eylül 2016

    İsim değiştirmede haklı neden sayılır ancak davanızın usuli bir takım hatalar ile reddedilmesi ihtimaline karşı avukat ile çalışmanız doğru olur.

 227. 26 Ağustos 2016

  Avukat bey ismimi değiştirmek istiyorum .. soyismimden memnunum ..gerekli maili atarmisiniz masrafları ve benim yaam gerekenleri ikemetgahim Antalya da ..

 228. 25 Ağustos 2016

  merhabalar kızımaza 2. bir isim ekletmek istiyoruz bunun için dava mı açmak gerekiyor yoksa nufus müdürlüklerine gidip dilekçe ile başvurabilir miyiz

  • 2 Eylül 2016

   Dava açılması gerekiyor. Nufus müdürlüğünde bu işlem gerçekleştirilemez.

 229. 24 Ağustos 2016

  Merhaba avukat bey, ben çocuğa dedesinin ismini koydum ama 15 temmuz dan itibaren çocuğun ismini değiştirmek istiyorum ismi fethullah nasıl bir dilekçe yazabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • 2 Eylül 2016

   son zamanlarda fethullah ismini değiştirmek isteyen kişi çok fazla. endişenizi anlıyorum ancak nufus müdürlüğüne dilekçe ile yapılacak bir durum değil dava açılması gerekiyor. Bununla ilgili avukatlık ücretimizi size mail olarak gönderiyorum.

  • 28 Eylül 2016

   Merhaba avukat bey ismimi değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor ve toplam maliyet ne olur rica etsem yardımcı olur musunuz bilgi konusunda.

   • 5 Ekim 2016

    ücret bilgisi gönderildi.

 230. 23 Ağustos 2016

  Ismim geleneksel ve demode oldugu icin degistirmek istiyorum mumkun mudur? Mumkunse ayri ayri avukat ve mahkeme ucretini ogrenebilir miyim?

  • 24 Ağustos 2016

   İsminizin ne olduğuna bağlı. Gülünç veya dalga geçilecek boyutta ise değiştirilebilir. Aksi halde mümkün görünmüyor.

   • 29 Ağustos 2016

    İki ismim var birini tek kullanmak istiyorum birde soyismimi değiştirmek istiyorum mahkeme ne kadar sürer ve ne kadar masraf olur bilgi verebilir misiniz.

    • 2 Eylül 2016

     Mahkeme yaklaşık 2 3 ay arası sürer. Diğer konu ile ilgili mail gönderildi.

 231. 21 Ağustos 2016

  Avukat bey merhabalar , ismim çok uzun ve çoğu yerde tanıştığım insanlar seyrek kullanılan bir isime sahip olduğum için ismimi ezberlemekte zorluk çekiyorlar ezberleyince de bu kez kısaltıp ‘Nuri’ diye hitap ediyorlar. Bu durumdan çok rahatsızım ve değiştirmek istiyodum uzun zamandır kendime uygun bir isim arıyordum ki 15 temmuzda yaşanan olaydan sonra şehadet şerbetini içen Ömer Halisdemir’in İsminden Ömer Halis’i alıp yaşatmak istiyorum. İsmimi Ömer Halis Koçak olarak değiştirmek istiyorum. Bunun maddi masrafı ne olur ?

 232. 19 Ağustos 2016

  nüfusta kayıtlı tek adımın dışında başka bir isimle tanınıyorum sosyal çevrem tarafından bu nedenle o adın yanına tanındığım adı ekleterek adımı değiştirmek istiyorum ücret ve gerekli belgeler gibi şartlar gibi detaylarla ilgili bilgi verirseniz sevinirim

 233. 18 Ağustos 2016

  Merhaba avukat bey ismimi değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor ve toplam maliyet ne olur rica etsem e postama gönderebilir misiniz
  Teşekkür ediyorum

  • 22 Ağustos 2016

   isim değiştirme ücreti konusunda mail atıldı.

 234. 18 Ağustos 2016

  bir isim ekletip aynı zamanda soy ismimde kısaltma yapmak istiyorum ikisini tek davada yapabilirmiyim yapabilirsem maliyeti ne olur?
  Teşekkürler.

 235. 16 Ağustos 2016

  Benim iki adım var ilk adımı sildirmek istiyorum ve 18 yaşından sonra aile izni olmadan sildirilebilir mi ?

  • 17 Ağustos 2016

   Haklı bir neden varsa mümkündür. 18 yaşından sonra sadece kendiniz dava açabilirsiniz.

 236. 15 Ağustos 2016

  Nüfüs cüzdanımda başka tanındığım isim başka bu yüzden ismimi tanındığım isimle değiştirmek istiyorum. Ücret konusun da bilgi verirseniz sevinirim.

  • 17 Ağustos 2016

   isim değiştirme ücreti ve masrafı konusunda mail gönderildi.

   • 21 Ağustos 2016

    Fiyati banada gonderirmisiniz

 237. 13 Ağustos 2016

  benim hatamdan dolayı çocuğun ismini yanış yazdırdım yanış olan isim tuhanna olması gereken isim tuana
  nüfus taki memur beni uyardı ama ben ismi veren amcasının verdiği isme göre kimlik çıkardım ne yapmam gerek bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • 17 Ağustos 2016

   merhaba, ismin yanlışlıkla yazılması nedeni ile değişiklik yapılabilir.

 238. 10 Ağustos 2016

  merhaba ismi değiştirmek istiyorum dava ücreti ne kadar?

 239. 10 Ağustos 2016

  SELAM BEN AİLEM BENİ ZORLA EVLENDİRMEK İSTEDİĞİ İÇİN EVDEN AYRILDIM AYRILALI 10 SENE OLSU AMA HALA AİLEMİN BENİ BULMASINDAN KORKUYORUM BUNUN İÇİN İSİM SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK VE KÜTÜĞÜMÜ ALDIRMAK İSTİYORUM BENİ BULMAMALARINI İSTİYORUM ŞUAN DÜZENLİ BİR YAŞANTIM VAR AMA NE SİGORTA NEDE İKAMETGAHIMI YAPTIRABİLİYORUM BUNUN İÇİN BANA YARDIMCI OLMANIZI İSTİYORUM NASIL BİR YOL ÇİZEBİLİRİZ.

  • 11 Ağustos 2016

   Bu konuda yeterli ispat varsa isim değişikliği yapılabilir diye düşünüyorum.

 240. 8 Ağustos 2016

  Merhaba benim ismimle cok dalga geciliyor ismimi degistirmek istiyotum sadece avukat yoluyla mi degistirebilirim yardimci olursaniz sevinirim

  • 8 Ağustos 2016

   Mail ile size cevap gönderilmişti. Kontrol eder misiniz? Garanti olması açısından avukat yolu ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

 241. 8 Ağustos 2016

  MERHABALAR İSMİM ABUZER HERKES BENİ KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BERİ AKİF DİYE TANIYOR NE YAPMAM GEREKİYOR İSİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN VE MALİYETİ NE KADARA GELİR ?

 242. 5 Ağustos 2016

  Merhaba bn ismimi degistirmek istiyorum maliyeti ne kadr olur ismim kimlikte cihan ama gerck ismim canan gercek ismimi istyorum bu ismden cok zor duruma dusunuyorum bna yardimci olun

  • 8 Ağustos 2016

   Kadın erkek isim karmaşası olduğundan isim değiştirmek mümkündür. Bununla ilgili hali hazırda mailinize bilgi göndermiştim.

 243. 5 Ağustos 2016

  merhaba ismim döndü nur fakat ismim gülünç olduğu için ismimden döndü yü sildirmek istiyorum zaten nur’u kullanıyorum dava ücreti ne kadar olur ?

  • 5 Ağustos 2016

   Ücret konusunda mail gönderildi.

 244. 4 Ağustos 2016

  Merhabalar benim adım Sümeyye.Küçükken ismimi kötü şekilde değiştirdikleri için ismim kötü anılarımı çağrıştırıyor.Ayrıca ismim toplumun bazı kesimi tarafından da pek hoş olarak anılmıyor ve bu durum da beni rahatsız ediyor.Yinede ailemin hatırası olarak kalmasını ve 18 yıl bu adla anıldığım için sadece yanına bir isim ekletmek istiyorum.Yani Yağmur sümeyye olacak.Bundan sonraki hayatımda da kendimi yağmur olarak tanıtmayı düşünüyorum.Tanık da bulabilirim.Değiştirmem mümkün olur mu sizce?ayrıca ücret ne kadar?Bilgilendirirseniz sevinirim

 245. 4 Ağustos 2016

  İyi günler.Benim asıl ismim dışında bir ismim daha var.Bu istemediğim ismi kaldırmak istiyorum.Fakat gerekçem sadece rahatsız olduğumdur.Sanıyorum ki herhangi bir sıkıntı çıkmaz.Eylül’ün yarısında üniversitem başlıyor.Başlamadan bu ismi kaldırtmak istiyorum sizce yetişme olanağı nedir.Fiyat hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.Mailinizi bekliyorum…

 246. 3 Ağustos 2016

  Merhaba,

  43 Yaşında bay’ ım.

  İsmim, kelime anlamı dişi geyik olan ” Burçin”.

  Hayatım boyunca Burçin Hanım olarak aranmaktan ve alaycı yaklaşımlardan çok sıkıldım.

  Bu husus isim değişikliği için yeterli bir sebep midir? Ve avukatlık ücretiniz hakkında bilgi alabilir miyim lütfen

  Teşekkürler

  • 3 Ağustos 2016

   Değiştirilebilir. Mail adresine ücret bilgisi gönderildi.

 247. 1 Ağustos 2016

  MERHABA ; ismim GÜLDANE babam koymuş ismimi. ama ablam telaffuz edeediği için LALE DEMİŞ küçüklükten beri. şuan ailem arkadaş çevrem ve iş hayatımda güldane ismini sadece beni az tanıyan kişiler sesleniyor. onun dışında ismimi lale olark bilenler güldane kim ismin lale değilmi derken kaarışıklık çıkıyor ve herkese durumu açıklama yapmaktan kendimi alıkoyamıyorum. ismimi sildirmek istemiyorum sadece yanına lale ismini eklettirip güldane lale olarak kullanmak istiyorum. nasıl bi işlem yapmam gerekiyo ?

  • 2 Ağustos 2016

   İsim değişikliği davası açmalısınız. Bize vekalet verirseniz 2 4 ayda hallederiz.

 248. 30 Temmuz 2016

  İyi günler. Ben adımdan memnun değilim başka bir isim istiyorum. İsmim komik ve ya alay edilesi değil fakat bana babamı hatırlatıyor ve benim bir ailem yok. Yetimhane de büyüdüm yıllarca. Şu an çalışıyorum iş yerinden 2 şahit tuttum. Dilekçe vermeyi düşünüyorum. Fakat mahkeme benim aileme ulaşıp bu kızın adı … Midir der mi benim herşeyimi araştırı mu yoksa şahit yeterli midir. Nüfussa kayıtlı olduğum yerden çok darklı bir yerde yaşıyorum şu an. İşin jandarma kısmı var bu bir sorun teşkil eder mi jandarma neyimizi araştırıyor yardımcı oluşanız çok sevinirim

  • 30 Temmuz 2016

   Yaşın 18 den büyük ise kendin dava açabilirsin mahkeme ise tanıkları dinler. Bize vekalet verirseniz sorunsuz halledebiliriz aksi halde dava reddedilirse bir daha açamazsın.

   • 31 Temmuz 2016

    Yaşım 23. Her ne kadar görüşmesemde aileme ulaşmazlar mı. Ayrıca ücreti ne kadar

 249. 29 Temmuz 2016

  Merhaba hocam, benim adım Mehmet Fayız , Fayız ismi ile anildigimda hep alay konusu oluyorum kimileri faiz diyo, kimisi haram diyo. Bu ismimi değiştirmem için bir gerekçe olabilir mi. Mesela ismimi Mehmet Yusuf yapabilir miyim. Müracat için sadece nüfus müdürlüklerine dilekçe ile başvurmak yeterli midir. Şimdiden teşekkürler…

  • 30 Temmuz 2016

   Hayır nufüs müdürlüğüne başvurma diye bir şey yok. Direk olarak dava açılması gerekiyor.

 250. 29 Temmuz 2016

  selam isim değiştirmek başbakann talimatiyla sadece 1 dilekçe ile olabiliyormuş.Fakat ben bunu yeni gördm ve sanirim bunun 1 yil süresi varmiş ve o yasanin süresi bitmiş gibi görünüyor Bu konuda bilginiz var mi ?

  • 30 Temmuz 2016

   Böyle bir yasa yok ve olmadı da. Sadece söylenti. Bundan 3 4 yıl öncede böyle bir söylenti yayılmıştı. Dilekçe ile isim değiştirmenin hiç bir zaman gelmeyeceğini düşünüyorum. Aksi halde çok büyük suistimallere neden olacaktır. Bu yüzden isim değiştirme davası açılması gerekir.

 251. 29 Temmuz 2016

  merhaba benim kimlikte adim fatime ama kucuklugumden beri herkes beni cansu diye taniyor ve fatimenin telaffuzu zor oldugu icin cansuyu kullanmak istiyorum degistirmem mumkunu acaba

  • 30 Temmuz 2016

   Mümkündür. Vekalet vermek isterseniz iletişimden bize ulaşabilirsiniz.

 252. 28 Temmuz 2016

  Meraba ben dogdugumda kuzenim hayatini kaybetmis ve olmeden once annemlere kendi ismini koymalarini rica etmis ama benim ismim aslinda Cansu olarak kararlastirilmis kuzenim olunce de onun ismini yani Elif koymuslar ama biz Cansu deriz demisler Amcamlar uzulmesin diye onlarin yaninda da Elif demek istememisler ve boylece ismim Cansu olarak kalmis sadece nufusta Elif baska turlu kullanmiyorum bu ismi nufusta Elif diye arkadaslarima Elif demek zorunda kaliyorum normalde akrabalarim dahil herkes beni Cansu olarak taniyor. 16 yasindayim sizce davayi simdi acmali miyim yoksa iki yil sonra ygs ye giricem o zaman acsam yerlestirmeler oldugu icin problem olur mu? Sebebim bu davayi acmami destekler mi? Cevap verirseniz cok sevinirim.

  • 30 Temmuz 2016

   Şimdi açın sıkıntı olmaz. Ancak anne ve babanız vekalet vermesi gerekecektir.

   • 31 Temmuz 2016

    Cevabiniz icin tesekkur ederim. Basbakan Binali Yildirim artik isim ve soyisimin degistirilmenin mahkeme karari olmadan nufus mudurluklerine giderek degistirebilecegini ifade etmis bu yururluge ne zaman girer acaba?

    • 1 Ağustos 2016

     2 yıl öncede vardı bu açıklamalar. 2 yıl içinde herhangi bir değişiklik olacağını sanmıyorum.

    • 2 Ağustos 2016

     Vekaleti nasil verebilirim ucret ne kadar olur ve dava dilekce ornegini mail atabilirmisiniz ?

    • 2 Ağustos 2016

     Dava dilekçesi örneği diye bir şey olmaz her davanın kendine göre dilekçesi vardır. Vekalet bilgileri ve ücret mail olarak gönderildi.

   • 2 Ağustos 2016

    Dava ne kadar zamanda sonuclanir?

 253. 27 Temmuz 2016

  MERHABA MUSTAFA BEY. İSMİM TUĞUJ FAKAT KİMLİKTE MELEK. ESKİDEN ETNİK KİMLİKTEN OLAN İSİMLER KABUL GÖRMEDİĞİ İÇİN KABUL EDİLMEMİŞ BU ARADA İSMİM ÇERKEZCE. BABAMDA ÜÇ YIL KİMLİK ÇIKARMAMIŞ. SONUNDA AMCAM ÇIKARMIŞ İSTANBUL SÜLEYMANİYE DE DOĞDUĞUM HALDE SAMSUN ÇARŞAMBA DOĞUM YERİ YAZIYO ORDA ÇIKARILMIŞ..GELELİM SORUMA KİMLİĞİME MELE K İN BAŞINA TUĞUJ U EKLETEBİLİRMİYİM. RESMİ YERLERDE O GEÇTİĞİ İÇİN MELEK İN KALMASINI İSTİYORUM AMA TUĞUJ U KULLANIYORUM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  • 30 Temmuz 2016

   Bu ismi de kullandığına dair 2 tanık bulabilirseniz isim değişikliği yapabiliriz. Vekalet bilgileri için bize ulaşın.

   • 4 Ağustos 2016

    Kişisel mailden yazışsak Mustafa bey ne kadar sürer ne kadar tutar vs
    Mail adresim ……..@hotmail.com

    • 4 Ağustos 2016

     Mail gönderildi.

   • 21 Ağustos 2016

    Merhabalar bende isim değişikliği yapmak istiyorum bir sebepten ötürü ama davayi avukat tarafından halledilebilmesi mümkün müdür? Takibi,davayı açmada

    • 22 Ağustos 2016

     avukat tarafından halledilmesi mümkündür. avukata vekalet vermeniz yeterlidir.

 254. 25 Temmuz 2016

  Merhabalar , ailem bana iki isim koymuş fakat ben ilk adımı artık kullanmıyorum. Kullanmak istemiyorum çünkü sevmiyorum ve aynı isimden genellikle ortamda birden fazla olduğu için sürekli bir karışıklık çıkıyor. Ayrıca ilk ismim bana kötü anılarımı da hatırlatıyor. Sizce dava açsam kazanma ihtimalim var mı ?

  • 30 Temmuz 2016

   Anlattığınız kadarı ile kazanmanız zor görünüyor ancak durumu dava dilekçesinde iyi bir şekilde anlatılırsa ve mantıklı ise kazanma durumunuz var.

 255. 25 Temmuz 2016

  Öncelikle merhaba. İsmin Fethullah. Ve 15 temmuzdan sonra özellikle bir vatan hainiyle aynı ismi taşıyor olmak, öncesinde de Türkiye Cumhuriyeti devletinde bu ismi taşıyor olmak zorluğundan dolayı ismimi değiştirmek istiyorum. Zaten yakın çevrem ben kendimi bildim bileli bana fatih diye sesleniyorlar. Öyle ki çocuklarım bil nüfustaki ismimin fethullah olduğunu öğrendiklerinde dumura uğramışlardı, halen fatih diye sesleniyorlar. İsmimi değiştirdikten sonra nüfus cüzdanı dışında, ehliyet, diploma, çalıştığım kurum kimliği, sgk belgeleri, tapu gibi şeylerdeki değişiklikleri nasıl yapıyorum
  Teşekkür ederim

  • 30 Temmuz 2016

   İsim değişikliği yapılabilir. Vekalet için iletişimden bize ulaşabilirsiniz.

 256. 22 Temmuz 2016

  Bende ismimi değiştirmek istiyorum asıl adım … ama çevremde … olarak biliniyorum desem sosyal medya hesaplarım asıl adımla kayıt ve diğer hesap türlerimde kimlikteki ismimle kayıtlı engel olur mu bunlar ve nasıl bir süreç olur ve ne kadar masraf yaparım mail atarsanız sevinirim teşekkürler şimdiden.

 257. 22 Temmuz 2016

  Merhabalar,

  Ben 24 yaşındayım adım Salih ikinci adım ise Bilge diye geçiyor ben kız ismi olduğu için BİLGEHAN yaptırmak istiyorum. genelde ismimin kısaltılması S.Bilge …… diye geçiyor bazı yerlerde işim gereği uzun olduğu için kısaltarak e-mail atıyorlar tanımayanlar Bilge hanım felan diyorlar acaba bu sebep yeterli midir? Değiştirme durumum olabilir mi?

  Teşekkürler..

 258. 21 Temmuz 2016

  Merhaba benim adım haci fakat aile ve iş ortamında alican diye çağırılıyorum ve ismim ile alay ediliyor haca gittin mi gibisinden sizce değiştirmem mümkünmüdür ve kaç paraya mal olur

  • 30 Temmuz 2016

   Ücret konusunu mail yolu ile sorabilirsiniz.

 259. 21 Temmuz 2016

  İsmimi Değiştirmek İstiyorum Özelden Yani Mailden Konuşa Bilir Miyiz?

  • 30 Temmuz 2016

   iletişim bölümünde mailimiz var.

 260. 21 Temmuz 2016

  Mustafa bey 20 yaşındayım arkadaş ve kısmen ailem Mem diye hitap ediyorlar. İsim değiştirlmesi için bu gerekçe yeterlimidir. Kürtçe isim almak istiyorum. Ve ücret konusunda bilgi verirmisinz?

  • 30 Temmuz 2016

   Ücret konusu için iletişim bölümünden ulaşınız.

 261. 20 Temmuz 2016

  Merhabalar benim isim değiştirme değil de, isim ekletme isteğim var bana maliyetini ne kadar süreceğini gönderirmisiniz.

  • 30 Temmuz 2016

   Gönderildi.

 262. 19 Temmuz 2016

  Merhaba adım Kübra Eslem ama kimlikte Eslem ismi yazmıyor. Okulda kiler kübra yı kullanıyor ama ben daha çok eslem ismini kullanıyorum ve ismim karışıyor kimlikte ismimi Kübra Eslem yapmak istiyorum bu mümkün müdür ve ücret ne kadar?

  • 30 Temmuz 2016

   Mümkündür. Ücret için mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

 263. 19 Temmuz 2016

  Merhaba ben Kocaeli’nde oturuyorum. İsmimi değiştirmek istiyorum. Acaba masrafları mail atabilir misinz?

  • 30 Temmuz 2016

   Gönderildi.

 264. 19 Temmuz 2016

  Adim can ama ben bayanim bu durumdan hayatim boyunca rahatsizlik duydum cocuklarimda istemiyo bu ismi hep canan olarak kullaniyirum deyistirmek istiyorum yardimci olurmusunuz masraflar nekadar tutuyo bilgilendirirseniz cok sevinirim

  • 30 Temmuz 2016

   Mail gönderildi.

 265. 19 Temmuz 2016

  Mrb ismim fahriye sürekli bna ya fariye yda bahriye olarak telaffuz ediyorlar bu bnm isim degişikliğime engelmidir

  • 30 Temmuz 2016

   Zor görünüyor. Mahkemeye dilekçe ile iyi anlatılması gerekiyor.

 266. 18 Temmuz 2016

  merhaba iki aylık bebeğimin bulunduğum bölge ve kültür sebebiyle ve ismini farklı çağırılması yönünden duyduğumuz rahatsızlıktan dolayı değiştirmek istiyoruz. ne yapmalıyım. teşekkürler

  • 30 Temmuz 2016

   Dava açmalısınız. Bize vekalet verirseniz 2 4 aydan sonuçlandırırız.

 267. 17 Temmuz 2016

  İsmimi değiştirmek istiyorum bu ne kadar sürer artık kolaylaştı diyorlar dilekçeyle bir ayda olur en fazla doğrumu bu

  • 30 Temmuz 2016

   Doğru değildir. Dava açmalısınız. Bu ise tecrübeli bir avukat ile 2 4 ay arası sürmektedir.

 268. 15 Temmuz 2016

  Merhaba.

  İsmimi ailem değil bir akrabam vermiş ve dini görüşlerime uymayan bir isim kullanıyorum.Kerim isimli ….. olurmu deniyor arkadaşlar tarafından. İsmimi değiştirmem için dava açsam kesin değiştirebilirmiyim ?

  • 30 Temmuz 2016

   Din değişikliği nedeni ile isim değişikliği mümkün olabilir.

 269. 14 Temmuz 2016

  MERHABA AVUKAT BEY,

  Benim kimlikte ismim kezban ama etrafımdakilere ben hep kendimi ece diye tanıttım ve öyle kaldı. isim değişikliği sürem ne kadar olur. ne kadar masraf çıkar ve örnek dilekçe gönderirmisiniz mail adresime rica etsem ..

  Teşekkürler.

  • 14 Temmuz 2016

   Bu adın değiştirilmesi ile ilgili dilekçe örneği göndermem doğru olmaz. Her davanın kendine özgü dilekçesi vardır. Kaldı ki bu dava 1 kez açılabilir. Reddedilmesi durumunda sıkıntı yaşarsınız. Dava vekalet ücreti için mail yada telefon ile ulaşabilirsiniz.

 270. 13 Temmuz 2016

  Merhaba Adım Hilal 14 yaşındayım. Arkadaşlarım Halil Bilal şeklinde dalga deçiyor. Biri ismimi sorduğunda İlay Nihal gibi karıştırmalar oluyor. Adımı Dicle olarak değiştirmem mümkün mü sizce?

 271. 12 Temmuz 2016

  İsmim ne yazıkki kezban ismimin silinmesini değilde ek isim ekletmek istiyorum bu mümkünmüdür

  • 30 Temmuz 2016

   Mümkündür. Ancak kararı mahkeme verecektir.

 272. 9 Temmuz 2016

  Merhaba avukat bey ismimi değiştirmek istiyorum, ne yapmam gerekiyor ve toplam maliyet ne olur rica etsem e postama gönderebilir misiniz, teşekkür ediyorum kolay gelsin

  • 30 Temmuz 2016

   Mail gönderdim.

 273. 6 Temmuz 2016

  Merhaba kizimin adi EFSUN kendisi suan 5 yasinda dogrugunda adini efsun koyduk fakat kimligi cikardoktan sonra ismin anlamina baktim sihir ve buyu anlamina geliyor buda dinimiz acisindan uygun gormeyip cevremiz olarak zeynep olarak cagristirdik sizce isim degisikligi bas vurusunda bulunursam olumlu bir sonuc alirmiyim cevabi mail atarsaniz memnun olurum hayirli bayramlar tesekkurler..

  • 11 Temmuz 2016

   Hayırlı bayramlar. Anlattıklarınıza göre isim değişikliği mümkündür. Mail gönderildi.

 274. 2 Temmuz 2016

  Merhaba avukat bey iyi gunler ben ismimi degistermek degilde yanina bir isim koymak istiyorum adim irem ama ben yanina hadise ismini koymak istiyorum yani irem hadise olucak sebebi iremin anlami kotuymus ailemde koyduklarinda bunu bilmiyolarmis degistirmek istediler ama 16 senedir herkez beni bu isimle taniyor onlar icin zorluk olmasin diye yanina 2. isim koymak istiyorum artik bundan sonraki tanistigim kisilere kendimi oyle taniticam boyle bisey olabilirmi ve ne yapmam gerek yardimci olurmusunuz simdiden tesekkur ederim.

 275. 30 Haziran 2016

  Merhaba ailem ölen kızının ismini bana koymuşlar bu sebeple ismimi değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim avukat gerekli mi direk başvuruda bulunabilir miyim ve bütün bu süreçte ne kadar ücret gereklidir?

  • 30 Haziran 2016

   Bu durumda adın değiştirilemeyeceği kanaatindeyim.

   • 30 Haziran 2016

    neden haklı bir neden değil mi?

    • 1 Temmuz 2016

     Dava açarsınız ancak kazanma ihtimali düşük. Haklı bir neden olmaz diye düşünüyorum.

 276. 30 Haziran 2016

  İyi günler. İsmim Muhammet İkbal ancak uzun zamandır Göktuğ ismini mahlas olarak kullanıyorum. Gerek ismin ağırlığından, gerek ben ve çevremdeki insanların sevmemesinden dolayı ismimi kullanmıyorum. Şahit bulundurduğum takdirde ismimi değiştirmem mümkün müdür?

  • 30 Haziran 2016

   mümkündür.

 277. 30 Haziran 2016

  Merhaba, benim ismim Zekeriya 25 yaşındayım, iş hayatında, aile ve arkadaş ortamında 12 yaşımdan beri Zeki olarak anılıyorum. İsim değişikliğiyle alakalı mahkemeye kişisel başvuru mu yapmam garanti olur ya da avukat mı tutmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

  • 30 Haziran 2016

   İsim değiştirmenin garanti olması açısından avukat ile çalışmanız daha doğru olacaktır.

 278. 30 Haziran 2016

  Merhabalar..
  İsmin Turgay ve ben bu ismimin önüne ”Cenk” ismini ekletmek yani Cenk Turgay yapmak istiyorum. Bunun 2 sebebi var; 1. sebep 10 seneye yakındır Turgay ismim ile beraber Cenk ismini kullanmam… 2. sebep ise yabancı arkadaşlarımın ismimi telaffuz edemeyip tur-gey demeleri ve normal arkadaşlarımla aramda ”gay” denilenerek olarak dalga konusu olmak… Bunun için ne yapmalıyım yardımcı olmanız mümkün acaba ?

  • 30 Haziran 2016

   Anlattığınız nedenlerden ötürü isim değişikliği davası açarak isim değiştirmek mümkündür.

 279. 29 Haziran 2016

  Bende ismimi değiştirmek istiyorum telafuz ederken zorlanma ilerlememe engel din açısından mekruh olduğunu biliyorum acaba değiştirebilirmiyim bide masraflar ne kadar tutar?

 280. 29 Haziran 2016

  Merhaba avukat bey ismimi değiştirmek istiyorum bende, baştan sona kadar olan işlemler ve toplam maliyet ne olur rica etsem e postama gönderebilir misiniz, teşekkür ediyorum kolay gelsin

  • 30 Haziran 2016

   Gönderildi.

 281. 28 Haziran 2016

  isim değiştirmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz mail atabilirmişiz.

  • 28 Haziran 2016

   isim değişikliği başlıklı mail atıldı.

   • 23 Ağustos 2016

    Merhaba çocuktaki 2 ismi tek isme düşürmek için dava açtım fakat dava tarihinde davaya katılamayan ca ğım ne gibi bir karar çıkar.

    • 23 Ağustos 2016

     Davanın açılmamış sayılmasına karar verilir.

 282. 28 Haziran 2016

  merhaba benim ismim cinsiyetimle uyuşmadığı için değiştirmek istiyorum ancak avukat tutmadan dava açarsam ne kadar zaman ve maliyet gerekli acaba?

 283. 26 Haziran 2016

  Merhaba. Benim adım kıyafet ve küçüklüğümden beri beni çok utandıran bir durum bu. Ben almanyada yaşıyorum tüek vatandaşıyım nasıl yapcam işlemlerimi ? Ve herhangi bir ücret ödüyormuyuz ?

  • 27 Haziran 2016

   Bu durumda isim değiştirme mümkündür. İsmin gülünç olması isim değiştirme nedenidir. Bize vekalet verirseniz işlemleri yürütürüz. İsim değiştirme ücreti için size mail atıyorum.

 284. 25 Haziran 2016

  Merhaba avukat bey

  Ben isim değiştirmek istiyorun almanyada yasiyorum ismim burda engel çıkarıyor çalışırken. masraflar ne kadar avukat masrafı ve harçlar ne kadar alıyorsunuz tskler başarılar dilerim

  • 27 Haziran 2016

   Raşit Bey, isim değiştirme davası ücreti ve masraflar hakkında size mail gönderdim.

 285. 24 Haziran 2016

  avukat bey benim adım bilal adımla cok alay konusu oldum değiştirmek istiyorum nasıl bir yol planı izlemeliyim ailemde karsı cıkmıyor lütfen bilgi verirmisiniz

  • 27 Haziran 2016

   Avukata vekalet verirseniz dava işlemlerini yürütüp adınızı değiştirebilirsiniz.

 286. 22 Haziran 2016

  Merhaba avukat bey, ismim Meryem ama küçüklüğümden beri herkes beni Maria olarak tanır ve Maria ismini kullanırım. Annem yabancı aynı zamanda. İsmimi Maria olarak değiştirmek istiyorum. Avukat tutmadan sizce yapılabilirmi?

  • 23 Haziran 2016

   İsim değiştirme için haklı neden mevcut. Ancak avukatsız dava açmanızı önermem.

 287. 22 Haziran 2016

  Merhaba. İsmim Rahime. Müzik öğretmeni olarak görev yapıyorum. Maddi karşılık olmaksızın sahne alıyorum zaman zaman. Ve ismimin bu alanda kabul görmesi çok güç. Rahime, babaannemin ismi olduğundan tamamen değiştirmek de istemiyorum. Bu nedenden ötürü ismime Şebnem ismini ekletmem mahkemece uygun bulunur mu acaba ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • 27 Haziran 2016

   Bu durumda yeni isim ekletilmesi ancak bu durumun dilekçede uygun bir şekilde belirtilebilmesi ve hata yapılmaması için bir avukat ile çalışmanızı tavsiye ederim.

 288. 19 Haziran 2016

  Merhaba Sayın Avukat ;

  İsmim Bayram, ismimin başına isim ekletmek istiyorum. Tolga Bayram olmasını istiyorum. Haklı sebep olarak hafif kekemelik bulunmakta ve ” r ” harfini söylemiyorum. Kekemeliğin verdiği sıkıntıdan dolayı patlamalı harfleri söylemekte çok zorluk çekiyorum. R harfinin de verdiği sıkıntı …ram yerine …lam olarak dilimden çıkıyor. İsmimi söylemem gerektiği zaman Aylam olarak ancak söyleyebiliyorum. Bu durum iş ve arkadaş ortamında bana inanılmaz sıkıntı çektiriyor. İsim değiştirme davası için gerekli olan evraklar ve ücretini ne kadardır ?

  • 23 Haziran 2016

   Bayram Bey, mail olarak cevap verilmişti size.

 289. 15 Haziran 2016

  Merhaba kıbrısta yaşıyorum ismim kimlikte muhammet ama sosyal cevremde ahmet i kullanmaya calışıyorum ve her an birisi muhammet dicekte benimde moralim bozulucak gibi hissediyorum 18 yaşını doldurmadım muhammet ismini ahmet ile degiştirmek istiyorum zaten 2 nci ismim ahmet ama nüfus kaydında sığmadıgı icin yazmamışlar ben ahmet kullanmak istiyorum cünkü diğer isim yüzünden sosyal cevremi cok zor ayakta tutuyorum ve bu isim yüzünden kendime sevgili bile yapamaz oldum diğer cocuklardan daha yakışıklıyım ama onların isimleri daha havalı ve sevgili yapabiliyorlar ben ise yapamıyorum bu yüzden degiştirmek istiyorum

  • 23 Haziran 2016

   İsim değiştirme davasını açabilmen için annen ve baban birlikte vekalet vermesi gerekir. Çevrende bu isimle anıldığına dair de 2 tanık gerekli olacaktır.

 290. 14 Haziran 2016

  Merhaba, mustafa ağabeyim. Benim adım PusatEfe ama kimlikteki isimim ilker diye geçiyor. Fakat ben kimlikteki ismimden ziyade beni tanıyanlar gerek sosyal medya olsun, gerek normal yaşantım olsun herkes PusatEfe olarak bilir. Ben bu ismimi nüfusuma yazdırmak istiyorum. Ayrıca belirmek istediğim farklı bir konu daha vardı. Benim anne- baba ayrı, vekaletname’m annemde. Fakat ben babanın soy adını taşıyorum, ama babayla hiç görüşmüşlüğüm yok, ben soyadımı değiştirmek istiyorum ayrıca baba tarafından hiç bir talepte bulunmuyorum. Aynı şekilde anne için de geçerli hiç birisinden bir şey istemiyorum. Bana bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim mustafa ağabeyim sizden cevap bekliyorum. Hayırlı ramazanlar..

 291. 10 Haziran 2016

  Avukat tutmadan da isim değiştirmem mümkünmüdür?

  • 10 Haziran 2016

   Mümkündür ancak isim değiştirme davası ancak bir kez açılabileceği için; isim değiştirme için haklı nedenin varlığı, değerlendirmesi ve dilekçeye geçirilmesinde veya usuli bir takım hatalar ile davanın reddedilmesi söz konusu olabilir. Davanın reddedilmesi halinde bir daha bu konuda dava açmak mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan isim değişikliği davasında avukat ile hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

 292. 7 Haziran 2016

  merhabalar avukat bey benim adım recep ancak ben ateistim bu hayata bakışa açıma çok ters ve bu beni tanıyanlar ya da yeni tanıştığım insanlar tarafından tuhaf karşılanıyor isim değişikliği yapabilir miyim ? ve bu süreç nasıl işler ne kadara mal olur ?

  • 7 Haziran 2016

   Değiştireceğiniz isim tam olarak ne olacak?

   • 7 Haziran 2016

    alper

    • 9 Haziran 2016

     Recep Bey, mail atıyorum bununla ilgili mail ile konuşalım.

 293. 7 Haziran 2016

  İsim değiştirmenin ne kadar ücreti var ve nereye başvuruyoruz

  • 7 Haziran 2016

   isim değiştirme ile ilgili bize vekalet verdiğiniz taktirde sizin adınıza tüm dava işlemlerini hallediyoruz. Ücret konusunda iletişimden bize ulaşırsanız detaylıca konuşuruz.

 294. 5 Haziran 2016

  Merhabalar sayın avukat bende isim değişikliği yapmak daha doğrusu ismimin önüne bir isim ekletmek istiyorum adım hasret ve.de erkeklerinde kullandığnı gördüm daha da önemlisi ismimin anlamından dolayı rahatsızım beni etkiliyo herseye özlem duyuyorum hep kötü şeyler yaşıyorum bu şekilde değişiklik yapabilir miyim şimdiden teşekkürler..

  • 7 Haziran 2016

   isminizin sizi etkilemesi ve özlem duymanız isim değişikliği ve ekletme için haklı neden olmaz ancak ekletmek istediğiniz isimle ilgili çevrenizde bu isimle bilindiğinize dair 2 tanık bildirebilirseniz isim ekletme söz konusu olabilir.

 295. 2 Haziran 2016

  mrb ismim güzel ama göbek adımı daha cok kullanırım sadece resmi yerde gerçek adımı kullanırım cünkü bizim ailede dahil cok sayıda ismimle aynı olan kişiler var buda beni rahatsız ediyor benim ismim babam koyduğu için değiştirmek istemıyrm yanına isim eklemek istiyorum misal fatma lorin yapmak istıyorum cünkü lorin ismini daha cok kullanıyorum. isim değiştirmede ailem hiç etkilenmeden sadece kendi başıma değiştirebiliyormuyum bide bellirtiğim sebeb geçerli mi? ücret +tanık gerekiyor mu lutfen cvp yazın..Teşekkürler

  • 7 Haziran 2016

   İsim ekletme için etrafınızda lorin ismi ile bilindiğinize dair tanık gereklidir. Bunun için 2 yada 3 tanık yeterli olacaktır. Yaşınız 18 den büyük ise aileniz harici kendiniz dava açabilirsiniz. Ücret için telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

 296. 28 Mayıs 2016

  İsmim cennet ben ve ailem bu isimden oldukça rahatsızız müslümanız fakat ismin dini yönden ağır olduğunu düşünüyoruz ikinci ismimde var Hilal lakin cennet ismini sildirip yerine yeni bir isim koyup hilal ile kullanmayı düşünüyoruz. (Cennet babaannemin ismi) sizce değiştirmek için bunlar bir sebep sayılabilirmi?

  • 1 Haziran 2016

   Bu şartlarda isim değiştirme mümkün görünmüyor.

 297. 13 Mayıs 2016

  Merabalar ben kısa bir süre sonra evleniyorum fakat ismimin nikahtan önce değişmesini istiyorum ismim ailem akrabalarım ve arkadaşlarım tarafından kimlikten farklı söyleniyo kendimi bildim bileli bu böyle kimlikteki ismimi resmi işler dışında hiçbir şekilde kullanmıyorum ve bana çok yabancı geliyor bunu değiştirmem mümkünmüdür yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  • 13 Mayıs 2016

   Yeşim Hanım, tabi mümkündür. İsminizin gerçek isminizden farklı bilinmesi isim değiştirme sebebidir. Bunun için mümkünse 2, 3 tanık bulmalısınız ki bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. İsim değiştirmek için iletişimden bize ulaşabilirsiniz.

 298. 6 Mayıs 2016

  Merhaba avukat bey, ismim incil herkes bana hristiyan mısın sen diyor sürekli. Bu durumdan oldukça rahatsızdım. Sürekli dalga konusu oluyor ve bir arkadaş grubu arasında gavur olarak ismim çıktı. adımı hemen değiştirmek istiyorum bu yüzden. Bu sebepler ile adımı değiştirebilir miyim? Bu isim değiştirme davası için gerekli belgeler neler ve ne kadar avukatlık ücret ödemem gerekir. Ne kadar sürede sonuçlanır?

  • 6 Mayıs 2016

   İsmin alay konusu olması isim değiştirmek için haklı sebep oluşturur. İsim değişikliği davası için gerekli belgeleri ve avukatlık ücreti konusuna buraya yazmış olduğunuz mail adresi ile size ulaşacağım. İsim değiştirme davası ise mahkemelerin iş yüküne bağlı olarak 2 3 ay gibi bir zamanda sonuçlanabilir.

 299. 5 Mayıs 2016

  Merhaba sayın avukat, isim değişikliği yaparak ismimi necmettin olarak değiştirdim ve mahkeme de bu yönde karar verdi. ama nufüs müdürlüğü kimliğe necmetin olarak geçirmiş ve resmi makamlarda sorun yaşıyorum ne yapmalıyım? yeniden mi isim değişikliği davası açmam gerekir.

  • 6 Mayıs 2016

   Necmettin bey, nüfus müdürlüğü hata yapmış ise maddi hata olarak değerlendirilir ve dilekçe ile başvurduğunuzda isim düzeltmesi yapılması gerekir. Ek olarak mahkeme kararındaki isim değişikliğinde hangi isim yazıldığına bakılması gerekir.

 300. 5 Mayıs 2016

  İsim değiştirme davasında mutlaka şahit gerekli midir? Yoksa şahitsiz de isim değiştirme mümkün mü?

  • 5 Mayıs 2016

   İsim değiştirme nedeninize bağlı. Kadın olan bir kişinin ismi Abuzer olamayacağı için böyle bir olayda isim değiştirme davası için tanığa gerek olmamaktadır ancak normal şartlar altında isim değiştirme davasında başka bir isimle bilindiğinizi ispatlayacak tanıklar gereklidir.

 301. 9 Nisan 2016

  İsim değiştirme davası açmak istiyorum. Dini nedenlerden ötürü. Hristiyanlığı seçtim ve buna uygun olarak da isim seçmek ve değiştirmek istiyorum. Bu mümkün müdür? ve bu isim değiştirme davasının ücreti ne olur?

  • 10 Nisan 2016

   Muzaffer Bey, din değiştirme nedeniyle isim değiştirme davası açarak isim değiştirme mümkündür. Yargıtayın din değişmeden dolayı isim değiştirmenin mümkün olabileceğine dair kararları var. İsim değiştirme davasının ücreti TBB asgari ücret tarifesinden az olmamak üzere tarafımızca belirlenir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için mail atabilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: