Güncelleme Tarihi:

Yurt Dışına Çıkış Yasağı Nasıl Kaldırılır?Yurt dışına çıkış yasağı, kanunda suç işlemesi şüphesi bulunanlara ve suç işleyenlere karşı ceza kanunlarının uygulanmasını sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunan hallerde geçici olarak başvurulan ve ilgili ceza davasının kararı verilmeden önce uygulanan bir adli kontrol tedbiridir. Yani suç işlemesi şüphesi bulunanlar ve suç işleyenler hakkında tutuklama sebepleri olmasına rağmen tutuklama kararı yerine verilen bir kanuni ihtiyati tedbirdir. Yurt dışına çıkma yasağı tutuklama kararı yerine verilen bir uygulama olduğundan bu kararın verilebilmesi için, ilgili olayla ilgili söz konusu kişinin işleyebileceği ile ilgili kuvvetli şüphe, kaçma durumu, delil karartma şüphesi gibi durumların hasıl olması gerekmektedir. Ancak elbette, kanunlarımızda da verilen yurt dışına çıkış yasağına itiraz belirli şartlar ve süreler dâhilinde mümkün olmaktadır.

Yurt Dışına Çıkış Yasağının Kaldırılması ve 5982 sayılı Anayasa Değişikliğinden Önceki Durum

5982 sayılı T.C. Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile ilgili olan 12 Eylül 2010 tarihindeki halk oylamasıyla yapılan değişikliklerden önce yurt dışına çıkış yasağı nedenleri arasında bulunan vatandaşlık ödevi yani kanunda belirtilen limitlerin üzerindeki vergi borcu bulunanlara karşı da yurt dışına çıkma yasağı verilmekte idi.

Bu nedenle de sadece ceza mahkemelerinin verdiği bir karar olmayıp idari bir karar niteliği de taşımakta idi. Böylelikle de yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için gereken işlemler silsilesi de farklılık göstermekte idi. Ancak 2010 yılında yapılan değişiklik sonrasında bu kararın idari bir niteliği kalmayıp birçok kişinin mağduriyetinin önüne geçilmiştir.

Yurt Dışına Çıkış Yasağının Kaldırılması ve 5982 sayılı Anayasa Değişikliğinden Sonraki Durum

5982 sayılı T.C. Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile ilgili olan 12 Eylül 2010 tarihindeki halk oylamasıyla yapılan değişikliklerden bir tanesi de vatandaşlık ödevi yani yurt dışına çıkış yasağının nedenlerinden biri olan belirli bir limitin üzerinde vergi borcu bulunma sebebi de kaldırılmıştır.

Değiştirilen bu yeni hale göre,  vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturulması veya suç kovuşturulması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilmektedir. Ayrıca söz konusu vatandaşlık ödevleri arasında yer alan vergi ödevi yanında diğer durumlarda da yani askerlik hizmeti vs. gibi durumlarla da idarenin yetkisi tamamen kaldırılmıştır. Böylelikle de yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması prosedürleri de artık sadece ceza mahkemeleri açısından incelenmesi gerekmektedir.

Yurt Dışına Çıkış Yasağının Kaldırılması ve Başvuru Usulü

Yurt Dışına çıkış yasağı kararı, henüz ilgili suçla ceza davası açılmadan önce suç soruşturması ya da ilgili suçla ceza davası açıldıktan sonra kovuşturma aşamalarında Cumhuriyet savcısının talebi üzerine ve Sulh Ceza Hâkimi kararı ile birlikte soruşturma aşamasında ya da kovuşturma aşamasında ilgili mahkeme tarafından verilebilmektedir.

Söz konusu karar bu şekilde verilmekle birlikte bu karar için yapılması gerekenler ise bu evreden sonra başlamaktadır. Yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için verilen karara itiraz şeklinde bir başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Yurt Dışına Çıkış Yasağının Kaldırılmasına Başvuracak Kişiler, Başvuru Yeri ve Süresi

Söz konusu karara karşı şüpheli, sanık, katılanlar katılma isteği karara bağlanmamış ya da reddedilmiş olanlar itiraz ederek karar hakkında başvuruda bulunabilmektedirler.

Yurt dışına çıkma yasağının kaldırılması ile ilgili itiraz başvurusu, ilgili kararı veren merciiye göre değişiklik göstermektedir. İlgili karar soruşturma aşamasında verildi ise hakime karşı ve kovuşturma evresinde yani ceza davası açıldıktan sonra verildi ise kararı veren mahkemeye karşı itiraz edilebilinmektedir.

Söz konusu karara karşı itiraz başvurusunda bulunabilecek kişiler, öğrenme tarihlerinden itibaren yedi gün içerisinde yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması hakkında başvuruda bulunabilmektedirler.

Yurt Dışına Çıkış Yasağına İtiraz ve Sonuçları

Yurt dışına çıkma yasağın itiraz ile ilgili itiraz başvurusu, ilgili kişilerin talepleri ile Cumhuriyet Savcısı’nın görüşü alındıktan sonra ilgili hâkim ya da mahkeme tarafından beş gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Verilen sonuç neticesinde de soruşturma evresinde ilgili Cumhuriyet Savcısı ya da kovuşturma evresinde ilgili mahkeme söz konusu yasağı gereksiz bulup karar verebilmektedir. Ayrıca söz konusu ceza davasının yargılama işlemi sona erdiğinde de verilen kararla birlikte yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması hakkında da karar verilebilmektedir.

Sonuç olarak, bu konuda önemli bir hakkınız ile ilgili mağduriyet yaşamamanız adına başarılı, tecrübeli ve bilgili bir avukattan ya da hukuk bürosundan yardım almanız en doğru ve lehinize sonuçlar edinebilmeniz adına adeta bir zorunluluktur.

Avukat Danışma

Yazıyı Paylaş
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 1. 4 Mayıs 2017

  KHK ile ihraç edilenlere Yurt dışı yasağı mevcut mu, pasaportumu ihraç edildikten 1 ay sonra çıkartmama rağmen ve hakkımda herhangi bir adli soruşturma olmamasına rağmen iş başvurularında bu soru sorulduğunda net cevap veremiyorum. Bu husuta bilginiz varsa cevaplaya bilirseniz sevinirim saygılar

  • 15 Mayıs 2017

   merhaba, herhangi bir soruşturma olmasa da pasaporta çıkış yasağı konulmakta şuan. Sizin de böyle bir şey olmuş olabilir.

   • 19 Mayıs 2017

    ARKADAŞLAR BENİM DE YURTIŞI YASAKGIM VAR AMA BENİM CEZA ALDIM DOSYAM YARGIDAYDA YURTIŞINA CIKMAK İSTİYORUM NASIL KALDIRA BİRİLİM BANA YARDIMÇI OLURSANI SEVİNİRİM

 2. 30 Mayıs 2017

  Devlet memuruyum. Bugün suresi geçen pasaportumu yenilemek için pasaport şubeye gittigimde sistemde ohal kapsamında şerhli görünüyorsunuz. Kalkmadan pasaporta başvuramazsınız denildi. Herhangi bir ihraç ya da açığa alınma işlemim yok. Bana bilgi de veremeyeceklerini söylediler. Durum ne olmuş olabilir? Ve ben ne yapmalıyım?

  • 31 Mayıs 2017

   Yurtdışına çıkış yasağı ile ilgili itiraz prosedürünü işletmeniz gerekir.

 3. 31 Mayıs 2017

  Merhaba ben 20 gün önce kıbrıstan tatil için ailemle Türkiye’ye geldim astsubayım hava alanında yurt disi yasagimizin olduğunu ogrendim iftira sonucu mahkemelik olduğum şahsın şikayetçi olması sebep olmuş ve işime geri dönemiyorum 25 gündür bununla uğrasiyorum sonuc yok ne yapabilirim.

  • 31 Mayıs 2017

   Yurtdışına çıkış yasağının hangi makam tarafından verildiğini öğrendikten sonra buna göre itirazınızı yapabilirsiniz. Bu konuda avukat ile çalışmanızı öneririm.

 4. 1 Ağustos 2017

  14000 TL öğrenim kredisi borcum var, yurtdışına çıkışıma engel mi? 2010 yılındaki kanun hala yürürlükte mi?

  • 1 Ağustos 2017

   Yurtdışına çıkış yapabilirsiniz. Bir engel yoktur.

 5. 3 Ekim 2017

  Marhabalar yasagım var kalkması umrumda degıl sadece sevdıgım kadın hollandada evlenmek istiyoruz davrtıye gonderse gıdebılırmıyım yasagım oldugu halde konsolosluk un bırı gıdersın dedı bırı ıse gıdemessın diyor.

  • 3 Ekim 2017

   Gidemezsiniz. Yurtdışından gelen davetiye ile ilgisi yok malesef.

 6. 6 Kasım 2017

  Dün ukraina gitmek için havalimanına gittim ama polisler yurt dışı yasağının olduğunu söylediler.kimlikle gittiğim için kimliğine el koymadilar.esimin fetode şikayet olabilecegininsoylediler. Bunu nasıl kaldirabikirim bu gerçekten zor bir durum ve itham

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, kararın öğrenildiği tarihten itibaren 7 gün içinde kararı veren mercie verilecek bir dilekçe veya tutanağa geçirilmek koşuluyla zabıt katibine beyanda bulunmak suretiyle yurt dışına çıkış yasağına itiraz etmeniz mümkündür. Kapsamlı hukuki yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 7. 8 Kasım 2017

  Yasağı hakim taraftan kaldırdı 6 hafta önce ama pasaporta hala gösteriyor, nasıl yapabilirim?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, bunun için emniyet birimlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 8. 15 Kasım 2017

  Kredi borclarim yuzunden hukuk burosuna gonderilmis dosyalarim bu sebebten dolayi yurtdisina cikma yasagim olurmu bunu ogrenmek istiyorum

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, borç miktarına göre bu durum değişmektedir. Bu borç 25.000 tl altında ise yurt dışı çıkış yasağı konulmuşsa dahi itiraz edilebilir. Daha kapsamlı hukuki bilgi ve dava itiraz işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 9. 20 Aralık 2017

  Merhaba
  Ağır cezadan aldığım üç senelik ceza istinaf mahkemesi tarafından bozuldu ama yurt dışı çıkış yasağım kaldırılmadı. Dosya şu anda hala istinafta. Dilekçe yazmamın bir faydası olur mu yoksa yerel mahkemeye gitmesini mi beklemek zorundayım. ? Bir an önce kaldırmak istiyorum bu yasağı.

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, yerel mahkeme kararını beklemek durumundasınız. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 10. 10 Ocak 2018

  Yurtdışı çıkış yasağı.
  Mrb benim yurtdışı çıkış yasağım var . Eşimin ailesi yurtdışında yaşıyor eşimin giriş çıkış haklarini kaybetmemesi için her 6 ayda bir giriş çıkış yapması gerekli. Eşime bilet aldım havalimanında eşimi gondermediler ve pasaportuna tutanakla el koydular. Eşimin yasağını nasıl kaldirabilirim. Yasağı kaldırdığımızda pasaportunu geri alabilirmiyiz. Teşekkürler

 11. 4 Şubat 2018

  İyi günler hakkımda terör davası açılmış bulunmakta ilk mahkemede serbest bırakıldım. Ama yurt dışı yasağı verildi ve 1 yıla aşkın süredir devam etmekte seyehat yasağımın kaldırılması için dava açarsam devam eden mahkemem için sıkıntı ola bilir mi kendimden eminim hiçbir terör örgütüyle bağlantım olmadığından sadece ismim geçiyormuş.

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, yurt dışına çıkış yasağınız ile ilgili itiraz edebilirsiniz. Bu itiraz dava sürecinizi olumsuz anlamda etkilemeyecektir. Yurt dışı çıkış yasağı kaldırılması işlemleri ve dava işlemleri için bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.

 12. 18 Şubat 2018

  merhabalar benim adlı para cezası vardı ödeyemedim onun için para cezasını kamu hizmetinde 4 saat çalışarak ödüyorum acaba benim yurtdışı yasağım varmidir herhangi bir mhakemem yok

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, yurt dışı yasağınız olup olmadığını e-devlet uygulaması üzerinden veyahut il emniyet müdürlüğü pasaport şube müdürlüğünden öğrenilebilir. Yurt dışı çıkış yasağına itiraz etme hakkınız vardır. Bu işlem için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 13. 19 Şubat 2018

  Merhaba ben çift vatandaşim bugün emniyete gitim ve örendim yurtdışında yasam var ikide oğlum var onlar da yasak varmiş eşim şu anda cezaevinde tutuklu khk ihraç oldu ne yapabilirim bu yasa kaldirabilir miyiz ??? Teşekkür

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, kararı veren merciiye itiraz etme hakkınız mevcuttur. Yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 14. 29 Mayıs 2018

  Merhaba; Bana ve eşime soruşturma başında yurtdışı yasaği kondu. Şuan dosyam yargıtayda eşimin dosya ile bir alakası yok. yurtdışı yasağı kaldırılabilir mi

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, eşinizin yurtdışına çıkma yasağı kararına itiraz etme hakkı mevcuttur. Bu itiraz yasağın öğrenilmesi tarihinden itibaren 7 gün içinde kararı veren mercie yapılır. Bu tür durumlarda verilecek karar kişiden kişiye değişmektedir. Bu tür itiraz ve savunma işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15. 22 Temmuz 2018

  Merhaba hakkımda TMK 7/2 den açılan soruşturmadan dolayı yurtdışı çıkış yasağı ve haftada 1 kez imza kararı var.18 yaşından küçüğüm yurtdışında lisans eğitimi sebebiyle yasağa itiraz etsem kabul edilme olanağı var mıdır ?İlk duruşma 31 Ekim’de.

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, hakkınızda görülen dava süresince kararı veren mahkemeye karşı itirazını öne sürebilirsiniz ancak nasıl sonuçlanacağını kestirmek mümkün değildir.

 16. 15 Ağustos 2018

  2009 da aldığım çıkış yasagim kalkmışmıdir. Davada bitti İnfaz sureside bitti. Teşekkür ederim

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, e-devlet üzerinden veya Il Emniyet Müdürlüğüne Pasaport Şubesi’ne giderek hakkınızdaki yurt dışı çıkış yasağı kalkmış mıdır öğrenebilirsiniz.

 17. 29 Ağustos 2018

  Merhaba ben bundan 7 sene önce Avusturya cumhuriyetinden sınır dışı edildim 5 sene ceza verdiler ve cezam biti ailem Avusturya da tekrar basvursam geri gide bilirmiyim veya ney lazım

  • 2 Kasım 2018

   Merhabalar, ne yazık ki Avusturya’daki kanunları bilmemiz ve ona göre yorum yapmamız mümkün değildir. Daha detaylı bir araştırma yapılması ve sorunuza cevap bulunması zaman alacaktır, bu sebeple konu hakkında büromuzla bireysel olarak iletişime geçmenizi öneririz.

 18. 12 Ekim 2018

  Merhaba, bir davada 1 adet lehime ve 1 adet alehime bilirkişi raporu var. Hakim yurtdışı yasağı koydu. Mahkeme heyeti değişti ve tekrar bilirkişiye yolladı. Şimdi mesleğim gereği yurtdışına çıkmam gerekli. Bunu nasıl kaldırabilirim?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, hakimin aldığı yurtdışına çıkma kararına yönelik itirazda bulunabilirsiniz, itirazına ilgili hakim veya mahkeme tarafından 5 gün içerisinde bir cevap gelecektir. Bu sürecin sorunsuz işlemesi için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 19. 19 Ekim 2018

  Merhaba. Ben khk ile ihraç olmuştum. Geçtiğimiz haziran ayında beraat ettim. Karar veren mahkeme içişleri bakanlığına bildirmiş fakat bugün nüfus md. den öğrendim. Aradan 4 ay geçmesine rağmen tahdit hala kalkmamış. Nereye nasıl itiraz edip yasağı kaldırtabilirim? Yardımcı olursanız sevirinim.

  • 30 Kasım 2018

   Merhaba, yurt dışına çıkış yasağı kararı ceza yargılaması sürecinde tutuklamaya alternatif olarak verilen bir adli kontrol kararıdır. Hakkınızda verilen beraat kararı ile kendiliğinden sona erer. Çıkış kararının kaldırılmamış olması hukuka aykırılık oluşturmaktadır. Kararı veren mahkemeye veya savcılığa durumu bildirebilirsiniz. Konu ile ilgili hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 20. 26 Ekim 2018

  Merhabalar. 8 ay önce yurt dışı yasağı aldım. mahkemeden bir gün sonra dilekçe yazdım ama ne olumlu ne olumsuz cevap geldi. 3 ay sonra kız istemeye gitmeliyiz,yazın da düğün var memleketimde ama gidemiyorum. Ne yapmalıyım bu durumda? Yurt dışı çıkış yasağında belli bir süresi var mı?

  • 30 Ekim 2018

   Merhabalar, yurtdışına çıkma yasağına itiraz edilecek mercii kararın verildiği merciiye göre değişmektedir, cevap alamamanızın sebebi itirazını yanlış merciiye yönlendirmiş olmanız olabilir. Süreci profesyonel destek eşliğinde sürdürmenizi öneririz, destek için büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 21. 7 Kasım 2018

  2 yil once İs kazasi sebebiyle yurt dışı yasagi konuldu mahkeme devam etmekte suan yurtdışa calismaya gidecegim nasıl kaldira biliriz yardimci okuraaniz sevinirim nereye basvuru yapmam gerekiyor

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, yurtdışına çıkma yasağının kaldırılmasına yönelik iftiranızı mahkemeye süreç boyunca iletebilirsiniz. Başvuru dilekçesinin nasıl yazıcağı oldukça teknik bir konu olduğu için avukat desteği almanızı öneririz. Bunun için büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 22. 18 Kasım 2018

  Merhabalar banka hesaplarımın yasadışı bahis çetesi tarafından kullanılmasından dolayı hakkımda bankalar tarafından soruşturma açıldı.Ancak ben banka hesaplarımı bu amaçla kullanacaklarından habersiz bir şekilde verdim onlara.Başımı belaya soktular.Çağlayan Mahkemesinden Yurt Dışına Çıkış yasağı verildi.Ancak ben bu yasak Türkiyedeki adresime geldiğinde yurtdışındaydım.Ve ben eğitim sebebiyle yurt dışındaydım hala dönemedim.Şuan ülkeye henüz giriş yapmadığım için suç mu işlemiş oluyorum?Birde bu yasağı kaldırmak istiyorum.Nasıl bir yol izleyebilirim?Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla

  • 30 Kasım 2018

   Merhaba, hakkınızda usul kurallarına aykırı şekilde adli kontrol kararı olan yurt dışı yasağı konulmuş. İtiraz hakkınız vardır. Halihazırda yurtdışında bulunmanız hukuken size bir sorumluluk doğurmaz. Süreci bir avukat yardımı ile sürdürmenizde fayda var. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 23. 3 Aralık 2018

  Merhaba Öncelikle…

  Şimdi benim yurt dışı yasagım var ama 3 4 ay kadar oldu ben bunu nasıl kaldırırım yurt dışına çalışmaya gideceğim Cuhmuriyet savcısı ile bu drumu konuşsam kaldırırmı
  HABERLERİNİZİ BEKLİYORUM …
  İYİ GÜNLER

  • 4 Aralık 2018

   Merhaba, yurtdışı çıkış yasağının kaldırılabilmesi için mahkemeye bu yönde bir talepte bulunulması gerekir. Cumhuriyet savcısının talebiniz hakkındaki görüşü alınarak mahkeme tarafından 5 gün içerisinde yurtdışı çıkış yasağınızın kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verilir. Yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması talebi gerekçeli olmalıdır. Size daha fazla yardımcı olabilmemiz için telefonla ya da maille büromuza ulaşabilirsiniz.

 24. 10 Aralık 2018

  MERHABA TEROR SUCUNDA 2 YIL 6 AY CEZA ALDIM VE CEZAM 5 KASIM İTİBARİ İLE DENETİM SERBESTLİK BİTTİ. MAHKEME YURT DIŞI YASAĞI KOYMUŞTU. CEZAM BİTTİĞİ İÇİN YASAĞIN KALDIRILMASI GEREKMİYORMU.
  ŞU AN YASAĞIM KALDIRILMAMIŞ .BULUNDUĞUM YERDE SULH CEZA MAHKEMESİNE Mİ BAŞVURU YAPMAM GEREKİYOR.

  • 11 Aralık 2018

   Merhaba, yurtdışı çıkış yasağınızın kaldırılması için mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Mahkeme talebinizi değerlendirdikten sonra yurtdışı çıkış yasağınızı kaldırabilir. Size daha fazla yardımcı olabilmemiz için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: