Güncelleme Tarihi:
Trafik Cezası İtirazı
                                            Trafik Cezası İtirazı

Bu yazımızda trafik cezalarına karşı nasıl itiraz edileceği üzerinde duracağız. Trafik cezalarına hangi sürede, ne şekilde ve hangi sebeplerle itiraz edilebileceğini değerlendireceğiz.

Trafik Cezası İtiraz Sebepleri

Öncelikle trafik cezasına itiraz sebeplerini belirtelim: birincisi, trafik cezasının 10 iş günü içinde tarafımıza tebliğ edilmemesi sebebiyle itiraz edebiliriz. İkincisi trafik cezasının haklı ve yerinde olmadığı sebebiyle itiraz edebiliriz.

Trafik Cezasına İtiraz Süresi

Trafik cezası iki şekilde kesilebilir. İlki gıyapta plakaya, ikincisi ise trafik memurunun durdurup yüzyüze ceza yazması yoluyla trafik cezaları kesilmektedir.

Eğer trafik cezası gıyapta kesilmişse, itiraz süresi cezanın bize tebliğ tarihinden itibaren başlar. Ancak trafik cezası, trafik memuru tarafından yüzyüze iken kesilmişse, aynı gün, yani yüze karşı yazıldığı tarihten itibaren başlar. İtiraz süresi 15 gündür. Burda dikkat edilmesi gereken husus sürelerdir. Trafik cezasının tarafımıza kanuni tebliğ süresi 10 iş günü iken, itiraz süremiz 15 gündür, 15 iş günü değildir. Trafik cezasına itiraz süresini kaçırmamak adına bu hususa da dikkat etmek gerekir.

Trafik Cezası İtirazı Nereye ve Hangi Mercilere Yapılır?

Trafik memuru tarafından yüzyüze kesilen cezalarda idari para cezası tutanağı memur tarafından düzenlenir. Sürücü cezanın haksız olduğunu düşünüyorsa, ilk bu aşamada itiraz etmelidir. Ancak ceza yazılmış ve yüzyüze yapılan itiraz sonuçsuz kalmışsa itirazını dilekçe ile belli makamlara yapmak zorundadır.

Gerek yüze karşı, gerek gıyapta kesilen trafik cezalarına itiraz 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliklerine(Eski ismiyle Sulh Ceza Mahkemesi) yapılır. Esasen Trafik Mahkemelerine yapılması öngörülmüş bu itiraz, henüz bu mahkemeler yaygın olmadığı için Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Trafik idari para cezası karar tutanağı ile, sürücü belgesine el konulursa, araç trafikten men edilirse, 60 gün içinde İdare Mahkemelerinde dava açılması gerekir. İki itiraz yolunda da, itirazın reddi halinde temyiz kanun yolu açıktır. Hatta Anayasa Mahkemesi kanun yolu da açıktır.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Gerekli evraklar:

 1. Dava dilekçesi
 2. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
 3. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
 4. Ruhsat Fotokopisi
 5. Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Sulh Ceza Hakimliği dosya üzerinden inceleme yaparak karar verecektir. Yani duruşma yapılmayacaktır. Bu sebeple dilekçede yazılan sebepler önemlidir.  Bu konuda bir avukat ile çalışmanız çok önemlidir.

Trafik Cezasına İtiraz Konusunda Bazı Önemli Noktalar

 • Gıyapta plakaya yazılan cezalar, ruhsatta  yazılı olan, yani sistemde kayıtlı olan adresinize tebliğ edilir.  Bu adrese PTT yoluyla gelen ceza, eğer o sırada evde değilseniz veya sözkonusu adres eski ikametgahınız ise, posta memuru kapıya not bırakır ve cezayı mahalle muhtarlığına tebliğ eder. Trafik cezası o tarihte tebliğ edilmiş sayılır. Yani trafik cezanız eski ikametgahınıza tebliğ edilirse, orada ikamet etmediğinizi öne sürerek itiraz edemezsiniz. Çünkü ikamet ettiğiniz gerçek adresi bildirme yükümlülüğünüz vardır.
 • Son aylarda gündeme oturan ve tartışılan bir konu, radarla gıyapta kesilen cezalardır. Verilen bazı emsal kararlarda, ‘’devletin vatandaşa tuzak kuramayacağı, trafik cezalarının güvenliğe ilişkin olması gerektiği…’’ gibi sebepler belirtilmiştir. Dolayısıyla itiraz sebepleri geniş bir çerçevede değerlendirilmelidir.

Her türlü trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız, avukatlarımız sizi temsil edebildiği gibi dilekçe yazım hizmeti vererek de hukuki mevzuata uygun olarak dilekçenizi hazırlamaktadırlar. Haklı olduğunuz halde hakkınızı kaybetmemek için bize ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 17
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  17
  Shares
 1. 3 Nisan 2018

  541-A maddesi ile 235 tl ceza geldi. ancak ne fotoğraf var ne başka bişey. itiraz etsem kazanır mıyım sizce

  • 20 Kasım 2018

   merhaba, itiraz etme hakkınız vardır. 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliğine yapacağınız itiraz sonucu yapılan hatalar düzeltilmektedir. Bu hakkınızı kullanmanızı öneririz. Daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 2. 3 Mayıs 2018

  Ben Amasyada ikamet ediyorum. Ancak sivasta olmadığım halde sivas trafik tarafından plakama ceza kesilmiş. Buna nasıl itiraz edebilirim. Ceza kesilen tarihte sivasta olmadığımı nasıl ispat edebilirim.

  • 29 Kasım 2018

   merhaba, trafik cezası gıyabınızda plakaya kesilmişse itiraz süresi cezanın size tebliği ile başlar. itiraz süresi 15 gündür. 15 gün içinde Sulh Ceza hakimliğine itiraz etmeniz gerekmektedir. Cezaya itiraz ve ispat işlemleri için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 3. 13 Temmuz 2018

  Merhaba uzun yolda plakama yazılan trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. İtiraz etmeden önce trafik cezasını yatırmalımıyım ve itiraz olumsuz yanıtlanırsa daha büyük bir ceza yazılabilirmi

  • 9 Kasım 2018

   Merhabalar, faizle karşı karşıya kalmamak için trafik cezanızı yatırıp itiraz etmeniz daha doğru olacaktır.

 4. 16 Ağustos 2018

  Aralık 2016 da Yaşadığım Artvinden Osmancık adliyesine ceza itirazında bulundum. Neredeyse 2 sene oldu ama adıma ,adresime herhangi sonuç gelmedi. Bu süreç bu kadar uzun sürer mi?

  • 7 Kasım 2018

   Merhabalar, itirazınızın sonucunun tebligatı elinize ulaşmamış olabilir. İtiraz ettiğiniz kurum dahilinde sonucu sorgulatabilirsiniz.

 5. 11 Ekim 2018

  İYİ ÇALIŞMALAR BEN TİCARİ TAKSİDE ÇALIŞIRKEN, İTFAYE ARACINA YOL VERMEM SEBEBİYLE ”EDS”SİSTEMİYLE KIRMIZI IŞIK İHLALİ İLE İLGİLİ CEZA GELDİ İKİ SORUM OLACAK

  1).İTİRAZ DİLEKÇESİNE EKLEYECEĞİM KİMLİK VE EHLİYET FOTOKOPİSİ RUHSATTAKİ KİŞİNİN KİMLİK VE EHLİYET FOTOKOPİSİ OLMASI ŞARTMI ARACI O ESNADA ŞÖFÖR OLARAK BEN KULLANIYORDUM.

  2) HERHALUKARDA CEZAYI ÖDEYİP ÖYLEMİ İTİRAZ EDECEĞİM?

  YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM.

  • 25 Ekim 2018

   Merhaba,
   Kırmızı Işık ihlali sebebiyle ceza ruhsat sahibine gelir. Bu sebeple ruhsat sahibinin itiraz etmesi gerektiği için Ruhsattaki kişinin kimlik ve ehliyet fotokopisi eklenmelidir. Ayrıca tavsiyemiz ödemeden itiraz etmenizdir. İyi günler dileriz.

 6. 30 Ekim 2018

  Merhaba
  5 ay önce istanbul e-5 karayolunda ceza yemişim hız ihlali nedeniyle, aynı yerde farklı günlerde ve cezaları sadece e-devlette görebiliyorum, herhangi bir tebligat gelmedi. Ceza yedigim yer hadımköy avcılar istikametinde giderken beylikdüzü rampa sonuna koyulan radar yeridir. Tebligat gelmedigi için ödemedim ayrıca yokuş aşagı sürekli fren yapılsa bile bazen ister istemez 80 den yukarı olabiliyor ibre, bu cezalara itiraz edebilir miyim? Diger bir sorum 2 gün arayla yedigim ceza e-devlette yeni cıkıyor ve işin kötü yanı gecen hafta bir tanesini eklediler bu haftada digerini yeni eklediler, gelecek haftada artık varsa digerlerinimi ekleyecekler diye bekliyorum. Ne yababilirim bilgi verirseniz memnun olurum. teşekkür ederim

  • 31 Ekim 2018

   Merhabalar, kesilen trafik cezalarına itiraz etmeniz mümkündür. Bunun için büromuzla iletişime geçerek hukuki destek alabilirisiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: