Güncelleme Tarihi:
Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası TCK 116
                     Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası TCK 116

Herkes, ailesine dokunulmadan mahremiyetini yaşayabilmeli ve özel hayatını idame ettirebilmelidir. Anayasamızın 20.maddesine göre de herkesin özel hayatı ve aile hayatı gizliliğine dokunulmamasını talep etme hakkı mevcuttur. Tabi günümüzde internetin ve sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ile özel hayatımız daha da kamusal alan haline gelmeye başladığı da aşikardır. Ancak özel hayat, kimseyle paylaşmak istemediğimiz ve kendimize özgü bir yaşam alanıdır ve her ne kadar sanal ortamlarla özel hayatın gizliliğinin sınırları daralmaya başladı ise de özel hayatımızın gizliliğini ihlal edenlere karşı cezai müeyyideler mevcuttur.

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar başlıklı kısmının 134. Maddesinde düzenlenmektedir. Böylelikle de herkesin mahremiyeti yasal bir koruma altına alınmış olmaktadır.

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen fail, suça yönelik eylemlerini bilerek ve isteyerek gerçekleştiren herkes olabilmektedir. Suçun mağduru ise suçun kendisine yöneltildiği ve suçun işlenmesine yönelik rızası olmayan herkes olabilmektedir. Rızasının bulunduğu durumlarda özel hayatın ihlalinden söz edilmeyecektir. Yani sanal ortamlarda ya da sosyal paylaşım sitelerinde isteyerek paylaştığımız özel hayatımıza dair fotoğraflar ya da buna benzer durumlar TCK 134 anlamında özel hayatın gizliliği ihlal suçu konusu oluşturmayacaktır.

Günlük hayatımızda genel olarak özel hayatın gizliliğini ihlal suçu için konu olabilecek durumlar şunlardır;

 • Anahtardan evin gözetlenmesi,
 • Balkondan karşı dairenin izlenmesi,
 • Özel hayatın gizlice görüntü ve ses kaydına alınması,
 • Şahsi eşyaların karıştırılması gibi hallerdir.

Elbette ki özel hayatlarını gizli yaşama dereceleri, kişilerin kendi tercihleridir. Bazen kişiler toplumda üstlendikleri roller nedeniyle yani özellikle sanatçılar ve siyasetçiler gibi geniş kitleleri harekete geçiren popülaritesi yüksek kişiler özel hayatlarını halktan farklı olarak daha göz önünde yaşamaktadırlar.  Bu nedenle bu kişilerin özel hayatlarının gizlilik çerçevesi, diğer kişilere oranla daha dar olacaktır. Böylelikle de bu kişilerin özel hayatın gizliliğini ihlal suçu çerçeveleri de buna bağlı olarak değişecektir.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu Cezası TCK 134

TCK 134 Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen fail, gizliliği görüntü veya sesleri kayda alarak işlemesi durumunda faile verilecek olan ceza bir kat arttırılarak verilmektedir.

Bunlarla birlikte özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen fail, mağdurun özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa etmesi yani izinsizce açığa çıkartması ya da basın yayın yoluyla yayımlaması durumunda ise faile verilecek olan ceza, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıdır.

Ayrıca özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işleyen kimse aşağıdaki durumlarla birlikte bu suçu işlemesi halinde faile verilecek olan ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu için cezayı attırıcı haller şunlardır;

 1. Fail tarafından kamu görevlisi ve görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanmak şeklinde işlenmesi halinde,
 2. Fail tarafından belirli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlenmesi durumlarındadır.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Şikâyet

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu hakkında soruşturma açılması ve fail hakkında ceza davası açılması, mağdurun altı aylık hak düşürücü süre içerisinde ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet etmesine bağlı olmaktadır.

Özel hayatın gizliliği ihlal suçu hakkındaki ceza davasında görevli mahkeme, ilgili Asliye Ceza Mahkemesi’dir.

Sonuç olarak, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu faili ya da mağduru olduğunuz her iki durumda da başarılı, mevzuata hâkim ve tecrübeli bir ceza hukuku avukatına başvurarak hukuki sorunlarınızın en kısa sürede ve en az masrafla çözümünü sağlayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 19 Mart 2017

  Merhaba 2 ay öncesine kadar eski sevgilim benim sosyal medya hesaplarıma erişip benim hesaplarimin şifrelerini değiştirmiş ve benim girmeme engel olmuştur arkadaşlarımla olan özel konuşmalarımı ayrıca kız arkadaşlarımla olan konuşmalarımin fotoğrafı alıp kendi bilgisayarına ve telefonuna kaydedip bana günlerce tehtidler ve kufurler savurarak bazi sosyal medyada sahte hesaplar açıp benim konuşmalarımı sosyal medyada paylaşmıştır bunların hepsinin ssleri bende mevcuttur . Bunla beraber bana ağza alınmayacak küfürler söylemiştir ve ne kadar uzlaşalım desemde hala aynı şeyi yapmaya devam ediyor . Bana tehtidler ve küfürler savurarak aynı şeyi yapiyor ben bunun sonuna kadar varim yardimci olursaniz çok sevinirim .

  • 20 Mart 2017

   Merhaba, burada bilişim sistemlerini değiştirme, erişilmez kılma suçu, özel hayatın gizliliği ihlal, tehdit, hakaret gibi bir çok suç tipi vardır. Elinizde yeterli deliller ile savcılığa şikayet durumunda gerekli cezayı alacaktır.

 2. 7 Mayıs 2017

  Eski sevgilime çıktığımız zamanlar benden yarı çıplak fotoğraflar istedi bende çok sevdiğim için
  Beni bunlarla tehdit edeceğini hiç düşünemedim Boşluktaydım o zamanlar çok dalgındım ve şuan eski sevgilim o fotoğrafları aileme akrabalarıma atmakla tehdit edip benden sürekli para alıyor ne yapmam gerekiyor ailem bu erkek arkadaş konusunda çok hassas onların kesinlikle bilmemesi gerekiyor?

  • 15 Mayıs 2017

   Burada birden fazla suç var. özel hayatın gizliliğini ihlal, şantaj ve duruma göre yağma olarak değerlendirilebilecek suçlar mevcut. Bunla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz veya avukat aracılığı ile bulunursanız tebligatlar avukatınıza geleceği için ailenizin haberi olmayacaktır.

 3. 31 Mayıs 2017

  evli biriyle beraberim birlikte olduğum kişi konuşmamızı kaydetmiş ve eşide bunu yakalamış.Konuşmalarımızı ve benim olmayan tarifine göre müstehcen resimlerim olduğunu söylüyor iş yerimin idarecilerine yazıyla bunları bildirmekle tehdit etti beni. Bu nu yapabilirmi bu yaptığıyla özel hayatı ifşa etme gerekçesiyle suç duyurusunda bulunabilirmiyim.

  • 31 Mayıs 2017

   Sizin müstehcen görüntülerinizin elinde bulunması ile özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş olur ve bahsettiğiniz durumda bir de tehdit suçu oluşacaktır.

 4. 29 Ekim 2017

  iyi günler ben eski sevgilime kredi vermiştim vermede güçlük çıkarıyordu her seferinde 10 bin tl 1500 tl kalmıştı vermediği takdirde sevgilisiyle konuşacagımısöylediğimde tehdit küfürler ediyordu hatta silah resmi göndererek seni öldürürüm vs gibi tehditlerde bulunuyordu.paramı ödemedi bnde kız arkadaşına bu durumu güzellikle anlattım nişanlı olduğumu hala bu eski sevgilimle uğraştığımı sikıntı olduğunu onunlu konuşup paramı ödemesini ve artık uğraşmak istemediğimi söyledim kızada hepyalan söylemiş iki haftalık bir ilişkimiz olduğunu söylemiş yalanladım üç ay dedim ve evlilik düşündüğümüzü vs söyledim kız ne derece bir ilişkimiz oldugunu söyledi sadece öpüştünüz mü dedi yakınlaştık dedim (kız bunu kasıtlı olarak sormuş) sonra bu kız başladı hakaretlere.sevgilisi bir yandan msj atıyor kız kendisi biri yandan msj atıyor arıyor nişanlıma aynı şeyleri yaptılar taciz boyutuna girdi her yerden engelledim kız bu kez bu benim yakınlaştık dediğim konuşmayı facebooktan çevremdeki herkese göndermiş aileme iş arkadaşlarıma ve bana da foto atıyor bak buna gönderdim boyle yaptım gece arkadaşlarım msj atıyor bçyle bişey oldu kız üstelik sosyal medyada profil resmi yapmış bunu herkese yayıyor ve sabah tekrar msj atmış sürtük dişek vs yazmış nişanlımla aram bozulldu bu yüzden geçen eski sevgilim iş yerimi aramış ki işyerim devlet kurumu ve konuşmalar kyıt altına alınıyor üstelik 112 yani bu numara sadece acil durumlar içinken bu şahıs gözümü korkutmak için arıyor orayı bu 250 lira para cezası boşa aradığı için.şuan iş arkadaşlarım ailem bu msjı görmüş ben iş yerine nadıl gideceğim diye düşünüyorum ve halada msj atıyorlar tek kelime edersem seni bitiririz daha beter olacak insan iç,ne çıkamayacaksın vs vs diyorlarne yapmalıyım lütfen acil yardım ediin

  • 12 Kasım 2018

   Merhaba, özel hayatınız çok açık şekilde ihlal edilmiş. Anlattıklarınıza göre tehdit, hakaret gibi başka suçlar da söz konusu. Emniyet birimlerine veya doğrudan savcılığa başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Alacaklarınız için ise icra kanalı ile takip başlatmanız mümkündür. Hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 5. 4 Aralık 2017

  bir kişi başka bir suçtan yakalandığında yapılan aramalarda ortaya çıkan gizlice görüntülerini çektiği kişilere mağdur olarak bigi verilir mi yada bu kişilerin ifadesine başvurulur mu?

  • 13 Kasım 2018

   Merhaba, yapılan aramada ”KATALOG SUÇ” Kapsamına giren suçlara ait delil veya belgeler ele geçirilirse bunlar aleyhinize kullanılabilir. Acilen hukuki yardım almanız isabetli olacaktır. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 6. 27 Aralık 2017

  Evliyim ve bi iliskim var.Sevgilimle yaptığım cinsel içerikli konuşmaları bi arkadaşı kayıt etmiş.Ekran görüntülerini eşime göndermekle tehdit ediyor.Bu durum özel hayatın ihlaline girer mi

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, Türk Ceza Kanunu 134. maddeye göre kişilerin özel hayatına ilişkin görüntüleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse alt sınır 2 yıl ile yargılanır ayrıca sizden maddi veya manevi bir menfaat isteniyorsa bu şantaj suçunu oluşturur. Şantaj suçu da hapis cezası gerektiren ağır bir suçtur. Savacılık yoluyla suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 7. 21 Ocak 2018

  Eski sevgilimin elinde bi takım cinsel içerikli videolarim var Kendi rizamla çekmişti Sonradan aramız bozuldu ayrıldık Aradan uzun zaman gecmesine ragmen bana mesaj atıp ya onunla birlikte olacağımı yada videolari aileme göndereceğini söylüyor.Sürekli mesaj atıp beni tehdit ediyor.Nasıl bi çözüm yolu önerir siniz.

  • 22 Ocak 2018

   merhaba, bir ceza avukatı aracılığı ile savcılığa şikayette bulunmanızı öneririm. Kişi özel hayatın gizliliği ihlal ve şantaj suçundan yargılanacaktır.

 8. 29 Ocak 2018

  merhaba. jandarmaya özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan şikayette bulundum. şikayeti alan komutan şikayetçi olduğum kişinin de elinde bulunan çıplak görüntülerimin aynısını benden istedi. sebebi o kişideki olan görüntülerle kıyaslamak karşılaştırmakmış. böyle bişey normal mı?

  • 14 Kasım 2018

   Merhaba, kolluğun böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Soruşturma ve kovuşturma evrelerinizin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için bir avukat desteğine başvurmanız yararınıza olacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 9. 1 Mart 2018

  Merhabalar benim eski çalıştığım işyerine gelmiş olan icra dosyalarımı işyeri sahibi İnstagram üzerinden mesaj Yolu ile üzerinde tüm bilgilerimin bulunduğu dosyaları kız arkadaşıma göndererek aramızın bozulmasına neden olmuştur. Psikolojik olarak çöküntü yaşamaktayım bununla ilgili hem suç duyurusunda bulunmak hemde maddi manevi tazminat hakkım var mıdır ?

  • 16 Kasım 2018

   merhaba, kişilerin özel hayatına ilişkin görüntüleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu veriler basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur. Savcılık aracılığıyla suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Dava işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 10. 20 Mart 2018

  Merhabalar. Dün tatsız bir olay yaşadım. Adıma Facebook hesabı acıldı ve erkek arkadaşımla olan fotoğrafları koyup bütün akrabalarım eklendi cok magdurum savcılığa dilekçe versem nasıl sonuçlanır bu durum.

  • 15 Kasım 2018

   merhaba, kişilerin özel hayatlarına ilişkin görüntüleri hukuka aykırı olarak basın yayın yolu ile yayımlayan kimse 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanır. Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Deliller yeterli ise şahıs hüküm giyecektir. Dava süreci için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 11. 5 Nisan 2018

  twitter yada facedeki porno videolarını birinin vatsabına atmak yada facesine atmak bilişim şuçumudur

  • 19 Kasım 2018

   merhaba, anladığımız kadarıyla bu cinsel içerikli videolar cinsel taciz amacıyla gönderilmiş. Cinsel arzu ve isteklerini tatmin etmek amacıyla bir kimsenin başka bir kimseye fiziksel temasta bulunmadan rahatsız etmesi Türk Ceza Kanununda cinsel taciz suçunu oluşturur. Bu suç sosyal medyadan ses veya görüntü göndererek de işlenebilir. Daha detaylı bilgi verebilirseniz sizde daha faydalı hukuki yardımda bulunabiliriz. Daha detaylı hukuki bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 12. 11 Nisan 2018

  Merhaba yurttaki oda arkadaşlarım benim açık fotoğraflarımı bilgisayarımdan çekip yurda yaymışlardır bunun yaptırımı nedir

  • 15 Kasım 2018

   Merhaba, emniyet birimlerine veya doğrudan savcılığa başvurarak cezai süreci başlatabilirsiniz. Hukuki yardım talep etmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 13. 2 Ekim 2018

  MERHABALAR…
  EŞİMLE BİR YILDIR AYRIYIZ…
  EŞİMLE ARAMDA BOŞANMAMIZI GEREKTIRICEK BIR DURUM SOZ KONUSU DEGIL…BEN ISTEYKEN KAYNANAM EŞİMI VE COCUKLARIMI ALIP GOTURMUS… VE ŞU AN BIR KAC YALAN VE IFTIRALARLA DOLU SUCLAMALARLA DAVALIYIM… AMA BIR COK IFTIRA VE YALANI IFTIRA VE YALAN OLDUGUNU ISPAT EDEBILIYORUM…AVUKAT TUTAMADIM..ESIMIN AILESI YUVAMI BOZMAK ISTIYOR… ESIMIN AILESINE NE GIBI DAVA ACABILIRIM

  • 23 Ekim 2018

   Merhaba.
   İlgili kişinin hakkınızdaki hakaret ve iftiraları, hayatınıza olan müdahalesi hususunda savcılık makamında iyi ve gerekçeli yazılmış bir dilekçeyle şikayette bulunabilirsiniz. Ancak suç isnadının ispatı yolunda hukuki destek almanızı öneriyoruz bu nedenle büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 14. 7 Ekim 2018

  Her tarafı pimapen le kapalı mutfak balkonum var. Balkonumun her tarafı perdeli ve buz camlı, sadece sineklik li bir perdesiz cam var orada perde yok ve karşı binadaki benden 2 kat yüksekte oturan komşum benim fotoğrafımı çekti, bu özel hayatı ihlalmidir?

  • 23 Ekim 2018

   Merhabalar, kendi konutunuzun içerisinde sizden izinsiz fotoğrafın çekilmesi özel hayatın gizliliğinin ihlali suçuna sebebiyet verebilir. Ancak bu durumda problem yaratabilecek durum fotoğrafın varlığının kanıtlanmasıdır. Kanıt zorluğu arz eden bu davada hukuksal destek almanızı öneririz.

 15. 6 Kasım 2018

  18 yasinin altinda bi kizim bir kizin iliskiye girdigi fotograflari sanal medyada (instegramda) paylastim ve bu fotograflari bana atan kisi kizin iliskiye girdigi cocuk benim alacagim ceza nedir ve suan saglikciyim herhangi bir problem olurmu meslek hayatimdaz

  • 7 Kasım 2018

   Merhaba.
   Hakkınızda soruşturma başlatıldığı takdirde Türk Ceza Kanunu 134. maddesi kapsamında yargılama yapılacaktır. Somut olayın özelliklerine göre verilecek ceza kanun maddesinde yazılan aralıkta belirlenecektir.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2019 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: