Güncelleme Tarihi:

Taşeron Muvazaa Davası Neden Açılmalı? - Mıhcı Hukuk Bürosu
Taşeron Muvazaa Davası Neden Açılmalı? – Mıhcı Hukuk Bürosu

Daha önceden yazmış olduğum “taşeron muvaza davası ” konusundaki makalemi tırnak içindeki bölümün üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu makaleye sitenin istatistiklerine baktığımda taşeron işçiler tarafından bu yazının günlük çok fazla okunmasına ve bu konuda mail yolu ile çok fazla soru göndermelerine rağmen çoğu taşeron işçinin taşeron muvazaa davasını açmak için bir girişimde bulunadıklarını farkettim. O yüzden bu makaleyi bir hukuki makale değilde daha taşeron işçilere bir sesleniş olarak yazmak istiyorum.

Bilindiği gibi taşeron işçiler artık taşeron muvazaa olayının yani hakları olan kadro ve geriye dönük olan maaş farkı alacaklarının farkına vardılar. Devlet bu yönde açılmış binlerce dava dolayısı ile milyarlarca lira tazminat yükü altına girdi. Açılmış ve kazanılmış binlerce davanın yanı sıra hakkının farkında olup da hakkını almak için dava açmayan binlerce taşeron işçisi var.

Taşeron Muvazaa Davası Açarsam İşten Çıkarılırım Korkusu

Taşeron işçilerin dava açmamalarının başında işten atılırım korkusu geliyor. Aynı yer de açılmış onlarca belki yüzlerce dava olmasına ve kimsenin işten çıkarılmamış olmasına rağmen hala bu korku çoğu işçide mevcut. Bu konuda taşeron işçiler birlikte hareket ederek birbirine güvence vermek zorunda. 5 kişinin dava açması ile 20 yada 200 kişinin taşeron muvazaa davası açması arasındaki fark bu. Birlikte davalar açıldığı zaman işveren sizi işten çıkarmaya cesaret edemez. Farzedelim ki çıkardı işe iade davası denen bir dava türü mevcut. İşçiler avukatları ile taşeron muvazaa davası devam ederken bir de işe iade davası açıp, feshin geçersizliğini tespit ettirebilir ve işe iadesini talep edebilirler. Dava sonunda işçi işe geri alınmasına ek olarak bir de 4 aylık ücreti tutarında tazminata hak kazanır.

Başka İşçilerin Açtığı Davalar, Dava Açmayan İşçileri Etkilemez

Bir diğer husus taşeron işçiler, diğer taşeron işçilerin dava açtığını o davaların dava açmayan işçiler içinde geçerli olacağı ve kadroya alınacağı düşüncesindeler. Taşeron muvaaa davası bireysel davalardır. Alınan karar sadece davayı kazanan açısından sonuç doğurur. Hem taşeron muvazaasının tespiti hem kadroya iadesi hemde geriye dönük fark alacaklar bakımından dava açan işçiye etki eder.

Asıl İş mi? Yardımcı İş mi?

Bana gelen maillerde en çok sorulan soruların başında ben şu işi yapıyorum asıl işçi miyim? Yardımcı işçi miyim”? sorusu gelmektedir. İşçi açıkça asıl işçi olmasına ve işçiye asıl işçi olduğunu taşeron muvaza davasını açarsa kazanabileceğini belirtmemize rağmen işçi bu konunun üzerine giderek hakkını aramaktan uzak durmaktadır. Dava açarsa yıllardır hayalini kurduğu kadroya geçebilecek geleceğini güvence altına alabilecek, belki 80 100 bin liralık geriye dönük maaş farkını alabilecek ancak işçi öğrenilmiş çaresizlik ile dava açmama yolunu tercih etmektedir. İleride de bahsedeceğim üzere dava masrafı yaklaşık olarak 700 lira civarındadır. Asıl mı yardımcı mı sorusunu iş mahkemesi aracılığı ile kesinleştirip kadro ve geriye dönük maaş farkı alacaklarının alınması aslında bu rakamdır.

Taşeron İşçiler Neden Bir An Önce Taşeron Muvaaza Davası Açmalı?

Diğer konu ise hükümet bu konuda düzenleme yapacak ve tüm işçileri kadroya alacak düşüncesinde yoğunlaşıyor. Hükümet 13 yıldır iktidarda olan aynı hükümet olmasına ve taşeron işçiler için bir çözüm bulmamasına rağmen işçiler hükümetten medet ummaktadırlar. Kaldı ki hükümet, devlet üzerinde oluşan milyarlarca liralık tazminat yolunun bir şekilde kapatılması ve bu davaların önünü kesmek için düzenlemeler yapacaktır, göreceksiniz ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Kasım 2015 de yaptığı açıklamasında 6 ay içinde asıl iş ve yardımcı iş kavramlarının tam olarak belirleneceği ve işlerin bu kapsamda ayrılacağı asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınacağı yardımcı işçilerde çalışan taşeron işçilerin de konumlarının belirlenip bu şekilde kalacağı açıklamasını yaptı. Bu kapsamda taşeron işçilerde hepsi kadroya alınacak gibi bir izlenim uyandı. Çünkü hepsi kendinin asıl işte çalıştığını düşünüyor. Ancak hükümetin düzenlemesi sizce böyle mi olacak?

Taşeron işçilerin asıl bu düzenleme gelmeden bir an önce kesinlikle davalarını açmalar gerekmektedir. Çünkü kanunların çıktığı tarihten sonraya uygulanması, geriye dönük olarak uygulanmaması ilkesi gereği, hükümet yeni çıkacak olan kanuna göre sizi yardımcı işte çalışan işçi konumuna bile almış olsa, siz davanıönceden açmış olmanız nedeniyle iş mahkemesi karar aşamasına geldiğinde bu durumu göz önüne almayacaktır. Veya hükümet hali hazırda davası yürüyenler için bir ara formül belirleyebilir ama bu formül yine dava açmama durumunda daha iyi olacaktır. Bakanın bahsettiği düzenleme yürürlüğe girdikten sonra yardımcı iş kategorisine alınan işçilerin kadro için dava açmalarının önü kesilecek. Asıl işten çıkarılmaktan korkan taşeron işçilerin bu yolu tercih etmeleri gerekmektedir.

Bazı Sendikalar Neden Muvazaa Davası Açılmamasını İstiyor?

Bir diğer konu ise taşeron işçi sendikasının işçilere destek olacağı yerde onları korkutmaları, taşeron muvazzaa davası açmamaları yönünde öğütlemeleridir. Sendikalar bu konuda varlık mücadelesi vermektedir. Taşeron işçiler eğer kadrolu olurlar ise bulunduğu sendikalar çıkacak başka bir kamu sendikası geçecektir. Dolayısı ile taşeron işçilerin sendikası üye kaybedecek tamamı kadroya alınınca ise orada yok olacaktır. İşte sendikalar bu yok olma korkusunu yaşamaktadırlar. Bu halde asıl görevi işçiye haklarını savunmak olan sendikalar, tam ters bir tutum altına girmektedirler. Bu durumda işçiler için iş hukuku alanında özellikle taşeron muvazza davası alanında uzman avukata danışmak en doğru yol olacaktır.

Taşeron Muvazaa Davası Masrafı

Taşeron muvazaa davası masrafı konusunda ise yaklaşık olarak 650-700 lira civarında olmaktadır. Avukatlar işçi davalarında genelde başta herhangi bir ücret talep etmemektedir. Dava kazanıldığında anlaşılan yüzde oranında vekalet ücretini almaktadırlar. Bu durumda işçi 650-700 lira kadar vererek hakkı olan kadrosunu ve geriye dönük maaş farkı alacaklarını kazanmaktadır. Kazanılan kadro ve değerler karşısında verilen dava masrafı yüksek değildir. Kaldı ki dava masrafı dava sonunda karşı taraftan alınabilmektedir.

Muvazaa Davası Açıp Kazanan Tüm İşçiler Kesin Kadroya Alınacak mı?

Taşeron muvazaa davası açıp kazanan işçiler kesinlikle kadroya alınacaktır. Hukuk devletinde hiç bir kurum yargı kararını yerine getiremezlik yapamaz. Yine Kasım 2015′ te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ da tam bu sözleri kullanmıştır ki böyle de olması gerekir. Taşeron muvazaa davasını kazanan işçiler yakın zamanda mutlaka kadroya geçecektir. Kara yolları işçilerinin başarısı bu noktada diğer taşeron işçilere örnek olmalıdır.  Ancak yukarıda bahsettiğim gibi taşeron işçiler dava açmadan önce hükümet bahsettiği düzenlemeyi yaparsa, işçiler bu hakları sonsuza dek kaybedecekler.

Tüm bu nedenlerden dolayı hak davalarına inandığım taşeron işçileritaşeron muvazaa davasını hele ki gelecek düzenlemeden önce açmazsa çok pişmanlık duyacaklardır.

Konu ile ilgili sormak istediğiniz her hangi bir soruyu sitemizin online danışma bölümündeki formu doldurarak sorabilirsiniz.  Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda ve ilgili gruplarda paylaşırsanız diğer taşeron işçilerinde bilgilenmesine ve taşeronun bitirilmesi konusunda daha fazla taşeron işçinin katılmasına sebep olabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Shares
 1. 29 Ağustos 2016

  Ben karayollari tasaron firmada 06.2009 dan 09.2009 arasi 3 ay calistim. 2010 sonrasi 6 ay uzeri calisanlara kadro verildi. Bende bu haktan yararlanabilirmiyim…dava acsam kazanma sansim varmi…

 2. 2 Eylül 2016

  sayın mıhçı 2004 2005 kamu kuruluşunda tem.işçisi olarak çalıştım 2006 ayrıldım 2007 temmuz ayında tekrar aynı kamu kuruluşunda çalışmaktayım maddi sıkıntılardan dolayı sgk dan tazminat alabilir yazısına başvuru yaptım(girişim 1995 3600 gün 15 yıl şartına bağlı olarak istifa edecegim)yanlız çekincelerim var şu an devam eden muvazza tespit davası devam ediyor eğer tazminat alırsam davada lehte sonuçlanırsa kadro, geçmişe dönük hak talebinde bulunabilirmiyim ,birde geçmişte çalıştığım 2 yılda hesaba dahil edilirmi ayrıca yıl sonunda 1 günlük çıkışla çalışmış bu çıkış 1 yılı doldurmama engelmi çalıştığım süre kadarmı tazminat alırım .teşekkür ederim

 3. 25 Eylül 2016

  merhaba,benim şuan görülmekte olan ‘işe iade ve muvazza ‘davam var.geriye dönük alacaklar için,bu davanın sonuçlanmasınımı beklemeliyim,yoksa iki davayı aynı anda mı açmalıyım?devam eden davam sonuçlandıktan sonrada açabilirmiyim?

  • 25 Eylül 2016

   Tabi ki bu davanın bitmesini bekleyeceksiniz.

 4. 22 Aralık 2016

  merhabalar ;

  Karayollarının 3500 kişilik yol iş ile yaptığı anlaşmada tum şartları taşıdığımız halde asıl işi yaptığımız halde bizi kadroya almadıkları için muvazaa tespit davası açtık yalnız dava dosyam ankara 14.idare mahkemesindeyken dava konusu Kadroya Alınma görünürken daha sonra ankara idare mahkemesinden İstanbul 4.idare mahkemesine gönderildiğinde Davanın konusu Göreve Son verme olarak görünmektedir.Bunda bir sakınca varmıdır.Memur hatasımıdır.Avukatımla görüştüğümde bir sıkıntı olmuyacağı memurun öyle girdiğini önemli olmadığını belirtmiştir.Sizce avukatın verdiği bilgi yeterlimidir.Veya avukatın bu yanlışlığı düzeltmesi gereklimidir.Bu ne anlama gelmektedir.Lütfen acil dönüş yapabilirmisiniz.Şimdiden teşekkur ederim.

  İyi Çalışmalar

  • 5 Ocak 2017

   Avukatınıza güvenmeyi öğrenin.

 5. 6 Mart 2017

  Belediye bünyesinde hizmet alımı ihalesiyle zabıta yardımcı personeli olarak 4 yıl önce başladım.zabıta üniforması kıyafeti giyiyorum zabıta aracı kullanıyorum.zabıta müdürlüğü ana binasında görev yapıyorum.kadrolu ve devlet memuru zabıta personeliyle omuz omuza görev yapıyorum.hiçbir sendikaya üye yapmadılar,ne yol parası nede mesai ücreti vermiyorlar.daha açarsak kazanirmiyiz.

  • 6 Mart 2017

   Anlattığınız şartlarda taşeron muvazaası mevcut.

 6. 15 Mart 2017

  merhabalar. 01.12.2011 tarıhınde turkıye komur ısletmelerınde guvenlık olarak ıse basladık ve aralık 2014 te ozellestırıldı. 3 senelık tazmınatımızı kurumdan aldık.. calıstıgımız 3 sene ıcerısınde kadrolu guvenlık memurlarıda vardı aynı ısı yapıyorduk dava acabılır mıyız sayımızda oldukca cok gorusmekte ısterız sızınle tesekkurler

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: