Ukrayna'da Oturma İzni
Ukrayna’da Oturma İzni

İç savaştan sonra Ukrayna ekonomisini düzeltmek ve halkın refah seviyesini artırmak için parlementonun attığı adımlarla birlikte yabancı sermayeye daha da açılma ve imkanlar ile kolaylıklar sağlama ve yabancı sermayenin de yatırımını Ukrayna’dan yana değerlendirmesi ülkemiz girişimcilerini ve yatırımcılarını da tercihlerini Ukrayna’dan yana kullanmasının nedenlerinden birisi olmuştur. Ancak yatırım amaçlı gitmek ve şirket açıp fabrika yahut işletme sahibi olmak isteyen, Ukrayna’da çalışmak isteyen veya askerlikten muaf olmak amacıyla şirket kurup oturma izni almak isteyen Türk vatandaşlarının Ukrayna’da oturma izni ve çalışma izni almaları ve devletin tespiti yapılmış belli bir hukuki yol izlemeleri gerekmektedir. Bu izinler devletin sunduğu zorunlu şartlar olup bu çalışma ve oturma izinleri olmadığı sürece bu ülkeye giden ve vize ihlali yapan kişi tespit edildiğinde sınır dışı edilecek olan kaçak yabancı konumunda olacaktır. İlk etapta alınması gereken izin Ukrayna’da çalışma iznidir. Ukrayna’da çalışma izni Çalışma Bakanlığı tarafında verilir. Çalışma izni ile birlikte Ukrayna’da oturma izni için yetkili makamlara merci yapılacaktır. Ukrayna’da oturma izni alınmadığı takdirde devlet oturma izni olmayan kişileri sınır dışı etmektedir. Sınır dışı kararı ile birlikte ülkeye giriş yasağının konulması da ve para cezasına çarptırması da planlanan yatırımın sekteye uğraması ve yapılan masrafların zarar olarak hesap edilmesi demek oluyordur. Bundan dolayı bu izni almak hususu zorunlu bir şarttır.

Ancak Ukrayna’da oturma izni almak hukuki bir sürece tabidir. Bu hukuki süreçten kaçınmak isteyen Türk vatandaşları aracı kişi veya kurumlarla birlikte başvuru sürecini yönetmeye çalışmaktadır. Ancak genellikle bu süreç yönetimi başarısızlığa uğramaktadır. Son dönemlerde haberlere de yansıyan yaşanmış durumlardan birisi Ukrayna’da vatandaşlık kazanacağı vaadiyle Ukrayna’da ev satın aldırılan adamın aracı kişiye 3 bin dolar civarında ödediği komisyon sonucunda bu kişiye bir daha ulaşamaması ve vatandaşlığını da alamaması olmuştur. Bu yüzdendir ki başvuru sürecinin sağlıklı yöneltilmesi için avukat desteğine ihtiyaç vardır.

Ukrayna’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna’da oturma izni almak isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle yapması gereken iş internet ortamında araştırma yapmak değildir. Çünkü internet ortamı birçok dolandırıcıyı, kendisine ekonomik menfaat sağlamak üzerine yalan söylemeyi göze almış kişi veya kurumları bünyesinde barındırmakta olup internet ortamında yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinden birisi de kişileri Ukrayna’da oturma izni vaadi ile kolay ve hızlı şekilde sahip bir kişi olacağı yönünde kandırıp kişileri ekonomik olarak zarara uğratmaktadır. Özellikle son yıllarda bu alanda mağduriyetler yaşanmaktadır. Onun içindir ki başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarının gerekli evrakı toplama ve oturma izni için başvuru sürecini yabancılar hukuku alanında uzman ve deneyimli bir yabancılar hukuku avukatı eşliğinde sürdürmeleri gerekmektedir.

Mıhcı Hukuk Bürosu olarak Ukrayna’da şirket kurarak ekonomik yatırım yapmak isteyen veya çalışmak için Ukrayna’ya yerleşip sonrada vatandaşlığına geçmek isteyen kişilere gerekli hukuki hizmeti ve hukuki desteği sağlamaktayız. Ancak oturma izni almak isteyen kişiler, hukuki mevzuatı bilen avukatlar sayesinde bu amaçlarına ulaşacaklardır. Bu yüzden Ukrayna’da oturma izni almak isteyen kişilerin aracı şirketler sayesinde bu izne sahip olmayı amaçlamaları yerine gerekli hukuki destekle başvuru sürecini yönetmeleri kendi menfaatlerine olacaktır. Mıhcı Hukuk Bürosu olarak Ukrayna’da oturma izni başvurusunda hukuki destek haricinde çalışma izni ve Ukrayna’da şirket kurma faaliyetlerinde de kişilere hukuki destek vererek her türlü vatandaşlık hukukuna dahil işlemlerde ve başvuru süreçlerinde başarıya ulaşmalarında yardımcı olmaktayız.

Avukat Danışma

  Yazıyı Paylaş
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
   1
   Share
  Write a comment:

  *

  Your email address will not be published.

  © 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

  Gizlilik Politikası

  logo-footer

  SOSYAL MEDYADA BİZ: