Güncelleme Tarihi:


Türkiye’deki Yabancılar sadece turistik amaçlı ülkemizde bulunmaktan öte kimi zaman başka nedenlerden dolayı Ülkemiz içerisinde ikamet etmek istemektedirler.Bu durumda mevzuatımızın öngördüğü koşullar çerçevesinde Yabancılara ikamet izni sağlanabilme imkanı bulunmaktadır. Bizde bu yazımızda referans noktamız olan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile birlikte Yabancıların ikamet izinleri konusunu ele almaya çalışacağız.

Bu noktada öncelikle ikamet iznini tanımlamak istiyoruz. Bu kavram kavramı genel olarak, Türkiye’de kalmak için verilen izin belgesine denmektedir. Ülkemizde Yabancıların, eğer ki vize tarihinden veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da doksan günden fazla kalmaları durumunda izin almaları gerekmektedir. Bununla ilgili bir dipnot olarak bazı kimseler oturma izninden muaf tutulmaktadır. Bu kimseler 6458 sayılı kanunun 20.maddesinde tahdidi yani sınırlı olarak sayılmıştır. Ayrıca bu izni almak isteyen yabancıların takip etmesi gereken süreçler de aynı kanunun 21 ve 22.maddelerinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Kanımızca bu süreç zarfında ikamet iznini hızlı ve sorunsuz bir biçimde almak isteyen Yabancıların mevzuata hakim olan bir avukat ile süreci yürütmeleri daha yararlı olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte ikinci olarak ikamet izni türlerinden de biraz bahsetmek istiyoruz. 6458 sayılı kanunumuzun 30.maddesinde kısa dönem, aile, öğrenci, uzun dönem ikamet izni, insani ve insan ticareti mağduru ikamet izni olmak üzere toplamda 6 adet ikamet izninden bahsedilmiş bulunulmaktadır. Bu oturma izinleriyle alakalı başvuru şartları ve diğer prosedürlerle ilgili düzenlemeler aynı kanunun 31 ve devamı maddelerinde belirtilmiştir. Biz bu izinler içerisinde son derece önemli olan  öğrenci oturma izni konusu üzerinde de yeri gelmişken biraz daha durmak istiyoruz. Ülkemizde lisans, yüksek lisans, doktora veya ilk ve orta derecede eğitim görecek Yabancılar için öğrenci oturma izni verilebilmektedir.Bir öğrencinin Türkiye’de ikamet izni alabilmesi için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz seviyelerde eğitim aldığını gösteren bilgi ve belgeleri ibraz etmesi, 6458 sayılı kanunun 7.maddesinde belirtilen haller neticesinde Türkiye’ye girmesinde herhangi bir engelin bulunmaması ve Türkiye’de kalacağı adres bilgilerini vermiş olması gerekmektedir. Ek olarak Ayrıca bununla ilgili bu  ikamet izinlerinin öğrencinin anne ve babasına veya diğer yakınlarına, ikamet izni almaları noktasında hiçbir avantaj sağlamayacağını da hatırlatmak istiyoruz.

Öğrenci ikamet izniyle yakından alakalı olan çalışma izni konusu da son derece önem teşkil eden bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği gibi Yabancı öğrenciler ülkemizde ikamet izni almanın yanı sıra çalışma iznine de sahip olmayı istemektedirler.Bu kapsamda kanun koyucu bu isteğe binaen 6458 sayılı kanunun 38.maddesinde önemli bir düzenlemeye imza atmış bulunmaktadır. Bu düzenlemeye göre ön lisans, lisans,  yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ülkemizde çalışma izni alarak çalışabilecekleri, bu çalışmanın ilk yıldan sonra başlayacağı ve haftada 24 saatten fazla olamayacağı belirtilmiş bulunulmaktadır.

Ayrıca bir diğer önemli meselelerden olan ve aile ikamet izniyle son derece yakından alakalı anlaşmalı evlilik sonucu elde edilmek istenen ikamet izni üzerinde durmak istiyoruz.Bu anlamda 37.maddede  ‘’Aile oturma izni verilmeden veya uzatılmadan önce makul şüphe varsa, evliliğin sırf ikamet tezkeresi alabilme amacıyla yapılıp yapılmadığı valiliklerce araştırılır. Araştırma sonucunda, evliliğin bu amaçla yapıldığı tespit edilirse aile ikamet tezkeresi verilmez, verilmişse iptal edilir.’’ denilmiştir. Bu hüküm belirtildiği üzere planlı olarak yapılan evlilikler sonucu ikamet izni alımının önüne geçilmesi amacıyla son derece önem taşımaktadır.

Son olarak bu konuya ilişkin işlemlerin, özellikle öğrenci izni alımında, daha hızlı ve etkin bir şekilde yürümesi gerektiğini belirtmekle birlikte ailevi, insani ve eğitim anlamındaki duyarlılığının bir yansıması olan ve uluslararası mahiyette ele alınan ikamet tezkeresi konusunun son derece önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler

İkamet izni için gerekli belgeler ikametin ne amaçla olduğuna göre farklılıklar göstermektedir. İkamet tezkeresi için gerekli belgeler konusunnda belirtilen yazımızı okuyarak bilgilenebilirsiniz. Ancak bir yanlış yapmama üzerine bu konuda yabancılar hukuku avukatı ile çalışmanız yararınıza olacaktır.

Avukat Danışma

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 9 Nisan 2016

  Yabancı bir arkadaşım var ve ikamet izni almak istiyor, turistik amaçlı ikamet izni. Nereye başvurmamız gerekir yada bu ikamet tezkeresi alma işini size versek ne kadar ücret alıyorsunuz.

  • 10 Nisan 2016

   Cankan bey, ikamet izni alma işlemlerini biz hallediyoruz. Telefon numaralarımızdan bize ulaşırsanız yabancı arkadaşınızın ikamet izni işlemi için gerekli başvuruları hızlıca yaparız.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: