Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması 
                                           Yabancıların Banka Hesabı Açması

Ülkemiz dünya üzerinde bulunduğu konum gereği, jeopolitik yer, ekonomik geçiş noktası ve tarihi neticesinde birçok yabacının gelmek için uğraş verdiği bir noktadır. Yabancı uyruklu kişiler çalışmak için, ikamet için, vatandaşlık almak için veya yatırım yapmak için ülkemizi tercih etmekte olup tüm bu süreçler içi Türkiye Cumhuriyet tarafından tespit edilmiş hukuki düzenlemelere de uyulmak mecburiyeti vardır.

Türkiye Cumhuriyeti son dönemlerde ülkemize yapılan yatırımı artırmak ve ülke içinde barınan yabancı uyruklu kişilere kolaylık sağlamak için bir takım düzenlemeler ile yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmasını rahatlatmıştır. Bu düzenlemeler ile ülkemizde çalışmak için bulunan yabancılar bankacılık işlemleri sayesinde ülkesindeki ailesine rahatça para gönderebilecek, bankacılık işlemlerinden istifade ederek ülkemizdeki hayatı kolaylaşacak, kira gönderimi gibi günlük işlerde banka üzerinden ev sahibi ile iletişime geçebilecek ve yatırım amaçlı ülkemize gelen yabancıların yatırım ve şirket finansal faaliyetleri büyük hızda gerçekleşebilecektir. Özellikle son yıllarda orta doğu ülkelerinde meydana gelen karışıklıklar bu ülkelerde yer alan sermayelerin Türkiye’ye sığınmasına yol açmış olup bu sermaye sahibi kişilerin paralarını yönetmek adına bankacılık faaliyetlerine ihtiyaç duyması ile yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması önem kazanmıştır.  Ancak yabancıların banka hesabı açması bankadan bankaya değişmektedir. Kimi bankalarda uzun sürerken bu işlem, kimi bankalarda kısa sürebilmektedir. Bir avukat eşliğinde yürütülecek olan yabancıların banka hesabı açma işlemi ise hukuki sürece hakim avukatın eşliğinden dolayı elbette ki kişisel girişimlerden daha hızlı sonuç verecek olup yabancı uyruklu kişilerin bu işlemler için profesyonel hukuki destek almasının sürecin sağlığı ve hızı açısından büyük önemi vardır.

Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması iki şekilde gerçekleşmektedir. İlki kişilerin banka hesabı açmak isterken izleyeceği prosedür ikincisi ise şirketler adına banka hesabı açılacakken izlenmesi gereken prosedür.

Kişilerin Türkiye’de banka hesabı açarken izlemesi gereken hukuki yol için usul ve esasları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Banka hesabı açmak isteyen kişi ilk olarak kendisine bir tebligat adresi belirlemelidir.
 • Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması için yabancıların vergi numarası sahibi olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişi bu vergi numarasına vergi dairesine pasaportu ile gittiği takdirde vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişen bir sürede potansiyel vergi numarası olarak da geçen bu numaraya sahip olacaktır.
 • Yabancının vergi dairesinden temin ettiği vergi numarası ile yabancı, banka hesabı açabilecektir ve bankacılık faaliyetlerinde bulunabilecektir.
 • Bazı bankalar yabancı uyruklu kişiden Türk mobil telefon numarası isteyebilmektedir. Bunun için yabancının Türk operatör şirketlerinden bir telefon numarası temin etmesi gerekmektedir.

Yabancı şirketlerin Türkiye’de banka hesabı açarken izlemesi gereken hukuki yol için usul ve esasları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişisel banka hesaplarından farklı olarak şirket banka hesapları, şirketin imza yetkisi tanıdığı müdür tarafından açılabilecektir.
 • Şirket için vergi dairesinden vergi numarası alınmalıdır. Banka hesabı alınmak istenen şirketin Türkiye’de Ofisi veya Türkiye’de ticari faaliyette bulunmasına gerek yoktur. Şirkete vergi numarası alınması için tebligat adresinin var olması yeterlidir.
 • Yetkili şirket müdürü banka hesabı almak için vergi numarası ile birlikte bankaya gider ve beraberinde şirkete ait tüm belgeleri tercüme edilmiş ve noterce veya konsoloslukça onaylanmış halde bankaya götürür. Bu belgeler, şirket ana sözleşmesi, ticaret odası kayıtları, ticaret sicili kayıtları, kuruluş ve faaliyet belgeleri ve varsa lisanslarıdır.
 • Türkiye’de bankalar yabancı şirketlere sınır uygulanamamaktadır. İstedikleri kadar hesap açılabilir.

Mıhcı Hukuk Bürosu olarak yabancıların banka hesabı açması işlemlerinde ve hukuki süreçte vereceğimiz hukuki destek ve hukuki hizmetle yanlarında olarak banka hesabı açılması işlemlerinin hızlandırılmasında ve başarıya ulaşmasında etkin bir rol üstlenmekteyiz.

Yazıyı Paylaş
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 23 Eylül 2018

  Merhaba ben isveçten yazıyorum benim bir arkadaşım var Türkiye’de banka hesabı açtırmak istiyor daha önce Türkiye’yle hiç bir alakası olmadı. Olabilirmi acaba ?

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması için yabancıların vergi numarası sahibi olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişi bu vergi numarasına vergi dairesine pasaportu ile gittiği takdirde vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişen bir sürede potansiyel vergi numarası olarak da geçen bu numaraya sahip olacaktır. Bazı bankalar yabancı uyruklu kişiden Türk mobil telefon numarası isteyebilmektedir. Bunun için yabancının Türk operatör şirketlerinden bir telefon numarası temin etmesi gerekmektedir. Bu gerekçelerle Türkiye’yle her hangi bir ilgisi olmayan kişilerin banka hesabı açması mümkün olmayacaktır.

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması için yabancıların vergi numarası sahibi olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişi bu vergi numarasına vergi dairesine pasaportu ile gittiği takdirde vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişen bir sürede potansiyel vergi numarası olarak da geçen bu numaraya sahip olacaktır. Bazı bankalar yabancı uyruklu kişiden Türk mobil telefon numarası isteyebilmektedir. Bunun için yabancının Türk operatör şirketlerinden bir telefon numarası temin etmesi gerekmektedir. Bu gerekçelerle Türkiye’yle her hangi bir ilgisi olmayan kişilerin banka hesabı açması mümkün olmayacaktır.

 2. 12 Ağustos 2018

  Merhaba. Yardiminiza ihtiyacimiz var. Bir Ingilis şirketi olarak Turk bankalarinda hesap açmak istiyoruz. Amma Turkiyede hesap açmak için ,, tebligat adresi” gerekir. Tebligat adresi nedir ve nerden alina bilir?Siz Hukuk Bürosu olarak ,,tebligat adresi ile ilgili yardimci olabilirsiniz mi?Ve hesap açtiktan sonra yabanci sirket vergi odemelidir mi, eger Turkiyede fealiyyet yapmasa?
  Cevaplasaniz çok seviniriz?

  • 13 Ağustos 2018

   Merhaba, vergi numarası alınması vergi ödenmesi anlamına gelmez. Eğer kazanç elde edilmez ise vergi ödenmemektedir. Tebligat adresi konusunda yardımcı olabiliriz. Onun dışında banka hesabının açılması ile ilgili de hukuki hizmet veriyoruz. Yabancı şirketinize banka hesabı açmak istiyor iseniz mail yolu ile iletişime geçerseniz ayrıntıları konuşuruz.

 3. 3 Ekim 2017

  Salam iyi günlar bendede aynisi kirada kaliyorum ama kira sözleşmesi yok masala 2 sanadir kira fatura ödeme yapiyorum ev sayibi ni adina oliyor…hesap açmaya yardim etmenizi rica eterim teşekur ederimm

  • 3 Ekim 2017

   Kira sözleşmesi yapıp ve bize ulaşırsanız avukatlık hizmeti verebiliriz.

 4. 2 Ekim 2017

  Selam ben bulgaristan vatandasiyim turkiye’de banka hesabi acmak istiyorum .sirket kurmadan mumkunmu .gerekli evraklar nelerdir .tesekurler

  • 2 Ekim 2017

   Şirket kurmadan mümkündür. Mailden bize ulaşabilirsiniz.

 5. 28 Eylül 2017

  salam abi ben furkan 5 sana turkiyadayim banka hesap açmak istiyorum ama sikinti var banka kira kontrakti istiyor başka hepsi var pasport vergi numara adres ve su elektrik fatura istiyor kendi adima ne yapmam lazim teşur edrim

  • 2 Ekim 2017

   Merhaba bir adres temin etmeniz gerekir. 5 senedir Türkiyede olduğunuza göre ikametiniz var demektir. İkamet adresinizi belirtin.

 6. 13 Mayıs 2017

  Birde vegi numarasını vandan almışım başka bir şehirde hesap açabilirmiyim yoksa illede vanda mı açmalıyım?

  • 14 Mayıs 2017

   Başka ilde de açabilirsiniz. Yine de bu durum bankanın takdirindedir.

 7. 13 Mayıs 2017

  Slm açacağımız hesap visa card ve ya master card özelliği olacak mı? Teşekkür ederım derim

 8. 24 Nisan 2017

  Selamlar,
  Eşim yabancı, onunla beraber ortak bir banka hesabı açmak istiyoruz.
  Yine aynı şartlar mı gerekli, geçici TC no ile kolayca hesap cüzdanına ekleme olamaz mı?

  Teşekkürler,

 9. 4 Nisan 2017

  salam
  ben sizi Bakuden arayiram
  benim burda azerbaycanda bir sirketim var
  turkiyeye mal ihrac edirem
  ben bu sirketin istanbulda her hansi bi bankada hesabini acmag isteyirem. bunun ucun yardimci olursunuz sevinirim. cevabi …….. e-mail adresine yollayin.

  • 10 Nisan 2017

   Konu ile ilgili mail gönderildi.

 10. 23 Mart 2017

  merhaba. ben vergi numaramı aldım telefon hatım kendi adıma.fakat ikamet izini zaman aşamasına geldi.bankada vergi numaramı verip para alabilyorum ama bankalar hesap açmıyolar .ne yapmalıyım

  • 18 Mayıs 2017

   sizin adınıza banka hesabı açılması için gerekli işlemleri yürütebiliriz. iletişimden ulaşabilirsiniz.

 11. 20 Mart 2017

  Merhaba yabancı şirketin Türkiye de hesap açması için gerekli evraklar nelerdir ? Türkiye de şirketin faaliyeti yok bankadan banka ya degısmekte olan prosedür en az hangi bankadadır ?

  Teşekkürler

  • 18 Mayıs 2017

   merhaba gerekli evraklar konusu hem bankaya hem şirketlere göre değişmektedir. bunun kanuni bir düzenlemesi olmaması nedeni ile bahsettiğiniz gibi bankalar farklı uygulamalar yapmakta. Bize mail yolu ile şirket bilgilerini ve ne sebeple açacaksınız belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 12. 14 Mart 2017

  Selam aleykum.bu yardımınız çin teşekkür ederim çok bilgi edindim.sadece bir sorum var. Ben azerbaycanlıyım ve normalda 1 aydan bir giriş çıkış yapmam gerekiyor 1 yıldır burdayım yani oturma iznim yok.. ben hesap numarası aça bilirmiyim.şimdiden teşekkürler.

  • 20 Mart 2017

   Muhtemelen sizden bir kira sözleşmesi, adınıza fatura veya ikametgah belgesi talep edebilirler. Bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: