Güncelleme Tarihi:

Yaş Değiştirme Davası - Yaş Değiştirme Avukatı, Ücreti, Süresi
Yaş Değiştirme Davası – Yaş Büyütme ve Küçültme Davası

Yaş Nasıl Büyütülür veya Küçültülür?

Bir kişinin dünyaya geldiği gün olarak nüfus bilgilerine kaydedilen doğum tarihi, günlük hayatta birçok işlem ve ilişkilerde kullanılmaktadır. Örneğin bazı medeni hakların kazanılmasında, sürücü belgesi başvurularında, bazı özel hukuk işlem ve ilişkilerinde doğum tarihi esas alınarak işlem yapılmaktadır. Dolayısıyla doğum tarihi, bir hukuki işlem ve ilişkinin kurulması veya sona ermesinde, idari işlemlerin tesisinde oldukça önem arz eden bir nüfus kaydı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamusal önemi son derece yüksek olan doğum tarihi bilgileri ancak açılacak bir yaş değiştirme davasıyla yaşını büyüterek veya küçülterek değiştirilebilir. Bunun yanında cumhuriyet savcıları gerekli durumlarda açacakları kamusal nitelikli yaş değiştirme davasıyla doğum tarihinin değiştirilmesini talep edebilir.

Yaş Büyütme/Küçültme Davasının Özellikleri

Yaş büyütme ve küçültme davalarında doğum tarihine ilişkin değişiklik yapılmasına karar verildiği takdirde, düzeltilen doğum tarihinin, kişinin varsa diğer kardeşlerinin doğum tarihiyle uyumlu olması gerekmektedir. Bu uyum kural olarak iki doğum arasında en az 180 gün olması esasına dayanır ve YARGITAY tarafından açılan yaş büyütme ve küçültme davalarında gözetilmektedir.

Yaş değiştirme (yaş büyütme ve küçültme) davalarında kişilerin gerçek yaşının tespit edilebilmesi için tıbbi donanımı yüksek bir hastane tarafından tıbbi yaş durumuna ilişkin sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir. Yaş değiştirme davasında, mahkeme kamu düzenine ilişkin bir durum söz konusu olduğundan alınacak sağlık kurulu raporunda gösterilen doğum tarihine göre hüküm tesis edecektir. Ancak Adli Tıp Kurumu’nun bilimsel nitelikteki görüşlerine göre 25 yaşını doldurmuş kimselerin yaşlarının tespiti tıbben kesinlik arz etmemektedir. Bu durumda anne babanın tanık olarak beyanları, hastane kayıtları ve sair belge ve evrak üzerinden inceleme yapılarak hüküm tesis edilmektedir.

Yaş büyütme veya küçültme davasında doğuma ilişkin hastane kayıtları varsa öncelikli olarak bu kayıtlar dikkate alınacak ve aksi ispat edilene kadar geçerliliğini koruyacaktır.

Yaş büyütme ve küçültme davalarında mahkeme tarafından değerlendirilen bir diğer husus ise annenin biyolojik olarak doğum yapabileceği yaş aralığıdır. Dolayısıyla örneğin anne 9 yaşında doğum yapamayacağı gibi 90 yaşında da doğum yapamaz gerçeğinden hareketle değiştirilen yaş kaydı ile annenin yaşı arasındaki ilişki hakim tarafından incelenmektedir.

Yaş büyütme veya küçültme davasında yaşının değiştirilmesi talep edilen kişinin ceza yargılamasında sanık veya mağdur olması durumunda görevli mahkeme ceza davasının görüldüğü mahkeme olacaktır.

Yaş büyütme ve küçültme davalarında okul, askerlik, aşı, evlilik kayıtları yardımcı delil olarak mahkeme tarafından yapılacak araştırma sonunda hükme esas tutulabilir.

Yaş Büyütme ve Yaş Küçültme Ücreti

Yaş değiştirme davası ücretinin belirlenmesinde İstanbul Barosu Asgari Ücret Tarifesi yön gösterici olacaktır. Bu konuda Mıhcı Hukuk Bürosu ile iletişime geçerek ücret sormanız uygun olacaktır.

Yaş Büyütme ve Küçültme Davası Süresi ve Usulü

Bu dava türünde o yerin mahkemesinin iş yüküne göre değişiklik göstermektedir. Yaş değiştirme konusunda tecrübeli avukatlar ile süreci yürütmeniz durumunda dava daha kısa sürecektir.

Yaş büyütme ve yaş küçültme davalarında görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Ancak ceza kovuşturmasındaki sanık veya mağdura ilişkin yaş değiştirme davalarında görevli mahkeme kovuşturmayı yürüten asliye veya ağır ceza mahkemesidir.

Yaş büyütme ve küçültme davasında yetkili mahkeme değiştirmeyi talep eden kişinin yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesidir.

Yaş düzeltme davasında Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda öngörülen ispat ve sair yargılama usulleri uygulanır. Ancak nüfus kayıtları kamu düzenine ilişkin kayıtlar olduğundan hakim tarafından re’sen (kendiliğinden) araştırma yapılma ilkesi yargılamaya egemen olacaktır. Tüm bu dava sürecinin yürütülmesi için yaş değiştirme konusunda uzman bir yaş değiştirme avukatına danışmanız yerinde olacaktır. Yaş nasıl değiştirilir? Yaş nasıl büyütülür ve küçültülür? diyorsanız sitemizin online danışma bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Shares
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 8 Kasım 2018

  Merhaba ben 2004 lüyüm ben 2002 li olmak istiyorum ama keyfi durumlarla.Öyle oluyor mu o iş yani kendimi 2002 li gibi hisediyorum

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Kanuni olarak ergin sayılmayan kişilerin bu süreci yasal temsilcileri ile geçirmeleri gerekmektedir. Ayrıca doğum tarihinizi değiştirebilmek adına somut bir gerekçenizin de bulunması gerekmektedir.

 2. 1 Kasım 2018

  Merhaba ben kimlikte 1991 dogumluyum.gercek dogum yasim 1992 hastaneden raporumda elimde mevcut.simdi yaşımı duzeltmek için ne yapabilirim

  • 2 Kasım 2018

   Kişinin yaşını değiştirmesi dava yoluyla mümkündür, mahkemenin sizin lehinize karar vermesi sahip olduğunuz yaşınızı gösteren kanıtlarla ilgilidir. Doğum senenizi kanıtlayan belgeye sahipseniz davanın olumlu sonuçla olasılığı vardır.

 3. 15 Ekim 2018

  Az önceki mesajımda mailim eksik oldu.

 4. 15 Ekim 2018

  Merhaba,
  Yaş küçültme için yaklaşık ne kadarlık bir bütçe ayırmam gerekir.Dönüş yaparsanız çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, üzülerek belirtmeliyim ki fiyat bilgisini burdan veremiyoruz. Daha detaylı bilgi için büromuzla iletişime geçmenizi öneririz.

 5. 30 Eylül 2018

  Merhaba ben gercekte 18.07.2003 dogumluyum fakat kimlikte 20.12.2004 diye kayitli bunun icin hangi belgeleri alip hangi yerlere basvurmaliyim ?

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Bu konu hakkında asliye hukuk mahkemelerine doğum tarihinizin düzeltilmesi adına dava açabilirsiniz. Yasal temsilcileriniz ile birlikte, hastanedeki doğum belgesi başta olmak üzere konu hakkında ispata yarayacak her türlü delille başvurmanız yararınıza olacaktır. Dava dilekçesinin eksiksiz olması hukuki bir tecrübe gerektirdiği için büromuzla iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

 6. 19 Eylül 2018

  Merhaba kimliğimde 1984 doğumluyum.evde doğdum 1987 veya 1988 tam hatırlamıyor babam. yaşımı küçültmek ıstedığımde belli bir sınır var mı. Maksimum 3 yıl küçültülebileceği söyleniyor doğru mu?

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, yaş küçültme davalarında üst sınır anneye bağlıdır. Annenin ve babanın sağlık durumu inceleneceği ve tanıklıklarının alınacağı bu davada kişinin kimliğinde göstereceği yeni doğum yılı annenin biyolojik olarak doğum yapabileceği bir yıl aralığına denk gelmelidir. Yaş küçültme veya büyütme davalarında donanımlı bir hasteneden alacağınız tıbbi yaş raporu ve anne babanın tanıklıkları önem arz eder.

 7. 11 Eylül 2018

  Selamlar benim dogum tarihim 1.2.1989 nufusa tescil tarihimse 1992 dogum tarihimi 1.2.1992 olarak degistirebilme ihtimaliniz var mi? Ben almanyada yasiyorum size vekalet gonderebilirim ama mahkemeye katilma sansim olmayacak yalniz babami ve abisini sahit olarak tutabilirim onlar turkiye de maliyet ve gerceklesme ihtimaline dair bana acil bir mail atarsaniz sevinirim tesekkurler

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar; yaş değiştirme davaları birtakım delillerin varlığı halinde vekalet aracılığıyla da yapılabilir ancak riskli bir durum oluşacaktır, bu davaya katılım göstermenizi öneririz.

 8. 30 Haziran 2018

  Ocay ayı 1993 doğumluyum kimligimde ama aslında Aralık ayı 1992 doğumluyum yaşımı degistirebilimiyim hastaneden doğum kagidimimi almam lazım? Değiştirme sebebimde bedelli askerlik için yaş sınırı 92 diyorlar

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, yaş büyütme davası açarak doğum tarihi iddianızı tanık beyanı, hastane kaydı vb. delillerle gerekçelendirmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, yaş büyütme davası açarak doğum tarihi iddianızı tanık beyanı, hastane kaydı vb. delillerle gerekçelendirmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 9. 11 Şubat 2018

  yaş büyütme. Ben 40 yaşımdayım dava açabilir miyim. Açarsam 2 yaş küçük yazılmışım. Fakat o zaman abimle aynı yaşta olacam. Bu bir sorun olur mu. Ya da önce abim yaşını düzeltirse sonra ben de dava açabilir miyim?

  • 3 Aralık 2018

   Merhaba, yaş düzeltme davalarında ispat araçları çok önemlidir. Ancak bunun yanında bu davanın başarıya ulaşabilmesi için kişinin iddia ettiği yaşta kardeşinin bulunmaması gerekir. Önce abinizin değişiklik yapması halinde siz değişiklik için dava açabilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 10. 10 Şubat 2018

  Ben beş yaşında okula başlamak isteyince yaşımı büyütmüşler aslında 15 02 1964 büyütünce 01 09 1962 yeni kimliğime esas yaşımı yazdıra bilirmiştim nüfüs müdürlüğünden büyüttüğüme dair dilekçem var

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, yaş büyütme işlemi kayıttaki hatalı bilginin düzeltilmesine yönelik olduğu için bu davanın sadece bir kere açılabildiği kabul edilmektedir. Zira ilk dava ile verilen değişiklik kararı sonrası gerçekteki doğum tarihinin kayıtlara geçirildiği karine olarak kabul edilir. Bu nedenle tekrar bir değişiklik malesef yapamazsınız.

 11. 2 Şubat 2018

  Mrb kimlik dogum tarihim 01.06 1991 fakat gercek dogum tarihim 12.05.1989 dur degistirme yapabilirmiyim

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, yaş büyütme davası ile yaşınızı büyütebilirsiniz. Burada tanık beyanları, hastane kayıtları vb. belgeler üzerinden inceleme yapılarak hüküm tesis edilir. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 12. 30 Ocak 2018

  MERHABA BEN 13.06.1984 TARİHİNDE İSTANBUL İSTİNYE DEVLET HASTANESİNDE DOĞMUŞUM ANCAK AİLEM KİMLİĞİ HEMEN ÇIKARMAMIŞ SONRA SİVAS GELDİKLERİNDE KİMLİĞİMİ ÇIKARMIŞLAR CEZA YAZARLAR DİYEDE DOĞUM KAĞIDINI GÖSTERMEMİŞLER GİTTİ TARİHİ YAZMIŞLAR NUFUSA VE KİMLİĞİMDE 25.11.1985 YAZMAKTADİR DOĞUM KAĞIDINIDA BULAMADIM YAŞ DEĞIŞIKLİĞİ YAPABİLİRMİYİM VE SÜREÇ NEDİR
  TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, yaşınızı dava kanalı ile büyütebilirsiniz. Burada mahkemeye tanık beyanlarından hastane belgelerine kadar çeşitli ispat araçları sunabilirsiniz. Süreç hakkında ayrıntılı bilgi ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 13. 28 Ocak 2018

  Abicim ben 11.12.2004 lüyüm ve ben futbolcuyum ben kendi yaşıtlarımla bu yüzden oynayamıyorum bu sebep için kabul ederlermi vw bi avukat ücreti nekadar annem ve babam ile konuştum??

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, yaş büyütme-küçültme davası açma hakkınız vardır. Bu dava bir defaya mahsus açılabilir. Avukat ücreti ve dava masraf bilgileri için bizimle doğrudan iletişime geçmeniz gerekecektir.

 14. 16 Ocak 2018

  İyi günler.Benim gerçek dunyaya geliş tarihim 12.03.2000 ama kimlikte 03.12.2000 yani 12 mart olacagina 3aralik yazmis
  Yanlis bilmiyorsam yazdiran kisi veya yazan kisi yanlis yazmis surucu belgesi alıcağım.Kime sorsam kimlikte yazan neyse (resmiyette) odur diyor.Bana çok saçma geldi dunyaya gelmesek resmiyet diye bir sey zaten olmayacak.Normalde 2 ay sonra ehliyet alabilecekken simdi mart ile aralik arasinda 9 ay var.Bir kisinin ya da kisilerin hatasi yuzunden boyle birsey olmus.Aslinda gittim Nufus mudurluguylede gorustum.Nufusa kayitli oldugum yeri aradilar.Zaten orada duzenlendigi icin (orada boyle yazilmis yani) ondan dolayi kaldi oyle.Ne tavsiye edersiniz tekrar soyluyorum gercek doğum tarihim 12 mart 2000 !!!

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, doğum tarihi düzeltme işlemi gerçekteki durum ile hatalı kaydın yer değiştirmesi amacı taşır ve ancak dava ile yapılabilir. Mahkemeye gerçek duruma ilişkin ispat araçları sunmanız gerekir. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15. 11 Aralık 2017

  Merhaba Avukat Bey
  18.01.1989 doğumluyum.
  2 gün önce Asliye hukuk yaş küçültme ile ilgili dava açtım.Ama asliye hukuk 25 yaşını geçtiğimden dolayı hastane ye doğum belgelerim ile ilgili yazı göndereceğini hastaneden gelecek rapor ile sürecin devam edeceğini söylediler .
  Bu tarihler arasında bilgisayar ortamı olamadığı için kayıtların bulanabilir mı bilmiyorum hastaneden olumsuz bir karar gelir kayıtlar bulunmaz ise bundan sonraki süreç nasıl işler.ayrica yaşım 28 ama fiziksel olarak 28 yaşından alakam yok.mahkeme kararı nasıl işler tsk ederim.

  • 29 Kasım 2018

   Merhaba, hastaneden gerekli kayıtlara ulaşılamaması halinde sizin ya da ailenizin elinde olan belgeler kullanılabilir. Ayrıca anne ve babanızın tanıklığı da mümkündür. Davanızı detaylı bir şekilde inceleyip izlemeniz gereken yol ile ilgili önerilerde bulunabilmemiz için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 16. 8 Aralık 2017

  Merhabalar Aslında Benim Gercek Dogum tarihim 12.10.2000 Ve Kimlikte Yazilan Ise 12.01.2001 Ben Bunu Degistirmek Istiyorum Bana Yardımcı Olabilirmisiniz Sizinle Çalışırım..

  • 7 Aralık 2018

   Merhaba, doğum tarihinizi düzelttirmeniz mümkündür. Tıbbi yöntemler, hastane kayıtları gibi delillerle doğum tarihinizi kanıtlayarak değiştirilmesi için dava açabilirsiniz. Size daha fazla yardımcı olabilmemiz için büromuzu arayabilir ya da mail atabilirsiniz.

 17. 16 Kasım 2017

  merhaba ben normaldee 2002 doğumluyum ama kimlikte 2003 gözüküyor ve motor ehliyeti almamı engellyor ne apmalıyım

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, mahkeme kanalı ile yaşınızı büyütebilirsiniz. Bunun için mahkemeye bir takım belgeler veya başka ispat araçları sunmanız gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 18. 15 Kasım 2017

  Merhaba. Benim yaşım kimlikte 10.03.1993 yazılmış. Benden yaklaşık bi buçuk yaş küçük kardeşim1996 doğumlu. Ben yaşımın büyük yazılmasından dolayı sıkıntı çekiyorum. Ki görünüş olarak ta çok küçük gorunuyorum. Benden küçüklerin tarihleri doğru fakat ben ve benden büyükler rastgele yazılmış. Kimliği annem çıkartmış ki kendisi de gerçek tarihi bilmiyor okuma yazması da olmadığından rastgele uydurulmuş. Değiştirmek mümkün mü? Ne yapmam gerekiyor? Bu arada kimlikte ismimde de harf hatası yapılmış. Onu da düzeltmek veya değiştirmek istiyorum

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, bir defaya mahsus yaş küçültme davası açabilmeniz mümkündür ayrıca isim değiştirme de mümkündür. Dava ve dilekçe işlemleri için bizimle iletişime geçin.

 19. 9 Kasım 2017

  Merhaba
  Ben yaşımı bir kere büyüttüm 2. Sefer tekrar büyütme hakkımız var mı acaba

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, yaş büyütme bir defaya mahsus yapılabilir. Fakat önceki başvuruya itiraz hakkınız saklıdır.

 20. 6 Kasım 2017

  18.11.2001 doğumluyum. 2 yaş yaşımı büyütmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, yaş tashihi dava yolu ile yapılır. Yargılama sürecinde bir takım belgeler ve araştırmalar yapılır. Yaşınızı dava açarak büyütebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 21. 29 Ekim 2017

  Merhaba benim durumum daha berbat.. 1990 dogumluyum ve kimlikte 1983 yaziyor evde dogmusum ve kimligim
  Babam yurt disinda calistigi icin gec cikmis. Dedem kimlik ilemlerimizi yapmis ve oda kafasina gore tarih belirlemis. Suan hollandada yasiyorum
  ve bu durumu nasil duzeltebilirim.

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, yaş düzeltme davası açma hakkına sahipsiniz bu yolla yaşınızı bir defaya mahsus düzelttirebilirsiniz. Gerekli hukuki işlemler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 22. 30 Eylül 2017

  Iyi günler hocam ben resmide 4 yaş küçük yazılmışım yaşımı büyütmek istiyorum nasıl yapabilirim ve ceza falan ödermiyim o yaşta kardeşlerim yok . kolay gelsin

  • 2 Ekim 2017

   Merhaba, bu konuda doğum tarihinin değiştirilmesi için dava açmanız gerekmektedir. Avukat ile çalışmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

 23. 28 Eylül 2017

  Ben 11.12.1988 doğumluyum ama kimlikle 1986 yazıyor.ev doğumluyum.yaşımı değiştirebilir miyim..

  • 2 Ekim 2017

   Tanıklar ile ispat ederseniz yaş değişikliği yapılabilir görünüyor. Bu konuda bizle çalışmak isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

 24. 25 Eylül 2017

  Doğum tarihi Kimlikte 15.04.1999 belirtiliyor. Ancak benim doğum tarihim 10.06.1999 bunu değiştirebilme ihtimalim var mı varsa nasıl yapabilirim?

  • 2 Ekim 2017

   Doğum tarihinin değiştirilmesi ile ilgili yazımızı okuyun şartlar uygun ise gerekli değişiklik yapılabilir. Nasıl yapacağınızı bilmiyor iseniz avukatla çalışmanızı öneririm.

 25. 26 Ağustos 2017

  Merhaba avukat bey benim doğum tarihim 26.10.2001 ama ben bunu 2002 yaptırmak istiyorum böyle bişey mümkün mü ve ne yapmamız lazım ailemle konuştum kabul ettiler bu durumu ama ne yapcağımızı bilmiyoruz yardımcı olursanız seviniriz 🙂

  • 28 Ağustos 2017

   Yaş değiştirmenin mümkün olması için bir çok şart var bunları yeniden yazmam mümkün değil yazıyı okuyup bu şartlar size uyuyor mu buna karar verebilirsiniz.

 26. 17 Ağustos 2017

  Merhaba avukat bey benim yaşım gerçekte 28.01.2001 ama kimlikte 28.10.2001 bunu değiştirebilirmiyim acaba bide ikiz kardeşim var yaşımı değiştirme şansım varmı acaba şimdiden teşekürler

  • 17 Ağustos 2017

   birde evde doğum yaptım

  • 17 Ağustos 2017

   Gerekli ispatları sağlayabilirseniz değişiklik yapılabilir.

 27. 15 Ağustos 2017

  Merhabalar yeni bir bebegimiz oldu asıl dogum tarihi 03.08.2017 ancak hastane raporlarinda farklı tarihler yazmakta olup kimligi 02.08.2017 olarak cikti belgelerimiz mevcut bu durumu nasil duzeltebiliriz hastaneye dava acmalimiyim

  • 16 Ağustos 2017

   Doğum tarihinin değiştirilmesi için hastaneye değil nüfus müdürlüğüne dava açılmalıdır. Bizimle çalışmak istiyorsanız iletişimden ulaşabilirsiniz.

 28. 31 Temmuz 2017

  Merhabalar Avukat Bey, Evde doğum yapmışım, doğum kaydım yok gerçek doğum tarihim 19.05.1997 ama kimlikte aynı yılın temmuz ayına yazdırılmış 01.07.1997 bunu değiştirebilme şansım var mı? neler yapmam gerekli? bilgilendirirseniz çok sevinirim çok teşekkürler.

  • 1 Ağustos 2017

   Gerekli doğum tarihi değişikliğini yapabiliriz bu konuda tanık bildirmeniz gerekli olacaktır.

 29. 1 Haziran 2017

  Gercek dogum tarihim 06.07.1990 ama.nufusta 01.06.1990 yazılı bunun icin dava acabilirmiyim acarsam ne kadar ucret oderim ne kadar surede belli olur

 30. 31 Mayıs 2017

  merhaba ben daha önce yas küçültmek için dava açtım ve hastane kemik yaş raporu vede 2 şahit in iddamı desteklemesine rağmen hakim redetti. ben ikinci kez aynı davayı açabilirmiyim

  • 31 Mayıs 2017

   Gerekçeli kararı görmeden neden ret edildiğini bilmiyorum ancak bu yüzden her zaman avukatla çalışmanızı öneriyorum. İkinci kez davayı açamazsınız.

   • 31 Mayıs 2017

    kimse anlam veremedi.reddetikten 2 gün sonra fetö davasından tutuklanmış zaten..bu kararına dava açmam kesinlikle mümkün değil mi?

    • 31 Mayıs 2017

     Dosya kesinleşmişse yapacak bir şey yok.

 31. 30 Mayıs 2017

  Merhaba ben hastanede 19.11.1999 tarihinde doğdum ama babam bilmedigi icin yanlislikla 01.01.2001 diye yazdırmış dava acip yasimi duzelttirebilir miyim?

 32. 19 Mayıs 2017

  Benim doğum tarihim gerçekte Mart ama kimlikte Ekim yazıyor bunu değiştirebilirmiyiz ve bu ne kadar süre alır

 33. 2 Mayıs 2017

  Merhaba, mustafa bey kimlikte, doğum tarihim 01.10.1992 ama, gerçekte 13.02.1993 doğumluyum ve doğum köyde evde gerçekleştiği için doğum belgem yok bu şekilde doğum tarihim değişirmi

  • 15 Mayıs 2017

   En az 2 tanık bulmalısınız. Davayı avukat ile yürütmenizi tavsiye ederim.

 34. 1 Mayıs 2017

  ben 16.05.1999 doğumluyum kimliğim 5 yaşımda çıktığı içtin 16.05.2000 olarak kaydedilmişim nüfusa doğum belgem kayıp ve bu durum beni rahatsız ediyor nasıl değiştire bilirim ?

 35. 23 Nisan 2017

  Merhaba ben 25/02/2000 tarihinde doğdum ve 18 yaşı altında olduğun için hayata yaştan çok sıkıntı çekiyorum ve Doğum tarihimi 1999 olarak değiştirebilirmiyim

 36. 16 Nisan 2017

  Benim doğum tarihim 1995 ama annem beni 1996 olarak yazdirmis bende bunu düzeltmek istiyorum nasıl duzelte bilirim acaba şimdiden teşekkürle.

  • 22 Mayıs 2017

   Şartları varsa yaş değiştirme davası açmalısınız.

 37. 10 Nisan 2017

  Merhaba,ben 1977 doğumluyum.kamuya girmek istiyorum ama kurumsal sınavların 35 yaş sınırı var.bunun içinde yaşımı küçültmek istiyorum.internetten araştırdığım kadarıyla hayli uzun ve teferruatlı gözüküyor.nüfus tescil tarihide 1982 .yaşımdan da baya küçük gösteriyorum.acaba masrafı var mı varsa ne kadar tren beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 38. 5 Nisan 2017

  Merhaba ben 17.12.2003 doğumluyum fakat annemler o zaman bi köyde öğretmenlik yapıyormuş o köyün bağlı olduğu ilçeye gitmeleri gerekiyormuş annem hastanedeymiş on gün sonra gitmişler sistem bozul demişler bi daha gittiklerinde geciktirdiğiniz için cezası var demişler, annemlerde sonra kayderttirmiş. Bu yüzden nüfusta 09.03.2004 olarak geçiyor. Ben çok kafaya takıyorum ve değişmesini istiyorum annemler ise bu kadar kafaya takmamı gereksiz buluyor. İlerdeki resmi işlemlerimde gerçek doğum tarihim oldun istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • 10 Nisan 2017

   Ebeveynleriniz birlikte vekalet verdikten sonra dava açılmalıdır. Anladığım kadarı ile hastane doğumu olmamış. Gerekli değişiklik yapılabilir.

 39. 5 Nisan 2017

  Benim doğum belgem kayıp 1991 aralık doğumluyum 1992 ocak olarak değiştirmek mümkün mi hastane kayıtları var mıdır

  • 28 Nisan 2017

   Benimde ayni senin gibi 4 kasım 1991 bende çok kafaya takıyorum

 40. 4 Nisan 2017

  merhaba benim doğum tarihim 04/06/1993 ama kimlikte 06/04/1993 yazıyor değiştirilebilir mi? ayrıca değişiyorsa neler gerekli tşk ederim şimdiden

  • 10 Nisan 2017

   Asliye hukuk mahkemesinde kaydın düzeltilmesi için dava açmanız gerekir.

 41. 29 Mart 2017

  Selamlar.
  Ben 1988liyim ama cüzdanda 92 yazıyor maalesef. evde doğmuşum ama hastanede doğduğuma dair 1992 şeklinde kayıt ettirmişler maalesef. yani ama ben 88liyim. Şu durumda yaşım değişebilir mi?

  • 21 Mayıs 2017

   evde doğdu iseniz hastanede kayıt yoktur beyana dayalı kayıt yapılmıştır ve dolayısı ile tanık göstererek doğum tarihi değiştirmek mümkündür.

 42. 28 Mart 2017

  Merhaba doğım tarihim 02.10.1991 ama nüfusa 01.01.1991 yazılmış bunu dava açmadan evlilik işlemlerim esnasında talep etsem değişir mi?

  • 21 Mayıs 2017

   Değişmez malesef dava tek yoludur.

 43. 27 Mart 2017

  Merhaba,
  Ben normalde 06.03.2000 doğumluyum fakat kimliğimde 25.11.2002 yazıyor ben bunu nasıl değiştirebilirim ?Doğum kağıdım da var dava açmama gerek var mıdır?

  • 21 Mayıs 2017

   Dava açmadan değiştirilmesi mümkün değildir.

 44. 19 Mart 2017

  Doğum tarihim 31 05 1999. Fakat kimlikte 01.09.1999 doğum kağıdım kayıp . Doğum tarihimi düzeltmek için ne yapmam gerekiyor.

  • 20 Mart 2017

   Siz mail ile de sormuştunuz sanırım. Sizin doğum tarihinizde değişiklik yapılabilir.

 45. 18 Mart 2017

  Merhabalar ,
  Babamin nüfus kağıdına dogum tarihi yanlis belirtilmis. Üzerine alacağı birseyi bu durumdan alamıyor su an. Yapmasi gereken adım nedir bilgilendirirseniz sevinirim ?

  • 20 Mart 2017

   Doğum tarihinin düzeltilmesi için dava açılması gerekir. iletişimden ulaşabilirsiniz.

 46. 16 Mart 2017

  Merhaba ben yaşımı küçültmek istiyorum mümkün olur mu kimlik de doğum tarihim doğru evde doğmuşum psikolojik olarak iyi hissetmek için küçültmek istiyorum

 47. 14 Mart 2017

  Ben ailenin tek çocuğuyum ve doğum tarihim tamamiyle yanlış yazılmış ben bunu değiştirebilir miyim ve 1 yaş büyütebilir miyim istediğim gibi ve doğduğum hastane yıkıldı. ?

 48. 12 Mart 2017

  Sayın avukat kimlik ismim saniye kullanmakta olduğum adim songul kızkar desimle kimliklerimizi yasimızdan dolayı biz küçükken anne babamız değiştirmiş saniyenin yani benim kullanmış olduğum kimlik teki yaşım 1981 kız kardeşim songulun kimlik yaşı 1986 gerçekten benim 1986 doğumluyum acaba mahkeme acsam sizin vasıtasıyla kimliğimi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • 13 Mart 2017

   Biraz karışık anlatmışsınız ancak hastane kayıtları şuan ki kimlikteki doğum tarihini göstermiyorsa ve değiştirmek istediğiniz yaşta kardeşiniz yoksa yanlış yazılmış doğum tarihinizi gerçek olan tarih ile değiştirebilirsiniz.

 49. 9 Mart 2017

  Merhaba

  Biz iki kardeşiz nüfus cüzdanımızda birimizin 17/02/1981 diğerimizin 17/02/1983 gözüküyor ama gerçekte birimizin doğum tarihi 03.01.1982 diğerimizin 26.03.1983 ayrıca doğum yerimizde farklı gözüküyor birimiz devlet hastanesinde diğerimiz evde doğmuş nüfus cüzdanımızı düzeltmek istesek çok uzun sürermi acaba

  • 10 Mart 2017

   hastane doğumlu olan için doğum tarihinin değiştirilmesi mümkün olmayacaktır. diğer kardeş için doğum tarihi değişikliği yapılabilir.

   • 15 Mart 2017

    Numaranızı alabilir miyim telefonla konuşmak istiyorum

    • 20 Mart 2017

     iletişim bölümünde numaramız mevcut.

   • 9 Nisan 2017

    İyi aksamlar yaşim 39 ben yasımı küçültmek istiyorum 33 34 yasa mümkünmüdür hastanede doğmadım en küçült cocuk benm BM’den küçük yok

 50. 1 Ocak 2017

  Yaş büyütmek için ilk dilekçe yazdıracaksınız dedii yazdırdım 10ay oldu haberi yok napmam lazım

  • 5 Ocak 2017

   Nereye ne yazdınız net bir şey söylememişsiniz ama mahkemeye vermiş iseniz bir gidip kontrol etmekte fayda var. 10 ay uzun bir süre.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: