Güncelleme Tarihi:
Doğum Yeri Değiştirme
                                     Doğum Yeri Değiştirme

Herkesin bu dünyadaki yolcuğu doğum ile başlamakta ve ölüm ile sonlanmaktadır. Doğum hatta anne karnındaki ceninde hukukta kişinin haklarının başlangıcı sayılmaktadır. Bu kapsamda doğum yeri de kişi için önemli bir unsurdur. Ancak buna rağmen bazı durumlarda kişinin doğum yeri kimliğine yanlış yazılabilmekte ya da farklı nedenlerle de kişinin doğum yeri gerçeğe aykırılık teşkil edebilmektedir. Bu nedenle kişi yapılan bu yanlışlığın niteliği ile de bağlantılı olarak doğum yeri değiştirme için gerekli işlemleri yürütmelidir.

Doğum Yeri Kaydı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, bir nüfus kağıdına sahiptir.Bu kapsamda sağ doğan her çocuğun doğumundan itibaren 30 gün içinde hastane kayıtlarıyla ve diğer dayanak belgelerle birlikte çocuğun velisinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Ancak hastane kayıtlarının olmadığı durumlarda anne ve babanın beyanı ile de nüfus kayıtları yapılabilmektedir.

Ancak anne ve babaları olmayanların çocukların vasi veya kayyumları, bunların olmaması halinde de çocuklara bakan ve onları yanlarında barındıranlar ile 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’nun yetkili Kıldığı kuruluşlar görevli olmaktadır.

Ayrıca terk edilmiş ya da sokakta bulunmuş çocuklara da farklı bir kimlik alma prosedürü uygulanmaktadır. Yaşı 18 yaşından küçük olan ve sokakta bulunmuş ya da terk edilmiş çocuklara nüfus kağıdı verilme işlemleri, onu bulan jandarma ya da emniyet müdürlüğünün beyanları ve tam teşekküllü bir hastanede kişinin kontrolünün yapılıp verilen rapor doğrultusunda yapılmaktadır. Yaşı 18 yaşından büyük olmakla birlikte ayırt etme gücü bulunmayan yani zihinsel engelli kişilerden sokakta bulunmuş ya da terk edilmiş şekilde bulunanlara ise mahkeme tarafından kayyum atanmakta, ardından tam teşekküllü bir hastanede kişinin kontrolü yapılıp rapor verilerek bu doğrultuda nüfus kimliği verilmektedir. Yapılan araştırmalar ve düzenlenen tutanaklara rağmen kişinin kimlik bilgileri halen daha oluşmamış ve kimlik bilgilerine yer verilmemiş ise nüfus müdürlüğü tarafından işlemler yapılmaktadır.

Kimlik alma işlemleri prosedürleri genel olarak bu şekilde yapılmaktadır. Ayrıca nüfus kayıtları esas kayıt niteliğinde belgeler olup bu kayıtların tutulmasına dayanak olan belgeler yani hastane kayıtları gibi olan bu belgeler gizli belge niteliğindedir. Yani bu belgelerin görülmesi ve incelenmesi mahkeme kararı ile gerçekleşmektedir. Ancak görüleceği üzere de bazı durumlarda maddi hata ve bazı durumlarda da tamamen farklı yani yalan yanlış beyanların yer alacağı nüfus kimlikleri de oluşabilmektedir. Nüfus kimliklerinde yer alan bilgilerden bir tanesi de kişinin doğum yeri kaydıdır. Yani bazı durumlarda doğum yeri kaydında da hata ya da yanlışlık olabilmektedir. Bu durumda da yapılan hata ya da yanlışlık bazı şekillerde düzeltilebilmektedir.

Nüfus Müdürlüğü ile Doğum Yerinin Değiştirilmesi

Doğum yeri değiştirme işlemleri genel olarak hukuki dava ile gerçekleştirilmek ile birlikte hukukta belirtilen açıkça bazı maddi hataların varlığı halinde ilgili nüfus müdürlüğü tarafından da düzeltilebilmektedir.

Maddi hatadan kasıt ise ilgili nüfus müdürlüğüne doğum yerinizle ilgili hastane kayıtlarını belirtilmiş olmasına rağmen hatalı, eksik olarak ya da hiç yazılmayan hallerin var olmasıdır. Bu şekildeki maddi hataların var olması halinde Nüfus Genel Müdürülüğü’ne ya da dayanak belge veya hastane kayıtlarının ibraz edildiği nüfus müdürlüğüne başvuru yapılarak düzeltme işlemi yapılabilmektedir.

Doğum yeri ile ilgili dayanak belgelerin sunulmasına rağmen ilgili müdürlük tarafından işlenme sırasında yapılmış bir maddi hata mevcut değil ise diğer tüm nedenlerle düzeltme işlemleri ancak mahkeme kararı ile yapılabilmektedir. Bu kapsamda bazı durumlarda doğum yeri ve diğer nüfus bilgileri, herhangi bir dayanak belge ya da hastane kaydı olmadan kişinin sadece anne ya da babasının beyanı doğrultusunda yapılabilmektedir. Bu doğrultuda yapılan yanlışlığın düzeltilmesi de hukuki bir dava süreci ile yapılmaktadır.

Doğum Yeri Değiştirme Davası

Doğum yeri değiştirme asli olarak nüfus düzeltme ya da doğum yeri değiştirme davası olarak adlandırılabilecek nitelikte bir davanın açılması ile gerçekleşmektedir. Söz konusu bu davayı 18 yaşını doldurmuş herkes açabilmektedir. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olmamakla birlikte veli ya da vasisinin izni olan herkes de bu davayı açabilmektedir. Hukuki bazı durumların varlığı halinde Cumhuriyet Savcısı tarafından da açılabilmektedir.

Bunun yanında davayı açabilmek için, kişinin hukuki yararı olmalıdır. Ayrıca davanın açılmasının bazı şartları da mevcuttur. Kişi açılan dava ile doğum yerini değiştirmek istediğini ve gerçek doğum yerinin farklı bir yer olduğunu ifade ettiğinden kişi asıl doğum yerinin olduğu tutanaklarını ilgili mahkemeye sunması gerekmektedir. Zira hastane kayıtlarının yanlış olduğu ve ya hastanenin ihmali olduğu ispatlanmalıdır. Ancak söz konusu yanlış olduğunu iddia ettiğiniz doğum yerinizle ilgili gerçek resmi bir belge de mevcut olmamalıdır. Ayrıca bu davalar, kamu düzeninle ilgili olduğundan hakim kendiside tarafın sunduğu delillerle bağlı olmayıp gerçeği araştırmak ve doğru resmi sicil oluşturmak zorundadır.

Doğum yeri değiştirme davası, kişinin yerleşim yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılmaktadır. Yurt dışında yaşayanlar ise İstanbul, Ankara ve İzmir  Asliye Hukuk Mahkemelerinde davayı açabilmektedir.  Açılan bu dava ise Cumhuriyet Savcısı ve ilgili Nüfus Müdürlüğü’nün katılımıyla yürütülmektedir.

Ayrıca bu dava, hukuki olarak sadece bir kere açılabilen davalardandır. Bu nedenle bazı durumlarda öncelikli olarak tespit davasının açılarak doğum yeri değiştirme davası için karine teşkil etmesinin sağlanması gibi işlemlerde yapılabilmektedir. Bunun yanında doğum yeri değiştirme davaları herhangi bir süreye tabi olmaksızın açılabilmektedir.

Davanın sonuçlanmasının ardından verilen yeni kararın kesinleştirilmesi gerekmektedir. Kesinleştirme işlemini de yapıldıktan sonra verilen yeni mahkeme kararı ilgili nüfus müdürlüğüne bildirilmektedir.  Bunun ardından da yeni doğum yerinizin belirtildiği kimlik alma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Sonuç olarak, doğum yeri değiştirme işlemleri ya da davası bu konuda uzman ya da tecrübeli bir avukat yardımı ile yürütülerek en kısa sürede kişinin lehine sonuçlanabilmektedir.

Yazıyı Paylaş
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 9 Kasım 2018

  Selamlar. Doğum yerim zamanında farklı bir şehrin ilçesi olarak yazılmış. Elimde doğum kağıdım mevcut. Bu durumda bunun düzeltilmesi ne kadar zaman alır? Hukuki masrafları toplamda ne kadar tutar? Doğum yeri değişikliği akabinde, bu değişikliği, bankalara iletmemiz, verdiğimiz aldığımız vekalet ya da noter kağıtlarına istinaden bu noterlereiletmemiz, araç ruhsatları ve tapulara dair işlemler yapmamız gerekmekte midir? Teşekkür ederim.

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, maddi bir hata olduğunu veya hukuki bir yararınız olduğunu kanıtlayabilecek durumda iseniz mahkemeye başvurarak doğum yerinizi değiştirebilirsiniz. Dava süresini tahmin etmemiz mümkün değildir. Ücret gibi teknik konular hakkında detaylı bilgi almak için büromuz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 2. 31 Ekim 2018

  Merhaba yurt disinda dogdum cift vatandaslik durumu ibraz etmek istiyorum fakat dogum yerim babamin dogdugu yer olarak yazilmis. Yurtdisinda dogduguma dair dogum belgem var. Bunu duzeltmem mumkun mudur?

  • 31 Ekim 2018

   Merhabalar, yapılmış bir teknik hatanın veya sizin hukuki bir yararınızın olması durumunda doğum yerinizi değiştirme talebiyle mahkemeye başvurabilirsiniz. Doğum yerinizin doğruluğu hakkında kanıta sahipseniz davanın olumlu sonuçlanma olasılığı artacaktır.

 3. 13 Ekim 2018

  Ben ASLEN HAKKARİ’DE DOĞDUM AMA ADIYAMAN OLARAK GEÇİYO BUNU BASIL bir daha HAKKÂRİ YAPARIM

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba.
   Doğum yeri değiştirme işlemlerinde izlenecek prosedür, mevcut yanlışlığın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Doğum yerinizdeki yanlışlık, siz doğum belgelerinizi tam ve doğru bir şekilde vermenize rağmen bir maddi hatadan kaynaklanıyorsa düzeltme işlemini ilgili nüfus müdürlüğünde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kayıttaki yanlışlığın sebebi bir maddi hata değilse bu noktada dava yoluna başvurulmalıdır. Davanın özel hukuki tecrübe gerektirmesi nedeniyle bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

 4. 11 Ekim 2018

  Merhabalar dedemin doğum yerinde kıpti yazıyo ama diğer akrabalarımda böle bsy yazmıyo bunun degstırılmesi mümkünmü acaba??
  Teşekkürler

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, dava yoluna giderek kimlikte yazan doğum yerini düzeltmek mümkündür ancak bu dava için mahkeme hukuki yarar aramaktadır. Davanız ancak doğum yerinin değiştirilmesinde hukuki bir yararınız olduğunu kanıtlamanız ile olumlu sonuca ulaşabilecektir
   .

 5. 10 Ekim 2018

  Mergmhaba bn × şehrinde doğdup büyüdüm ama kimliğimde babamın memleketi yazıyor. Bn doğup büyüdüğüm yerin yazmasını istiyorum. Mümkün mü?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, kimlikte yazan doğum yerini dava açmak suretiyle değiştirmeniz mümkündür ancak davanızdan olumlu sonuç alabilmeniz için doğum yerinizin değişmesinde hukuki yararınız olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

 6. 29 Eylül 2018

  Merhaba. Yurt disinda doğdum, çok erken yaşta Turkiyeye geri dönmüşüz. Kimliğimde yurt dışı yaziyor. Dogum yerimi degistirebilme imkanim var mi?

  • 25 Ekim 2018

   Merhaba,
   Doğum yerinizi değiştirebilmek için bunda bir hukuki yararınız bulunmalı veya yanlış yazılmış olmalıdır. Keyfi olarak doğum yeri değişikliği maalesef yapılmamaktadır. Bilgilerinize sunulur.

 7. 26 Eylül 2018

  merhaba benim doğum yerimde x ülkesi x şehri yurt dışı olduğundan bundan rahatsızlık duyuyorum.sonuçta T.C vatandaşıyım doğum yerimin ülkemde yaşadığım şehrin ollmasını istiyorum.bunu dava yoluyla düzeltmenin bir yolu imkanı varmı bilgi verip yardımcı olursanız sevinirim.

 8. 22 Eylül 2018

  Merhabalar doğum yerim kimliğin verildiği yer olarak kaydedilmiş
  Doğduğum hastane faal ne yapabilirim?

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba. Doğum yeri değiştirme işlemlerinde izlenecek prosedür, mevcut yanlışlığın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Doğum yerinizdeki yanlışlık, siz doğum belgelerinizi tam ve doğru bir şekilde vermenize rağmen bir maddi hatadan kaynaklanıyorsa düzeltme işlemini ilgili nüfus müdürlüğünde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kayıttaki yanlışlığın sebebi bir maddi hata değilse bu noktada dava yoluna başvurulmalıdır. Davanın özel hukuki tecrübe gerektirmesi nedeniyle bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

   • 4 Kasım 2018

    maddi hata nedir

    • 6 Kasım 2018

     Merhaba.
     Yazımızda da bahsettiğimiz gibi maddi hatadan anlaşılması gereken doğum yerinizde basit harf hatalarıdır.

 9. 22 Eylül 2018

  Merhaba ben İstanbulda doğdum ancak babam kütük olarak Kahramanmaraş yazmıs suan da da elimde sadece doğum kartı ve aşı kartım var doğum yerimi nasıl değiştirebilirim?

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba. Doğum yeri değiştirme işlemlerinde izlenecek prosedür, mevcut yanlışlığın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Doğum yerinizdeki yanlışlık, siz doğum belgelerinizi tam ve doğru bir şekilde vermenize rağmen bir maddi hatadan kaynaklanıyorsa düzeltme işlemini ilgili nüfus müdürlüğünde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kayıttaki yanlışlığın sebebi bir maddi hata değilse bu noktada dava yoluna başvurulmalıdır. Davanın özel hukuki tecrübe gerektirmesi nedeniyle bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

 10. 9 Eylül 2018

  Merhaba, doğduğum yeri degistirmek istiyorum yardımcı olur musunuz?

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar, hukuki bir yararınız olduğu sürece doğum yerinizin değiştirilmesine dair dava açabilirsiniz. Hukuki destek için büromuzla telefon veya mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

 11. 6 Eylül 2018

  Merhaba, ben doğunca benim kimliğim çıkartılmamış. Ben küçükken, biz köye gezmeye gitmişiz hastalanmışım ve hastaneye gitmek için mecburen orda çıkartılmış. Doğum belgem olmadığı için direkt orayı doğum yeri olarak göstermişler. Bunu düzeltmek mümkün müdür? Ve düzeltmek için hangi yolları izlemeliyim?

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, doğum yerinizi değiştirmek için dava yoluna başvurmalısınız. Bu davanın olumlu sonuçlanma olasılığının artması için hukuki yararınız olduğuna veya doğum yerinizin yanlış kaydedildiğine dair bir kanıta sahip olmanız sizin yararınıza olacaktır.

 12. 30 Ağustos 2018

  Merhaba benim kizim memuriyetimiz nedeni ile başka bir şehirde doğdu şu an 20yaşında ve bizim dogdugumuz yer ile aynı olmasını istiyor doğum yerinin iş hayatinda sorunlar acacağini düşünüyor..Degiştirebilmemz mümkünmüdür mümkünse hangi yolları izleyip yapacağız tesekkürler..

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, doğum yerinizi değiştirmek için dava açabilirsiniz. Doğum yeri davalarından olumlu sonuç alabilmeniz için bu değiştirmedeki hukuki yararınız esastır. Doğum yerinizin kimlik üzerinde değiştirmek isteme sebebiniz hakim tarafından haklı bulunması ile dava olumlu sonuçlanır.

 13. 28 Ağustos 2018

  Doğum yerim yanlış yazılmış doğduğum hastaneye gittiğimde o dönemki kaytlrn yandığını söylediler ben bu hatayı nasıl düzeltebilirim?

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, doğum yerinizin yazılımında maddi bir yanlışlık olduğunu öne sürerek dava açarak değiştirebilirsiniz.

 14. 27 Ağustos 2018

  Merhabalar. Ben İzmir doğumluyum fakat annem evde doğum yaptı, hastaneye yetişemedik. Sağlık ocağından ebe doğum yaptırdı. Fakat babam kimlik alırken nufüs müdürlüğünde hikametkâh nereye kayıtlıysa direk Doğum yerim orası oldu. Düzeltilebilirnir mi. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, doğum yerinizi değiştirmek için dava açabilirsiniz. Doğum yeri değiştirme davalarında esas olan hukuki yararınız olduğunu mahkeme nezdine kanıtlamanızdır.

 15. 26 Ağustos 2018

  İyi günler. Bende 3 yaşıma kadar bir yerde büyüdüm sonra taşındık ve taşındığımız yer benim kimliğimde doğum yerim olarak yazılmış. Bunu nasıl değitirebilirim ?

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, doğum yerinizi dava açarak değiştirebilirsiniz. Bu davayı açabilmeniz için hukuksal yararınız varlığı esas sayılmıştır, aynı zamanda dava sürecinde doğum yerinizi aslen doğduğunuz yer olarak değiştirmeyi talep ederseniz elinizde aslen doğduğunuzu iddia ettiğiniz yere dair delil niteliği taşıyan belgeler olmalıdır. Bu koşulların varlığı durumunda davanızın istediğiniz şekilde sonuçlanma olasılığı yüksektir.

 16. 12 Ağustos 2018

  Merhaba benim doğum yerim kimliği yenilediğim yer olarak değiştirilmiş ve bu sonradan nufüs da olmuş bunu nasıl düzeltebilirim. Tarafıma mail atar mısınız

  • 13 Ağustos 2018

   Kimlik değişimi sırasında bir hata olmuş ise bunun düzeltilmesi için dava açabiliriz. Ücret bilgisi için mail ile ulaşabilirsiniz.

 17. 2 Ağustos 2018

  Meraba ailecek memleketimiz trabzon ama samsun a taşındığımız ilk ay doğmuşum. Bunu doğum yerimi trabzon a çevirebilir mıyız?

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, hukuki faydanız olduğunu kanıtlar iseniz dava açarak kimliğinizde yazan doğum yerini değiştirebilirsiniz.

 18. 26 Temmuz 2018

  Merhaba. Benim de doğum yerim babamın doğduğu yer olarak yazılmış. Degistirmek istiyorum yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyım

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, mahkeme nezdinde doğum yeri değiştirmenizin size hukuki bir yarar sağlayacağını kanıtlayabilirseniz ve elinizde doğdunuz esas yeri belirten bir belge var ise dava açarak doğum yerinizi değiştirebilirsiniz.

 19. 22 Temmuz 2018

  Merhaba ben Almanya doğumluyum ve yaşım şuan 37 elimde almanya hastanesinden alınan doğum kağıdı var doğum yerimi Almanya olarak değiştirebilirmiyim

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Mahkeme huzuruna sunacağınız dilekçenizde doğum yerinizin ispatına yönelik tüm kaynakları eklemenizi öneriyoruz. Bu deliller arasında doğum kayıt bilgisi önem arz etmektedir. Bu nedenlerle iyi bir dilekçeyle başvurulduğunda sonuç elde etmeniz kuvvetle muhtemeldir. Bize internet sitemizdeki iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

 20. 22 Temmuz 2018

  1963 Yozgat ili Şefaatli ilçesi nüfusuna kayıtlıyım doğum yerim köyümüz yazılmış resmî işlerde zor oluyor ilçe olarak değiştirmek istiyorum ama elimde hiç bir belge yok ne yapmalıyım

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Hazırlanacak dilekçede yaşadığınız mağduriyetin gerekçelendirilmesi, oluşan sıkıntıların somut örneklerle açıklanması davanın lehinize sonuçlanmasını kuvvetlendirecektir. Yargı sürecini bir avukat ile geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Bize mail veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

 21. 15 Temmuz 2018

  Merhaba,
  Doğduğum şehiri sevmiyorum ve o şehirli olduğum için utanıyorum, bu geçerli bi sebep olur mu doğum yerini değiştirmek için?

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar, nüfus kağıtlarında yazan doğum şehrinin değişmesi için hukuki menfaatın varlığı esastır. Hukuki menfaatinizi kanıtladığınız sürece doğum şehrinizi değiştirebilirsiniz.

 22. 12 Temmuz 2018

  Merhaba kimliğim de ailem doğum yerimi farklı yazdırmış fakat başka yerde doğdum doğum belgemde hala var 18 yaşımı da geçtim ne yapmam gere kiyo yardımcı olurmusunuz

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Doğum yerinizin ispatına ilişkin somut belgelerle bir dilekçe hazırlayıp dava yoluna başvurmanızı öneriyoruz. Bu süreçte detaylı bilgi almak ve davayı birlikte yürütmek için avukatlarımıza iletişim bilgilerimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

 23. 8 Temmuz 2018

  Doğum yerim yanlış. Annem evde Doğum yapmış ve belge de yok. Nasıl değiştirebilirim. Yaşım 35 bu kadar zaman geçmiş olması sıkıntı yaratır mı?

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, öncelikle yaşınız bir sorun arz etmez. Ancak doğum yeri değiştirmenin gerçekleşebilmesi için mahkeme nezdinde bu işlemin gerçekleşmesinde hukuki bir yararınız olduğunu kanıtlanması gerekir. Aynı zamanda doğum yerinizi yapmanız istediğiniz şehirde doğduğunuzu gösteren bir belge bulunması sizin yararınıza olacaktır.

 24. 24 Haziran 2018

  Selam Ben dogum yerim gercek olmasina ragmen dogum yerimi degistirebilirmiyim Istanbul yapmak istiyorum

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, doğum yeri değişikliği davası için hukuki yarar aranmaktadır. Sizin verdiğiniz bilgiler ışığında burada hukuki yarar bulunmamaktadır fakat daha detaylı bilgi verirseniz sebebinizi değerlendirip dava için yeterli olup olmadığı tespiti yapabiliriz. Daha detaylı bilgi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 25. 20 Haziran 2018

  Merhaba, 1989 Ankara doğumluyum• Kimliğimde sehven başka bir ilçe doğum yeri olarak yazılmış. Hastaneden Doğum dosyamı çıkarttırdım. Değişiklik için nüfus genel müdürlüğüne başvuru yaparak düzelttirme yaptırabilir miyim yoksa kayıtlı olduğum nüfus müdürlüğüne mi gitmem gerekir? Bir de düzeltme yapılması halinde pasaport, diploma gibi tüm resmî kayıtlarımın yeniden değişmesi gerekir mi? Ben doktorum, bunu özellikle diplomam için soruyorum. İlginiz teşekkür ederim

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, doğum yerinizin tashihi dava yolu ile olur. İlgili belgeleri nüfus müdürlüğüne verdiğiniz zaman talebiniz reddedilecektir. Söz konusu davada tanık beyanları, hastane kayıtları vb. belgeler delil olarak yeterli sayılacaktır. Diğer değişikliklerin dava sonrasında ayrıca yapılması gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 26. 15 Haziran 2018

  Merhaba 3 yaşına kadar bi yerde büyüdüm sonra taşındık ve taşıdındigimiz yer benim doğum yerim olmuş nasıl değiştire bilirim ?

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 27. 12 Haziran 2018

  Merhaba, ben A şehrinde doğdum ancak B Şehri yazıyor ve doğduğum hastanede yıkıldı ve benim nüfusum hağla B şehrinde ve N. Cüzdanındaki yerdede aynı gözüküyor.Ne yapmalıyım ?

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, doğum yeri değişikliği davası açmak suretiyle bu yanlışlığı düzeltme hakkınız vardır. Bu tür davalar aynı zamanda kamu düzeninde olduğundan hakim kendiliğinden de delil araştırmasına girecektir. Dolayısıyla hastane yıkılsa dahi evrak kayıt bilgilerine ulaşılma imkanı vardır. Doğum yeri değiştirme davası ile bu yanlışlığı düzeltebilirsiniz. Kapsamlı bilgi ve dava işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 28. 6 Haziran 2018

  Merhabalar, kimlik bilgilerimde doğum tarihim ve doğum yerim başka yazıyor (ailemden kaynaklı bi durum)
  İstanbul’da doğduğum hastane kapandı, elimde sadece aylık aşı kartım var. Nasıl düzeltebilirim?

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

 29. 2 Haziran 2018

  Merhaba …
  Evde doğdum hastane kaydım yok doğum yerim yanlış yazılmış
  Nasıl düzeltirim yada Düzeltmem mümkün mü ?
  Bulunduğum ilçe nüfus müdürlüğüne gittim Doğum yeri asla değişmez dedi umudumu kesti 🙂
  CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, doğum yeri değişikliği davası açmak suretiyle bu düzeltmeyi yapmanız mümkündür. Dava açma hakkınız vardır. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açabilirsiniz. Dava açma ve takip işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 30. 1 Mayıs 2018

  Merhaba, Şişli’ de doğdum yalnız kimlikte farklı olarak yazılmış. Hastane kayıtlarından doğrusu bulunarak değiştirebilir miyiz ?

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, nüfus kaydınızda bulunan doğum yeri bilgisi dava açılarak değiştirilir. Burada tanık beyanları, hastane kayıtları vb. deliller geçerli kabul edilmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 31. 16 Şubat 2018

  Dogum tarihim yanlis basilmis yil ay hepsi yanlis kimlikte 10.11.1995 dogumluyum asil dogru olan dogum tarihim 21.08.1993
  Su anda yurdisinda yasiyorum
  Bunu duzeltmek mumkum mu ?
  Bavsuru hakkinda nasil islemler gerekiyo?
  Bunu nasil duzeltebilirim
  Yardimci olabilirseniz cok memnum olurum
  Tesekurler .

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, dava açarak nüfus kaydınızda yer alan doğum tarihinizin tashihini talep edebilirsiniz. Talebinizin olumlu sonuçlanması için mahkemeye tanık, hastane kaydı vb. ispat araçları sunmanız gerekir. Süreci hukuki yardım alarak sürdürmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 32. 13 Aralık 2017

  Merhaba, benim kızım izmirde doğsa, beyanen doğum yeri erzurum yazırabilir miyim? Yoksa erzurumda mı doğması gerekir bunun için. Saygılar…

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, hastane kayıtlarının olmadığı durumlarda anne ve babanın beyanı ile nüfus kayıtları yapılabilmektedir. Ayrıca kişi 18 yaşını doldurduktan sonra dava yoluyla doğum yerini değiştirebilir. Kapsamlı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 33. 19 Kasım 2017

  Ben Romanya Focşani’de doğdum ama kimliğim Türkiye’de alındı. Kayıtımda Antalya’da doğdum olarak gözüküyor nasıl düzeltebilirim ?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, nüfus kaydının düzeltilmesi davası açabilirsiniz. Mahkemeye bir takım belge ve ispat araçları sunmanız gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 34. 13 Kasım 2017

  Evde doğdum ama doğum yeri memleketimiz yapılmış ailede sadece benim ki yanlış diğer herkesin ki doğru ne yapmak gerekir? Belge mevcut değil. 18 yaşındayım. Birde daha sonra doğum tarihi ile ilgili problem olur mu?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, nüfus kaydının değiştirilmesi davası ile istediğiniz değişikliği gerekli belge ve ispat araçlarınızı sunarak talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 35. 9 Kasım 2017

  merhaba ben yaklasik 10 yil once kimlik yeniledim ve kimlikte benim dogum gun ve ay olarak hata yapilmis bunu duzeltebilirmiyim yardimlariniz icin tesekkurler

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, nüfus kaydının düzeltilmesi davası açmanız gerekiyor. Bunun için dilekçenizi gerekli belgeler ve ispat araçları ile birlikte mahkemeye sunmalısınız. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve hukuki destek talebinde bulunmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

 36. 18 Mayıs 2017

  doğum yerim nufus kayıtlarına yanlış yazılmış doğum belgemi temin ettim orada yazılan yer ile nüfus kaydındaki yer arasında farklılık mevcut. nasıl böyle bir yanlışlık yapıldı bilmiyorum. bunu düzelttirmek mümkün müdür?

  • 20 Mayıs 2017

   merhaba doğum belgesinde yazılan yer ile kayıtlar arasında farklılık varsa bu durum doğum belgesine uygun olarak düzeltilebilir.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: