İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği
İsim değişikliği dava dilekçesine geçmeden önce isim değiştirme yeni kanun ile davasız da olabilmektedir. Ancak bunun belli bir şartları vardır. Örnek Muhammed olan ismin Muhammet olarak değiştirilmek istenmesi, Hatçe olan ismin Hatice olarak değiştirilmesi gibi basit harf hatalarından kaynaklanan hataların düzeltilmesi mümkündür. İsmi tamamen değiştirme, ekleme veya çıkarma gibi değişikliklerde hala isim değiştirme dilekçesi ile mahkemeye başvurmak gerekecektir.

İsim değişikliği Medeni Kanun’un 27. maddesinde düzenlenmiş ve isim değiştirmek için haklı neden olan herkesin açabileceği dava türüdür. Hangi hallerin haklı neden olduğu isim değişikliği davası makalemizde belirtilmiştir. Bu makalemizi okumadı iseniz okumanızı tavsiye ederiz.

Bu dava Asliye Hukuk Mahkemesine isim değiştirme dava dilekçesinin verilmesi ile başlar ve karar aşamasına kadar devam eder. Ad değiştirme/düzeltme/ekletme davasında hem dilekçe hazırlama aşamasında hem de dava aşamasında çok dikkatli olunmalıdır zira bu dava sadece bir kez açılabilmektedir, reddedilmesi durumunda bir daha açma imkanı yoktur. İsim değişikliği dilekçesinin hazırlanmasındaki usuli veya şekli hataların yapılmaması, değişiklik nedeninizin haklı neden olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği, hangi belgelerin gerekeceği, tanık dinletilmesinin gerekip gerekmediği, duruşmada nelerin anlatılması nelere vurgu yapılması gerektiği konusunda isim değişikliği alanında çalışmış bir avukat ile çalışmanız daha doğru olacaktır. Aşağıda bulunan isim değişikliği dilekçesi örneği tamamen genel olarak hazırlanmıştır. Ancak her dava kendine özgü hususiyetleri taşır bu nedenle ad değiştirme davası açacak olursanız sizin davanızın özelliklerine göre dilekçe hazırlanması ve diğer hususların buna göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu hususa bir kez daha dikkat çekmek istiyorum.

Genel olarak İsim değiştirme davası dilekçe örneği aşağıdaki şekildedir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçede bulunması gereken zorunlu unsurları yazmadığınız veya görevli mahkemede açmadığınız gibi vesair hallerde dava esas hakkında incelemeye girmeden usul hatasından reddedilecektir.

İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği

……….. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI: (İsim soy isminiz yazılmalıdır)

DAVALI: (Buraya karşı taraf Nüfus Müdürlüğü’nün ismi yazılmalıdır)

KONU: (Davanızın konusu ne ise onu yazmalısınız)

AÇIKLAMALAR: (Neden isim değiştirmek istediğiniz yazılmalıdır. Bu kısım çok önemlidir zira davanın kabul veya reddi daha çok buraya bağlıdır. Yine yukarıda bahsettiğim hususu tekrarlıyorum ancak sadece bir kez açılabilecek davanızı riske atmak istemiyorsanız bir avukat ile bu davayı yürütünüz. Nüfus davaları uzun süren davalar olmaması nedeni ile avukatlar genelde diğer davalara göre nispeten daha düşük ücretlere davanızı takip etmektedir. Bizim dava vekalet ücretimizi sormak için online danışma bölümünden veya sağ alttaki sorunuz mu var kutusundan sorabilirsiniz.)

HUKUKİ NEDENLER:(Hangi kanunların hangi maddelerine dayanarak bu istemde buluyorsunuz bunlar yazılmalıdır)

HUKUKİ DELİLLER: (Buraya delilleriniz yazılmalıdır. Bu kısmı başlangıçta iyi belirlemeniz gerekmektedir. Zira burada belirtmediğiniz bir delile dava aşamasında dayanamazsınız.)

SONUÇ ve İSTEM: (Burada ne istiyorsunuz bu belirtilmelidir.)

Düzenleme: Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için avukata sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

Avukata Sor

  Yazıyı Paylaş
  • 15
  •  
  •  
  •  
  •  
   15
   Shares
  1. 6 Ocak 2018

   Merhaba kimlikte Kübra yazıyor ama dedem doğduğumda bu ismi beğenmediği için farklı bir isim okumuş ailemin bir bölümü Kübra bir bölümü diğer bir isim söylüyor ve ben her ortamda gerek sosyal gerek ise çevremde diğer ismimi kullanıyorum sizce talebim kabul edilir mi ?

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, çevreniz tarafından farklı bir isimle tanınıyor olmanız isim değiştirme davasında haklı bir neden olarak kabul edilebilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  2. 6 Ocak 2018

   Merhaba ismim bircan ama kimlikte gülşen diye geçiyor babam koymus o yuzden küçüklükten beri bircan ismimi kullanıyorum herkes beni oyle bildigi icin cok sorun yasiyorum karsi tarafa davamı açmam lazım yoksa bir dilekçeyle düzeltebilir miyim?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği davası açarak bu sorunu çabucak halledebilirsiniz. Asliye Hukuk Mahkemesinde isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri ve detaylı bilgi için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  3. 8 Ocak 2018

   Merhaba benim iki ismim var ve ikincisini kullanıyorum kimse beni diğer adımla tanımıyor o isim bana yabancı geliyor,kullanmadığım ismi sildirmem mümkün müdür toplam ücret hakkında da bilgi almak istiyorum.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim ekletmek veya sildirmek, haklı nedenin varlığı halinde isim değişikliği davası açmak suretiyle mümkündür. Ücret bilgisini bu mecradan vermek etik olmadığından ücret bilgisi ve dava hakkında kapsamlı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  4. 8 Ocak 2018

   Merhabalar bende ismimi degistirmek istiorum, cok alay konusu oluyor solenmesi cok zor oluyor. Mesela MünüRe benim ismim ama müdüre munira medine munevver minare cok alay konusu oluyor.. Metinleri okudumda hukuki olarak delil felan mi göstermek gerekiyor napabilirim

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, durumunuzu anladım. Haklı neden göstermek şartıyla isim değişikliği davası yoluyla isim değiştirmeniz mümkündür. Haklı nedeninizin iyi anlatılması açısından bir avukatla çalışmanız isabetli olacaktır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  5. 10 Ocak 2018

   Merhabalar benim ismim Hanife Kübra. Ön ismimle sürekli alay ediliyor yeni işe basladim isimligime bile direk Kübra adını yazdılar. Hanife ismimden çok rahatsız oluyorum kaldirabilir miyim bunun için avukata gerek var mıdır ?

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası ile ilk isminizi kaldırabilirsiniz. Bunun için mahkemeye haklı nedenler sunmanız gerekir. İsminizin alay konusu olacak bir isim olması mahkeme tarafından haklı görülecektir. Avukat desteği her zaman sürecin sağlıklı işlemesi adına yararınıza olacaktır. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  6. 11 Ocak 2018

   meraba adım muhammet ben isim eklettirmek istiyorum hem ikinci bir adım var ailem kulanıyor o ikinci ismi hemde çalıltım ortama uymuyot kendimi rahatsız hissediyorum.clup te barlarda barmenlik yapıyorum ismimi eklettirmek mümkünmü

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, ikinci isim ekletme işlemini dava yolu ile gerçekleştirebilirsiniz. İsim değiştirme davasında mahkemeye haklı gerekçeler sunmanız gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  7. 13 Ocak 2018

   Adım Hatice Nur Sena ancak ben sadece Sena ismini kullanıyorum cevremde herkes beni Sena olarak biliyor. Diğer isimlerim kişisel ve mesleki ilişkilerimde özellikle resmi yerlerde çok uzun olduğu için beni küçük düşürüyor ve ismimi söylerken utanıyorum bu durum da bende psikolojim bir çöküntüye neden oluyor. Gerekli yerlerde tam adım sorulunca söylemeye çekiniyorum bu yüzden Hatice ve Nur isimlerini sildirip sadece Sena kalsın istiyorum bunun için dava açtığımda ismim değişir mi?

   • 22 Ocak 2018

    Bu durumda isim değişikliği için tanık bildirmeniz gerekecektir. Davayı kazanabileceğiniz konusunda davayı ben açmadığım için yorum yapamıyorum.

  8. 15 Ocak 2018

   İyi günler Benim babamın tüm resmi evraklarında nüfus cüzdanında anne adı gerçek annesinin ( A…..)’nın adı ama nüfus kayıtlarına baktığımızda başka birinin (B….)’nin üstünde görünüyor bunu nasıl düzelte bilirim neler yapmam lazım yardımcı olursanız çok memnun olurum hayırlı işler.

   • 22 Ocak 2018

    nüfus kaydının düzeltilmesi davası açılması gerekir. bu konuda avukatla çalışmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

  9. 18 Ocak 2018

   Merhaba adım Oğuzhan baba tarafı koymuş bu ismi bana fakat ben 3 yaşından beri baba tarafıyla görüşmüyorum ve bu ismi kullanmak istemiyorum arkadaşlarım bana farklı bir isimle hitap ediyorlar değiştirmek mümkün müdür ve ücret ne kadar?

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği dava yolu ile gerçekleştirilir. Adınızın çevrenizce farklı biliniyor olması isim değişikliği için geçerli bir neden olarak kabul edilebilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

  10. 22 Ocak 2018

   Merhabalar, ismim babaannemin ismi fakat annem babaannemi sevmediği için bana o isimle hiç seslenmedi. Etrafımdakilerin bazısı annemin verdiği ismi, bazısı ise kimlikte olanı söylüyor. Ben ikisini kimliğe taşımak istiyorum. Bu mümkün mü? Avukata bırakırsam ortalama ne kadar ücret öderim

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, haklı nedene bağlı olarak isim değişikliği davası açmanız mümkün olup bu davada isim ekletmek istiyorsanız haklı bir nedene sahip olmalısınız. Durumunuzun daha kapsamlı değerlendirilmesini istiyorsanız, detaylı hukuki bilgi ve yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  11. 23 Ocak 2018

   Merhaba ismim ferhan ilk akla gelen erkek ismiymis deniliyo akilda kalmasi zor olucagindan ferhan sensoyla ilistirelmesini her tanistigim kisilerden duymak beni hep rahatsiz etti degistirme hususunda gecerliligi varmidir.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba,isim değişikliği davalarında haklı sebepler kişiden kişiye değişiklik göstermekte olduğundan mahkeme aşamasında bu sebep doğru anlatılmalıdır. Rahatsızlığınızı anlamakta olup isim değiştirme davası açmanızı isabetli karar görmekteyiz. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  12. 23 Ocak 2018

   merhaba adım zahide yalnız bir ismim daha var daha doğrusu ablam adımı ela koymak istemiş yalnız halam tutturmuş zahide olsun diye. Zahide ismi de babaannemin ismi küçüklüğümden beri hep dalga geçildi okulda zaydek diye seslenenler oldu yada kısaltıp zahi, zado veya zaho diyenlerde oldu veya oluyor. yakın çevrem ve ailemin bir kısmı elayı kullanırken resmi yerlerde ve iş yerimde mecburiyetten zahide kullanılıyor yeni tanıştığım kişilere ela zahide yada direk ela diyorum.. yinede zahide ismimi sildirmeden ela ismini nasıl yazdırabilirim bu süreç ne kadar sürer ve avukatlık ücreti ne olur bilgi verebilir misiniz ?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim eklemek veya sildirmek haklı bir nedenin varlığı ile mümkündür. İsim değişikliği davası yoluyla bu işlemi yapmanız mümkündür. Bu davalar ülkemizde ortalama 2-4 ay arası sürmektedir. Avukatlık ücretini bu mecradan bildirmemiz etik olmayacaktır. Dava ve ücret bilgileri detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  13. 24 Ocak 2018

   Adım serçem ve çok gülünç anlamı olmayan bir isim çevremde alay edenler oluyo değiştire bilirmiyim

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, adınızın alay konusu olması isim değiştirme davasında haklı neden olarak görülür. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  14. 24 Ocak 2018

   Merhaba. Kızım doğduğunda nüfusa kayıt edilirken Zeynep değilde yanlışlıkla Zeyneb olarak kayıt edilmiş eşim de farketmemiş. Fakat biz hastanede okulda ve resmi evraklarda çok fazla sorun yaşıyoruz. Sürekli b harfi ile diye belirtmek zorunda kalıyoruz. Ve buna rağmen yine zeynep yazıyorlar çoğu yerde. Kimlikle uyuşmadığı içinde problem oluyor. Ileride büyüdüğü zaman daha fazla sorun yaşamasını istemediğimiz için Zeyneb yerine Zeynep yazdırmak istiyoruz. Basvuru icin sadece anne yeterli midir? Direk nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe ile oluyor mu yoksa mahkemeye basvurmak gerekli? Acik bir sekilde Cevaplarsaniz cok sevinirim.

   • 19 Kasım 2018

    merhaba, bu tür imla yanlışlıkları Nüfus kanununa getirilen ek geçici madde ile, 03.11.2019 tarihine kadar Nüfus Müdürlüğüne vereceğiniz yazılı bir dilekçe ile düzeltilebilmektedir. Nüfus müdürülüğü tarafından bu işlem gerçekleştirilmezse dava açma hakkınız saklıdır. Daha detaylı bilgi ve dava-dilekçe işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  15. 25 Ocak 2018

   Merhabalar,ben ismimi değiştirmek istiyorum ve bunun fiyatını öğrenmek istiyorum lütfen.

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davası açarak isminiz değiştirmeniz mümkündür. Ücret bilgisini bu mecradan vermeyi etik bulmadığımızdan ücret ve detaylı hukuk bilgisi için bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.

  16. 29 Ocak 2018

   Merhaba benim isimi hüseyin fakat ailem nufüs müdürlüğüne. Hüseyin danis diye söylemis i zamanki memur sadece hüseyin yazmıs isime danis adını eklemem mümkün mü ve bu davalar cok mu uzun sürer

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği davası açmanız gerekmekte olup bu davalar ülkemizde ortalama olarak 2-4 ay sürmektedir. Daha kapsamlı bilgi için bizimle iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

  17. 29 Ocak 2018

   Merhaba Mustafa Bey.. Bende ismimi değiştirmek istiyorum.. Fadime ismi fatmanın değiştirilmiş hali olduğu için fatma isminin anlamına baktığımda çocuğunu sütten kesen kadın ve kendisi ve soyu cehennem ateşinden ayrılmış olarak iki tanedir. Ben bunun birinci anlamından rahatsız oluyorum.
   Ayrıyetten babaannemin ismi olduğu için de taşımak istemiyorum çünki anneme hep kötü davranmış ve bu durum beni aşırı rahatsız ediyor. Sizce haklı bir gerekçe olarak görülür mü.. Ücret konusunda da bilgi alabilir miyim?

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isminizin olumsuz bir mana taşıyor olması mahkemece haklı bir neden olarak görülür. İsim değiştirme davası açarak isim değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

  18. 30 Ocak 2018

   Merhaba ismim Kezban çevrem de köylü ismi olarak görülüyor ve bu isimden kurtulmak istiyorum ne yapmam gerekiyor.Mahkemeye başvuruda bulunacağım da masraf ne kadar ve dilekçenin kabulü için dilekçenin içeriğini nasıl yazmam daha uygun olur.bilgi verirseniz sevinirim.

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi dava yolu ile değiştirebilirsiniz. Bunun için mahkemeye haklı neden sunmanız gerekir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  19. 2 Şubat 2018

   Merhabalar hocam, ismim Cuma. İsmimin gülünç ve utanç duyulcak olduğu bariz açılan davamın kabul olması kolay olur diye düşünüyorum. Delil konusunda zaten dolduracağım dilekçe de Cuma isminin komikliği davanın kolay geçmesini sağlar değil mi?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği davalarında haklı neden aranır. Bu haklı neden kişiden kişiye değişmekte olup gülünç isimler de çoğu kez mahkemece değişiklik açısından haklı neden sayılmıştır. Haklı nedeniniz ve dilekçenizin geçerli olması açısından iyi bir avukatla çalışmanız isabetli olacaktır. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  20. 2 Şubat 2018

   Merhaba kimlikte adım müşerref ve funda adimi kullaniyorum ve dogdugumdan beri ailem ve herkes funda diyor müşerref kimsenin aklinda kalmiyor ve zor telafuz ediyorlar ve sadece resmi dairelerde kimlik adimi kullaniyorum ve degistirip funda yazdirmak istiyorum kabul görürmü ve bana gelicek dava maliyeti ne olur tesekkurler

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, İsim değişikliği davası açmanız gerekli olup ayrıca haklı neden sunmanız gerekir. Nedeninizin haklı görülmesi açısından dilekçe de bunu iyi ifade etmelisiniz. Dilekçe ve dava işlemleri ve ücret bilgileri için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  21. 7 Şubat 2018

   Merhaba benim iki ismim var ancak kimlikte tek isim yazıyor. Aile ve yakın çevre arkadaşlarım bana kimlikte yazmayan ismim ile hitap ediyor. Okulda veya resmi kurumlar da kimlikteki ismimi duyunca ister istemez bocalıyorum. Kimlikteki adımı da seviyorum. Bu yüzden ailemin de bana söylediği adı kimliğime yaptırabilir miyim? Yeni khk ile tek seferlik de olsa mahkemeye gitmeden nüfus müdürlüklerinden dilekçe yazarak yapıldığını öğrendim. Bu durumda sizce ikinci adımı ekleyebilirler mi?
   Şimdiden teşekkür ederim

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, Demet hanım sizin durumunuz açısından isim değişikliği davası açma yoluna gidilmesi gerekmektedir. Son yapılan Nüfus Kanunu geçici değişikliği sizin durumunuzu kapsamamaktadır. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmanız gereklidir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  22. 8 Şubat 2018

   Benim oğlumun ismi abdullah eren. ancak isimle ilgili apilli diyorlar ve eşim çok mutsuz. Abdullah ismini sildirmek istiyoruz. Avukat ücreti ne olur ve ne yapmamız gerekiyor?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, çocuğunuzun ismini değiştirmeniz için isim değiştirme davası açmanız gerekmekte olup Avukatlık ücret bilgiler için etik olması açısından bizimle doğrudan iletişime geçmeniz isabetli olacaktır.

  23. 9 Şubat 2018

   Merhaba kimlikte adım ile insanların bana hitap ettiği isim farklı resmiyetteki ismimi kullanmıyorum çoğu kişi bilmiyor gündelik hayatta ve resmi işlemlerde çok karışıklık oluyor sizce dava açarsam değiştirilir mi ismim.?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davası yoluyla isminizi haklı sebep göstererek değiştirebilirsiniz. Bu haklı sebep kişiden kişiye değişmekte olup karışıklık çoğu zaman haklı sebep görülmektedir. Dava açma işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  24. 9 Şubat 2018

   merhsbs benim adım mükerrem figen çevremde herkes beni kerem olarak biliyor ve sdımın ve soy adımın genelde kız ismi olrak kulanıyorlar dalga konusu arkadşlarım dalga geçiyor ismimi değiştirmek istiyorum napmalıyım sizce değiştirirlermi?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, Haklı nedeniniz bulunduğundan isim değiştirme davası açmak suretiyle hızlıca isim soy isim değişikliği yapmanız mümkündür. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  25. 11 Şubat 2018

   ismim ayşe ama çevremde başka bir isimle daha anılıyorum o ismi ayşe ismine eklemek istiyorum dava açarsam haklı bir sebep mi olur?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davalarında haklı sebep kişiden kişiye değişmekte olup bu konuda takdir mahkemeye aittir. Sizin gibi kişilerin durumunda en önemli husus bu sebebi dilekçede hukuki anlamda doğru şekilde anlatmaktır. Dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  26. 12 Şubat 2018

   Merhaba benim adım Nimet ismimi değiştirmek istiyorum ve ilk olarak nüfus müdürlüğüne dilekçe mi yazmalıyım?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği için dava açmanız şarttır. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmanız gereklidir. Dava süreç ve takip işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  27. 14 Şubat 2018

   Merhaba. Benim adım fatmagül. İsmim dolayısıyla birtakım sıkıntılar yaşıyorum. Gülünç, aşağılar nitelikte olan isimler değiştirilebiliyorsa nüfus müdürlüklerinde; benim mahkeme kararına ihtiyacım var mı? Adımı “Fatma Özgür”yapmak istiyorum.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi bu nedene bağlı olarak değiştirmeniz için Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmanız gereklidir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  28. 14 Şubat 2018

   Selamın aleyküm, isim değiştirme nüfus memurluğuna yazılacak bir dilekçeyle mümkün hale geldi ancak dilekçe örneğini hiçbir yerde bulamıyorum nasıl yazmam gerekiyor?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, Dilekçe yoluyla davasız isim değiştirme yolu sadece imla kuralları hatasından ve düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişikliği bulunan isimler açısından geçerlidir. İsim değiştirmek için halen geçerli olan mevcut durum, isim değiştirme davası açma yoludur.

  29. 15 Şubat 2018

   iyi aksamlar bnim kizmin adi eslem ama kimlkte selin kardesim ruysnda gordu eslem ismini kulagna eslem okndu ama kmligi cikmisti selin ismini esim gidip koydu kimlgi ckardi eslem olcakti normalde snra esmle ayrlma dercesne geldik ailevi meselelrden dolayi selin ismini istemyrum kzm 3 yasnda adini eslem biliyor yarin birgun okula gondercm kimlikte selin yazyo bu sefr kafasi karsacak psikljisi bzulcak herkez adni eslem blyor kmse selin demiyor ismini degstrmek istiyrum mahkeme bu konusmayla kabul edrmi isiminin degistrlmesni lutfn yardmci olrmusnz rica etsem bi bilgi almak istyrum

   • 3 Aralık 2018

    Merhaba, isim değişikliğini dava ile sağlayabilirsiniz. Kızınızın çevresi içerisinde farklı bir isimle tanınıyor olmasını mahkeme haklı gerekçe olarak kabul edecektir. Kızınızın yasal temsilcisi olarak davayı sizin takip etmeniz gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek ve hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  30. 17 Şubat 2018

   Merhaba İyi Günler Ben Üniversite Öğrencisiyim Ve İsmimden Dolayı Lakap Takıyorlar Ve Alaya Ediyorlar Ben İsmimi Değiştirmek Yada Yanına Bir İsim Ekletmek İstiyorum Bu Mümkünmü

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim ekletme veya isim değiştirme işlemleri için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu dava haklı sebep gösterilerek Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılır. Dava açma işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  31. 18 Şubat 2018

   merhaba ismim normalde rohat , ama kimliğe ruhat diye yazılmış tek harfin düzeltilmesi için nasıl bir süreç gerekli.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, Haklı sebep varlığı halinde isminizi, isim değişikli davası açma yoluyla değiştirmeniz mümkündür. Dava açma ve dava takip süreci için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  32. 19 Şubat 2018

   Kardeşimin ismini değiştirmek istiyoruz alay konusu oluyor nekadar masraf olacak ve önce nereye başvurmanız lazım…

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, Kenan bey isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu davalar Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılır. Masraf bilgisi için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  33. 19 Şubat 2018

   merhaba. İsmim hamdi.. 2 nci bir isim ekletmek istiyorum.. ismimin hamdihan olmasını istiyorum. mümkün mü? son 2-3 yıldır da hamdihan kullanıyorum.. avukatlık ücreti nedir?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, Hamdi bey bu işlemi yapabilmeniz için isim değişikliği davası açma yoluna gitmelisiniz. Avukatlık ücret bilgisini bu mecrada vermemiz etik olmayacağından bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  34. 20 Şubat 2018

   Adim nüfus cüzdanında güllü nur fakat çevrem ve ailem de nur olarak taniniyorum güllü ismi kullanılmıyor ve bu isimde karışıklıklara yol acıyor bu yüzden ilk adımı sildirmek istiyorum mahkeme kabul edermi surec ne kadar sürer

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim sildirme işlemi için isim değiştirme davası açmanız ve ayrıca haklı sebebinizin olması gereklidir. Karışıklık çoğu zaman haklı sebep olarak görülmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  35. 21 Şubat 2018

   iyi günler ben adımın komikliğinden dolayı ismimi toplumda belirtirken alay ediliyor ve ciddiye alınamıyorum.Bu beni çok rahatsız ediyor ismimi değiştirmek istiyorum örnek dilekçeyi tam olarak anlayamadım yardım ederseniz sevinirim.

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, haklı sebebe bağlı olarak isim değişikliği davası açmak suretiyle isminizi değiştirebilirsiniz. İsim değişikliği davası açma ve dilekçe işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  36. 23 Şubat 2018

   Benim adım Sabiha ama ne mantıklı bir anlamı var ne de kullanımı kolay adımı sorana kaç kere söyleyince öyle anlayabiliyorlar. Arkadaşlarım da Sena diyor bana adımı değiştirmem nasıl olur ve ücret ne kadar bilgi alabilir miyim.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği davası açmanız gerekmekte olup dava işlemleri ve ücret bilgisi için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ücret bilgisini bu mecradan vermek etik olmayacaktır. Anlayışınız için teşekkürler.

  37. 24 Şubat 2018

   Meraba Benim İsmim Harun Bu isimden Memnun Değilim “R” Harfini söylerken Zorlanıyorum Telefonda İsim Söylediğimde Baya Zorlanıyorum Karşımdaki kişi defalarca Yanlış İsimler Anlıyor Ben Bu İsmi Değiştirebilirmiyim

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi isim değiştirme davası yolu ile değiştirebilirsiniz. Yaşadığınız zorlukları mahkemeye haklı neden olarak sunmanız gerekir. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  38. 2 Mart 2018

   hocam merhaba adım kamil kendimi tanıtırken rahatsız oluyorum ve alay konusu oluyorum cevremdede kuzey olarak tanınıyorum adımı kuzey olarak degiştirebilirmiyim ismimi avukata gerek varmı veya ücreti nedir nerden degiştirebilir ?
   bilgi verirseniz cok sevinirim

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası açma yoluyla isminiz değiştirmeniz mümkündür. Dava masrafları bilgileri ve dava açma işlemi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  39. 5 Mart 2018

   Ben de kimlikteki ismimi hiç kullanmadım bebeklikten beri başka bir isimle çağırılıyorum kimlikte farklı isim olması eskidensorun çıkarmıyordu ama şimdi ehliyet pasaport almam için ismimin değişmesi gerekiyor avukat ücretini öğrenebilir miyim

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, toplum içerisinde başka bir isimle tanınıyor olmanız isim değiştirme talebiniz için haklı bir gerekçe olarak kabul edilecektir. İsim değişikliği ancak dava yolu ile yapılabilir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, toplum içerisinde başka bir isimle tanınıyor olmanız isim değiştirme talebiniz için haklı bir gerekçe olarak kabul edilecektir. İsim değişikliği ancak dava yolu ile yapılabilir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  40. 11 Mart 2018

   iyi günler benim adım abdurrahman adım okunması güçlük olduğu için kimse adımı söyliyemiyor adımı değiştirmek isiyorum bnun için ne yapmam gerek ne gibi bi ücret veririm

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası açarak isminizi değiştirebilirsiniz. Adınız ile ilgili yaşadığınız zorlukların isim değişikliği için yeterli haklı nedenler olması gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

  Write a comment:

  *

  Your email address will not be published.

  © 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

  Gizlilik Politikası

  logo-footer

  SOSYAL MEDYADA BİZ: