İsim Değiştirme Davası

İsim Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde toplumsal yapının özellikleri oldukça kısa sürede değişim göstermektedir. Bu durumun bir yansıması olarak geçmişte aile bireylerinin tercihine göre konulan isimler zamanla kişi üzerinde bir takım rahatsızlıklar doğurabilmektedir. Örneğin bir zamanlar toplumda yaygın bir şekilde kullanılan “Satılmış” ismi günümüzde alay ve gülünç konusu olarak algılanabilmektedir. Bununla birlikte kişinin hayatında sonradan ortaya çıkan durumlar hâlihazırdaki isminin kötü anılmasına yol açabilmektedir. Yine kişiler sahip oldukları isimlerle kendi karakterleri arasında ilişki kuramamakta bu durumdan dolayı mutsuzluk duyabilmektedir. Buna benzer durumlarda günümüzde sıklıkla başvurulan işlemlerden biri isim değişikliğidir. Türk Hukukuna göre bu işlemin yapılabilmesi için Medeni Kanunun 27. maddesine göre isim değiştirme davası açılması gerekir.

İsim Değiştirme Davası Nerede Açılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsim değiştirme davası, kişinin yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesinde açılır. İsim değiştirme davasında en önemli nokta adın değiştirilmesi konusunda haklı bir nedenin varlığının, yani bu davayı açmakta kişinin hukuka uygun bir yararının olduğunun açık bir şekilde ispatlanması gerekliliğidir. Bir başka ifadeyle haklı nedenin var olduğunu iddia etmek yeterli olmayacak, bunun hukuki araçlarla ispatı gerekecektir. Aksi halde davanın reddi sonucuyla zaman ve para kaybına uğranabilir. Bu bakımdan alanında uzman bir isim değiştirme avukatından hukuki yardım alınması istenilen sonuca ulaşmada etkili olabilir. İsim değiştirme davasında ispatlanması gereken haklı neden kişiden kişiye değişebilir. Ancak sıklıkla dava konusu yapılan haklı nedenlere aşağıdaki durumlar örnek verilebilir:

 • İsmin gülünç, çirkin, iğrenç veya ahlaka aykırı bir anlam taşıması
 • İsmin elverişsizliği veya söylenmesinin güç olması
 • Aynı ismin birden fazla kişi tarafından kullanılması nedeniyle başkaları ile karışıklığa yol açması
 • Din ve uyruk değiştirme
 • Cinsiyet değiştirme
 • Kişinin başka bir isim ile tanınıyor olması
 • İsmin kişinin ilerlemesine veya ticari faaliyetlerine engel olması
 • Aileden birinin ağır suç işlemesi veya kötü şöhret sahibi olması
 • Kullanılması yasak isim kullanılıyor olması
 • Kişisel ilişki sağlama

İsim değiştirme davası açmak için bir süre var mıdır?

İsim değiştirme davasında süre sınırı yoktur. Kişi adının değişmesi için haklı sebebin varlığı halinde istediği zaman isim değişikliği davası açabilir.

İsim değiştirme davası ne kadar sürer?

İsim değiştirme davası mahkemenin yoğunluk durumuna göre değişmekle birlikte yaklaşık 2-4 ay arasında sonuçlanmaktadır.

İsim değiştirme davası ile isim düzeltme davası aynı işlemler midir?

İsim değişikliği davası ile isim düzeltme davası birbirinden farklı işlemlerdir. İsim değişikliği davası ile haklı bir nedenin varlığı halinde, hâlihazırda kullanmakta olduğunuz isminizin yanına yeni bir isim ekletebilir veya eski isminizin yerine yeni bir isim alabilirsiniz. Ancak isim düzeltme davası, mevcut isminizdeki harf hatalarının nüfus kayıtlarında düzeltilip doğru şekilde yazılması işlemidir. Ayrıca düzeltme davasında yukarıda ifade edilen haklı nedenin varlığının ispatı gerekmez. Nüfus kaydı sırasında bir hatanın mevcut olduğunun ispatlanması yeterlidir.

İsim ekletmek veya sildirmek mümkün müdür?

İsim ekletmek veya sildirmek, haklı gerekçenin varlığı halinde mümkündür. Örnek olarak kişinin nüfustaki isminden başka isim ile bilinmesi veya ailede aynı isimde kişilerin olması nedeni ile karışıklığın önüne geçmek bakımından istenebilir. Bu nedenler tabi ki her olayın özelliğine göre farklı olarak değerlendirilebilir ve farklı nedenler ileri sürülebilir.

İsim değiştirme davası sonucunda aile ile olan ilişki kesilir mi?

Dava sonunda ismin değişmesi kişisel duruma etki etmez. Örneğin kişinin ailesiyle olan soybağı kesilmez, mirasçılık ilişkisi devam eder.

2018 Yeni İsim Değiştirme Kanunu (Davasız İsim Değişikliği)

2018 de gelen yeni değişikliğe göre artık davasız da isim değişikliği mümkündür. Ancak bu değişiklik oldukça sınırlı sayıda nedenlerle yapılabilmektedir. Genel olarak isimlerde harf hataları varsa bu değişiklik nüfus müdürlüğü ile yapılabilmektedir. Örnek olarak ismin Hatice olması gerekirken Hatçe olarak yazılması verilebilir. Bu gibi örneklerin dışındaki isimler hala dava yoluna gidilerek değiştirilmelidir.

İsim değişikliği davasının sonunda ne olur?

İsim değişikliği davası sonucunda mahkeme kararının taraflara tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz edilmemesi durumunda karar kesinleşir. Temyiz edilmişse Yargıtay incelemesinin yapılması beklenir. Kararın kesinleşmesi sonrasında verilen değişiklik hükmünün ilan edilmesi gerekir. Bu ilan kişinin sosyal durumuna göre ulusal veya yerel gazetede yapılabilir.

İsmin değiştirilmesinden zarar gören kimse bunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Dava sonlandıktan sonra tüm devlet ve banka sistemlerinden isminiz hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak değişecektir. Bir talepte bulunmanıza gerek yoktur. Yine de bazı evraklarınızı değiştirmek isterseniz ilgili kuruma verip yenisini alabilirsiniz.

İsim değiştirme davası dilekçe örneğine bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada genel olarak bir dava dilekçesi örneğini verdim ancak “dilekçe örneği” makalemde risklerini belirttiğim üzere bu davanın avukat vasıtası ile açılması sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bu yazı isim değiştirme davasını avukatla açmak zorunlu mudur? sorunun da cevabı olacaktır.

İsim Değiştirme Ücreti Ne Kadardır?

İsim değiştirme ücreti ile çokça sayıda sorular gelmesi nedeni ile bu kısmı güncellemek durumunda kaldım. İsim değiştirme ücretini burada belirtmek doğru olmayacaktır. Bu durum hem meslek etiği ve kuralları gereği hem de burada yazacak yazının her zaman güncel olmaması nedeni ile uygun olmamaktadır. İsim değişikliği ücreti ve dava masrafı konusunda mail veya form yolu ile bilgi alabilirsiniz.

Düzenleme:  Sayfa aşağısında yüzlerce yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için avukata sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki isimler bir gazete köşesinde yer almış ilginç isim ve soyisimler olarak yayınlanmıştır. Bu isimler ve soyisimler kesinlikle değişebilir niteliktedir.

Soyisim değişikliği nasıl olur?

Soyisim değiştirme için de isim değişikliği gibi dava açmak gerekir. Bu dava isim değiştirme davasına benzer özellikler göstermektedir. Ancak soyisim değiştirme davası için hukuk düzeni tarafından ek bir takım şartların yerine getirilmesi aranmaktadır.

Avukat Danışma

  Yazıyı Paylaş
  • 34
  •  
  •  
  •  
  •  
   34
   Shares
  1. 9 Nisan 2016

   İsim değiştirme davası açmak istiyorum. Dini nedenlerden ötürü. Hristiyanlığı seçtim ve buna uygun olarak da isim seçmek ve değiştirmek istiyorum. Bu mümkün müdür? ve bu isim değiştirme davasının ücreti ne olur?

   • 10 Nisan 2016

    Muzaffer Bey, din değiştirme nedeniyle isim değiştirme davası açarak isim değiştirme mümkündür. Yargıtayın din değişmeden dolayı isim değiştirmenin mümkün olabileceğine dair kararları var. İsim değiştirme davasının ücreti TBB asgari ücret tarifesinden az olmamak üzere tarafımızca belirlenir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için mail atabilirsiniz.

  2. 5 Mayıs 2016

   İsim değiştirme davasında mutlaka şahit gerekli midir? Yoksa şahitsiz de isim değiştirme mümkün mü?

   • 5 Mayıs 2016

    İsim değiştirme nedeninize bağlı. Kadın olan bir kişinin ismi Abuzer olamayacağı için böyle bir olayda isim değiştirme davası için tanığa gerek olmamaktadır ancak normal şartlar altında isim değiştirme davasında başka bir isimle bilindiğinizi ispatlayacak tanıklar gereklidir.

  3. 5 Mayıs 2016

   Merhaba sayın avukat, isim değişikliği yaparak ismimi necmettin olarak değiştirdim ve mahkeme de bu yönde karar verdi. ama nufüs müdürlüğü kimliğe necmetin olarak geçirmiş ve resmi makamlarda sorun yaşıyorum ne yapmalıyım? yeniden mi isim değişikliği davası açmam gerekir.

   • 6 Mayıs 2016

    Necmettin bey, nüfus müdürlüğü hata yapmış ise maddi hata olarak değerlendirilir ve dilekçe ile başvurduğunuzda isim düzeltmesi yapılması gerekir. Ek olarak mahkeme kararındaki isim değişikliğinde hangi isim yazıldığına bakılması gerekir.

  4. 6 Mayıs 2016

   Merhaba avukat bey, ismim incil herkes bana hristiyan mısın sen diyor sürekli. Bu durumdan oldukça rahatsızdım. Sürekli dalga konusu oluyor ve bir arkadaş grubu arasında gavur olarak ismim çıktı. adımı hemen değiştirmek istiyorum bu yüzden. Bu sebepler ile adımı değiştirebilir miyim? Bu isim değiştirme davası için gerekli belgeler neler ve ne kadar avukatlık ücret ödemem gerekir. Ne kadar sürede sonuçlanır?

   • 6 Mayıs 2016

    İsmin alay konusu olması isim değiştirmek için haklı sebep oluşturur. İsim değişikliği davası için gerekli belgeleri ve avukatlık ücreti konusuna buraya yazmış olduğunuz mail adresi ile size ulaşacağım. İsim değiştirme davası ise mahkemelerin iş yüküne bağlı olarak 2 3 ay gibi bir zamanda sonuçlanabilir.

  5. 13 Mayıs 2016

   Merabalar ben kısa bir süre sonra evleniyorum fakat ismimin nikahtan önce değişmesini istiyorum ismim ailem akrabalarım ve arkadaşlarım tarafından kimlikten farklı söyleniyo kendimi bildim bileli bu böyle kimlikteki ismimi resmi işler dışında hiçbir şekilde kullanmıyorum ve bana çok yabancı geliyor bunu değiştirmem mümkünmüdür yardımcı olursanız çok mutlu olurum

   • 13 Mayıs 2016

    Yeşim Hanım, tabi mümkündür. İsminizin gerçek isminizden farklı bilinmesi isim değiştirme sebebidir. Bunun için mümkünse 2, 3 tanık bulmalısınız ki bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. İsim değiştirmek için iletişimden bize ulaşabilirsiniz.

  6. 28 Mayıs 2016

   İsmim cennet ben ve ailem bu isimden oldukça rahatsızız müslümanız fakat ismin dini yönden ağır olduğunu düşünüyoruz ikinci ismimde var Hilal lakin cennet ismini sildirip yerine yeni bir isim koyup hilal ile kullanmayı düşünüyoruz. (Cennet babaannemin ismi) sizce değiştirmek için bunlar bir sebep sayılabilirmi?

   • 1 Haziran 2016

    Bu şartlarda isim değiştirme mümkün görünmüyor.

  7. 2 Haziran 2016

   mrb ismim güzel ama göbek adımı daha cok kullanırım sadece resmi yerde gerçek adımı kullanırım cünkü bizim ailede dahil cok sayıda ismimle aynı olan kişiler var buda beni rahatsız ediyor benim ismim babam koyduğu için değiştirmek istemıyrm yanına isim eklemek istiyorum misal fatma lorin yapmak istıyorum cünkü lorin ismini daha cok kullanıyorum. isim değiştirmede ailem hiç etkilenmeden sadece kendi başıma değiştirebiliyormuyum bide bellirtiğim sebeb geçerli mi? ücret +tanık gerekiyor mu lutfen cvp yazın..Teşekkürler

   • 7 Haziran 2016

    İsim ekletme için etrafınızda lorin ismi ile bilindiğinize dair tanık gereklidir. Bunun için 2 yada 3 tanık yeterli olacaktır. Yaşınız 18 den büyük ise aileniz harici kendiniz dava açabilirsiniz. Ücret için telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

  8. 5 Haziran 2016

   Merhabalar sayın avukat bende isim değişikliği yapmak daha doğrusu ismimin önüne bir isim ekletmek istiyorum adım hasret ve.de erkeklerinde kullandığnı gördüm daha da önemlisi ismimin anlamından dolayı rahatsızım beni etkiliyo herseye özlem duyuyorum hep kötü şeyler yaşıyorum bu şekilde değişiklik yapabilir miyim şimdiden teşekkürler..

   • 7 Haziran 2016

    isminizin sizi etkilemesi ve özlem duymanız isim değişikliği ve ekletme için haklı neden olmaz ancak ekletmek istediğiniz isimle ilgili çevrenizde bu isimle bilindiğinize dair 2 tanık bildirebilirseniz isim ekletme söz konusu olabilir.

  9. 7 Haziran 2016

   İsim değiştirmenin ne kadar ücreti var ve nereye başvuruyoruz

   • 7 Haziran 2016

    isim değiştirme ile ilgili bize vekalet verdiğiniz taktirde sizin adınıza tüm dava işlemlerini hallediyoruz. Ücret konusunda iletişimden bize ulaşırsanız detaylıca konuşuruz.

  10. 7 Haziran 2016

   merhabalar avukat bey benim adım recep ancak ben ateistim bu hayata bakışa açıma çok ters ve bu beni tanıyanlar ya da yeni tanıştığım insanlar tarafından tuhaf karşılanıyor isim değişikliği yapabilir miyim ? ve bu süreç nasıl işler ne kadara mal olur ?

   • 7 Haziran 2016

    Değiştireceğiniz isim tam olarak ne olacak?

    • 7 Haziran 2016

     alper

     • 9 Haziran 2016

      Recep Bey, mail atıyorum bununla ilgili mail ile konuşalım.

  11. 10 Haziran 2016

   Avukat tutmadan da isim değiştirmem mümkünmüdür?

   • 10 Haziran 2016

    Mümkündür ancak isim değiştirme davası ancak bir kez açılabileceği için; isim değiştirme için haklı nedenin varlığı, değerlendirmesi ve dilekçeye geçirilmesinde veya usuli bir takım hatalar ile davanın reddedilmesi söz konusu olabilir. Davanın reddedilmesi halinde bir daha bu konuda dava açmak mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan isim değişikliği davasında avukat ile hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

  12. 14 Haziran 2016

   Merhaba, mustafa ağabeyim. Benim adım PusatEfe ama kimlikteki isimim ilker diye geçiyor. Fakat ben kimlikteki ismimden ziyade beni tanıyanlar gerek sosyal medya olsun, gerek normal yaşantım olsun herkes PusatEfe olarak bilir. Ben bu ismimi nüfusuma yazdırmak istiyorum. Ayrıca belirmek istediğim farklı bir konu daha vardı. Benim anne- baba ayrı, vekaletname’m annemde. Fakat ben babanın soy adını taşıyorum, ama babayla hiç görüşmüşlüğüm yok, ben soyadımı değiştirmek istiyorum ayrıca baba tarafından hiç bir talepte bulunmuyorum. Aynı şekilde anne için de geçerli hiç birisinden bir şey istemiyorum. Bana bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim mustafa ağabeyim sizden cevap bekliyorum. Hayırlı ramazanlar..

  13. 15 Haziran 2016

   Merhaba kıbrısta yaşıyorum ismim kimlikte muhammet ama sosyal cevremde ahmet i kullanmaya calışıyorum ve her an birisi muhammet dicekte benimde moralim bozulucak gibi hissediyorum 18 yaşını doldurmadım muhammet ismini ahmet ile degiştirmek istiyorum zaten 2 nci ismim ahmet ama nüfus kaydında sığmadıgı icin yazmamışlar ben ahmet kullanmak istiyorum cünkü diğer isim yüzünden sosyal cevremi cok zor ayakta tutuyorum ve bu isim yüzünden kendime sevgili bile yapamaz oldum diğer cocuklardan daha yakışıklıyım ama onların isimleri daha havalı ve sevgili yapabiliyorlar ben ise yapamıyorum bu yüzden degiştirmek istiyorum

   • 23 Haziran 2016

    İsim değiştirme davasını açabilmen için annen ve baban birlikte vekalet vermesi gerekir. Çevrende bu isimle anıldığına dair de 2 tanık gerekli olacaktır.

  14. 19 Haziran 2016

   Merhaba Sayın Avukat ;

   İsmim Bayram, ismimin başına isim ekletmek istiyorum. Tolga Bayram olmasını istiyorum. Haklı sebep olarak hafif kekemelik bulunmakta ve ” r ” harfini söylemiyorum. Kekemeliğin verdiği sıkıntıdan dolayı patlamalı harfleri söylemekte çok zorluk çekiyorum. R harfinin de verdiği sıkıntı …ram yerine …lam olarak dilimden çıkıyor. İsmimi söylemem gerektiği zaman Aylam olarak ancak söyleyebiliyorum. Bu durum iş ve arkadaş ortamında bana inanılmaz sıkıntı çektiriyor. İsim değiştirme davası için gerekli olan evraklar ve ücretini ne kadardır ?

   • 23 Haziran 2016

    Bayram Bey, mail olarak cevap verilmişti size.

  15. 22 Haziran 2016

   Merhaba. İsmim Rahime. Müzik öğretmeni olarak görev yapıyorum. Maddi karşılık olmaksızın sahne alıyorum zaman zaman. Ve ismimin bu alanda kabul görmesi çok güç. Rahime, babaannemin ismi olduğundan tamamen değiştirmek de istemiyorum. Bu nedenden ötürü ismime Şebnem ismini ekletmem mahkemece uygun bulunur mu acaba ? Şimdiden teşekkür ederim.

   • 27 Haziran 2016

    Bu durumda yeni isim ekletilmesi ancak bu durumun dilekçede uygun bir şekilde belirtilebilmesi ve hata yapılmaması için bir avukat ile çalışmanızı tavsiye ederim.

  16. 22 Haziran 2016

   Merhaba avukat bey, ismim Meryem ama küçüklüğümden beri herkes beni Maria olarak tanır ve Maria ismini kullanırım. Annem yabancı aynı zamanda. İsmimi Maria olarak değiştirmek istiyorum. Avukat tutmadan sizce yapılabilirmi?

   • 23 Haziran 2016

    İsim değiştirme için haklı neden mevcut. Ancak avukatsız dava açmanızı önermem.

  17. 24 Haziran 2016

   avukat bey benim adım bilal adımla cok alay konusu oldum değiştirmek istiyorum nasıl bir yol planı izlemeliyim ailemde karsı cıkmıyor lütfen bilgi verirmisiniz

   • 27 Haziran 2016

    Avukata vekalet verirseniz dava işlemlerini yürütüp adınızı değiştirebilirsiniz.

  18. 25 Haziran 2016

   Merhaba avukat bey

   Ben isim değiştirmek istiyorun almanyada yasiyorum ismim burda engel çıkarıyor çalışırken. masraflar ne kadar avukat masrafı ve harçlar ne kadar alıyorsunuz tskler başarılar dilerim

   • 27 Haziran 2016

    Raşit Bey, isim değiştirme davası ücreti ve masraflar hakkında size mail gönderdim.

  19. 26 Haziran 2016

   Merhaba. Benim adım kıyafet ve küçüklüğümden beri beni çok utandıran bir durum bu. Ben almanyada yaşıyorum tüek vatandaşıyım nasıl yapcam işlemlerimi ? Ve herhangi bir ücret ödüyormuyuz ?

   • 27 Haziran 2016

    Bu durumda isim değiştirme mümkündür. İsmin gülünç olması isim değiştirme nedenidir. Bize vekalet verirseniz işlemleri yürütürüz. İsim değiştirme ücreti için size mail atıyorum.

  20. 28 Haziran 2016

   merhaba benim ismim cinsiyetimle uyuşmadığı için değiştirmek istiyorum ancak avukat tutmadan dava açarsam ne kadar zaman ve maliyet gerekli acaba?

  21. 28 Haziran 2016

   isim değiştirmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz mail atabilirmişiz.

   • 28 Haziran 2016

    isim değişikliği başlıklı mail atıldı.

    • 23 Ağustos 2016

     Merhaba çocuktaki 2 ismi tek isme düşürmek için dava açtım fakat dava tarihinde davaya katılamayan ca ğım ne gibi bir karar çıkar.

     • 23 Ağustos 2016

      Davanın açılmamış sayılmasına karar verilir.

  22. 29 Haziran 2016

   Merhaba avukat bey ismimi değiştirmek istiyorum bende, baştan sona kadar olan işlemler ve toplam maliyet ne olur rica etsem e postama gönderebilir misiniz, teşekkür ediyorum kolay gelsin

   • 30 Haziran 2016

    Gönderildi.

  23. 29 Haziran 2016

   Bende ismimi değiştirmek istiyorum telafuz ederken zorlanma ilerlememe engel din açısından mekruh olduğunu biliyorum acaba değiştirebilirmiyim bide masraflar ne kadar tutar?

  24. 30 Haziran 2016

   Merhabalar..
   İsmin Turgay ve ben bu ismimin önüne ”Cenk” ismini ekletmek yani Cenk Turgay yapmak istiyorum. Bunun 2 sebebi var; 1. sebep 10 seneye yakındır Turgay ismim ile beraber Cenk ismini kullanmam… 2. sebep ise yabancı arkadaşlarımın ismimi telaffuz edemeyip tur-gey demeleri ve normal arkadaşlarımla aramda ”gay” denilenerek olarak dalga konusu olmak… Bunun için ne yapmalıyım yardımcı olmanız mümkün acaba ?

   • 30 Haziran 2016

    Anlattığınız nedenlerden ötürü isim değişikliği davası açarak isim değiştirmek mümkündür.

  25. 30 Haziran 2016

   Merhaba, benim ismim Zekeriya 25 yaşındayım, iş hayatında, aile ve arkadaş ortamında 12 yaşımdan beri Zeki olarak anılıyorum. İsim değişikliğiyle alakalı mahkemeye kişisel başvuru mu yapmam garanti olur ya da avukat mı tutmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

   • 30 Haziran 2016

    İsim değiştirmenin garanti olması açısından avukat ile çalışmanız daha doğru olacaktır.

  26. 30 Haziran 2016

   İyi günler. İsmim Muhammet İkbal ancak uzun zamandır Göktuğ ismini mahlas olarak kullanıyorum. Gerek ismin ağırlığından, gerek ben ve çevremdeki insanların sevmemesinden dolayı ismimi kullanmıyorum. Şahit bulundurduğum takdirde ismimi değiştirmem mümkün müdür?

   • 30 Haziran 2016

    mümkündür.

  27. 30 Haziran 2016

   Merhaba ailem ölen kızının ismini bana koymuşlar bu sebeple ismimi değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim avukat gerekli mi direk başvuruda bulunabilir miyim ve bütün bu süreçte ne kadar ücret gereklidir?

   • 30 Haziran 2016

    Bu durumda adın değiştirilemeyeceği kanaatindeyim.

    • 30 Haziran 2016

     neden haklı bir neden değil mi?

     • 1 Temmuz 2016

      Dava açarsınız ancak kazanma ihtimali düşük. Haklı bir neden olmaz diye düşünüyorum.

  28. 2 Temmuz 2016

   Merhaba avukat bey iyi gunler ben ismimi degistermek degilde yanina bir isim koymak istiyorum adim irem ama ben yanina hadise ismini koymak istiyorum yani irem hadise olucak sebebi iremin anlami kotuymus ailemde koyduklarinda bunu bilmiyolarmis degistirmek istediler ama 16 senedir herkez beni bu isimle taniyor onlar icin zorluk olmasin diye yanina 2. isim koymak istiyorum artik bundan sonraki tanistigim kisilere kendimi oyle taniticam boyle bisey olabilirmi ve ne yapmam gerek yardimci olurmusunuz simdiden tesekkur ederim.

  29. 6 Temmuz 2016

   Merhaba kizimin adi EFSUN kendisi suan 5 yasinda dogrugunda adini efsun koyduk fakat kimligi cikardoktan sonra ismin anlamina baktim sihir ve buyu anlamina geliyor buda dinimiz acisindan uygun gormeyip cevremiz olarak zeynep olarak cagristirdik sizce isim degisikligi bas vurusunda bulunursam olumlu bir sonuc alirmiyim cevabi mail atarsaniz memnun olurum hayirli bayramlar tesekkurler..

   • 11 Temmuz 2016

    Hayırlı bayramlar. Anlattıklarınıza göre isim değişikliği mümkündür. Mail gönderildi.

  30. 9 Temmuz 2016

   Merhaba avukat bey ismimi değiştirmek istiyorum, ne yapmam gerekiyor ve toplam maliyet ne olur rica etsem e postama gönderebilir misiniz, teşekkür ediyorum kolay gelsin

   • 30 Temmuz 2016

    Mail gönderdim.

  31. 12 Temmuz 2016

   İsmim ne yazıkki kezban ismimin silinmesini değilde ek isim ekletmek istiyorum bu mümkünmüdür

   • 30 Temmuz 2016

    Mümkündür. Ancak kararı mahkeme verecektir.

  32. 13 Temmuz 2016

   Merhaba Adım Hilal 14 yaşındayım. Arkadaşlarım Halil Bilal şeklinde dalga deçiyor. Biri ismimi sorduğunda İlay Nihal gibi karıştırmalar oluyor. Adımı Dicle olarak değiştirmem mümkün mü sizce?

  33. 14 Temmuz 2016

   MERHABA AVUKAT BEY,

   Benim kimlikte ismim kezban ama etrafımdakilere ben hep kendimi ece diye tanıttım ve öyle kaldı. isim değişikliği sürem ne kadar olur. ne kadar masraf çıkar ve örnek dilekçe gönderirmisiniz mail adresime rica etsem ..

   Teşekkürler.

   • 14 Temmuz 2016

    Bu adın değiştirilmesi ile ilgili dilekçe örneği göndermem doğru olmaz. Her davanın kendine özgü dilekçesi vardır. Kaldı ki bu dava 1 kez açılabilir. Reddedilmesi durumunda sıkıntı yaşarsınız. Dava vekalet ücreti için mail yada telefon ile ulaşabilirsiniz.

  34. 15 Temmuz 2016

   Merhaba.

   İsmimi ailem değil bir akrabam vermiş ve dini görüşlerime uymayan bir isim kullanıyorum.Kerim isimli ….. olurmu deniyor arkadaşlar tarafından. İsmimi değiştirmem için dava açsam kesin değiştirebilirmiyim ?

   • 30 Temmuz 2016

    Din değişikliği nedeni ile isim değişikliği mümkün olabilir.

  35. 17 Temmuz 2016

   İsmimi değiştirmek istiyorum bu ne kadar sürer artık kolaylaştı diyorlar dilekçeyle bir ayda olur en fazla doğrumu bu

   • 30 Temmuz 2016

    Doğru değildir. Dava açmalısınız. Bu ise tecrübeli bir avukat ile 2 4 ay arası sürmektedir.

  36. 18 Temmuz 2016

   merhaba iki aylık bebeğimin bulunduğum bölge ve kültür sebebiyle ve ismini farklı çağırılması yönünden duyduğumuz rahatsızlıktan dolayı değiştirmek istiyoruz. ne yapmalıyım. teşekkürler

   • 30 Temmuz 2016

    Dava açmalısınız. Bize vekalet verirseniz 2 4 aydan sonuçlandırırız.

  37. 19 Temmuz 2016

   Mrb ismim fahriye sürekli bna ya fariye yda bahriye olarak telaffuz ediyorlar bu bnm isim degişikliğime engelmidir

   • 30 Temmuz 2016

    Zor görünüyor. Mahkemeye dilekçe ile iyi anlatılması gerekiyor.

  38. 19 Temmuz 2016

   Adim can ama ben bayanim bu durumdan hayatim boyunca rahatsizlik duydum cocuklarimda istemiyo bu ismi hep canan olarak kullaniyirum deyistirmek istiyorum yardimci olurmusunuz masraflar nekadar tutuyo bilgilendirirseniz cok sevinirim

   • 30 Temmuz 2016

    Mail gönderildi.

  39. 19 Temmuz 2016

   Merhaba ben Kocaeli’nde oturuyorum. İsmimi değiştirmek istiyorum. Acaba masrafları mail atabilir misinz?

   • 30 Temmuz 2016

    Gönderildi.

  40. 19 Temmuz 2016

   Merhaba adım Kübra Eslem ama kimlikte Eslem ismi yazmıyor. Okulda kiler kübra yı kullanıyor ama ben daha çok eslem ismini kullanıyorum ve ismim karışıyor kimlikte ismimi Kübra Eslem yapmak istiyorum bu mümkün müdür ve ücret ne kadar?

   • 30 Temmuz 2016

    Mümkündür. Ücret için mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

  1 2 3 8
  Write a comment:

  *

  Your email address will not be published.

  © 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

  Gizlilik Politikası

  logo-footer

  SOSYAL MEDYADA BİZ: