Güncelleme Tarihi:
Patent Avukatı- Mıhcı Hukuk Bürosu
                                                   Patent Avukatı- Mıhcı Hukuk Bürosu

Patent

Patent, patent avukatının işlem alanı olan ve bilmesi gereken en önemli kavramdır ve buluş sahibinin buluş konusu ürünü belli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkını gösteren ve ülke nezdinde korunmalarını sağlayan belgedir.

Patent Hukuku

Patent avukatının bilmesi gereken mevzuat dağınık bizimde yer alan patent hukukudur. Aynı zamanda patent avukatlarının korumaya çalıştığı hak türü ise patent hakkıdır. Sınai mülkiyet haklarının içinde yer alan bu hak, özellikle günümüzde teknoloji transferinin hızla yol aldığı bu süreçte daha da önem kazandığı bir hak türüdür. Bu hakkın yer aldığı patent hukukunun amacı; buluş yapmayı, yenilikleri ve yaratıcı fikri faaliyetleri teşvik etmek için gerekli olan korumayı ve buluşlarla elde edilen teknik çözümlerin sanayide uygulanmasını sağlamaktır.

Bu hukuk alanı, telif haklarını veya fikri hakları, bir eser üzerinde sahip olunabilecek maddi ve manevi hakların tamamını ve komşu hakları kapsamaktadır.

Öncelikli olarak patent avukatının ve bunu ilişkin hizmetlerden yararlanmak isteyenlerin başvuracağı mevzuat; 551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamedir. Bunun yanında fikri mülkiyet hukuku ve ticaret hukuku da patent sürecinde yaşanılan hukuki uyuşmazlıklarda patent avukatının yararlandığı diğer mevzuatlardır.

Patent Avukatı

Patent avukatı, müvekkillerin patent tescilleri ile kazanmış oldukları hukuki haklarını koruyan, patentlerin piyasadaki hukuk dışı kullanımlarını engelleyen, patentler hakkında düzenlenmiş olan davalarda müvekkillerini temsil eden avukattır.

Moda, medya, telekomünikasyon, ilaç, elektronik, teknoloji, finans, otomotiv, inşaat, madencilik, gayrimenkul ve enerji gibi farklı sektörlerden çok sayıda patent için başvuru yapılmasından dolayı, patent avukatının güçlü bir birikime sahip olması ve ulusal ve uluslararası vizyonda güncel olarak patent işlemlerini takip etmesi gerekmektedir.

Patent avukatı tarafından patent hukukuna başvurulup ülke nezdinde patent koruması yapılarak;

  • Zihin ürünü olan yaratmanın ve yaratma sonucu oluşan ürünlerin tanınması sağlanmaktadır.
  • Buluş faaliyetleri toplumda özendirilmeye çalışılmaktadır.
  • Buluş sahibi ödüllendirilerek patent hizmetleri teşvik edilmektedir.
  • Araştırma, geliştirme sonuçları açıklanarak teknik bilginin yaygınlaştırılması sağlanmaktadır.

Patent avukatı tarafından patent hukukuna başvurularak ülke nezdinde patent koruması sağlanmaya çalışılsa da keşifler, bilimsel teoriler, matematik yöntemleri, zihni faaliyet ile ilgili ticari, mali ve ekonomik konular, şans oyunları, edebiyat ve sanat eserleri, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı buluşlar patent koruması dışında kalmaktadır.

Patent avukatı ile patent başvurusu gerçekleştirilmeden önce, patentin taşıması gereken nitelikler genel itibariyle şunlardır; yenilik, tekniğin bilinen durumunun aşılması, sanayiye uygulanabilir olmasıdır.

Patent Avukatı veya Patent Alanında Uzman Hukuk Bürosu ‘nun Yürüttüğü Hizmetler

Patent avukatı veya patent hukuku alanında uzman hukuk bürosu; patentlerle ilgili her türlü hukuki hazırlık ve çalışmaları, patent başvurusu, patent tescili, patent başvurusuna itiraz, patentin devri, patent sicilinde isim ve adres değişikliği, patent ihlali işlemlerinin takip edilmesi, patent rehni, patent lisansı ve haczi patent hakkına tecavüz edildiği takdirde ihtiyati tedbir, baskın ve el koyma gibi hukuki işlemleri gerçekleştirmektedir.

Patent avukatı bu işlemlerden önce, koruyucu hukuki danışmanlık hizmeti sağlayarak ihtilaf ve hukuki uyuşmazlıkları daha doğmadan tespit ederek önlemeyi amaç edinmesi gerekmektedir.

Patent avukatı ihtilafları ve hukuki uyuşmazlıkları tüm tedbirlere çözülemediği ve yargıya yansıdığı durumlarda ise öngörülü ve hazırlıklı olarak yargısal sürece etkin katılım ve buna bağlı olarak uğranılan haksızlıkların ortadan kaldırılması ve adaletin gerçekleştirilmesini sağlamaya çalışması gerekmektedir.

Sonuç olarak, buluşun diğer kişilerce yağmalanmasını önlemenin en kolay ve güvenilir yolu patent almaktır ve bu sürecin başarıyla yönetilmesi ve patent alma işlemleri sırasında oluşan diğer sorunların çözümü açısından başarılı, etkin, deneyimli, mevzuata hâkim bir patent avukatı ile sürecin yönetilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, patent başvurusunda bulunulmadan önce, buluşun gizli tutulması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde yazılı, sözlü ya da uygulanarak buluşun açıklanması halinde buluş yeni olmadığı için patent işlemleri gerçekleştirilemez. Özellikle bu durumun bilincinde patent avukatı veya patent alanında uzman bir hukuk bürosu ile süreç yönetilmesi gerekmektedir.

Yazıyı Paylaş
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    4
    Shares
  1. 17 Mayıs 2017

    3 adet yumurta makinesi patentimiz var. Aslında daha patent değil patent başvurusu aşamasında. bunlar izin vermediğimiz bir şirket tarafından kullanılmakta. Bu şirket bizim birlikte çalıştığımız eski şirkettir. Bu durumda da patent ihlali önlenip tazminat talep edilebilir mi?

    • 21 Mayıs 2017

      Veysi Bey, patent başvuru aşamasında da zaten patent korumasından yararlanmaktasınız. Patent hakkınız ihlal ediliyor ise buna uygun şekilde tazminat talep edebilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: