Güncelleme Tarihi:
Sözleşmeler Hukuku Avukatı - Sözleşme Avukatı
                       Sözleşmeler Hukuku Avukatı – Sözleşme Avukatı

Sözleşmeler Hukuku mevzuatına hâkim ve sözleşme hazırlama, yorumlama, düzeltme konularında uzmanlaşmış avukatlara, sözleşmeler hukuku avukatı veya kısaca sözleşme avukatı denir. Sözleşmeler hukuku avukatı tarafından en yakından ilgili ve üzerinde çalışılması gereken temel konu sözleşmedir. Ayrıca sözleşmeler hukuku avukatı tarafından sürekli olarak takip edilmesi gereken ve bilinmesi gereken temel mevzuat sözleşmeler hukukudur. Sözleşmeler hukuku avukatı, sözleşmeler hukuku konusunda uzman, deneyim sahibi kişilerdir. Özellikle ikna kabiliyeti olan, iletişim konusunda yeterli donanıma sahip ve müzakerelerde pazarlığı yürütebilecek ağırlığa sahip kişilerdir.

Sözleşme

Sözleşmeler hukuku avukatının faaliyet alanı olan ve iki veya daha fazla kişi arasında karşılıklı olarak birbirlerine uygun irade beyanlarıyla farklı alanlarda yapılabilecek anlaşmaya sözleşme denir. Günümüzde çevremizde fazlaca karşılaşılan bir kavram olan sözleşme, ekonomik hayatın içinde önemli olduğu kadar sosyal hayatın içinde de oldukça yer kaplamaktadır.

Sözleşmeler, taraflarca ya da sözleşmeler hukuku avukatı yardımı ile üç şekilde gerçekleştirilebilinmektedir. Bunlar;

 • Sözlü şekilde yapılan sözleşme,
 • Adi şekilde yazılı sözleşme,
 • Resmi şekilde yazılı sözleşmelerdir.

Günlük hayatta başlıca karşılaşılan, hukuki boyutta önemli olan ve sözleşmeler hukuku avukatı tarafından yardımı istenilen sözleşme türleri de şunlardır;

Kira ve alt kira, inşaat, franchising, alım-satım, iş, eser, kefalet, acente, distribütörlük, abonelik, bağışlama, ariyet, danışmanlık, devre mülk, garanti, gayrimenkul satış vaadi, hissedarlık, hizmet, ipotek, kredi, miras taksim, ortaklık, sigorta, tahkim, vekâlet, yetki, mimarlık, telif hakkı, finansal kiralama, lisans, uluslar arası dağıtım, istisna, know-how, sponsorluk, paket tur, hastaneye kabul, şirket kuruluş, vakıf ve dernek kurulum, ticari gizlilik ve ticari sırları koruma, e- ticaret satış, marka ve patent süreli kullanım, anlaşmalı boşanma,  evlilik öncesi mal rejimi belirleme ve evlilik sözleşmeleri.

Sözleşme hazırlama, uzmanlık işidir. Sözleşmedeki sadece bir hüküm dahi bazı durumlarda sizi zayıf bir duruma düşürebilmektedir. Bu nedenle hazırlanan sözleşme ile karşı tarafla olan ilişkinizin sınırlarını çizildiğini göz ardı etmemek gerekmektedir. Böylelikle sözleşmeler hazırlanırken hukuka uygun bir biçimde hazırlanmadığında ya da yorumlanma aşamasında hukuki boyut göz ardı edildiğinde hukuki problemler oluşmakta ve menfaatlerinize ulaşamamanıza neden olmaktadır. Bu nedenle sözleşmeler hukuku konusunda uzman olan sözleşmeler hukuku avukatı ile çalışmak böyle sorunların hem oluşmamasını sağlayabileceği gibi hem de oluşan sorunların en az zararla çözülmesini sağlayacaktır.

Sözleşmeler Hukuku

Sözleşmeler hukuku, sözleşme kavramını içinde barındıran ve sözleşme ile ilgili her olguyu içeren hukuk dalıdır. Sözleşmeler, mevzuatta borcun kaynakları olarak görülmektedir. Bu nedenle de sözleşmeler hukuku, borçlar hukukuyla yakından ilgilidir. Günlük hayatta yapılan en küçük alışverişten değişik türde yapılan en kapsamlı alışverişe kadar her sözleşme sözleşmeler hukuku kapsamında değerlendirilmekte ve oluşan sorunlara sözleşme avukatı tarafından çözüm bulunmaktadır.

Sözleşmeler Hukuku Avukatı ile Yürütülen İşlemler

 1. Sözleşmeler hukuku avukatı, şirketin kişilerle ya da başka şirketlerle yapacağı ayrıntılı prosedürlere sahip sözleşmeleri hazırlamakta ya da hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.
 2. Taraflarca hazırlanmış sözleşmeleri imzalanmadan önce inceleyerek taraflar lehine ve aleyhine oluşabilecek durumları belirlemekte ve bu konuda bilgi vermektedir.
 3. Daha önceden imzalanmış sözleşmelerin denetimini gerçekleştirerek hukuki olarak oluşabilecek durumlar hakkında bilgi vermektedir.
 4. Sözleşmelerin hazırlanma aşamasında karşı tarafla sözleşme müzakerelerini yürütmektedir.
 5. İmzalanmış bulunulan sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıklarda hukuki dava işlemlerini yürütmektedir.
 6. Sözleşme avukatı, Sözleşmeye aykırılık veya sözleşmeden cayma gibi durumlarda cezai şart işlemlerini gerçekleştirmekte ve oluşan zararın karşılanmasını sağlamaktadır.
 7. Sözleşmeler hukuku avukatı, tarafların sözleşmeye aykırılık durumlarında bunun giderilmesini hem karşı taraftan hem de ilgili resmi makamlardan talep etmektedir.
 8. Kira sözleşmelerine ilişkin olarak kira alacaklarının tahsili ve kiralananın tahliyesi işlemlerini gerçekleştirmektedir.
 9. Sigorta sözleşmelerine ilişkin alacakların talep ve dava süreçlerine yardımcı olmaktadır.
 10. Sözleşmeler hukuku avukatı, iş sözleşmelerinin feshi halinde özlük haklarının talep ve dava edilmesi işlemlerini gerçekleştirmektedir.
 11. Tüketici sözleşmelerinde tüketicinin ayıplı mal veya hizmet nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümünü sağlamaktadır.

Sonuç olarak, sözleşmeler hukuku avukatı, sözleşme kavramının olduğu her alanda yardımı için başvurulması gereken hukuk kişisidir. Böylelikle hem sözleşme anında hem de sözleşmeden sonraki haklarınızın ihlal edilmemesi için ve sözleşme ile kazanılması planlanan haklarınıza en kısa sürede kavuşulmasını sağlaması açısından önemlilik arz eden sözleşmeler hukuku avukatı, günümüzde giderek önemi artan bir hukuk kişisidir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Mayıs 2017

  yeni bir şirket kuruyorum. bu şirket için ilk olarak iş sözleşmesi hazırlanması gerekiyor daha sonrasında bir takım sözleşmeler olacak yine ama şu aşamada sadece iş sözleşmesine ihtiyacımız var. Burada internetten bulacağım herhangi bir iş sözleşmesini alıp imzalatmam uygun olur mu?

  • 21 Mayıs 2017

   merhaba, sözleşmelerinizin sizin işinize uygun olarak hazırlanması gerekecektir. Sözleşmenin amacı esasında sizin hukuki olarak korunmanızdır. İnternetten bulduğunuz bir sözleşme ile kendinizi hukuken ne kadar koruyabilirsiniz size bırakıyorum.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: