Güncelleme Tarihi:

Soyadı Değiştirme Davası

Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Soyadı Kanununa göre; her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, öz adından başka soyadı kullanmaya mecbur olup; kural olarak doğan her çocuk, babasının soyadını alır. Dolayısıyla soyadı taşımak her vatandaş için zorunludur ve hukuk düzeni tarafından koruma altına alınmıştır. Herkesin ailece anılmasına yarayan öz adından sonraki adı olan soyadı; doğum, evlenme, evlat edinme, seçme veya idari karar ile kazanılabilmektedir. Ancak günümüzde birçok kişi bu yollardan kazanmış olduğu soyadını hayatında karşılaştığı çeşitli durumlar yüzünden değiştirmek istemektedir. Türk hukukunda soyad değişikliğinin gerçekleşmesi için Medeni Kanunun 27. maddesine göre soyadı değiştirme davası açılmalıdır.

Soyadı Değiştirme Davası Nerede Açılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Soyadı değiştirme davasında isim değiştirme davasında olduğu gibi haklı nedenlere dayanılarak soyadın değiştirilmesi talebi asliye hukuk mahkemesinden istenir. Soyad değiştirme davasının en önemli noktası, haklı nedenin varlığının hakim önünde hukuki araçlarla ispatlanmasının zorunlu olmasıdır. Bir başka deyişle haklı nedenin olduğunu dilekçede iddia etmek davanın kazanılmasında yeterli olmayacak, dava süresince iddia edilen haklı nedenin hukuki delillerle usulüne uygun olarak ispatlanması gerekecektir. Soyadı değiştirme davasında ispat, tanık dinlenilmesi başta olmak üzere hukuken geçerli kabul edilen her türlü delille yapılabilir. Soyadı değişikliğinde gerekli belgeler hangi nedenden dolayı değiştirmek istediğinize göre farklılık gösterecektir. Bu özellik arz eden durum nedeniyle soyadı değişikliği davasında alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması davanın kazanılmasında etkilidir.

Soyadı değiştirme davasında ileri sürülen haklı nedenler kişiden kişiye değişmekle beraber yargı kararlarında sıkça karşılaşılan örnekleri aşağıdaki gibidir:

 • Aileden birisinin ağır suç işlemesi
 • Din ve uyruk değiştirme
 • Gülünç, çirkin ve ahlaka aykırı bir anlam taşıma
 • Yabancı olduğu izlenimini doğurma
 • Telaffuz ve yazımının zor olması

Ek olarak bazı Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararlarına göre soyadı değişikliğinde;

 • Boşanma sonrasında velayetin anneye verilme durumunda anne çocuğa kendi soyismini verebilir.
 • Uzun yıllardır kendisine bakmayan babanın soyismini almak istemeyen birey soyismini değiştirebilir.

Soyadı Değiştirme Davasının Süresi Nedir? Davayı Kimler Açabilir?

Soyadı değiştirme davası dosya süresinde tamamlanırsa genelde tek celsede sonuçlanmakta ve yaklaşık olarak 3 ay civarında sürmektedir.

Soyad kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğu için hukuken tüm işlemleri yapmaya yetkili tam ehliyetliler ve bazı işlemleri yapmaya yetkili sınırlı ehliyetliler bu davayı sadece kendileri veya avukatları ile açabilirler.

Hukuken işlem yapma yetkilileri kısıtlanmış sınırlı ehliyetsizler, bu davayı yasal temsilcilerinin(veli, vasi) rızası olmak şartıyla kendileri veya avukatları ile açabilirler.

Hukuken işlem yapma yetkisi olmayan tam ehliyetsizler ise bu davayı bizzat ya da yasal temsilcileri yoluyla açamaz. Bununla birlikte önemli bir sebebin varlığı halinde yasal temsilcinin(veli, vasi) bu davayı tam ehliyetli adına açabilmesi mümkün olabilir.

Soyadı Değişikliği Sonrasında Seçilen Yeni Soyadı Bakımından Kısıtlamalar Var mıdır?

Soyadı Kanununa göre rütbe, memuriyet, aşiret, yabancı ırk, millet isimleriyle edep ve ahlaka aykırı veya gülünç olan soyisim kullanılması yasaklanmıştır. Bununla birlikte Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanuna göre isim ve soyisimlerde kural olarak Türk alfabesindeki harflerin yer alması gerekmektedir. Dolayısıyla soyisim değiştirme davası ile eski soyadının yerine gelmesi istenen yeni soyismin bu kriterlere uygun olarak seçilmesi gerekmektedir.

Soyadı Değişikliği Davası ile Soyisim Düzeltme Davası Aynı İşlemler midir?

Soyadı değişikliği ile soyisim düzeltme davası birbirinden farklı işlemlerdir. Soyisim değiştirme davası ile haklı bir nedenin varlığı halinde, hâlihazırda kullanmakta olduğunuz soyisminizin yerine yeni bir soyisim alabilirsiniz. Ancak soyisim düzeltme davası, mevcut soyisminizdeki harf hatalarının nüfus kayıtlarında düzeltilip doğru şekilde yazılması işlemidir. Ayrıca soyisim düzeltme davasında yukarıda ifade edilen haklı nedenin varlığının ispatı gerekmez. Nüfus kaydı sırasında bir hatanın mevcut olduğunun ispatlanması yeterlidir.

Kişilerin Yurtdışında Yaptığı Soyisim Değişikliği Türkiye’de Geçerli Olur mu?

Yurtdışında açılan davanın sonucunun Türk hukuk sistemi ve nüfus kayıtları bakımından geçerli kabul edilmesi özel hukuki düzenlemelere tabi olup, her somut olay bakımından özel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak yurtdışında değişmiş olan soyismin Türkiye’de değiştirilmesi için dava açılabileceği gibi tanıma davası da açılabilir.

Soyadı Değiştirme Davası Sonrası- Eşe ve Çocuklara Olan Etkisi

Soyadı değiştirme davası sonucunda mahkeme kararının taraflara tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz edilmemesi durumunda karar kesinleşir. Temyiz edilmişse Yargıtay incelemesinin yapılması beklenir.

Kararın kesinleşmesi sonrasında verilen değişiklik hükmünün ilan edilmesi gerekir. Bu ilan mahkemenin takdirine göre ulusal veya yerel gazetede yapılabilir.

Soyadının değiştirilmesinden zarar gören kimse bunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde mahkemeye başvurarak değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Ad Soyad Mağdurları

Soyadı değiştirme davası sonunda verilen mahkeme kararıyla yapılacak değişikliğin sonuçları resmi nikahlı eşe ve ergin olmayan çocuklara da etki eder. Nüfus müdürlüğü kendiliğinden eş ve ergin olmayan çocukların soyadını da düzeltir.

Son olarak aşağıdaki isimler bir gazete köşesinde yer almış ilginç isim ve soyisimler olarak yayınlanmıştır. Bu soyisimler kesinlikle değişebilir niteliktedir.

Düzenleme: Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Avukat Danışma

Yazıyı Paylaş
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 12 Ekim 2018

  Merhaba ben babamla hiç görüşmedim, soyadımı değiştirip annemin soyadını taşımak istiyorum ancak sormak istediğim konu ben dava açtığımda babama bu konuda bir ihbar yapılır mı? teşekkürler

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, soyadı davaları açarken davanın kabul edilmesi için haklı bir sebep olması esastır. Haklı sebep kişiden kişiye göre değişebilir ancak zaten uzun süredir görüşmediğiniz babanın soyadını değiştirip annenizin soyadını almak istemek yargıtay tarafından benimsenmiş bir haklı sebeptir. Bu davanın üçüncü kişilere haber verilmesi için bir sebep yoktur.

 2. 10 Ekim 2018

  Merhabalar benim annem ila babam ayrı değiller ama soyismimi değiştirmek istiyorum babamın ailesi ile anlaşmazlığımız var ve soyismim hacıbebekoğlu çok uzun olduğu için çoğu yerde sıkıntı yaşıyorum ve dalga geçilip yanlış anlaşılıyor annemin kızlık soyismini alabilir miyim?birde ilk ismim esma arapça bir isim olduğu için sildirmek istiyorum mümkün müdür?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, isim veya soyad davalarının açılmasında haklı bir sebebin varlığı esastır. Soyadınızı değiştirmek veya ilk adınızı sildirmek üzere açacağınız davalarda sunduğunuz gerekçeler mahkeme tarafından haklı bulunursa iki dava da istediğiniz sonuca ulaşabilir. Davaların sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için profesyonel destek almanızı öneririz.

 3. 4 Ekim 2018

  Merhaba 20 yaşındayım annemle babam ayrıldı ben annemin soyadını almak istiyorum bunun için ne yapmalıyım ve avukat tutmak istesem ücreti ne olur ?

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Bu konu hakkında dava yoluna başvurmanız mümkündür. Açılacak dava hakkında dilekçenin hazırlanması önem arz etmektedir. Ancak ücret konusunda bilgi almak adına bizimle mail veya telefon aracılığı ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

 4. 6 Eylül 2018

  merhaba,öncelikle kolay gelsin.ben 23 yaşındayım.12 yaşımda iken annem ve babam ayrıldılar.babam ,ne anneme ne de bana nafaka yada tazminat ödemedi.bu yaşıma kadar annem baktı.ne zaman annem babama vermeye kalksa hep yurda veririm diye,kardeşimle beni kabullenmedi.ben şu an kamuda memurum.mahkeme açsam soyadımı değiştirebilirmiyim?masrafları ne kadar tutar ortalama?teşekkürler…

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, hukuken geçerli bir sebebiniz olmasına dayanarak soyadı değiştirme davası açabilirsiniz. Hangi sebeplerin haklı sayılacağı hakimin takdirinde olmasına karşın evladıyla ilişkisi olmayan babanın soyadını değiştirmek istenmesi yargıtay tarafından kabul edilen sebeplerdendir. Ücret konusunda bilgi almak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 5. 2 Eylül 2018

  Merhaba ben 25 yaşındayım, annem ve babam daha ben 1 yaşında olmadan ayrılmışlar annemle yaşıyorum kendimi bildim bileli babamla hiçbir bağım olmamakta ve görmemekteyim fakat ne yazık ki bana emeği olmayan birinin soyunun devamı olmak istemiyorum. Soyadımı anne tarafımın soyadı olarak değiştiemek istiyorum fakat bu konuda hüçbir bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, soyadı değiştirme davalarında esas alınan haklı gerekçedir. Kişinin hiçbir ilişki olmadığı babasının soyadını değiştirmek istemesi yargıtay tarafından sıkça kabul gören bir sebeptir. Soyadınızı değiştirmek için dava açmanız gereklidir. Bunun için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 6. 30 Temmuz 2018

  Merhaba, şimdiki soyadım Demirci. içime sinen bir soyisim değil. Deniz olarak değiştirmek istiyorum . Mümkün müdür?

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, soyadı değiştirme davalarının kabul edilmesi ve davalardan olumlu sonuç alınabilmesi için mahkeme geçerli bir sebep aramaktadır. Soyadınızı değiştirme talebinizi dayandırdığınız gerekçeniz mahkeme tarafından geçerli görünür ise soyadınızı değiştirmeniz mümkün olacaktır.

 7. 15 Temmuz 2018

  17 yaşındayım hem adımı hem soyadımı değiştirmek istiyorum, şuan nüfus müdürlüğü de bu yetkiye sahip diye biliyorum bir de annenin soyadını almak şart mı farklı bir soy isim alamaz miyiz ? Davayı kendim açabilir miyim ve baro tarafından bunun için avukat verilebilir mi ?

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Ergin olmadan bu davayı tek başınıza yürütmeniz mümkün değildir.

 8. 14 Temmuz 2018

  merhaba ben hamileyken ilk esimden bosandim ve suan oglumun soyadini degistirmek istiyorum suanki esimin soyadini vermek istiyorum zaten suana kadar ne oglunu gördü ne mafdi ne manevi hicbir faydasi olmadi oglum zaten suanki esimi babasi biliyor suanki esimin soyadini vermem mumkun mu

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar, çocuğunu üzün süredir görmeyen ve ebeveynlik görevlerini yerine getirmeyen babanın soyadının değiştirilmesinin istemi yargıtay tarafından geçerli bir sebep olarak görülmüştür. Bu sebeple soyadı değişimi için açacağınız davanın şansı yüksek olacaktır. Ancak ikinci eşinizin soyadını alma konusunda nüfusa alma söz konusu olabilir. Davanızın istediğiniz sonuca ulaşması için hukuksal destek almanızı öneririz

 9. 9 Temmuz 2018

  Merhaba Annemden ve Babamdan ayrıyım 18 yaşındayım soy adını değiştirmek istiyorum . Nasıl yapabilirim ücret alınıyor mu biraz bilgi verebilir misiniz.

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, geçerli bir sebebiniz olduğunu kanıtlayarak dava yoluyla soyadınızı değiştirebilirsiniz. Ücret konusunda detaylı bilgi için büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 10. 19 Haziran 2018

  Merhaba 5 yaşında bir oğlum var babasıyla görüşmuyor eşim babalik yapıyor soyadını söylerken eşimin soyadını söylüyor babasıninkini kabullenmiyor nafaka sini düzenli ödüyor ama çocuğunu görmek istemiyor eğer onunla anlasirsak rizasi olursa oğlumun soyadını degistirebilirmiyim

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 11. 20 Nisan 2018

  MRB SOYADIMI BEĞENMİYORUM DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM..CİDDİ BİR GEREKÇESİ YOK YANİ SADECE GÜZEL BİR SOYADIM OLSUN İSTİYORUM.DEĞİŞTİRMEM MÜMKÜNMÜ..SİZİN ARACILIĞINIZLA GİRİŞİMDE BULUNURSAK OLUMLU SONUÇ ALIRMIYIZ? DAHA ÖNCE YAZDIM AMA CVAP GELMEDİ

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, soyadı değişikliği dava yoluyla sağlanır. Bu davanın başarıya ulaşması bir takım şartlara bağlanmıştır. İsim değişikliği davalarında deneyim sahibi avukatlarımızla iletişim kurmak isterseniz web sitemizin iletişim bölümünde yer alan kanallardan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 12. 6 Nisan 2018

  Merhaba soyadım Demirci, soyadımla çok fazla alay ediliyor ve bundan çok rahatsızım, ( Ailede de dedeler dahil hiç demircilik ile uğraşan da yok ) Deniz olarak değiştirmek istiyorum. Dava harcı, avukatlık masrafı ne kadara tutar, mail gönderebilir misiniz?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, soy isim değiştirme davası açma hakkınız vardır. dava ve dilekçe masrafları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Etik açıdan bu mecradan ücret bilgisi veremiyoruz. İnternet sitemizdeki iletişim kaynaklarından bize doğrudan ulaşabilirsiniz.

 13. 8 Mart 2018

  soyadımı değiştirmek istiyorum şahitsiz degistirebilimiryim şahidim yok baba soyadını taşımak istemiyorum

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, soyadınızı dava yolu ile değiştirebilirsiniz. Soyadı değişikliği talebinize haklı gerekçeler göstermelisiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 14. 7 Mart 2018

  Avukat bey, soy ismim çok gülünç olduğundan değiştirmek istiyorum. Ancak masraflarının ne kadara mal olacağını bilmediğimden bir türlü dava açamıyorum. Gerekli evraklar ve masraflarının ne kadara mal olabileceğini mail adresimden bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, soy isim değişikliği için dava açmanız gerekmektedir. Dava masrafları ve dava sürecinde gerekli evrak bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15. 24 Aralık 2017

  MERHABA AD VE SOYADIMDAN MEMNUN DEĞİLİM ADIMI KOYAN KİŞİYLE ŞAHSİ HUSUMETİM VAR.SOYADIM İSE AİLEVİ HUSUMETTEN DOLAYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM 19 YAŞINDAYIM.HANGİ EVRAKLAR VE NE KADAR ÜCRET GEREKİYOR MAİLDEN YOLLARSANIZ SEVİNİRİM.

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba adınızı ve soyadınızı ancak dava yolu ile değiştirebilirsiniz. Mahkemeye sunacağınız haklı nedenler burada önem taşır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 16. 11 Aralık 2017

  İyi günler; el yazması nüsuf kağıtları varken soy ismim çınar dı, dijital yazıya geçince çinar oldu. Şimdi çinar olan soyadımı çınar yapmak istiyorum. izlemem gereken yol nedir? Bunun nüfus müdürlüğünde yapılabilindiği söyleniyor. Bu konuda bilginizden yararlanmak istiyorum. şimdiden teşekkürler..

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, Nüfus kanunu ek geçici maddesi gereğince bu tür yazım yanlışları Nüfus Müdürlüğüne verilecek bir dilekçe ile düzeltilebiliyor. Şayet bu talebiniz red edilirse dava açma hakkınız saklıdır. Soy isim değiştirme davası açabilirsiniz. Dilekçe ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 17. 11 Aralık 2017

  Merhabalar öncelikle şunu belirtmek istiyorum benim amcamın çocukları ve baba annem le konuşmuyorum bazı nedenlerden dolayı ve bu sülalenin soyismini taşımak istemiyorum ailemle herhangi bir problemim yok sadece akrabalar yüzünden bu soyisimden kurtulmak istiyorum ne yapmam gerek ve maddi açıdan ne olur öğrenmek istiyorum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, soy isim değiştirmek için dava açmanız gerekmektedir. Bu dava isim değiştirme davasına benzerlik gösterse de hukuki açıdan daha zorlu ve uzun sürdüğünden hukuki yardım almanız isabetli olacaktır. Dava işlemleri ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 18. 3 Aralık 2017

  Mrb kardeşimin yaptıgı ticaretten dolayı borçları var ve tanımadıgım kişler tarafından tehdit ediliorum ve beni ölümle tehdit ediyorlar beni bulmalarını istemiyorum ve ailem ve kardeşimle görüşmek istemiyorum adımı soyadımı degiştirmek istiyorum.bu konuda görüşebilir miyiz ?

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, ad – soyad değişikliği dava yolu ile gerçekleştirilir. Bizimle web sitemizin iletişim bölümünde yer alan telefon, mail ve adres bilgilerimiz kanalı ile iletişime geçebilirsiniz.

 19. 1 Aralık 2017

  Merhabalar evlenirken kızlık soyismimi de almıştım ama kamu kurumlarında karışıklık oluyor kızlık soyadımı sildirip eşimin soyismi ile devam edebilir miyim?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, bu değişikliği mahkeme kanalı ile dava açarak gerçekleştirebilirsiniz. Mahkeme bir takım haklı nedenlerin varlığını arar. Bahsettiğiniz durum mahkemece haklı görülecektir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 20. 28 Kasım 2017

  Merhaba. Babamla uzun sure gorusmedik. Babam vefat etti annemin soy adını almak istiyorum. Bu mümkün mü ve hem süre hemde maliyet bilgisine nasıl ulasabiliriz.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim değişikliği işlemi ancak dava ile gerçekleştirilir. Bunun için mahkemeye haklı bir neden sunmanız gerekir. Ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 21. 27 Kasım 2017

  Merhaba,
  Hem isim hem soyadı değişikliği yapmak istiyorum.28 yaşındayım ve ailemin bana maddi manevi yasattiklarindan dolayı tüm bağlarımı koparmak istiyorum.Yasalar önünde ne derece mümkün bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilir mısınız?Isim değişikliğini de abim adımı koyduğu için yapmak istiyorum konu hakkinda bilgilendirebilir mısınız?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, isim ve soyisim değişikliği dava yolu ile gerçekleştirilir. Bunun için mahkemeye haklı bir neden sunmanız gerekir. Bahsettiğiniz neden mahkemece haklı görülecektir. Ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 22. 22 Kasım 2017

  Merhaba,

  Ben soyismimi degistirkmek istiyorum
  babamla senelerce görüsmüyorum ve istemiyorum da
  hic iyi anlasmiyorum ve onun ismini tasimak istemiyorum
  onu babam olarak görmüyorum ve annemin soyismini tasimak istiyorum
  Nasil degistirebilirim ? Almanyada yasiyorum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, Türk vatandaşı iseniz Türk Mahkemelerinde soyadı değişikliği için dava açabilirsiniz. Mahkeme bir takım haklı nedenlerin varlığını arar. Ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 23. 18 Kasım 2017

  Merhabalar. Ben soy ismimi degistirmek istiyorum. Soy ismim KOL . Oğlum okulda arkadaşları tarafından dalga gecildigini söylüyor. Benimde hiç hosuma gitmiyor bu durum. İĞDİR yapmak istiyorum. Sizce olurmu? Ne yapmam gerekiyor.? Simdiden Teşekkürler.

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, soy isim değişikliği için dava açmanız gerekmektedir. Soy isim değiştirme davası isim değiştirme davasına benzerlik göstersede daha zorlu ve derinlikli bir hukuki dava yoludur. Haklı gerekçe göstererek bu davayı açmanız mümkündür. Alay konusu olmak haklı gerekçe olarak görülebilmektedir. Dava açma ve dava takip süreci için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 24. 10 Kasım 2017

  Merhaba, herhangi makine veya araç ismi; mesela matkap, pense, çekiç, cetvel, kalem ve benzeri soyadı; alay edilmek sebebiyle değiştirilmek istense bu haklı bir nedenmidir? Saygılar, teşekkürler.
  (Not: soyadımı paylaşmak istemedim)

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, soyadınızın olumsuz bir anlam taşıyor olması mahkemece haklı bir neden olarak kabul edilir. Bu durumda dava açarak soyadınızı değiştirebilirsiniz. Burada da aynı haklı nedene dayanabilirsiniz. İlgili süreçler hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 25. 9 Kasım 2017

  merhabalar. babam sabıkalı ve “kötü şöhretli” diyebileceğimiz tipten bir insan. çocukluğumdan beri iletişimimiz neredeyse yok gibiydi, son 2 yıldır zaten hiç görüşmüyorum. böyle de devam edecek, ilişiğimi tamamen kesmek ve onun nüfusundan çıkmak istiyorum. soyismimi değiştirdiğim zaman nüfustan da direkt olarak ayrılıyor muyum? ayrıca böyle bir durumda soyisim değişikliğini kolayca yapabilir miyim? kendisinin mahkemeye geleceğini bile sanmıyorum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, soyadı değişikliği için dava açtığınızda babanızın davaya katılması gerekmemektedir. Soyadınızı haklı nedenlerin varlığı halinde dava yolu ile değiştirebilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 26. 8 Kasım 2017

  soyadım yukarda da göründüğü gibi tam bir alay konusu. kızlık soyadım değil evlendikten sonra eşimin soyadıyla kör oldu. değiştirmek için eşimin babasına ihtiyaç var mıdır

 27. 5 Kasım 2017

  Merhaba ben ünv. öğrencisiyim. Geçmişte akrabalarımız ile yaşamış olduğumuz dışlanma ve aşağılanmadan dolayı babam ile birlikte soyadımızı değiştirmek istiyoruz. Bu sene mezun oluyorum. Diplomam da onlarla aynı soyadının olmasını ve meslek hayatımda onların isminin yükselmesini istemiyorum. Babam başvurması halinde nasıl bir yok izlemeliyiz. Ve mezuniyetime 7 ay var. Mezun olmadan gerçekleşir mi? Teşekkürler.

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, isim veya soyisim değişikliği dava yolu ile olur. Mahkeme sunacağınız sebepleri haklı görmesi halinde soyadınızın değişmesine karar verir. İlgili süreçle ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 28. 31 Ekim 2017

  Merhaba Avukat Mustafa Mıhcı Bey,Ben Şun Kullandığım Pamuk Soy Adını Değiştirmek İstiyorum.Soyadımdan Utanç Gülünç Ve Rahatsızlık Duyuyorum.Babamın Soyadını Kesinlikle Taşımak İstemiyorum.Kendime Yeni Bir Aile Kurmak Yeni Soy Adımı Taşımak İstiyorum.Cihangir ULUHANKALE,Olarak Değiştirmek istiyorum.Herhangibi Bir Sorun Teşkil Edermi Yeni Soyadım İsimDeğişikliği Uyğunmudur,Ben Kendime Bu Yeni Soyadını Uyğun Buldum Ve Ğördüm.Sizden Ricam Yardımcı Olursanız Memnun Olurum.

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, soy isim değişikliği, isim değişikliği davası gibi Asliye Hukuk Mahkemesinde haklı sebep gösterilerek açılması gerektiren bir işlemdir. Bu sebepler kişiden kişiye değişmektedir. Değiştirme sebeplerinizi daha detaylı ve hukuki bir dille anlatırsanız daha verimli bir yardımımız dokunabilir. Daha kapsamlı hukuki yardım ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 29. 31 Ekim 2017

  Merhaba Avukat Bey,Ben Soy Adımı Değiştirmek İstiyorum.Şuanda Kullandığım Pamuk Soy Adından Utanç Ve Gülünç Rahatsızlık Duyuyorum.Babamın Soy Adını Taşımak İstemiyorum.Yeni Soy Adımı Ulahankale Olarak Değiştirmek İstiyorum,Cihangir Uluhankale,Olarak Görmek istiyorum.Bu Yeni SoyAdım Değişirmi,Sizden Ricam Yardımcı Olursanız Seviniriz.

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, insanlar soyadlarından rahatsız olabilirler veya soyadları olumsuz bir mana içeriyor olabilir. Bu şekilde haklı bir nedenin varlığı halinde soyadı değişikliği yapmak mümkündür. Soyadı değişikliği mahkeme kararı ile gerçekleştirilir. Ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 30. 27 Ekim 2017

  iyi günler,babam iran annem türk ve seçme hakkımı kullanarak tc vatandaşlığından çıktım . Şu an iran vatandaşıyım fakat mavi kimlik sahibiyim.İran pasaportumda soyadım SAGHEB fakat mavi kimliğimde soyadım sagueb ve bu ikilem ciddi bir sorun oluşturuyor. Malesef bu hata doğumumdan beri mevcut fakat ailem çok önemsememiş .Şu an ise benim için ciddi sıkıntı , tüm haklarım mavi kimlik üzerinden ”sagueb” soyadından devam ediyor ,sigorta vs, mavi kimliği kaybettiğimde pasaportum isteniyor tekrar çıkartmak için fakat soy isimler tutmuyor ve sorun çıkıyor ayrıca evliyim ve karımın soyadı pasaporttaki ”sagheb”. kendim bunun için dava açabilirmiyim ve nasıl sonuçlanır?

 31. 28 Eylül 2017

  Merhaba. Biz ailece 3 kuşak soyisim degisikligi yapmak istesek tek dosyamı olusturulacak yoksa herkes tek tek basvurumu yapması gerekiyor. Birde maliyet konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Iyi calismalar.

  • 2 Ekim 2017

   Ailede koca başvurur ise eşin ve 18 yaş altı çocukların soyisimleri kendiliğinden değişir. Ancak 18 yaş üstü çocuklar her biri ayrı ayrı başvurmalıdır. Toplu dava olmaz.

 32. 25 Eylül 2017

  Merhaba, ben Amerika’da yaşıyorum ama Türk vatandaşıyım. Soyadım Türker ve içinde ırk/milliyet ismi taşıdığı için Amerika’da ırkçılık gibi durumlara maruz kalıyorum zaman zaman. Soyadımı içinde Türk kelimesi geçmeyen bir soyadıyla değiştirmem mümkün olur mu?

  • 2 Ekim 2017

   Bu durumun kabul görüp görmeyeceği hakkında bir görüşüm yok malesef. Dava açıp denemeniz gerekir. Bizle çalışmak istiyorsanız mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

 33. 24 Eylül 2017

  Ben siyadimi degistirmek istiyorum ne kadara mal olur gerekli evreklar nelerdir

  • 2 Ekim 2017

   Soyadınız değişebilecek nitelikte ise evrak gerekliliği yoktur yalnızca vekaletname çıkarmanız yeterlidir.

 34. 27 Ağustos 2017

  Merhabalar,
  21 yaşındayım ve kendimi bildim bileli babam yok annem ile ben 6 aylık bebekken ayrılmışlar.Şuan benimle irtibata geçip konuşmak istiyor ve ben onun soyadını kullanmak istemiyorum. Dava açsam değişiklik yapılması Mümkün müdür ?

  • 28 Ağustos 2017

   Bu konuda soyisim değişikliği yapılabilir. Bunla ilgili Yargıtay kararları mevcuttur.

 35. 30 Mayıs 2017

  Soyadımı yazıyla onaltı yapmam mümkünmüdür şuanki soyadımla çok fazla alay ediliyor ve bundan çok rahatsızım bana yardımcı olurmusunuz ..

  • 31 Mayıs 2017

   Soyismin alay konusu olması değiştirmek için haklı nedendir. Yardımcı olmamızı istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

   • 2 Ekim 2017

    Soyadimi degistirmek istiyorum bende alay konusu olan ve tasidgim soyadi ile akrabalarim ailem ile aramin olmamasi bir neden midir? Son olarakta degisiklik yapilldigi zaman maddi acidan herhangi bi sorun yasar miyim?

    • 2 Ekim 2017

     Alay konusu olması soyisminin değiştirilmesi için haklı nedendir. Bu durumla ilgili dava açmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. Maddi açıdan bir sıkıntı olmayacaktır.

 36. 23 Mayıs 2017

  Babamla olan husumetten Dolayi Soyadimi Degistirmek istiyorum mumkunmudur 18 yasindayim evde hirsiz tutuyor polat soyadi ni HIC sevmiyorum ozturk yapicam cevaplandirirsiniz minnettarim

  • 23 Mayıs 2017

   Merhaba gerekli soyisim değişikliğini yapabiliriz.

 37. 10 Mayıs 2017

  SOY İSİM DEĞİŞTİRMEK İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİYOR ACABA
  NE GİBİ EVRAKLARA İHTİYACIMIZ VAR VE BİZE MALİYETİ NE OLUR
  BİLGİLENDİRİRMİSNİZ ACABA????

  • 15 Mayıs 2017

   ne için değiştirmek istediğinize bağlı olarak soy isim değiştirme evrakları değişebilir. iletişimden ulaşırsanız net yanıtlayalım.

 38. 9 Mayıs 2017

  Merhabalar bende soyadımı değiştirmek istiyorum ancak bunun maddi yönden nasıl bi sonuçu olur ? Ve yeni soyadımı ben belirleyebilirmiyim ?

  • 19 Ağustos 2017

   Yeni soyadınızı siz belirleyebilirsiniz. Soyisim değiştirme ücreti konusunda mail gönderildi.

 39. 22 Nisan 2017

  Merhaba ismimi ve soy ismimi belirtmek istemiyorum. Her ikisi de baştan aşağı gülünç,alay konusu, telaffuzu zor, uzun ve aynı zamanda ismim bir Arap ismi. Ben her ikisini de değiştirmek istiyorum fakat ad ve soy ad değişikliğinin sabıka kaydını işlenmesinden korkuyorum. Sabıka kaydım yok. Her iş başvurusun da sorulan bir şey. Bu konu da yardımınıza ihtiyacım var.

  • 21 Mayıs 2017

   merhaba, bahsettiğiniz durumda hem isim hem soyisminiz değiştirilebilir. Sabıka kaydıyla bu durumun yakında bir alakası yoktur.

   • 15 Şubat 2018

    Merhaba soyadı değişikliği için avukata gerek var mı ve maddi tutarı ne kadar ne kadar sürede sonuçlanıyor?

    • 15 Kasım 2018

     Merhaba, soyadı değişikliği dava yolu ile gerçekleştirilir. Bir avukattan alacağınız hukuki yardım tabii ki de yararınıza olacaktır. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 40. 20 Nisan 2017

  Merhaba benim soyadım Karakoç çok dalga konusu oluyor ve akrabalarım hepsiyle çok kötü şekilde sorunluyuz yıllardır konuşmuyoruz nasıl değiştirebilirim ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  • 21 Mayıs 2017

   Merhaba daha önceden aynı soyismi değiştirmiştik. Soy isim değiştirme davası açmalısınız bu konuda bizle çalışmak isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

 41. 14 Nisan 2017

  İyi günler annem ile babam ayrıldığından dolayı babamın soyadını taşımak isyemiyorum annemin kızlık soyadını kullanmak istiyorum ne yapmam gerekir ayrıca ayrılmış olmaları degistirmek için yeterli neden mi yardımcı olursanız sevinirim ?

  • 22 Mayıs 2017

   Merhaba, bu durumda soy isim değişikliği yapılabilir.

 42. 8 Nisan 2017

  merhaba soy isim değiştikten sonra üzerimizde kayıtlı bulunan tapu vs. evrakları da ayrıca değiştirmemiz mi gerekiyor değiştirilmediği takdirde sıkıntı olur mu ?

  • 10 Nisan 2017

   Tapuya karar ile başvuru yaparsanız gerekli değişiklik yapılacaktır.

 43. 5 Nisan 2017

  Günaydın.
  bende soyisim değişikliği yapmak istiyorum,ancak erkek bir birey olarak eşimin kızlık soyadını almak istiyoruz,bu konuda bize nasıl bir yöntem takip etmemizi tavsiye edersiniz.teşekkür ederim.

 44. 4 Nisan 2017

  Annem ve babam ayrıldığı için babamın soyadını kullanmak istemiyorum bunun için dava açıp soyadımı değiştirebilir miyim? Bu haklı bir sebep mi? Birde değişirse hangi soyadını alabileceğimize biz mi karar veriyoruz

  • 19 Ağustos 2017

   Haklı sebep olarak değerlendirilebilir. Soyadı seçimine siz karar verirsiniz.

 45. 1 Nisan 2017

  Merhaba Ben 17 yaşımdayım ağustos da 18 olacağım ve soyadımı değiştirmek istiyorum ailevi sebeplerden ötürü bu soy ismini taşımak beni küçük düşürüyor. Ve gülünç bir soy isim ama bunA babamın buna izin vereceğini düşünmüyorum karşı çıkabilir annem onay veriyor annem babam ayrı değil ama olacak gibiler o yüzden Annem boşandığında ki kızlık soyadını taşımak istiyorum bunun için işlemlere ne zaman başlamalıyım neler yapmalıyım ne kadar bi masrafı olur yardımcı olur musunuz ?

  • 19 Ağustos 2017

   Gülünç bir soyisim olması soyisim değiştirme için haklı sebeptir. 18 yaşından sonra kimsenin izni olmadan soyisim değiştirme davası açabilirsiniz.

 46. 1 Nisan 2017

  Merhaba annem ve babamla görüşmüyorum soyismimi de değiştirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz ? av. masrafı fazla gelirse işleyişi kendim yapamazmıyım ?

 47. 1 Nisan 2017

  merhaba, ev lik yaparken hem kendi hemde eşinin soyadını birlikte kullanmaya başladım.Şimdi kızlık soyadının iptalini ve sadece eşinin soyadını kullanmak istiyorum.Değişiklik nasıl olacak ? saygılarımla

  • 10 Nisan 2017

   asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.

 48. 30 Mart 2017

  Merhaba. Ben 19 yaşındayım ve annem ile babam 10 senedir fiilen 6 senedirde hukuken ayrı. Babamla hiçbir sevgi veya saygı bağımız yok. Kendisi beni aramaya bile tenezzül etmiyor zaten. Bu sebeplerden ötürü babamın soyismini taşımak istemiyorum. Bu geçerli bir neden olabilir mi ?

  • 21 Mayıs 2017

   bahsettiğiniz durum soy isim değiştirmek için haklı nedendir.

 49. 25 Mart 2017

  Iyi aksamlar 17 yasıni bitirmek uzere olan oglum var .babasini neredeyse dogdugundan beri gormuyor.3 yasindan beri esim babalik yapiyor ogluma. Soyismini degistirmemiz mumkun mu?

  • 19 Ağustos 2017

   Bununla ilgili kararlar mevcut. Soyisim değişikliği yapılabilir ancak dava dilekçesinde durumun iyi anlatılması gerekir. Bir avukat ile çalışmanızı öneririm.

 50. 24 Mart 2017

  Yurt disinda bosandikdan sonra kendi kizlik soyadimi aldim. 13 yasindaki kizim 4 sene önce basvuru üzerine benim soyadimi aldi. Türk pasaportunda hala babasinin soyismini tasiyor. Isvicre pasaportunda ise benim soyismimi. Türkiye de kizimin soyadini nasil degistirebilirim? Bunun icin mahkemeye mi basvurmam lazim. Yoksa buradaki kararin tercümesi ile Nüfus Müdürlügün de (veya konsoloslukda) bunu yaptirabilirmiyim. Burada soyadini degistirmek icin babasindan izin almistik.

  • 19 Ağustos 2017

   Burada dava açılması gerekir. Bizimle çalışmak isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

 51. 18 Mart 2017

  Annmle babmla konusmuyorm soyadımı degiştirmek istiyorm soyadımı değiştirebilir miyim?

  • 20 Mart 2017

   Bu konuda bir Yargıtay kararı görmedim ancak isterseniz davanızı açarız. Belki sizin davanız emsal olur.

 52. 16 Mart 2017

  Soyadımı degistirmek istiyorum sadece bir vekalet ile olur mu ?

  • 20 Mart 2017

   evet sizin soy isminiz için yeterli olacaktır.

 53. 14 Mart 2017

  merhaba iyi günler ben ailemle geçinemiyorum ve soyadımı değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor

 54. 9 Mart 2017

  soyadı değiştirmek için dava açacağım gereken belgelere nelerdir? ortalama ne kadara mal olur, dava harcı ne kadardır bilgilendirirseniz sevinirim

  • 10 Mart 2017

   soyadı değiştirme için gerekli belgeler ne için açacağınıza bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda sadece vekaletname yeterli olmaktadır.

 55. 28 Aralık 2016

  ben Hristiyanim ismimi soyadimi degistirmek istiyorum mahkeme şahir istermi şahitiz degistirebilimiyim

  • 5 Ocak 2017

   Merhaba, isim mümkün ancan soy ismin değişeceğini düşünmüyorum. belki başka nedenler ileri sürmek gerekebilir.(soyismin gülünçlüğü vs. gibi)

 56. 16 Aralık 2016

  Soyisim değişikliği yapmak istiyorum çünkü babam ile annem 2000 senesinde ayrılmışlar babamın sicili var bayağı yaşım 18 babamın değil annemin soy ismini taşımam mumkunmu velayetim annemde cevabınızı bana mail atabilirseniz memnun olurum teşekkurler

  • 5 Ocak 2017

   Mail gönderildi.

 57. 15 Temmuz 2016

  sosyal hayatımda ikinci ismim soyismim olarak algılanıyor ve bu, bu şekilde kabul edilmiş geliyor. bende sosyal çevremde karışıklığı önlemem adına dava açmak istiyorum. mümkün müdür? istem olarak isim ve soyismim değişikliği olarak mı yazacağım? ve yeni düzenlemeye göre galiba nüfus müdürlüğünde yapıla biliyormuş, dava yoluna başvurmaya gerek kalmadan bu mümkün müdür?

  • 21 Mayıs 2017

   bu durumda soy isim değiştirme davası açabilirsiniz. Nüfus müdürlüğü ile olması mümkün değildir.

 58. 9 Nisan 2016

  Soy isim değiştirme davası açmak istiyorum. Soy ismin çok gülünç bir şey. Ben özel bir şirkette yönetici konumundayım. Özel toplantılarda, tanışmalarda ve saire soy ismimi söyleyinde ortamda bir gülme oluyor. Biran önce soy ismimi değiştirmem lazım. Bu ne kadar zaman alır? Benim davama avukat olarak siz bakar mısınız?

  • 10 Nisan 2016

   Ertan T, soy isim değiştirme davası açmanın şartlarından biri de soy isminin gülünç olması, toplumda alay konusu olması ve kişinin statüsü ile uyuşmaması durumudur. Sizin durumunuz ile birebir örtüşmektedir. Bu nedenden dolayı soy isim değiştirmeniz mümkündür.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: