tüketici avukatı istanbul
Tüketici Avukatı – Mıhcı Hukuk Bürosu

Özellikle son zamanlarda önemli oranda ilerleme ve gelişme kaydeden bir hukuk alanı olan Tüketici Hukuku, mal ve hizmetlerin ticari olmayan, tüketim amaçlı satın alınması sonucu oluşan hukuki durum ve sonrasında çıkacak uyuşmazlıkların ele alındığı hukuk dalıdır. Tüketici mahkemelerinde açılan davalar ve tüketici sorunları hakem heyetleri de dahil olmak üzere, tüketici hakları ve uyuşmazlıkları alanında çalışan ve bu alanda uzmanlaşmış avukatlar tüketici avukatı olarak bilinmektedir.

Tüketici Hukukundan Kaynaklanan Uyuşmazlıklar

Son yılarda önemli oranda gelişme kaydeden ve tüketiciler hakkında önemli değişiklikler ve yenilikler getiren 4077 sayılı ve daha sonrasında çıkarılan 6502 numaralı kanunlar ile tüketiciler, ticari firmalara karşı ciddi oranda avantajlı konuma gelmişlerdir. Ancak ülkemizde tüketicilerin haklarını bilmemesi ve bunları gerekli mercilerde ve mahkemelerde özellikle tüketici avukatı ile savunamaması farkında olunmadan birçok mağduriyetlere yol açmaktadır.

Tüketici hakları ve bu alanda çıkabilecek uyuşmazlıklar en son çıkarılan 6502 sayılı “tüketicinin korunması hakkında kanun” kapsamında tüketici hakem heyetleri ya da durumun özelliklerine göre tüketici mahkemeleri aracılığıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Kanunun lafzından da anlaşıldığı gibi hukuk sistemi, ticari olmayan bir satım sözleşmesinin görece güçsüz tarafı olan tüketiciyi koruyacak mahiyette bir çerçeve çizmiş ve buna uymayan kişi ve kurumların da ciddi yaptırımlarla karşı karşıya bırakmıştır.

Tüketici hukuku; ayıplı mal, ayıplı hizmet, garanti süresi içinde arızalanan bozulan ürünler, piramit satış sözleşmeleri, sözleşmelerdeki haksız şartlar, taksitle satış, devre tatil, paket sözleşmeler, kapıdan satışlar, mesafeli sözleşmeler, tüketici kredileri, kredi kartları, konut finansmanı, abonelik sözleşmeleri, ticari reklamlar gibi alanları da kapsamaktadır. 

Özellikle son dönemlerde sıkça görülen kredi sözleşmelerinde alınan masrafların geri alınması, kredi kart aidatlarının tüketiciye geri iade edilmesi, sabit telefonlardan alınan sabit ücretin haksız olması sonucu geri alınması gibi uyuşmazlıklar  da tüketici hukukunun konusunu oluşturmaktadır ve tüketici avukatlarınca takip edilmektedir.

Tüketici davaları hangi mahkemede açılır?

Tüketici haklarıyla ilgili yaşanan sorunlarda başvurulacak yer, uyuşmazlık bedeli de dikkate alınarak belirlenir. Buna göre uyuşmazlığın miktarı uyarınca ikamet edilen yer veya mal/hizmetin satın alındığı yerdeki Kaymakamlık bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi’ne başvurmanız gerekecektir. Eğer ikamet ettiğiniz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurulabilir. 2015 yılı için tüketici mahkemeleri alt limiti 3,300 TL olarak belirlenmiştir. Yani eğer uyuşmazlık miktarı 3,300 TL altında ise tüketici hakem heyetine, bu miktarın üstünde ise tüketici mahkemelerine başvurulacaktır. Bu konuda her hangi bir usuli sorunla karşılaşmamak için iyi bir tüketici mahkemesi avukatı ile çalışmanız doğru olacaktır.

En İyi Tüketici Avukatı

Özellikle İstanbul gibi ticaretin yoğun olduğu bölgelerde bununla birlikte tüketici hak ihlalleri de artmakta ve tüketiciler mağdur edilmektedir. Tüketicilerin bu tür mağduriyetleri yaşamama adına uzman bir hukukçudan destek almaları kaçınılmaz bir gereklilik halini almıştır.

Tüketiciler, aldıkları mal ve hizmetler sonucu yapmış oldukları sözleşmelerin zayıf tarafını oluşturdukları için kanun tarafından dahi çoğu yerde pozitif ayrımcılığa tabi olmaktadır. Zayıf olan taraf olmasından dolayı tüketiciler haklarını gereği gibi arayamamakta ve açtıkları davalarda alanında en iyi tüketici avukatı ile çalışmak istemektedir. Zira nispeten daha güçlü konumda bulunan işletmeler karşısında tüketicinin sağlam, güvenilir ve alanında uzman, tecrübeli bir tüketici avukatı tarafından savunulması davayı kazanmasında en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Tüketici avukatı İstanbul

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 3 Nisan 2017

  Mustafa Bey merhaba
  25 martta devremulk icin sozlesme yaptik.28 martta noterden cayma bildiriminde bulunduk.karsi taraf senetleri vermiyor .her aramada yalanlar soyluyorlar.bu asamada ne yapabiliriz.pesinati vermiyecekler.

  • 10 Nisan 2017

   Bu aşamada iade için süre geçmiş ise tüketici mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir.

 2. 17 Mart 2017

  2015 ŞUBAT AYINDA 1500 TL PEŞİNAT İLE VE HER AY 150 TL ÖDEMEK KOŞULUYLA ANKARA DA TERMAL DEVREMÜLK 2 HAFTALIK KULLANIM HAKKI KAPSAMINDA SÖZLEŞME İLE 1+1 DEVREMÜLK SATIN ALDIM ANCAK HİÇ SAHADAKİ HİZMETİ KULLANMADIM VE ÖDEMELERDE ZORLANIYORUM VAZGEÇMEK İSTİYORUM TOPLAM BEDEL 11.500,00 TL 5.500,00TL ÖDENDİ NASIL CAYARIM VE İÇERİDEN PARANIN NE KADARINI ALIRIM (CAYMA%20 CEZA)?

 3. 13 Mart 2017

  12 mart 2017 de yani dün devremulk aldım 3500 lira para verdim fakat maalesef kandirildigimi eve gelipte internete bakınca anladım ne yapabilirim

  • 13 Mart 2017

   Merhaba, devremülk sözleşmesinin iptalini sağlayabilir ödediğiniz paranın iadesini alabilirsiniz.

 4. 17 Eylül 2016

  Merhaba 2014 yılında birsürü yalan söz ve vaatlerle kandirilarak yatırım amaçlı devremulk satin aldim.olayin farkina vardigimda cayma hakkim bitmişti.sirketi arayarak satmak istedigimi söyleyedigimde ise satis ofislerinin olmadigi cevabini aldim.satin aldigim tarihten itibaren hic kullanmadigim bu Devremulk sozlesmesini iptal etme hakkım varımdır.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

Yorum yazın:

*

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır

© 2017 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: