Patent Nasıl Alınır? Patent Alma Süreci
                                                   Patent Nasıl Alınır? Patent Alma Süreci

Patent nasıl alınır sorusuna cevap aramadan önce, patenti tanımlamak gerekmektedir. Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkını gösteren ve ülke nezdinde korunmalarını sağlayan belgedir.

Bu anlamda patentin taşıması gereken nitelikler vardır. Bunlar;

 • Yenilik,
 • Tekniğin bilinen durumunun aşılması,
 • Sanayiye uygulanabilir olması.

Patent verilemeyecek hususlarda söz konusudur. Patent başvurusu yapmadan önce bunların bilinmesi gerekir. Bunlar;

 • Keşifler, bilimsel teoriler ve matematik metotları,
 • Zihni, ticari oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar,
 • Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları,
 • Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan düzenlemeler,
 • İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis biçimleridir.

Buluş olarak değerlendirilseler dahi patent alma sürecinde şunlara ise patent verilmemektedir;

 • Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar,
 • Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki hayvan yetiştirilmesi biçimleridir.

Patent Alma Süreci (Patent Nasıl Alınır?)

 1. Patent nasıl alınır sorusunun cevabı olan patent alma sürecinin birinci basamağı, patent ön araştırma sürecinin yapılması ya da yaptırılmasıdır. (Ön Araştırma)
 2. İkinci basamağı, patent ön araştırma sürecinin olumlu sonuçlanması halinde Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru için buluş sahibinden buluşu ayrıntılı bir şekilde anlatan taslak, bilgi, belge ve resimler gibi gereken evrakların hazırlanması ve patent tarifnamesinin hazırlanması ya da hazırlattırılmasıdır. Burada bir uzman bir patent avukatı ile hareket etmeniz hak kaybına uğramamanız açısından olumlu olacaktır.
 3. Üçüncü basamağı, TPE’ye hazırlanan evraklarla başvuru ücretinin yatırılarak başvurunun gerçekleştirilmesidir.
 4. Dördüncü basamağı, TPE tarafından evrakların eksiklik olup olmadığının kontrolünün yapılmasıdır.
 5. Beşinci basamağı, TPE’ye eksiksiz başvurunun yapılması halinde, 15 ay içerisinde resmi patent araştırma ücretlerinin ödenerek resmi araştırmanın yaptırılmasıdır. (Resmi Araştırma)
 6. Altıncı basamağı, TPE tarafından yapılan resmi araştırmanın sonucunun başvuru sahibine gönderilmesidir.
 7. Yedinci basamağı, araştırma raporunun olumlu olması halinde veya olumsuzlukların düzeltilebileceğine inanılıyorsa 1. inceleme talebi ücreti ödenerek incelemenin yaptırılmasıdır.
 8. Sekizinci basamağı, 1.incelemenin tamamlanmasından sonra TPE tarafından 1.inceleme raporunun başvuru sahibine gönderilmesidir.
 9. Dokuzuncu basamağı, 1.inceleme raporunun tamamen olumlu olması halinde, başvuru sahibi Tescil Belgesi Düzenleme ücretini ödeyerek patent belgesini almasıdır.
 10. Onuncu basamağı, 1.inceleme raporunun olumsuz gelmesi halinde, buna cevap verilerek TPE’ye 2.inceleme için gönderilmesidir.
 11. On birinci basamağı, TPE 2.inceleme raporunun sonucunun başvuru sahibine gönderilmesidir.
 12. On ikinci basamağı, 2.inceleme raporunun olumlu gelmesi halinde başvuru sahibinin Tescil Belgesi Düzenleme ücretini ödeyerek patent belgesi almasıdır.
 13. On üçüncü basamağı, 2.inceleme raporunun da olumsuz gelmesi halinde, buna da cevap verilerek TPE’ye 3.inceleme için gönderilmesidir.
 14. Patent nasıl alınır sorusunun cevabı olan patent alma sürecinin son basamağı, TPE’den 3.inceleme raporunun yani en son raporun gelmesidir. Raporun olumsuz gelmesi halinde buluş patent belgesi alamamaktadır. Ancak raporun olumlu gelmesi halinde ise başvuru sahibi Tescil Belgesi Düzenleme ücretini ödeyerek patent belgesini almaktadır.

Patent Almak İçin Gerekli Belgeler 

Patent nasıl alınır sorusuna cevap verilerek patent alma sürecinin tanımlanmasının yanında patent başvurusu sırasında TPE’ye sunulması gereken evraklar; başvuru evrakları, patentle korunması istenilen buluşun unsurları, buluş konusunu anlatan açıklama, istenilen şeye ait resimler, özet ve tarifnamedir.

Patent nasıl alınır öğrenildikten sonra; patent alma işlemleri gerçekleştirilerek buluşu yapılan şey, patent ile korunma sağlanmaktadır. Buluşun bütün hakları ise patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kimse kullanamaz. Kullanıldığı takdirde ise patent sahibi ilgili kurum veya tüzel kişiye dava açarak hakkını alabilmektedir. Patent belgesi, sadece patentin kazanıldığı ülkede koruma sağlamaktadır.

Patent alma sürecinin başarı ile yürütülebilmesi için patent çeşitlerinin de bilinmesi gerekmektedir. 

1-İncelemeli Patent; TPE tarafından incelemesinin yapılması için ücreti yatırılarak incelemenin gerçekleştirilmesidir. Koruma süresi, 20 yıldır.

2-İncelemesiz Patent; nitelik olarak patent sayılmasının yanında tescil konusunun gerçekliği devlet tarafından garanti edilmemektedir. Koruma süresi 7 yıl olup bu süre içerisinde inceleme talebinde bulunularak tescil incelemeli patente dönüştürülebilmektedir.

Patent, herhangi bir bildirime gerek duyulmaksızın koruma süresi boyunca başvuru sahibi TPE’ye yıllık ücretleri düzenli olarak ödemek zorundadır. Ödenmediği takdirde patent hakkı sona ermektedir.

Patent nasıl alınır? Patent başvuru süreci nasıldır? Patent başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? Gibi sorular soruyorsanız, Mıhcı Hukuk Bürosu patent avukatına danışabilir ve bu anlamda hukuk büromuzdan yardım alabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares
 1. 17 Mayıs 2017

  avukat bey herşeyi açık güzel yazmışsınız başka yerlerde bahsetmeyip bilgi gizliyorlar. burada herşeyi buldum ama bir o kadar da karmaşık zor süreç gibi görünmekte.

  • 21 Mayıs 2017

   Teşekkürler. Patent konusunda uzman bir avukat ile çalışırsanız sizin için daha rahat olacaktır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2020 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: