Güncelleme Tarihi:
Vize İhlali ve Cezası
                                                     Vize İhlali ve Cezası

Türkiye Cumhuriyet son yıllarda gelişen ekonomisi nedeniyle, yoksulluğun boy gösterdiği orta doğu, orta asya ve afrika ülkelerinden göç almaya başlamıştır. Yoksulluğun bir sonucu olarak bu göç her zaman yasal yollarla olmamaktadır. Kanuna aykırı bir şekilde kaçak yollardan vize almadan yani vize ihlali yaparak ülkemize giriş yapan yabancı uyruklu kişilerin sayısı azımsanamayacak miktarda olduğu söylenebilir. Türkiye Cumhuriyetine kaçak yollardan yani ülke sınırlarından kaçarak ve ya deniz yolunu kullanıp botlar, teknelerle giriş yaparak vize ihlalini gerçekleştirmiş yabancı uyruklu insanların yanı sıra vize izni dahilinde Türkiye Cumhuriyetine giriş yapıp vize süresinin bitmesi sonucu kaçak yabancı durumuna düşen, çalışma izni veya oturma izninin süresi son bulmasına rağmen bu izin sürelerini uzatmayan yabancılarda vize ihlali yapmış sayılacaklardır ve kaçak yabancı konumuna düşecektirler. Kaçak yabancı statüsünde olmak yabancının ilgili kolluk birimleri tarafından fark edilmesi halinde hakkında cezai harca hükmedileceği ve sınır dışı edileceği anlamına gelmekte olup sonuç olarak hayati önem taşımaktadır.

Vize İhlali Cezaları (Kaçak Durumuna Düşen Yabancı İçin Cezalar)

Vize ihlali yapan yabancı uyruklu kişiler hakkında kanunun tespit etmiş olduğu cezalar mevcuttur. Bu cezai yaptırımlar şu şekildedir:

 • Vize ihlali neticesinde kaçak yabancının ödemesi gereken cezai harç normal yıllık ikamet izni harcının 2 katı olarak tespit edilir. Bazı ülke vatandaşı yabancı uyruklu kaçaklar için ise cezai harca ek olarak 400 TL civarı olan vize harcı da eklenecektir. Mesela Gürcistan vatandaşları, ek olarak vize harcını da para cezası olarak ödeyecektir.
 • Vize ihlali yapan ve cezai harcını ödemeden ülkeden çıkış yapan kaçak yabancı uyruklu kişiler hakkında 5 yıl ülkeye giriş yasağı konulacaktır. Ancak kimi dönemlerde kanun koyucunun yapacağı af niteliğinde kanunlar ile cezanın ödenmesi halinde giriş yasağı kalkabilmektedir. Ancak şuanda böyle bir durum yoktur. Vize ihlai yapan bir kişinin yeniden ülkeye giriş yapabilmesi için meşruhatlı vize davetiyesi alması gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi deport kararı kaldırma yazımızda vermiştik. Buradan daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.
 • Kaçak yabancı, kaçak olmadığı dönemde oturma iznini yenilemediği için kaçak konumuna düşerek vize ihlali gerçekleştirmiş ise yabancı uyrukluya karşı yapılacak hukuki muamele kaçak olarak geçirdiği süreye göre değişmektedir.
 • Çalışma izni iptal edilen yabancı yine kaçak durumuna düşmektedir.

Türkiye’de vize ihlali yapan yabancı uyruklu kişilerin bir kısmı bilgisizlikten bir kısmı ise ekonomik nedenlerden ötürü kaçak yabancı konumuna düşmektedir. Ancak Mıhcı Hukuk Bürosu olarak kaçak yabancı konumunda olan yabancı uyruklu kişilere Türkiye’de çalışma veya oturma izninin süresini, yenilenme dönemlerini takip etmelerini, kaçak konumuna düştükleri takdirde ekonomik olarak daha fazla zarara uğrayacaklarını belirtir, bu hukuki süreçte vize ihlali yaparak kaçak yabancı konumuna düşen kaçak yabancılara her türlü hukuki desteği vermekteyiz. Ayrıca verilen cezalar kaçak yabancının ihlal süresi ve şartlarına göre değişmekte olup ceza almış veya alma ihtimali olan yabancılar için en hafif cezanın alınması için gerekli stratejilerin belirlenmesi için de değişen mevzuatı ve kanuni afları takip eden vatandaşlık hukuku avukatından hukuki yardım almasını öneririz.

Onun dışında kaçak konumuna düşen yabancı için şuan yürürlükte olan kanuna göre ceza miktarını ödeyip bir kez giriş çıkış yaparak ve 10 gün içerisinde oturma izni için başvuru yaparak yeniden yasal hale gelmektedir. Bu konu deport kararı ile sonuçlanabileceğinden mutlaka bir avukat ile çalışılması sağlıklı olmaktadır.

Vize İhlali Para Cezası Miktarı

Kaçak durumuna düşen yabancılar ülkeden çıkış yaparken para cezalarını ödemesi gerekmektedir. Zira yukarıda bahsettiğimiz gibi ödeme yapılmaması durumunda ülkeye giriş yasağı konmaktadır. Ancak bu para cezası miktarı ne kadardır? Bu miktar kişinin kaçak kaldığı süreye ve ülkesine göre değişmektedir. Bu konuda en doğru bilgi sınır kapılarından alınabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyetinin ikili uluslararası anlaşmalar gereği vize muafiyeti tanıdığı ülke vatandaşlarının vize muafiyet sürelerinin dolmasına rağmen Türkiye Cumhuriyetinde bulunmaları halinde vize ihlali yapan kaçak yabancı konumuna düşeceklerini belirtmekte fayda vardır. Vize muafiyeti 1 ay veya 3 ay olabilir. Bu süreler dolmadan yabancının Türkiye’de kalmak istiyorsa bu süreleri uzatması veya oturma izni alması gerekmektedir. T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından oturma izni almak için başvuran yabancının başvurusunun olumlu sonuçlanması için başvuru dosyasını profesyonel hukuki destek alarak hazırlaması kendisi açısından olumlu olacaktır. Mıhcı Hukuk Bürosu olarak Türkiye’de oturma ve çalışma izni alınması ve bu izinlerin sürelerinin uzatılması, vatandaşlık başvurusu, deport kararına karşı hukuki itiraz yollarının kullanılması gibi yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık hukuku alanında hukuki desteği vererek hem hukuka aykırılıkları gidermek hem de yabancılar adına oluşabilecek olası menfaat kayıplarının önüne geçmek amacında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 24 Eylül 2018

  merhaba,
  Rus arkadasim 90 gunu gecti ve havalninda cezasini odeyip cikisni yapti. Kendisi tekrar turkiyeye 90 gun beklemeden turist olarak 1 haftaligina giris yapabilirmi

  tesekur ederim

  • 25 Eylül 2018

   vize ihlali para cezasını ödeyip çıkış giriş yaparak legal hale gelebilir. bunla ilgili hizmet almak isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

 2. 7 Haziran 2018

  Merhaba Nîsanlım Ozbekistanlı 4 aya kadar burda kaldı oturma izni daha cıkma di memlekette gitmek zorunda 3 ay vize durumu var yani 1 ay vizesi geçti oturma izni randevusu devam ediyor hava limanında ne kadar bir ceza oderız bilgi verirseniz sevinirim

  • 8 Haziran 2018

   Merhaba, cezaların miktarı ile ilgili bilgi verememekteyiz. İyi günler dilerim.

 3. 19 Ocak 2018

  Ben Azerbaycan uyrukluyum 6 senedir türkiyedeyim ( öğrenci olarak )4 ay önce tezkeremin süresi doldu ,
  Ne kadar ceza öderim ?

  • 22 Ocak 2018

   Havaalanında hesaplama yapılacaktır.

 4. 26 Eylül 2017

  Oturma izni bittigi halde 3 ay fazladan turkiyede kalan gürcü bir yakinim var. Simdi oturma izni almak istiyo giris cikis yapsa para cezasi disinda baska bir ceza uygulanir mi ? Yani turkiyeye hemen dönüs yapabilir mi ?

  • 2 Ekim 2017

   Bu konuda avukat ile çalışmanızı öneririm. İlk olarak il göç idaresinden gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

 5. 31 Mayıs 2017

  Merhaba! Ben ikamet iznim bittiktan sonra 1 ay kaldim ve simdi cikis yapacam.Cezasi nekadar olur? ve bu ceza parasi ülkeden ülkeye degısıyormu?

  • 31 Mayıs 2017

   Net ceza miktarını bilemeyiz malesef.

 6. 27 Mayıs 2017

  Merhaba gürcü bir arkadaşım 9 Ay kadar burda fazladan kaldı şimdi oturum alması için Gürcistan’a gidip gelecek yaklaşık kaç tl ceza öde r yardımcı olursanız sevinirim

  • 27 Mayıs 2017

   300 TL ye yakın ödeme yapması gerekir.

 7. 25 Mayıs 2017

  Iyi günler
  Nişanlım alman kendisinin ikamet izni var ama oğlunun yok 5 yaşında 90 günü doldurdu acaba cezası varmıdır yada ne kadardır günü dolduğu için korkuyor yurtdışı yaparlar diye çocuğu ne yapabiliriz

  • 25 Mayıs 2017

   vize ihlali para cezasını ödeyip çıkış giriş yaparak legal hale gelebilir. bunla ilgili hizmet almak isterseniz iletişimden ulaşabilirsiniz.

 8. 18 Mayıs 2017

  avukat bey bize ulaşır mısınız? bir yakınım deport kararı aldı. iptal ettirebilir miyiz?

  • 20 Mayıs 2017

   merhaba, hangi sebeple deport kararı aldığını belirtmediğiniz için net cevap veremiyorum ancak iptal davası için süreyi kaçırmamanızı öneririm. Deport nedenine göre farklı yollar da bulunabilir tabi ki.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: