İsim Değiştirme Nüfus Müdürlüğüne Başvuru ile Mümkün mü
   İsim Değiştirme Nüfus Müdürlüğüne Başvuru ile Mümkün mü?

Herkes, doğduğu anda kendisine anne ve babasının ya da ailesinin uygun gördüğü isimle yaşamaya başlamakta ve kimi zaman da hayatı son bulasıya kadar bu isimle yaşamaktadır. Kişilere konulan isimlerde kimi zaman aile büyüklerinin ismi ve ya çevrede sıklıkla duyulan isimlerden biri olmaktadır. Ancak bazen kişiler, yaşadığı ortamda ya da kariyerinde isimlerinden dolayı olumsuzluklar yaşayabilmektedir. Zira söz konusu isimler, her ne kadar konulduğu zaman aile büyükleri tarafından farkında olunmasa da anlamsız, komik, kişiliği zedeleyici ve dalga unsuru barındırıcı nitelikte olabilmektedir. Bu nedenle kişiler, isimlerini değiştirmek isteyebilmektedir. Bunu da bir an ve hızlı bir şekilde değiştirmek istese de izlenmesi gereken prosedürler silsilesi mevcuttur. Bu durumda da kişiler uzman bir avukattan yardım alarak işlemlerini yürütmesi daha olumlu sonuçlar almasına yardımcı olabilecektir.

Nüfus Müdürlüğüne Dilekçe Vererek İsim Değiştirme Konusu 2017

26 Mart 2015 tarihinde yasalaşan İç Güvenlik Kanunu ve ardında 28 Haziran 2016 tarihinde Başbakan ve Başbakan yardımcılarının konuşmalarının ardından gün yüzüne çıkan konulardan bir tanesi de isim de değiştirme olayının ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak gerçekleştirilebileceğidir. Ancak yapılan söylemler haricinde henüz bunun nasıl gerçekleştirileceği ve şartlarının neler olacağı hakkında henüz bir adım atılmamış ve bilgilendirme de yapılmamıştır. Bu nedenle şu an sadece bir beyan niteliğinde ifadeler olarak görülebilir. Zira bu konuda henüz kanunlaşmış bir düzenleme mevcut değildir ve hatta henüz bir tasarı dahi ortada yoktur. 2013 yılında yine aynı ifade hükümet tarafından beyan edilmesine rağmen hala böyle bir düzenleme yapılmamıştır.

Bunun yanında İç Güvenlik Kanunu’nun 10.geçici maddesine göre ilgili yasanını yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl içerisinde ilgili nüfus müdürlüğüne başvurarak istisnai bir şekilde isim değiştirilebilinmekteydi.  Ancak bu sürenin geçmiş olmasından dolayı da şu an isim değiştirmek isteyen herkes isim değiştirme davası sürecini yürütüp başarıyla sonuçlandırmasının ardından isim değiştirebilmektedir.

İsim Değiştirmede Şuanki Hukuki Süreç

İsim değiştirme, şu an hukuki bir dava süreci ile gerçekleştirilmektedir. Bu davayı 18 yaşında bulunan herkes açabilmektedir. Ayrıca ergin olmayan yani 18 yaşının altında bulunan kişilerde veli ya da vasinin izni ile birlikte söz konusu davayı açabilmektedir.

Davanın açılmasında hukuki yararın varlığını kanıtlayabilmek ve davanın olumlu sonuçlanması için de değiştirilmesi talep edilen ismin bazı özelliklerde olması gerekmektedir. Bu kapsamda söz konusu isim; komik, kötü, genel ahlaka aykırı bir nitelik taşımalı, kişinin çevresinde başka bir isimle tanındığı için bu isimle bağdaştırılamamalı, kariyerini kötü etkileyen bir nitelik taşıyan, kötü bir şöhrete sahip olan, milli kültüre, örf ve adetlere aykırı olan, telaffuzunun güç olan ve kişinin daha öncesinde bu adla yaşadığı travma bulunması gibidir. Ayrıca kişinin kendisine yeni koymak istediği isimde bu kapsamda değerlendirilerek bu özelliklere haiz olmamalıdır. Zira kişi bu durumda yeniden mağdur olabilecektir. Bunun yanında da kişi isim değiştirme davasında farklı bir haklı bir nedenini ya da hukuki yararını açık bir şekilde ileri sürebilmektedir. Bu davalar, kişi yaşadığı sürece yani hayatı boyunca bir kere açılabilen davalardandır. Ancak davanın açılması ile de kişi hakkını kötüye kullanmaması da gerekmektedir.

İsim değiştirme davası, şekli bir şart olarak kişinin ikametgahında bulunan yani yaşadığı yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde isim değiştirme davası dilekçesi ile açılmaktadır. Davanın açılmasından ardından da iki tanık, Cumhuriyet Savcısı ve ilgili Nüfus Memuru da dava sırasında dinlenilmektedir. Genel olarak isim değiştirme davaları 3 ay kadar sürmektedir.

Davanın incelenip hakimin isim değiştirme talebini haklı bulmasının ardından dava sonuçlanmaktadır. Verilen mahkeme kararı da kayıtlı olunan nüfus müdürlüğü ile bağlantılı olarak değişik yerel gazetelerde ya da Basın İlan Kurumu vasıtasıyla belirlenen gazetelerde ilan edilmektedir. Çıkan gazete ilanının ardında da ilan ilgili nüfus müdürlüğüne bildirilmeli ve yeni kimlik işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca kişi, davanın sonuçlanmasının ardından bundan kişisel durumu etkilenmemektedir. Yani kişinin ailesiyle olan soy bağı kesilmemekte ve ailesiyle olan mirasçılığı devam etmektedir. Bunun yanında isim değiştirme davasının açılması, herhangi bir süreye bağlı değildir. İstenildiği zaman dava açılabilmektedir.

İsim değiştirme davası her ne kadar kişinin talebiyle bağlantılı olarak açılabilecek bir dava ise de bu davanın açılması ile zarar görebilecek üçüncü kişiler de olabilmektedir. Zarar gören kişiler olması halinde ise bu kişiler isim değiştirme davasında kararın verilmesinin ardından 1 yıl içerisinde itiraz edebilmektedirler.

Sonuç olarak, isim değiştirme ister nüfus müdürlüğüne başvuru şeklinde düzenlensin ister hukuki bir dava yolu ile gerçekleştirilsin bu konularda uzman ve tecrübeli bir avukat yardımı ile yapılması kişinin en iyi ve en hızlı şekilde taleplerinin gerçekleşmesini sağlayabilecektir.

Yazıyı Paylaş
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares
 1. 18 Mayıs 2017

  sizce böyle bir düzenleme ne zaman yapılıp kanunlaşır. Bunun için beklemeli miyiz?

  • 20 Mayıs 2017

   merhaba, bir kaç yıl daha böyle bir düzenleme yapılmayacağını düşünmekteyim ve düzenlemenin nasıl bir şey olacağı da belli değil. Elbet yine isim değiştirmenin belli şartları olacaktır yalnızca dilekçe ile yapılmayacağı barizdir. Bana kalırsa beklemeden davanızı açın.

 2. 6 Kasım 2017

  Merhabalar ben bir şey sormak istiyorum annem doğum yaptığında kararlaştırılmış bir ismim yokmuş babamda annemden habersiz Hanife diye yazdırmış kimligime ama annem kabul etmemiş ve Aylin demiş bana herkeste beni şuan Aylin olarak tanır ismimi çok seviyorum Hanife ismini duymaya tahammül bile edemiyorum okulda olsun resmi dairelerde olsun bana Hanife diye sesleniyorlar mecburen ama ailem olsun akrabalarım arkadaşlarım herkes beni Aylin olarak tanıyor öyle sesleniyor dilekçeyle değiştirme yürürlüğe girdi ama benim gibileri kapsamiyo galiba benim ne yapmam lazım

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba,sizin durumunuz gereği doğrudan Asliye Hukuk Mahkemesinde isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri ve dava hakkında kapsamlı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 3. 9 Kasım 2017

  Merhabalar,ben ismimi kısaltmak istiyorum çünkü arkadaşlarım bana Tuna diye hitap ediyor.Soyismimin de gülünç olması nedeniyle değiştirmek istiyorum.Çok fazla alay konusu oluyor.Ayrıca küçüklükten beri istediğim bir ismi ekleyebilir miyim acaba?İsmimi hep kendi istediğim isim olmasını istediğim için eklemek istiyorum.Artık çevremin Tuna ismine çok alışttığı için kendi istediğin isimle değiştirmek değil de ikinci bir isim olarak yanına eklemek istiyorum.Yarcımcı olur musunuz lütfen?

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme ve isim ekletme işlemleri için Asliye Hukuk Mahkemelerinde isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu davada haklı sebep göstermek gereklidir. Dava hakkında daha kapsamlı bilgi almak için bize sitemizdeki iletişim kaynaklarından ulaşabilirsiniz.

 4. 13 Kasım 2017

  Ben isim ekletmek istiyorum. Tek dilekçe ile bu işlem oluyor mu yeni yasa çıkmış diyorlar yoksa daha farklı mi işliyor bu süreç

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirme – eklettirme işlemi dava ile gerçekleştirilir. Ancak 2019 Kasım ayına kadar geçerli olmak üzere nüfus müdürlüğüne verilecek dilekçe ile isim değişikliği hakkı tanınmıştır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 5. 13 Kasım 2017

  İyi günler ismim Kübra Aydın 22 yaşındayım. Babam nüfusta ismimi Kübra Aylin Aydın koymak istediğini belirtmiş ancak nüfus kağıdına geçerken Kübra Aydın olarak yazılmış. Mahkeme gerekmeksizin nüfus müdürlüğünde ismimi Kübra Aylin Aydın olarak değiştirmem mümkün mü, illa mahkeme mi gerekli? Cevap verirseniz çok sevinirim…

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği dava yolu ile gerçekleştirilebilir. Mahkemeye isim değişikliği talebinin yanında bazı haklı nedenler sunulur. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 6. 14 Kasım 2017

  Merhabalar ikinci isim eklemek istiyorum bunun içinde ayni prosedürleri mi uygulamam gerek yoksa nüfus müdürlüğüne başvurmam yeterli olur mu?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim ekletme işlemi için haklı sebebe bağlı olarak Asliye Hukuk Mahkemelerinde isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isim ekletmek, haklı sebebe dayanılarak isim değişikliği davası yoluyla mümkündür. Asliye Hukuk Mahkemesinde bu dava açılmalıdır. Dava açma ve takip işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 7. 4 Aralık 2017

  Merhaba ismim bayram ve ismimden memnun degilim Kendimi tanıtırken çekiniyorum Yeni okulumda kendimi yavuz diye tanittim 1 yildan beri yavuz olarak biliniyorum ismimi degiştirebilirmiyin

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği davası açmak suretiyle isminizi değiştirme hakkına sahipsiniz. Bu değişiklik için haklı bir sebep göstermeniz gerekmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 8. 2 Ocak 2018

  İki isme sahibim ilk ismim komik ve dalga geçici oldugu için sildirmek istiyorum nüfüs müdürlügü gidip dilekcemi vermeliyim yardımcı olurmusunuz

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isminizi ancak dava yolu ile sildirebilirsiniz. Nüfus müdürlüğüne vereceğiniz dilekçe kabul görmeyecektir. İsminizin alay konusu olması mahkemece haklı bir neden olarak kabul edilir ve adınızın silinmesine karar verilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 9. 4 Ocak 2018

  İsim değiştirmek istiyorum isim yüzüne zorluk çekiyorum

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu dava haklı sebeplere dayalı olarak açılmaktadır. Dava açma ve takip işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 10. 25 Ocak 2018

  Merhaba benim ismim ruhigülsüm ben sadece gülsümü kullanmak istiyorum adim birlesik bu sorun olur mu davayi nasil acicam lutfen bana yardimci olur musunuz ??

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba isminizi gülsüm olarak değiştirmeniz mümkündür. İsim değiştirme davasında mahkeme bazı haklı nedenlerin varlığını arar. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 11. 29 Ocak 2018

  İsmim Döndü ve dava açmaksızın nufüs müdürlugunde dilekce yoluyla ismimi degiďtirebilirmiyim

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, dava açmadan isim değişikli yapmak mümkün değildir. İsim değiştirme davası açmanız gerekir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 12. 2 Şubat 2018

  İsmimi değiştirmek istiyorum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değiştirmek isteyen vatandaşlarımız haklı bir nedene bağlı olarak Asliye Hukuk Mahkemelerinde isim değişikliği davası açmalıdır. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçmelisiniz.

 13. 5 Şubat 2018

  Merhaba ,benimde bu konuyla alakali bir sorunum var ismim cihan ve günlük hayatta bu durumla alakali sıkıntı yasiyorum.Ismime ek olarak baska bir isim daha kullanmak istiyorum bu durumda dava mi acmam gerekiyor yoksa nüfus müdürlügüne mi basvuruda bulunmam lazim çünkü yeni yasayla beraber artik dava acmaya gerek yok diye bir söylem var yardimci olursaniz sevinirim.

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isminizin yanına başka bir isim ekletme işleminizi ancak dava yolu ile gerçekleştirebilirsiniz. Günlük hayatta yaşadığınız sorunlar mahkemece haklı neden olarak görülecektir. Yeni yasa ile gelen yöntem basit yazım yanlışlarına yönelik olup isim ekletme işlemi nüfus müdürlüğü kanalı ile gerçekleştirilemez. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz

 14. 5 Mart 2018

  merhaba benım ısmım yurdagul ama halk dılınde gıttıgım her ortamda ısmımle yarmagul olarak dalga gecılıyor bu konu epeyce utandırıyor özguvenım eksık bır sekılde yasıyorum…aşırı derecede rahatsız oldugumdan öturu ısmımı 10 yıldır yenıtanıstıgım ınsanlara sınem olara verdım…ama ıstedıgım sonucu alamadım yıne ısmımı ögrendıgınde alay konusu oluyorum…ben nufus mudurlugune bu durumu acıklasam hızlı bır sekılde netıce verırmı…ıs yerınde sıgortam baslıcak kendı adıma…kayıtlarda yurdagul gecsın ıstemıyorum…hızlı bır skılde nasıl hallederım lutfen acıl cvb …

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği davası açmak suretiyle isminizi değiştirmeniz mümkündür Bu tür davalar ülkemizde ortalama olarak 2-4 ay arası sürmektedir. Dava süreci hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

 15. 9 Mart 2018

  Merhaba yeni Ad ve Soyad değişikliği yürürlüğe girmiş sanırım küçük düşürücü, komik, umumi edeplere uymayan adlar için artık mahkemezsiz değiştirmek mümkün mü.?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, 5490 sayılı Nüfus kanununun ek geçici maddesi bu tür işlemleri kapsamıyor dolayısıyla isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 16. 9 Nisan 2018

  Merhaba! Bn ismimi değiştirmek istıyorum bunu hemen yapabilir miyim

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, isim değiştirme davası açmak suretiyle istediğiniz zaman dava açabilirsiniz. isim değişikliği davaları ülkemizde ortalama olarak 2-4 ay arası sürmekte olup davadan davaya değişmektedir. Dava süreci ve işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 17. 21 Nisan 2018

  Merhaba,
  5 Ocak 2018 de yürürlüğe giren ek maddede soyismin gülünç olması ve isimde imla hatası olması halinde ismin nüfus müdürlüklerince değiştirilebileceği yazılmış. Tamamen farklı bir isim alınmak istenmesi halinde yine mahkeme ile mi başvuru yapılması gerekiyor?
  teşekkürler

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, isim değiştirme işlemi için doğrudan isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu dava Asliye Hukuk Mahkemesine açılır. Geçici olarak getirilen dilekçe ile nüfus müdürlüğünce değişiklikler ismin gülünç olması durumunu kapsamamaktadır. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 18. 24 Mayıs 2018

  merhaba ben adımı begenmıyorum adım aysel ve kotu anılarım var yenı bı hayat gıbı dusunerek yenı bır ısmım olsun ıstıyorum bunun ıcın nufus mudurlugune dılekce hayla geçerlimi yoksa bıttı mı mahkemeye mı vermemiz gerek ücretlimidir ucretliyse ne kadar masraf olur bılgı verırsenız sevınırım.

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, nüfus müdürlüğüne başvuru hakkı tanıyan düzenleme sadece basit yazım yanlışlıklarının düzeltilmesine yöneliktir. İsminizi değiştirmek için isim değiştirme davası açmalısınız. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 19. 26 Haziran 2018

  Merhaba isim degistirmek istiyorum acaba nasil yapilabilir gerekirse dava acmayi da dusundum yazidan sonra, bilgilendirme imkaniniz var mi, cinsiyet degisim surecinde olan biriyim ve kimlikte yazili olan isimden dolayi sıkıntılar yasamaktayim, secimlerde dahi gorevli yuksek sesle ismimi telaffuz ediyor ve berbat hissediyr insan kendini vb durumlar dert yaratiyor, bu durum ve durumlar hakli sebep olarak degerlendirilir mi sistem tarafindan acaba? Sevgiler.

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, cinsiyet değişimi isim değişikliği davalarında haklı sebep olarak sayılan sebeplerdendir. Bu sebebe dayalı olarak isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. İsim değişikliği davası açmak için bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.

 20. 8 Eylül 2018

  Merhaba
  Ben ismimi değiştirmek istiyorum bunun için avukat tutacağım. Bu dava için ücret ne olur eğer siz avukatlık yaparsanız?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, ne yazık ki buradan ücret beyan edemiyoruz. Bu konu hakkında bilgi almak için telefon veya eposta aracılığı ile bizle iletişime geçebilirsiniz.

 21. 30 Kasım 2018

  Merhaba adim Berkay ve kadinim.Bugun nufusa gidip dilekcemi verdim Beray olarak degistirilmesi icin harf hatasindan dolayi yanlis oldugunu ve toplumda erkek zannedildigini dilekcede belirttim.Nufustaki kisi bununla ilgili sorun olmayacagini soyledi.Sartlarda uygunsuzluk yok heralde degilmi mutlaka degisirmi? Ne kadar surede sonuc belli olur?

  • 30 Kasım 2018

   Merhaba, isminizdeki basit imla hatalarını nüfus müdürlüğüne başvurarak değiştirebilirsiniz. Ancak yazım yanlışını aşan değiştirme işlemleri ancak asliye hukuk mahkemesinde açılacak isim değiştirme davası ile söz konusu olabilir. Nüfusa yaptığınız başvuru esasen haklı nedene dayansa da basit imla hatasını aşar durumdadır. Nüfus memuru başvurunuzu kabul etmezse dava açmanız gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek ve hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: