Uluslararası Ticaret Hukuku

Uluslararası Ticaret Hukuku Tanım ve Kapsamı

Farklı ülkelerde ikamet eden şirketler veya yabancı uyruklu tacirler arasında mal ve hizmetler ile uluslararası ticari sözleşmeleri ele alan hukuk dalıdır. Küresel ekonominin ve ticaretin artması sonucu ticaret hukuku, derinleşerek yepyeni bir hukuk dalına ihtiyaç doğurmuştur. Uluslararası ticaret hukuku son yıllarda önem kazanan bir hukuk dalı olmakla beraber içerdiği ekonomik rezerv açısından büyük bir öneme sahiptir. Uluslararası ticaret hukuku, hem özel hukuk hem de kamu hukuku alanında düzenlemelere sahiptir. Ticaret hukukunun alt başlığı gibi görünse de Uluslararası hukuk, kapsamı ve etkisi itibarı ile yeni bir hukuk başlığı olarak nitelendirilebilir. Binaenaleyh Uluslararası Ticaret Avukatı diye bir terim hukuk literatürüne girmiştir. Uluslararası Ticaret Avukatı yabancı dile ve ticaret hukukuna hakim ve Uluslararası Ticaret Hukuku alanında tecrübeli avukata denmektedir.

Ticari uyuşmazlıkların uluslararası çözümü, vergi hukuku, uluslararası ticaret sözleşmeleri gibi birçok önemli hususu barındıran Uluslararası ticaret hukuku, modern dünyanın hukuk alanında en büyük hukuk kollarındandır.Uluslararası Ticaret Hukukunun konularını kısaca şöyle sıralamak mümkündür; milletlerarası ticari sözleşmelerin hukuki rejimi, milletlerarası mal alım satımı, milletlerarası eşya taşıma sözleşmeleri, kambiyo mevzuatı, gümrük rejimleri, milletlerarası ticari kuruluşlar, milletlerarası ticarette finansman teknikleri, milletlerarası ticari uyuşmazlıkların çözüm yolları.

Uluslararası Ticaret Hukukunun Küresel Kaynakları

Uluslararası ticaret hukukunun küresel anlamda temelini oluşturan organ Birleşmiş Milletlere bağlı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Komisyonudur. Bu komisyonun misyonu, uluslararası ticaretin tek biçimde ve uyumlu şekilde sağlanmasıdır. Uluslararası ticarette en önemli hususlardan biri olan uluslararası mal satımına ilişkin sözleşmeler konusudur. Bu konu Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) ile temellendirilmiş ve mevzuat  oluşturulmuştur. Uluslararası ticaret hukukunda Uluslararası tahkim yolu da alternatif ve sık başvurulan bir müessesedir. Uluslararası Ticaret Hukuku mevzuatı, sürekli olarak gelişen teknolojiye bağlı olarak değişmekte ve gelişmekte olan bir mevzuattır. Bu nedenle güncel olarak takip edilmesi gerekmektedir.Uluslararası ticaret hukukunda sözleşmeler çok büyük bir titizlik ve bilgi gerektirir. Ayrıca bu sözleşmeleri yapacak olan avukatların yabancı dil konusunda da bilgili olması büyük bir ayrıcalık kazandıracaktır. Uluslararası ticaret hukuku alanı; uluslararası hukuk bilgisi, ticaret hukuk bilgisi ve tüketici hukuku gibi birçok alana sahip hukuk dalıdır

Bu hukuk dalında verimli bir hukuki hizmet almak için alanında deneyimli ve yabancı dile hakim avukatlara sahip bir hukuk bürosundan yardım almak isabetli olacaktır. Mıhcı Hukuk Bürosu Uluslararası ticaret hukuku alanında başarılı hizmet verebilmek adına yabancı dil bilen ve alanında deneyimli avukatlarla çalışmaktadır. Mıhcı Hukuk Bürosu İngilizce, Rusça, Fransızca ve Arapça dillerinde yetkin avukatlar aracılığıyla bu dillerde her türlü hukuki danışmanlık ve hizmeti etkili biçimde verebilmektedir.

Uluslararası Ticaret Hukukunda Verdiğimiz Hizmetlerimiz:


-Yabancı şirketlerle yapılacak her türlü ticari sözleşmeyi hukuki zeminde tazmin etmek

-Franchising, distribütörlük ve sole agency sözleşmeleri hazırlamak

-CISG (Uluslararası Mal satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması) ilgili uyuşmazlıklar

-Uluslararası Tahkime başvuru

-Uluslararası yatırım konusunda vergi alanında ve hukuki alanda danışmanlık hizmeti

-Uluslararası ticarette rekabet yasağı, marka- patent uyuşmazlıklarında hukuki destek

-İhracat yapan firmaların, GATT (Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması) hükümlerine uyumlu çalışması konusunda hukuki destek

-Uluslararası alacakların tahsili

-Dünya üzerindeki serbest bölgelerde karşılaşılan ihtilafların çözümlenmesi

-Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanundan doğan ihtilafların çözümü ve dava takibi

-İhracat vesaikinin ve ithalat işlemlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi

Yukarıda bulunan tüm hizmetlerimizden yararlanabilmek için iletişim sayfamızda bulunan iletişim kaynaklarından bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Avukat Danışma

Yazıyı Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: