Güncelleme Tarihi:
Taksirle Öldürme Suçu ve Cezası TCK 85
                           Taksirle Öldürme Suçu ve Cezası TCK 85

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun hayata karşı suçlar başlığının altında ve 85.maddede taksirle öldürme suçu düzenlenmiştir ve bir kişinin öldürme amacıyla hareket etmeden ancak yeterli dikkat ve özeni göstermemesinden dolayı yaşanılanların neticesinde karşı tarafın ölmesi ile gerçekleşen suç tipidir.

Taksirle Öldürme Suçu TCK 85 ve Unsurları

TCK 85 suçunun oluşabilmesi ve taksirle öldürme suçu ile ilgili soruşturma gerçekleştirilip ceza davası açılması için genel itibariyle somut olayda bulunması gereken bazı unsurlar mevcuttur. TCK 85 suçunun unsurları şunlardır;

 1. Konusunu,  yaşayan bir insan oluşturmaktadır.
 2. Faili, herkes olabilmektedir.
 3. Fail, bilerek ve isteyerek hareketini gerçekleştirse de bunun sonucunda kişinin öleceği amacı bulunmamaktadır.
 4. Fail sonucun olacağı konusunda tahmin etmeden özen göstermeyen davranışlar göstermektedir. Bu açıdan taksir; dikkatsizlik, tedbirsizlik, meslekte acemilik veya düzene, buyruklara ve talimata uymamaktan kaynaklanan kusurlu olma durumudur.
 5. En sık karşılaşılan durum, trafik kazası nedeniyle ölümün oluşmasıdır.
 6. Mağduru da canlı olan her insan olabilmektedir.

Taksirle Öldürme Suçu ve Cezası TCK 85

Taksirle öldürme suçu TCK 85; bir kişinin öldürme amacıyla hareket etmeden ancak yeterli dikkat ve özeni göstermemesinden dolayı yaşanılanların neticesinde karşı tarafın ölmesi ile gerçekleşen suç tipidir. Taksirle öldürme suçu işleyen kimseye verilecek olan ceza, iki yıldan altı aya kadar hapis cezasıdır. Ancak birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olan kişi hakkında verilecek olan ceza, iki yıldan on beş yıla kadar hapis cezası olmaktadır.

Suçun, fail tarafından öngörülmesine rağmen işlenmesi halinde verilecek olan ceza üçte birinden yarısına kadar arttırılmaktadır.

Ancak taksirle öldürme suçu neticesinde, cezanın verilmesini gereksiz kılacak derecede failin kişisel ve ailevi durumu açısından mağduriyet yaşamasından dolayı faile ceza verilmemektedir. Failin neticesinde oluşacakları öngörmesine rağmen yapması durumunda ise verilecek cezada yarıdan altıda birine kadar artırım yapılmaktadır.

Taksirle ölüme sebebiyet verme suçu tck 85, belli bir meslek veya sanatın ya da trafik düzeninin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla işlendiği durumlarda, üç aydan az ve üç yıldan fazla olmamak üzere bu meslek ve sanatı yapmasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin alınmasına karar verilebilinmektedir. Bu karar, suçun neticesinde verilecek olan cezanın kesinleşmesiyle yürürlüğe girmektedir ve bu süre cezanın tamamen ceza infaz kurumlarında çekilmesinden itibaren işlemeye başlamaktadır.

Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu TCK 85 ve Şikâyet

Taksirle öldürme suçu, şikâyetin ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşmasıyla kendiliğinden ve herhangi bir süreye tabi olmadan soruşturulmakta ve ilgili ceza davası açılmaktadır. Herhangi bir şikâyete bağlı olmadan soruşturulan ve ceza davası açılan bir suç tipi olduğundan mağdur olarak karşı taraftan şikâyetçi olmadığınız durumlarda dahi soruşturma ve ceza davası işlemleri devam etmektedir.

Taksirle öldürme suçu dava zamanaşımı süresi, suçun işlendiği tarihten itibaren başlayarak on beş yıldır.

Bu suçla ilgili yargılamada temel olarak görevli ve yetkili mahkeme suçun işlendiği yerdeki Asliye Ceza Mahkemesi’dir. Ancak taksirli fiil neticesinde bir ölüm ile birlikte en az bir yaralama gerçekleştiği durumlarda görevli mahkeme Ağır Ceza Mahkemesi olmaktadır.

Sonuç olarak, bu suç konusunda mağdur yakını olan her kişi ve taksirle öldürme suçu işlediği yönünde kendisine çıkarımlarda bulunulan kişiler öncelikle başarılı ve mevzuata hâkim bir ceza avukatına başvurmaları gerekmektedir. Böylelikle zaten psikolojik olarak yaşanılacak bu zor sürecin en az tahriple atlatılması sağlanılacaktır. Ayrıca karşı tarafa verilecek ceza ya da size karşı yöneltilen cezalar açısından da daha büyük mağduriyetler yaşamamak adına en akıllıca ve doğru çözüm yolu olmaktadır.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Mayıs 2017

  bir işçimiz işin yapılması sırasında iş kazası geçirdi ve rahmetli oldu. burada bana karşı taksirle ölüme neden olma suçundan dava açılmış burada ne yapılabilir nasıl bir savunma yapmalıyım.

  • 21 Mayıs 2017

   merhaba, iş kazasında taksirle ölüme neden olma suçu ile ilgili kusur durumunuz önem arzetmektedir. Olayın ve dosyanın ayrıntılı incelemesi gerekmektedir.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: