İsim Değiştirme Davası

İsim Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde toplumsal yapının özellikleri oldukça kısa sürede değişim göstermektedir. Bu durumun bir yansıması olarak geçmişte aile bireylerinin tercihine göre konulan isimler zamanla kişi üzerinde bir takım rahatsızlıklar doğurabilmektedir. Örneğin bir zamanlar toplumda yaygın bir şekilde kullanılan “Satılmış” ismi günümüzde alay ve gülünç konusu olarak algılanabilmektedir. Bununla birlikte kişinin hayatında sonradan ortaya çıkan durumlar hâlihazırdaki isminin kötü anılmasına yol açabilmektedir. Yine kişiler sahip oldukları isimlerle kendi karakterleri arasında ilişki kuramamakta bu durumdan dolayı mutsuzluk duyabilmektedir. Buna benzer durumlarda günümüzde sıklıkla başvurulan işlemlerden biri isim değişikliğidir. Türk Hukukuna göre bu işlemin yapılabilmesi için Medeni Kanunun 27. maddesine göre isim değiştirme davası açılması gerekir.

İsim Değiştirme Davası Nerede Açılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsim değiştirme davası, kişinin yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesinde açılır. İsim değiştirme davasında en önemli nokta adın değiştirilmesi konusunda haklı bir nedenin varlığının, yani bu davayı açmakta kişinin hukuka uygun bir yararının olduğunun açık bir şekilde ispatlanması gerekliliğidir. Bir başka ifadeyle haklı nedenin var olduğunu iddia etmek yeterli olmayacak, bunun hukuki araçlarla ispatı gerekecektir. Aksi halde davanın reddi sonucuyla zaman ve para kaybına uğranabilir. Bu bakımdan alanında uzman bir isim değiştirme avukatından hukuki yardım alınması istenilen sonuca ulaşmada etkili olabilir. İsim değiştirme davasında ispatlanması gereken haklı neden kişiden kişiye değişebilir. Ancak sıklıkla dava konusu yapılan haklı nedenlere aşağıdaki durumlar örnek verilebilir:

 • İsmin gülünç, çirkin, iğrenç veya ahlaka aykırı bir anlam taşıması
 • İsmin elverişsizliği veya söylenmesinin güç olması
 • Aynı ismin birden fazla kişi tarafından kullanılması nedeniyle başkaları ile karışıklığa yol açması
 • Din ve uyruk değiştirme
 • Cinsiyet değiştirme
 • Kişinin başka bir isim ile tanınıyor olması
 • İsmin kişinin ilerlemesine veya ticari faaliyetlerine engel olması
 • Aileden birinin ağır suç işlemesi veya kötü şöhret sahibi olması
 • Kullanılması yasak isim kullanılıyor olması
 • Kişisel ilişki sağlama

İsim değiştirme davası açmak için bir süre var mıdır?

İsim değiştirme davasında süre sınırı yoktur. Kişi adının değişmesi için haklı sebebin varlığı halinde istediği zaman isim değişikliği davası açabilir.

İsim değiştirme davası ne kadar sürer?

İsim değiştirme davası mahkemenin yoğunluk durumuna göre değişmekle birlikte yaklaşık 2-4 ay arasında sonuçlanmaktadır.

İsim değiştirme davası ile isim düzeltme davası aynı işlemler midir?

İsim değişikliği davası ile isim düzeltme davası birbirinden farklı işlemlerdir. İsim değişikliği davası ile haklı bir nedenin varlığı halinde, hâlihazırda kullanmakta olduğunuz isminizin yanına yeni bir isim ekletebilir veya eski isminizin yerine yeni bir isim alabilirsiniz. Ancak isim düzeltme davası, mevcut isminizdeki harf hatalarının nüfus kayıtlarında düzeltilip doğru şekilde yazılması işlemidir. Ayrıca düzeltme davasında yukarıda ifade edilen haklı nedenin varlığının ispatı gerekmez. Nüfus kaydı sırasında bir hatanın mevcut olduğunun ispatlanması yeterlidir.

İsim ekletmek veya sildirmek mümkün müdür?

İsim ekletmek veya sildirmek, haklı gerekçenin varlığı halinde mümkündür. Örnek olarak kişinin nüfustaki isminden başka isim ile bilinmesi veya ailede aynı isimde kişilerin olması nedeni ile karışıklığın önüne geçmek bakımından istenebilir. Bu nedenler tabi ki her olayın özelliğine göre farklı olarak değerlendirilebilir ve farklı nedenler ileri sürülebilir.

İsim değiştirme davası sonucunda aile ile olan ilişki kesilir mi?

Dava sonunda ismin değişmesi kişisel duruma etki etmez. Örneğin kişinin ailesiyle olan soybağı kesilmez, mirasçılık ilişkisi devam eder.

2018 Yeni İsim Değiştirme Kanunu (Davasız İsim Değişikliği)

2018 de gelen yeni değişikliğe göre artık davasız da isim değişikliği mümkündür. Ancak bu değişiklik oldukça sınırlı sayıda nedenlerle yapılabilmektedir. Genel olarak isimlerde harf hataları varsa bu değişiklik nüfus müdürlüğü ile yapılabilmektedir. Örnek olarak ismin Hatice olması gerekirken Hatçe olarak yazılması verilebilir. Bu gibi örneklerin dışındaki isimler hala dava yoluna gidilerek değiştirilmelidir.

İsim değişikliği davasının sonunda ne olur?

İsim değişikliği davası sonucunda mahkeme kararının taraflara tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz edilmemesi durumunda karar kesinleşir. Temyiz edilmişse Yargıtay incelemesinin yapılması beklenir. Kararın kesinleşmesi sonrasında verilen değişiklik hükmünün ilan edilmesi gerekir. Bu ilan kişinin sosyal durumuna göre ulusal veya yerel gazetede yapılabilir.

İsmin değiştirilmesinden zarar gören kimse bunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Dava sonlandıktan sonra tüm devlet ve banka sistemlerinden isminiz hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak değişecektir. Bir talepte bulunmanıza gerek yoktur. Yine de bazı evraklarınızı değiştirmek isterseniz ilgili kuruma verip yenisini alabilirsiniz.

İsim değiştirme davası dilekçe örneğine bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada genel olarak bir dava dilekçesi örneğini verdim ancak “dilekçe örneği” makalemde risklerini belirttiğim üzere bu davanın avukat vasıtası ile açılması sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bu yazı isim değiştirme davasını avukatla açmak zorunlu mudur? sorunun da cevabı olacaktır.

İsim Değiştirme Ücreti Ne Kadardır?

İsim değiştirme ücreti ile çokça sayıda sorular gelmesi nedeni ile bu kısmı güncellemek durumunda kaldım. İsim değiştirme ücretini burada belirtmek doğru olmayacaktır. Bu durum hem meslek etiği ve kuralları gereği hem de burada yazacak yazının her zaman güncel olmaması nedeni ile uygun olmamaktadır. İsim değişikliği ücreti ve dava masrafı konusunda mail veya form yolu ile bilgi alabilirsiniz.

Düzenleme:  Sayfa aşağısında yüzlerce yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için avukata sor bölümünden ulaşabilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki isimler bir gazete köşesinde yer almış ilginç isim ve soyisimler olarak yayınlanmıştır. Bu isimler ve soyisimler kesinlikle değişebilir niteliktedir.

Soyisim değişikliği nasıl olur?

Soyisim değiştirme için de isim değişikliği gibi dava açmak gerekir. Bu dava isim değiştirme davasına benzer özellikler göstermektedir. Ancak soyisim değiştirme davası için hukuk düzeni tarafından ek bir takım şartların yerine getirilmesi aranmaktadır.

Avukat Danışma

  Yazıyı Paylaş
  • 34
  •  
  •  
  •  
  •  
   34
   Shares
  1. 13 Kasım 2017

   Ismim gorungu gb ve degistirmek istiyorum
   NEDENLERIM=
   1) Ismim baska tanidiklar tarafindan kulaniliyor(soy adimla beraber )
   2) ismimle cok fazla dalga geciliyor olmasi
   3) ismimin dinle alakali olmasi ve ben bunlari tasiyamam olmasi
   Boyle durumlarda kabul olunurmu
   Ve ucret alimi ne kadardir bilgi verirseniz cok sevinirim

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği dava ile yapılır. Mahkeme bir takım haklı nedenlerin varlığını arar. Saydığınız nedenlerin her biri mahkeme nezdinde haklı neden olarak görülür. Konu ile ilgili hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  2. 14 Kasım 2017

   Merhabalar. İsmim Mesut. Psikolojik tedavi gören ve genel olarak karamsar bir hayat yaşadığım için ismim ruh halimle zıt bir anlam taşıdığından ötürü çok fazla alay konusu ediliyorum. İsmimi sildirmeden yanına ek bir isim ekleme şansım var mı acaba? En azından insanlara kendimi diğer ismimle tanıtırım. Şayet mümkünse bana maddi olarak ne kadara mâl olabilir? Teşekkürler…

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim ekletme işlemi için haklı bir sebebinizin olması gerekir ve bu sebebe dayanarak isim değişikliği davası açmanız gerekmektedir. Ücret bilgisi için ve daha kapsamlı hukuki yardım için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  3. 15 Kasım 2017

   Ben 14 yaşındayım ve Adımı sevmiyorum adım Emine soyadı Yılmaz ikiside çok yaygın isimler benim adım normalde amine olacakmış fakat o zamanlar arapça olarak kabul edildiğini ve Emine yazacaklarını söylemiş nüfus müdürlüğü ben ismimden gerçekten rahatsızım ve liseye geçmeden değiştirmek istiyorum lütfen yardımcı olun ücreti ve davanın nekadar süreceğini söyleyebilirmisiniz?Yada ismimi değiştirirler mi?

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği talebinizi mahkemeye dava yolu ile yöneltmeniz gerekir. Mahkeme bir takım haklı nedenlerin varlığını arar. İsminizi beğenmiyor olabilirsiniz veya isminiz olumsuz bir mana içeriyor olabilir. Konu ile ilgili hukuki destek talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  4. 15 Kasım 2017

   Benim adım amine olacakmış fakat o zamanlar arapça isim olduğu için emine koymuşlar soyadım da yılmaz ikiside yaygın isimler ben ismimi sevmiyorum liseye geçmeden değiştirmek istiyorum ismimi amine koymam
   Ama gene başka bir isim koyabilirmişim davaların ücreti ne kadar olur yaada ne kadar sürer 14 yaşındayım lütfen yardımcı olun

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği davası açmak suretiyle isim değiştirme mümkündür. Bu dava da isim değişikliğiniz haklı sebebe dayanmalıdır.

  5. 22 Kasım 2017

   Merhaba, kimlikte iki adim var, ilk adımı hic kullanmiyorum ve goren dalga konusu yapiyor. ikinci adimi aktif olarak kullaniyorum. ikinci adimi ilk adim halime getirmek ve de son donemlerde kullandigim ismi de ikinci isim olarak ekletmek istiyorum. illa ki sahit getirmem gerekli midir ve de ucret bilgisi gonderebilir misiniz. Tesekkurler.

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim ekletmek haklı gerekçe varlığı halinde isim değişikliği davası yoluyla olur. Şahit her davada gerekli bir durum değildir. Ücret bilgisi için bizimle iletişim adreslerimiz aracılığıyla doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  6. 22 Kasım 2017

   Merhaba ben Ceren ismimi değiştirmek istiyorum çünkü çok yanlış telaffuzlarla çağırılıyorum kerem ve Eren gibi sesler diyoyorum ve bundan hiç hoşlanmıyorum ismimde kısaltmalar yapıyolar tuhaf isimler katıyorlar ve anlamı Ceylan demek bunlar beni rahatsız ediyor bu sebeplerle ismimi değiştirebiliyormuyum

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği dava ile gerçekleştirilir. Bunun için mahkemeye haklı bir neden sunmanız gerekir. İsminizi beğenmiyor olabilirsiniz, isminiz olumsuz bir mana taşıyor olabilir veya başka bir isimle tanınıyor olabilirsiniz. Bunlar haklı görülecektir. Ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  7. 23 Kasım 2017

   merhabalar benim adımı Buse koymak istemişler ama kimlik çıkartırken Nejla adını vermişler bu sebeple doğduğumdan beri Buse adıyla çağrılıyorum okul ve iş hayatımda büyük sorunlarla karşılaşıyorum dava nasıl açarım ücreti nedir bilgi almak istiyorum teşekkürler

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği dava ile gerçekleştirilir. Bunun için mahkemeye haklı bir neden sunmanız gerekir. Toplum içerisinde farklı bir isimle biliniyor olmanız mahkemece haklı görülecektir. Ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  8. 28 Kasım 2017

   merhaba benim ismim kimlikte Esme sosyal çevremde veya iş ortamımda bazı kişiler esme derken bazı kişiler esma diyor resmi kurumlarda da esma diye karıştırıyorlar bu durumdan rahatsızım ismim sorulduğunda söylemeye çekinir hale geldim bu durumda ismimi düzeltme ve isim eklettirme yaptırabilirmiyim doğduğumda nüfus sayımı yapılıyomuş annem lohusa olduğu için ziyarete gelen komşular adımı esme demişler ailemde kayıtlara öyle geçti diye tekrar değiştirmemişler bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ücret konusunuda merak ediyorum

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme veya isim ekletmek işlemleri için isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Karışıklık konusu da çoğu zaman mahkemece haklı sebep sayılmaktadır. Dava ücret bilgisi ve dava işlemleri için bizimle, sitemizdeki iletişim kaynaklarından doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  9. 29 Kasım 2017

   Merhaba, Benim ismim çok uzun. okuldaki arkadaşlarım ve yeni tanıştığım kişiler hep dalga geçiyorlar, İsmim Muhammet Oğuz Kağan . Sen üniversite sınavında zorlanırsın diyorlar. Öğretmenler bile dalga geçiyor. Artık çok bunaldım. Ben Kağan’ı sildirmek istiyorum. Sizce geçerli bir sebep mi ?

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, isminizin alay konusu olması geçerli bir sebeptir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  10. 29 Kasım 2017

   Sayın Avukat,
   İsim değiştirme davası açmak istiyorum.Kimlikteki adımı sadece resmi işlemlerde kullanıyorum.
   Davayı bağlı bulunduğum ildeki nüfus müdürlüğüne mi açmam gerekiyor kimlikte bulunan nüfus müdürlüğüne mi? Dava açarken herhangi bir asliye hukuk mahkemesi yazılması uygun olur mu?
   İyi akşamlar

   • 29 Kasım 2017

    Dava için ücret bilgisi gönderebilir misiniz?

    • 15 Kasım 2018

     merhaba, ücret bilgisi ve dava masraf bilgisi için sitemizdeki iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz. Bu mecradan bu bilgileri vermeyi etik bulmuyoruz.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası, kişinin yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Dava dilekçesi ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  11. 30 Kasım 2017

   Kızımı min adı irem 12 yaşında irem’in anlamını cennet sanıyorduk ama cennete benzetilmek amacıyla inançsız bir firavun un yaptırdığı bahçenin adıymış ve kızım bunu öğrendiğinden beri çok üzülüyor değiştirmek mümkün olur mu acaba

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Bu davalarda haklı sebebin varlığı aranmaktadır. Değiştirme sebebiniz mahkemece haklı görülürse isim değişikliği sağlanır. Detaylı bilgi almak ve isim değiştirme davası açmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  12. 4 Aralık 2017

   Merhaba ismim elif ismimin yanına başka bir isim ekletmek istiyorum bu mümkün mü? Yada ismimi başka isimle değiştirmek istersem ne gerekli avukat ücreti ne kadar yardımcı olursanız sevinirim.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği davası yoluyla isim ekletmek, isim sildirmek ve isim değiştirmek mümkündür. Bu dava haklı sebebe bağlı olarak açılır. Dava masrafları ve avukatlık ücret bilgisi için bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.

  13. 5 Aralık 2017

   Merhaba, Kimlikteki adım Şerife olarak geçmektedir. Fakat sosyal çevrem ve iş hayatımda zor telaffuz edilen ve alay konusu olabilen bir isim açıkçası ben bu ismin dini anlamının ağırlığından oldukça rahatsız olduğum için yalnızca Begüm olarak değiştirmek istiyorum. Bu şekilde bir talep ile mahkemeye gittiğimde sonuç alabilir miyim? Birde ücret bilgisi rica ederim. Teşekkürler.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, haklı bir nedene dayalı olarak isim değişikliği davası açmak suretiyle isminizi değiştirmeniz mümkündür. Bu haklı sebep kişiden kişiye değişkenlik gösterse de alay konusu olmak çoğu zaman haklı sebep görülür. Avukatlık ücreti bilgisi ve dava süreci için detaylı bilgi almak adına bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  14. 6 Aralık 2017

   Mrb. Benim adim normalde seçkin ama nufüsda şeçkin olarak kayitli ve bu benim çevremde biraz alay konusu oldu. Yaşım 22 ve büyüdükçe olgunlaşıyorum ve toplum içinde dalga geçilmesi biraz uzucu oluyo haliyle. Bana toplumda farkli bi isimle ifade ediyolar Seco diyolar ve benim icin problemlerin en buyugu asıl adimin seçkin olmasina rahmen farkli isimlerin kullanilmasida beni uzuyor. Ben ismimin yanina isim ekletmek istiyotum , birde ismimi duzelttirmek istiyorum. Ben ne yapmam lazim , ne kadar ucret oderim , avukata gerek var mi? Birde askerligim yaklasti 2 aydan kisa bi sure. Bu sure icerisinde yapilabilirmi tesekurler

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim ekletmek veya sildirmek, haklı gerekçeyle mümkündür. Bu gerekçeye dayanarak isim değişikliği davası açabilirsiniz. İsim düzeltme için ise isim düzeltme davası açmanız gerekmektedir. İsim düzeltme davası daha çabuk sonuçlanan ve haklı sebep gerektirmeyen bir davadır. İsim ekletmek için isim değişikliği davası açmanız halinde bu dava ülkemizde ortalama 2-4 ay sürmektedir.

  15. 7 Aralık 2017

   Merhabalar ben Soy ismimi değiştirmek istiyorum nasıl bir yol izlememiz lazım Süreç ve ücret hakkında bilgi verirmisiniz?

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, soy isim değişikliği için dava açmanız gerekmektedir. Yerleşim yerinizin bulunduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açma yoluyla soy isminizi değiştirmeniz mümkündür. Dava süreci ve dava ücreti hakkında daha kapsamlı bilgi almak için ve dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  16. 10 Aralık 2017

   Benim ismim remziye.herkes ismimi farkli biliyor.sadece resmi yerlerde kullanıyorum.duyanlarda alay geçiyor.degistirmem mümkün mü.avukat tutmam gerekli.

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası açmak suretiyle isminiz haklı sebebe dayalı olarak değiştirebilirsiniz. Bu tür davalarda avukat tutmanız faydalı olacaktır. Avukat haklı sebebinizi hukuki açıdan geçerli kılmak adına daha verimli çalışacaktır. Avukatlık işleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  17. 14 Aralık 2017

   Mrb kizim 4 yasinda adi irem
   Degistirmek istiyorum nedenide ahiretlik bir isim degil
   Helak olan irem kavminden geliyor ismi bu sebep olarak sayilir mi

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davalarında haklı sebep aranır. Haklı sebep kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Sebebinizi dilekçe aracılığıyla doğru anlatmalısınız bu yüzden hukuki dil kullanmak adına avukat yardımı almanız isabetli olacaktır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçin.

  18. 16 Aralık 2017

   çocuğumun nufüsta tek ismi var fakat ikinci ismini de kullanıyoruz ekletmek istiyoruz mümkün müdür 2,5 yaşında

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba,isim ekletmek veya sildirmek, haklı gerekçenin varlığı halinde mümkündür. Bu haklı gerekçe ile isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  19. 16 Aralık 2017

   merhaba.ben 83 dogumluyum adım star..fakat star yabancı ısım dıyerek ozamanın nufus mudurlugu gerek adım olan star ı kımglıme yazmamıs we o anlık yusuf olarak kımlıge yazılmıstır.tanıdıgım herkes benı star olarak bılır.bu yuzden ben kımlıgımde de star yazılmasını ıstıyorum..bu ıs nekdar surer gereklı prosudur nedır we malıyetı nedır ??yardımcı olursanzı sewnırım ..bıde mahkemeye gelmeme gerek war mı

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değiştirme davası açmanız gereklidir. Haklı sebebin varlığı halinde isim değiştirmeniz mümkündür. Bu davalar ülkemizde ortalama 2-4 ay sürmekte olup dava ücret bilgileri için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  20. 20 Aralık 2017

   Merhabalar,
   İsmim Perihan fakat ailem de dahil olmak üzere meslek yaşantım da dahil herkes Peri diyor ve ben de onu resmi olarak kullanmak istiyorum. Fakat bir şahıs şirketim var, isim değiştirdiğim takdirde bu durumu nasıl etkiler? Ya da banka hesapları vs, her şeyi sil baştan değiştirecek miyim, yoksa TC kimlik numarası üzerinden tüm bilgiler güncellenecek mi?
   Bir de dava konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim, ücret ve yapmam gerekenlerle ilgili.
   İyi çalışmalar.

   • 19 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliğini dava yolu ile sağlayabilirsiniz. Çevrenizde başka bir isimle tanınıyor olmanız mahkemece haklı bir gerekçe olarak görülür. Diğer işlemler dava sonrasında ayrıca yapılmalıdır. Otomatik güncellenen bir sistem söz konusu değildir ancak süreç çok karmaşık da değildir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  21. 20 Aralık 2017

   Merhaba , isim değiştirme sonrasında üniversite diplomasında ki isim in de yeni değişen isimle değişmesi mümhünmüdür Danıştay kararındaki bir yönetmelikte değiştirilemez yazıyor nedir bu durum.

   • 29 Kasım 2018

    Merhaba, diplomanızda yer alan isim değişen isimle değiştirilemese de diplomaya durumu belirten ifade ekletmek mümkündür. İsminizi değiştirdiğiniz bilgisi diplomaya eklenebilir. Daha detaylı bilgi almak için arayarak ya da mail yoluyla büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

  22. 27 Aralık 2017

   mevcut olan ısmım nefret ettıgım kısının adı uzerıne konulmus. Cevremde farklı ısımle bılınıyorum.Mevcut ısmımı degıstırmek ıstıyorum. Mumkun mü ?

   Ve:
   Fiyat bılgısı rıca edebılırmıyım..

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba,haklı nedene dayalı olarak isim değişikliği davası açma yoluyla isminizi değiştirmeniz mümkündür. Haklı neden kişiden kişiye değişir. Ücret bilgisi ve detaylı hukuki bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  23. 28 Aralık 2017

   Merhabalar. Annemin kimlikteki ismi Emine. Ama doğduğu günden beri bu ismi kullanmıyor. Aile, iş ortamı vs. her yerde Meltem ismiyle hitap ediliyor.

   Dava ücreti nedir?
   Sizce bu sebep yeterli midir? Davayı kazanma olasılığı kesin midir?

   Bu 3 soruyu cevaplarsanız çok sevinirüm.

   • 19 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davası açması gerekmektedir. Bahsettiğiniz neden haklı sebep olarak görülebilir. Davayı kazanma olasılığı hakkında kesinlik cevabı hukuka ve etiğe aykırıdır. Dava masrafları ve avukatlık ücret bilgisi ve daha detaylı hukuki yardım için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  24. 5 Ocak 2018

   Merhaba kızımın iki ismi var şu an 5 yaşında ve ikinci ismi hiç kullanmadık..ikinci isminin silinmesi için başvuru yapmayı düşünüyoruz..mahkemede kabul edilmeme durumu olur mu?

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isim sildirme işlemi için isim değişikliği davası açmanız ve bu davanızın geçerli bir sebebe bağlı olması gerekir. Bu sebepler kişiden kişiye değişmekte olup Mahkemenin takdirindedir. Gerekli hukuki işlemler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  25. 6 Ocak 2018

   Merhaba ismim Hanifi fakat herkes tarafından Muhammet olarak biliniyorum ismimi Muhammet Hanifi olarak değiştirmek yani Hanifi isminin önüne Muhammet koydurmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim ekletmek veya sildirmek haklı bir nedene bağlı olarak isim değişikliği davası açma yoluyla mümkündür. Dava açma ve takip bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  26. 11 Ocak 2018

   Merhaba ben 8 inci ayda isim degişikligi için dava açtım ve hala bir sonuç alamadım beni bu konuda bilgilendirirmisiniz rica etsem

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği davasında mahkemeye bir takım haklı nedenler sunmanız gerekir. Süreci bir avukat desteği ile takip etmeniz sonuç alabilmeniz adına yararınıza olacaktır.

  27. 16 Ocak 2018

   Merhaba,

   Türk vatandaşı oldum ve annemin adındaki bir harfi yanlış yazılmış, yeni kimlikte de öyle geçmiş, değiştirmek için mahkemeye mi başvurmam gerekiyor ?

   • 10 Aralık 2018

    Merhaba, annenizin adını düzeltmek için nüfus kaydının düzeltilmesi davası açabilirsiniz. Durumu daha detaylı öğrenerek daha fazla yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  28. 17 Ocak 2018

   İsim değişikliği için ücretiniz nedir

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, ücret bilgilerini bu mecradan vermeyi etik bulmadığımızdan, bu bilgi için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  29. 17 Ocak 2018

   merhaba eşim isminden dolayı çok rahatsızlık duyuyor babası ilk eşinin ismini eşime vermiş ve eşim bu durumdan çok rahatsız babası annesine danışmadan rızası olmadan haabersiz kimlik çıkartmış ve annesi ona sude der ve bende tanıştığımızdan beri (12 yıl oldu) sude derim tüm arkadaşları çevremizde böyle bilir . isim değiştirmek istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz avukat ücreti nedir ve ankarada avukat desteğiniz olurmu acaba. çok teşekkür ederim saygılar

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, eşinizin adının çevrenizde farklı biliniyor olması ve isminden rahatsız olması isim değiştirme davasında haklı neden olarak kabul edilecektir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

  30. 24 Ocak 2018

   Merhaba ,

   Benim doğduğumda konulan ismimle kimliğe yazdırılan isim farklı. Bana seslenilen isime alışkınım fakat kimliğimdeki isimden dolayı gerek okul gerek iş hayatında çokça sıkıntı çektim. Kimliğime yazılan isimde nüfus müdürlüğünün keyfinden kaynaklı. Gerekli işlemler ve ücret hakkında tarafıma bilgi verebilir misiniz ? Nüfus cüzdanım , mezuniyet belgemin aslı ve sürücü belgemi yenilemeden önce isim değişikliğini halletmek istiyorum.

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, isim değişikliği davası açma yoluna giderek isminizi değiştirmeniz mümkündür. Haklı sebebe dayalı olarak bu davayı açma hakkınızı vardır. Ücret bilgisi ve dava işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  31. 29 Ocak 2018

   İsmim Muhammed Emirhan önemli bir kişinin ismi olduğu için bu manevi sorumluluğu tasimak istemiyorum.Ayrica çokca kullanilan bir isim o yuzden 2 ismim var uzun geliyor Muhammed i sildirmek istiyorum.Bunlar mahkemede yeterli bir sebepmidir? Ve mahkeme masrafları ne kadar tutar?

   • 19 Kasım 2018

    merhaba, isim sildirme işlemi için isim değişikliği davası açmanız gereklidir. Bu davada haklı sebep aranmaktadır. Haklı sebepler kişiden kişiye olup Mahkeme takdirindedir. İsmin çok uzun olması başlı başına haklı sebep görülebilir. Daha detaylı hukuki bilgi ve dava masrafları bilgisi için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  32. 29 Ocak 2018

   Merhabalar.Benim adım Ayşe. Fakat okul hayatımda ve ailem tarafından bana Ayşem olarak hitap edilmektedir. Üniversitede listede adım Ayşe yazdığı için karmaşa yaşıyorum. İlerde de öğretmen olduğumda velilerim tarafından farklı gözle bakılmamak için ismime ”m” harfi ekletmek için nüfus müdürlüğünden dilekçe yazarak değiştirebilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

   • 16 Kasım 2018

    Merhaba, nüfus müdürlüğüne dilekçe verilerek isim değişikliği sağlanamaz. Bunun için isim değiştirme davası açmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  33. 3 Şubat 2018

   Merhaba benim adım buse ve bu ismi kullanmak istemiyorum yani hem anlamını sevmiyorum hemde kendimle bağdaşlaştıramıyorum. Bana ismi veren kişinin sevgilisinin adıydı bu nedenle istemiyorum dava açsam kazanabilir miyim ve ne kadar bir ücret veririm yada ücret verir miyim ?

   • 14 Kasım 2018

    Merhaba, isminizi dava açarak değiştirebilirsiniz. İsminizin olumsuz anlam içeriyor olması ve bu durumun sizi rahatsız ediyor olması mahkeme için yeterli bir haklı nedendir. Ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  34. 3 Şubat 2018

   Merhaba Benim iki ismim var ve ben ikincisini kullanmak istiyorum ilk ismimi beğenmediğim ve kendimi rahatsız hissetiğim için sildirmek istiyorum Ücreti ne kadar olur ve 19 yaşındayım davayı açsam ne kadar sürede sonuç alırım

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliği davası açmanız gerekmekte olup bu davalar Türkiye’de ortalama 2-4 ay arası sürmektedir. Dava masrafları ve Avukatlık ücret bilgisi için bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.

  35. 4 Şubat 2018

   iyi günler adım hatice ben ikinci bir isim olarak göbek adımı ekletmek istiyorum kayıt yaptırırken tek isim koymuşlar zorluk olmasın diye ama kendi ismimden çok göbek adımı daha çok seviyorum ve kızlık soyadımla birlikte çok fazla aynı isme sahip akrabamız var birde babaannemin ismini koydukları için kendimi tuhaf hissediyorum sanki onunla aynı kaderi yaşayacakmışım gibi geliyor sizce bu sebepler hakimi ikna eder mi birde dava süresi ve fiyatı hakkında yardımcı olur musunuz

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, 5490 sayılı Nüfus kanununun ek geçici maddesi gereğince, bir defaya mahsus dava açmadan doğrudan nüfus müdürlüğüne yazılı dilekçe ile haklı sebep göstererek başvurabilirsiniz. SON BAŞVURU TARİHİ 03.11.2019. Sebebiniz haklı görülmezse dava açma hakkınız saklıdır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  36. 4 Şubat 2018

   İyi günler ismim tugay ve sondaki “gay” kısmı cinsel kimliğimde alay konusu oluyo ve aşağalanıyorum bu gerekçeyle dava açsam değiştirilebilirmi? Ve maliyetini öğrenebilirmiyim

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isminizin olumsuz mana taşıyor olması ve alay konusu ediliyor olması isim değiştirme davasında mahkemece haklı bir neden olarak görülecektir. Konu ile ilgili detaylı birli almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

  37. 8 Şubat 2018

   Merhaba ismim rohat bu ismihiç sevmiyorum telaffuzu zor ve çok dalga geçiliyor , çevremdeki herkes beni güneş olarak bilmekte ismimi güneş olarak değiştirmek istiyorum değiştirme ücreti ne kadar olur acaba yardımcı olursanız sevinirim

   • 13 Kasım 2018

    Merhaba, isminiz değiştirmeniz için tek hukuki yol isim değişikliği davası yoludur. Dava yoluyla isminiz değiştirebilirsiniz. Avukatlık ücret bilgisini bu mecradan vermemiz etik olmadığından, ücret bilgisi için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  38. 9 Şubat 2018

   Mrb iyi çalışmalar isimdeki tek bir harf değişikliği içinde dava acmam gerekiyor mu?
   Örn selma değişecek Sema olacak

   • 19 Kasım 2018

    merhaba, Nüfus kanununa eklenen geçici madde uyarınca dava açmadan, dilekçe yoluyla Nüfus müdürlüğünde tek bir harf değişikliği mümkün kılınmaktadır. Fakat bu değişiklik her harf değişikliğini kapsamamaktadır. Verdiğiniz örnekteki değişiklik müdürlükçe onaylanmayabilir. Müdürlükçe isim değişikliği isteminiz red edilirse dava açma hakkınız saklıdır. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  39. 9 Şubat 2018

   Dava ve avukat ücretleri hakkın da bilgi alabilir miyim?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, dava ve avukatlık ücret bilgileri için sitemizde bulunan iletişim adreslerimizden bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  40. 12 Şubat 2018

   Benim ismim Zekiye. Yeni gelen yasa ile nüfus müdürlüğünde isim Zeynep olarak değiştirmek mümkün mü? Mahkeme ile çözüm olur?

   • 15 Kasım 2018

    Merhaba, isim değişikliğinizi nüfus müdürlüğünde gerçekleştiremezsiniz. İsim değiştirme davası açarak haklı bir takım nedenler öne sürmeniz gerekir. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Write a comment:

  *

  Your email address will not be published.

  © 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

  Gizlilik Politikası

  logo-footer

  SOSYAL MEDYADA BİZ: