Güncelleme Tarihi:

 

     

 

Rekabet Yasağı Sözleşmesi ve Geçerlilik Koşulları - Rekabet Yasağında Cezai Şart
Rekabet Yasağı Sözleşmesi ve Geçerlilik Koşulları – Rekabet Yasağında Cezai Şart

İş dünyasında; şirketle ilgili sırların saklanması, müşteri profillerinin ve müşterilerin korunması, devamlılığın sağlanması en önemli meselelerden bazılarıdır. Ve hukuk sistemimiz bu meseleleri koruma altına alabilmek amaçlı işverenlere bir takım haklar tanımıştır. Rekabet Yasağı Sözleşmesi de bu haklardan biridir. İş sözleşmesi süresince iş gören (işçi) şirket ve şirket müşterileri hakkında birçok bilgiyi öğrenmektedir. İş sözleşmesinin sona ermesinden sonra da doğal olarak aynı sektörde bir iş kurup bu bilgileri kullanabilir. İşte Rekabet Yasağı Sözleşmesiyle bu durumun önüne geçmek amaçlanmıştır. İş sözleşmesi süresince İş Hukuku bağlamında sadakat yükümlülüğü olarak kendini gösteren bu mesele, iş ilişkisinin sona ermesinden sonra çerçevesi belirli bir sözleşme olarak hukukumuzda yer almaktadır. Ancak işverene tanınan bu hak taraflar için bir zorunluluk değil hür iradeye bağlı bir tercihtir. Yani böyle bir sözleşme yoksa işten ayrılan işçi için rekabet yasağından söz edilemez. İşçiye rekabet yasağı ayrı bir sözleşme dışında mevcut iş sözleşmesine konulacak bir hükümle de getirilebilir. Bu durumda da artık rekabet yasağı konmuştur diyebiliriz.

Rekabet Yasağı Sözleşmesinin sınırları hukukumuzda çizilmiştir. Bu sınırlar çalışma alanı, coğrafi bölge ve rekabet yasağının süresidir. Sözleşme bunlar belirlenerek hazırlanmalıdır. Örneğin bölgenin bir il sınırları mı olacağı yoksa tüm Türkiye’yi kapsayacağı mı? -tüm Türkiye’yi kapsaması meselesinde çeşitli Yargıtay kararları mevcuttur. Mutlaka Mıhcı Hukuk ve Danışmanlık Bürosundan uzman bir avukata başvurulmalıdır-, süresinin ne olacağı vb. mutlaka belirlenmelidir. Amaç işçinin şirketteki öğrendiği her türlü bilgiyi daha sonra kuracağı bir şirkette kullanmasının önüne geçmektir. Elbette amacı bu kadar net olan bir sözleşme yapma hakkı amacının sınırlarını aşacak biçimde kullanılamaz. Yani rekabet yasağı sözleşmesine her şey yazılarak işçinin elini kolunu bağlamak mümkün değildir. Hukuk sistemimiz her iki tarafı da koruyacak kurallar getirmektedir. Bu kuralları ve sınırları da alanında uzman bir iş hukuku avukatı gayet iyi bilmekte ve Mıhcı Hukuk Bürosu’nda danışmanlığınızı yapmak amacıyla hali hazırda bulunmaktadır.

Rekabet Yasağı Sözleşmesinin içeriği de çok önemlidir. Hangi hallerin rekabet sayılacağı ve sözleşme kapsamına gireceği kanunlarımızda yer almaktadır. Hedef müşteri profilinin aynı olması, hizmet ve ürünün aynı olması, aynı iş kolunda iş yapan şirket ve işletmeler rekabet kapsamı içine girmektedir. Ancak hangi hallerin rekabet kapsamında olduğundan ziyade hangilerinin olmadığı sorusu daha önemlidir ve bu sorunun cevabını en kapsamlı ve en iyi şekilde ancak uzmanlaşmış bir iş hukuku avukatı verebilir. Bu sebeple iş ilişkisinin sona ermesinden sonra doğan hallerde mutlaka iyi bir iş hukuku avukatına rekabet yasağı sözleşmesinin sınırları sözleşmeyle birlikte sorulmalıdır. Burada yasağın konusu işçinin iş ilişkisi bittikten sonra bir iş kurması olduğu kadar başka bir işte çalışmasına getirilen sınırlardır da. Bunu da göz ardı etmemekte fayda vardır. Yani işçi rekabet yasağı sözleşmesi yoksa örneğin çalıştığı bir kola fabrikasından ayrıldıktan sonra başka bir kola fabrikasında çok rahat bir şekilde çalışabilir. Bunda hiçbir mani yoktur.

Rekabet yasağı sözleşmesinin en bağlayıcı hususlarından biri de cezai şarttır. İşçi cezai şartı ödeyerek rekabet yasağından kurtulabilir. Cezai şarttaki amaç sözleşmeye uymayarak rekabet yasağı sınırlarını ihlal eden işçi karşısında işvereni korumaktır. Ancak bu demek değildir ki sözleşmeye konulan her cezai şart uygulanacaktır. Hakkaniyet çerçevesi cezai şartın en önemli sınırlarındandır. Konulan cezai şarttaki aşırılık bazı durumlarda işçi lehine indirilme gereğini doğurmuştur. Aksi haller de görülmektedir. Yani cezai şartı ödeyerek işçi her ne kadar rekabet yasağı sözleşmesinden kurtulabiliyor olsa da işverenin uğradığı zarar cezai şarttan fazla ise aradaki açık yine işçi tarafından kapatılmalıdır. Cezai şart rekabet yasağı sözleşmesinin en önemli unsurlarındandır. Bu sebeple cezai şart belirlenirken iyi bir iş hukuku avukatından mutlaka bilgi alınmalıdır.

Rekabet yasağı sözleşmesi anlattığımız tüm bu hukuki amaç ve sınırlar dışında kanunlardan kaynaklanan bir takım şekil şartlarına da sahiptir. Bu şartlar Borçlar Kanununda yer almaktadır. Mevcut bir iş sözleşmesinin olması, işçinin sahip olduğu bilgilerin iş yeri aleyhinde daha sonra kullanabilecek kadar önemli olması, rekabet yasağı sözleşmesinin yazılı olarak yapılması ve sözleşme tarafı işçinin reşit olması şartları vardır. Şartların içerikleri ve alt başlıkları mutlaka bir avukat görüşü alınarak rekabet yasağı sözleşmesine taraf olmakta fayda vardır. Unutulmamalıdır ki bu şartlardan birisinin dahi eksik olması sözleşmeyi geçersiz kılmaktadır. Tekrar belirtmek gerekir ki rekabet yasağı iş sözleşmesi süresince değil iş ilişkisi sona erdikten sonra başlamaktadır.

Unutulmamalıdır ki iş dünyasında hız çok önemlidir. Bir saniye bile sizi elde edebileceğiniz gelirlerden mahrum bırakabilir. İmzalamış olduğunuz rekabet yasağı sözleşmesi de sizi bu potansiyel gelirlerden mahrum bırakabilecek en önemli faktörlerden biridir. Bu yüzden yukarıda da belirttiğimiz gibi böyle bir sözleşmeye taraf olmadan önce iyi bir avukattan fikir almak çok önemlidir. Taraf olmak dışında hazırlanış süreci ve/veya rekabet yasağı sözleşmesinin hazırlanması kurumumuz avukatlarınca her iki tarafı (işçi ve işveren) da koruyacak ve kimseyi mağdur etmeyecek şekilde takip edilebilir, bizatihi uzman avukatlarımızca da hazırlanabilir.

Eğer siz de Rekabet yasağı sözleşmesi nasıl yapılır?, Rekabet sözleşmesi yasağından nasıl kurtulabilirim?, İşçimin şirketimde çalışırken edindiği bilgileri aleyhimde kullanmasını nasıl engellerim?, Rekabet yasağı tüm Türkiye için konulabilir mi?, Rekabet yasağının sınırları ve şartları nelerdir?, Rekabet yasağı sözleşmesine cezai şart konulabilir mi?, rekabet yasağı sözleşmesinde cezai şart nasıl hesaplanır?, Rekabet yasağı sözleşmesindeki cezai şart çok yüksek ne yapabilirim? gibi sorulara sahipseniz en kısa zamanda Mıhcı Hukuk Bürosunun uzman avukatlarına başvurabilirsiniz. Bu yazıyı faydalı buldu iseniz yorum yazın ve paylaşın.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 15 Mart 2017

  Emlak sektöründe yani x gayrimenkul danışmanlık firması ile iş sözleşmesi yaptım ve içinde rekabet yasağıda varmış firma 3 yıl bu işi başkasının yanındada yapamazsın ve kendine aynı işi (emlak danışmanlığı) açamazsın diye tehtid ediyor bölge filan yazmıyordu hatırladığım kadarıyla ve cezai şart olarakta 50.000 tl şart koymuş buna istinaden arkası yazılı sadece sözleşme şartları çiğnenirse kullanılır yazan senet var ne kadar geçerli olur bu durum..

  • 20 Mart 2017

   Sözleşmenizi incelemeden net cevap vermek doğru olmaz ancak bölge sınırlaması yapılması gerekmektedir.

 2. 17 Aralık 2016

  merhaba;

  rekabet sozleşmesi imzalayan kişi performans dusukluğu nedeni ile işden çıkarıldığında ve oncesinde kendisine bir uyarı gonderilmedi ise işe iade davası açabilirmi?
  ve dava açmaz ise ne gibi hakları vardır?

  • 21 Aralık 2016

   işe iade davası açabilirsiniz. Bu durumun rekabet yasağı sözleşmesi ile bir ilgisi yok ama bu anlattığınız kadarı ile.

 3. 8 Nisan 2016

  Kolay gelsin avukat bey, bir sorum olacaktı. Şimdiki çalıştığım işyerinde rekabet yasağı imzalatmak istiyorlar bense buradan çıktıktan sonra şuanki çalıştığım işe benzer iş kurmak istiyorum bir kaç seneye. Rekabet yasağı sözleşmesini imzalasam sorun olur mu?

  • 20 Nisan 2016

   Burada rekabet yasağı sözleşmesinin içeriği önemli olan. O konuda bilgim olmadığı için net yorum yapamıyorum. Ancak rekabet yasağı sözleşmesinin geçerlilik koşulları çerçevesinde de değerlendirilmesi gerekiyor. Ayrıntılı danışmanlık için online hukuki danışmanlık bölümünden ulaşabilirsiniz.

 4. 31 Ocak 2016

  Rekabet yasağı sözleşmesi imzalamadım ama iş sözleşmemin içinde varmış. Ben şimdi aynı işte yer açmak istiyorum ama beni cezai şart ile tehdit ediyorlar. 1 milyon TL cezai şart var ne yapabilirim.

  • 31 Ocak 2016

   Rekabet yasağı sözleşmesi ayrı bir sözleşme olabileceği gibi iş sözleşmesinin içinde de olabilir. Ayrıca makalede belirtilen şartları mevcut ve 1 milyon TL cezai şart bir işçi için çok yüksek miktar. Olursa mahkeme aşamasında bu kadar miktar cezai şart düşürülebilir.

 5. 5 Ocak 2016

  işverenin işe girerken rekabet yasağı sözleşmesi imzalattı. ben şimdi ayrılıp benzer bir iş yapmak istiyorum ancak beni cezai şart ile tehdit ediyor. ne yapabilirim? bu yazıda rekabet yasağının sınırları var deniyor. ben ayrıldığım zaman memleketime dönüp bu işi yapmak istiyorum bu yer olarak sınırlama olabilir mi?

  • 5 Ocak 2016

   Evet olabilir. Ancak işin durumunu bilmediğim için tam olarak net konuşamam ancak rekabet yasağının belli bir bölge ile sınırlandırılması gerekmektedir aksi halde anayasal hak olan çalışma özgürlüğünün de ihlali olabilir. Örnek olarak siz İstanbul’da yaptığınız işi, işvereniniz ancak İstanbul’la şartları uygunsa bir kaç şehir ile yada Marmara bölgesi ile sınırlayabilir. Tüm Türkiye’de sınırlama çoğu iş için kabul edilemezdir. Ancak bazı işler niteliği gereği tüm Türkiye ile de sınırlanabilir ancak bunlar nadirdir. Böyle olduğu durumlarda bile mahkemede hakkınızı arayabilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: