Soyisim Değiştirme Davası - Soyisim Nasıl Değiştirilir?
Soyadı Değiştirme Davası – Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır? 2018

Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Soyadı Kanununa göre; her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, öz adından başka soyadı kullanmaya mecbur olup; kural olarak doğan her çocuk, babasının soyadını alır. Dolayısıyla soyadı taşımak her vatandaş için zorunludur ve hukuk düzeni tarafından koruma altına alınmıştır. Herkesin ailece anılmasına yarayan öz adından sonraki adı olan soyadı; doğum, evlenme, evlat edinme, seçme veya idari karar ile kazanılabilmektedir. Ancak günümüzde birçok kişi bu yollardan kazanmış olduğu soyadını hayatında karşılaştığı çeşitli durumlar yüzünden değiştirmek istemektedir. Türk hukukunda soyad değişikliğinin gerçekleşmesi için Medeni Kanunun 27. maddesine göre soyadı değiştirme davası açılmalıdır.

Soyadı Değiştirme Davası Nerede Açılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Soyadı değiştirme davasında isim değiştirme davasında olduğu gibi haklı nedenlere dayanılarak soyadın değiştirilmesi talebi asliye hukuk mahkemesinden istenir. Soyad değiştirme davasının en önemli noktası, haklı nedenin varlığının hakim önünde hukuki araçlarla ispatlanmasının zorunlu olmasıdır. Bir başka deyişle haklı nedenin olduğunu dilekçede iddia etmek davanın kazanılmasında yeterli olmayacak, dava süresince iddia edilen haklı nedenin hukuki delillerle usulüne uygun olarak ispatlanması gerekecektir. Soyadı değiştirme davasında ispat, tanık dinlenilmesi başta olmak üzere hukuken geçerli kabul edilen her türlü delille yapılabilir. Soyadı değişikliğinde gerekli belgeler hangi nedenden dolayı değiştirmek istediğinize göre farklılık gösterecektir. Bu özellik arz eden durum nedeniyle soyadı değişikliği davasında alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması davanın kazanılmasında etkilidir.

Soyadı değiştirme davasında ileri sürülen haklı nedenler kişiden kişiye değişmekle beraber yargı kararlarında sıkça karşılaşılan örnekleri aşağıdaki gibidir:

 • Aileden birisinin ağır suç işlemesi
 • Din ve uyruk değiştirme
 • Gülünç, çirkin ve ahlaka aykırı bir anlam taşıma
 • Yabancı olduğu izlenimini doğurma
 • Telaffuz ve yazımının zor olması

Ek olarak bazı Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararlarına göre soyadı değişikliğinde;

 • Boşanma sonrasında velayetin anneye verilme durumunda anne çocuğa kendi soyismini verebilir.
 • Uzun yıllardır kendisine bakmayan babanın soyismini almak istemeyen birey soyismini değiştirebilir.

Soyadı Değiştirme Davasının Süresi Nedir? Davayı Kimler Açabilir?

Soyadı değiştirme davası dosya süresinde tamamlanırsa genelde tek celsede sonuçlanmakta ve yaklaşık olarak 3 ay civarında sürmektedir.

Soyad kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğu için hukuken tüm işlemleri yapmaya yetkili tam ehliyetliler ve bazı işlemleri yapmaya yetkili sınırlı ehliyetliler bu davayı sadece kendileri veya avukatları ile açabilirler.

Hukuken işlem yapma yetkilileri kısıtlanmış sınırlı ehliyetsizler, bu davayı yasal temsilcilerinin(veli, vasi) rızası olmak şartıyla kendileri veya avukatları ile açabilirler.

Hukuken işlem yapma yetkisi olmayan tam ehliyetsizler ise bu davayı bizzat ya da yasal temsilcileri yoluyla açamaz. Bununla birlikte önemli bir sebebin varlığı halinde yasal temsilcinin(veli, vasi) bu davayı tam ehliyetli adına açabilmesi mümkün olabilir.

Soyadı Değişikliği Sonrasında Seçilen Yeni Soyadı Bakımından Kısıtlamalar Var mıdır?

Soyadı Kanununa göre rütbe, memuriyet, aşiret, yabancı ırk, millet isimleriyle edep ve ahlaka aykırı veya gülünç olan soyisim kullanılması yasaklanmıştır. Bununla birlikte Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanuna göre isim ve soyisimlerde kural olarak Türk alfabesindeki harflerin yer alması gerekmektedir. Dolayısıyla soyisim değiştirme davası ile eski soyadının yerine gelmesi istenen yeni soyismin bu kriterlere uygun olarak seçilmesi gerekmektedir.

Soyadı Değişikliği Davası ile Soyisim Düzeltme Davası Aynı İşlemler midir?

Soyadı değişikliği ile soyisim düzeltme davası birbirinden farklı işlemlerdir. Soyisim değiştirme davası ile haklı bir nedenin varlığı halinde, hâlihazırda kullanmakta olduğunuz soyisminizin yerine yeni bir soyisim alabilirsiniz. Ancak soyisim düzeltme davası, mevcut soyisminizdeki harf hatalarının nüfus kayıtlarında düzeltilip doğru şekilde yazılması işlemidir. Ayrıca soyisim düzeltme davasında yukarıda ifade edilen haklı nedenin varlığının ispatı gerekmez. Nüfus kaydı sırasında bir hatanın mevcut olduğunun ispatlanması yeterlidir.

Kişilerin Yurtdışında Yaptığı Soyisim Değişikliği Türkiye’de Geçerli Olur mu?

Yurtdışında açılan davanın sonucunun Türk hukuk sistemi ve nüfus kayıtları bakımından geçerli kabul edilmesi özel hukuki düzenlemelere tabi olup, her somut olay bakımından özel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak yurtdışında değişmiş olan soyismin Türkiye’de değiştirilmesi için dava açılabileceği gibi tanıma davası da açılabilir.

Soyadı Değiştirme Davası Sonrası- Eşe ve Çocuklara Olan Etkisi

Soyadı değiştirme davası sonucunda mahkeme kararının taraflara tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz edilmemesi durumunda karar kesinleşir. Temyiz edilmişse Yargıtay incelemesinin yapılması beklenir.

Kararın kesinleşmesi sonrasında verilen değişiklik hükmünün ilan edilmesi gerekir. Bu ilan mahkemenin takdirine göre ulusal veya yerel gazetede yapılabilir.

Soyadının değiştirilmesinden zarar gören kimse bunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde mahkemeye başvurarak değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Soyadı değiştirme davası sonunda verilen mahkeme kararıyla yapılacak değişikliğin sonuçları resmi nikahlı eşe ve ergin olmayan çocuklara da etki eder. Nüfus müdürlüğü kendiliğinden eş ve ergin olmayan çocukların soyadını da düzeltir.

Düzenleme: Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 19 Haziran 2018

  Merhaba 5 yaşında bir oğlum var babasıyla görüşmuyor eşim babalik yapıyor soyadını söylerken eşimin soyadını söylüyor babasıninkini kabullenmiyor nafaka sini düzenli ödüyor ama çocuğunu görmek istemiyor eğer onunla anlasirsak rizasi olursa oğlumun soyadını degistirebilirmiyim

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 2. 28 Eylül 2017

  Merhaba. Biz ailece 3 kuşak soyisim degisikligi yapmak istesek tek dosyamı olusturulacak yoksa herkes tek tek basvurumu yapması gerekiyor. Birde maliyet konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Iyi calismalar.

  • 2 Ekim 2017

   Ailede koca başvurur ise eşin ve 18 yaş altı çocukların soyisimleri kendiliğinden değişir. Ancak 18 yaş üstü çocuklar her biri ayrı ayrı başvurmalıdır. Toplu dava olmaz.

 3. 25 Eylül 2017

  Merhaba, ben Amerika’da yaşıyorum ama Türk vatandaşıyım. Soyadım Türker ve içinde ırk/milliyet ismi taşıdığı için Amerika’da ırkçılık gibi durumlara maruz kalıyorum zaman zaman. Soyadımı içinde Türk kelimesi geçmeyen bir soyadıyla değiştirmem mümkün olur mu?

  • 2 Ekim 2017

   Bu durumun kabul görüp görmeyeceği hakkında bir görüşüm yok malesef. Dava açıp denemeniz gerekir. Bizle çalışmak istiyorsanız mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

 4. 24 Eylül 2017

  Ben siyadimi degistirmek istiyorum ne kadara mal olur gerekli evreklar nelerdir

  • 2 Ekim 2017

   Soyadınız değişebilecek nitelikte ise evrak gerekliliği yoktur yalnızca vekaletname çıkarmanız yeterlidir.

 5. 27 Ağustos 2017

  Merhabalar,
  21 yaşındayım ve kendimi bildim bileli babam yok annem ile ben 6 aylık bebekken ayrılmışlar.Şuan benimle irtibata geçip konuşmak istiyor ve ben onun soyadını kullanmak istemiyorum. Dava açsam değişiklik yapılması Mümkün müdür ?

  • 28 Ağustos 2017

   Bu konuda soyisim değişikliği yapılabilir. Bunla ilgili Yargıtay kararları mevcuttur.

 6. 30 Mayıs 2017

  Soyadımı yazıyla onaltı yapmam mümkünmüdür şuanki soyadımla çok fazla alay ediliyor ve bundan çok rahatsızım bana yardımcı olurmusunuz ..

  • 31 Mayıs 2017

   Soyismin alay konusu olması değiştirmek için haklı nedendir. Yardımcı olmamızı istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

   • 2 Ekim 2017

    Soyadimi degistirmek istiyorum bende alay konusu olan ve tasidgim soyadi ile akrabalarim ailem ile aramin olmamasi bir neden midir? Son olarakta degisiklik yapilldigi zaman maddi acidan herhangi bi sorun yasar miyim?

    • 2 Ekim 2017

     Alay konusu olması soyisminin değiştirilmesi için haklı nedendir. Bu durumla ilgili dava açmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. Maddi açıdan bir sıkıntı olmayacaktır.

 7. 23 Mayıs 2017

  Babamla olan husumetten Dolayi Soyadimi Degistirmek istiyorum mumkunmudur 18 yasindayim evde hirsiz tutuyor polat soyadi ni HIC sevmiyorum ozturk yapicam cevaplandirirsiniz minnettarim

  • 23 Mayıs 2017

   Merhaba gerekli soyisim değişikliğini yapabiliriz.

 8. 10 Mayıs 2017

  SOY İSİM DEĞİŞTİRMEK İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİYOR ACABA
  NE GİBİ EVRAKLARA İHTİYACIMIZ VAR VE BİZE MALİYETİ NE OLUR
  BİLGİLENDİRİRMİSNİZ ACABA????

  • 15 Mayıs 2017

   ne için değiştirmek istediğinize bağlı olarak soy isim değiştirme evrakları değişebilir. iletişimden ulaşırsanız net yanıtlayalım.

 9. 9 Mayıs 2017

  Merhabalar bende soyadımı değiştirmek istiyorum ancak bunun maddi yönden nasıl bi sonuçu olur ? Ve yeni soyadımı ben belirleyebilirmiyim ?

  • 19 Ağustos 2017

   Yeni soyadınızı siz belirleyebilirsiniz. Soyisim değiştirme ücreti konusunda mail gönderildi.

 10. 22 Nisan 2017

  Merhaba ismimi ve soy ismimi belirtmek istemiyorum. Her ikisi de baştan aşağı gülünç,alay konusu, telaffuzu zor, uzun ve aynı zamanda ismim bir Arap ismi. Ben her ikisini de değiştirmek istiyorum fakat ad ve soy ad değişikliğinin sabıka kaydını işlenmesinden korkuyorum. Sabıka kaydım yok. Her iş başvurusun da sorulan bir şey. Bu konu da yardımınıza ihtiyacım var.

  • 21 Mayıs 2017

   merhaba, bahsettiğiniz durumda hem isim hem soyisminiz değiştirilebilir. Sabıka kaydıyla bu durumun yakında bir alakası yoktur.

 11. 20 Nisan 2017

  Merhaba benim soyadım Karakoç çok dalga konusu oluyor ve akrabalarım hepsiyle çok kötü şekilde sorunluyuz yıllardır konuşmuyoruz nasıl değiştirebilirim ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  • 21 Mayıs 2017

   Merhaba daha önceden aynı soyismi değiştirmiştik. Soy isim değiştirme davası açmalısınız bu konuda bizle çalışmak isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

 12. 14 Nisan 2017

  İyi günler annem ile babam ayrıldığından dolayı babamın soyadını taşımak isyemiyorum annemin kızlık soyadını kullanmak istiyorum ne yapmam gerekir ayrıca ayrılmış olmaları degistirmek için yeterli neden mi yardımcı olursanız sevinirim ?

  • 22 Mayıs 2017

   Merhaba, bu durumda soy isim değişikliği yapılabilir.

 13. 8 Nisan 2017

  merhaba soy isim değiştikten sonra üzerimizde kayıtlı bulunan tapu vs. evrakları da ayrıca değiştirmemiz mi gerekiyor değiştirilmediği takdirde sıkıntı olur mu ?

  • 10 Nisan 2017

   Tapuya karar ile başvuru yaparsanız gerekli değişiklik yapılacaktır.

 14. 5 Nisan 2017

  Günaydın.
  bende soyisim değişikliği yapmak istiyorum,ancak erkek bir birey olarak eşimin kızlık soyadını almak istiyoruz,bu konuda bize nasıl bir yöntem takip etmemizi tavsiye edersiniz.teşekkür ederim.

 15. 4 Nisan 2017

  Annem ve babam ayrıldığı için babamın soyadını kullanmak istemiyorum bunun için dava açıp soyadımı değiştirebilir miyim? Bu haklı bir sebep mi? Birde değişirse hangi soyadını alabileceğimize biz mi karar veriyoruz

  • 19 Ağustos 2017

   Haklı sebep olarak değerlendirilebilir. Soyadı seçimine siz karar verirsiniz.

 16. 1 Nisan 2017

  Merhaba Ben 17 yaşımdayım ağustos da 18 olacağım ve soyadımı değiştirmek istiyorum ailevi sebeplerden ötürü bu soy ismini taşımak beni küçük düşürüyor. Ve gülünç bir soy isim ama bunA babamın buna izin vereceğini düşünmüyorum karşı çıkabilir annem onay veriyor annem babam ayrı değil ama olacak gibiler o yüzden Annem boşandığında ki kızlık soyadını taşımak istiyorum bunun için işlemlere ne zaman başlamalıyım neler yapmalıyım ne kadar bi masrafı olur yardımcı olur musunuz ?

  • 19 Ağustos 2017

   Gülünç bir soyisim olması soyisim değiştirme için haklı sebeptir. 18 yaşından sonra kimsenin izni olmadan soyisim değiştirme davası açabilirsiniz.

 17. 1 Nisan 2017

  Merhaba annem ve babamla görüşmüyorum soyismimi de değiştirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz ? av. masrafı fazla gelirse işleyişi kendim yapamazmıyım ?

 18. 1 Nisan 2017

  merhaba, ev lik yaparken hem kendi hemde eşinin soyadını birlikte kullanmaya başladım.Şimdi kızlık soyadının iptalini ve sadece eşinin soyadını kullanmak istiyorum.Değişiklik nasıl olacak ? saygılarımla

  • 10 Nisan 2017

   asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.

 19. 30 Mart 2017

  Merhaba. Ben 19 yaşındayım ve annem ile babam 10 senedir fiilen 6 senedirde hukuken ayrı. Babamla hiçbir sevgi veya saygı bağımız yok. Kendisi beni aramaya bile tenezzül etmiyor zaten. Bu sebeplerden ötürü babamın soyismini taşımak istemiyorum. Bu geçerli bir neden olabilir mi ?

  • 21 Mayıs 2017

   bahsettiğiniz durum soy isim değiştirmek için haklı nedendir.

 20. 25 Mart 2017

  Iyi aksamlar 17 yasıni bitirmek uzere olan oglum var .babasini neredeyse dogdugundan beri gormuyor.3 yasindan beri esim babalik yapiyor ogluma. Soyismini degistirmemiz mumkun mu?

  • 19 Ağustos 2017

   Bununla ilgili kararlar mevcut. Soyisim değişikliği yapılabilir ancak dava dilekçesinde durumun iyi anlatılması gerekir. Bir avukat ile çalışmanızı öneririm.

 21. 24 Mart 2017

  Yurt disinda bosandikdan sonra kendi kizlik soyadimi aldim. 13 yasindaki kizim 4 sene önce basvuru üzerine benim soyadimi aldi. Türk pasaportunda hala babasinin soyismini tasiyor. Isvicre pasaportunda ise benim soyismimi. Türkiye de kizimin soyadini nasil degistirebilirim? Bunun icin mahkemeye mi basvurmam lazim. Yoksa buradaki kararin tercümesi ile Nüfus Müdürlügün de (veya konsoloslukda) bunu yaptirabilirmiyim. Burada soyadini degistirmek icin babasindan izin almistik.

  • 19 Ağustos 2017

   Burada dava açılması gerekir. Bizimle çalışmak isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

 22. 18 Mart 2017

  Annmle babmla konusmuyorm soyadımı degiştirmek istiyorm soyadımı değiştirebilir miyim?

  • 20 Mart 2017

   Bu konuda bir Yargıtay kararı görmedim ancak isterseniz davanızı açarız. Belki sizin davanız emsal olur.

 23. 16 Mart 2017

  Soyadımı degistirmek istiyorum sadece bir vekalet ile olur mu ?

  • 20 Mart 2017

   evet sizin soy isminiz için yeterli olacaktır.

 24. 14 Mart 2017

  merhaba iyi günler ben ailemle geçinemiyorum ve soyadımı değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor

 25. 9 Mart 2017

  soyadı değiştirmek için dava açacağım gereken belgelere nelerdir? ortalama ne kadara mal olur, dava harcı ne kadardır bilgilendirirseniz sevinirim

  • 10 Mart 2017

   soyadı değiştirme için gerekli belgeler ne için açacağınıza bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda sadece vekaletname yeterli olmaktadır.

 26. 28 Aralık 2016

  ben Hristiyanim ismimi soyadimi degistirmek istiyorum mahkeme şahir istermi şahitiz degistirebilimiyim

  • 5 Ocak 2017

   Merhaba, isim mümkün ancan soy ismin değişeceğini düşünmüyorum. belki başka nedenler ileri sürmek gerekebilir.(soyismin gülünçlüğü vs. gibi)

 27. 16 Aralık 2016

  Soyisim değişikliği yapmak istiyorum çünkü babam ile annem 2000 senesinde ayrılmışlar babamın sicili var bayağı yaşım 18 babamın değil annemin soy ismini taşımam mumkunmu velayetim annemde cevabınızı bana mail atabilirseniz memnun olurum teşekkurler

  • 5 Ocak 2017

   Mail gönderildi.

 28. 15 Temmuz 2016

  sosyal hayatımda ikinci ismim soyismim olarak algılanıyor ve bu, bu şekilde kabul edilmiş geliyor. bende sosyal çevremde karışıklığı önlemem adına dava açmak istiyorum. mümkün müdür? istem olarak isim ve soyismim değişikliği olarak mı yazacağım? ve yeni düzenlemeye göre galiba nüfus müdürlüğünde yapıla biliyormuş, dava yoluna başvurmaya gerek kalmadan bu mümkün müdür?

  • 21 Mayıs 2017

   bu durumda soy isim değiştirme davası açabilirsiniz. Nüfus müdürlüğü ile olması mümkün değildir.

 29. 9 Nisan 2016

  Soy isim değiştirme davası açmak istiyorum. Soy ismin çok gülünç bir şey. Ben özel bir şirkette yönetici konumundayım. Özel toplantılarda, tanışmalarda ve saire soy ismimi söyleyinde ortamda bir gülme oluyor. Biran önce soy ismimi değiştirmem lazım. Bu ne kadar zaman alır? Benim davama avukat olarak siz bakar mısınız?

  • 10 Nisan 2016

   Ertan T, soy isim değiştirme davası açmanın şartlarından biri de soy isminin gülünç olması, toplumda alay konusu olması ve kişinin statüsü ile uyuşmaması durumudur. Sizin durumunuz ile birebir örtüşmektedir. Bu nedenden dolayı soy isim değiştirmeniz mümkündür.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: