Güncelleme Tarihi:

Taşeron Muvazaa Davası Neden Açılmalı? - Mıhcı Hukuk Bürosu
Taşeron Muvazaa Davası Neden Açılmalı? – Mıhcı Hukuk Bürosu

Daha önceden yazmış olduğum “taşeron muvaza davası ” konusundaki makalemi tırnak içindeki bölümün üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu makaleye sitenin istatistiklerine baktığımda taşeron işçiler tarafından bu yazının günlük çok fazla okunmasına ve bu konuda mail yolu ile çok fazla soru göndermelerine rağmen çoğu taşeron işçinin taşeron muvazaa davasını açmak için bir girişimde bulunadıklarını farkettim. O yüzden bu makaleyi bir hukuki makale değilde daha taşeron işçilere bir sesleniş olarak yazmak istiyorum.

Bilindiği gibi taşeron işçiler artık taşeron muvazaa olayının yani hakları olan kadro ve geriye dönük olan maaş farkı alacaklarının farkına vardılar. Devlet bu yönde açılmış binlerce dava dolayısı ile milyarlarca lira tazminat yükü altına girdi. Açılmış ve kazanılmış binlerce davanın yanı sıra hakkının farkında olup da hakkını almak için dava açmayan binlerce taşeron işçisi var.

Taşeron Muvazaa Davası Açarsam İşten Çıkarılırım Korkusu

Taşeron işçilerin dava açmamalarının başında işten atılırım korkusu geliyor. Aynı yer de açılmış onlarca belki yüzlerce dava olmasına ve kimsenin işten çıkarılmamış olmasına rağmen hala bu korku çoğu işçide mevcut. Bu konuda taşeron işçiler birlikte hareket ederek birbirine güvence vermek zorunda. 5 kişinin dava açması ile 20 yada 200 kişinin taşeron muvazaa davası açması arasındaki fark bu. Birlikte davalar açıldığı zaman işveren sizi işten çıkarmaya cesaret edemez. Farzedelim ki çıkardı işe iade davası denen bir dava türü mevcut. İşçiler avukatları ile taşeron muvazaa davası devam ederken bir de işe iade davası açıp, feshin geçersizliğini tespit ettirebilir ve işe iadesini talep edebilirler. Dava sonunda işçi işe geri alınmasına ek olarak bir de 4 aylık ücreti tutarında tazminata hak kazanır.

Başka İşçilerin Açtığı Davalar, Dava Açmayan İşçileri Etkilemez

Bir diğer husus taşeron işçiler, diğer taşeron işçilerin dava açtığını o davaların dava açmayan işçiler içinde geçerli olacağı ve kadroya alınacağı düşüncesindeler. Taşeron muvaaa davası bireysel davalardır. Alınan karar sadece davayı kazanan açısından sonuç doğurur. Hem taşeron muvazaasının tespiti hem kadroya iadesi hemde geriye dönük fark alacaklar bakımından dava açan işçiye etki eder.

Asıl İş mi? Yardımcı İş mi?

Bana gelen maillerde en çok sorulan soruların başında ben şu işi yapıyorum asıl işçi miyim? Yardımcı işçi miyim”? sorusu gelmektedir. İşçi açıkça asıl işçi olmasına ve işçiye asıl işçi olduğunu taşeron muvaza davasını açarsa kazanabileceğini belirtmemize rağmen işçi bu konunun üzerine giderek hakkını aramaktan uzak durmaktadır. Dava açarsa yıllardır hayalini kurduğu kadroya geçebilecek geleceğini güvence altına alabilecek, belki 80 100 bin liralık geriye dönük maaş farkını alabilecek ancak işçi öğrenilmiş çaresizlik ile dava açmama yolunu tercih etmektedir. İleride de bahsedeceğim üzere dava masrafı yaklaşık olarak 700 lira civarındadır. Asıl mı yardımcı mı sorusunu iş mahkemesi aracılığı ile kesinleştirip kadro ve geriye dönük maaş farkı alacaklarının alınması aslında bu rakamdır.

Taşeron İşçiler Neden Bir An Önce Taşeron Muvaaza Davası Açmalı?

Diğer konu ise hükümet bu konuda düzenleme yapacak ve tüm işçileri kadroya alacak düşüncesinde yoğunlaşıyor. Hükümet 13 yıldır iktidarda olan aynı hükümet olmasına ve taşeron işçiler için bir çözüm bulmamasına rağmen işçiler hükümetten medet ummaktadırlar. Kaldı ki hükümet, devlet üzerinde oluşan milyarlarca liralık tazminat yolunun bir şekilde kapatılması ve bu davaların önünü kesmek için düzenlemeler yapacaktır, göreceksiniz ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Kasım 2015 de yaptığı açıklamasında 6 ay içinde asıl iş ve yardımcı iş kavramlarının tam olarak belirleneceği ve işlerin bu kapsamda ayrılacağı asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınacağı yardımcı işçilerde çalışan taşeron işçilerin de konumlarının belirlenip bu şekilde kalacağı açıklamasını yaptı. Bu kapsamda taşeron işçilerde hepsi kadroya alınacak gibi bir izlenim uyandı. Çünkü hepsi kendinin asıl işte çalıştığını düşünüyor. Ancak hükümetin düzenlemesi sizce böyle mi olacak?

Taşeron işçilerin asıl bu düzenleme gelmeden bir an önce kesinlikle davalarını açmalar gerekmektedir. Çünkü kanunların çıktığı tarihten sonraya uygulanması, geriye dönük olarak uygulanmaması ilkesi gereği, hükümet yeni çıkacak olan kanuna göre sizi yardımcı işte çalışan işçi konumuna bile almış olsa, siz davanıönceden açmış olmanız nedeniyle iş mahkemesi karar aşamasına geldiğinde bu durumu göz önüne almayacaktır. Veya hükümet hali hazırda davası yürüyenler için bir ara formül belirleyebilir ama bu formül yine dava açmama durumunda daha iyi olacaktır. Bakanın bahsettiği düzenleme yürürlüğe girdikten sonra yardımcı iş kategorisine alınan işçilerin kadro için dava açmalarının önü kesilecek. Asıl işten çıkarılmaktan korkan taşeron işçilerin bu yolu tercih etmeleri gerekmektedir.

Bazı Sendikalar Neden Muvazaa Davası Açılmamasını İstiyor?

Bir diğer konu ise taşeron işçi sendikasının işçilere destek olacağı yerde onları korkutmaları, taşeron muvazzaa davası açmamaları yönünde öğütlemeleridir. Sendikalar bu konuda varlık mücadelesi vermektedir. Taşeron işçiler eğer kadrolu olurlar ise bulunduğu sendikalar çıkacak başka bir kamu sendikası geçecektir. Dolayısı ile taşeron işçilerin sendikası üye kaybedecek tamamı kadroya alınınca ise orada yok olacaktır. İşte sendikalar bu yok olma korkusunu yaşamaktadırlar. Bu halde asıl görevi işçiye haklarını savunmak olan sendikalar, tam ters bir tutum altına girmektedirler. Bu durumda işçiler için iş hukuku alanında özellikle taşeron muvazza davası alanında uzman avukata danışmak en doğru yol olacaktır.

Taşeron Muvazaa Davası Masrafı

Taşeron muvazaa davası masrafı konusunda ise yaklaşık olarak 650-700 lira civarında olmaktadır. Avukatlar işçi davalarında genelde başta herhangi bir ücret talep etmemektedir. Dava kazanıldığında anlaşılan yüzde oranında vekalet ücretini almaktadırlar. Bu durumda işçi 650-700 lira kadar vererek hakkı olan kadrosunu ve geriye dönük maaş farkı alacaklarını kazanmaktadır. Kazanılan kadro ve değerler karşısında verilen dava masrafı yüksek değildir. Kaldı ki dava masrafı dava sonunda karşı taraftan alınabilmektedir.

Muvazaa Davası Açıp Kazanan Tüm İşçiler Kesin Kadroya Alınacak mı?

Taşeron muvazaa davası açıp kazanan işçiler kesinlikle kadroya alınacaktır. Hukuk devletinde hiç bir kurum yargı kararını yerine getiremezlik yapamaz. Yine Kasım 2015′ te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ da tam bu sözleri kullanmıştır ki böyle de olması gerekir. Taşeron muvazaa davasını kazanan işçiler yakın zamanda mutlaka kadroya geçecektir. Kara yolları işçilerinin başarısı bu noktada diğer taşeron işçilere örnek olmalıdır.  Ancak yukarıda bahsettiğim gibi taşeron işçiler dava açmadan önce hükümet bahsettiği düzenlemeyi yaparsa, işçiler bu hakları sonsuza dek kaybedecekler.

Tüm bu nedenlerden dolayı hak davalarına inandığım taşeron işçileritaşeron muvazaa davasını hele ki gelecek düzenlemeden önce açmazsa çok pişmanlık duyacaklardır.

Konu ile ilgili sormak istediğiniz her hangi bir soruyu sitemizin online danışma bölümündeki formu doldurarak sorabilirsiniz.  Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda ve ilgili gruplarda paylaşırsanız diğer taşeron işçilerinde bilgilenmesine ve taşeronun bitirilmesi konusunda daha fazla taşeron işçinin katılmasına sebep olabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Shares
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 15 Mart 2017

  merhabalar. 01.12.2011 tarıhınde turkıye komur ısletmelerınde guvenlık olarak ıse basladık ve aralık 2014 te ozellestırıldı. 3 senelık tazmınatımızı kurumdan aldık.. calıstıgımız 3 sene ıcerısınde kadrolu guvenlık memurlarıda vardı aynı ısı yapıyorduk dava acabılır mıyız sayımızda oldukca cok gorusmekte ısterız sızınle tesekkurler

 2. 6 Mart 2017

  Belediye bünyesinde hizmet alımı ihalesiyle zabıta yardımcı personeli olarak 4 yıl önce başladım.zabıta üniforması kıyafeti giyiyorum zabıta aracı kullanıyorum.zabıta müdürlüğü ana binasında görev yapıyorum.kadrolu ve devlet memuru zabıta personeliyle omuz omuza görev yapıyorum.hiçbir sendikaya üye yapmadılar,ne yol parası nede mesai ücreti vermiyorlar.daha açarsak kazanirmiyiz.

  • 6 Mart 2017

   Anlattığınız şartlarda taşeron muvazaası mevcut.

 3. 22 Aralık 2016

  merhabalar ;

  Karayollarının 3500 kişilik yol iş ile yaptığı anlaşmada tum şartları taşıdığımız halde asıl işi yaptığımız halde bizi kadroya almadıkları için muvazaa tespit davası açtık yalnız dava dosyam ankara 14.idare mahkemesindeyken dava konusu Kadroya Alınma görünürken daha sonra ankara idare mahkemesinden İstanbul 4.idare mahkemesine gönderildiğinde Davanın konusu Göreve Son verme olarak görünmektedir.Bunda bir sakınca varmıdır.Memur hatasımıdır.Avukatımla görüştüğümde bir sıkıntı olmuyacağı memurun öyle girdiğini önemli olmadığını belirtmiştir.Sizce avukatın verdiği bilgi yeterlimidir.Veya avukatın bu yanlışlığı düzeltmesi gereklimidir.Bu ne anlama gelmektedir.Lütfen acil dönüş yapabilirmisiniz.Şimdiden teşekkur ederim.

  İyi Çalışmalar

  • 5 Ocak 2017

   Avukatınıza güvenmeyi öğrenin.

 4. 25 Eylül 2016

  merhaba,benim şuan görülmekte olan ‘işe iade ve muvazza ‘davam var.geriye dönük alacaklar için,bu davanın sonuçlanmasınımı beklemeliyim,yoksa iki davayı aynı anda mı açmalıyım?devam eden davam sonuçlandıktan sonrada açabilirmiyim?

  • 25 Eylül 2016

   Tabi ki bu davanın bitmesini bekleyeceksiniz.

 5. 2 Eylül 2016

  sayın mıhçı 2004 2005 kamu kuruluşunda tem.işçisi olarak çalıştım 2006 ayrıldım 2007 temmuz ayında tekrar aynı kamu kuruluşunda çalışmaktayım maddi sıkıntılardan dolayı sgk dan tazminat alabilir yazısına başvuru yaptım(girişim 1995 3600 gün 15 yıl şartına bağlı olarak istifa edecegim)yanlız çekincelerim var şu an devam eden muvazza tespit davası devam ediyor eğer tazminat alırsam davada lehte sonuçlanırsa kadro, geçmişe dönük hak talebinde bulunabilirmiyim ,birde geçmişte çalıştığım 2 yılda hesaba dahil edilirmi ayrıca yıl sonunda 1 günlük çıkışla çalışmış bu çıkış 1 yılı doldurmama engelmi çalıştığım süre kadarmı tazminat alırım .teşekkür ederim

 6. 29 Ağustos 2016

  Ben karayollari tasaron firmada 06.2009 dan 09.2009 arasi 3 ay calistim. 2010 sonrasi 6 ay uzeri calisanlara kadro verildi. Bende bu haktan yararlanabilirmiyim…dava acsam kazanma sansim varmi…

 7. 11 Temmuz 2016

  MERABA BEN KAMU BANKASINDA TEMİZLİK ELEMANI ADI ALTINDA BÜRO PERSONELLİĞİ YAPIYORUM BANKA PROGRAMLARINA GİREBİLMEK İÇİN BANKA SİCİLİMDE BANKA MAİL ADRESİMDE VAR MÜŞTERİ İŞLEMLERİNİ YAPIYORUM BEN ASIL İŞMİ YAPIYORUM? 2010DA GİRDİM BANKAYA DAVA AÇILIRSA MAAŞ FARKI PİRİM TEMETTÜ GERİYE DÖNÜK ALABİLİRMİYİM? BİRDE YENİ TAŞERON KADRO KANUNUNDA İLK ÖNCE GERİYE DÖNÜK HAKLARDAN FERAKAT EDECEĞİMİZ BİR KAGIDA İMZA ATIP SONRA SINAV OLACAKMIŞ BU SINAVDAN BAŞARISIZ OLURSAK KADRO YOK GERİYE DÖNÜK HAKTA YOK BUNUN İÇİN İMZA ATMAYIP MAHKEME YOLUNA GİTMEK DOĞRUMU? DAVA AÇSAK NEREYE BAŞVURU YAPICAZ VE KAÇ AYDA SONUÇLANIR?

 8. 3 Temmuz 2016

  5 yildir universitede hizmetli olarak calisiyorum taseron olarak
  Kadrolu hizmetliler var
  Osp kanunu cikmadan kadro davasi acabilirmiyim
  Geriye donuk maas farki alabilirmiyim
  Maas farki aylik 1 milyar civari yillik12 bin olarakmi hesaplaniyo tskk

  • 4 Temmuz 2016

   dava açabilirsiniz ve fark alacakları alabilirsiniz. Hesap kadrolu ile ne eksik alıyorsanız onun üzerinden hesaplanır.

 9. 24 Haziran 2016

  Resmi kurumda 11 yıldır temizlik personeli olarak görev yapıyorum ama kazan yakıyorum imza karşılığı evrak alıp veriyorum avrak yazışması yapıyorum asıl işmi yardımci işmi dava açsam kazanabilirmiyim şaitlerim var.

 10. 14 Haziran 2016

  Merhaba ben bi kurumda hizmet alımı şeklinde değilde , müteahhit firma aracılığla 15 yıldır çalışıyorum ve asıl işi yapıyorum benim dava açma hakkım varmıdır yardımcı olurmusunuz.

 11. 20 Mayıs 2016

  Merhaba sayin hocam…bizler bi kamu kurumunda yaklasik 10 yildir güvenlik gorevlisi olarak calismaktayiz…yaklasik 80 kişi muvazaa davasi actik…bu dava 2013 yilindan buyana devam ediyor.daha sonuclanmadi..çalıştığımiz kurumda kurumun kendi kadrolu güvenlik memurlari var…calisma ve sosyal güvenlik Müdürlüğüne bagli iş müfettişlerinin yapmis oldugu tespitlerde muvazaa oldugunu dair 3 tane karar var.kurum bu kararlardan bir tanesini iptal ettirdi..mahkeme surecinde ayni cati aldinda görev yaptigimiz farkli kurumlarda calisan memurlarda bizim icin şahitlik ettiler…bu bizim icin avantaj sağlıyor…ancak sizde basindan duymussunuzdur,taşerona kadro verilecek,ozel sözleşmeli personel statüsü diye…ama net olmamakla birlikte bazi maddeler var.bu maddeler arasinda kuruma geçiş olursa gecmiste açmış oldugumuz davalardan vaz gecmek sartindan bahsediyor…acaba gercekten boyle birsey olabilir mi..yada kanunen etik mi…sizce kazanma şansımız olurmu..saygilar…

  • 1 Haziran 2016

   Yürüyen davanız varsa bununla ilgili bu davayı yürüten avukatınız ile görüşün.

 12. 12 Mayıs 2016

  İyi günler Mustafa bey ben Üniversite hastanesinde taşeronda veri gerişi personeli olarak 7 yıldır çalışıyorum. İş kura başvuru yaptık muvazaa için müfettiş geldi bizimle aynı işi yapan 7 memur ismi alarak durum tespiti yaptı. Biz 124 veri girişi personeliyiz ancak iş kurdan bize olumlu yada olumsuz geri dönüş yapılmadı.izlememiz gerek yol için bize yardımcı olur musunuz?

  • 12 Mayıs 2016

   Müfettişlikte işlemlerin takip edilmesi gerek ya sizin tarafınızdan yada bu alanda bilgili bir avukat tarafından yoksa işler çok yavaş ilerliyor.

 13. 3 Mayıs 2016

  sayın mıhçı 11 yıldan beridir belediyede nerdeyse yapmadığım iş kalmadı.danışma,evrak kayıt,şoförlük,su sayacı okuma görevlisi.sosyal hizmetler ve danışmanlık mezunuyum.önlisans.belediyeye sözleşmeli ve kadrolu birçok personel alındı.şartları benimkiyle aynı,ve benden sonra işe girmiş oldukları halde,asıl işi yapan personel konumunda olmama rağmen bizim hakkımız olan kadrolar başkalarına verildi.karayolları işçilerinide emsal gösterip bu davayı kazanma şansım var mı?saygılarımla…

  • 7 Mayıs 2016

   İhale olunandan başka işte çalışmak muvazaa sebebidir. Bu şekilde çok işte çalışılmışsa muvazaa vardır.

 14. 20 Nisan 2016

  sayın mıhçı bizim iyice kafamız karıştı( var olan avukata rağmen lütfen bir cevap yazın)eski yazılarımda vardı cevap verdiniz teşekkürler,sayın mıhçı muvaaza davası halen devam ediyor bizim bunu kazanma şansımız nedir karayollarında temizlik çalışanıyız 2 duruşma gectik hibir sonuç yok dava 4 ay sonrasına ertelendi peki şimdi sozleşme gelirse nasıl bir süreç izleyeceğiz dava hakkımızdan feragat edersek ne olur etmezsek ne olur,feragat edip sonra yeniden canlandırabilirmiyiz acaba çalıştığımız avukat biraz pasifmi kalıyor şu an bir şey bilemiyoruz,lütfen bir cevap yazın bizde”’ yol haritamızı GOZDEN geçirelim””'( tam acık şekilde yazamadım fakat neyi kastettiğimi sanırım anlamışızsınızdır) ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER HAYIRLI AKŞAMLAR DİLERİM.yukardaki tel numarasındanda size ulaşmak mümkünmüdür

  • 20 Nisan 2016

   Dosyayı ve diğer çalışma şartlarınızı bilmeden dava kazanma hakkında şuan yorum yapmam doğru olmaz. Zannediyorum sorunuza daha önce yanıt vermiştim. Ayrıntılı bilgi ve sorularınızın tam yanıtını almak istiyorsanız danışmanlık ücreti ödemeniz gerekir. Sitenin online danışma bölümünden de sorunuzu gönderebilirsiniz. Cevap maili ile danışmanlık ücretimizi belirtiriz.

 15. 19 Nisan 2016

  merhaba ben 2011 yılında üniversite hastanesinde taşeron şirkette hastabakıcı olarak görev yaptım. 2015 mayıs ayında haklı nedenle istifa ettim. asıl işi yaptığımdan dolayı geriye dönük maaş farkı için dava açabilir miyim ? teşekkür ederim.

  • 20 Nisan 2016

   Bu mümkün görünmüyor. Geriye dönük muvazaa tespiti yapılamayacağı için muvazaa davası reddedilir kanaatindeyim.

   • 25 Nisan 2016

    haklı nedenle istifa etmiş bulunuyorum. ona rağmen geriye dönük muvazaa ve/veya maaş farkı için dava açamaz mıymı?

 16. 19 Nisan 2016

  MERHABA,
  Başkent Elektrik Dağıtım Aş.de Alt İşverende 2008 ile 2010 arası Şehir içi Elektrik Hatlarında Elektrik Teknisyeni olarak Arıza Bakım ve Onarım işinde 2,5 yıl çalışıp istifa ettim.Bu İşyerinde kurum personeli ile aynı ortamda birlikte çalışıyorduk.
  Bu çalışmam ASIL İŞ midir. ?

  • 7 Mayıs 2016

   Asıl iştir.

 17. 12 Nisan 2016

  Merhaba.
  Ben bir şey sormak istiyorum. 8 Yıldır Belediyede çalışıyorum, Bilgi işlem müdürlüğünde görev yapıyorum.
  Hükümetin yeni çıkarmış olduğu yasa çok karmaşık, kadro ya mı alındık, yoksa daha mı kötü oldu kimse bilmiyor.
  Ayrıca hükümetin adına kadro dediği yasa yürürlüğe girince, geçmişe dönük haklarımızdan da vazgeçmemiz gerektiği söyleniyor. hala dava açabilir miyim. Nerden başlamam ve nasıl yol izlemem gerekir.

  • 18 Nisan 2016

   Dava açabilirsiniz. Zaman kaybediyorsunuz. Geçmişe dönük haklarınızdan vazgeçmeniz demek 5 yıllık (zamanaşımı dolayısı ile) emeğinizin hiçe sayılması demek. Buna nasıl razı gelebilirsiniz?

 18. 10 Nisan 2016

  Biz bir belediyede büro personeli ve teknikerler olarak toplu dava açmayı planlıyoruz. Şimdi Büro ve elektrik teknikerliği asıl işmidir bir belediyenin SPOR KOMPLEKSİNDE? Ana binada değiliz ve spor kompleksinin içinde büroda çalışan memur ve norm işçi bulunmakta bu bize muvazaa kazandırırmı? Norm işçi olarak elektrik teknikeri yok onlarda bundan faydalanabilrimi? Birde çok merak ettiğimiz eğer bu kanun mecliste onaylanırsa ama bize tanınan 1 ay içinde kabul etmeyip davaya gidersek geç kalınmış olurmu?

 19. 8 Nisan 2016

  Sayın avukat… Aile Bakanlığı bağlı huzur evinde 3 yıldır bakım elemanı olarak . Çalışıyorum.. Ben nasıl bir dava açayım ki kadroya geçerim .. Not. Bakım elemanı olarak çalışan 15 kişiyiz.. Huzurevi açılalıdan bu tarafa zaten 3 yıl oldu… Halen devam ediyor uz… Saygılar …
  Ama kadrolu bakım eleman yok ..
  Diğer huzurevlerinin hiç birindefe yokmudur acaba…?

  • 8 Nisan 2016

   Açmanız gereken dava muvazaa davası zaten yazıda mevcut. Kadrolu eleman olmasa da muvazaa söz konusu olabilir.

 20. 1 Nisan 2016

  Avukat bey. Hizmet alımı bilgisayar yaptığım iş hemşirelik bu şekilde hastanede 10 seneyi aşkın bir süredir çalışıyorum. Kadro durumu ortaya çıktığından beri genel sekreterlik seni bu şekilde çaliştiramayiz sekreter olacaksın diyor. Bende mayıs 12 ye kadar izne ayrıldım. Sekreterliği kabul etmedim.1- Bu durumda görevime nasıl devam edebilirim.2- mahkeme yoluyla geçen yillarimin hakkını nasıl alabilirim. Asgari ücret le çalıştırdılar bizi. Ne kadar bi kazancımız olur. Yada bizi suçlu çıkara bilirlermi. 3- devamı alacak olursanız nekadar ödemem gerekir. Email yoluyla dönerseniz sevinirim.

 21. 30 Mart 2016

  Mustafa Bey selamlar,
  Elimizde yargı kararı var ( muvaaza ) aynı iş yerinde kadrolu personelle aynıişi yaptığımız tespit edildi.2010 yılında..
  Uludag unıv. hastanesinden eczane teknisyeni olarak çalışıyoruz.hükümetin özel sözleşmeli işçi statüsü açıkçası bizim yıllardır beklediğimiz talepleri karşılamadı.davamızdan vazgeçip sözleşme yapmamız talep edilirse ve biz davadan vazgeçmezsek ne olur?rica ediyorum bir yorum yapar mısınız?
  Teşekkürler,saygılar..

 22. 29 Şubat 2016

  Merhaba, ben 6.5 yıl belediyede taşeron işçi olarak çalıştıktan sonra işten çıkarıldım. İşe iade davası açtım ve mahkeme sonucunda 10 gün önce ilgili belediyeye işe iade kararım verildi..Tabi bunun temyiz sürecide belli bir zaman alacaktır. Benim sorularım şu şekilde;

  1- Belediyenin mevcut işçi kadrosu dolu, yani normal şartlarda yeni bir işçi alımı yapılamaz. Peki yargıtay da mahkeme kararını onadıktan sonra (tabi belediye başkanınında beni işe alma yönünde olumlu düşündüğünü varsayarsak) işçi kadrosuna girmem mümkün olacakmıdır.?

  2- Sizinde bahsettiğiniz gibi hükümetin mahkeme yoluyla hak kazanan taşeronlara kadro şeklinde bir kanun cıkarması durumunda. Mesela önümüzdeki nisan ayında böyle bir kanun çıktı. Ama benim temyiz sürecim sene sonunda sonuçlandı. Bu durumda çıkan kanundan yararlanma hakkım olacakmıdır?
  Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

 23. 20 Şubat 2016

  Merhaba,

  iki sorum var yanıtlarsanız sevinirim..

  iş müfettişinden muvazaalı çalıştırıldığımıza dair rapor aldık ve dava açtık. idare mahkemesi “kpss şartı var, sizin kadrolu olmanıza hükmedemem” şeklinde bir karar verdi. biz de danıştaya başvurduk, kararı temyize götürdük yani. danıştay kararları geç çıkıyor bildiğiniz gibi, karar çıkmadan kadro olayı gerçekleşecek olursa bizim için bir ara formül düşünür mü devlet, tecrübelerinize dayanarak bu ara formül ne olur bunu bilmek istiyorum.

  ikinci sorum şu, avukatımız oldukça pasif bir avukat, sizinle çalışmamız mümkün müdür, bu saatten sonra avukat değişikliğinin faydası olur mu, bir de maliyeti ne olur.. teşekkür ederim. emekçiler için bu kadar emek veriyorsunuz soruları yanıtlıyorsunuz çok sağolun…

  • 21 Şubat 2016

   size mail olarak dönüş yaptım.

 24. 13 Şubat 2016

  Merhaba
  Kamu kurumunda 9 yıldır güvenlik olarak çalışıyorum çalıştığım kurumda 657 ye tabi kadrolu güvenlik memuru ve bekçi bulunmaktadır gorevlendirmeler de iş ayrımı yapmaksizin aynı işi yapıyoruz sosyal haklardan muafiyet içindeyiz her yıl giriş çıkış yapılmaktadır muvvazza davası acabilirmiyiz sendikal üyeliğimiz yetki belgesi dahilinde var.
  Çalıştığımız kurumda döner sermaye işletme müdürlüğüne bağlı birim

  • 16 Şubat 2016

   güvenlik işi yardımcı iş ancak işçi temini varsa muvazaa var sayılır. emir ve talimatları kamu veriyor taşeron şirket hiç bir şeye karışmıyor ve göstermelik var ise muvazaa var demektir davanızı açın.

 25. 10 Şubat 2016

  Merhaba yargitay 7 hukuk dairesi saglik bakanligi teknik sartnamede ki isci alım ve çıkış gibi yönetim hakkını elinde bulundurduğu için bizi haklı buldu..Muvazaa olgusu göz önüne alınarak iadenin sağlık bakanligina yapılması dedi….Bugün asli hukuk hakimi karar verdi ve işe iadenin sağlık bakanlığının dava konusu olan işyerindeki işine iade dedi…Muvazaa dan hiç bahsetmedi.gerekçeli karar daha yazılma di ama bu sonuca göre muvazaa li ilişki den bahsetmeyecek heralde itiraz edeceğiz bu konu hakkında ne dersiniz…Asıl isci sayılırlar demedi muvazaa li demedi bu karar dan kadro çıkmaz itiraz edecaz

  • 11 Şubat 2016

   Gerekçeli kararı görmeden net bir şey söyleyemem ancak işe iadenin sağlık bakanlığına yapılması demek asıl işverene yapılması demek buda muvazaa var anlamına gelir ama gerekçeli karar çıkınca netleşir.

 26. 15 Ocak 2016

  Sayın avukatım, biz yoğun bakım hasta bakıcıları olarak muvazaa tespiti yaptırıp dava açtık fakat idare mahkemesinden döndü. şimdi danıştay süreci başlayacak sizce danıştaydan istediğimiz sonuç çıkar mı? cevaplarsanız memnun olurum. teşekkürler.

  • 17 Ocak 2016

   Şeyma Hanım, dosyayı bilmediğimden ayrıntı da vermediğinizden yorum yapmam mümkün değil.

 27. 10 Ocak 2016

  Arastırma hastanesinde vkhi taşeron olarak çalışıyorum. Yapmış olduğumuz iş asil iş midir? asil iş ise dava açma anlamında ilk yapmam gerekenle ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

  • 10 Ocak 2016

   Yardımcı iştir. Ancak yardımcı işte olsa o iş yerinde muvazaa varsa dava açıp kadro hakkı ve geriye dönük alacaklar talep edilebilir. Yardımcı iş de olsa nasıl muvazaa tespiti ile kadro hakkı alınır konusu ile ilgili yakın zamanda bir yazı yazacağım.

 28. 8 Ocak 2016

  Saglik bakanliginin teknik Şartnamesinde yazan isci alımı çıkışı görev yeri izinler çalışma saati hastane tarafından ayarlandigi tanık beyanları da bu yönde 7.hukuk dairesi fesih en son çalıştırmayan sirkete fesih gecersizligini yükledi. Muvazaa olgusu göz önüne alarak ise iadenin sağlık bakanligina yapılması dedi yerel mahkemeye..Muvazaa kesin olurmu yerel mahkemenin kararından sonra…Özel güvenlik olarak iade davasi açmıştık 3 yıl oldu karar bu seklide

  • 11 Ocak 2016

   Muvazaa olgusu göz önüne alarak işe iadenin sağlık bakanlığına yapılmasına demişse taşeron muvazaası var demektir.

   • 10 Şubat 2016

    Daha önce yargitay kararı muvazaa olgusu göz önüne alınarak iadenin sağlık bakanligina verilmesi dedi…Bugün yerel mahkeme söyle dedi…davacı yi sağlık bakanlığının dava konusu olan iş yerindeki işine iadesine dedi…Bu karar yargitay kararına uygun mu …aşı isci demedi muvazaa var demedi..İtiraz etmemiz e gerek varmi kadro alabilirmiyiz…Yerel mahkeme yargitay in kararı kadar net söylemedi

    • 11 Şubat 2016

     Aşağıdaki yorumda cevap verdim buna da.

 29. 3 Ocak 2016

  Kamu hastanesinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum bende kadro için dava açabilir miyim

  • 4 Ocak 2016

   Güvenlik yardımcı iş kolundandır. Ancak işçi temini yasağına aykırılık varsa dava açabilirsiniz.

 30. 31 Aralık 2015

  Yargıtay 7 hukuk dairesi sağlık bakanlığına iade verdi. sonuç olarak muvazaa göz önüne alınarak iadenin sağlık bakanlığına fesih yapanı yapana şirket olarak tespit edilmesi demiş. Muvazaa kesin midir bu karar da yoksa ayrı bi dava gerekiyormu

  • 31 Aralık 2015

   Karışık anlatmışsınız. Ancak tahmin ettiğim kadarı ile sağlık bakanlığına karşı muvazaaya dayanarak işe iade açıp da işe iadeye karar verilmişse. Muvazaa kesindir.

 31. 24 Aralık 2015

  Merhaba 30 aydır karayollarinda çalışıyorum asıl işi yapıyorum ihalemiz Ocak sonunda bitecek bizim ne olacağımız belli değil sendika üyesiyim ama sendika bişey söylemiyo dava açalım diyoruz sendika bekleyin diyor ne yapmamız gerek yardımcı olursanız yada iletişime geçerseniz bizimle sevinriz

  • 11 Ocak 2016

   Dava açın. Hakkınızı alamadığınız zaman sendika hakkınızı vermeyecek. Taşeronlar olarak çok beklemediniz mi?

 32. 21 Aralık 2015

  Merhabalar ben Önlisans Muhasebe mezunuyum Orman işletme Müdürlüğünde temizlik şirketine bağlı olarak muhasebe bölümünde calisiyorum yaptığım iş asıl iş midir ? Cevaplarsaniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • 4 Ocak 2016

   Yaptığının iş asıl iş değildir. Ancak ihale konusu temizlik olan işte muhasebeci olarak çalışıyorsanız. Muvazaa vardır

 33. 9 Aralık 2015

  İyi aksamlar Mustafa bey ben 20 yıldır devler kurumunda taşeron olarak çalışıyorum.Yaklaşık 400 kişi çalışıyoruz muaza davası açtık kazandık. Geriye dönük 2 yıllık fark paralarımızı aldık yani muazamız kesinleşti.Aancak çalıştığımız kurum özelleşti. Kadro geldiğinde bizim durumumuz ne olur.

  • 11 Ocak 2016

   Özelleşen kurumda kadro için net bir şey söylemek mümkün değil ama özelleşene kadar ki almadığınız fark alacaklar için yeniden dava açılabilir.

 34. 9 Aralık 2015

  iyigunler avukatım biz termik santralında calisan olarak muazza davasini actik ve bu davayi da kazandik 22 aylik bu fark ucretini aldik ama maaslarimizda duzelme olmadi ve kadroga gecemedik su anda ise bagli bulundugumuz santral özellestirildi bunun icin dava acmamiza gerek varmi veya bu surecde 4c veya kadro icin tekrar dava acmamiza gerek varmi? Yardimci olursaniz sevinirim..

  • 11 Ocak 2016

   kadro konusunda bir şey söyleyemem ancak özelleştirilene kadar ki almadığınız fark alacaklar yeniden dava yolu ile alınabilir. Hakkınızı bırakmayın.

 35. 8 Aralık 2015

  Slm ben üniversitede temizlik çalışıyorum ama bizimle aynı işi yapan kadrolu hizmetli memur var bizim taşeron temizlik personeli olmamızın yanında okulda aklınıza ne geliyorsa onuyapan insanlarız biz asıl işçi olabilirmiyiz

  • 9 Aralık 2015

   Taşeron şirket işçisi yalnızca ihale konusu iş yerinde ve ihale konusu işte çalıştırılmalıdır. İşçi ihale konusu işler dışında çalıştırılıyorsa muvazaa vardır. YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ: 23.2.2009 gün, 2008/22857 E., 2009/3226K. sayılı karar.
   Yani bu durumda aklınıza ne iş geliyorsa yapıyorum diyorsanız muvazaa var demektir.

 36. 4 Aralık 2015

  Önce selam eder goörüşmeniz icin ben İzmirden asil is yaptiğim halde sendika üye yapmadi ve dava açmadı. Şimdi ise edevletten üye oldum yol iş dendikasina hiç ilgi alaka yok. Sizden ricam 8 veya 10 kişiyiz. Tuttuğunu koparan ve taşeron davasını bilen avukat ariyoruz. Yarin müsaitseniz telefonla görüşelim cvb bekliyorum. iyi geceler

  • 5 Aralık 2015

   Size zaten mail göndermiştim bir kontrol eder misiniz? Telefon numaranızı bilmiyorum.

 37. 1 Aralık 2015

  iyi günler Mustafa bey ben ver diğer arkadaşlarım taşerona bağlı resmi kurumda temizlik işçisi olarak çalışıyoruz uludağ üniversitesinin temizlik işinde çalışan arkadaşlar dava yolu ile kurumun asıl işçisi olduklarını onaylamış ama kadar tam kesinleşmemiş eğer o dava işçilerin lehine kesinleşirse bizlerde emsal gösterme hakkımız var mıdır yardımcı olursanız seviniriz iyi günler

  • 1 Aralık 2015

   Taşeron muvazaa davaları bireysel davalardır sizin de tek tek ayrı ayrı açmanız lazımdır. Bakanlığın yaptığı müfettiş tespiti ayrı olmak kaydıyla. Ancak emsal gösterme durumu olabilir tabi ki.

 38. 1 Aralık 2015

  Merhaba
  Ben belediye bünyesinde çalışan Taşeron elemanıyım. Yaklaşık 6 yıldır çalışıyorum. Bilgisayar işletmeni olarak çalışıyorum. Ben ve benim gibi çalışan arkadaşlarımın kadroya alınma gibi durumları varmıdır ve ne yapmamız gerekiyor teşekkür ederim.

  • 1 Aralık 2015

   Kadroya geçmek için muvazaa davası açmalısınız.

 39. 30 Kasım 2015

  Tck’da calışıyorum. Sizinle dava için görüşelim.

 40. 29 Kasım 2015

  20 aydır taşeronda TCK’nın levha tanzim ve diğer işlerini yapıyorum. Dava açmaya hakkım var mıdır. tşk ederim

 41. 29 Kasım 2015

  14 aydır KGM taşeron işçisiyim. Bu davada bizim de hakımız var mı varsa nasıl bir rota çizeceğiz?

 42. 28 Kasım 2015

  Tâşarona son

  • 28 Kasım 2015

   Sizinle mail ile iletişime geçeceğim.

 43. 28 Kasım 2015

  Ben 2005 yılında başkent tedasa bağlı taseronda 2009 a kadar çalıştım şimdi Sabancı bünyesinde çalışıyorum dava acsam hak kazanabilirmiyim

  • 28 Kasım 2015

   Türk yargı sisteminde hiç bir zaman kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak taşeron muvazaa davaları geriye dönük alacakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir. 2009 da çıkmış iseniz alacak zaman aşımına uğramış görünüyor.

 44. 28 Kasım 2015

  Merhaba avukat bey,benim bi sorum olacak. Ben karayollarında çalışan taşeron işçisiyim,bildiğiniz üzere karayollarında 5700 kişi kadrosunu aldı fakat geriye kalan yaklaşık 1500 kişi kadroya geçmedi davaları Yargıtayca onaylanmadığı için komisyon kurmuşlar sendika ve kgm beraber.hali hazırda 700 küsür kişi daha kadroya alınacak diyorlar şayet kriter olarak sigorta pirim günü baz alınacak diyorlar. Burda haksızlığa uğrayacak insanlar olacak işe iadesi olanlarda var bunlar mağdur olmamak için bi öneriniz varmı cevaplarsınız seviniriz saygılar.

  • 28 Kasım 2015

   Sezgin Bey, taşeron muvazaa davası açıp da kazanan kişiler mutlaka kadroya geçeceklerdir. Hukuk devletinde hiç bir organ mahkeme kararını yerine getirmiyorum diyemez. Davayı kazanan ve Yargıtayca onanıp davası kesinleşen işçiler de kadroya geçeceklerdir. Bunun için idare bir sigorta prim günü gibi bir şart ileri süremez çünkü mahkemenin kararı açık.

 45. 28 Kasım 2015

  Bilgi içinde tesekkurler

  • 28 Kasım 2015

   Teşekkürler. Bilgi paylaştıkça çoğalır ve değerlenir.

 46. 28 Kasım 2015

  Merhaba ben dava açmak istiyorum ama ilçe de yaşıyorum. Burada ki avukatlar vasat. Kime gitsem bana yardımcı olurmusunuz

  • 28 Kasım 2015

   Nusret Bey, taşeron muvazaası konusunda dava açılacaksa, iş hukuku alanında uzman avukat hatta taşeron muvazaa davası tecrübesi ve bilgisi olan bir avukat ile çalışmanızı öneririm. Buraya yorum yaparken verdiğiniz mail ile sizinle iletişime geçeceğim. Uygun olursa davanıza ben bakabilirim.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: