Güncelleme Tarihi:
İsim Değiştirme Nüfus Müdürlüğüne Başvuru ile Mümkün mü
   İsim Değiştirme Nüfus Müdürlüğüne Başvuru ile Mümkün mü?

Herkes, doğduğu anda kendisine anne ve babasının ya da ailesinin uygun gördüğü isimle yaşamaya başlamakta ve kimi zaman da hayatı son bulasıya kadar bu isimle yaşamaktadır. Kişilere konulan isimlerde kimi zaman aile büyüklerinin ismi ve ya çevrede sıklıkla duyulan isimlerden biri olmaktadır. Ancak bazen kişiler, yaşadığı ortamda ya da kariyerinde isimlerinden dolayı olumsuzluklar yaşayabilmektedir. Zira söz konusu isimler, her ne kadar konulduğu zaman aile büyükleri tarafından farkında olunmasa da anlamsız, komik, kişiliği zedeleyici ve dalga unsuru barındırıcı nitelikte olabilmektedir. Bu nedenle kişiler, isimlerini değiştirmek isteyebilmektedir. Bunu da bir an ve hızlı bir şekilde değiştirmek istese de izlenmesi gereken prosedürler silsilesi mevcuttur. Bu durumda da kişiler uzman bir avukattan yardım alarak işlemlerini yürütmesi daha olumlu sonuçlar almasına yardımcı olabilecektir.

Nüfus Müdürlüğüne Dilekçe Vererek İsim Değiştirme Konusu 2017

26 Mart 2015 tarihinde yasalaşan İç Güvenlik Kanunu ve ardında 28 Haziran 2016 tarihinde Başbakan ve Başbakan yardımcılarının konuşmalarının ardından gün yüzüne çıkan konulardan bir tanesi de isim de değiştirme olayının ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak gerçekleştirilebileceğidir. Ancak yapılan söylemler haricinde henüz bunun nasıl gerçekleştirileceği ve şartlarının neler olacağı hakkında henüz bir adım atılmamış ve bilgilendirme de yapılmamıştır. Bu nedenle şu an sadece bir beyan niteliğinde ifadeler olarak görülebilir. Zira bu konuda henüz kanunlaşmış bir düzenleme mevcut değildir ve hatta henüz bir tasarı dahi ortada yoktur. 2013 yılında yine aynı ifade hükümet tarafından beyan edilmesine rağmen hala böyle bir düzenleme yapılmamıştır.

Bunun yanında İç Güvenlik Kanunu’nun 10.geçici maddesine göre ilgili yasanını yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl içerisinde ilgili nüfus müdürlüğüne başvurarak istisnai bir şekilde isim değiştirilebilinmekteydi.  Ancak bu sürenin geçmiş olmasından dolayı da şu an isim değiştirmek isteyen herkes isim değiştirme davası sürecini yürütüp başarıyla sonuçlandırmasının ardından isim değiştirebilmektedir.

İsim Değiştirmede Şuanki Hukuki Süreç

İsim değiştirme, şu an hukuki bir dava süreci ile gerçekleştirilmektedir. Bu davayı 18 yaşında bulunan herkes açabilmektedir. Ayrıca ergin olmayan yani 18 yaşının altında bulunan kişilerde veli ya da vasinin izni ile birlikte söz konusu davayı açabilmektedir.

Davanın açılmasında hukuki yararın varlığını kanıtlayabilmek ve davanın olumlu sonuçlanması için de değiştirilmesi talep edilen ismin bazı özelliklerde olması gerekmektedir. Bu kapsamda söz konusu isim; komik, kötü, genel ahlaka aykırı bir nitelik taşımalı, kişinin çevresinde başka bir isimle tanındığı için bu isimle bağdaştırılamamalı, kariyerini kötü etkileyen bir nitelik taşıyan, kötü bir şöhrete sahip olan, milli kültüre, örf ve adetlere aykırı olan, telaffuzunun güç olan ve kişinin daha öncesinde bu adla yaşadığı travma bulunması gibidir. Ayrıca kişinin kendisine yeni koymak istediği isimde bu kapsamda değerlendirilerek bu özelliklere haiz olmamalıdır. Zira kişi bu durumda yeniden mağdur olabilecektir. Bunun yanında da kişi isim değiştirme davasında farklı bir haklı bir nedenini ya da hukuki yararını açık bir şekilde ileri sürebilmektedir. Bu davalar, kişi yaşadığı sürece yani hayatı boyunca bir kere açılabilen davalardandır. Ancak davanın açılması ile de kişi hakkını kötüye kullanmaması da gerekmektedir.

İsim değiştirme davası, şekli bir şart olarak kişinin ikametgahında bulunan yani yaşadığı yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde isim değiştirme davası dilekçesi ile açılmaktadır. Davanın açılmasından ardından da iki tanık, Cumhuriyet Savcısı ve ilgili Nüfus Memuru da dava sırasında dinlenilmektedir. Genel olarak isim değiştirme davaları 3 ay kadar sürmektedir.

Davanın incelenip hakimin isim değiştirme talebini haklı bulmasının ardından dava sonuçlanmaktadır. Verilen mahkeme kararı da kayıtlı olunan nüfus müdürlüğü ile bağlantılı olarak değişik yerel gazetelerde ya da Basın İlan Kurumu vasıtasıyla belirlenen gazetelerde ilan edilmektedir. Çıkan gazete ilanının ardında da ilan ilgili nüfus müdürlüğüne bildirilmeli ve yeni kimlik işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca kişi, davanın sonuçlanmasının ardından bundan kişisel durumu etkilenmemektedir. Yani kişinin ailesiyle olan soy bağı kesilmemekte ve ailesiyle olan mirasçılığı devam etmektedir. Bunun yanında isim değiştirme davasının açılması, herhangi bir süreye bağlı değildir. İstenildiği zaman dava açılabilmektedir.

İsim değiştirme davası her ne kadar kişinin talebiyle bağlantılı olarak açılabilecek bir dava ise de bu davanın açılması ile zarar görebilecek üçüncü kişiler de olabilmektedir. Zarar gören kişiler olması halinde ise bu kişiler isim değiştirme davasında kararın verilmesinin ardından 1 yıl içerisinde itiraz edebilmektedirler.

Sonuç olarak, isim değiştirme ister nüfus müdürlüğüne başvuru şeklinde düzenlensin ister hukuki bir dava yolu ile gerçekleştirilsin bu konularda uzman ve tecrübeli bir avukat yardımı ile yapılması kişinin en iyi ve en hızlı şekilde taleplerinin gerçekleşmesini sağlayabilecektir.

Yazıyı Paylaş
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 18 Mayıs 2017

  sizce böyle bir düzenleme ne zaman yapılıp kanunlaşır. Bunun için beklemeli miyiz?

  • 20 Mayıs 2017

   merhaba, bir kaç yıl daha böyle bir düzenleme yapılmayacağını düşünmekteyim ve düzenlemenin nasıl bir şey olacağı da belli değil. Elbet yine isim değiştirmenin belli şartları olacaktır yalnızca dilekçe ile yapılmayacağı barizdir. Bana kalırsa beklemeden davanızı açın.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: