Soyisim Değiştirme Davası - Soyisim Nasıl Değiştirilir?
Soyisim Değiştirme Davası – Soyisim Nasıl Değiştirilir?

Soyisim nasıl değiştirilir?

Soyadı Kanununa göre; her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, öz adından başka soyadı kullanmaya mecbur olup; kural olarak doğan her çocuk, babasının soyadını alır. Dolayısıyla soyisim taşımak her vatandaş için zorunludur ve hukuk düzeni tarafından koruma altına alınmıştır. Herkesin ailece anılmasına yarayan öz adından sonraki adı olan soyadı; doğum, evlenme, evlat edinme, seçme veya idari karar ile kazanılabilmektedir. Ancak günümüzde birçok kişi bu yollardan kazanmış olduğu soyadını hayatında karşılaştığı çeşitli durumlar yüzünden değiştirmek istemektedir. Türk hukukunda soyad değişikliğinin gerçekleşmesi için Medeni Kanunun 27. maddesine göre soyisim değiştirme davası açılmalıdır.

Soyisim değiştirme davası nerede açılır? Gerekli belgeler nelerdir?

Soyisim değiştirme davasında isim değiştirme davasında olduğu gibi haklı nedenlere dayanılarak soyadın değiştirilmesi talebi asliye hukuk mahkemesinden istenir. Soyad değiştirme davasının en önemli noktası, haklı nedenin varlığının hâkim önünde hukuki araçlarla ispatlanmasının zorunlu olmasıdır. Bir başka deyişle haklı nedenin olduğunu dilekçede iddia etmek davanın kazanılmasında yeterli olmayacak, dava süresince iddia edilen haklı nedenin hukuki delillerle usulüne uygun olarak ispatlanması gerekecektir. Soyisim değiştirme davasında ispat, tanık dinlenilmesi başta olmak üzere hukuken geçerli kabul edilen her türlü delille yapılabilir. Bu özellik arz eden durum nedeniyle soyisim değiştirme davasında alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması davanın kazanılmasında etkilidir.

Soyisim değiştirme davasında ileri sürülen haklı nedenler kişiden kişiye değişmekle beraber yargı kararlarında sıkça karşılaşılan örnekleri aşağıdaki gibidir:

 • Aileden birisinin ağır suç işlemesi
 • Din ve uyruk değiştirme
 • Gülünç, çirkin ve ahlaka aykırı bir anlam taşıma
 • Yabancı olduğu izlenimini doğurma
 • Telaffuz ve yazımının zor olması

Soyisim değiştirme davasının süresi nedir ve nerede açılır?

Soyisim değiştirme davasında görevli ve yetkili mahkeme davayı açacak olan kişinin yerleşim yerinin bulunduğu asliye hukuk mahkemesidir. Soyisim değiştirme davası herhangi bir süreye tabi değildir. Her zaman açılabilir.

Soyisim değiştirme davasını kimler açabilir?

Soyad kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğu için hukuken tüm işlemleri yapmaya yetkili tam ehliyetliler ve bazı işlemleri yapmaya yetkili sınırlı ehliyetliler bu davayı sadece kendileri veya avukatları ile açabilirler.

Hukuken işlem yapma yetkilileri kısıtlanmış sınırlı ehliyetsizler, bu davayı yasal temsilcilerinin(veli, vasi) rızası olmak şartıyla kendileri veya avukatları ile açabilirler.

Hukuken işlem yapma yetkisi olmayan tam ehliyetsizler ise bu davayı bizzat ya da yasal temsilcileri yoluyla açamaz. Bununla birlikte önemli bir sebebin varlığı halinde yasal temsilcinin(veli, vasi) bu davayı tam ehliyetli adına açabilmesi mümkün olabilir.

Soyisim değiştirme davasında seçilen yeni soyisim bakımından kısıtlamalar var mıdır?

Soyadı Kanununa göre rütbe, memuriyet, aşiret, yabancı ırk, millet isimleriyle edep ve ahlaka aykırı veya gülünç olan soyisim kullanılması yasaklanmıştır. Bununla birlikte Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanuna göre isim ve soyisimlerde kural olarak Türk alfabesindeki harflerin yer alması gerekmektedir. Dolayısıyla soyisim değiştirme davası ile eski soyadının yerine gelmesi istenen yeni soyismin bu kriterlere uygun olarak seçilmesi gerekmektedir.

Soyisim değiştirme davası ile soyisim düzeltme davası aynı işlemler midir?

Soyisim değiştirme davası ile soyisim düzeltme davası birbirinden farklı işlemlerdir. Soyisim değiştirme davası ile haklı bir nedenin varlığı halinde, hâlihazırda kullanmakta olduğunuz soyisminizin yerine yeni bir soyisim alabilirsiniz. Ancak soyisim düzeltme davası, mevcut soyisminizdeki harf hatalarının nüfus kayıtlarında düzeltilip doğru şekilde yazılması işlemidir. Ayrıca soyisim düzeltme davasında yukarıda ifade edilen haklı nedenin varlığının ispatı gerekmez. Nüfus kaydı sırasında bir hatanın mevcut olduğunun ispatlanması yeterlidir.

Kişilerin yurtdışında yaptığı soyisim değişikliği Türkiye’de geçerli olur mu?

Yurtdışında açılan soyisim değiştirme davası sonucunun Türk hukuk sistemi ve nüfus kayıtları bakımından geçerli kabul edilmesi özel hukuki düzenlemelere tabi olup, her somut olay bakımından özel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Soyisim değiştirme davasının sonunda ne olur?

Soyisim değiştirme davası sonucunda mahkeme kararının taraflara tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz edilmemesi durumunda karar kesinleşir. Temyiz edilmişse Yargıtay incelemesinin yapılması beklenir.

Kararın kesinleşmesi sonrasında verilen değişiklik hükmünün ilan edilmesi gerekir. Bu ilan mahkemenin takdirine göre ulusal veya yerel gazetede yapılabilir.

Soyismin değiştirilmesinden zarar gören kimse bunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde mahkemeye başvurarak değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.

Soyisim değiştirme davası sonunda verilen mahkeme kararıyla yapılacak değişikliğin sonuçları resmi nikahlı eşe ve ergin olmayan çocuklara da etki eder. Nüfus müdürlüğü kendiliğinden eş ve ergin olmayan çocukların soyadını da düzeltir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 8 Nisan 2017

  merhaba soy isim değiştikten sonra üzerimizde kayıtlı bulunan tapu vs. evrakları da ayrıca değiştirmemiz mi gerekiyor değiştirilmediği takdirde sıkıntı olur mu ?

  • 10 Nisan 2017

   Tapuya karar ile başvuru yaparsanız gerekli değişiklik yapılacaktır.

 2. 5 Nisan 2017

  Günaydın.
  bende soyisim değişikliği yapmak istiyorum,ancak erkek bir birey olarak eşimin kızlık soyadını almak istiyoruz,bu konuda bize nasıl bir yöntem takip etmemizi tavsiye edersiniz.teşekkür ederim.

 3. 4 Nisan 2017

  Annem ve babam ayrıldığı için babamın soyadını kullanmak istemiyorum bunun için dava açıp soyadımı değiştirebilir miyim? Bu haklı bir sebep mi? Birde değişirse hangi soyadını alabileceğimize biz mi karar veriyoruz

 4. 1 Nisan 2017

  Merhaba annem ve babamla görüşmüyorum soyismimi de değiştirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz ? av. masrafı fazla gelirse işleyişi kendim yapamazmıyım ?

 5. 1 Nisan 2017

  merhaba, ev lik yaparken hem kendi hemde eşinin soyadını birlikte kullanmaya başladım.Şimdi kızlık soyadının iptalini ve sadece eşinin soyadını kullanmak istiyorum.Değişiklik nasıl olacak ? saygılarımla

  • 10 Nisan 2017

   asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.

 6. 18 Mart 2017

  Annmle babmla konusmuyorm soyadımı degiştirmek istiyorm soyadımı değiştirebilir miyim?

  • 20 Mart 2017

   Bu konuda bir Yargıtay kararı görmedim ancak isterseniz davanızı açarız. Belki sizin davanız emsal olur.

 7. 16 Mart 2017

  Soyadımı degistirmek istiyorum sadece bir vekalet ile olur mu ?

  • 20 Mart 2017

   evet sizin soy isminiz için yeterli olacaktır.

 8. 14 Mart 2017

  merhaba iyi günler ben ailemle geçinemiyorum ve soyadımı değiştirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor

 9. 9 Mart 2017

  soyadı değiştirmek için dava açacağım gereken belgelere nelerdir? ortalama ne kadara mal olur, dava harcı ne kadardır bilgilendirirseniz sevinirim

  • 10 Mart 2017

   soyadı değiştirme için gerekli belgeler ne için açacağınıza bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda sadece vekaletname yeterli olmaktadır.

 10. 28 Aralık 2016

  ben Hristiyanim ismimi soyadimi degistirmek istiyorum mahkeme şahir istermi şahitiz degistirebilimiyim

  • 5 Ocak 2017

   Merhaba, isim mümkün ancan soy ismin değişeceğini düşünmüyorum. belki başka nedenler ileri sürmek gerekebilir.(soyismin gülünçlüğü vs. gibi)

 11. 16 Aralık 2016

  Soyisim değişikliği yapmak istiyorum çünkü babam ile annem 2000 senesinde ayrılmışlar babamın sicili var bayağı yaşım 18 babamın değil annemin soy ismini taşımam mumkunmu velayetim annemde cevabınızı bana mail atabilirseniz memnun olurum teşekkurler

  • 5 Ocak 2017

   Mail gönderildi.

 12. 15 Temmuz 2016

  sosyal hayatımda ikinci ismim soyismim olarak algılanıyor ve bu, bu şekilde kabul edilmiş geliyor. bende sosyal çevremde karışıklığı önlemem adına dava açmak istiyorum. mümkün müdür? istem olarak isim ve soyismim değişikliği olarak mı yazacağım? ve yeni düzenlemeye göre galiba nüfus müdürlüğünde yapıla biliyormuş, dava yoluna başvurmaya gerek kalmadan bu mümkün müdür?

 13. 9 Nisan 2016

  Soy isim değiştirme davası açmak istiyorum. Soy ismin çok gülünç bir şey. Ben özel bir şirkette yönetici konumundayım. Özel toplantılarda, tanışmalarda ve saire soy ismimi söyleyinde ortamda bir gülme oluyor. Biran önce soy ismimi değiştirmem lazım. Bu ne kadar zaman alır? Benim davama avukat olarak siz bakar mısınız?

  • 10 Nisan 2016

   Ertan T, soy isim değiştirme davası açmanın şartlarından biri de soy isminin gülünç olması, toplumda alay konusu olması ve kişinin statüsü ile uyuşmaması durumudur. Sizin durumunuz ile birebir örtüşmektedir. Bu nedenden dolayı soy isim değiştirmeniz mümkündür.

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: