Güncelleme Tarihi:
Marka Tescil Araştırması - Sorgulama
                                               Marka Tescil Araştırması – Sorgulama

Marka tescil araştırma konusundan bahsetmeden önce, marka kelimesini tanımlamak konuyu aydınlatma adına önemlidir. Marka, bir işletmenin tüm varlığını temsil eden ve mal ve hizmetlerinin diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan simgelerin veya işaretlerin (harf,logo,şekil,ibare ve slogan vs.) tamamıdır. Marka, ticaret unvanı ile aynı ibareden oluşabileceği gibi tamamen farklı sözcüklerde olabilmektedir.

Marka tescili

Marka tescili, işletmenin temsili için tam yetkilendirdiğiniz simge ya da işaretlerin yasal olarak size ait olduğunun belgelendirilmesi ve bilgilendirilmesinin yapılmasıdır.

Marka tescili, birçok şirket için önemli bir faktördür. Çok uluslu birçok şirketin marka değeri, şirketin malvarlıklarından daha fazla olabilmektedir. Bu durumda, saygınlığı, güvenilirliği ve maddi getirisi yüksek olan markalara karşı kötü niyetli davranışların önlenmesi gerekmektedir. Bunun içinde marka tescil araştırması işlemlerinin yapılarak markanın esas sahibi adına tescil edilmesi gerekmektedir. Çünkü marka tescilini yaptırmadığınız takdirde, başkaları yatırımlarınız üzerinden haksız kazanç sağlayabilecektir. Bu durumda karşı tarafın haksız kazanç sağlamasının yanında işletmenize telafisi zor zararlar da verebilecektir.

Türk Patent Enstitüsü

TPE, Türkiye’de marka tescil araştırması yaparak marka tescili işlemlerini gerçekleştiren tek yetkili kuruluştur.

Marka Tescil İşlemleri Süreci

 1. Marka tescil araştırmasının yapılması (ön araştırma),
 2. Marka tescil araştırmasının sonucunun olumlu olması halinde TPE’ye başvuru yapılması,
 3. TPE’ye yapılan başvuru sırasındaki evrakların değerlendirilmesi ve TPE tarafından resmi marka tescil araştırması yapılması(resmi araştırma),
 4. TPE tarafından yapılan resmi marka tescil araştırmasının sonucunun olumlu olması halinde markanın tescilinin tamamlanması için Marka Tescil Bülteni’nde yayımlanması,
 5. Yayımlanan markaya itiraz olup olmadığının beklenmesi ve herhangi bir itiraz olmaması halinde resmi olarak tescil harcının yatırılıp tescil belgesinin düzenlenilerek ilgililere teslim edilmesi,
 6. Tescili gerçekleşen markanın korunmaya başlandığı an itibariyle bunun belirli periyotlarla yenileme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesidir.

Marka Tescil Araştırması -Sorgulama (Ön Araştırma)

Marka tescil araştırma – sorgulama ve değerlendirme süreci, marka tescil süreçlerinden en önemli aşaması olup marka tescil başvuru işlemleri yapılmadan önce de yapıldıktan sonra da resmi olarak marka tescil araştırması gerçekleştirilmektedir.

TPE’ye yapılan başvurularda birçok marka tescile uygun olmaması nedeniyle reddedilmektedir. Bu yüzden, tescili düşünülen markanın başvuru öncesinde marka hukuku açısından tescile uygun olup olmaması açısından yapılan ön araştırma önemlidir.

Marka tescil araştırması ile marka oluştururken işletmelerin özellikle dikkat etmesi gereken, markalarını seçerken kullanılacak markanın ve şekilsel ibarelerin özgün olup olmadığının kontrolünün yapılmasıdır. Bunun yanında farklı firmaların markalarına ve amblemlerine benzerliği de marka tescil araştırması sırasında bakılmaktadır. Marka tescil ön araştırması ile özenle emek verilerek oluşturulan markanın küçük bir benzerlikten dolayı tescil edilememesi gibi bir sorunla karşılaşılmaması gibi bir durumun yaşanmaması sağlanmaktadır.

Ayrıca marka tescil araştırma sırasında markaların kamu düzenine ve ahlaka aykırı olup olmadığı da araştırılmaktadır.

Marka tescil araştırmasında marka talebinde bulunulan marka ile benzer veya aynı markaya rastlanılmaması halinde ön inceleme aşaması sonlanarak tescil için gerekli evraklar temin edilerek TPE’ye resmi müracaatta bulunulmaktadır. Müracaatlar şahsen ya da vekil aracılığıyla yapılabilmektedir.

Marka Tescil Araştırması (Resmi Araştırma)

TPE’de görev yapan marka uzmanı, marka tescil başvuru evrakları üzerinde gerekli şekli incelemeleri yapmaktadır. İlk olarak TPE’de çalışan uzman tarafından faaliyet yani ürün alanına göre sınıf belirlemesi yapılmaktadır. TPE’de 45 ana sınıf bulunmaktadır ve her bir ana sınıf kendi içerisinde birçok alt sektöre ayrılmaktadır. Markalar ancak tescil aldıkları sınıf için koruma sağlanmaktadır.

Daha sonrasında TPE uzmanı tarafından herhangi bir belgenin eksik olmaması halinde markanın benzerlik araştırması yapılmaktadır. Marka araştırmasında diğer önemli mevzu, araştırmanın markanın bütününe değil kök yani ana ibaresine yapılmasıdır.

TPE uzmanı tarafından başvuru evraklarında herhangi bir eksiklik bulunduğu takdirde ise, marka tescil başvurusunu gerçekleştiren 2 ay içerisinde eksiklikleri gidererek başvurusunu tekrarlayabilmektedir. TPE uzmanları tarafından tekrar yapılan incelemede eksikliklerin giderildiği görüldüğünde, marka tescil araştırması aşamasına geçilmektedir.

TPE tarafından yapılan marka tescil resmi araştırmasında da, ön araştırmadaki gibi markanın özgünlüğüne dikkat edilerek benzerlik kontrolü gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kamu düzenine ve ahlaka aykırı unsurların var olup olmadığı da marka tescil resmi araştırmasında dikkat edilmektedir.

Markanın tescil araştırmasında tescile engel bir durum tespit edilmediği takdirde TPE uzmanı Resmi Marka Tescil bülteninde ilanı için ilgili birime başvuruyu yönlendirmektedir.

Marka tescil araştırması yapılarak tescil edilen markalar, TPE tarafından her ay yayınlanan Resmi Marka Tescil bülteninde yayına çıkmaktadır. Burada yayınlanma süresi 3 aydır. Bu süre zarfında tüm 3. kişilerce itiraz edilme durumu var olup olmadığının kontrolü yapılmaktadır. 3 aylık süre sonucunda herhangi bir itiraz olmaması halinde kabul tescil harcı ya da tescil belgesi düzenleme ücreti olarak adlandırılan ücret yatırılmakta ve TPE’den tescil belgesi alınmaktadır.

Marka tescil araştırmasının yapılarak tam anlamı ile marka tescilinin gerçekleştirilmesi ortalama olarak 10-12 ay sürmektedir. Marka araştırılması yapılarak marka tescilinin yapılması ile markanın tescilinin korunma süresi ise 10 yıl olup süre sonunda yenilenerek markanın korunma süresi 10’ar yıllık periyotlarla yenilenebilmektedir.

Marka ön tescil araştırması yaparken ve marka başvurusu yaparken, marka alanında uzman bir marka avukatı ile çalışmanız hak ve zaman kaybının önüne geçecektir.

Yazıyı Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 1. 17 Mayıs 2017

  marka başvurusu yapmadan önce sağlam olması açısında marka araştırması yaptırmak istiyoruz. Bunu nereden yapabiliriz. tüm yönleri ile bu durumu araştıralım ki sonradan ret gelmesin. 1 sene kaybetmek istemiyoruz.

  • 22 Mayıs 2017

   Merhaba marka araştırması konusunda avukatlık hizmeti veriyoruz. Talep ederseniz iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018 MIHCI HUKUK BÜROSU | İSTANBUL

Gizlilik Politikası

logo-footer

SOSYAL MEDYADA BİZ: