Güncelleme Tarihi:
Yarışma Programı Mağdurları - Mıhcı Hukuk Bürosu - Temsili Fotoğraf
Yarışma Programı Mağdurları – Mıhcı Hukuk Bürosu – Temsili Fotoğraf

Televizyonlarda yayınlanan yarışma programları izleyiciler tarafından keyifle izlenmekte, yarışmacılar tarafından ise heyecanlı oyunlara konu olmaktadır. Bunun sonunda başarılı olan yarışmacı televizyon tarafından iyi kazançlar ile ödüllendirilmektedir.

Ancak gerçekte durum nasıl? Hukuk büromuza gelen yarışma mağdurları yarışmadan kazandığı hediyelerin kendilerine aylar geçtiği halde verilmediği ve kazandığı paraların kendilerine ödenmediğinden şikayetçi olmaktadır. Yarışma öncesi birçok vaat ile yarışmacıların programa başvurmasını ve yarışmasını sağlayan televizyon şirketleri, üstelik bununla reyting elde ettikleri halde yarışma sonrası yarışmacıların kazandıkları ödül ve paraları vermemektedir. Yarışmacılar televizyon şirketini aradıklarında yarışmacılara daha sonra verileceği, kazandıklarını alamama gibi bir durum olmadığı, yönetime bağlı muhasebe tarafından yapılacağı bunun içinde gerekli belgeleri toplaması ve imzalaması gerektiği söylenmektedir. Çoğu zaman ise karşıda hiç bir muhatap bulunamamaktadır. Hatta televizyon tarafından kendilerine kazandıklarının verilmediği halde tüm haklarını aldığı, hiç alacaklarının kalmadığına dair ibraname imzalamadıkça haklarının kendilerine verilmeyeceği söylenmektedir. Bu konu hakkında gerek sosyal medya da gerek yazılı ve görsel medya da hiç bir şekilde bahsetmeyeceğine dair taahhüt de bulunmaktadır. Bunlar tamamen yarışmacıyı oyalama ve yıldırma anlamında hareketlerdir. Çoğu zaman ibranameyi verdiği halde bile haklarını alamayan kişiler bize başvurmuştur. Bize gelen işlerden edindiğimiz tecrübelere göre açıkça söylemeliyiz ki yarışmacı hukuki olarak alacağının peşine düşmedikçe televizyon şirketi kendiliğinden vermemektedir. Hal böyle iken acaba verirler mi diye beklemelerin hiç bir yararı olmamaktadır. Bu durumda en kısa zamanda bir avukat yardımı ile hukuki girişimlerde bulunmak gerekmektedir. Size gönderilen ibranamede yazan “hak talep etmekten, hukuki ve cezai dava açmaktan, icra takibinde bulunma hakkından feragat eder” benzeri şeyler yazması tamamen geçersizdir. Çünkü hak arama özgürlüğü sözleşmeler ile sınırlandırılamaz. İbraname ve sözleşmeye konulan çoğu hüküm geçersiz olmasına rağmen yarışmacıları korkutma yöntemi ile hak arama özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Hukuki olarak değerlendirmek gerekirse bu şekilde ödülü verilmeyen yarışmacı derhal bu alanda tecrübe sahibi bir avukat ile görüşmelidir ve bu halde bir yarışmacının verilen ibranameye imza atmaması gerekmektedir. Hukuki anlamda ibraname alacak borç ilişkisine dayanan bir ilişkide alacaklının borçludan hiç bir alacağının kalmadığının belgelendirilmesidir.  Yarışmacının ibranameye imza atması halinde  alacağını alması zor hale gelmektedir. Ancak bu hak aramasına engel olmamalıdır, o halde bile alacağı tahsil etmek mümkün olabilmektedir. Yarışmacı bu durumla karşılaştığında televizyonun oyalamalarına aldanmayarak bir avukat yardımı ile soruna çözüm yoluna gitmelidir.

Mıhcı Hukuk Bürosu olarak bu alanda daha önceden kendisine gelen sorunları çözmüş, yarışmacılara kazandığı miktarın çoğu zaman davasız ve hızlı bir biçimde verilmesini sağlamıştır. İbranameye imza atan kişilerin dahi alacakları hukuk büromuzca tahsil edilmiştir.

Aysel Karazan, atv kim milyoner olmak ister ödeme yapmıyor mu? kim milyoner olmak ister para vermiyor mu? Kim milyoner olmak ister’den paramı nasıl alırım?

Yazıyı Paylaş
 • 20
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  20
  Shares
 1. 4 Ocak 2016

  Kim milyoner olmak ister yarışmasına katıldım ancak üzerinden 1 sene geçmiş olmasına rağmen kazandığım paramı vermediler. Sürekli vereceklerini söylüyorlardı ama şimdi de telefonları bile açmıyorlar ne yapacağım yardım edin.

  • 4 Ocak 2016

   Size atv şirketinden ibraname gönderilmişse imzalamayın. Gönderilen evrakları mail adresimize iletirseniz, muhtemelen kısa bir süre içinde paranın tahsilini sağlarız.

 2. 14 Ocak 2016

  Sayın avukat, 9 ay önce kim milyoner olmak istere katıldım. Programa girerken bana paranızı 9 ay sonra alacaksınız demişlerdi. ama şimdi de aramışlar aldığınıza dair yazıya imza atın sonra vereceğiz diyorlar. Bu konuyu internette araştırırken başka sitelerde diğer parasını alamayan kim milyoner olmak ister yarışmacıları sizin bu işlere baktığınızı ve parayı kısa zaman içinde aldığını söylemiş tavsiye etmişler. Ben başvurmak istiyorum hukuki yollara bir an önce. Diğer parasını alamayan yarışmacılar gibi olmak istemiyorum. Bana yarın ulaşabilir misiniz. Saat geç olduğu için arayamadım.

  • 14 Ocak 2016

   Siz, size verilen evrakı imzalayıp vermeyin. Size bir an önce ulaşacağız ve işlemleri başlatacağız.

 3. 24 Ocak 2016

  kim milyoner olmak isterden paramı alamadım. bu ne rezalet. resmen dolandırıcılık öğrenciyim oradan gelecek para ile yurt paramı karşılayacaktım ortada kaldım böyle. yazıklar olsun.

  • 24 Ocak 2016

   Telaş yapmayın. İşinizi bize teslim ederseniz tahsilat sağlayabiliriz. Avukatlık ücreti konusunu da tahsilat sonunda yüzde olarak anlaştığımızdan başlangıç için masraf harici gideriniz olmayacaktır.

 4. 8 Nisan 2016

  Kim milyoner olmak ister para ödemesi ne zaman yapılıyor. Ben yarışmaya katılalı 11 ay oldu ne yapmam gerekiyor almak için.

  • 20 Nisan 2016

   Normalde şimdiye kadar ödeme yapılması gerekiyordu. Vekalet çıkarırsanız kısa zamanda tahsilat sağlayabiliriz.

 5. 26 Haziran 2016

  Ara ve Kazan yayınında 20 TL ücretlendirme yapılacağını bilgisi ekranda vardı. Bunun üzerine aradım banttan 3 soru sorulduktan sonra tuşlama ile cevap verdim. Sistem geri arayacağını söylediğinde telefonu kapadım. 3 dk. 24 saniye sürdü. Akabinde bana cok yüksek fatura ücretlendirme yapıldığı mesajı geldi, 40 dk. bekledim.
  Canlı yayın diye, arayanlar bir çok zaman aynı cevabı yanlış veriyordu. Böylece bilen olmadı diye arayanlar çoğalsın diye yapılmış bir oyundu. Yayımlanan kanalları internetten araştırdım, hiçbir iletişim bilgisine ulaşamadım. Özetle mağdur edildim.napmam gerek

  • 27 Haziran 2016

   Haklarında dolandırıcılıktan dolayı savcılık şikayetinde bulunabiliriz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: