Güncelleme Tarihi:
(Suç Duyurusu) Savcılık Şikayeti Nasıl Yapılır?
                      (Suç Duyurusu) Savcılık Şikayeti Nasıl Yapılır?

Başınıza kötü bir olay geldiğinde, haksızlığa uğradığınızda aklımıza gelen ilk soru Savcılık şikayeti nasıl yapılır sorusudur. Savcılık şikayeti nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce şikayette bulunabileceğiniz makamlardan bir tanesi ve en yetkilisi kesinlikle Cumhuriyet Savcılığı’dır, bunu belirtmek isteriz. Yaşadığınız olayın mağduriyeti ile kendinizi doğru ifade edemeyeceğiniz yüksek bir ihtimaldir. Bu durumda sizin daha da mağdur olmanıza yol açacaktır. Bu nedenle savcılık şikayeti nasıl yapılır sorusuna cevap aramaktan ziyade ceza hukuku konularında uzman, tecrübeli ve dürüst bir ceza avukatı bularak danışmak hatta ondan yardım almak mağduriyetin en kısa sürede ve daha başarılı sonuçlar vermesini sağlayacaktır.

Savcılık Şikayet Başvurusu (Savcılığa Suç Duyurusu)

Savcılığa suç duyurusunda bulunurken dilekçenizde aşağıdaki şu unsurlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde zaten iş yükü çok olan savcılıkların verdiğiniz dilekçe sonunda takipsizlik kararı (kovuşturmaya yer olmadığına dair karar) verme ihtimali yüksektir. Bu durumda hem mağdur olduğunuz gibi hem de karşı taraf hakkında her hangi bir işlem yapılmaz. Savcılık şikayeti dilekçesinde olması gereken şikayetçi ismi, adresi, tc kimlik nosu, şüpheli bilgileri gibi unsurların zaten bulunduğunu farz ederek esasa ilişkin diğer hususlar;

 1. Şikâyet konusu olay net bir ifade ile başınızdan geçtiği gibi ifade etmelisiniz.
 2. Olaydaki kişileri ayrıntılı bir şekilde belirtmelisiniz.
 3. Olayla ilgili delilleriniz var ise belirtmelisiniz.  Delillendirme veya delillerin nereden bulunacağı husus çok önemlidir. Zira ceza yargılamasında delillendiremezseniz, boşa uğraşmış olursunuz.

Savcılık Şikayeti Konusu

Cezalandırılması bakımından suçlar, şikayete bağlı ve kendiliğinden kovuşturulan suçlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Şikayete bağlı suçlarda suçtan zarar görenin şikayet dilekçesini altı aylık hak düşürücü süre içerisinde Cumhuriyet Savcılığı’na vermesi ile soruşturma evresi başlamakta ve soruşturma evresinde savcılık şikayet (suç duyurusu) dilekçesini inceleyip suç unsurlarının var olduğuna yani suçun işlendiğine inanırsa iddianame hazırlayıp mahkemeye sunmaktadır. Ardından da mahkeme tarafından ceza davası açılarak suçlunun ceza alması için gereken diğer işlemler yapılmaktadır.  Ancak süresinde şikayet edilmemesi halinde suçlunun ceza alması için soruşturma işlemleri başlamamakta ve ceza davası açılmamaktadır.

Cezalandırılması bakımından kendiliğinden kovuşturulan suçlarda ise ilgili suça yönelik eylemlerin ya da faaliyetlerin Cumhuriyet Savcılığı’na ulaştığı andan itibaren kendiliğinden ve herhangi bir süreye bağlı olmadan soruşturulmakta ve ilgilinin ceza alması için ceza davası açılmaktadır. Ayrıca şikayetiniz herhangi bir suça ilişkin değilse bu durumda hukuk mahkemelerine dava biçiminde başvuru yapmanız gerekmektedir.

Siz savcılık şikayeti konunuzun hangi suçlardan olduğunu bilmemeniz büyük ihtimalle normal bir şeydir.  Herkes, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak belirtilen eylemler dahilinde cezalandırılabilinmektedir. Bu nedenle de Savcılık şikayeti nasıl yapılır sorusuna cevap aramaktan ziyade başarılı, tecrübeli ve bilgili bir ceza hukukçusundan yardım almak en işlevsel yoldur.

Savcılığa Suç Duyurusu Sonucu Ceza

Savcılık şikayeti nasıl yapılır sorusuna cevap ararken suçlunun hangi cezalar alabileceğini de merak edebilirsiniz. Herkes, suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saydığı eylemlerden cezalandırılabilinir. Herkese kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilememektedir. Bu nedenle sizin mağduriyet yaşadığınız konuyla ilgili olarak verilecek olan ceza da farklılık göstermektedir. Bu konuda ayrıntılı olarak bir ceza avukatından yardım alabilirsiniz.

Yapılan şikayet sonrasında ceza davası açılabileceği gibi takipsizlik kararı da verilebilinmektedir. Ancak Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilen Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair karara da 15 günlük yasal süre içerisinde itiraz edilebilinmektedir. Elbette buna da itirazı kendiniz gerçekleştirebilirsiniz, ama zaten yaşadığınız mağduriyet hakkında yaptığınız başvurunuzun takipsiz kalması gibi bir sonuç verilmiş iken elinizdeki bu son şansınızı da iyi değerlendirmek adına başarılı, tecrübeli ve bilgili bir ceza avukatından yardım almak daha akıllıca bir yoldur.

Bazen de Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığınız başvuru sırasında olayın heyecanına kapılarak tehdit, hakaret içeren ifadeler kullanabilir ve mağdur olan siz iken bir anda suçlu konumuna geçebilirsiniz.

Sonuç olarak, Savcılık şikayeti nasıl yapılır diye düşünmek yerine Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette ya da suç duyurusunda bulunurken en az masraf ve en iyi sonuçlar elde etmek için başarılı, tecrübeli ve bilgili bir ceza avukatından ya da hukuk bürosundan yardım almak en işlevsel yoldur. Bu konuda isterseniz savcılık suç duyurusu ve devamında olacak ceza davası için isterseniz sadece savcılık şikayeti dilekçesi yazımı için bize iletişimden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Mayıs 2017

  savcılığa şikayette bulundum kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş suçlu cezasız mu kalacak. ne yapabilirim buna karşı.

  • 20 Mayıs 2017

   merhaba bu karara karşı itiraz yolunuz açıktır bu yolu işletebilirsiniz ancak savcılık şikayetinde bulunurken bir avukat vasıtası ile bulunmuş olsaydınız belki durum farklı olacaktı. Çünkü sadece şikayette bulunmak yetmez kişinin suçluluğunu gösterir delilleri de belirtmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: