Güncelleme Tarihi:
Resmi (belgede) Evrakta Sahtecilik Suçu ve Cezası TCK 204
               Resmi (belgede) Evrakta Sahtecilik Suçu ve Cezası TCK 204

Hayatımızın içerisinde fazlasıyla kullandığımız belgelerden bir tanesi de resmi evraklardır. Bunlar, kamu idareleri tarafından düzenlenen ve kesin delil niteliği taşıyan belgelerdir. Bu nedenle de elimizdeki bu belgelere dayanarak bir şey talep ettiğimizde, herkes bu evrakların doğru olduğuna inanarak hatta sorgulamadan talebimizi yerine getirebilmektedir. Bunun bilincinde olan kimi insanlarda, resmi dairelerden böyle bir evrak almamış olsa da kendileri resmi evrak yerine geçebilecek bir evrak düzenlemekte ya da ellerindeki resmi belgeyi karşısındakini aldatmak için kullanabilmektedir. Bu durumda resmi (belgede) evrakta sahtecilik suçu oluşmakta ve bunun önüne geçebilmek adına da yasal düzlemde bu suçu işleyen kimselere cezai müeyyideler uygulanmaktadır.

Resmi evrakta sahtecilik suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Kamu Güvenine Karşı Suçlar başlıklı kısmın 204.maddesinde düzenlenmektedir. Böylelikle de resmi belgelerin gerçekliğine duyulan güven yani kamu güveni korunmaktadır.

Resim belgede sahtecilik suçu TCK 204, bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleme, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirme veya sahte resmi belgeyi kullanma eylemlerini gerçekleştirme şeklinde işlenebilecek suç tipidir.

Resmi (belgede) evrakta sahtecilik suçu, fail tarafından görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi belgeyi, resmi daire tarafından bu konuda evrak düzenleme konusunda herhangi bir izin olmamasına rağmen sahte olarak düzenleme şeklinde de işlenebilinmektedir.

Ayrıca resmi belgenin kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli belge olması durumunda ise resmi evrakta sahtecilik suçu işlendiği hallerde mevcuttur ve suçun temel şekline verilen cezadan daha ağır bir ceza öngörülmüştür.

TCK 204 Resmi belgede sahtecilik suçu faili, suça yönelik eylemleri bilerek ve isteyerek gerçekleştiren herkes olabilmektedir. Failin kamu görevlisi olduğu durumlarda ise faile verilecek olan ceza arttırılarak verilmektedir. Suçun mağduru, suçun kendisine yöneltildiği ve böylelikle haksızlığa uğrayan kişidir, zarar göreni ise, ceza hukukuna göre toplumdur. Suçun konusu, resmi belgedir. Resmi belge, yazının anlaşılabilir olduğu yazılı kâğıt biçiminde, bir irade beyanını açıklayan, hukuki bir sonuç doğurmaya elverişli, failin kamu görevlisi olduğu durumlarda görevi gereği düzenlenen ve düzenleyeni belli olan belgedir. Bir metal levha üzerine yazı yazıldığı durumlarda da resmi evrakın varlığı kabul edilmektedir. Bu bakımdan araç plakaları da bu kapsamda değerlendirilir.

Ayrıca kambiyo senetleri,  emre veya hamile yazılı çek veya bonolar, emtiayı temsil eden belgeler, hisse senetleri, tahvil ve vasiyetname gibi evraklar niteliği itibariyle özel belge olarak görünse de bu evraklarda kamu yararı söz konusu olduğundan resmi evrak olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de bunlara yönelik sahtecilik eylemleri resmi evrakta sahtecilik suçu oluşturmaktadır.

Resmi (Belgede) Evrakta Sahtecilik Suçu ve Cezası TCK 204

TCK 204 Resmi evrakta sahtecilik suçu işleyen kişiye verilecek olan ceza, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıdır. Fail tarafından görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu belgeyi sahte olarak düzenleme şeklinde işlendiği takdirde, faile verilecek olan ceza, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıdır.

Ayrıca belgenin kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli belge niteliğinde olması durumunda bir resmi evrakta sahtecilik suçu işlenmesi halinde faile verilecek olan ceza, yarısı oranında arttırılmaktadır.

Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu ve Şikayet

Resmi evrakta sahtecilik suçu, mağdurun ya da suçtan zarar görenin herhangi bir sürede şikayetine bağlı olmaksızın ilgili şikayetin Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşmasının ardından kendiliğinden soruşturulmakta ve ceza davası açılmaktadır.

Resmi evrakta sahtecilik suçu faili, kamu görevlisi olması durumunda soruşturma yapılabilmesi ve hakkında ceza davası açılabilmesi için 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun gereğince yetkili idari amirden izin alınması ve bunun ardından fail hakkında soruşturma açılıp ceza davası açılabilmektedir.

TCK 204 Resmi belgede sahtecilik suçu ile ilgili ceza davası yürütülmesinde görevli mahkeme, ilgili Asliye Ceza Mahkemesi’dir.  Ancak failin kamu görevlisi olması durumunda ise görevli mahkeme, ilgili Ağır Ceza Mahkemesi’dir.

Sonuç olarak, resmi evrakta sahtecilik suçu mağduru ya da faili olduğunuz her iki durumda da başarılı, mevzuata hakim ve tecrübeli bir ceza avukatına başvurarak hukuki problemlerinizin en kısa sürede ve en az masrafla çözülmesi için en doğru yolda ilk adımı atmış olacaksınız.

Yazıyı Paylaş
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Shares
 1. 17 Mayıs 2017

  üzerimde sahte kimlik ile yakalandım ama hiç kullanmamıştım bundan dolayı ceza davası kağıdı geldi. avukat tutmak istiyorum.

  • 20 Mayıs 2017

   merhaba, dava ile ilgili avukat talebiniz varsa iletişim bilgilerimizden ulaşmanız mümkündür.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: