Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması 
                                           Yabancıların Banka Hesabı Açması

Ülkemiz dünya üzerinde bulunduğu konum gereği, jeopolitik yer, ekonomik geçiş noktası ve tarihi neticesinde birçok yabacının gelmek için uğraş verdiği bir noktadır. Yabancı uyruklu kişiler çalışmak için, ikamet için, vatandaşlık almak için veya yatırım yapmak için ülkemizi tercih etmekte olup tüm bu süreçler içi Türkiye Cumhuriyet tarafından tespit edilmiş hukuki düzenlemelere de uyulmak mecburiyeti vardır.

Türkiye Cumhuriyeti son dönemlerde ülkemize yapılan yatırımı artırmak ve ülke içinde barınan yabancı uyruklu kişilere kolaylık sağlamak için bir takım düzenlemeler ile yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmasını rahatlatmıştır. Bu düzenlemeler ile ülkemizde çalışmak için bulunan yabancılar bankacılık işlemleri sayesinde ülkesindeki ailesine rahatça para gönderebilecek, bankacılık işlemlerinden istifade ederek ülkemizdeki hayatı kolaylaşacak, kira gönderimi gibi günlük işlerde banka üzerinden ev sahibi ile iletişime geçebilecek ve yatırım amaçlı ülkemize gelen yabancıların yatırım ve şirket finansal faaliyetleri büyük hızda gerçekleşebilecektir. Özellikle son yıllarda orta doğu ülkelerinde meydana gelen karışıklıklar bu ülkelerde yer alan sermayelerin Türkiye’ye sığınmasına yol açmış olup bu sermaye sahibi kişilerin paralarını yönetmek adına bankacılık faaliyetlerine ihtiyaç duyması ile yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması önem kazanmıştır.  Ancak yabancıların banka hesabı açması bankadan bankaya değişmektedir. Kimi bankalarda uzun sürerken bu işlem, kimi bankalarda kısa sürebilmektedir. Bir avukat eşliğinde yürütülecek olan yabancıların banka hesabı açma işlemi ise hukuki sürece hakim avukatın eşliğinden dolayı elbette ki kişisel girişimlerden daha hızlı sonuç verecek olup yabancı uyruklu kişilerin bu işlemler için profesyonel hukuki destek almasının sürecin sağlığı ve hızı açısından büyük önemi vardır.

Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması iki şekilde gerçekleşmektedir. İlki kişilerin banka hesabı açmak isterken izleyeceği prosedür ikincisi ise şirketler adına banka hesabı açılacakken izlenmesi gereken prosedür.

Kişilerin Türkiye’de banka hesabı açarken izlemesi gereken hukuki yol için usul ve esasları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Banka hesabı açmak isteyen kişi ilk olarak kendisine bir tebligat adresi belirlemelidir.
 • Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması için yabancıların vergi numarası sahibi olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişi bu vergi numarasına vergi dairesine pasaportu ile gittiği takdirde vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişen bir sürede potansiyel vergi numarası olarak da geçen bu numaraya sahip olacaktır.
 • Yabancının vergi dairesinden temin ettiği vergi numarası ile yabancı, banka hesabı açabilecektir ve bankacılık faaliyetlerinde bulunabilecektir.
 • Bazı bankalar yabancı uyruklu kişiden Türk mobil telefon numarası isteyebilmektedir. Bunun için yabancının Türk operatör şirketlerinden bir telefon numarası temin etmesi gerekmektedir.

Yabancı şirketlerin Türkiye’de banka hesabı açarken izlemesi gereken hukuki yol için usul ve esasları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişisel banka hesaplarından farklı olarak şirket banka hesapları, şirketin imza yetkisi tanıdığı müdür tarafından açılabilecektir.
 • Şirket için vergi dairesinden vergi numarası alınmalıdır. Banka hesabı alınmak istenen şirketin Türkiye’de Ofisi veya Türkiye’de ticari faaliyette bulunmasına gerek yoktur. Şirkete vergi numarası alınması için tebligat adresinin var olması yeterlidir.
 • Yetkili şirket müdürü banka hesabı almak için vergi numarası ile birlikte bankaya gider ve beraberinde şirkete ait tüm belgeleri tercüme edilmiş ve noterce veya konsoloslukça onaylanmış halde bankaya götürür. Bu belgeler, şirket ana sözleşmesi, ticaret odası kayıtları, ticaret sicili kayıtları, kuruluş ve faaliyet belgeleri ve varsa lisanslarıdır.
 • Türkiye’de bankalar yabancı şirketlere sınır uygulanamamaktadır. İstedikleri kadar hesap açılabilir.

Bu prosedürler ve süreçler bankadan bankaya ve hatta ülkeden ülkeye bile değişmektedir. Çoğu banka Amerikan ambargosunu delecek, uluslararası terörizmi destekleyecek, yasa dışı bahis ve kumar oynatılması ve vergi kaçırmaya neden olacak şekilde veya buna benzer başkaca nedenlerle kullanacak bir şirket veya kişiye banka hesabı açmak istememektedir. Bu nedenle yabancılar için banka hesabı açmak zor olmaktadır.

Mıhcı Hukuk Bürosu olarak yabancıların banka hesabı açması işlemlerinde ve hukuki süreçte vereceğimiz hukuki destek ve hukuki hizmetle yanlarında olarak banka hesabı açılması işlemlerinin hızlandırılmasında ve başarıya ulaşmasında etkin bir rol üstlenmekteyiz.

Yazıyı Paylaş
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
 1. 14 Mart 2017

  Selam aleykum.bu yardımınız çin teşekkür ederim çok bilgi edindim.sadece bir sorum var. Ben azerbaycanlıyım ve normalda 1 aydan bir giriş çıkış yapmam gerekiyor 1 yıldır burdayım yani oturma iznim yok.. ben hesap numarası aça bilirmiyim.şimdiden teşekkürler.

  • 20 Mart 2017

   Muhtemelen sizden bir kira sözleşmesi, adınıza fatura veya ikametgah belgesi talep edebilirler. Bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir.

 2. 20 Mart 2017

  Merhaba yabancı şirketin Türkiye de hesap açması için gerekli evraklar nelerdir ? Türkiye de şirketin faaliyeti yok bankadan banka ya degısmekte olan prosedür en az hangi bankadadır ?

  Teşekkürler

  • 18 Mayıs 2017

   merhaba gerekli evraklar konusu hem bankaya hem şirketlere göre değişmektedir. bunun kanuni bir düzenlemesi olmaması nedeni ile bahsettiğiniz gibi bankalar farklı uygulamalar yapmakta. Bize mail yolu ile şirket bilgilerini ve ne sebeple açacaksınız belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 3. 23 Mart 2017

  merhaba. ben vergi numaramı aldım telefon hatım kendi adıma.fakat ikamet izini zaman aşamasına geldi.bankada vergi numaramı verip para alabilyorum ama bankalar hesap açmıyolar .ne yapmalıyım

  • 18 Mayıs 2017

   sizin adınıza banka hesabı açılması için gerekli işlemleri yürütebiliriz. iletişimden ulaşabilirsiniz.

 4. 4 Nisan 2017

  salam
  ben sizi Bakuden arayiram
  benim burda azerbaycanda bir sirketim var
  turkiyeye mal ihrac edirem
  ben bu sirketin istanbulda her hansi bi bankada hesabini acmag isteyirem. bunun ucun yardimci olursunuz sevinirim. cevabi …….. e-mail adresine yollayin.

  • 10 Nisan 2017

   Konu ile ilgili mail gönderildi.

 5. 24 Nisan 2017

  Selamlar,
  Eşim yabancı, onunla beraber ortak bir banka hesabı açmak istiyoruz.
  Yine aynı şartlar mı gerekli, geçici TC no ile kolayca hesap cüzdanına ekleme olamaz mı?

  Teşekkürler,

 6. 13 Mayıs 2017

  Slm açacağımız hesap visa card ve ya master card özelliği olacak mı? Teşekkür ederım derim

 7. 13 Mayıs 2017

  Birde vegi numarasını vandan almışım başka bir şehirde hesap açabilirmiyim yoksa illede vanda mı açmalıyım?

  • 14 Mayıs 2017

   Başka ilde de açabilirsiniz. Yine de bu durum bankanın takdirindedir.

 8. 28 Eylül 2017

  salam abi ben furkan 5 sana turkiyadayim banka hesap açmak istiyorum ama sikinti var banka kira kontrakti istiyor başka hepsi var pasport vergi numara adres ve su elektrik fatura istiyor kendi adima ne yapmam lazim teşur edrim

  • 2 Ekim 2017

   Merhaba bir adres temin etmeniz gerekir. 5 senedir Türkiyede olduğunuza göre ikametiniz var demektir. İkamet adresinizi belirtin.

 9. 2 Ekim 2017

  Selam ben bulgaristan vatandasiyim turkiye’de banka hesabi acmak istiyorum .sirket kurmadan mumkunmu .gerekli evraklar nelerdir .tesekurler

  • 2 Ekim 2017

   Şirket kurmadan mümkündür. Mailden bize ulaşabilirsiniz.

   • 7 Ağustos 2018

    Mrb
    Ben bir yabancı çalışkan olarak
    nasıl banka hesabı erken aça bilirim?nerden ve hangi yol ile kolayca başlatabilirim?

    • 7 Kasım 2018

     Merhabalar, bankalar yabancılardan belirli belgeler talep ederek banka hesabı açabilirler. Gerekli dökümanlar hakkındaki bilgileri bankalardan alabileceğiniz gibi vekalet vermek suretiyle bir avukat yardımı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı hukuksal danışmanlık için büromuz ile iletişime geçmenizi öneririz.

 10. 3 Ekim 2017

  Salam iyi günlar bendede aynisi kirada kaliyorum ama kira sözleşmesi yok masala 2 sanadir kira fatura ödeme yapiyorum ev sayibi ni adina oliyor…hesap açmaya yardim etmenizi rica eterim teşekur ederimm

  • 3 Ekim 2017

   Kira sözleşmesi yapıp ve bize ulaşırsanız avukatlık hizmeti verebiliriz.

 11. 5 Kasım 2017

  Selamlar ben Afganistan vatandaşıyım şirket veya vergiye tabi tutulmadan banka hesabı acabilirmiyim cevap için şimdiden teşekkür ederim

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, hukuk büromuz yabancılara banka hesabı açma hizmeti vermektedir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 12. 10 Nisan 2018

  Ben belçikaliyil turkiyede banka hesapi açabilirmiyim ve neler gerekli?

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmaları için tebligat adresi ve vergi numarası sahibi olmaları gibi uzun bir hukuki yol izlemeleri gerekmektedir. Ayrıca bazı bankalar Türk mobil telefon numarası da istemektedirler. Banka hesabı açma işlemi için büromuzla doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 13. 11 Nisan 2018

  merhaba hesap kartı çıkarmak istiyorum vergi numaram ikamet izni katım var her şey hazır kira sözleşmemde hazır ana nasıl yardım ede bilirsiniz?
  azerbaycan uyrukuyum
  e postamdan bana ulaşa bilirmisiniz?

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, bize internet sitemizde yer alan iletişim adreslerimizden doğrudan ulaşabilirsiniz. Yabancılara banka hesabı açma hizmetimiz mevcuttur.

 14. 30 Mayıs 2018

  Merhaba,yabancıların açacağı vadesiz hesap için bir alt limit var mıdır?

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, yabancılar için böyle bir alt limit öngörülmemiştir. Hukuk büromuz yabancılar için hesap açma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu işlemler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 15. 9 Haziran 2018

  Yabancilar herhangi bir bankadan hesap acabiliyorlarmi ve bankadan hesap acmak icin nasl evraklar gerekir. Onceden cvp icin tskler

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, yabancıların Türkiye’de banka hesabı açma hakları vardır. Hesap açma işlemi için gerekli hukuki yol ve belge bilgileri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 16. 13 Haziran 2018

  Hollandada oturuyorum ve calisiyorum, TC kimligim var ve istanbulda ev adresim var. Turkiyeden kredi karti basvurusu yapmak istiyorum, mumkun mu?

 17. 25 Haziran 2018

  Maraba ben moldovya vatandaş banka yasap acımak istyurum oturma izin var yapabilirmim

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, yabancı ülke vatandaşlarının ülkemizde banka hesabı açmaları mümkündür. Büromuz bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 18. 12 Temmuz 2018

  İyi günler öncelikle
  Yabancı uyrukluyum vergi numaram da var oturma izin tc numaram da var olmasına rağmen iş Bankası ziraat Bankası yapı kredi bankalara gittim hepsi yabancılara hesap açmıyoruz dedi neden acaba bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, normalde bu koşullarda şahsınıza banka hesabı açılabiliyor olması gerekir. Bu sebeple banka hesabı açılamıyor olmasının sebebi farklı olabilir. Olayın somut koşullarını inceleyerek size daha sağlıklı yardım edebilmemiz için büromuz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 19. 6 Ağustos 2018

  Ben Turkmenistanliyim. Bankadan hesap açmak istiyorum. Ikamet izni uzaltmak icin. Lutfen yardimci olurmusunuz?

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, banka hesabı açma sürecinde hukuksal destek almanız mümkündür. Bunun için telefon veya email yoluyla büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 20. 7 Ağustos 2018

  Merhaba,

  Yabancılar mevduat hesabı açıp, faiz geliri elde ettiklerinde vergi ödüyorlar mı? Aynı Türkler gibi? Muafiyet var mı?

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, bu durum hangi ülkenin vatandaşı olduğunuza göre farklılık gösterir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkenizle arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması varsa vergilerden muaf olacaksınızdır.

 21. 12 Ağustos 2018

  Merhaba. Yardiminiza ihtiyacimiz var. Bir Ingilis şirketi olarak Turk bankalarinda hesap açmak istiyoruz. Amma Turkiyede hesap açmak için ,, tebligat adresi” gerekir. Tebligat adresi nedir ve nerden alina bilir?Siz Hukuk Bürosu olarak ,,tebligat adresi ile ilgili yardimci olabilirsiniz mi?Ve hesap açtiktan sonra yabanci sirket vergi odemelidir mi, eger Turkiyede fealiyyet yapmasa?
  Cevaplasaniz çok seviniriz?

  • 13 Ağustos 2018

   Merhaba, vergi numarası alınması vergi ödenmesi anlamına gelmez. Eğer kazanç elde edilmez ise vergi ödenmemektedir. Tebligat adresi konusunda yardımcı olabiliriz. Onun dışında banka hesabının açılması ile ilgili de hukuki hizmet veriyoruz. Yabancı şirketinize banka hesabı açmak istiyor iseniz mail yolu ile iletişime geçerseniz ayrıntıları konuşuruz.

 22. 15 Ağustos 2018

  Bana kart gerek

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, Türkiye’de bir banka hesabı açma konusunda yardım almak istiyorsanız büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 23. 15 Ağustos 2018

  Merhaba.ben Azerbaycandan yasiyorum.azerbaycanin banka kartlari ile turkiyede online alis veris etmek mumkun diyil.ben kendime banka karti ala bilirmiyim?ve bunun icin be yapa bilirim

  • 7 Kasım 2018

   Merhaba.
   Tabii ki Türkiye’de bir banka hesabı edinmeniz mümkün. Hesap açma süreci ile ilgili destek vermekteyiz. Bize telefon veya mail yoluyla ulaşarak izlenecek yol hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 24. 23 Eylül 2018

  Merhaba ben isveçten yazıyorum benim bir arkadaşım var Türkiye’de banka hesabı açtırmak istiyor daha önce Türkiye’yle hiç bir alakası olmadı. Olabilirmi acaba ?

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması için yabancıların vergi numarası sahibi olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişi bu vergi numarasına vergi dairesine pasaportu ile gittiği takdirde vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişen bir sürede potansiyel vergi numarası olarak da geçen bu numaraya sahip olacaktır. Bazı bankalar yabancı uyruklu kişiden Türk mobil telefon numarası isteyebilmektedir. Bunun için yabancının Türk operatör şirketlerinden bir telefon numarası temin etmesi gerekmektedir. Bu gerekçelerle Türkiye’yle her hangi bir ilgisi olmayan kişilerin banka hesabı açması mümkün olmayacaktır.

  • 24 Eylül 2018

   Merhaba,
   Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açması için yabancıların vergi numarası sahibi olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişi bu vergi numarasına vergi dairesine pasaportu ile gittiği takdirde vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişen bir sürede potansiyel vergi numarası olarak da geçen bu numaraya sahip olacaktır. Bazı bankalar yabancı uyruklu kişiden Türk mobil telefon numarası isteyebilmektedir. Bunun için yabancının Türk operatör şirketlerinden bir telefon numarası temin etmesi gerekmektedir. Bu gerekçelerle Türkiye’yle her hangi bir ilgisi olmayan kişilerin banka hesabı açması mümkün olmayacaktır.

 25. 3 Ekim 2018

  Merhaba,ben azerbaycan vatandasiyim,Turkiyede oturma iznim yok,en cog 29 gun kaliyorum burda yillardir,ama turkiyede vergi numram var,bankalarda hesab acmam icin ise nufuz mudirliginden bir evrak,belge gerekdiyini soylediler,sizin yorumlarda da bir tebligat adrssi gibi denilir buna,shimdi ben bu tebligat adresini veya nufuz kaytimi(herhalda bu oturum izni degildir sanirim,bu gecici bir kaytdir)nereden,hangi prosedurlara tabi olarak ala bilirim.Tesekkur ederim.

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   Vergi numarası alırken belirttiğiniz adres aynı zamanda tebligat adresinizdir. Bu konuyu nüfus müdürlüğüne giderek teyit edebilirsiniz. Bundan sonraki aşamalarda hesap açacak olduğunuz bankanın izlediği prosedür etkili olacaktır. Bu konu hakkında ofisimize mail ya da telefon aracılığı ile ulaşabilir gerekli teknik yardımı temin edebilirsiniz.

 26. 11 Ekim 2018

  merhaba ban suriyeli hesap açmak istiyorum olur mu

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba.
   Yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmaları bazı şartlara tabidir. Yukarıda belirttiğimiz şartların gerçekleştirilmesi, ayrıca hesap açılacak bankanın aradığı şartların da sağlanmış olması gerekir. Bu sürecin teknik detaylara sahip olması nedeniyle bir avukattan yardım almanızı öneririz. İletişim kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 27. 14 Ekim 2018

  Merhaba hocam ben Almanyada yasiyorum ama turkiyede bir banka hesabi acmak istiyorum online yapilabilirmi bu? Yoksa illada Türkiyeye gitmem gerek??

  Saygılarla
  Omid

  • 19 Ekim 2018

   Merhaba.
   Türkiye’de banka hesabı açabilmek için bir vergi numarasına sahip olmak gerekir. Yabancıların vergi dairesine bizzat ve pasaportları ile gitmeleri halinde geçici vergi numarası almaları mümkündür. Bundan sonraki aşamalar ilişki kurulacak bankaya göre değişmekle birlikte hukuki bir destek almanız da önem arz etmektedir. İstenildiği takdirde sitemizin iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilir ve gerekli hukuki ve teknik desteği temin edebilirsiniz.

 28. 19 Ekim 2018

  Merhabalar

  Ben oturma iznim yok ama uzun vadeli hesap açıp İng bankasına ya da deniz bankasında faizini alamak istiyorum . bir yıllık hesap açmak istiyorum acaba bu mümkünmüdür

  • 19 Ekim 2018

   Merhabalar, Türkiye’de bir banka hesabı açabilmeniz için sizden kira sözleşmesi, ikametgah belgesi veya bir adet fatura yani burada yaşadığınıza bir kanıt talep edebilirler.

 29. 25 Ekim 2018

  Merhabalar
  Ben Hollanda da yasiyorum 2 gun once Turkiyeye banka hesabi acmak icin geldim. Once vergi dairesine gedib vergi numarasi aldim. Sonra hangi bankaya gittiysem (Garanti.Ziraat, Isbankasi) benden pembe kart istediler. 991 numarayla baslayan . Interetden arastirdim ama bu pembe kart hakkinda hic bir bilgi bulamadim. Nerden almam gerekiyor acaba Bir bilgi verirseniz sevinirim
  Tesekkurler

  • 6 Kasım 2018

   Merhaba.
   Pembe kart eski bir tanımlamadır. Aslında sizin Türk vatandaşlığından çıkma izninizi ve buna bağlı haklarınızı temsil eden belgeden bahsedilmektedir. Nüfus müdürlüğüne giderek ilgili belgeyi talep edebilirsiniz. Başvuruda pasaportunuzun ve fotoğrafınızın bulunması yeterlidir.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: