Güncelleme Tarihi:

İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği
                  İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği

İsim değiştirme davası dilekçe örneği konusuna geçmeden önce belirtmem gerekir ki dava açmadan Nüfus Müdürlüğü’ne dilekçe vererek değişiklik yapmak şuan için mümkün değildir. Hala dava yoluna gitmek gerekmektedir ve çıkan haberlere rağmen şahsi görüşüm önümüzdeki bir kaç yıl içinde de bu şekilde devam edecektir. Şu aşamada sadece dilekçe vererek değişiklik yapmak uzun bir süre daha mümkün görünmemektedir.

İsim değişikliği Medeni Kanun’un 27. maddesinde düzenlenmiş ve isim değiştirmek için haklı neden olan herkesin açabileceği dava türüdür. Hangi hallerin haklı neden olduğu isim değişikliği davası makalemizde belirtilmiştir. Bu makalemizi okumadı iseniz okumanızı tavsiye ederiz.

Bu dava Asliye Hukuk Mahkemesine isim değiştirme dava dilekçesinin verilmesi ile başlar ve karar aşamasına kadar devam eder. Ad değiştirme/düzeltme/ekletme davasında hem dilekçe hazırlama aşamasında hem de dava aşamasında çok dikkatli olunmalıdır zira bu dava sadece bir kez açılabilmektedir, reddedilmesi durumunda bir daha açma imkanı yoktur. İsim değişikliği dilekçesinin hazırlanmasındaki usuli veya şekli hataların yapılmaması, değişiklik nedeninizin haklı neden olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği, hangi belgelerin gerekeceği, tanık dinletilmesinin gerekip gerekmediği, duruşmada nelerin anlatılması nelere vurgu yapılması gerektiği konusunda isim değişikliği alanında çalışmış bir avukat ile çalışmanız daha doğru olacaktır. Aşağıda bulunan isim değişikliği dilekçesi örneği tamamen genel olarak hazırlanmıştır. Ancak her dava kendine özgü hususiyetleri taşır bu nedenle ad değiştirme davası açacak olursanız sizin davanızın özelliklerine göre dilekçe hazırlanması ve diğer hususların buna göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu hususa bir kez daha dikkat çekmek istiyorum.

Genel olarak İsim değiştirme davası dilekçe örneği aşağıdaki şekildedir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçede bulunması gereken zorunlu unsurları yazmadığınız veya görevli mahkemede açmadığınız gibi vesair hallerde dava esas hakkında incelemeye girmeden usul hatasından reddedilecektir.

İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği

……….. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI: (İsim soy isminiz yazılmalıdır)

DAVALI: (Buraya karşı taraf Nüfus Müdürlüğü’nün ismi yazılmalıdır)

KONU: (Davanızın konusu ne ise onu yazmalısınız)

AÇIKLAMALAR: (Neden isim değiştirmek istediğiniz yazılmalıdır. Bu kısım çok önemlidir zira davanın kabul veya reddi daha çok buraya bağlıdır. Yine yukarıda bahsettiğim hususu tekrarlıyorum ancak sadece bir kez açılabilecek davanızı riske atmak istemiyorsanız bir avukat ile bu davayı yürütünüz. Nüfus davaları uzun süren davalar olmaması nedeni ile avukatlar genelde diğer davalara göre nispeten daha düşük ücretlere davanızı takip etmektedir. Bizim dava vekalet ücretimizi sormak için online danışma bölümünden veya sağ alttaki sorunuz mu var kutusundan sorabilirsiniz.)

HUKUKİ NEDENLER:(Hangi kanunların hangi maddelerine dayanarak bu istemde buluyorsunuz bunlar yazılmalıdır)

HUKUKİ DELİLLER: (Buraya delilleriniz yazılmalıdır. Bu kısmı başlangıçta iyi belirlemeniz gerekmektedir. Zira burada belirtmediğiniz bir delile dava aşamasında dayanamazsınız.)

SONUÇ ve İSTEM: (Burada ne istiyorsunuz bu belirtilmelidir.)

Düzenleme: Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için avukata sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Shares
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 29 Eylül 2018

  Ismım fatma annemle aynı ısmı taşıyorum kımlıktekı ısmımı hıc kullanmıyorum aılem ve çevrem kübra ısımını kullanılıyor çocukluğumdan berı ısmımı degıstırmede sıkıntı ceker mıyım yardımcı olur musunuz kaç ay ıcınde hal olur 1 ay sonra resmı nıkahım kıyılacak o zaman kadar halledebılır mıyım

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, bir ay sonraya isim değişikliğinin yetişmesi mümkün değil malesef. Davadan sonra bir kısım prosedürel işlemler de mevcut.

 2. 26 Eylül 2018

  Merhaba. Biz oğlumuzun ismini değiştirmek istiyoruz, adı İsrafil. Toplumda tanıtırken insanlar tarafından çok zor algılanıyor, ilerde zorluk çekmesin diye, bir de benim rızam yoktu bu isme. Değişim mümkün müdür?

 3. 25 Eylül 2018

  Çocuğum un ismi sezgin ben bu ismi değiştirmek istiyorum anlamı iyi değil buna karşılık Muhammet ismini koymak istiyorum yardımcı olsanız sevinirim

 4. 23 Eylül 2018

  Oğlumun adını babasının rüyası üzere Said Nusret Emin koyduk ancak resmi yerlerde söylerken cok sıkıntı oluyor ve sadece Said ismini kullanıyoruz, henüz 5 yaşında sosyal hayata atılmadan diger iki ismi sildirmek istiyoruz, yeterli sebep midir?

  • 25 Eylül 2018

   Merhaba,
   “Nusret Emin” isimlerini hiç bir şekilde kullanmadığına dair tanıklarınız var ise sildirmek için bu durum yeterli olacaktır.

 5. 20 Eylül 2018

  Merhaba ismi değistirmek istiyorum ismim aslında ülkü çevremde de herkes böyle bilir ama kimlikte ülkiye diye geciyor bunu duyan kişiler dalga geçiyorlar sürekli. Bir de ek isim eklemek istiyorum…

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, tanıkla bunu değiştirmek ve ekleme yapmak mümkündür.

 6. 17 Eylül 2018

  Merhaba benim adim İMAM ismimi değiştirmek istiyorum. Bunun için nüfus müdürlüğüne dilekçemi yoksa asliye hukuk mahkemesine dava mı açmam gerekiyor.. bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi dönerseniz memnun olurum.

  • 3 Ekim 2018

   merhaba, nüfus müdürlüğünde ancak harf hatalarından kaynaklanan değişiklikleri yapmaktalar. Bu nedenle dava açmanız gerekmektedir.

 7. 15 Ağustos 2018

  iyi günler isim ve soyad değiştirme davası açmak istiyorum avukatlık ücretinizi öğrenebilir miyim

 8. 13 Ağustos 2018

  Merhaba, ismim Aslan ama Osman olarak değiştirmek istiyorum. Bir hayvan ismi ve anlamsız olduğu için değiştirmek istiyorum.Bir de ben arabım,Arapça da ismim عثمان, yani türkçe karşılığı Osman’dır. Bununla ilgili nasıl bir dilekçe yazmalıyım bana yardımcı olabilir msnz.

  • 13 Ağustos 2018

   Merhaba bize başvurursanız isim değişikliği ile ilgili gerekli işlemleri yapabiliriz.

 9. 7 Ağustos 2018

  Merhaba. Biz oğlumuzun 2 isminden birini kimlikten sildirmek istiyoruz. bu konuda yardımcı olur musunuz ?

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, elbette isim sildirme işlemini yapabiliriz. Bize ulaşabilirsiniz.

 10. 6 Ağustos 2018

  Merhaba benim adım Emine ama sadece okul ya da resmi kurumlarda bu ismi kullanıyorum yakın çevrem akrabalarım mahallemdeki komşular emoş lakabıyla sesleniyor. Aslında Eylül ayının ilk günü doğduğum için Eylül koyacaklarmış bütün aile fertleri bu kararı almış fakat babam son anda eski kız arkadaşının ismi olan Emineyi koymuş bu durumdan ötürü evde bana Emine denmiyor annem olsun hatta babamın ağzından bile çok az duydum kimlikteki ismimi. Kimlik isimim diyorum çünkü asla benimseyemiyorum, insanlar seslenince bakamıyorum.Arkadaşlar arasında Eylül ismini büyüdüğüm mahalle ve akrabalarım da emoş kısalmasını kullanıyor. Dava açabilir miyim?

  • 3 Ekim 2018

   Merhaba, başka bir isim kullanıyorsanız isim değişikliğini o yönde yapmanız mümkündür.

 11. 13 Haziran 2018

  Ben kizimin ismini degistirmek istiyorum ismi serpil naz ama biz naz diyoruz ismini sevemedim soran oldugunda bile soyleyemiyorum beni rahatsiz ediyor ilerde sorun olur okul ortaminda saglik kontrollerinde ismini soylerken bile yanlis oluyor bu durum beni cok rahatsiz ediyor bir anlami bile yok

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 12. 13 Haziran 2018

  Merhaba kardeşimle ismimizi karşılıklı değiştirmek istiyoruz.Aile içinde bu şekilde kullanıyoruz.Sosyal ortamda karışıklık oluyor.Yardimci olursanız çok sevinirim

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 13. 9 Haziran 2018

  Adım pınar ama bana pırnık deniliyor adımı değiştirmek istiyorum

  • 19 Haziran 2018

   İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 14. 9 Haziran 2018

  Adım sedanur çevredekiler bana adının anlamı sandıkları gürültü kirliliği diyorlar bunun için alay ediyorlar adımı değiştirmek istiyorum

  • 19 Haziran 2018

   İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 15. 8 Haziran 2018

  İyi günler; Kimlikte ki adım Döndü ama toplum içinde ailem de dahil Gülçin ismimi söylüyorlar. Böyle büyüdüm ve böyle alıştım ayrıca dalga geçilen bir isim olduğundan değiştirmek istiyorum bu konu hakkında yardımcı olur musunuz?

  • 19 Haziran 2018

   İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 16. 6 Haziran 2018

  Merhaba adım zekiye ismimi ceren olarak değiştirmek istiyorum nedeni toplumda dalga geçiyorlar zeki Zekeriya tarzında ve bundan hoşlanmıyorum kendimi tanıtmak istemiyorum psikolojimi bozuyor bu durum . Ayrıca ailede 1 den çok zekiye var ve bu yüzden değiştirmek istiyorum değiştirebilir miyim ??

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

 17. 2 Haziran 2018

  iyi günler adım Şaban bu isim toplum içinde beni küçük düşürüyor ve alay konusu oluyor adımı söylemekten çekiniyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

  • 19 Haziran 2018

   İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 18. 30 Mayıs 2018

  merhaba ismin hürü ve bu isimden çok utanıyorum ve çocukluğumdan beri çevrem tarafından sürekli alay ediliyorum bu yüzdenden de cevremde ve sosyal medyaya yıllardır ada ismini kullanıyorum erkek arkadaşım bile ismimi hürü olduğunu bilmiyor ada diyor gerçekten çok rahatsızım hürü isminden hem ada ismini ekleyip hemde hürü ismini huri olarak duzeltirebilirmiyim gerçekten çok önemli benim icin

  • 19 Haziran 2018

   İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 19. 26 Mayıs 2018

  Merhaba havva ismim fakat kucuklugumden beri alayci hava durumu ile ilgili espri yapmalarinda cok sıkıldım bunu nasil degistirebilirim bana bi yol gosterebilirmisiniz yeni cevreme adimi farkli tanıtıyorum artik

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

 20. 15 Ocak 2018

  İyi günler Benim babamın tüm resmi evraklarında nüfus cüzdanında anne adı gerçek annesinin ( A…..)’nın adı ama nüfus kayıtlarına baktığımızda başka birinin (B….)’nin üstünde görünüyor bunu nasıl düzelte bilirim neler yapmam lazım yardımcı olursanız çok memnun olurum hayırlı işler.

  • 22 Ocak 2018

   nüfus kaydının düzeltilmesi davası açılması gerekir. bu konuda avukatla çalışmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

 21. 13 Ocak 2018

  Adım Hatice Nur Sena ancak ben sadece Sena ismini kullanıyorum cevremde herkes beni Sena olarak biliyor. Diğer isimlerim kişisel ve mesleki ilişkilerimde özellikle resmi yerlerde çok uzun olduğu için beni küçük düşürüyor ve ismimi söylerken utanıyorum bu durum da bende psikolojim bir çöküntüye neden oluyor. Gerekli yerlerde tam adım sorulunca söylemeye çekiniyorum bu yüzden Hatice ve Nur isimlerini sildirip sadece Sena kalsın istiyorum bunun için dava açtığımda ismim değişir mi?

  • 22 Ocak 2018

   Bu durumda isim değişikliği için tanık bildirmeniz gerekecektir. Davayı kazanabileceğiniz konusunda davayı ben açmadığım için yorum yapamıyorum.

 22. 3 Ekim 2017

  Merhaba. Benim adım Gülizar ama nüfusta Güllüzar yazıyo arkadaşlarım çok fazla dalga geçiyolar okurken bi çok değişik telafuzla karşı karşıya kalıyorm bu durumdan çok rahatsızım. Nasıl değiştirebilirim bi bilgi verirmisiniz yada değiştirmek için uygun bi sebepmi?

  • 3 Ekim 2017

   Merhaba bu şartlarda isim değiştirebiliriz.

   • 15 Ocak 2018

    Sayın Admin ( Ben Yeni Doğan Kızımın Adını Destan Koydumda Ailem Değiştirmemi İstiyor Acaba Değiştirebilirmiyim

    • 22 Ocak 2018

     merhaba, gerekli isim değişikliğini yapabiliriz.

 23. 3 Ekim 2017

  Merhaba ismim daha önce remezan dı dava açıp düzelttim , Ramazan oldu fakat daha sonra düzeltmeme rağmen yine aynı şekilde ismimle alay ediliyor , bundan dolayı ismimi değiştirmek istiyorum , mümkünmü bana ne yapacağım konusunda bilgi verebilir misiniz?

  • 3 Ekim 2017

   Bu özel bir durum. Bu konuda ile tanık göstermeniz gerekecektir. Bir avukat ile davanızı açarsanız daha sağlıklı olur.

 24. 2 Ekim 2017

  Merhaba ismim kimlikte farkli geciyor fakat dogdugum gunden beri farkli bir isim kullaniyorum avukatlik ucretini ogrenwbilirmiyim birde sahit olarak akraba getirebiliyor muyuz.kac sahit olacak.

  • 3 Ekim 2017

   isim değiştirme ücreti ve diğer bilgiler gönderildi.

 25. 1 Ekim 2017

  Merhaba, kimlik adımı hiçbir şekilde kullanmıyorum. Transeksual bir bireyim ve erkeksi görünüşümden dolayı kimlik adım bana hiç uymuyor. Toplum açısından da kullanıldığından rahatsız oluyorum. Ayrıca bir toplumda çok fazla kişide o isme rastlıyorum karışıklık oluyor. Sizce ismimi değiştirebilirmiyim?

  • 2 Ekim 2017

   Merhaba, anlattığınız duruma göre ismin değiştirilmesi mümkündür.

 26. 30 Eylül 2017

  Merhaba benim adim Tayyip metingül ismimi ve soyadimi degistirmek istorum bu mümkünmü

  • 2 Ekim 2017

   Bu konuda telefon ile ulaşırsanız hangi şartlarda isim değişebileceği ile ilgili konuşalım.

 27. 28 Eylül 2017

  Merhabalar soyadımı değiştirmek istiyorum kabul görme oranı nedir fiyat alabilirmiyim

  • 2 Ekim 2017

   Soyisminiz konusunda net bir şey söyleyemiyorum malesef.

 28. 28 Eylül 2017

  Merhaba adım gönül ama kimlikte nufustakiler gunol olarak yazmışlar. Ve bu okul ortamında alay konusu oluyor. Avukat ücreti ne olur bilgi verir misiniz

 29. 27 Eylül 2017

  İyi günler.Kimlikte iki ismim var ve alay edilmesi sebebiyle bir tanesini sildirmek istiyorum.Dava süresi ve ücreti hakkında bilgi verebilir misiniz?

 30. 28 Ağustos 2017

  Merhabalar öncelikle, benim adım Beyzanur bu ismi kısaltıp bana sadece Beyza diyorlar.İsmimin doğru telaffuz edilmemesinden dolayı çevremdeki insanları sürekli ikaz etmek zorunda kalıyorum, bunun nedeni adımın güçlükle söylenmesinden dolayıdır. Bende adımın Beyza kısmını silip Nur’u kullanmak istiyorum ,size sorularım şu şekildedir:
  Yapacağım işlem için isim düzeltmek davası mı yoksa isim değiştirme davası mı açılması gerekiyor? Çünkü Beyzanur ismi nüfus da birleşik yazılmıştır. Avukat ücreti ne kadardır? Üniversiteyi şehir dışında okuduğum için davaya katılamayabilirim bu sorun yaratır mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  • 28 Ağustos 2017

   Bahsettiğiniz sebep kabul edilmeyebilir. iki dava türü de aynıdır. Avukatlık ücreti konusunda mail gönderiyorum. Bir avukat ile çalışırsanız davaya katılmanıza gerek yok ancak diğer türlü katılmanız gerekmektedir.

 31. 28 Ağustos 2017

  Merhaba. Benim adım Makbule. Herkes eski isim diye dalga geçiyor. Toplum içerisinde kendimi tanıtırken rahatsız oluyorum. İsmimi değiştirmem mümkün mü acaba?

  • 28 Ağustos 2017

   Değişiklik yapılabilir.

 32. 26 Ağustos 2017

  Merhabalar benim adım muhammet ama benim karekterim ve görüşlerim dindar bi insan değilim küçükken dedem koymuş ama ben dindar bi insan değilim ve muhammet ismide çok kutsal isim olduğu için değişmek istiyorum yeterli bir sebeb olarak görülür mü ismimi değişebilir miyim ?

  • 28 Ağustos 2017

   İsmin benimsenmemesi ile ilgili çıkardığımız karar mevcuttur. Ancak kesinlikle bir avukat ile çalışmanızı öneririm.

 33. 17 Ağustos 2017

  Merhaba benim adım yaren daha doğrusu küçüklüğümden beri yaren diye hitap ediliyor fakat kimlikte ruken ama şuan bile yeni tanıştığım insanlara yaren diyorum babam annemden habersiz ismimi koymuş ve o ismi sevmiyorum. herkes yaren olarak biliyor. Bunu değiştirebilir miyim ve degistirebilirsem maliyeti ne kadar olur

  • 17 Ağustos 2017

   Bu durumda isim değişikliği yapabilirsiniz.

 34. 16 Ağustos 2017

  avukat tutar isek biz hc mahkemeye gitmicekmiyiz herseyle avukatmi ilgilencek ve isim degistirme avukat ucreti toplamda ne kadar olur smdiden cvbnz icn teskurler

  • 16 Ağustos 2017

   İsim değiştirme ücreti mailinize gönderildi. Bizle çalışırsanız her türlü işlemi yürütmekteyiz. Sizin mahkemeye gelmenize gerek kalmamaktadır.

 35. 16 Ağustos 2017

  Merhaba adım Fevziye ama cevremdekiler Feyza diye hitap ediyor. İsmimle dalga geçiliyor ve istemiyorum Feyza daha hoş geliyor. Dava ne kadar sürer ve ne kadar ücret öderim?

  • 16 Ağustos 2017

   Bizim açtığımız davalarda dava ortalama 3 ay civarında sürmektedir.

 36. 15 Ağustos 2017

  Benim ismim Halime ama TC kimliğimde Bir ailem ailemden birinin isteği üzerine Haliyme yazılmış Ben y nin silinmesini istiyorum Bunun için ne yapmalıyım

  • 16 Ağustos 2017

   Asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız. Bizimle çalışmak istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

 37. 14 Ağustos 2017

  iyi günler mevcut ismimi değiştirmek istiyorum.sizce ismimin değiştirlme talebi mahkeme tarafından haklı bulunur mu?

  • 16 Ağustos 2017

   Dava dilekçesinde ne yazacağınıza bağlı olarak değişir.

 38. 13 Ağustos 2017

  Babam yanlışlıkla göbek ismimi de ekletmiş nufusuma ismim cok uzun olduğu için bir tanesini sildirmek istiyorum ne kadar sürer işlem ve kabul edilir mi

  • 16 Ağustos 2017

   Kullanmadığınız isminizi sildirebiliriz. 3 ay civarında sürmektedir.

 39. 1 Ağustos 2017

  Merhaba benim adım Fadimana.
  İsmimi ”Fatma” olarak değiştirmek istiyorum. Çok yakın bir zamanda üniversite kayıt işlemlerim var. Şimdi dava açsam, en erken ne zaman sonuç alırım?

  • 1 Ağustos 2017

   isim değiştirme davası süresi 3 ay civarındadır.

 40. 31 Temmuz 2017

  Benim kimlikte gibi ismim Şemsi diye geçiyor Babaannemin ismini takmışlar zerre sevmiyorum çünkü arkadaşlarım arasında bi alay konusu hitap ederlerken ondan dolayı Songül ismini kullanıyorum çevremdeki herkes yada yeni tanıştığım insanlara kendimi öyle tanıtıyorum ama şu da varki resmiyette önüne geçemiyorum bu isimle başka bir yerde çalışmak bişey yapmakta istemiyorum lütfen yardımcı olup yönlndirirmisiniz beni .

  • 1 Ağustos 2017

   bu durumda isminizi değiştirebiliriz. vekalet çıkarmanız ve tanık ismi bildirmeniz yeterlidir.

 41. 27 Haziran 2017

  İsmim soyadım ile birlikte olunca gülünç bir durum ortaya çıkıyor değiştirebilir miyim ?

  • 27 Haziran 2017

   Soyisminiz maildeki gibi ise isim değiştirebilirsiniz.

 42. 12 Haziran 2017

  İsmim akla ilk erkek ismi olarak geliyor.Alaycı bakışlarla karşılaşıyorum.Değiştirmem için geçerli bir sebep mi?Avukat ücretİ ne kadar öğrenebilir miyiz?

  • 12 Haziran 2017

   Erkek kadın ismi karışıklığı isim değiştirme için haklı nedendir.

 43. 9 Haziran 2017

  İsim değiştirme ücreti ve dava hakkında bilgi almak istiyorum Mustafa Bey. Geri dönüş yapabilir misiniz ?

  • 12 Haziran 2017

   Geri dönüş yapıldı.

 44. 30 Mayıs 2017

  İyi günler ikiz çocuklarımın ikişer tane isimleri var yaklaşık 10 gün içerisinde nüfusa kayıt edildiler.eşim benden habersiz ölmüş ailesinin isimlerini kızıma ve oğluma koymuş ben ölmüş kişilerin isimlerini kullanmak istemiyorum birer tanelerini sildirmek istiyorum eşim kendisi de kabul etti dava acsam kazanmam mümkün müdür dava ne kadar sürer bilgilendirirseniz çok memnun olurum

 45. 24 Mayıs 2017

  oğlumun iki ismi var ancak nüfusa bir tanesi geçmiş biz akraba ve bizi tanıyan kişilerin yanına gittiğimizde köyümüze gittiğimizde nüfusta geçmeyen ismi ile hitap ediliyor çocuk bocalıyor bana seslenmiyorlar diyor ancak ilk isim verilme esnasında verilen ismi ile çağırıp hitap ediyorlar ikinci ismi nüfüsda kayıtlı ilki kayıtlı değil nasıl düzeltilir çocun ismi yasin hamdi nüfusta geçen sadece hamdi tanıyanlar hep yasin diyor nüfusta hamdi geçiyor ikisinin de nüfusa geçmesi için ne yapmalıdır

  • 24 Mayıs 2017

   Dava açılması gerekmekte. Bizimle çalışmak istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

 46. 23 Mayıs 2017

  Merhaba benim ismim kezban hem anlami kuranda kotu hemde sosyal medyadada artik anlami kotu ve surekli dalga konusu oluyorum ismimi degistirmem mumkunmu degistirmek icin ne yapmaliyim ucreti ne olur bilgilendirirseniz cok sevinirim

  • 23 Mayıs 2017

   İsminizi değiştirmeniz mümkündür.

 47. 20 Mayıs 2017

  kızım 7 aylık daha ismi Aleyna anlamı kötü degistirmek istiyorum degisir mi ve ne kadar ücret gider

 48. 18 Mayıs 2017

  İsmim Gülbahar ve bunu kullanmak istemiyorum. Esim ve ailesi gulbar diyerek beni sinir ediyorlar. Bunun yerine sadece bahar ismini kullanmak istiyorum bunun için ne tür bir yol izlemem gerekli.

 49. 15 Mayıs 2017

  Merhaba ismim Mehmet Şirin.
  Ben Şirin’i sildirmek istiyorum çünkü sürekli alay konusu oluyor.
  Bunu değiştirmek mümkünmüdür acaba ve ücret tutarı ne kadar olur.

  • 15 Mayıs 2017

   ismin alay konusu olması durumunda değiştirmek mümkündür. isim değiştirme ücreti gönderildi.

 50. 9 Mayıs 2017

  merhaba, nüfus memurluğuna göre ismim kimlikte doğuhan. eskiden kalem hatası yapilmiş ve insanlar beni doğukan diye cağrıyor. ayrıca doguhan ismini teneffüs etmekte zorlaniyorum. ismim kimlikte doguhan dediğimde doğan diyorlar ve bu durumdan rahatsiz oluyorum. o yuzden ismimdeki H yerine K harfi istiyorum. bunun bana fiyat ve zaman olarak ne kadar sürer.

  • 15 Mayıs 2017

   gerekli değişiklik yapılabilir. yaklaşık olarak 3 ay sürmektedir. Ücret konusunda iletişimden ulaşabilirsiniz.

 51. 7 Mayıs 2017

  Yetiştirme yurdunda büyüdüm babam beni reddetti tabi hukuk üzerinde değil 12_13 yıldır ne sesimi duydu ne yüzümü gördü yıllar sonra onu aradığımda küfür ve hakaret ederek kapattı o gölgeden mahrum bıraktı ve çok zorluklar çektim o adamın koyduğu isimdende onun soy adındanda çıkmak istiyorum lütfen bilgilendirir misiniz bu mümkün mü?

  • 15 Mayıs 2017

   merhaba bu durumlarda soy isim değiştirme davası açılabilmektedir ancak bu durumun tanıklarla ispat edilmesi gerekir.

 52. 3 Mayıs 2017

  Ismim #ŞABAN# saban ismi kemal sunal’in filmlerinden gelen bi lâkap var onunla kullaniliyi ve bu benim hosuma gitmiyor degistirmek istiyorum artik psikolojime etki etmeye basladi
  AVUKAT UCRETI NE OLUR ACABA BI AVUKATA BASVURSAM yardimci olursaniz sevinirim…

  • 15 Mayıs 2017

   avukat ile dava açacaksanız iletişimden bize ulaşabilirsiniz.

 53. 2 Mayıs 2017

  Bende ismini degistirmek isteyenlerdenim. ..ismimi ilk duyan ne .anlamadım.anlamı ne gibi bir sürü soru soruyor…babaannemin ismi ailemi de kırmak istemiyorum 33 yaşındayım evliyim isim değiştirmiş olsam ailem bundan haberdar olurmu..ücreti ne kadar ogrenebilirmiyim..

  • 15 Mayıs 2017

   kimliğinizi vs. görmedikleri sürece davadan haberdar olmazlar. bir avukata vekalet verirseniz tebligatlarda avukata gidecektir dolayısı ile ailenizin haberi olmaz.

 54. 27 Nisan 2017

  merhaba benim 3 tane adım var kimlikte orta adımı sildirmek için ne yapmam gerekiyor ve annem babam nüfus te üzerine gözutmuyor ne yapmam gerekiyor

 55. 18 Nisan 2017

  Merhaba Ben de şunu soracaktım ilk doğduğumda kimliğe iki isim verilmiş Ayşe ve Nur daha sonra büyüdükçe kimlik yenilenirken Ayşenur olarak birleşik kaydedilmiş nüfus müdürlüğü tarafından. Ama Ayşenur isminden nefret ediyorum. Nur ismini tamamen kaldırıp sadece Ayşe yi kullanmak istiyorum bu durumda nasıl bir yol izlenmesi gerekir? Teşekkürler

 56. 17 Nisan 2017

  Adım sahranur Dilara fakat Dilara ismini sevmiyorum . Bana kötü şeyler hatırlatıyor. Dilarayi başka bir isimle değiştirmek istiyorumm. Süresi ,işlem basamakları ve ucretlerini öğrenebilirmiyim.

 57. 16 Nisan 2017

  isim değiştirme kanunu ne zman çıkacak bilginiz var mı bilgilendiriseniz memnun olurum teşekkürler

  • 21 Mayıs 2017

   Bir kaç yıl daha çıkmayacak. bu konuda bir yazım var okuyabilirsiniz.

 58. 12 Nisan 2017

  İsmimin anlamından ve dalga geçildiği için ben de ismimi değiştirmek istiyorum. üni. 3 sınıf ogrencisiyim diplomamda bu ismin yazmasını istemiyorum.avukat tutmadan da bunu halledebilir miyim yada avukat ile birlikte ne kadar masrafı olur .Birde kpss ye gitcem isim değişikliğinden dolayı sorun yaşar mıyım .Yardımcı olur musunuz?

  • 22 Mayıs 2017

   Avukat tutmadan halledebilir misiniz bunu bilmem mümkün değil ancak kpss de sorun olmayacaktır.

 59. 10 Nisan 2017

  Merhabalar , isim değişikliği avukat ücretleri ne kadar oluyor bilgi verir misiniz ?

 60. 9 Nisan 2017

  İsmimi değiştirmek istiyorum adım Aleyna fakat her 10 kişiden biri aleyna ismimden nefret ediyorum,hiçbir şekilde kişiliğimi yansıtmıyor ve dini inançlarımda olmadığından kuranda geçen bir ismi kullanmak istemiyorum.Yurtdışına gidip geldiğimde insanlar bana Elena diyor bende adımı arapça olmıyan,kuran geçmiyen bir isim yapmak istiyorum ”Evin”.Suan babamın soyadını kullanıyorum fakat ayrılar annemin soyadını da almak istiyorum yani isim değiştirme davasıyla hem ismimi değiştirip hemde annemin soyadını alabilirmiyim bu arada yaşım 18.

 61. 9 Nisan 2017

  İyi günler . İki ismim var sadece birini kullanıyorum. Resmi işlerde, çevreme karşı ve aile içinde sorun yaşıyorum ilk ismimden dolayi. İsim değişikliği işlemleri ücreti ne kadar ? Ücreti öğrenebilirsem bu davayı açmayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 62. 8 Nisan 2017

  Merhaba
  Toplumda farklı isimle tanınıyorum kimlikte farklı dilekçe hazırladım yalnız “HUKUKİ DELİLLER :” kısmına ne yazabilirim anlayamadım .Bu konuda lütfen yardımcı olabilir misiniz. yada örnek birşeyler yazar mısınız, Teşekkürler

  • 3 Mayıs 2017

   ben ismimi değiştirmek istiyorum dilekçe yeterli olur mu yoksa avukata gerek var mı bide avukat ücretleri ne kadar bilgilendirirseniz sevinirim ?

   • 15 Mayıs 2017

    avukatın bu davada gerekli olduğunu yazıda belirttim. son karar sizin kararınız.

 63. 8 Nisan 2017

  Merhabalar ismim kader. Çevremde kötü bir şekilde şekilde anılıyorum hatta bazen alay konusu oluyor örneğin ” ben böyle kaderin .. ” “kaderime t**eyim .. ” gibi alaycı ifadelere maruz kalıyorum dayanamıyorum artık. Avukat ücreti ne kadar acaba?

  • 10 Nisan 2017

   İsim değiştirme ücreti bilgisi gönderildi.

 64. 7 Nisan 2017

  Merhabalar ismim nedim esimin ismini degistirmek istiyoruz imi neziha dalga konusu erkek oldugu soylenip dalga konusu yapiliyo ucret bilgisi ne yapmamiz konusunda bilgilendirirmisiniz iyi calismalar nedimozmen76@gmail,com

  • 10 Nisan 2017

   İsim değişikliği yapılabilir vekalet çıkarmanız yeterlidir.

 65. 7 Nisan 2017

  Merhaba ismim azime. Arkadaşlarım kuzu kuzu meee diye çok dalga geçiyor ve bu durumdan cok sikayetciyim. Bu isim ekletmem de haklı neden olarak sayılır mı? ?

 66. 6 Nisan 2017

  İsmimı değiştirmek istiyorum cok sorun yaşıyorum bu isim yüzünden herkes dalga geciyor acaba avukat parası falan toplam ne kadar para gerekiyor ve ben üniversiteye baslayacam başlamadan hemen olur mu

  • 10 Nisan 2017

   3 ay civarında sürmektedir dolayısı ile üniversiteye başlamadan değişiklik yapılabilir.

 67. 5 Nisan 2017

  isim sildirme davası icin avukat tutmak istiyorum bana ne kadar tutar ücret

 68. 3 Nisan 2017

  Merhaba ismim huseyin ben ateist im peygamberin torunun adi ya da kuranda gecen bu arap ismini is te mi yo rum bunun degistirilmesi icin tarafiniza ne kadar odeme yapmam gerekiyor acil donerseniz sevinirim

 69. 3 Nisan 2017

  Merhaba. Nüfusta kayıtlı ismim kazim. Yanlız çevremde ve hatta ailem arasında bile hep deniz olarak anıldım. Bu sebeple ismimi Deniz olarak değiştirmem mümkünmü. Ve bu dava için parasal olarak ne kadar giderim olur.

  • 10 Nisan 2017

   Tanıkla ispat ederek isminizi değiştirmeniz mümkündür.

 70. 1 Nisan 2017

  Bende İsim Değişikliği Yapmak İstiyorum Hem Bunun Ücretini Öğrenmek İstiyorum Hemde Baska Bi Sorum Daha Olacakti En Kisa Zamanda Benimle İletişime Geçerseniz Sevinirim Şimdiden Teşekkürler

  • 10 Nisan 2017

   Mail atıldı.

 71. 1 Nisan 2017

  Merhabalar kimlikteki adimi hic kullanmiyorum degistirmek istiyorum. Dilekce yeterli olucakmi? Avukat tutmam gerekiyormu ? Ortalama nekadar ucret talep edilir ? bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

  • 10 Nisan 2017

   Garanti olması için tanık bulmalısınız. Avukat tutarsanız daha sağlıklı olacaktır.

 72. 31 Mart 2017

  Gurur ismini alabilirmiyim ve ne yapmam gerekiyor avukat ücretini öğrenmek istiyorum ama durumu iyi biride değilim,

 73. 31 Mart 2017

  Çevremdeki insanlar beni yağmur olarak tanır ve bu durumdan rahatsız oluyorum kimliğime yağmur ismini ekletmek istiyorum ne yapmam gerekiyor avukata ihtiyac duyulur mu fiyat bilgisi ne Yardımcı olursanız sevinirim

  • 10 Nisan 2017

   mail gönderildi.

 74. 29 Mart 2017

  Merhaba,ismimden küçüklüğümden beri peşimi bırakmayan turşu tuçişş gibi lakaplarım yüzünden,fazlasıyla etrafta mevcut olmasından,kelimenin söylenişinden ve anlamından,kendi düşünce tarzım ve yaşam biçimimle uyuşmadığını düşündüğümden hiç haz etmiyorum,kafkas kökenli bir aileden geliyorum,geleneklere ve çerkes diline uygun bir şekilde ismimi değiştirmek isterim.İsim değişikliği için yeni bir yasa gerçekten var mı?Tam olarak ne yapmam gerek

  • 21 Mayıs 2017

   Dava açmalısınız.

 75. 26 Mart 2017

  Merhaba,
  Ben yurtdışında ikamet etmekteyim, çifte vatandaşım. İsmimi değiştirmek istiyorum. Bulunduğum ülkenin konsolosluğundan bu işlemleri gerçekleştirebilirmiyim, yoksa Türkiye’de avukat aracılığı ile mi başvurmalıyım. Ayrıca sizin büronuzdan avukat tutmak istersem, bedeli ne olur.

  • 21 Mayıs 2017

   Türk mahkemelerinde dava açmalısınız. Ücret bilgisi için telefon veya mail yolu ile bize ulaşabilirsiniz.

 76. 24 Mart 2017

  İSMİM BİRCAN
  İsmime merhum babamın ismini ekletmek istiyorum
  ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz.

 77. 23 Mart 2017

  ismimi degistirmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim bilgi verecek biri var mi ?

  • 18 Mayıs 2017

   yazımızı sizin için yazdık onu okuyabilirsiniz. eğer davayı bizimle yürütmek isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

 78. 21 Mart 2017

  İsmim Ömer ve ben bu ismi taşıyamıyorum hz Ömer gibi adaletli olmadığımı düşünüyorum ve bu bana yük günü geliyor ismimi ateş olarak değiştirmek istiyorum sizce bi sorun yaşar mıyım ?

  • 18 Mayıs 2017

   isim değiştirme davasında tanık göstermeniz doğru olacaktır.

 79. 21 Mart 2017

  iyi gunler ben ismimi degisip iki isim kullanmak istiyorum. iki isim mailime geri donus saglayin lutfen,

 80. 18 Mart 2017

  İsim değişikliği için avukat tutmak istiyorum ne kadar para gider. Öğrenciyim.

  • 20 Mart 2017

   isim değiştirme ücret bilgisi gönderildi.

   • 5 Nisan 2017

    merhaba,

    isim değiştirmek için avukat tutmak istiyorum bende ücreti ögrenebilir miyim

 81. 16 Mart 2017

  İsmim saziye ama cevremde hira e taninirim universitede cok sorun oluyor kimligime ya hirayi ekletmek ya da direkt hira olmasinj istiyorum.ekletmek mi basittir degistirmek mi veve avukat ücreti ne kadardir zaten saziye babaannemin ismi oldugu icin karisiklikta cikiyor

  • 20 Mart 2017

   Merhaba, isminizin başka bir şekilde bilinmesi isim değiştirmede haklı neden olarak kabul edilir.

 82. 18 Eylül 2016

  Fethullah kağan ismim
  İkisini bir den değiştirmek istiyorum
  Onların yerine tek isim olan bahtiyar yapmak istiyorum fakat öğrenci olduğumdan dolayı fazla bir bütçem yok yardımcı olursanız sevinirim
  İyi günler.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: