İsim Değiştirme Davası

İsim Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde toplumsal yapının özellikleri oldukça kısa sürede değişim göstermektedir. Bu durumun bir yansıması olarak geçmişte aile bireylerinin tercihine göre konulan isimler zamanla kişi üzerinde bir takım rahatsızlıklar doğurabilmektedir. Örneğin bir zamanlar toplumda yaygın bir şekilde kullanılan “Satılmış” ismi günümüzde alay ve gülünç konusu olarak algılanabilmektedir. Bununla birlikte kişinin hayatında sonradan ortaya çıkan durumlar hâlihazırdaki isminin kötü anılmasına yol açabilmektedir. Yine kişiler sahip oldukları isimlerle kendi karakterleri arasında ilişki kuramamakta bu durumdan dolayı mutsuzluk duyabilmektedir. Buna benzer durumlarda günümüzde sıklıkla başvurulan işlemlerden biri isim değişikliğidir. Türk Hukukuna göre bu işlemin yapılabilmesi için Medeni Kanunun 27. maddesine göre isim değiştirme davası açılması gerekir.

İsim Değiştirme Davası Nerede Açılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsim değiştirme davası, kişinin yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesinde açılır. İsim değiştirme davasında en önemli nokta adın değiştirilmesi konusunda haklı bir nedenin varlığının, yani bu davayı açmakta kişinin hukuka uygun bir yararının olduğunun açık bir şekilde ispatlanması gerekliliğidir. Bir başka ifadeyle haklı nedenin var olduğunu iddia etmek yeterli olmayacak, bunun hukuki araçlarla ispatı gerekecektir. Aksi halde davanın reddi sonucuyla zaman ve para kaybına uğranabilir. Bu bakımdan alanında uzman bir isim değiştirme avukatından hukuki yardım alınması istenilen sonuca ulaşmada etkili olabilir. İsim değiştirme davasında ispatlanması gereken haklı neden kişiden kişiye değişebilir. Ancak sıklıkla dava konusu yapılan haklı nedenlere aşağıdaki durumlar örnek verilebilir:

 • İsmin gülünç, çirkin, iğrenç veya ahlaka aykırı bir anlam taşıması
 • İsmin elverişsizliği veya söylenmesinin güç olması
 • Aynı ismin birden fazla kişi tarafından kullanılması nedeniyle başkaları ile karışıklığa yol açması
 • Din ve uyruk değiştirme
 • Cinsiyet değiştirme
 • Kişinin başka bir isim ile tanınıyor olması
 • İsmin kişinin ilerlemesine veya ticari faaliyetlerine engel olması
 • Aileden birinin ağır suç işlemesi veya kötü şöhret sahibi olması
 • Kullanılması yasak isim kullanılıyor olması
 • Kişisel ilişki sağlama

İsim değiştirme davası açmak için bir süre var mıdır?

İsim değiştirme davasında süre sınırı yoktur. Kişi adının değişmesi için haklı sebebin varlığı halinde istediği zaman isim değişikliği davası açabilir.

İsim değiştirme davası ne kadar sürer?

İsim değiştirme davası mahkemenin yoğunluk durumuna göre değişmekle birlikte yaklaşık 2-4 ay arasında sonuçlanmaktadır.

İsim değiştirme davası ile isim düzeltme davası aynı işlemler midir?

İsim değişikliği davası ile isim düzeltme davası birbirinden farklı işlemlerdir. İsim değişikliği davası ile haklı bir nedenin varlığı halinde, hâlihazırda kullanmakta olduğunuz isminizin yanına yeni bir isim ekletebilir veya eski isminizin yerine yeni bir isim alabilirsiniz. Ancak isim düzeltme davası, mevcut isminizdeki harf hatalarının nüfus kayıtlarında düzeltilip doğru şekilde yazılması işlemidir. Ayrıca düzeltme davasında yukarıda ifade edilen haklı nedenin varlığının ispatı gerekmez. Nüfus kaydı sırasında bir hatanın mevcut olduğunun ispatlanması yeterlidir.

İsim ekletmek veya sildirmek mümkün müdür?

İsim ekletmek veya sildirmek, haklı gerekçenin varlığı halinde mümkündür. Örnek olarak kişinin nüfustaki isminden başka isim ile bilinmesi veya ailede aynı isimde kişilerin olması nedeni ile karışıklığın önüne geçmek bakımından istenebilir. Bu nedenler tabi ki her olayın özelliğine göre farklı olarak değerlendirilebilir ve farklı nedenler ileri sürülebilir.

İsim değiştirme davası sonucunda aile ile olan ilişki kesilir mi?

Dava sonunda ismin değişmesi kişisel duruma etki etmez. Örneğin kişinin ailesiyle olan soybağı kesilmez, mirasçılık ilişkisi devam eder.

2018 Yeni İsim Değiştirme Kanunu (Davasız İsim Değişikliği)

2018 de gelen yeni değişikliğe göre artık davasız da isim değişikliği mümkündür. Ancak bu değişiklik oldukça sınırlı sayıda nedenlerle yapılabilmektedir. Genel olarak isimlerde harf hataları varsa bu değişiklik nüfus müdürlüğü ile yapılabilmektedir. Örnek olarak ismin Hatice olması gerekirken Hatçe olarak yazılması verilebilir. Bu gibi örneklerin dışındaki isimler hala dava yoluna gidilerek değiştirilmelidir.

İsim değişikliği davasının sonunda ne olur?

İsim değişikliği davası sonucunda mahkeme kararının taraflara tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz edilmemesi durumunda karar kesinleşir. Temyiz edilmişse Yargıtay incelemesinin yapılması beklenir. Kararın kesinleşmesi sonrasında verilen değişiklik hükmünün ilan edilmesi gerekir. Bu ilan kişinin sosyal durumuna göre ulusal veya yerel gazetede yapılabilir.

İsmin değiştirilmesinden zarar gören kimse bunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Dava sonlandıktan sonra tüm devlet ve banka sistemlerinden isminiz hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak değişecektir. Bir talepte bulunmanıza gerek yoktur. Yine de bazı evraklarınızı değiştirmek isterseniz ilgili kuruma verip yenisini alabilirsiniz.

İsim değiştirme davası dilekçe örneğine bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada genel olarak bir dava dilekçesi örneğini verdim ancak “dilekçe örneği” makalemde risklerini belirttiğim üzere bu davanın avukat vasıtası ile açılması sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bu yazı isim değiştirme davasını avukatla açmak zorunlu mudur? sorunun da cevabı olacaktır.

İsim Değiştirme Ücreti Ne Kadardır?

İsim değiştirme ücreti ile çokça sayıda sorular gelmesi nedeni ile bu kısmı güncellemek durumunda kaldım. İsim değiştirme ücretini burada belirtmek doğru olmayacaktır. Bu durum hem meslek etiği ve kuralları gereği hem de burada yazacak yazının her zaman güncel olmaması nedeni ile uygun olmamaktadır. İsim değişikliği ücreti ve dava masrafı konusunda mail veya form yolu ile bilgi alabilirsiniz.

Düzenleme:  Sayfa aşağısında yüzlerce yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için avukata sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki isimler bir gazete köşesinde yer almış ilginç isim ve soyisimler olarak yayınlanmıştır. Bu isimler ve soyisimler kesinlikle değişebilir niteliktedir.

Soyisim değişikliği nasıl olur?

Soyisim değiştirme için de isim değişikliği gibi dava açmak gerekir. Bu dava isim değiştirme davasına benzer özellikler göstermektedir. Ancak soyisim değiştirme davası için hukuk düzeni tarafından ek bir takım şartların yerine getirilmesi aranmaktadır.

Avukat Danışma

  Yazıyı Paylaş
  • 34
  •  
  •  
  •  
  •  
   34
   Shares
  1. 15 Şubat 2018

   Merhaba, benim ismimin sık kullanılmayan bir isim olması nedeniyle ilk söyleyişte kimse anlamıyor, Peker sanıyorlar, Peker olarak sesleniyorlar, ismin bayan mı erkek mi olduğu anlaşılmıyor, yaşadığım zorluklardan dolayı ismimin önüne başka bir isim ekletmek istiyorum, bana masrafı ne olur acaba, Avukatlı ve avukatsız olarak bilgi verirseniz sevinirim, iyi çalışmalar diliyorum.

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isminizin size yaşattığı zorluklar isim değiştirme davasında haklı neden olarak değerlendirilecek ve isim değiştirme talebiniz başarı ile sonuçlanacaktır. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  2. 15 Şubat 2018

   Merhaba,
   İsmim Şinasi ve bu konuda küçüklüğümden beridir sorun yaşamaktayım. Akraba ve arkadaşlarım tarafından ismimin kısaltılmış haliyle çağrılıyorum(Şino) ve bu durumdan son derece rahatsızım. İşim gereği yurt dışına gidiyorum ve gittiğim ülkeler de ismimin telaffuzunda sorunlar yaşıyorum. Bu durumda isim değişikliği yapabilir miyim? Ücret konusunda da bilgilendirme maili atarsanız memnun olurum.

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliğinizi dava yolu ile gerçekleştirebilirsiniz. İsminizin alay konusu olması mahkemece haklı neden olarak görülür ve isim değişikliği talebiniz başarı ile sonuçlanır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  3. 17 Şubat 2018

   Merhabalar. Kimlik adım Büşra Nur. Ancak kulağıma okunan isim Merve. Ailem adıma ilk Merve koymuş. Ancak sonradan Büşra da kararsız kalmışlar. Dedem kimliğimi çıkartmaya gittiğinde adımı Büşra Nur yazmış ve İstanbul da doğmamam rağmen doğum yerimi Tokat yazdırmış. Çevrem bana Büşra diyor ancak ben ismimi Merve Hifa olarak değiştirmek istiyorum. Şahitler de var zaten. Sizce dava sonuçlanır mı? Ve birde ücret konusunda bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi dava yoluyla değiştirmeniz mümkündür. Bu dava isim değişikliği davası olup haklı bir neden sunmanız gerekmektedir. Haklı neden kişiden kişiye değişiklik göstermekte olup isminizi değiştirme hakkınız vardır. Ücret bilgisi için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  4. 21 Şubat 2018

   Merhabalar. İsmimle dalga geçildiği nedeni ile mahkemeye isim ekletmek için 2016 yılında dava açmıştım. Davam kabul edildi ve isim ekletildi. Fakat ilk ismim halen kimlikte duruyordu. Aynı sorunları ilk ismimle tekrar yaşamaya devam ettiğim için 2. kez dava açabilir miyim? 2. kez isim değişikliği kabul edilebilir mi?

   • 3 Aralık 2018

    Merhaba, Yargıtay güncel kararında haklı neden bulunduğu takdirde 2. kez isim değişikliği yapılmasının önünde kanuni bir engel bulunmadığını belirtmiştir. İsminizle dalga geçiliyor olması haklı neden olduğundan 2. kez isim davası açarak isminizi değiştirebilir ya da kaldırtabilirsiniz. Daha fazla yardımcı olabilmemiz için telefonla ya da mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

  5. 25 Şubat 2018

   Oğlum suan 5 yasinda eşimin ısrarıyla ismini kendi dedesinin ismi olan Hüseyin yaptik yanına Ege ismini ekletmek istiyorum çoğu kişi Egeyi kullanıyor annesi olarak o ismi benimsedim haliyle cağımızın bu dönemi için uygun olmayıp geçmişi çağrıştırması ve kendi neslime ait olmaması icinde okul donemi baslamadan Egeyi ekletmek istiyorum kardesine de hasan efe ismini verdik İsim ekletme için de dava açılması gerektiğini okudum ama gereklilikler nelerdir, avukat olmadan da dava açabilir miyiz, dosya ücretleri ne kadar, avukat şartsa ortalama maliyet nedir dilekçe örneği nasil olmalıdır yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, çocuğunuzun ismini isim değişikliği davası açma yoluyla değiştirmeniz mümkündür. Dava açmak için gerekli belgeler ve ücret bilgisi için bizimle direkt iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ücret ve maliyet gibi bilgileri bu mecradan vermemiz etik olmayacaktır.

  6. 2 Mart 2018

   Kimlikteki adim ferhat ama sadece ailem öyle biliyor bilenlerde ferit diye sesleniyor ama cevrem olsun herkes Muhammed murtaza diye biliyor ismimi değiştirmek istiyorum birkaç nedende sunabilirim ismimi degistirebilirmiyim

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası açma yoluyla isminiz değiştirmeniz mümkündür. Dava açma bilgileri ve dava yolu için bizimle iletişime geçmeniz isabetli olacaktır.

  7. 5 Mart 2018

   ismimi degiştirmek istiyorum dalga konusu oluyorum bunu nereye baş vurmam gerekiyor ayrıca avukata ihtiyacım olur mu yada ne kadara mal olur yardımcı olun lutfen

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isminizin alay konusu olması isim değiştirmeniz için mahkemece haklı neden olarak görülür. Bu işlemi ancak isim değiştirme davası açarak gerçekleştirebilirsiniz. Avukat desteği elbette ki sürecin doğru işlemesi adına yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  8. 5 Mart 2018

   İsmim ferhat ama cevremdekiler ailem hariç ferit diyorlar ve ben tanisdigim kişilere Muhammed murtaza diye tanitiyorum ve bu ismimi seviyorum daha başka nedenlerde sayabilirim ismimi değiştirmek istesem degistirebilirmiyim cevabinizi bekliyorum

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değiştirme işlemi isim değiştirme davası açmanız gereklidir. Bu dava haklı sebebe bağlı olarak açılmaktadır. Haklı sebep kişiden kişiye değiştiğinden takdir Mahkemededir. Başka nedenlerinizin olduğunu söylüyorsunuz dolayısıyla dava açmalısınız dava işlemleri için bizimle iletişime geçin.

  9. 19 Mart 2018

   Mrb kimlikteki ismim Rukyete yeni yasa ile nüfus müdürlüğünde Rukiye olarak degistirmem mumkun mu cunku ailem dahi bana Rukiye ismiyle hitap ediyo ve gerçekten devlet kurumlarında çok zorlanıyorum en azından sondaki ” te” harfini kaldırma gibi bi şansım var mi ?R

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi isim değiştirme davası yolu ile değiştirebilirsiniz. Başka bir ad ile tanınıyor olmanız isim değişikliği için mahkemece yeterli bir neden olarak görülecektir. Nüfus müdürlüğüne başvuru ile değişiklik yapma hakkının konusu sadece basit yazım yanlışlıklarını içerir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  10. 20 Mart 2018

   Merhaba iyi günler ben isim mahkemesine başvurdum ve nisanın 4’üne gün verdiler yalnız tek celsede hallolur mu acaba ?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davaları çoğu zaman tek celsede sonuçlanır. Daha detaylı hukuki bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  11. 26 Mart 2018

   Merhaba ismimi değiştirmek istiyorum çünkü ismim alay konusu ve karakteristik özelliğimi yansıtmıyor. Rencide edici olabiliyor ve tartışmalar sebep olabiliyor.

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası açmanız gereklidir. Bu dava haklı sebebe dayalı olarak açılmakta olup sizin sebeplerinizin hukuki açıdan değerlendirilmesi ve dava işlemleri için bize doğrudan ulaşabilirsiniz.

  12. 28 Mart 2018

   Isim değişikliği ile ilgili sormak istediğim bir konu var. Biraz araştırdım ama ulasmak istediğim net bilgiye erişemedim. 3 yıllik evliyim ve 2 yaşında Ravza adinda bir kizim var. Yaklaşik bir hafta önce eşim tarafindan aldatıldiğimi ögrendim ve esimin iliskisi olan bayanla kizimin adi ayni. Yani eşim ilişkide bulundugu bayanin adini kizimiza vermiş. Bu durumda kizimin adini degistirmek istiyorum. Ama bunun icin gerekli prosedürün ne oldugunu bilmiyorum. Bana kisa bir bilgi verebilirmisiniz.
   Saygılarımla…

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası ile kızınızın ismini değiştirebilirsiniz. Dava işleri ve ayrıtıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  13. 10 Nisan 2018

   Merhaba ben isim değişikliği yaptım yerel gazeteye ilan verilmek üzere mahkeme kalemine talebimi de bizzat beyan ettim . Sonuç ne zmn çıkar . 16 martta davam kabul edildi 22 Mart’ta yerel gazete için ücreti ödedim . Sonuç en geç ne zaman açıklanacak

   • 4 Aralık 2018

    merhaba, ilan gazete yayınlandıktan sonra ilanla birlikte mahkemeye gitmeniz gereklidir. Bu aşamadan sonra 3 haftalık bir temyiz ve nüfusa tebliğ süreci söz konusudur. Bu süre zarfında değişiklik gerçekleştirilir.

  14. 12 Nisan 2018

   Merhaba ,Mevcut ismimin yanına yabancı bir isim ekletmek istiyorum, seçeceğim isimde ”Philip” , işim dolayısıyla herkes bana bu isimle hitap ediyor ., mümkün müdür ? Dava açmam gerekiyor mu ?

   • 19 Kasım 2018

    merhaba, isim ekletme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Haklı sebebe dayanarak bu davayı açabilirsiniz. Philip ismini seçmeniz için bu ismi kullanma sebebinizin haklı olması gerekir. Bu sebebi ispatlarsanız bu ismi ekletmeniz mümkün olacaktır. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  15. 16 Nisan 2018

   merhaba isim değiştirme davası açmıştım duruşması yapıldı 10 gün sonra gittim kararı aldım 45-50 gün sonra gelip kesinleşmiş kararı al dediler bu süre içerisinde nüfus müdürlüğü onayı verilecekmiş sanırım o süre henüz dolmadı benim anlamadığım herkes gazete ilanından bahsetmiş ve isim değişikliği yapan bi arkadaşta gazete ilanı gerekli dedi ama mahkeme kalemi bana böyle bişey demedi bi yerde bi hata mı var onu merak ediyorum yoksa 50 gün sonra gittiğimde mi gazeteye gönderecekler? bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar.

   • 5 Aralık 2018

    merhaba, isim değişikliği davalarında kararın hakim tarafından onaylanmasının ardından, kesinleşmiş kararı alıp Asliye Hukuk Mahkemesine gidip gazete ilanı için yazı almanız gereklidir. 45-50 günlük süre bittikten sonra kararı alıp il basın kurumuna gitmeniz gereklidir. Daha detaylı hukuki bilgi ve isim değişikliği davası işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  16. 17 Nisan 2018

   Merhaba! Benim ismim miraç doğa ben miraç ismini başka bir isimle değiştireceğim. Nedeni miraç ismi erkek ismi her gelen erkek değil mi bnm kuzenimin adı da miraç ama erkek diyorlar ve bundan rahatsız oluyorum. Değiştirmem mümkün mü? Ücretli mi?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değiştirmek için Asliye Hukuk Mahkemesinde isim değişikliği davası açmanız gerekir. Bu dava haklı nedene dayalı olarak açılır. Dava masrafları ve avukatlık ücreti bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  17. 19 Nisan 2018

   İsmim siyasi bir isim değiştirmek istiyorum ayrıca ailem ve çevrem diğer ismimi kullanıyor mümkün mü?

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davası açarak ismini değiştirmeniz mümkün. Siyasi sebepler çoğu zaman haklı sebep olarak görülmektedir. Dava açmak suretiyle değişiklik yapmanız mümkündür. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  18. 21 Nisan 2018

   Ailemle baglarimiz koptu isim ve soyad degisikliginde bulunabilirmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim.

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, soy isim değişikliği de isim değişikliği davası gibi Asliye Hukuk Mahkemesinde haklı sebebe bağlı olarak açılması gereken bir davadır. Bu dava birtakım evrak ve hukuki prosedür içerdiğinden avukat yardımı almanız isabetli olacaktır. Ayrıca haklı sebepler kişiden kişiye değişmektedir. Dava hakkında daha kapsamlı bilgi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  19. 22 Nisan 2018

   Merhaba benim adım yusuf adımın yanına ek yaptırabilirmiyim bunun için ne gerekli birde Soyadımı değiştirmek istiyorum Kara alay konusu ve sevmediğim insanlarla aynı soy adı taşımak istemiyorum

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba adınızı ve soyadınızı isim değiştirme davası açarak değiştirme imkanınız vardır. Bunun için mahkemeye geçerli birtakım nedenler göstermeniz gerekir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  20. 9 Mayıs 2018

   Merhabalar ismim ismahan normalde orjinali esmahan büyük annemizin adı. Velhasıl bana herkes esma der ben ismahan ismini hic kabullenemedim zaten . Esma olarak ismimi degştrmek istyrm . Onceden dava vs açmak gerekiyormus ama şuan sadece dilekçe ile bu işlem oluyormş . Ben nereye nasl bi dilekçe yazmalıyım sizce . Harf değişikliğide yapabilirim . Esmahan olarak . Ornek dilekce atrmsnz bna tşk ederm …

   • 20 Kasım 2018

    merhaba, harf değişikliği için yazılı bir dilekçe ile Nüfus müdürülüğünce bu değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için son başvuru tarihi 03.11.2019. Ancak bunun dışında bir değişlik için isim değişikliği davası açmanız gerekir. Ayrıca harf değişikliği işlemi Nüfus müdürlüğünce gerçekleştirilmezse dava açma hakkınız saklıdır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  21. 10 Mayıs 2018

   İsim tamamen değiştirme değil de sadece bir harfini değiştirmek istiyorum .. yani bir yanlışlık yapılmış .. Kimlikte NASIH olarak yazılı ama çevremde Nasih diye biliniyorum. . Özellikle okul çevremde ilk okuldan tutun lise ve üniversitede hep Nasih olarak bilindim. . Sadece bu I harfinin İ harfine dönüştürmek için mahkeme açmaya gerek yok diye biliyorum yani dilekçe vermek yeterliymiş diyorlar .. Bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum .. Teşekkürler..

   • 19 Kasım 2018

    merhaba, bu tür değişiklikler için Nüfus Kanununa geçici olarak getirilen ek madde ile, yazılı bir dilekçeyle Nüfus müdürlüğünce yapılmaktadır. Bu işlem için son başvuru tarihi 03.11.2019. Nüfus müdürlüğünce bu isteminiz gerçekleştirilmezse dava açma hakkınız saklıdır. Bu durumda dava yoluyla değiştirebilirsiniz. Dilekçe ve dava işlemleri için bizi arayabilirsiniz.

  22. 14 Mayıs 2018

   Merhaba, benim 2 tane ismim var ve bi tanesinden nefret ediyorum. Babam zamanında babannemin ismini koymuş. Fakat babannemle ailecek görüşmüyoruz bize kötü şeyler yapmasından dolayı. Davayı kazanıp bu ismi sildirme şansım nedir? Ayrıca babamı mahkemeye vermem gerekiyor değil mi? Duruşma falan oluyor mu, nasıl ilerliyor bu süreç? Teşekkürler

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim sildirtme işlemi için Asliye Hukuk Mahkemesinde Nüfus müdürlüğüne karşı isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Bu davada babanıza karşı bir dava açmıyorsunuz. Bu tür davalar genellikle 2-4 ay arası sürüp tek celsede sonuçlanırlar. Kapsamlı bilgi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  23. 15 Mayıs 2018

   Merhaba adım huriye ve adımı sürekli hayriye,hürü,rukiye diye değiştirerek söylüyorlar.Ben bu durumdan nefret ediyorum. adımdan soğudum resmen. Adımı değiştirmem için yeterli sebep olur mu bu durum?

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isminizin alay konusu olması isim değiştirme davasında haklı bir gerekçe olarak kabul edilecektir. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

  24. 29 Mayıs 2018

   Merhaba benım ismım döndü ama ben aslı ismini kullanıyorum lise öğrencısıyım ve sınıftaki arkadaslarım ismimle cok dalga gecıyorlar bu yuzden okula gitmedıgım bile oluyor.degıstırmek için ne yapmalıyım avukat ücretı ne kadar olur.Lütfen yardımcı olun.

   • 19 Haziran 2018

    İsim tashihi davası açabiliriz. Konu ile ilgili olarak 0212-909-19-94 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  25. 5 Haziran 2018

   Merhaba , İsimim ” Sait MALKAÇ” tüm iş çevrem , arkadaşlarım ve ailem tarafından Mehmet Sait olarak biliniyorum ,zaten dedemin ismi konmak istenmiş ama MEHMET SAİT olarak fakat zamanında Mardin nüfus müdürlüğü MEHMET yazmadan sadece SAİT yazmış ve öyle kalmış , yani ilk olarak ‘ Mehmet ‘ekletmek istiyorum.

   Ayrıca soyismim ‘MALKAÇ’ ama ‘MALKOÇ’ olması içi 1 harf değişikliği yapmak istiyorum , her yerde sıkıntı yaşıyorum ‘MALKOÇ’ yazılıyor otomatik olarak ama kimlikte ‘MALKAÇ o yüzden ,ve kişisel tercih olarak ta soyismimin MALKOÇ olmasını istiyorum.,

   Dolayısıyla hem isim ekletmek hemde soyisim’e 1 harf ekletmek için nasıl bir yol izlememiz mantıklı ? Yapılması gerekenler neler ?

   Tek bir dava da her iki işlemde yapılabilinir mi ?
   Bu sebepler geçerli ve yeterli olur mu ?
   Sadece ikamet ettiğim il deki asliye hukuk mahkemelerine mi başvurabilirim ? Farklı illerde olmuyor mu?

   Teşekkürler

   • 8 Haziran 2018

    Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

  26. 12 Haziran 2018

   Merhaba Benim adim dila dondu isim degisikligi yapmak istiyorum. Alay konusu oluyor yasim 18 den kucuktur ne yapmam lazim iyi gunler

   • 19 Haziran 2018

    Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

  27. 21 Haziran 2018

   Merhaba kimlikte ismimi değiştirdim bunu üniversitede adım da nasıl değişiklik yapabilirim

   • 20 Kasım 2018

    Merhaba, üniversite yönetimine gerekli evrakların ekli olduğu bir dilekçe vererek bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  28. 21 Haziran 2018

   Merhaba, ben ismimin ilk harfini değiştirmek istiyorum üniversiteyi yeni bitirdim ve diplomada adım değişmeyecektir sizce ne yapmalıyım

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi isim değiştirme davası ile değiştirebilirsiniz. Mahkemeye isim değişikliği talebinizi bir takım haklı gerekçelerle birlikte yöneltmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  29. 27 Haziran 2018

   İsMim hacı ali….hacı ismini sildirmek istiyorum…ne yapmalıyım ???

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim sildirme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. İsim değişikliği davası haklı sebebe dayalı olarak açılmaktadır. Bu tür unvanların silinmesi mahkeme yoluyla mümkündür. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  30. 28 Haziran 2018

   merhaba kızımın adı sena nur nur sena olarak dava açmadan değiştirebiliryim

   • 16 Kasım 2018

    merhaba, isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  31. 2 Temmuz 2018

   merhabalar. çocugum 2014 doğumlU ası SABAHATTİN EYMEN . Dede adı sabahhattin old. için verildi ama hiç kullanılmıyor resmi yerlerde sebahattin die de yanlıl telaffuz edilebiliyor yine sabo diyenler bıle var (terörist ismi gibi) okul çağına gelmeden ben dava acıp sabahattini sildirmek ve eymen in yanına baska isim ekletmek istiyorum. Mahkemece kabul görme durumu vr mı sizce yine SABAHATTİN EYMEN uzun bir isim old.için okul hayatında zorlanacak saygılar

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davasında yaşadığınız zorluklar ve çocuğunuzun isminin alay konusu olması haklı gerekçeler olarak görülecektir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

  32. 3 Temmuz 2018

   Merhaba. Kızım henüz 5 aylık. Iki ismi var. Isminin biri gorumcemin ismi. Çocuğu olmadığı için onun ismini verdik fakat kendisi yaptiklariyla aile huzurumuzu bozmaya başladı ve pişman etti onun ismini verdigimize. Şu an kendisiyle görüşmüyorum ve onun ismini taşımasından rahatsız oluyorum.ne yapmalıyım. Ne kadara mal olur.

   • 20 Kasım 2018

    merhaba, isim sildirme işlemi yapmanız için isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Haklı bir sebebe dayanarak bu ismi değiştirmeniz mümkündür. İsim sildirme veya değiştirme istemini neden yaptığınızı Mahkemeye izah etmelisiniz. Dava masrafları ve avukatlık ücreti bilgisini bu mecradan vermeyi etik bulmadığımızdan dava masraf bilgisi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  33. 5 Temmuz 2018

   Merhaba benim ismim zeyneb Rabia ismimden hoşlanmıyorum yazım hatası diye Zeynep olarak değiştirebilir miyim? Ve Rabia ismini de sildirmek istiyorum bunlar için iki dava mı gerekir ayrıca 18 yaşından küçüğüm ne yapmam gerektiğini net olarak bilmiyorum Rabia ismini sevmiyorum ve üniversiteye bu isimle başlamak İstemiyorum ama daha geçerli bir neden yok bunun için de

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, isminizi yazımındaki harf hataları dava açmaya gerek kalmadan nüfus müdürlüğüne giderek değiştirilebilir ancak zaten rabia isminizi dildirmek için dava açacaksanız zeynep ismini de aynı dava sürecinde düzeltebilirsiniz iki ayrı işlem yapmanıza gerek yoktur. 18 yaşından küçük olduğunuzdan ötürü davayı bir yasal temsilciyle açmanız gerekir. İsim değiştirmek için sunduğunuz sebeplerin mahkeme tarafından haklı bulunması ile isminizin değiştirilmesine karar verilir.

  34. 5 Temmuz 2018

   Merhaba ismim nazife akrabalarim da cogunlukla aynu ismi kullanıyo sevmiyorum rahatsız oluyorum degistirmek icin dava acmak zorunlu mu acaba bana nufusa gitsen değiştirirler demislerdi ?

   • 9 Kasım 2018

    Nüfus Müdürlüğüne giderek yapabileceğiniz değişiklikler basit maddi hatalardır. Örneğin isminizdeki harf hatalarını bu şekilde değiştirebilirsiniz. Ancak diğer hallerde dava yoluna başvurmanız gerekecektir. Bu sürecin bir avukat ile temsili için büromuzun uzman avukatlarına başvurabilirsiniz.

  35. 8 Temmuz 2018

   Merhabalar.İsmimi ve soyismimi din değiştirmem nedeni ile değiştirmek istiyorum.Ücreti ve nasıl olucağı konusunda mail yolu ile bana yardımcı olur musunuz ?

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, din değiştirme sebebi isim değiştirmeniz için mahkeme tarafından geçerli bulunan bir sebeptir. Ücret konusunda büromuz ile telefon veya eposta yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

  36. 13 Temmuz 2018

   Kimlikte ismimi beğenmediğim için kendime Rabia ismini koydum.Kimlikte değiştirmek için neler yapmalıyım ve bu dava ne kadar sürer? Ve ücret olarak ne kadar tutar?

   • 3 Ekim 2018

    Merhaba, dava yaklaşık olarak 3 ay civarında sürmektedir. İsim değişikliği ücret bilgisini form yolu ile sorabilirsiniz.

  37. 15 Temmuz 2018

   merhaba, ikiz oğullarım henüz 9 aylık. ikisinide çift isim koyduk ancak tek isme indirmek istiyoruz. mümkün müdür. ücret bilgisini paylaşabilir misiniz.

   • 3 Ekim 2018

    Merhaba, tek isme indirebiliriz. İsim değiştirme ücreti bilgisi gönderildi.

  38. 20 Temmuz 2018

   Merhaba
   Benim annem ve Babam bosandi Benim iki ismim var ikisinide babam Koymuș.Anneme söz hakkı tanımamıș. Babamla 3 yildir gorusmuyorum tamamen kopardim baglarimi acaba bu sebeple ismimi degistirme Sansim varmi? Annemin soyadını almak istiyorum. Ve yeni bir isim almak istiyorum. Bu arada ismimle ilgili siyasi esprilerde yapılıyor ve bu beni ciddi anlamda rahatsiz ediyor. Davanın olumlu olma șansı ne kadar?

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi ve soyadınızı değiştirebilirsiniz. Çocuğuyla ilişkisini kesmiş babanın soyadını değiştirmek istemek yargıtay tarafından kabul edilmiş bir sebeptir.

  39. 20 Temmuz 2018

   Merhabalar ben ismimi sildirmek istiyorum.Can ikinci ismim.Arkadaşlarım,çevrem,öğretmenlerim neredeyse herkes Can ismini kullanıyor.Abidin ismi kimliğimin başında geçtiği için resmi yerlerde sorun oluyor.Birinci ismim Abidin’i sildirmek istiyorum.Yaşım 17,bunun için neler yapabiliriz?

   • 9 Kasım 2018

    Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla isminizi değiştirebilirsiniz ancak 18 yaşından küçük olduğunuz için daha aileniz tarafından açılmalıdır.

  40. 24 Temmuz 2018

   Merhaba, yeni kimliğe geçiş ile 1 defaya mahsus mahkemesiz değişiklik geldi bilginiz vardır. Kardeşimin adı Muhammed Ali Osman fakat herkes Muhammed diyor ve kimlik çıkarıldığında 3 isim çok uzun dendi ve sadece Ali Osman yazıldı. Yeni kimlikte ismi ekletebilme şansımız var mıdır? Ve benim ismim Fatmanur çevrem sadece Fatma diyor ve ismim ile sürekli “Fato” ve benzeri dalga geçiliyor. Nüfus müdürlüğüne vereceğim dilekçe ile kısa bir ön ad ekletebilir miyim?

   • 3 Ekim 2018

    Merhaba, malesef bunları dava açmadan nüfus müdürlüğü ile yapmanız mümkün değildir. Dava açılması gerekir. Örnek olarak Muhammed ismini Muhammet olarak değiştirmek istese idiniz bunu nüfus müdürlüğünde yapmanız mümkündü.

  Write a comment:

  *

  Your email address will not be published.

  © 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

  Gizlilik Politikası

  logo-footer

  SOSYAL MEDYADA BİZ: