Güncelleme Tarihi:
Trafik Kazası Avukatı
                                                     Trafik Kazası Avukatı

Trafik Kazası Avukatı

Trafik kazaları son yıllarda ülkemizde sosyal farkındalık projelerine konu olup kurallara aykırı hareket etme sonucu yaşanılan can ve mal kayıplarının önün geçilmek istenmektedir. Her bayram, tatil dönüşleri ve hatta gün içinde bile çok sayıda trafik kazası gerçekleşmektedir. Bu kazalar sonucu can kaybı yaşanmakta, kazazedeler yaralanarak sakat kalmakta ve önemli derecede maddi kayıplar yaşanmaktadır. Trafik kazalarının sonucunun bu denli ağır olması nedeniyle bu durumların çözümü hukukun konusu içine girmektedir. Trafik kazaları nedeniyle yaşanan ölüm, her türlü yaralanma ve de maddi hasar kayıpları ile ilgilenen, kazazedelerin haklarını savunan, mahkemeler ile birlikte adaletin tesis edilmesi için uğraşan avukatlara halk arasında trafik kazası avukatı denilmektedir.

Trafik kazasının kanunen tanımı yapılacak olursa, kara yolunda vuku bulan bir taşıtın bir insana yahut hayvana veya da diğer bir taşıta çarpması sonucu gerçekleşen kaza türüdür, denilebilir. Tanımı bu şekilde olan trafik kazaları çoğunlukla yaralanma, ölüm ve maddi hasar gibi sonuçlar doğurmaktadır. Ancak maddi ve manevi olarak zararın oluşmadığı kazalarda söz konusu olabilmektedir. Ülkemizde trafik kazalarının sebebi ile ilgili pek çok araştırma yapılmış ve istatistikler tespit edilmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre kaza sebeplerinin başını alkollü araç kullanmak çekmektedir. Alkollü araç kullanmanın devamında ise uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, kullanılan ilaçlar, tedbirsizlik gelmekte olup bu kaza türüne başka bir sürücünün hatası neden olmuş olabilir veya üründen kaynaklanan hatalardan dolayı kaza gerçekleşmiş olabilir. Böyle durumlarda kazaya karışan sürücü veya kişilerin hak ve menfaat kaybına uğramamak adına zararının giderilmesi, sigortadan faydalanabilmesi için alanında uzman trafik kazası avukatı ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Özellikle whiplash denilen başka bir trafik kazasına müdahil olunan kazalarda kanuni düzelemeler net olmadığı için zararın giderilmesi için hukuki mücadele verilirken uzman trafik kazası avukatı hukuki ihtiyaçları karşılayabilecek tek kişi olabilir.

Trafik Kazası Davaları Avukatı

Trafik kazasından kaynaklanan hukuki ihtilaflar mahkemeler aracılığıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Kazadan kaynaklana hukuki ihtilaflar iki temel değerlendirme ile açıklanabilir. Bunlar ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları olabilir.

Ölümlü trafik kazalarında, kanun ölümün yaşandığı tarafa birçok hak vermiştir. Ancak ülkemiz inşaları birçok hakkından haberdar olmadığı gibi bu haklarından da haberdar olamayabilmektedir. Bundan dolayıdır ki ölümlü trafik kazalarında ölümün meydana geldiği tarafın cenaze giderlerini, hastane masraflarını, destekten yoksun kalma tazminatını, ölüm eğer bir çocuğun bünyesinde meydana geldiyse yoksun kalma tazminatı ve her durumda manevi tazminatı talep etme hakkı mevcuttur. Ancak kişinin bu tazminat kalemlerinden haberi olması ve zamanaşımı veya ilgisizlikten dolayı bu haklarından mahrum kalmaması için hukuki süreci bir trafik kazası avukatı ile takip etmeleri kendi menfaatleri lehine olacaktır. Yaralanmalı trafik kazalarında ise yaralanmayı yaşayan taraf, ölümlü kazaların aksine destekten yoksun kalma tazminatı talep edemez ancak meydana gelen yaralanma iş görmemezlik raporu almasına sebep veriyorsa mahrum kalınan gelir tazminat olarak talep edilebilir. Bu tazminat kalemlerinin haricinde hastane masrafları ve manevi tazminatta talep edilebilecek tazminat kalemlerindendir.

Trafik kazası davaları sırf ölüm ve yaralanmaya bağlı olarak açılan davalar değillerdir. Gerçekleşen kaza neticesinde trafik kazası avukatı ile birlikte açılacak olan değer kaybı tazminatı davası sayesinde kişi hasar gören arabasının kaybettiği değer karşı taraftan talep edebilecektir.

Trafik Kazası Avukatı Önemi 

Günümüz Türkiye’sinde birçok kurum türemiştir ki bu kurumlar trafik kazalarının davaları ile ilgilenmekte olup kişilere yüksek düzeyde tazminat akabilecekleri vaatlerini sunmaktadırlar. Ancak bir mahkeme süreci hele ki trafik kazası avukatı ile daha da iyi yönetilebilecek bir trafik kazası davası süreci en iyi şekilde uzman bir avukatla yönetilirse kişilerin menfaat kayıplarının önüne geçilebilecektir. Çünkü uzman bir trafik kazası avukatı,

 • Yargıtayın tazminat hesaplama ölçütlerini bilir ve kötü niyetli bir tavırdan uzak bir şekilde dava sürecini yönetir.
 • Tazminat hesaplama yöntemi bilir ve sigorta şirketleri ile tazminat için masaya oturulduğunda daha iyi sonuçlar elde eder.

Trafik kazası avukatı ile bu süreci yönetmeyen kişiler genellikle sigorta şirketleri ile anlaşmaya giderek mahkemenin hükmedeceği rakamın yarısı kadar miktara razı gelmektedirler. Ancak hiç kimse bu rakamları kabul etmeye mecbur değildir. Yeter ki haklarının ne olduğu iyi bilsinler ve alanında uzman, yargıtayın tazminat hesaplama ölçütlerine hakim bir trafik kazası avukatından hukuki destek alsınlar. Bu sayede ya pazarlık masasında yahut mahkeme sürecinde yaşanılan maddi ve manevi kaybı giderebilecek en iyi tazminatı almaya hak kazanabileceklerdir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 6 Kasım 2018

  Merhaba iyi Günler Ben Yurt disinda kaliyorum ve Türkiyede aricima park yerinde bir kisi geri geri gelirken arka sag taraftan carpti ve Almanyaya geldigimde Sigortayi aradim bana raporlari ve Faturayi Göndermemi istetiler .fotoraflarla birlikte gönderdim ..bana fatura da belirtilen masrafin 5 % gibi bir miktarini göndermisler bu kendilerinin kazaya bictikleri miktarmis ..bende araci gelin alin yaptirin ozaman dedim kendilerine..

  kaza tamir ücretini sigortalarmi Belirliyor,,,ve vredikleri miktar benim sadece araci ön muayene icin ödedigim miktar Kadar yani tamir ne Kadar ne gibi parca lazim olur diye bakim ücreti… kanuni yardiminiz ne olabilir…

  • 7 Kasım 2018

   Merhaba.
   Bize sigorta şirketi ile yaptığınız sözleşmeyle birlikte mail yoluyla ulaşmanızı öneriyoruz. Bu şekilde ödenmesi gereken meblağın belirlenmesi ve dava sürecinin başlatılması adına gerekli hukuki desteği temin edebilirsiniz.

 2. 3 Ağustos 2018

  Merhabalar 28 temmuz cumartesi akşamı çevirmede ehliyetime el konuldu aday sürücü olduuğumu bilmediğim halde birde 0.20 promil hak varmış benim bundan bir bilgim yok 0.27 çıktı ve ben sigara kahve içmiştim onun dışında herhangibi bir alkol kullanmadım ama ehliyetimi aldılar bununla ilgili nasıl bi yol çizebiliriz bilginize

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, böyle durumlarda sulh ceza hakimliğine itiraz edebilirsiniz, ancak kan testi yaptırarak alkollü olmadığınızın bir fiziki kanıtına sahip olmanız olumlu sonuç almanıza yönelik önem arz eder.

 3. 28 Şubat 2018

  Kapımın onunde motoruma cartılar devrildi ve maddı hasar olustu carpan kişiyi savcılıga sikayet etim madı tazminat davası acmam geretıgı hakında lagıt gonderdiler carpan cocugun bir gözu görmüyor bu hısuta ne yapmam gerek

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, maddi zararınızı ceza soruşturması haricinde ayrı bir tazminat davası açarak talep etmeniz gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmek ve hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 4. 20 Ocak 2018

  merhabalar. ben 2 ay önce alkolden 2 yıl kaptırdım 0.52 promil çıktı. yani sadece 1 bira içmiştim ve görevliyede söyledim beklersek 5 dk düşecek dinlemediler yazdılar ve el koydular. bunda karşı bi çözüm varmı acaba. sadece ehliyetimi geri istyirm. ceza ödesemde olur.

  • 22 Ocak 2018

   Ceza tutanağı ve alkolmetre çıktısını gönderirseniz bakalım.

 5. 18 Mayıs 2017

  trafik kazası nedeni ile sigorta şirketine başvurduk ancak umduğumuzdan az bir tazminatı miktarı geldi bunun az veya çok geldiğini nasıl belirleyeceğiz. az ise dava açmak istiyoruz.

  • 20 Mayıs 2017

   merhaba sigortaya başvuru sonrası tazminatınızın eksik hesaplandığını düşünüyorsanız kalan tutar için dava açmanız mümkündür. Ancak bu dava ile ilgili avukatla çalışmanızı öneririm.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: