Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası TCK 116
                     Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası TCK 116

Herkes, ailesine dokunulmadan mahremiyetini yaşayabilmeli ve özel hayatını idame ettirebilmelidir. Anayasamızın 20.maddesine göre de herkesin özel hayatı ve aile hayatı gizliliğine dokunulmamasını talep etme hakkı mevcuttur. Tabi günümüzde internetin ve sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ile özel hayatımız daha da kamusal alan haline gelmeye başladığı da aşikardır. Ancak özel hayat, kimseyle paylaşmak istemediğimiz ve kendimize özgü bir yaşam alanıdır ve her ne kadar sanal ortamlarla özel hayatın gizliliğinin sınırları daralmaya başladı ise de özel hayatımızın gizliliğini ihlal edenlere karşı cezai müeyyideler mevcuttur.

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar başlıklı kısmının 134. Maddesinde düzenlenmektedir. Böylelikle de herkesin mahremiyeti yasal bir koruma altına alınmış olmaktadır.

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen fail, suça yönelik eylemlerini bilerek ve isteyerek gerçekleştiren herkes olabilmektedir. Suçun mağduru ise suçun kendisine yöneltildiği ve suçun işlenmesine yönelik rızası olmayan herkes olabilmektedir. Rızasının bulunduğu durumlarda özel hayatın ihlalinden söz edilmeyecektir. Yani sanal ortamlarda ya da sosyal paylaşım sitelerinde isteyerek paylaştığımız özel hayatımıza dair fotoğraflar ya da buna benzer durumlar TCK 134 anlamında özel hayatın gizliliği ihlal suçu konusu oluşturmayacaktır.

Günlük hayatımızda genel olarak özel hayatın gizliliğini ihlal suçu için konu olabilecek durumlar şunlardır;

 • Anahtardan evin gözetlenmesi,
 • Balkondan karşı dairenin izlenmesi,
 • Özel hayatın gizlice görüntü ve ses kaydına alınması,
 • Şahsi eşyaların karıştırılması gibi hallerdir.

Elbette ki özel hayatlarını gizli yaşama dereceleri, kişilerin kendi tercihleridir. Bazen kişiler toplumda üstlendikleri roller nedeniyle yani özellikle sanatçılar ve siyasetçiler gibi geniş kitleleri harekete geçiren popülaritesi yüksek kişiler özel hayatlarını halktan farklı olarak daha göz önünde yaşamaktadırlar.  Bu nedenle bu kişilerin özel hayatlarının gizlilik çerçevesi, diğer kişilere oranla daha dar olacaktır. Böylelikle de bu kişilerin özel hayatın gizliliğini ihlal suçu çerçeveleri de buna bağlı olarak değişecektir.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu Cezası TCK 134

TCK 134 Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen fail, gizliliği görüntü veya sesleri kayda alarak işlemesi durumunda faile verilecek olan ceza bir kat arttırılarak verilmektedir.

Bunlarla birlikte özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen fail, mağdurun özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa etmesi yani izinsizce açığa çıkartması ya da basın yayın yoluyla yayımlaması durumunda ise faile verilecek olan ceza, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıdır.

Ayrıca özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen kimse aşağıdaki durumlarla birlikte bu suçu işlemesi halinde faile verilecek olan ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu için cezayı attırıcı haller şunlardır;

 1. Fail tarafından kamu görevlisi ve görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanmak şeklinde işlenmesi halinde,
 2. Fail tarafından belirli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlenmesi durumlarındadır.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Şikâyet

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu hakkında soruşturma açılması ve fail hakkında ceza davası açılması, mağdurun altı aylık hak düşürücü süre içerisinde ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet etmesine bağlı olmaktadır.

Özel hayatın gizliliği ihlal suçu hakkındaki ceza davasında görevli mahkeme, ilgili Asliye Ceza Mahkemesi’dir.

Sonuç olarak, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu faili ya da mağduru olduğunuz her iki durumda da başarılı, mevzuata hâkim ve tecrübeli bir ceza hukuku avukatına başvurarak hukuki sorunlarınızın en kısa sürede ve en az masrafla çözümünü sağlayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 21 Ocak 2018

  Eski sevgilimin elinde bi takım cinsel içerikli videolarim var Kendi rizamla çekmişti Sonradan aramız bozuldu ayrıldık Aradan uzun zaman gecmesine ragmen bana mesaj atıp ya onunla birlikte olacağımı yada videolari aileme göndereceğini söylüyor.Sürekli mesaj atıp beni tehdit ediyor.Nasıl bi çözüm yolu önerir siniz.

  • 22 Ocak 2018

   merhaba, bir ceza avukatı aracılığı ile savcılığa şikayette bulunmanızı öneririm. Kişi özel hayatın gizliliği ihlal ve şantaj suçundan yargılanacaktır.

 2. 31 Mayıs 2017

  evli biriyle beraberim birlikte olduğum kişi konuşmamızı kaydetmiş ve eşide bunu yakalamış.Konuşmalarımızı ve benim olmayan tarifine göre müstehcen resimlerim olduğunu söylüyor iş yerimin idarecilerine yazıyla bunları bildirmekle tehdit etti beni. Bu nu yapabilirmi bu yaptığıyla özel hayatı ifşa etme gerekçesiyle suç duyurusunda bulunabilirmiyim.

  • 31 Mayıs 2017

   Sizin müstehcen görüntülerinizin elinde bulunması ile özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş olur ve bahsettiğiniz durumda bir de tehdit suçu oluşacaktır.

 3. 7 Mayıs 2017

  Eski sevgilime çıktığımız zamanlar benden yarı çıplak fotoğraflar istedi bende çok sevdiğim için
  Beni bunlarla tehdit edeceğini hiç düşünemedim Boşluktaydım o zamanlar çok dalgındım ve şuan eski sevgilim o fotoğrafları aileme akrabalarıma atmakla tehdit edip benden sürekli para alıyor ne yapmam gerekiyor ailem bu erkek arkadaş konusunda çok hassas onların kesinlikle bilmemesi gerekiyor?

  • 15 Mayıs 2017

   Burada birden fazla suç var. özel hayatın gizliliğini ihlal, şantaj ve duruma göre yağma olarak değerlendirilebilecek suçlar mevcut. Bunla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz veya avukat aracılığı ile bulunursanız tebligatlar avukatınıza geleceği için ailenizin haberi olmayacaktır.

 4. 19 Mart 2017

  Merhaba 2 ay öncesine kadar eski sevgilim benim sosyal medya hesaplarıma erişip benim hesaplarimin şifrelerini değiştirmiş ve benim girmeme engel olmuştur arkadaşlarımla olan özel konuşmalarımı ayrıca kız arkadaşlarımla olan konuşmalarımin fotoğrafı alıp kendi bilgisayarına ve telefonuna kaydedip bana günlerce tehtidler ve kufurler savurarak bazi sosyal medyada sahte hesaplar açıp benim konuşmalarımı sosyal medyada paylaşmıştır bunların hepsinin ssleri bende mevcuttur . Bunla beraber bana ağza alınmayacak küfürler söylemiştir ve ne kadar uzlaşalım desemde hala aynı şeyi yapmaya devam ediyor . Bana tehtidler ve küfürler savurarak aynı şeyi yapiyor ben bunun sonuna kadar varim yardimci olursaniz çok sevinirim .

  • 20 Mart 2017

   Merhaba, burada bilişim sistemlerini değiştirme, erişilmez kılma suçu, özel hayatın gizliliği ihlal, tehdit, hakaret gibi bir çok suç tipi vardır. Elinizde yeterli deliller ile savcılığa şikayet durumunda gerekli cezayı alacaktır.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: