Ukrayna'da Şirket Kurma
                                          Ukrayna’da Şirket Kurma

Ukrayna hükümeti ülke içerisindeki iç karışıklıklardan sonra ülke ekonomisini sağlamlaştırmak ve istihdamı artırmak amacıyla ülkede yabancı sermayenin yer edinmesi amacıyla parlamento aracılığıyla yasal zemin oluşturma çabaları mevcuttur. Bu çabalara istinaden ucuz iş gücü nedeniyle yabancı yatırımcılar bu ülkenin yolunu tutmuştur. Bu hareketliliğe kayıtsız kalmayan Türk yatırımcıları da Ukrayna’da şirket kurma işlemlerini gerçekleştirerek ticari hayat içerisinde yerini almaya çalışmaktadır. Buna ek olarak müvekkillerden gelen talepler doğrultusunda bazı durumlarda askerlik durumundan muaf olunması için de çokça şirket açılışı yapmaktayız. Ancak Ukrayna’da şirket kurma için ülke yasalarına göre birtakım izinleri alınması ve prosedürün izlenmesi gerekmektedir.

Ukrayna’da şirket kurma işlemleri gerçekleştirmek isteyen Türk yatırımcıları için birtakım esaslar mevcuttur. Bu esaslar:

 • Ülke toprakları üzerinde yabancı gerçek veya tüzel kişiler yüzde yüz yabancı sermayeli veya Ukraynalı ve yabancı ortaklarla şirket kurulabilir.
 • Ukrayna’da özel şirket gerçek kişilerden tarafından kurulacakken Ukrayna vizesini ve Ukrayna iç işleri bakanlığının vize ve kayıt şubesinde tescilinin kaydının üzerinde bulunduğu pasaportu bu gerçek kişinin ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Şirket kuracak gerçek kişi vekaletname ile Ukrayna’da şirket kurma işlemini gerçekleştirecekse eğer bu vekaletnameyi Türkiye’de notere tasdik ettirdikten sonra Türkiye’deki konsolosluğa tasdik ettirmesi gerekmektedir.
 • Ukrayna’da şirket kurma işlemini gerçekleştiren veya şirket yönetiminde görev alacak Türk vatandaşlarının şirketin kurulduğu şehrin vergi dairesinden kimlik kodu almaları gerekmektedir. Bu alınacak kimlik kodu 15-20 gün içerisinde vergi dairesince temin edilecektir. Zorunlu kimlik kodu olmadan şirketin tescili mümkün olmamaktadır.
 • Ukraynada şirket kurma işleminin gerçekleşmesi için zorunlu olan ve ilgili şehrin vergi dairesince temin edilecek vergi kodu vekaletname ile de alınabilir.
 • Kurulması planlanan şirketin kuruluş sermayesi ülke kanunlarınca tespit edilmiş miktarda olmalıdır.
 • Kanunlar, yabancı yatırımcıların çalıştıracağı vatandaşların maaşlarını Ukrayna ulusal parası ile ödenmesi gerektiğini söylemektedir.

Ülke kanunlarınca Ukrayna’da şirket kuruluşu işlemleri için tespit edilmiş hukuki esaslar yukarıda sayılan maddeler olmakla beraber bu esasların yer aldığı hukuki sürecin yönetilmesi hukuki destek almayı neredeyse zorunlu kılmaktadır.

Ukrayna’da Şirket Nasıl Kurulur?

Ukrayna’da şirket kurmak için takip edilmesi gereken bir prosedür mevcuttur.  Ancak bu hukuki prosedürün sağlıklı bir şekilde işlemesi halinde yatırımcı amacında muvaffak olacaktır. Bu prosedüre göre ilk yapılması gereken vergi dairesinden kendi adlarına vergi numarası almak olmalıdır. Bir sonraki aşama olarak ülkw kanunları kurulan şirkete tayin edilen müdürün Ukrayna vatandaşı olması gerektiğini söylemektedir. Ancak bu tayin edilen müdür geçici olabilir. En az 1 ay süre ile görevde kalması gereken Ukrayna vatandaşı müdürün yerine istenildiği zaman istenilen kişi müdür olarak atanabilir. Ayrıca kurulmak istenen şirketle ilgili bir şirket adresi de belirlenmelidir. Bu işlemlerden sonra  çalışma bakanlığından çalışma izni almaları gerekmektedir. Bu çalışma izni sayesinde artık şirketin başına geçerek ve müdür olarak atanarak ticari hayata dahil olabileceklerdir.

Mıhcı Hukuk Bürosu olarak Ukrayna’da şirket kurma işlemlerinde hukuki yardım isteyen Türk vatandaşı yatırımcılara destek olmakla beraber bütün süreçte yardımcı olmaktayız. İşi önemi ve yatırımın ekonomik düzeyi göz önüne alındığında yapılmak istenen bu iş hafife alınacak bir süreç değildir. Bu yüzdendir ki bir hata, belge eksikliği geriye büyük ekonomik zararlar olarak dönebilecek olup sürecin avukat eşliğinde ilerlemesi yatırımın geleceği için önemlidir.

Avukat Danışma

  Yazıyı Paylaş
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
   1
   Share
  1. 3 Mart 2018

   Konuyu çok güzel ozetlemisniz..peki masrafı ne kadar kaç mal olur şirket kurulumu cevap verirseniz cok sevinirim ?

   • 15 Kasım 2018

    merhaba, masraf ve ücret bilgilerini etik kurallar açısından bu mecradan veremiyoruz. Ücret ve masraf bilgileri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

  Write a comment:

  *

  Your email address will not be published.

  © 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

  Gizlilik Politikası

  logo-footer

  SOSYAL MEDYADA BİZ: