Güncelleme Tarihi:

Yaş Değiştirme Davası - Yaş Değiştirme Avukatı, Ücreti, Süresi
Yaş Değiştirme Davası – Yaş Büyütme ve Küçültme Davası

Yaş Nasıl Büyütülür veya Küçültülür?

Bir kişinin dünyaya geldiği gün olarak nüfus bilgilerine kaydedilen doğum tarihi, günlük hayatta birçok işlem ve ilişkilerde kullanılmaktadır. Örneğin bazı medeni hakların kazanılmasında, sürücü belgesi başvurularında, bazı özel hukuk işlem ve ilişkilerinde doğum tarihi esas alınarak işlem yapılmaktadır. Dolayısıyla doğum tarihi, bir hukuki işlem ve ilişkinin kurulması veya sona ermesinde, idari işlemlerin tesisinde oldukça önem arz eden bir nüfus kaydı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamusal önemi son derece yüksek olan doğum tarihi bilgileri ancak açılacak bir yaş değiştirme davasıyla yaşını büyüterek veya küçülterek değiştirilebilir. Bunun yanında cumhuriyet savcıları gerekli durumlarda açacakları kamusal nitelikli yaş değiştirme davasıyla doğum tarihinin değiştirilmesini talep edebilir.

Yaş Büyütme/Küçültme Davasının Özellikleri

Yaş büyütme ve küçültme davalarında doğum tarihine ilişkin değişiklik yapılmasına karar verildiği takdirde, düzeltilen doğum tarihinin, kişinin varsa diğer kardeşlerinin doğum tarihiyle uyumlu olması gerekmektedir. Bu uyum kural olarak iki doğum arasında en az 180 gün olması esasına dayanır ve YARGITAY tarafından açılan yaş büyütme ve küçültme davalarında gözetilmektedir.

Yaş değiştirme (yaş büyütme ve küçültme) davalarında kişilerin gerçek yaşının tespit edilebilmesi için tıbbi donanımı yüksek bir hastane tarafından tıbbi yaş durumuna ilişkin sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir. Yaş değiştirme davasında, mahkeme kamu düzenine ilişkin bir durum söz konusu olduğundan alınacak sağlık kurulu raporunda gösterilen doğum tarihine göre hüküm tesis edecektir. Ancak Adli Tıp Kurumu’nun bilimsel nitelikteki görüşlerine göre 25 yaşını doldurmuş kimselerin yaşlarının tespiti tıbben kesinlik arz etmemektedir. Bu durumda anne babanın tanık olarak beyanları, hastane kayıtları ve sair belge ve evrak üzerinden inceleme yapılarak hüküm tesis edilmektedir.

Yaş büyütme veya küçültme davasında doğuma ilişkin hastane kayıtları varsa öncelikli olarak bu kayıtlar dikkate alınacak ve aksi ispat edilene kadar geçerliliğini koruyacaktır.

Yaş büyütme ve küçültme davalarında mahkeme tarafından değerlendirilen bir diğer husus ise annenin biyolojik olarak doğum yapabileceği yaş aralığıdır. Dolayısıyla örneğin anne 9 yaşında doğum yapamayacağı gibi 90 yaşında da doğum yapamaz gerçeğinden hareketle değiştirilen yaş kaydı ile annenin yaşı arasındaki ilişki hakim tarafından incelenmektedir.

Yaş büyütme veya küçültme davasında yaşının değiştirilmesi talep edilen kişinin ceza yargılamasında sanık veya mağdur olması durumunda görevli mahkeme ceza davasının görüldüğü mahkeme olacaktır.

Yaş büyütme ve küçültme davalarında okul, askerlik, aşı, evlilik kayıtları yardımcı delil olarak mahkeme tarafından yapılacak araştırma sonunda hükme esas tutulabilir.

Yaş Büyütme ve Yaş Küçültme Ücreti

Yaş değiştirme davası ücretinin belirlenmesinde İstanbul Barosu Asgari Ücret Tarifesi yön gösterici olacaktır. Bu konuda Mıhcı Hukuk Bürosu ile iletişime geçerek ücret sormanız uygun olacaktır.

Yaş Büyütme ve Küçültme Davası Süresi ve Usulü

Bu dava türünde o yerin mahkemesinin iş yüküne göre değişiklik göstermektedir. Yaş değiştirme konusunda tecrübeli avukatlar ile süreci yürütmeniz durumunda dava daha kısa sürecektir.

Yaş büyütme ve yaş küçültme davalarında görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Ancak ceza kovuşturmasındaki sanık veya mağdura ilişkin yaş değiştirme davalarında görevli mahkeme kovuşturmayı yürüten asliye veya ağır ceza mahkemesidir.

Yaş büyütme ve küçültme davasında yetkili mahkeme değiştirmeyi talep eden kişinin yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesidir.

Yaş düzeltme davasında Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda öngörülen ispat ve sair yargılama usulleri uygulanır. Ancak nüfus kayıtları kamu düzenine ilişkin kayıtlar olduğundan hakim tarafından re’sen (kendiliğinden) araştırma yapılma ilkesi yargılamaya egemen olacaktır. Tüm bu dava sürecinin yürütülmesi için yaş değiştirme konusunda uzman bir yaş değiştirme avukatına danışmanız yerinde olacaktır. Yaş nasıl değiştirilir? Yaş nasıl büyütülür ve küçültülür? diyorsanız sitemizin online danışma bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Düzenleme : Sayfa aşağısında onlarca yorum ve cevap oldu. Mutlaka sizin sorunuzla alakalı bir soru cevap durumu mümkündür. Bu bakımdan yorumları okumanızı rica ediyorum. Dava açmak için bize ulaşabilirsiniz veya sorunuz için sağ alttaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Shares
 1. 10 Şubat 2018

  Ben beş yaşında okula başlamak isteyince yaşımı büyütmüşler aslında 15 02 1964 büyütünce 01 09 1962 yeni kimliğime esas yaşımı yazdıra bilirmiştim nüfüs müdürlüğünden büyüttüğüme dair dilekçem var

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, yaş büyütme işlemi kayıttaki hatalı bilginin düzeltilmesine yönelik olduğu için bu davanın sadece bir kere açılabildiği kabul edilmektedir. Zira ilk dava ile verilen değişiklik kararı sonrası gerçekteki doğum tarihinin kayıtlara geçirildiği karine olarak kabul edilir. Bu nedenle tekrar bir değişiklik malesef yapamazsınız.

 2. 11 Şubat 2018

  yaş büyütme. Ben 40 yaşımdayım dava açabilir miyim. Açarsam 2 yaş küçük yazılmışım. Fakat o zaman abimle aynı yaşta olacam. Bu bir sorun olur mu. Ya da önce abim yaşını düzeltirse sonra ben de dava açabilir miyim?

  • 3 Aralık 2018

   Merhaba, yaş düzeltme davalarında ispat araçları çok önemlidir. Ancak bunun yanında bu davanın başarıya ulaşabilmesi için kişinin iddia ettiği yaşta kardeşinin bulunmaması gerekir. Önce abinizin değişiklik yapması halinde siz değişiklik için dava açabilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 3. 30 Haziran 2018

  Ocay ayı 1993 doğumluyum kimligimde ama aslında Aralık ayı 1992 doğumluyum yaşımı degistirebilimiyim hastaneden doğum kagidimimi almam lazım? Değiştirme sebebimde bedelli askerlik için yaş sınırı 92 diyorlar

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, yaş büyütme davası açarak doğum tarihi iddianızı tanık beyanı, hastane kaydı vb. delillerle gerekçelendirmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba, yaş büyütme davası açarak doğum tarihi iddianızı tanık beyanı, hastane kaydı vb. delillerle gerekçelendirmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 4. 11 Eylül 2018

  Selamlar benim dogum tarihim 1.2.1989 nufusa tescil tarihimse 1992 dogum tarihimi 1.2.1992 olarak degistirebilme ihtimaliniz var mi? Ben almanyada yasiyorum size vekalet gonderebilirim ama mahkemeye katilma sansim olmayacak yalniz babami ve abisini sahit olarak tutabilirim onlar turkiye de maliyet ve gerceklesme ihtimaline dair bana acil bir mail atarsaniz sevinirim tesekkurler

  • 25 Ekim 2018

   Merhabalar; yaş değiştirme davaları birtakım delillerin varlığı halinde vekalet aracılığıyla da yapılabilir ancak riskli bir durum oluşacaktır, bu davaya katılım göstermenizi öneririz.

 5. 19 Eylül 2018

  Merhaba kimliğimde 1984 doğumluyum.evde doğdum 1987 veya 1988 tam hatırlamıyor babam. yaşımı küçültmek ıstedığımde belli bir sınır var mı. Maksimum 3 yıl küçültülebileceği söyleniyor doğru mu?

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, yaş küçültme davalarında üst sınır anneye bağlıdır. Annenin ve babanın sağlık durumu inceleneceği ve tanıklıklarının alınacağı bu davada kişinin kimliğinde göstereceği yeni doğum yılı annenin biyolojik olarak doğum yapabileceği bir yıl aralığına denk gelmelidir. Yaş küçültme veya büyütme davalarında donanımlı bir hasteneden alacağınız tıbbi yaş raporu ve anne babanın tanıklıkları önem arz eder.

 6. 30 Eylül 2018

  Merhaba ben gercekte 18.07.2003 dogumluyum fakat kimlikte 20.12.2004 diye kayitli bunun icin hangi belgeleri alip hangi yerlere basvurmaliyim ?

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Bu konu hakkında asliye hukuk mahkemelerine doğum tarihinizin düzeltilmesi adına dava açabilirsiniz. Yasal temsilcileriniz ile birlikte, hastanedeki doğum belgesi başta olmak üzere konu hakkında ispata yarayacak her türlü delille başvurmanız yararınıza olacaktır. Dava dilekçesinin eksiksiz olması hukuki bir tecrübe gerektirdiği için büromuzla iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

 7. 15 Ekim 2018

  Merhaba,
  Yaş küçültme için yaklaşık ne kadarlık bir bütçe ayırmam gerekir.Dönüş yaparsanız çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, üzülerek belirtmeliyim ki fiyat bilgisini burdan veremiyoruz. Daha detaylı bilgi için büromuzla iletişime geçmenizi öneririz.

 8. 15 Ekim 2018

  Az önceki mesajımda mailim eksik oldu.

 9. 1 Kasım 2018

  Merhaba ben kimlikte 1991 dogumluyum.gercek dogum yasim 1992 hastaneden raporumda elimde mevcut.simdi yaşımı duzeltmek için ne yapabilirim

  • 2 Kasım 2018

   Kişinin yaşını değiştirmesi dava yoluyla mümkündür, mahkemenin sizin lehinize karar vermesi sahip olduğunuz yaşınızı gösteren kanıtlarla ilgilidir. Doğum senenizi kanıtlayan belgeye sahipseniz davanın olumlu sonuçla olasılığı vardır.

 10. 8 Kasım 2018

  Merhaba ben 2004 lüyüm ben 2002 li olmak istiyorum ama keyfi durumlarla.Öyle oluyor mu o iş yani kendimi 2002 li gibi hisediyorum

  • 9 Kasım 2018

   Merhaba.
   Kanuni olarak ergin sayılmayan kişilerin bu süreci yasal temsilcileri ile geçirmeleri gerekmektedir. Ayrıca doğum tarihinizi değiştirebilmek adına somut bir gerekçenizin de bulunması gerekmektedir.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: