Güncelleme Tarihi:
tüketici avukatı istanbul
Tüketici Avukatı – Mıhcı Hukuk Bürosu

Özellikle son zamanlarda önemli oranda ilerleme ve gelişme kaydeden bir hukuk alanı olan Tüketici Hukuku, mal ve hizmetlerin ticari olmayan, tüketim amaçlı satın alınması sonucu oluşan hukuki durum ve sonrasında çıkacak uyuşmazlıkların ele alındığı hukuk dalıdır. Tüketici mahkemelerinde açılan davalar ve tüketici sorunları hakem heyetleri de dahil olmak üzere, tüketici hakları ve uyuşmazlıkları alanında çalışan ve bu alanda uzmanlaşmış avukatlar tüketici avukatı olarak bilinmektedir.

Tüketici Hukukundan Kaynaklanan Uyuşmazlıklar

Son yılarda önemli oranda gelişme kaydeden ve tüketiciler hakkında önemli değişiklikler ve yenilikler getiren 4077 sayılı ve daha sonrasında çıkarılan 6502 numaralı kanunlar ile tüketiciler, ticari firmalara karşı ciddi oranda avantajlı konuma gelmişlerdir. Ancak ülkemizde tüketicilerin haklarını bilmemesi ve bunları gerekli mercilerde ve mahkemelerde özellikle tüketici avukatı ile savunamaması farkında olunmadan birçok mağduriyetlere yol açmaktadır.

Tüketici hakları ve bu alanda çıkabilecek uyuşmazlıklar en son çıkarılan 6502 sayılı “tüketicinin korunması hakkında kanun” kapsamında tüketici hakem heyetleri ya da durumun özelliklerine göre tüketici mahkemeleri aracılığıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Kanunun lafzından da anlaşıldığı gibi hukuk sistemi, ticari olmayan bir satım sözleşmesinin görece güçsüz tarafı olan tüketiciyi koruyacak mahiyette bir çerçeve çizmiş ve buna uymayan kişi ve kurumların da ciddi yaptırımlarla karşı karşıya bırakmıştır.

Tüketici hukuku; ayıplı mal, ayıplı hizmet, garanti süresi içinde arızalanan bozulan ürünler, piramit satış sözleşmeleri, sözleşmelerdeki haksız şartlar, taksitle satış, devre tatil, paket sözleşmeler, kapıdan satışlar, mesafeli sözleşmeler, tüketici kredileri, kredi kartları, konut finansmanı, abonelik sözleşmeleri, ticari reklamlar gibi alanları da kapsamaktadır. 

Özellikle son dönemlerde sıkça görülen kredi sözleşmelerinde alınan masrafların geri alınması, kredi kart aidatlarının tüketiciye geri iade edilmesi, sabit telefonlardan alınan sabit ücretin haksız olması sonucu geri alınması gibi uyuşmazlıklar  da tüketici hukukunun konusunu oluşturmaktadır ve tüketici avukatlarınca takip edilmektedir.

Tüketici davaları hangi mahkemede açılır?

Tüketici haklarıyla ilgili yaşanan sorunlarda başvurulacak yer, uyuşmazlık bedeli de dikkate alınarak belirlenir. Buna göre uyuşmazlığın miktarı uyarınca ikamet edilen yer veya mal/hizmetin satın alındığı yerdeki Kaymakamlık bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi’ne başvurmanız gerekecektir. Eğer ikamet ettiğiniz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurulabilir. 2015 yılı için tüketici mahkemeleri alt limiti 3,300 TL olarak belirlenmiştir. Yani eğer uyuşmazlık miktarı 3,300 TL altında ise tüketici hakem heyetine, bu miktarın üstünde ise tüketici mahkemelerine başvurulacaktır. Bu konuda her hangi bir usuli sorunla karşılaşmamak için iyi bir tüketici mahkemesi avukatı ile çalışmanız doğru olacaktır.

En İyi Tüketici Avukatı

Özellikle İstanbul gibi ticaretin yoğun olduğu bölgelerde bununla birlikte tüketici hak ihlalleri de artmakta ve tüketiciler mağdur edilmektedir. Tüketicilerin bu tür mağduriyetleri yaşamama adına uzman bir hukukçudan destek almaları kaçınılmaz bir gereklilik halini almıştır.

Tüketiciler, aldıkları mal ve hizmetler sonucu yapmış oldukları sözleşmelerin zayıf tarafını oluşturdukları için kanun tarafından dahi çoğu yerde pozitif ayrımcılığa tabi olmaktadır. Zayıf olan taraf olmasından dolayı tüketiciler haklarını gereği gibi arayamamakta ve açtıkları davalarda alanında en iyi tüketici avukatı ile çalışmak istemektedir. Zira nispeten daha güçlü konumda bulunan işletmeler karşısında tüketicinin sağlam, güvenilir ve alanında uzman, tecrübeli bir tüketici avukatı tarafından savunulması davayı kazanmasında en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Tüketici avukatı İstanbul

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Eylül 2016

  Merhaba 2014 yılında birsürü yalan söz ve vaatlerle kandirilarak yatırım amaçlı devremulk satin aldim.olayin farkina vardigimda cayma hakkim bitmişti.sirketi arayarak satmak istedigimi söyleyedigimde ise satis ofislerinin olmadigi cevabini aldim.satin aldigim tarihten itibaren hic kullanmadigim bu Devremulk sozlesmesini iptal etme hakkım varımdır.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

 2. 13 Mart 2017

  12 mart 2017 de yani dün devremulk aldım 3500 lira para verdim fakat maalesef kandirildigimi eve gelipte internete bakınca anladım ne yapabilirim

  • 13 Mart 2017

   Merhaba, devremülk sözleşmesinin iptalini sağlayabilir ödediğiniz paranın iadesini alabilirsiniz.

 3. 17 Mart 2017

  2015 ŞUBAT AYINDA 1500 TL PEŞİNAT İLE VE HER AY 150 TL ÖDEMEK KOŞULUYLA ANKARA DA TERMAL DEVREMÜLK 2 HAFTALIK KULLANIM HAKKI KAPSAMINDA SÖZLEŞME İLE 1+1 DEVREMÜLK SATIN ALDIM ANCAK HİÇ SAHADAKİ HİZMETİ KULLANMADIM VE ÖDEMELERDE ZORLANIYORUM VAZGEÇMEK İSTİYORUM TOPLAM BEDEL 11.500,00 TL 5.500,00TL ÖDENDİ NASIL CAYARIM VE İÇERİDEN PARANIN NE KADARINI ALIRIM (CAYMA%20 CEZA)?

 4. 3 Nisan 2017

  Mustafa Bey merhaba
  25 martta devremulk icin sozlesme yaptik.28 martta noterden cayma bildiriminde bulunduk.karsi taraf senetleri vermiyor .her aramada yalanlar soyluyorlar.bu asamada ne yapabiliriz.pesinati vermiyecekler.

  • 10 Nisan 2017

   Bu aşamada iade için süre geçmiş ise tüketici mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir.

 5. 23 Nisan 2017

  22 nisan 2017 de devremülk aldım 2175 tl ödedim 19000 tl tutarında senetler imzaladım cayma hakkımı kullanıp para mı ve senetlerimi almak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz

  • 21 Mayıs 2017

   Merhaba cayma hakkınızı kullanabilirsiniz yardımcı olmamız için iletişimden ulaşabilirsiniz.

 6. 26 Nisan 2017

  Merhaba,babam ve annemi bir şekilde ikna edip devre mülk satmışlar.Sözleşmede ve yazınızda cayma hakkı konusunu okudum.Ancak aileme cayarsanız %20 sini ödersiniz demişler doğru mu ?

  • 15 Mayıs 2017

   kanuni cayma hakkı süresi içindeyseniz veya başkaca yargıtay kararlarına göre belirlenen süre içindeyseniz cayma hakkınızı kullanmanız durumunda hiç bir ücret ödemeniz gerekmediği gibi yaptığını ödemeleri de alabilirsiniz.

 7. 8 Mayıs 2017

  Mrhba Avukat Bey,ben 2014 te devremülkü peşin olarak aldım ve tapumda cebimde .Sorun şu ,sözleşmede belirtilen hiçbir sosyal tesis yapılmadı ve bana satılan ilgili bloktaki satışa konu daire henüz 4 senedir kaba inşaat olarak duruyor. Sözleşmede bulunan ,”Satıcı , satışa konu olan daireyi 2014 Aralık ta teslim etmek durumundadır aksi halde geçen her ay için 50 Euro ceza bedeli öder…”maddesini kullanmak istiyorum işe nerden başlamalıyım…

  • 15 Mayıs 2017

   sözleşmeye dayalı olarak icra takibi başlatıp itiraz olup olmama durumuna göre yol alabilirsiniz.

 8. 21 Mayıs 2017

  Merhaba yaklaşık 2 yaz dönemi öncesinde hitit ayas tesislerine nisanlimla gidip örnek dairelere baktik ve senet imzaladik ama bahsettikleri tatil hakko cekilos gibi durumlar yerine getirilmedigi için vazgectik ertesi gun tekrardan arandim arayan kisi hakaret ettigi icin biz vazgectik hic bir hukuki islem yapmadık sürekli araniyoruz senetlerinoz bozde odeme yapmak zorundasiniz diye ve hafta icinde hukuk departmanlarindan arandik ve yine ayni seyler soyleniyor paranin odenmesi gerektiğini söylüyorlar para odemeden bu isin icinden ne sekilde sıyrılabiliriz acaba

  • 21 Mayıs 2017

   Eksik bilgi vermişsiniz bu anlattıklarınıza göre bir şey söylemek mümkün değil.

 9. 23 Mayıs 2017

  Devremulk senetlerine imza attım hiç ödeme yapmadım noter üzerinden hiçbir şeye imza atmadım ama imzaladigim taksitler senetmis cayma süresini sözleşmede belirtmemisler kaç gün içinde noterden cayma hakkını kullanabilirim

  • 30 Mayıs 2017

   devremülk sözleşmesinin iptali yazımı okuyabilirsiniz.

 10. 28 Mayıs 2017

  Merhabalar marketten aldığım ürünün tarihi geçmişse maddi olarak mahkemeye verebilir miyim fişleri vardır.

  • 29 Mayıs 2017

   Satılan ürün ayıplı mal olduğu için tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

 11. 31 Mayıs 2017

  Merhabalar,

  5 Yaşında ve garantisi bitmiş aracımda ve 53000 km de motor arızası oluştu. Distribütör firma önce 20000 tl masraf çıkarıp sonra 9000 TL ye düşürerek yeni bir parça takarak sorunu çözdü. Ben bunun üretici hatası olduğunu düşünüyorum. Ayrıca aynı sorunu yaşayan kişilerin olduğunu internette öğrendim. KM si çok yeni bir araba. Böyle bir durumda dava edip kazanma şansım olurmu?

 12. 17 Kasım 2017

  Mustafa bey merhabalar bende bundan bir kaç ay önce ailemle birlikte tatil kazandiniz diye çağrıldığımız bi otelden binbir pazarlama ve satis stratejisi sonunda gecenin saat 2 sinde imza atarak devremülk aldım ertesi gün araştırmalar sonunda pişman oldum aynı hafta işten çıkarılacağımı öğrendim ve 1 hafta içerisinde noter aracılığıyla iptal etmek istediğime dair ihtarname gönderdim. Daha sonra beni arayip ihtarnamenin ulaşmadigini ve oade surecinin doldugunu söylediler ama elimde ellerine ulaştığına dair noterden imzali belge var. Her ay arayarak sozlesmenin iptal edilmedigini iceride odemem gereken paranin biriktigini ve beni avukata vereceklerini söylüyorlar ihtarname cektigimi soyledigimde simdide ihtarname hic bir ise yaramaz bizi telefon la arayip bize bildirmeniz gerekti siz anlaşmayi bizimle yaptıniz diyolar ben ihtarname cektigim gun onlari arayip baska ne yapmam gerek diye sorudugumda telefondaki kadin ne yaparsaniz yapin deyip telefonu yuzume kapatmisti. Hicbir para ve on odeme yapmadim ama belgelerim onlarda şimdi benim ne yapmam lazım yardımlarınız icin şimdiden teşekkürler,
  Saygılarımla.

  • 19 Kasım 2018

   Merhaba, 14 gün içinde sebep göstermeden ve cayma bedeli ödemeden sözleşmenin iptali imkanınızı noter kanalı ile kullanmışsınız. Bundan sonrası için satıcı tarafın size söyledikleri hukuken anlam ifade etmez. Hakkınızda başlatılacak icra takiplerine itiraz etmeniz gerekecektir. Ayrıca dava açarak satıcı tarafın elinde bulunan senetlerin size iade edilmesini de talep edebilirsiniz. İlgili hukuki süreç hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 13. 27 Şubat 2018

  Bende 4 gün önce bir ön ödemeli devremülk aldım.hisseli gayrimenkül dedeniyor .bana hiç bir bilgi içeren yazı yada sözleşme nüshası verilmedi noterden cayma ihtarnamesi cekebilirmiyim ? Bir de 17 tane senet imzaladım telefonda cayma hakkımı kullanmak istedigimde senetleri ciro yaparız diye tehtit ediyorlar.bu durumda ne gibi bir yol izlemeliyim ?

  • 16 Kasım 2018

   Merhaba,satıcı tarafın devremülk sözleşmesinin kurulmasından 1 gün önce size ön bilgilendirme formu vermek yükümlülüğü vardır. Bu verilmediği zaman sözleşmenin 1 seneye kadar iptali hakkınız vardır. Burada herhangi bir cayma bedeli ödemek zorunda kalmazsınız. Devremülk sözleşmesinin iptali sonrası ayrıca dava açarak söz konusu senetlerin size iadesini talep edebilirsiniz. Süreci bir avukatın desteği ile sürdürmenizde fayda var. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 14. 4 Haziran 2018

  Merhaba Mustafa Bey Yalova Termal Palace Karadereli Şirketler grubu adı altında bir devremülk aldık 2014 yılında annemin ısrarlarıyla fakat hiçbir muhattap bulamadağımız gibi kullanamıyoruz da geçen yaz gitmek istediğimizde kendi tarihimize bile dolu deyip daha önceden rezerve yapmak zorundaydınız denildi senetler şirkette teslim almadık borcu da kapadık bunun iptalini ve paramı geri almak istiyorum konuyla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.TEŞEKKÜRLER

  İyi Günler..

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

 15. 25 Eylül 2018

  Merhaba,

  bir devremülk aldım 2014 yılında ama çalıştıramadılar ıkı kere gittik eksiklikler yapılmamıştı şimdide kapatmışlar paramı faiziyle almak istiyorum. kandırıldım. hissemden vazgeçtiğime dair dilekçe istiyor nasıl yazmalıyım.

 16. 2 Ekim 2018

  tatil sozlesmesi yaptim 14 gun cayma suresi dolmadan vazgectigimi noter kanali ile firmaya bildirdim. 3 aydir parami alamiyorum. odemeye yanasmiyorlar. ne yapmaliyim

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Alacağınız için dava yoluna başvurmalısınız. Burada dava hakkınızın bir kereye özgü olması nedeniyle açılacak davanın niteliği ve esaslı noktalara dayandırılması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle hukuki destek almanızı tavsiye ediyoruz. Konu hakkında iletişim adreslerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 17. 7 Kasım 2018

  Merhaba bizde devre mülk aldık ve pişman olduk alalı iki gün oldu cayma hakkımı nasıl kullanabilirim. Noterden ihtarname mi vermem gerekiyo yoksa oraya caydığımızımi bildirmem gerekiyor. Bizi oyalamaya çalışabilirler çünkü sürenin bitmesi için.

  • 7 Kasım 2018

   Merhaba.
   İlk olarak yaptığınız sözleşmenin caymaya dair düzenlemesinin incelenmesi ve ona göre bir yol izlenmesi gerekmektedir. Belirlenen cayma hakkının zaman ve diğer şartlarına da uyarak noter onaylı bir ihtarname göndermek yerinde olacaktır. Devremülk sözleşmelerinin yapısı gereği teknik noktalar bulunmaktadır bu nedenle büromuzla irtibata geçip yaptığınız sözleşme odaklı bir destek almanızı tavsiye ediyoruz.

 18. 19 Kasım 2018

  31/03/2012 tarihinde Beypazarı Akropol Termalden 23 ocak- 06 şubat araları için 15 günlük 1+1 devremülk aldım. 31/12/2013 e kadar bitireceklerdi. Bizim sözleşme yaptığımız buloğu bitiremediler. tapuda alamadım. Vermiş olduğum 18100 tl yi alabilirmiyim.

  • 20 Kasım 2018

   Merhaba, devremülk yönetmeliği uyarınca sözleşmeyi cezai şart ödemeksizin iptal edebilir ve paranızın iadesi için gereken işlemleri başlatabilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 19. 3 Aralık 2018

  Merhabalar daha dün aldım bedava tatil diye davet ettiler masada makul dönemler teklif ettiler yalnız güvenilir bir yer olmadığını araştırıp öğrendim o an imza attım sözleşme yapıldı fes etmek için ne. Yapmam gerekir

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, anladığımız kadarı ile devremülk satış sözleşmesi yapmışsınız. Devremülk satış sözleşmesi imzalanmasından itibaren 14 gün içerisinde herhangi bir sebep belirtmeksizin ve cayma bedeli ödemeksizin iptal edilebilir. Noter kanalı ile bu durumu satıcı tarafa ihbar etmeniz gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: