Güncelleme Tarihi:
Soybağının Reddi Davası
                                             Soybağının Reddi Davası

Soybağının reddi davası, çocuk ile baba arasındaki soy ilişkisinin sonlandırılması için açılan dava türüdür. Nesebin Reddi Davası olarak da adlandırılabilmektedir.

Soybağı, kan bağıdır. Soybağının reddi davası ile de çocuğun baba ile kan bağı ilişkisi sonlandırılarak Miras Hukuku ve Medeni Hukuk açısından bazı etkiler göstermektedir. Soybağınının reddi davasını kısaca tanımlamak gerekirse babalık karinesine dayanarak çocuğu olmadığı halde kanunen babası sayılan kimsenin babalık sıfatı sona erdirilmektedir.

Soybağının açılması için hukukumuz ikili bir ayrım öngörmüştür. İlki çocuğun evlilik içinde ana rahmine düşmesi ve bu çocuğa karşı açılacak olan soybağının reddi davasında evlenmeden itibaren en ez 180 gün geçtikten sonra ve evliliğin bitiminden en fazla 300 gün içinde doğan çocuk evlilik içinde ana rahmine düşmüş sayılıp babalık karinesi oluşturduğundan evlilik içindeki erkeğin nüfusuna kaydedilmektedir. Bu sebeple davacı kocanın babalık karinesinin geçerli olmadığını ispat etmek zorundadır. İkincisi çocuğun evlenmeden önce veya ayrı yaşaması sırasında ana rahmine düşmesi ile bu çocuğa karşı açılacak soybağının reddi davasında davacı kocanın başka herhangi bir kanıt sunmadan davayı başarılı bir şekilde sonuçlandırması mümkündür. Ama yine de mahkeme, araştırma safhasında tarafların çocuk ile ilişkisini, kan tahlilleri, DNA testine başvurmaktadır. Taraflar da iddialarını her türlü delille ispatlayabilmektedirler.

Soybağının Reddi Davası Açabilecek Kimseler

Soybağının reddi davası açabilecek kimseler, evlilik birliği içindeki baba ve bunun yanı sıra çocuk da dava açabilmektedir. Ayrıca evlilik birliği içindeki babanın yani kocanın mirasçıları da soybağının reddi davası açabilmektedir. Kocanın altsoyu, anası, babası ve ya baba olduğunu iddia eden kişi, dava açma süresinin geçmesinden önce kocanın ölmesi, gaipliğine karar verilmesi veya sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybettiğini öğrendiği andan itibaren 1 yıl içinde soybağının reddi davası açabilmektedir. Çocuğa tanınan dava açma hakkı ise çocuğun ölümü ile birlikte sona ermektedir, altsoyuna geçmemektedir. Ayrıca ergin olmayan çocuk için soybağının reddi davası kayyum tarafından açılabilmektedir. Ayrıca ergin olmayan çocuk için annenin kayyum olarak atanması aralarındaki menfaat ilişkisi gereği mümkün olmamaktadır.

Soybağının reddi davası açılabilecek kimseler, davayı kimin açtığına göre farklılık göstermektedir. Soybağının reddi davasını koca açar ise, davanın yöneltilebileceği kimseler anne ve çocuktur. Bu davada anne ile çocuk arasında zorunlu dava arkadaşlığı olduğundan sadece bir tanesinin talebi ile dava açılmamaktadır.

Ancak çocuk açar ise davanın açılabileceği kimseler koca ve annedir. Bu durumda da aralarında zorunlu dava arkadaşlığı olup sadece bir tanesine dava yöneltilmemektedir.

Soybağının Reddi Davası ve Zamanaşımı

Soybağının reddi davası için kanun bazı süreler öngörmüştür ve bu süreler hak düşürücüdür. Yani bu süre zarfında dava açılmadığı takdirde dava açma hakkı kaybolacaktır.

Koca soybağının reddi davasını, çocuğun doğumunu, baba olmadığını veya annenin başka bir kişi ile cinsel ilişkiye girdiğini öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde açmak zorundadır.

Çocuk ile soybağının reddi davasını, ergin olduğu tarihten başlayarak en geç 1 yıl içinde açmak zorundadır.

Ergin olmayan çocuğa atanacak kayyım tarafından soybağının reddi davası ise, kayyımlık kararının kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 yıl içinde davayı açması gerekmektedir.

Diğer ilgililer ve çocuğun babası olduğunu iddia eden kişiler de, kocanın ölümü, ayırt etme gücünü sürekli olarak kaybettiğini veya hakkında gaiplik kararı alındığını öğrenmelerinden itibaren 1 yıl içinde soybağının reddi davası açabilmektedir.

Ancak bu hak düşürücü sürelerin gecikmesinde haklı bir sebep var ise bu sebebin kalkması halinden itibaren 1 yıl içinde ilgililerin dava açması gerekmektedir. Aksi halde dava açma hakkı ortadan kalkacaktır.

Soybağının Reddi Davası ve Yetkili ve Görevli Mahkeme

Bu davada görevli mahkeme Aile mahkemeleridir. Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerinde Aile Mahkemesi sıfatıyla dava görülmektedir. Soybağının reddi davası açılması için yetkili mahkeme ise taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesi veya çocuğun doğduğu yerleşim yeri mahkemesidir.

Soybağının Reddi Davası ve Sonuçları

Soybağının reddine karar verilip kesinleşmesi ile koca ile çocuk arasında doğumla kurulmuş olan soybağı ilişkisi geçmişe etkili olarak ortadan kalkmaktadır. Bunun ile çocuk baba yönünden nesepsiz hale gelmektedir ancak çocuk ile annesi arasındaki soybağı ilişkisi devam etmektedir. Bu karar ile soybağı reddedilen çocuk, annesinin bekârlık hanesine annesinin soyadı ve onun bildireceği baba adı ile tescil edilmektedir.

Bu karar ile kocanın çocuk için yaptığı bakım giderlerini anne veya gerçek babadan sebepsiz zenginleşme ya da vekâletsiz iş görme hükümlerine dayanılarak istenebilmektedir.

Soybağının reddi kararı ile çocuk kendiliğinden genetik olarak tespit edilen babasına bağlanmış olmamaktadır. Bunun içinde yürütülmesi gereken ayrı bir hukuki süreç vardır. Dava sırasında tahlillerle gerçek baba tespit edilse dahi bağlanmamaktadır. Çocuğun genetik babaya bağlanması için gerçek baba tarafından tanınması ya da ayrı bir dava ile babalığa hükmedilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, soybağının reddi davasının başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için işin uzmanı, tecrübeli ve mevzuata ve sürece hakim bir avukat tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 5 Eylül 2016

  Merhaba ben 25 yasinda evli bi bayanım annem ve babamla yaşadığım sorunlardan dolayı çareyi soybagi reddi davası açarak onları reddetmekte buldum yalnız bilgim yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusun?

  • 6 Eylül 2016

   Anlıyorum Duygu Hanım ama soybağının reddi davası bu anlamda bir dava değildir. Gerçekten o kişinin biyolojik babanız olmadığı durumda ancak soybağının reddi davası açılabilir.

 2. 25 Kasım 2016

  Merhaba…

  Resmi nikahsız olarak 15 yıl süre beraber yaşadığım beyden bir çocuğum oldu…Tarafımızdan nüfus müdürlüğüne yapılan müracaatla tanıma senedi yoluyla çocuğum babası tarafından tanındı ve babasının soy hanesine kaydı yapıldı..Nüfusta tanıma işlemi yapılalı 10 yıl oldu…

  Çocuğumun babası 1 hafta önce vefat etti… Bu süre zarfında çocuğumun her türlü ihtiyacı ikimiz tarafından karşılandı..Okulda velisi babası idi…Zaten beraber yaşadığımız için çocuğumla ilgili hiçbir sorun yaşamadık öyle ki velayet belgesi gerektirecek bir durumuz da hiç olmadı…

  Çocuğumun babasının daha önceki resmi evliliğinden ( Boşanmış olduğu eşinden) yaşları 18 den büyük olan 2 oğlu ve 1 kızı var… başka şehirde yaşayan diğer çocukları babalarının ölümünden sonra yani şimdi, benim çocuğum için nüfus kaydının düzeltilmesi ve soy bağının reddi davası açacaklarmış…

  Mirasçı olan diğer 3 çocuk bu davaları açabilirler mi?… Ölümden sonra bir yıllık süre zarfında bu dava altsoy tarafından açılabiliyormuş diye bir bilgi okudum internette ( Yanlış yorumlamış olabilirim bunu)… Bu bilgi her şartta geçerli mi?… Yani bizim yaşadığımız çevrede çocuğumun babasıyla beraberliğimiz herkes tarafından bilindiğine göre , tanıma işlemi üzerinden 10 yıl gibi bir zaman geçtikten sonra ; bu davalar açılabilir mi?…Dava açılırsa DNA testine uzanan bir süreç yaşanır mı yoksa yaşayan akrabalardan alınacak bir takım verilerle ( Kan tahlili, saç v.s) ve ölen babanın da akrabalarının tanıklık etmesiyle dava sonuçlanabilir mi?.. Tüm bunların olduğu varsayımından hareketle bu dava sonucunda ben ve çocuğum karşı tarafa bu yaşanılanlara sebep olmaktan ve uğradığımız manevi yıpranmadan dolayı tazminat davası açabilir miyiz?…

  Bu konularda bilgilendirmeniz mümkün müdür?… Teşekkür ederim…

  • 29 Kasım 2016

   bahsettiğiniz durum çok ayrıntılı cevap gerektirmektedir. Bu bakımdan ofise gelip görüşmeniz daha doğru olacaktır.

 3. 8 Aralık 2016

  merhaba benim dort aylik bebeqim var ve eski esimin ustune yazdirmak zorunda kaldim soy baginin reddi davasi ile qercek babasi uzerine yazdirmak istiyorum dna testi yaptirmadan olmazmi yani mahkemede dna testi mecburi mi

 4. 27 Mayıs 2017

  Merhaba benim kuzenim evli ama evlilik dışı bir bayandan çocuk sahibi oldu çocuğu nüfusuna aldı şimdi çocuk 2 yaşında ama kuzenim çocuğu nufusunda aldırmak istiyor yani soy bağının reddini istiyor bu durumda ne yapmalı bu mümkün mü dava süreci nasıl işler

  • 27 Mayıs 2017

   Kuzenim çocuğu nüfusuna aldı demişsiniz daha sonrasında da nüfusuna aldırmak istiyor demişsiniz. Daha açıklayıcı olursanız cevaplanabilir.

 5. 12 Haziran 2017

  Merhaba eşimin babası eşime soybağının reddi davası açmış bizim nasıl bir prosedür izlememiz gerekiyor. Bu arada eşim 35 yaşında.

  • 12 Haziran 2017

   Bir avukat ile çalışmalısınız. 35 yaşında diyorsunuz hak düşürücü süreler vs. var buradan ret ettirme durumu söz konusu olabilir. Dosyanın genel olarak incelenmesi gerekiyor.

 6. 3 Ocak 2018

  Merhaba
  Babamın 40 yıl önce bir tane çocuğu olmuş fakat babam çocuğun kendinden olmadığını düşünerek kabul etmemiş ama kimlik çıkartmış. Daha sonra çocuk başka aileye verilmiş ve o aile tarafından yeni bir kimlik çıkartılmış. Çocuk şimdi verilen ailenin çıkarttığı kimliği kullanıyor. Babamda kimlik çıkarttığı için o kimlikle bir kardeşimiz görünüyor ama aslında böyle biri yok. Babamın nüfusundan düşmesi için ne yapmalıyız.

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, nüfus kaydının tashihi davası ile söz konusu probleminiz çözülebilir. Mahkemeye bir takım ispat araçları sunmanız gerekecektir. Hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 7. 19 Haziran 2018

  Merhaba
  Kısa süreli ilişkim olan bir adamdan evlenmeksizin çocuk sahibi oldum. Doğumdan sonra babası çocuğu tanıdı ve nüfusuna kaydettirdi. 10 ay kadar çocukla kısa süreli bir ilişki kurdu ve sonra ayrıldık. Sonrasında çocuğu araykp sormadı. Çocyk 4 yaşında şu an. Ben babanın nerde ve nasıl olduğunu bilmiyorum. Bu saatten sonra adamın ve ailesinin gelip çocuk üzerinde bir hak iddia etmelerini veya çocuğuma herhangi bir miras bırakmalarını veya akrabalık ilişkisi sürdürmelerini istemiyorum. Adamın kütüğünden çıkarıp çocuğu kendi kütüğüme almak için ne yapmalıyım.

  • 19 Haziran 2018

   Merhaba konuyla ilgili tarafınıza mail atılmıştır. İyi günler dileriz.

 8. 5 Kasım 2018

  Merhaba eski esimden 3 cocuğum var yaşları 20. 18 ve 14 bu çocuklar senden değil diyor. Seni aldattim ve kandirdim diyor.Ben ne yapmam gerekiyor

  • 6 Kasım 2018

   Merhaba.
   Yapılması gereken ilk şey bilimsel yollardan bu durumun tespitini sağlamak olacaktır. Çocuklar ile aranızda biyolojik bir bağ bulunmadığı takdirde soybağının reddini talep etmeniz gayet mümkün. Burada biyolojik bağın bulunmadığını öğrendiğiniz tarihten itibaren bir hak düşürücü süreye tabi olacaksınız. Ergin olmayan çocuk için kayyum atanması gerekecektir. Davanın teknik detaylar barındırması nedeniyle büromuzla iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

 9. 9 Kasım 2018

  Merhaba ;
  Evlenme hazırlığı yaptığım bir erkek arkadaşım var.Daha önce bir evlilik yapmış ve boşanmıştır.Yaklaşık bir ay önce Kimliğini yenilemek için başvuruda bulunduğunda nüfusuna kayıtlı eski eşinden bir çocuğu olduğunu öğreniyoruz.Çocuk 2014 doğumlu ve o tarihten önce mahkemece boşanmış olup ayrığın gerçekleşmesinin ardından ikamet ettiği yerlerde farklıdır.Bu çocuğun kendisinden olması mümkün değil.Karşı tarafta onun olmadığını babasının başka birisi olduğunu kabul ediyor.Maddi durumumuz olmadığından devletimizin mahkemeleriyle bunu çözmemiz mümkün müdür?.Lütfen cevaplar mısınız?Acil yardımınıza ihiyacımız var…

  Şimdiden teşekkür ediyorum

  • 9 Kasım 2018

   merhabalar, eğer erkek arkadaşınızın eski eşinden boşanmasını takip eden 300 gün içerisinde çocuk doğmuş ise erkek arkadaşınız babalık karinesi sebebiyle çocuğun babası sayılır. Artık bu karineyi çürütme yükümlülüğü kendisindedir. Kan testi gibi kanıtlar oluşturarak soybağının reddi davası açabilirsiniz.

 10. 1 Aralık 2018

  24 yıllık evli olduğum eşimle anlaşmalı boşanmak üzereyiz. Boşanma gerçekleştikten, gerekçeli karar yayınlandıktan ve temyizden feragat edildikten sonra, 21 ve 24 yaşındaki çocuklarım için soybağının reddi davası açabilir miyim?
  ahak düşürücü süreyi aşmak için ne yapabiliriz?

  • 5 Aralık 2018

   Merhaba, bu davayı elbette açabilirsiniz. Sizin için herhangi bir hak düşürücü süre olmamakla birlikte çocuklar ile aranızda kan bağı olarak baba – çocuk ilişkisi bulunmadığını ispat etmeniz gerekir. Konu ile ilgili hukuki yardım almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: