İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği
İsim değişikliği dava dilekçesine geçmeden önce isim değiştirme yeni kanun ile davasız da olabilmektedir. Ancak bunun belli bir şartları vardır. Örnek Muhammed olan ismin Muhammet olarak değiştirilmek istenmesi, Hatçe olan ismin Hatice olarak değiştirilmesi gibi basit harf hatalarından kaynaklanan hataların düzeltilmesi mümkündür. İsmi tamamen değiştirme, ekleme veya çıkarma gibi değişikliklerde hala isim değiştirme dilekçesi ile mahkemeye başvurmak gerekecektir.

İsim değişikliği Medeni Kanun’un 27. maddesinde düzenlenmiş ve isim değiştirmek için haklı neden olan herkesin açabileceği dava türüdür. Hangi hallerin haklı neden olduğu isim değişikliği davası makalemizde belirtilmiştir. Bu makalemizi okumadı iseniz okumanızı tavsiye ederiz.

Bu dava Asliye Hukuk Mahkemesine isim değiştirme dava dilekçesinin verilmesi ile başlar ve karar aşamasına kadar devam eder. Ad değiştirme/düzeltme/ekletme davasında hem dilekçe hazırlama aşamasında hem de dava aşamasında çok dikkatli olunmalıdır zira bu dava sadece bir kez açılabilmektedir, reddedilmesi durumunda bir daha açma imkanı yoktur. İsim değişikliği dilekçesinin hazırlanmasındaki usuli veya şekli hataların yapılmaması, değişiklik nedeninizin haklı neden olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği, hangi belgelerin gerekeceği, tanık dinletilmesinin gerekip gerekmediği, duruşmada nelerin anlatılması nelere vurgu yapılması gerektiği konusunda isim değişikliği alanında çalışmış bir avukat ile çalışmanız daha doğru olacaktır. Aşağıda bulunan isim değişikliği dilekçesi örneği tamamen genel olarak hazırlanmıştır. Ancak her dava kendine özgü hususiyetleri taşır bu nedenle ad değiştirme davası açacak olursanız sizin davanızın özelliklerine göre dilekçe hazırlanması ve diğer hususların buna göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu hususa bir kez daha dikkat çekmek istiyorum.

Genel olarak İsim değiştirme davası dilekçe örneği aşağıdaki şekildedir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçede bulunması gereken zorunlu unsurları yazmadığınız veya görevli mahkemede açmadığınız gibi vesair hallerde dava esas hakkında incelemeye girmeden usul hatasından reddedilecektir.

İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği

……….. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI: (İsim soy isminiz yazılmalıdır)

DAVALI: (Buraya karşı taraf Nüfus Müdürlüğü’nün ismi yazılmalıdır)

KONU: (Davanızın konusu ne ise onu yazmalısınız)

AÇIKLAMALAR: (Neden isim değiştirmek istediğiniz yazılmalıdır. Bu kısım çok önemlidir zira davanın kabul veya reddi daha çok buraya bağlıdır. Yine yukarıda bahsettiğim hususu tekrarlıyorum ancak sadece bir kez açılabilecek davanızı riske atmak istemiyorsanız bir avukat ile bu davayı yürütünüz. Nüfus davaları uzun süren davalar olmaması nedeni ile avukatlar genelde diğer davalara göre nispeten daha düşük ücretlere davanızı takip etmektedir. Bizim dava vekalet ücretimizi sormak için online danışma bölümünden veya sağ alttaki sorunuz mu var kutusundan sorabilirsiniz.)

HUKUKİ NEDENLER:(Hangi kanunların hangi maddelerine dayanarak bu istemde buluyorsunuz bunlar yazılmalıdır)

HUKUKİ DELİLLER: (Buraya delilleriniz yazılmalıdır. Bu kısmı başlangıçta iyi belirlemeniz gerekmektedir. Zira burada belirtmediğiniz bir delile dava aşamasında dayanamazsınız.)

SONUÇ ve İSTEM: (Burada ne istiyorsunuz bu belirtilmelidir.)

Düzenleme: Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için avukata sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

Avukata Sor

  Yazıyı Paylaş
  • 15
  •  
  •  
  •  
  •  
   15
   Shares
  1. 23 Temmuz 2018

   ismimi değiştirmek isyorum nitekim sebeplerden dolayı

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz.

  2. 24 Temmuz 2018

   meraba annemin adı erkek ismi değiştirmek istiyor tam olarak anlamadım nası yapılabilir nereye başvurucaz

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz.

  3. 25 Temmuz 2018

   Merhaba ikinci ismimi telafuz yazım ve kodlama zorluğu nedeni ile degiştirmem gerekiyor. Ben 8 haziran 2018 de bir Amerika vatandası ile evlendim ikinci ismim Müge. GreenCard ve immigration başvurusunda oradaki danışman Müge nin kodlanamaz ve okunamaz olduğunu sildirmemi ya da degistirmemi soylemiş. Arya adını almak istiyorum 2 dildede yazımı okunusu aynı olan.

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz.

  4. 2 Ağustos 2018

   İki ismim var ilk ismimi sildirmek istiyorum. Ücret ne kadar olur avukat tutmama gerek varmı .

   • 7 Kasım 2018

    Merhabalar, isim değiştirme davalarını vekalet yoluyla yapmak süreci hızlandırıp kolaylaştıracaktır. Fiyat bilgilisi için büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

  5. 4 Ağustos 2018

   Merhaba benim iki ismim var ilk ismim Tayyip. İki isim hem çok uzun oluyor hem de daha çok diğer ismimi kullandığım için Tayyip ismini sildirmek istiyorum. Üniversite tercih sürecinde olduğum için eğer şimdi dava açarsam tercih veya kayıt esnasında bir sıkıntı olur mu? Ayrıca da mahkeme ne kadar sürer ve dava masrafları ne kadar tutar?

   • 7 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebe dayandırmak sureti ile isim değiştirme davası açabilirsiniz. İsim değişikliğinizin kabul edilmesi üzerine mahkeme tarafından nüfusa bildirilecek, gerekli değişimler yapılacaktır. İsim değiştirme davası çok uzun bir süreç olmadığı gibi, bir davanın ne kadar süreceğini kesin olarak bilmek mümkün değildir. Masraflar konusunda büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

  6. 6 Ağustos 2018

   Merhaba benim adım Emine ama sadece okul ya da resmi kurumlarda bu ismi kullanıyorum yakın çevrem akrabalarım mahallemdeki komşular emoş lakabıyla sesleniyor. Aslında Eylül ayının ilk günü doğduğum için Eylül koyacaklarmış bütün aile fertleri bu kararı almış fakat babam son anda eski kız arkadaşının ismi olan Emineyi koymuş bu durumdan ötürü evde bana Emine denmiyor annem olsun hatta babamın ağzından bile çok az duydum kimlikteki ismimi. Kimlik isimim diyorum çünkü asla benimseyemiyorum, insanlar seslenince bakamıyorum.Arkadaşlar arasında Eylül ismini büyüdüğüm mahalle ve akrabalarım da emoş kısalmasını kullanıyor. Dava açabilir miyim?

   • 3 Ekim 2018

    Merhaba, başka bir isim kullanıyorsanız isim değişikliğini o yönde yapmanız mümkündür.

  7. 6 Ağustos 2018

   Merhaba oğlumun ismi Mustafa Alp Fakat biz sadece alpı kullanıyoruz akrabalar falanda musti mıstik gibi saçma kısaltmalar kullanıyor mustafa ismini sildirmek istiyoruz ne yapabilirz

   • 7 Kasım 2018

    Merhabalar, haklı bir sebebe dayandırdığınız sürece isim değiştirme davası açabilirsiniz.

  8. 7 Ağustos 2018

   Merhaba. Biz oğlumuzun 2 isminden birini kimlikten sildirmek istiyoruz. bu konuda yardımcı olur musunuz ?

   • 3 Ekim 2018

    Merhaba, elbette isim sildirme işlemini yapabiliriz. Bize ulaşabilirsiniz.

  9. 13 Ağustos 2018

   Merhaba, ismim Aslan ama Osman olarak değiştirmek istiyorum. Bir hayvan ismi ve anlamsız olduğu için değiştirmek istiyorum.Bir de ben arabım,Arapça da ismim عثمان, yani türkçe karşılığı Osman’dır. Bununla ilgili nasıl bir dilekçe yazmalıyım bana yardımcı olabilir msnz.

   • 13 Ağustos 2018

    Merhaba bize başvurursanız isim değişikliği ile ilgili gerekli işlemleri yapabiliriz.

  10. 15 Ağustos 2018

   iyi günler isim ve soyad değiştirme davası açmak istiyorum avukatlık ücretinizi öğrenebilir miyim

  11. 9 Eylül 2018

   merhaba 05.09.2019 tarıhınde kız cocugum oldu.ısmını ayse olarak soyledım ama memur yogunluktan dolayı bı oncekı cocugumun ısmı olan zeynep yazmıs.suan ıkı adet zeynep ısımlı cocugum oldu.soyledıgımde tusa bır defa basınca ıptal edemıyecegını soyledı.ancak mahkeme kararıyla duzeltebılecegını soyledı bana yardımcı olabılırsenız sevınırım.syg

  12. 17 Eylül 2018

   Merhaba benim adim İMAM ismimi değiştirmek istiyorum. Bunun için nüfus müdürlüğüne dilekçemi yoksa asliye hukuk mahkemesine dava mı açmam gerekiyor.. bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi dönerseniz memnun olurum.

   • 3 Ekim 2018

    merhaba, nüfus müdürlüğünde ancak harf hatalarından kaynaklanan değişiklikleri yapmaktalar. Bu nedenle dava açmanız gerekmektedir.

  13. 20 Eylül 2018

   Merhaba ismi değistirmek istiyorum ismim aslında ülkü çevremde de herkes böyle bilir ama kimlikte ülkiye diye geciyor bunu duyan kişiler dalga geçiyorlar sürekli. Bir de ek isim eklemek istiyorum…

   • 3 Ekim 2018

    Merhaba, tanıkla bunu değiştirmek ve ekleme yapmak mümkündür.

  14. 21 Eylül 2018

   mrb ismim güllü ismimden rahatsız oluyorum ve 5 senedir çevremdeki insanlar beni mira olarak biliyor ve ben kimlikte ismimin mira yazmasını istiyorum ne yapmam gerek teşekkürler

   • 19 Ekim 2018

    Merhabalar, isminizi dava açarak değiştirmeyi talep edebilirsiniz. Mahkeme tarafından kabul görecek haklı bir sebebiniz olması durumunda isminizin değiştirilmesine karar verilecektir.

  15. 23 Eylül 2018

   Oğlumun adını babasının rüyası üzere Said Nusret Emin koyduk ancak resmi yerlerde söylerken cok sıkıntı oluyor ve sadece Said ismini kullanıyoruz, henüz 5 yaşında sosyal hayata atılmadan diger iki ismi sildirmek istiyoruz, yeterli sebep midir?

   • 25 Eylül 2018

    Merhaba,
    “Nusret Emin” isimlerini hiç bir şekilde kullanmadığına dair tanıklarınız var ise sildirmek için bu durum yeterli olacaktır.

  16. 25 Eylül 2018

   Çocuğum un ismi sezgin ben bu ismi değiştirmek istiyorum anlamı iyi değil buna karşılık Muhammet ismini koymak istiyorum yardımcı olsanız sevinirim

  17. 26 Eylül 2018

   Merhaba. Biz oğlumuzun ismini değiştirmek istiyoruz, adı İsrafil. Toplumda tanıtırken insanlar tarafından çok zor algılanıyor, ilerde zorluk çekmesin diye, bir de benim rızam yoktu bu isme. Değişim mümkün müdür?

  18. 29 Eylül 2018

   Ismım fatma annemle aynı ısmı taşıyorum kımlıktekı ısmımı hıc kullanmıyorum aılem ve çevrem kübra ısımını kullanılıyor çocukluğumdan berı ısmımı degıstırmede sıkıntı ceker mıyım yardımcı olur musunuz kaç ay ıcınde hal olur 1 ay sonra resmı nıkahım kıyılacak o zaman kadar halledebılır mıyım

   • 3 Ekim 2018

    Merhaba, bir ay sonraya isim değişikliğinin yetişmesi mümkün değil malesef. Davadan sonra bir kısım prosedürel işlemler de mevcut.

  19. 8 Ekim 2018

   iyi günler isim değiştirme davası açmak istiyorum avukatlık ücretinizi öğrenebilir miyim

   • 23 Ekim 2018

    Merhabalar, ne yazık ki buradan ücret bilgilendirmesi yapamıyoruz. Bu konuda bilgi almak için telefon veya mail yoluyla büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

  20. 20 Ekim 2018

   Merhabalar,
   Ben Almanyadan Enver Akyürek size bi sorum olacak bizim kizimizin ismi Bedriye (Rahmetli Annemizin ismi onun baskisi ile koymustuk ismini) burada Almanyadan Çok sıkıntı çekiyor hep okulda dalga geçiyorlar ismi ile Piskolojisi çok bozuldu ismini Esra olarak değiştirmek istiyoruz biz zaten Esra diyoruz evde acaba kanunen mahkemeye gitmeden mümkün mü? İnternette araştırdığıma göre 2019 yılına kadar mahkeme siz isim değişiyor muş hangi yolu izlememiz gerekiyor dilekçe yoluyla mı yoksa sizin aracılığınızla mı başvurmamız gerekiyor eğer mümkünse siz yaparsanız bu işlemleri ne kadar ücret talep ediyorsunuz. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

   Sevgi ve saygılarımla
   Enver Akyürek

   • 23 Ekim 2018

    Merhabalar, bahsettiğiniz 2018 Yeni İsim Değiştirme Kanunu’na göre dava açmadan,nüfus müdürlüğünde isim değiştirmeniz mümkündür ancak bu durum harf hatası gibi küçük ve sınırlı sayıda hatalarda için geçerlidir. Bu sebeple sizin durumunuzda dava açmanız gerekmektedir. İsim değiştirme davası vekalet aracalığıyla da açılabilir. Bu sebeple büromuzla iletişime geçmenizi öneririz.

  21. 6 Kasım 2018

   Merhabalar, mahkeme tarafından geçerli bulunacak bir sebebe dayanarak isim değiştirme davası açabilirsiniz. Eğer bu süreci avukat ile sürdürmeyi tercih ederseniz büromuzla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

  1 4 5 6
  Write a comment:

  *

  Your email address will not be published.

  © 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

  Gizlilik Politikası

  logo-footer

  SOSYAL MEDYADA BİZ: