Devremülk Sözleşmesinin İptali (Feshi)
                                    Devremülk Sözleşmesinin İptali (Feshi)

Günümüzde teknoloji çağının gelişmesi ile bunların hayattaki görünümü olarak yapılan sözleşmelerde bu durumdan payını almıştır. Özellikle kapıdan ya da telefondan yapılan devremülk satışlarında birçok kişi mağduriyet yaşamaktadır. Daha sonrasında ise hem yapılan devremülk sözleşmesinin iptali için başvurularda bulunmakta hem de yapılan ödemelerini geri almak için çaba sarf etmektedir. 14/01/2015 tarihli Devremülk Yönetmeliği’yle de bu konudaki sorunlara çözüm getirme açısından yapılan en son düzenlemedir.

Devremülk ve Devre Tatil Sözleşmeleri

Devremülk sözleşmesi, mesken olarak kullanılmaya elverişli bir yapı ve ya bağımsız bölümün yılın belirli dönemlerinde ve yıl içerisinde en az on beş gün olmak üzere mülkiyet hakkının devremülk alıcısı ile satıcısı arasında yazılı olarak şartlara bağlandığı resmi şekilde yapılan sözleşmedir. Devremülk süresi, bu sözleşmede belirtilmesi gereken esaslı unsurdur. Ayrıca devre mülk satışı sırasında tapuya devremülk sözleşmesi örneğini sunmak mecburidir.

Devremülk sahiplerine normal bir gayrimenkul almış gibi bir tapu verilmekte ve bu kişinin ismi tapuya tescil edilmektedir. Aksi halde devre mülk satışları geçersiz olmaktadır. Ayrıca devremülk sözleşmesinin tapuda düzenlemesi yapılarak söz konusu devremülkün satma, kiralama, miras bırakma vb. hakları alıcıya geçmektedir.

Devre tatil sözleşmesi ise, en az üç yıl süre için yapılan ve yıl içinde bir haftadan az olmayacak bir dönem için bir ya da daha fazla taşınmazın kullanım hakkının devrini içeren sözleşmelerdir.

Önceki yasal düzenlemelerde devremülk sözleşmesi konusunda böyle bir ayrım yapılmazken artık yapılan sözleşmenin niteliğine bağlı olarak iptalinin talep edilmesi ya da cayma hakkı kullanılması sürecine başvurulması gerekmektedir.

Devremülk Sözleşmesi’nin İptali (Cayma Hakkı)

Devremülk sözleşmesini imzalayan tüketiciler bazı hak ve sorumluluklara sahip olmaktadır. Bu hak ve sorumluluklar 14/01/2015 tarihli Devremülk Yönetmeliği’nde açıklanmaktadır. Genellikle satıcıların alıcılara karşı kullandığı yanıltıcı pazarlama yöntemlerinden dolayı birçok alıcı devremülk sözleşmesini imzaladıktan sonra iptal etmek istemektedir. Söz konusu yönetmelikte devremülk sözleşmesinin iptali cayma hakkı olarak adlandırılmaktadır. Bu düzenlemeye göre devremülk sözleşmesinin iptali için;

 1. Tüketici devremülk sözleşmelerinin kurulmasından itibaren on dört gün içinde herhangi bir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin devre mülk sözleşmesinin iptali hakkına yani diğer adıyla cayma hakkına sahip olmaktadır.
 2. Tüketici, ilk iki taksiti ödedikten sonra, üçüncü yıldan itibaren her taksite ilişkin ödeme bildirimini almasından itibaren on dört gün içinde satıcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcı ile bildirimde bulunarak herhangi bir cezai şart ödemeden iptalini talep edebilmektedir.

Satıcı devre mülk sözleşmesinin kurulmasından en az bir gün önce tüketicilere yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile ön bilgilendirme formu vermek mecburiyeti vardır. Ön bilgilendirme formunda, devremülk sözleşmesinin taraflarının, devremülk sözleşmesinin iptali ile buna ilişkin koşulları ve sonuçları da belirtilmesi gerekmektedir.  Böylelikle bu duruma aykırılık olduğu takdirde, tüketici, sözleşmenin iptali için on dört günlük süreyle bağlı olmamaktadır. Bu durumda tüketici, devremülk sözleşmesinin iptali ile ilgili talebini her halükarda on dört günlük söz konusu sürenin bittiği tarihten itibaren bir yıl süre ile kullanabilmektedir. Yani devremülk sözleşmesinin iptali için yapılacak başvurular bir yıl süreyle uzamaktadır.

Devremülk sözleşmesine konu devremülkün ön ödemeli olarak satılması halinde ise, devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden devremülk sözleşmesinin iptali hakkı vardır.  Bu durumda, satıcı, sözleşme bedelinin %2’sine kadar tazminat talep edebilmektedir. Ancak devremülk sözleşmesinin iptali gerçekleşmeden önce, şayet satıcı sorumluluklarını yerine getirmemiş ise devremülk sözleşmesinin iptali ile tüketiciden herhangi bir bedel talep edememektedir. Satıcı, devremülk sözleşmesinin iptali ile ilgili bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç doksan gün içerisinde tüketiciye aldığı bedeli geri vermek mecburiyeti vardır.

Devremülk Sözleşmesinin İptali ve Şekli

Devre mülk sözleşmesinin iptali, yani cayma bildirimi noter kanalı ile ya da ilgili firmanın yetkilisine imza karşılığı tebliğ edilen cayma bildirimi ile gerçekleştirilebilinmektedir. Aksi takdirde devremülk sözleşmesinin iptali için yapılan bildirimler geçersiz olmaktadır.

Devremülk sözleşmesinin iptali, telefonda yapılan bildirimlerle geçerli olmamaktadır. Her ne kadar karşı taraf yani satıcı telefonda yardım edebileceklerini söylemiş dahi olsa da telefonla yapılan iptal bildirimleri geçerli olmamaktadır.

Devremülkzleşmesinin İptali ve Sonuçları

İptal ile satıcının tüketiciye karşı aldığı bedelleri ve senetleri geri verme ve sözleşmenin iptalini gerçekleştirme yükümlülüğü vardır.

Tüketicinin devremülk sözleşmesinin feshi ile tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, devremülk sözleşmesinin iptali bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç on dört gün içinde tüketiciye geri verilmesi gerekmektedir.

Devre Tatil Sözleşmesinin İptali

Devre tatil sözleşmesi ise kapıdan satış niteliğinde sayılmış olup sözleşme yapıldıktan sonra uzun bir süre geçse dahi müşteri tatil yerini gördükten sonra yedi gün içerisinde sözleşmeden vazgeçebilmektedir.

Devre tatil sözleşmesinden cayma hakkı, sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren değil tecrübe ve muayene tarihinden itibaren yani tatil yerinin alıcı tarafından görüldüğü günden başlamaktadır. Ayrıca devre tatil evini ya da evin konumunu beğenmeyen müşteri, devre tatil sözleşmesinden cayarak ödediği paraları geri alabilmektedir.

Sonuç olarak, devremülk sözleşmesinin feshi, iyi ve konuya hâkim bir avukattan yardım alınarak yapılması gereken işlemlerdendir.  Böylelikle daha iyi bir tatil geçirmek için aldığınız devremülkünüzle ilgili mağduriyetin giderilmesi adına avukat yardımı ile devremülk sözleşmesinin iptali gerçekleştirildiğinizde tatilinizi daha fazla zehir etmeniz engellenebilinilecektir. Ayrıca yatırım amacıyla alınmış devremülkünüzle ilgili mağduriyet yaşandığı takdirde ise bunun giderilmesi adına tüketici hakları avukatı yardımı ile devremülk sözleşmesinin iptali gerçekleştirildiğinizde zararınızın en kısa sürede telafisi sağlanacaktır.

Bu makalede konu ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmıştır. Bu konu çok fazla soru gelmesinden ötürü soracağınız sorulara cevap verilmeyecektir. Yalnızca dava açmakta veya danışmanlık ücreti ödemekte kesin kararlı iseniz bize ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Shares
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 12 Haziran 2018

  Taksiti ödemelerimiz devam eden devremulk aldık 8ay oldu maddi durumlardan dolayı caymak istiyoruz nasıl bi yol izlemeliyiz Mustafa bey

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 2. 4 Haziran 2018

  Merhaba. 09.09.2017 de laguna termal otel de eşim sözleşme imzaladı. Sadece 25O TL ödeme yaptık. Maddi sıkıntılardan dolayı bu zamana kadar ödeme yapamadık. Ayrıca hiç tatil hakki da kullanmadık. Eşimi aradiklarinda maddi sorun olduğunu söylemiş eşim. En son bi hafta önce evrakların icra servisine gideceğini söylemişler. Lütfen yardımcı olun. Nasıl iptal edebiliriz bu sözleşmeyi. Ne yapmamız gerekiyor. Odeyemeyecegiz birde icralik olacağız. Lütfen akıl verin.

  • 8 Haziran 2018

   Merhabalar, konu ile ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dilerim.

 3. 29 Mayıs 2018

  merhaba ben devremülk aldım ama sonra pişman oldum taksitleri ödemedim ordaki çalışanlar bana bir şey yapmanıza gerek yok ödeme yapmadığınız sürece iptal olur dediler ve ödemedim şimdi ise maaşıma el koyuldu ne yapmalıyıım

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 4. 15 Ocak 2018

  Merhabalar
  Ben yurtdisinda kaliyorum. Ve Turkiyede dairem var. Emlakciya basvurdum satmak icin.ve bir fiyat anlastik. Konusmalar whatsappdan gerceklesti. Evin tapusunu istediler yolladik. Alici bankaya basvuracak kredi icin dediler. Ve komisyon 2000tl yeterli dendi. Bir hafta surer dediler. Aradan bir hafta gecti ve haber gelmeyince aileden isteyen birine sattim. Emlakciya satis iptal dedim. Ve cok kizdi. Beni mahkemeye vermeklen tehdit etti. Hakim le konustugunu ve maddi manevi tazminat davasi acicagini soyledi. Kapora iki kat odeyecegimizi soyledi. Kaporadan haberimiz yok. Ne kadar aldiginida bilmiyoruz. Karsi taraf arabasini altinlarini sattigini soyledi. Anlamadigim bankaya basvurulsaydi eksper kac gun icinde gelir? Eksper de gelmedi. Iptal ettigimiz gun bu hafta icinde eksper gelicek dedi bankadan. Yani satis iptal ettik. Eksper gelmeden. Bir hak talepleri olabilirmi? Hic bir imza dahi atilmadi biyere. Sadece whatsappdan konusuldu ve iptal ettik. Bizim mal sahibi olarak kac gun icinde satisi durdurma hakkimiz vardir? Onlarin bize dava acmalarini dogru bulmuyorum. Ve ses kaydi mesaj ile hakim karsisina cikicani soyluyor. Bilgilendirirseniz sevinirim

 5. 28 Eylül 2017

  iyi gunler ben 13/09/2017 gunu yalova termal otelde otel tanitiminda 2+1 oda satin alma imzaladim sonra pisman oldum ve 14 gun bunu yazili olarak meil olarak gonderdim benden cayma yaptigim icin ceza para isteme haklari varmi yokmu onu ogrenmek istiyorum ..hic odeme yapmadim tapuyu da almadim sadece on imza attim

  • 2 Ekim 2017

   Mail değil ihtarname göndermeniz gerekirdi. Size ön bilgilendirme formu verilmemiş ise hala cayma hakkı için zamanınız var.

 6. 28 Haziran 2017

  merhaba Mustafa Bey yaklaşık 1 sene 3 ay önce devremülk aldım suan hala taksitlerini ödüyorum fakat binalar daha bitmediği için faydalanamadığım devremülkümü iptal edip ödediğim tutarı geri almak istiyorum sözleşmemi yollasam inceleyip bilgilendirirmisiniz ? şimdiden teşekkürler

  • 28 Haziran 2017

   iletişim bölümündeki mailden sözleşmenizi gönderebilirsiniz. Yollarken telefon numaranızı da yazarsanız incelendiğinde ve mail atıldığında bilgilendirme mesajı gelir.

 7. 30 Mayıs 2017

  sayın Mustafa bey; devremülk için para ödedim bana tesellüm belgesi gönderdiler. bu belge mahkemece para ödediğime dair belge olarak kabul edilir mi?

  • 31 Mayıs 2017

   Tesellüm belgesi dediğiniz evrakta ne yazdığı ve altının yetkili kişice imzalanıp imzalanmadığı önemlidir.

 8. 29 Mayıs 2017

  Merhabalar bende yalova termalden cumartesi günü devremülk satın aldım 21.750 tl lik senet imzaladık 500 tl pesin verdim cayma hakkımı kullanmak istıyorum ne yapabilirim

  • 30 Mayıs 2017

   merhaba, cayma hakkı süresi içerisindesiniz. Cayma hakkınızı kullanarak hem sözleşmenin iptalini hem de paranın iadesini sağlayabilirsiniz.

 9. 24 Mayıs 2017

  Merhaba mustafa bey ben 3 yıl once devremülk aldım 2 yıl oncede IPTAL ettırdım senetlerı anlamadım sımdıfe bankadan mesaj geldı odeme yapmanız gerek dıye aldıgım yerle görusuncede sırket battı ve bız senetlerı alamıyoruz sızede vermezler dedı bu durumda ne yapmam gerekıyor dava acmam gerekırse nasıl yapmam lazım ve hacız gelme ıhtımal nedır

 10. 22 Mayıs 2017

  Merhabalar avukat bey.ben bir sozles imzaladim ve Senet imzaladim.hicbi odeme yapmadim.cok aradilar .icra gondercez dediler. Sonra birkac ay sonra sustu telefonlar.simdi merak ediyorum acaba senetle ilgili bir seyler ilerde karsima cikar mi diye.tesekurler

  • 22 Mayıs 2017

   merhaba senet imzalamışsanız ve sözleşme iptali konusunda hiç bir şey yapmamışsanız yüksek ihtimalle karşınıza çıkacaktır.

 11. 21 Mayıs 2017

  Erzin isos termal otelden 20000 tl ye devremülk aldım yaklaşık olaraka 8000 tlsini ödedeim ve 1.5 sene oldu iade etmek istiyorum herhangi bir kesinti olur mu ya da ödedigim tutarı verirler mi

  • 21 Mayıs 2017

   sözleşmenizi gönderirseniz inceleyelim.

 12. 21 Mayıs 2017

  Devre mülk satışı sonrası ilk iki güniçinde ihtar name çektik noterden buna rağmen senetlerimizi göndermiyorlar.ellerindeki senetler geçerli mi yoksa dava açmakmı lazım.

  • 21 Mayıs 2017

   eğer senetleri iade etmemişler ise bunla ilgili dava açmak gerekecektir.

 13. 10 Mayıs 2017

  selamlar . 15 yıl önce aldığım dvremülküm var. gidemediğim için geri iade etmek istiyorum. ne yapmam gerekiyor ? heryıl aidatlarını düzenli ödüyorum. borcum yok.

 14. 8 Mayıs 2017

  Devremülk cayma hakkı yaptığım sözleşme bir aylık ve ön peşin olarak 200 tl verdim bu ay ödeme yapmadım taksitlendirme ile satın aldım yalnız sözleşmede cayma konusu olunca toplam bedelin %25i tüketici tarafından ödenir yazıyor yalnız devremülkün bitimine 94gün var ne yapıcamı bilmiyorum kalakaldım bana yardımcı olursanız cok sevinirim

  • 15 Mayıs 2017

   devremülk sözleşmenizi bize gönderirseniz inceleyelim.

 15. 18 Nisan 2017

  2010 yılıda Afyon Thermalife Devre mülkten 15 günlük devre mülk aldık. 2012 yılıda teslim edileceği söylenmişti ama henüz bitmedi. 2014 yılında sözleşmemizin feshi için dilekçe verdik fesih gerçekleşmiş gözüküyor ama bize para ödemesi yapmadılar.Firma devremülkü şu anda başka bir firmaya devretti. Biz bu durumla ilgili tüketici mahkemesine mi başvurmalıyız. Bir avukatla görüştüm çok yüklü bir meblağ istiyor. Avukat olmadan dilekçe ile tüketici mahkemesine başvurabilirmiyim. Teşekkür ederim.

  • 21 Mayıs 2017

   Başvurabilirsiniz ancak kesinlikle bir avukat ile çalışmanızı öneririm.

 16. 17 Nisan 2017

  Merhaba Mustafa Bey,
  Ne yazık ki bir devremülk aldık ve 1,5 yıldır ödüyoruz. cayma hakkımızı kullanarak noterden ihtar çektik fakat karşı taraf ödediğimiz tutarı ve bankada olan senetlerimizi geri veremeyeciğini söylüyor. ben sözleşmeyi iptal ettim senetleri hala ödemek zorundamıyım ? iptal ettiğim ve benim olmayan birşeyin ücretini ödemekle yükümlümüyüm ? sonuçta ben ihtarname çektim 14 gün içinde bana göndermek zorunda değil mi ?

  • 22 Mayıs 2017

   Merhaba ödemeleri ve diğer değerleri (senet vs.) iade etmek zorunda. Cayma hakkını kullandı iseniz hala neden ödemeye devam ediyorsunuz anlamadım. Dava açarak iade edilmeyenleri alma durumunuz söz konusudur.

 17. 13 Nisan 2017

  KARADERILI gruptan .sifa. yalova termal bunlardan uzak durun arkadaşlar

  • 29 Mayıs 2017

   Funda hnm sebep açıklayabilir misiniz

 18. 4 Nisan 2017

  eşim devre mülk almış 200 tl kart gecmiş 2 ay oluyor sözleşmede caymaolursa miktarın yüzde yirmi beşini ödememiz kerekiyormuş bundan nasıl kurtuluruz

 19. 4 Nisan 2017

  2015 agustos ayında Kütahyadan tamami 16500 lira olan bir devremulk aldik şu ana kadar 4010 lira kadarını kadar ödedik fakat şu an odemeye durumumuz olmadığı ve paraya ihtiyacımiz olduğu için iadesini istedik bizden noterden ihtarname yollamamızı söylediler şuan avukat tutmaya gücümüz olmadığı için ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz.. yardımınızı rica ediyoruz..

 20. 29 Mart 2017

  Merhaba ,
  Hisseli Gayrimenkul Satış Vadi Sözleşmesi imzaladım.Ve bilgisayardan çıktınolarak çıkardıkları senetleri imzalattılar.26.03 te imzalandı cayma hakkımı kullanmak istiyorum.Noter onaylı değil sadece şirket kaşesi sözleşme kapağında var.Herhangi bir ödeme yapmadım.İptali için ne yapabilirim.Şirkete gittim ama müdür benim insafıma kalmış istersem iptal etmem diyor.Birde sözleşmede yazmayan bizim gizli haklarımız var diyor .Böyle bişey var mı.İptal edemezsiniz diyor.
  Acil yardımlarınızı rica ederim.
  Blg.syg

  • 21 Mayıs 2017

   Kanun bu kadar açıkken şirket müdürüne nasıl inanabilirsiniz. Makaleyi okursanız iptal edebileceğinizi görebilirsiniz.

 21. 27 Mart 2017

  2011 yılında topraktan devremülk satın aldık sözleşmede 2014 ocakta teslim edilecektir yazmasına rağmen teslim edilmedi bu arada senetin tamamı ödendi ve borcumuzun bittiğine dair senet üzerine ibare vardır. Henüz ortada tapu yok hala inşaat halinde duruyor sürekli oyalama politikası..Ne kadar zaman geçtiğinin bir önemi var mıdır sözleşme iptali için?

  • 18 Mayıs 2017

   devremülk sözleşmesinin iptalini sağlayabilirsiniz.

 22. 22 Mart 2017

  Mustafa bey, 2011 yılında bir termal tesis şirketiyle devremülk satış sözleşmesi imzaladım. 2014 yılında teslim edeceklerini şifahen söylemişlerdi fakat sözleşmede bununla ilgili bir kayıt yok. Şuan hala inşaatına dahi başlanılmamış. Ben ödemelerimin tamamını yaptım. Artık cayma hakkımı kullanabilecek bir durumum yok sanırım? Ya da devremülkü kullanım hakkı verilmediği için, henüz ortada somut görebildiğimiz hiçbirşey olmadığı için cayma hakkım hala baki midir?

  • 18 Mayıs 2017

   merhaba, cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. sözleşme hiç yerine getirilmediği için de hiç bir tazminat ödemezsiniz.

 23. 18 Mart 2017

  Mustafa bey. Merhabalar 3 ay kadar önce topraktan aldığım hiç kullanmadığım devremülkü 6502 nolu tüketici koruma yasasının 50. Maddesinin 9. Fıkrası gereğince sözleşmeden dönme hakkımı kullanıyorum. İhtar gönderdim ama firma kabul etmiyor şimdi ise tüketici mahkemelerine başvuracağım. Yasa gereği 1 gün önceden ön bilgilendirme formu vermek zorundalarmış ön bilgilendirme formu var ama 1 gün öncesinden vermediler ve sözleşmenin noter aracılığıyla yapılması gerekiyormuş noterdende yapılmadı. Ve kimisi sözleşmeden 14 günlük cayma süresi sözleşmeyi imzaladıktan sonra kimiside devremülk sana teslim edildikten sonra başlıyor. şimdi tüketici mahkemelerine hangisi gereğince dava açayım? 6502 nolu yasanın 50. Maddenin 9. Fıkrası gereğince dava açmam yeterlimi?

  • 20 Mart 2017

   Usulüne uygun şekilde cayma hakkınızı kullanmış iseniz, ödemeleriniz iade edilmek zorunda. Bunla ilgili yönetmelik hükümleri de sizin için aydınlatıcı olacaktır. Ancak bir avukat ile çalışmanızda her türlü fayda olacaktır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: